Jump to content

Alevilikte Mum Söndü Diye Birşey Var Mı?

Recommended Posts

Söz konusu bu olayın alevilere isnad edilmiş olduğunun gayet farkındayım . Bu sünnilerin iğrenç bir iftirasıdır bunu biliyorum . Konumuz bunun gerçek olup olmaması değil . Konu alevilerin kendilerine yaftalanan bu iğrenç olayın boyunduruğu altına girmiş olmasıdır . Yani bu olay onların zayıf noktası haline gelmiş durumda ve buda sünniler karşısında onları oldukça zayıf gösteriyor . Hala saklanıyolaar ve hala kimliklerini açıklayamıyolar . Toplum içnide kendilerine soyut bir dünya kurmuş orada yaşamaya devaam ediyolar . Ve bu benzeri olaylarda ortaya çıkıp zayıflıklarını ortaya koyuyorlar . Onların hatası burada .

Sünni halk onların gerçekten böyle olduklarına inanıyor ama. Ben kendi ahbaplarımdan biliyorum. "Bak onlarda bizim gibi normal insanlar, hatta oldukça muhafazakarlar" diyordum, "onlar senden gizli gizli yapıyorlar mum söndülerini, bu onların geleneği" gibi yanıtlar alıyordum. Hiçbiri de Türkiye şartlarında çok cahil diyebileceğim insanlar değildir, ama yinede aleviler hakkındaki bu inançlarını değiştirmiyorlar. Ermenilere karşı bile bu kadar kötü değiller açıkçası

Sitelerde Paylaş
  • İleti 118
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

ne yazıkki öyle ve bu düşüncedekilerin çoğu da kuranı okumadan inananlardan.ben de denk geliyorum alevilerle ilgili bir konuşma sırasında 'iyi bir insanmış ama alevi' gibi dokundurmalar duyuyorum.bizim özgürlükçülerimiz ne diyor bu konuda acaba merak ettim -_-

Sitelerde Paylaş

Söz konusu bu olayın alevilere isnad edilmiş olduğunun gayet farkındayım . Bu sünnilerin iğrenç bir iftirasıdır bunu biliyorum . Konumuz bunun gerçek olup olmaması değil . Konu alevilerin kendilerine yaftalanan bu iğrenç olayın boyunduruğu altına girmiş olmasıdır . Yani bu olay onların zayıf noktası haline gelmiş durumda ve buda sünniler karşısında onları oldukça zayıf gösteriyor . Hala saklanıyolaar ve hala kimliklerini açıklayamıyolar . Toplum içnide kendilerine soyut bir dünya kurmuş orada yaşamaya devaam ediyolar . Ve bu benzeri olaylarda ortaya çıkıp zayıflıklarını ortaya koyuyorlar . Onların hatası burada .

Aslında, burda alevilere, kendilerini savunma hakkı verilmeli. Hazır bu konu gündeme gelmiş iken, tvlerden bu olayın aslının olmadığı, din adamları-ilahiyatçılar vs aracılığı ile anlatılmalı. Böylece, bir nebze halk aydınlanabilir.

Sitelerde Paylaş

Sünni halk onların gerçekten böyle olduklarına inanıyor ama. Ben kendi ahbaplarımdan biliyorum. "Bak onlarda bizim gibi normal insanlar, hatta oldukça muhafazakarlar" diyordum, "onlar senden gizli gizli yapıyorlar mum söndülerini, bu onların geleneği" gibi yanıtlar alıyordum. Hiçbiri de Türkiye şartlarında çok cahil diyebileceğim insanlar değildir, ama yinede aleviler hakkındaki bu inançlarını değiştirmiyorlar. Ermenilere karşı bile bu kadar kötü değiller açıkçası

İnanır tabi zaten bu damgayı vuran sünni halkın ta kendisi . Belki çoğu cahil ailede babadan oğula geçen bir öğreti halini bile almıştır bu . Ama yapmaları gereken savaş stratejisi böyle olmamalı . Böyle hiçten olaylarda birden alevlenmeliler . Zaten kafalarında "ulan acaba yapmışlarmıdır gerçekten" diye düşünen insanların da düşmanlıklarını kazanırlar bu şekilde . Belki şu an yanlış anlaşılıyorumdur ama ben alevilere karşı düşman tavırlar takınan biri değilim . Çoğu zman onların yanında bulundum onlarla ilişki kurmuşumdur . Ben olaya genel olarak bakıyorum ve bu son olayda ortaya koydukalrı tepkiyi yanlış şekilde uyguladılar sadece bunu söylüyorum

Sitelerde Paylaş

Aslında, burda alevilere, kendilerini savunma hakkı verilmeli. Hazır bu konu gündeme gelmiş iken, tvlerden bu olayın aslının olmadığı, din adamları-ilahiyatçılar vs aracılığı ile anlatılmalı. Böylece, bir nebze halk aydınlanabilir.

hangi din adamları,hristiyanların kiliseye gitmesini alicenaplıktan sanan din adamları mı..halk aydınlanmaz çünkü bilgiye dayalı değil inanca dayalı yaşayıp diğer herşeye gözünü kapıyor.aydınlatılmak istendiğinde de hemen ceza verip kendini sömürenleri başa getiriyor.üstelik mum söndüyü uyduranlar mı ikna olacak bu durumun gerçek olmadığına.başbakan bile ağzından kaçırabilir bunu..buna cidden inananlar çok fazla bu toplumda.alevi deyince cüzzamlıdan beter görüyorlar..işte bu iddialara inanan çoğunluk türban diye ortaya çıkıyorsa birilerinin bunların samimiyetsizliğini görmüyor olması tuhaf..

Sitelerde Paylaş

hangi din adamları,hristiyanların kiliseye gitmesini alicenaplıktan sanan din adamları mı..halk aydınlanmaz çünkü bilgiye dayalı değil inanca dayalı yaşayıp diğer herşeye gözünü kapıyor.aydınlatılmak istendiğinde de hemen ceza verip kendini sömürenleri başa getiriyor.üstelik mum söndüyü uyduranlar mı ikna olacak bu durumun gerçek olmadığına.başbakan bile ağzından kaçırabilir bunu..buna cidden inananlar çok fazla bu toplumda.alevi deyince cüzzamlıdan beter görüyorlar..işte bu iddialara inanan çoğunluk türban diye ortaya çıkıyorsa birilerinin bunların samimiyetsizliğini görmüyor olması tuhaf..

Eski adalet bakanı Şevket Kazan ışık yakıp söndürme eylemi yapanlar için mum söndü oynuyorlar demişti zaten. Ben şahsen Tayyip'in aleviler hakkında hiç olumlu şeyler düşündüğüne inanmıyorum

Sitelerde Paylaş

Eski adalet bakanı Şevket Kazan ışık yakıp söndürme eylemi yapanlar için mum söndü oynuyorlar demişti zaten. Ben şahsen Tayyip'in aleviler hakkında hiç olumlu şeyler düşündüğüne inanmıyorum

forum buna inananlarla dolu jadı yemin ederim bak :D :D :D

o bakan zaten sivas katillerini savunan biriydi.bu rezil tiplerin bakan olabilmiş olması utanç verici.cihada çıkmış katilleri savunanların demokratlığına inananlarla dolu kendine has bir ülkeyiz.. :D

bunlar sürekli türban zulmü deyip duruyor.30 insanı yaktılar bu insanlık düşmanları..utanmasalar türban yüzünden yakıldılar diyecekler

Sitelerde Paylaş

hmmm..Anlamamakta ısrar ediyorsun. Neyse, sana daha yazmiyim ben. Ama sen daha, diyanet ile, ilahiyatı birbirine karıştırıyorsun be kardeşim. Ne diyim sana. Hem, diyanet görevlileride cübbelivari adamlardan iyidir.

diyanet başkanı uzay bilimleri mi okudu,

sözde en aklıbaşında sanılanlar seçiliyor o kurumun başına

onların saçmalıkları da ortada çıkıp buranın laik ülke olduğunu unutup dalga geçer gibi kiliseye gitme özgürlüğünü alicenaplıktan sayabildi işte bardakoğlu

bak yaşar nurinin bile aslında alevi olduğunu düşünenlerin yaşadığı bir ülkedeyiz hiçbir din adamı çıkıp aleviliği falan savunmaz sanırım

alevilik sapıklık olarak görülür bu toplumda..

gösterenle görenn de aynı zaten

Sitelerde Paylaş

bu şiilerin en katısı, ali'yi tanrı suretinde nitelendirir. hristiyanların isa'yı tanrının üç görünüşünden birisi olarak nitelendirmesi gibi görürler.

biraz daha yumuşak olanlar, ali'yi muhammed'le beraber peygamber olarak nitelendirirler.

geri kalanı ise halifelik hususunda ali'yi sınıflarlar. kimine göre ebu bekir yerine ilk halife olması gereken ali iken, kimisine göre ise muaviye'nin yerine olmalıydı.

islam dini güya allah'ın dini, muhammed ölür ölmez hepsi bin parçaya bölündü. birbirlerini boğazladılar.

Sitelerde Paylaş

Yav, alevilerin suçsuz olduğunu, uzay bilimleri başkanımımı gelip açıklayacak, halka. Çattık resmen. Gueen sen adamı verem edersin. Neyse..

Hiçbir sünni din adamı alevilerden haz etmez unut bunu

Sitelerde Paylaş

Kardaş, Aleviler olmasaydı sen yaşayamazdın.Nefes bile alamazdın.Aleviler laik devletin teminatıdır.Haddini bil de konuş.Boşuna Alevileri savunmuyoruz.Aleviler olmasa İslamcılar alır yürürdü.Alevilik İslamcılığın panzehiridir.Her zaman mazlumun yanındayız.Aleviler de şu durunmda mazlumdur.Aleviler Müslüman falan da değildir.İslam'dan kopmuşlardır.Hacı'nın da dediği gibi namaz, oruç, hac, abdest, zekat, kuran nedir bilmeyenlere Müslüman diyemezsin.

Napmış aleviler beni bugünlere getirecek,örneklerle açıklarsan sevinirim.

Sitelerde Paylaş

III. Murad idaresinde 1583'e cikarilan bir ferman da yine kizilbaslarin cezalandirilması hakkinda verilmistir : '...dinden sapmis kizilbas toplulugunun kimi gecelerde toplanarak cem yaptıkları, bu cemler sirasinda sunni muslumanlara yezit geldi diyerek hakarette bulunduklari, ayrica geceleri gizlice yaptiklari bu toplantilarda avratlarin kizlarini meclise getirip birbirlerinin avratlarina ve kizlarina tasarruf edip (iliskide bulunup) isret yaptiklari, salat (namaz) ve savm (oruc) bilmedikleri, cocuklarina ebubekir, omer, osman isimleri takmadikları, iclerinde olan bazi kisilere celal halife, resul halife gibi lakaplari takarak sozde din ugruna cem ve cemaat yaptiklari bilinmektedir.'

Sitelerde Paylaş

mum söndü her yönüyle iğrençlik barındırıyor.

eğer (baştan belirtyeim alevi arkadaşlar söve saya okumasın yazının devamını bende mum söndünün ibadet esnasında kullanıldığı kanaatindeyim) sünnilerin kullandıkları gibi enseste dayalı cinsel ilişki kurma anlamına geliyorsa bu alevilerin açısından bir ayıptır.

öbür taraftan eğer bu insanlar zamanında arkadaşın da anlattığı gibi rahat ibadet edebilmek için sünnilerden saklanıyor ve rahat ibadet edemiyorlarsa bu da sünni müslümanlar için yeterince ayıp değilmidir? hani müslümanlar başkasının dinine hoşgörüyle yaklaşıyorlardı? hani islam dini hoşgörü diniydi? adam daha kendi mezhebini kaldıramıyor nerde kaldı başka dini yada dinsizliği kaldırma.

her yönden elinizde kalır bu müm söndü olayı, fazla kurcalamaya deymez.

mehmet ali erbil için ise söylenecek pek bir şey yok. eski bir atasözü derki "bir ülkede insanlar hala mehmet ali erbil ve türevlerine gülüyorsa orada güneş batıyor demektir." :)

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...