Jump to content

İNANCINIZI BİLİMSEL MATERYALİZMDEN BAĞIMSIZ TANIMLAYABİLİRMİSİNİZ?

Recommended Posts

• İleti 160
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Evet sorum gayet açık.Müslüman,hıristiyan,musevi,budist,hinduist,şaman... yani tüm teist ve deist inançlara sesleniyorum.Bu maddi ortama ait tüm terimler,ifadeler,sıfatlar,tanımlar maddeye aittir.İçinde yaşadığımız evrenin fiziksel,kimyasal yasalarından türetilmiştir.

Şimdi deizm, özünde tüm bu maddi hayatın ötesinde bir ruhani hayattan ve tanrıdan bahseder.Yani görüşleri, bu evrenin dışını işaret eder.O halde bu evrenin dışında ki ruhani yaşamla ilgili, hiçbir maddi terim içermeyen bir tanım yapabilirlermi?

Sevgili doktor:

Sen maddeyi kullanırken neye göre madde diyorsun, maddeyi oluşturan atomlar madde midir? Madde değilse sen buna neden madde diyorsun, maddeyse neye göre madde diyorsun?

Soruyu din boyutuna geçirecek olursak, atomun madde olmadığını biliyoruz ama birleşince bize madde gibi gelen olgularla karşılaşıyoruz. Bu bile Tanrıyı tanımlaya yeterlidir diyorum...

Selametle...

Sitelerde Paylaş
Sevgili doktor:

Sen maddeyi kullanırken neye göre madde diyorsun, maddeyi oluşturan atomlar madde midir? Madde değilse sen buna neden madde diyorsun, maddeyse neye göre madde diyorsun?

Soruyu din boyutuna geçirecek olursak, atomun madde olmadığını biliyoruz ama birleşince bize madde gibi gelen olgularla karşılaşıyoruz. Bu bile Tanrıyı tanımlaya yeterlidir diyorum...

Selametle...

doktor2005..

Berguzar gayet güzel ifade etmiş; sanırım artık mantıksal yanlışlığını fark etmişsindir... Hala daha fark etmediysen durum kötü...

Sitelerde Paylaş
ön kabululü sizin önkabullerinizin olduğu ile ilgili...

Doktor2005 in ön kabulü yok...

Üsütüne üstlük önkabullerinizi (anlamsal olarak hafifletirsek) bir yana bırakalım, sizin için daha kötü bir durum

doktor2005 gibi düşünenlerin dogmaları da yok.

Sorularını lütfen iyi anlayın...

Sağol erlik, aslında sorum gayet açıktı ama teistler yanıt veremeyince; suçlama,saptırma,hakarete yönelmeye başladıklarını görüyoruz.Enteresan tavırlar.

Sitelerde Paylaş
Sevgili doktor:

Selametle...

Böyle bir gaf varmı ya?Atomları madde saymayan,bir yaklaşım.Yapmayın yahu.Atomlar madde olduğu içindir ki,atom bombaları üretilmiştir.Bırakın atom boyutunu kuarkların, maddenin en küçük yapı taşı olduğunu bilemiyecek kadar cahil olamazsınız.Herşey elinizin altında bir tuş kadar yakın,google dan parçacık fiziğini bir araştırın.

Kuark; Parçacık Fiziğinde Standart Modele göre maddenin en küçük iki yapıtaşından biridir (diğerleri Leptonlardır). Kuarkların karşıt parçacıklarına ise karşıt kuark adı verilir.

Kaynak:http://tr.wikipedia.org/wiki/Kuark

Şimdi bana maddeyi yaratan Tanrıyı tanımlayın lütfen?

Sitelerde Paylaş
Doktor.

sadece; ''Tüm bilinen varoluşun ilk sebebidir.'' desek tanımlanmış olur mu.

nihil;

Olur,fakat sende görüyorsun ki,tanrı maddeden ayrılamıyor.Yapışık ikiz misali ;)

Sitelerde Paylaş
nihil;

Olur,fakat sende görüyorsun ki,tanrı maddeden ayrılamıyor.Yapışık ikiz misali ;)

Bunun nedeni bizimde maddeden farklı bişey olmayışımız.Yani içimizde madde dışı denebilecek -ruh- gibi bişeyin olmadığını gösteriyor.Ruhumuz olsaydı heralde tanrının tanımını yapmakta yada madde ötesi bişeylerden sözetmekte zorlanmazdık.

Biz bu madde aleminin içinde oluştuk, evrildik ve hala maddeyiz.Düşüncelerimiz ve inançlarımızda tamamen madde.

Bu durumda inançlı kişinin söylemesi gerken şudur ''tanrı madde ötesi değildir''.Ki ancak mantıkı hale gelsin.

Hem madde ötesi bir tanrı ile tamamen madde olan biz - madde ötesini asla anlayamıyacak biz - nasıl etkileşime geçebilirz?Bunu nasıl bilebilirz?

Sitelerde Paylaş
Böyle bir gaf varmı ya?Atomları madde saymayan,bir yaklaşım.Yapmayın yahu.Atomlar madde olduğu içindir ki,atom bombaları üretilmiştir.Bırakın atom boyutunu kuarkların, maddenin en küçük yapı taşı olduğunu bilemiyecek kadar cahil olamazsınız.Herşey elinizin altında bir tuş kadar yakın,google dan parçacık fiziğini bir araştırın.

Kuark; Parçacık Fiziğinde Standart Modele göre maddenin en küçük iki yapıtaşından biridir (diğerleri Leptonlardır). Kuarkların karşıt parçacıklarına ise karşıt kuark adı verilir.

Kaynak:http://tr.wikipedia.org/wiki/Kuark

Şimdi bana maddeyi yaratan Tanrıyı tanımlayın lütfen?

atomlar madde degil. Çünkü madde olabilmesi için en azindan kati, sivi veya gaz halinde olabilmeli. Fakat, bu hallerden birisi için kimyasal bir baga, yani en az iki atoma gereksinim var. Dolayisiyla tek basina bir atom ne kati, ne sivi, ne de gaz yani ne de madde. Ancak biraraya gelirlerse madde olusturuyorlar.

Maddenin en küçük yapitasi kuarklar. Kuarklar bir araya gelerek proton ve nötronlari, bunlar ve elektronlar biraraya gelerek atomlari, atomlar molekülleri, moleküller de maddeyi olusturuyor.

Sevgili doktor:

Bu tanımlama yanlışmıdır doğrumudur? Ben fizikçi değilim ancak araştırma yapıp sana o yazıyı yazmıştım ama gaf vs diyerek ve küçümseyerek vermiş olduğun cevap şık değil? Neyse konumuza dönelim, atom madde değilse ki öyle ve bu alt parçacıkları olan isimleri verilmiş şeyler madde midir, peki madde olan bişey birleşince nasıl maddeye dönüşür, benim bu tanımlardan anladığım ise atomun tek başına içindeki parçacıklar da dahil madde olmadığıdır? Yanılıyorsam lütfen düzelt. Bu tanımdan yola çıkarak diyorum ki, olmayan birşeyi varmış gibi gösteren bir güç var ve bizde buna Tanrı diyoruz, bu yanlış bir önermemidir?

Selametle...

Sitelerde Paylaş

''madde'' tanımı gökten inmedi.Neye, neden, neye göre madde dediğimiz açıktır.

Eğer ''madde yoktur' demek istediysen yine bişey değişmiş olmaz.Adı madde olmasa da ''madde'' dediğimiz şeylerin hepsi yine ''aynı şey'' dir.

Sitelerde Paylaş
''madde'' tanımı gökten inmedi.Neye, neden, neye göre madde dediğimiz açıktır.

Eğer ''madde yoktur' demek istediysen yine bişey değişmiş olmaz.Adı madde olmasa da ''madde'' dediğimiz şeylerin hepsi yine ''aynı şey'' dir.

sevgili nihil:

O zaman doktorun sorusu anlamsız olmaktan öteye gitmiyor ki? Zorlama ile şöyle söyleyim. Doktor diyorki matematik terimlerini kullanmadan bana 1+1+1+1 = kaç eder bunu göster diyor, ama burda ille de matematik kullanmak durumundayız, yine zorlayım ben de ona diyorum ki, bu senin 1 dediğin aslında 1 değil, ona biz 1 demişiz ve sorusunu çözüyorum, diyorum ki:

a+a+a+a= aaaa

budur yani? Sonra bana kalkıp da niye 4 demedin diyor, hani matematik terimi kullanmak yoktu, öyle değil mi?

Sevgiyle....

Sitelerde Paylaş
sevgili nihil:

O zaman doktorun sorusu anlamsız olmaktan öteye gitmiyor ki? Zorlama ile şöyle söyleyim. Doktor diyorki matematik terimlerini kullanmadan bana 1+1+1+1 = kaç eder bunu göster diyor, ama burda ille de matematik kullanmak durumundayız, yine zorlayım ben de ona diyorum ki, bu senin 1 dediğin aslında 1 değil, ona biz 1 demişiz ve sorusunu çözüyorum, diyorum ki:

a+a+a+a= aaaa

budur yani? Sonra bana kalkıp da niye 4 demedin diyor, hani matematik terimi kullanmak yoktu, öyle değil mi?

Sevgiyle....

haklısın maddi ve bilmisle birşey kkullanılmıcak kaydı olursa bu tanım zaten yeterli olmaz.

Sitelerde Paylaş

a+a+a+a= aaaa

Sevgiyle....

Benzetmen konuya benzemiyor.

''Matemetiksel bir işlemi matematik kullanmadan çözemezsin''---dedikten soranra bu konuya dönersen şöyle demen gerekir:

''Maddesel bir varlığı maddesel terimler kullanmadan tanımlayamazsın''.

Bu durumda benim dediğime gelmiş oluyorsun.Yani tanrının da mdde olduğuna...

Sitelerde Paylaş
Bir matematikçi olarak az çok bilgimle söyleyebilirim ki matematikte her simgeleme bir bakıma soyutun somuta indirgenme çabasıdır. Örneğin ben bir aynı zamanda inaçlı biri olarakta içimdeki Tanrı kavramını sana aktarmak için simgelemek zorundayım, sen bu noktada takılıyorsun. malesef ki dünyamızda biriyleriyle anlaşabilmek için fiziksel kuralları kullanmak zorundasın ve simgeleme bu olayı çözüyor... ama şu noktada yanılıyorsun ben kavramlarımı maddeden almıyorum, soyuttan alıyorum madde karşılık bulması için simgeliyorum ... Örneğin Matematiksel soyut kavramları simgeliyorum senin alaman için ... bende açık ve simgeleme diye birşeyin olması bile yeter maddesel kavramın olduğunun ispatına... bye bye sana...

Tanrı veya allah veya ilah veya ruh veya melek.....

gibi maddeden bağımsız olduğu söylenen hayaletlerin tanımı için kullanılan simgelerin tümü, maddeye ait özelliklerdir.Anladınmı şimdi? bye bye sana...

başlık çok saçma hele istenen dahada saçma materyalizmden maddeden uzak durarak tanım yapın nasıl olacak o iş sözcükler madde değilmiii maddeyi kullanmadan tanım nasıl olacakk Ey mantık nerdesinnnnnnnnn

Evet sorunda açmazda burada.Dünyada kaç milyar teist+deist var?Bunların tümü, maddeden tamamen bağımsız bir ilaha tapmaktadırlar.Ve maddenin sonlu,ölümden sonrasını sonsuz bir yaşam olarak hayal edip inanmaktadırlar.Ama hiç bir RUHANİ tanım maddenin özelliklerinden ve maddi yaşamdan bağımsız yapılamıyor.Bir yandan, bu milyarlar neye inandıklarını dahi bilmeden köreltilmiş gözlerle bir fiil tapmaktadır.Bundan daha iyi bir afyon bulabilirmisin bana?

Bunun nedeni bizimde maddeden farklı bişey olmayışımız.Yani içimizde madde dışı denebilecek -ruh- gibi bişeyin olmadığını gösteriyor.Ruhumuz olsaydı heralde tanrının tanımını yapmakta yada madde ötesi bişeylerden sözetmekte zorlanmazdık.

Biz bu madde aleminin içinde oluştuk, evrildik ve hala maddeyiz.Düşüncelerimiz ve inançlarımızda tamamen madde.

Bu durumda inançlı kişinin söylemesi gerken şudur ''tanrı madde ötesi değildir''.Ki ancak mantıkı hale gelsin.

Hem madde ötesi bir tanrı ile tamamen madde olan biz - madde ötesini asla anlayamıyacak biz - nasıl etkileşime geçebilirz?Bunu nasıl bilebilirz?

Evet dostum, işin özü bu!!

atomlar madde degil. Çünkü madde olabilmesi için en azindan kati, sivi veya gaz halinde olabilmeli. Fakat, bu hallerden birisi için kimyasal bir baga, yani en az iki atoma gereksinim var. Dolayisiyla tek basina bir atom ne kati, ne sivi, ne de gaz yani ne de madde. Ancak biraraya gelirlerse madde olusturuyorlar.

Maddenin en küçük yapitasi kuarklar. Kuarklar bir araya gelerek proton ve nötronlari, bunlar ve elektronlar biraraya gelerek atomlari, atomlar molekülleri, moleküller de maddeyi olusturuyor.

Sevgili doktor:

Bu tanımlama yanlışmıdır doğrumudur? Ben fizikçi değilim ancak araştırma yapıp sana o yazıyı yazmıştım ama gaf vs diyerek ve küçümseyerek vermiş olduğun cevap şık değil? Neyse konumuza dönelim, atom madde değilse ki öyle ve bu alt parçacıkları olan isimleri verilmiş şeyler madde midir, peki madde olan bişey birleşince nasıl maddeye dönüşür, benim bu tanımlardan anladığım ise atomun tek başına içindeki parçacıklar da dahil madde olmadığıdır? Yanılıyorsam lütfen düzelt. Bu tanımdan yola çıkarak diyorum ki, olmayan birşeyi varmış gibi gösteren bir güç var ve bizde buna Tanrı diyoruz, bu yanlış bir önermemidir?

Selametle...

Tanım baştan aşağı yanlış.Bu tanım bilimsel bir tanım değildir.İdealist rahiplerin tanımı olabilir ancak bu.Kanımca yanlış kaynaktan yararlanıyorsun.

Sana tavsiyem, madde ile yanılgını görebilmen için, tcbh ile ''agnostisizm ve idealizm'' üzerine yapılan tartışmayı gözden bir geçirmen olacak!!

http://forum.ateizm2.org/index.php?showtopic=4057&st=40

Saygılarımla!!

Sitelerde Paylaş
Benzetmen konuya benzemiyor.

''Matemetiksel bir işlemi matematik kullanmadan çözemezsin''---dedikten soranra bu konuya dönersen şöyle demen gerekir:

''Maddesel bir varlığı maddesel terimler kullanmadan tanımlayamazsın''.

Bu durumda benim dediğime gelmiş oluyorsun.Yani tanrının da mdde olduğuna...

Hayır sevgili nihil:

Bizim madde dediğimiz şeyin en küçük elemanı madde değil, buradan başla, bak doktor bile hala diyememiş atom maddedir diye. Biz sadece madde gibi algılıyoruz, buradan yola çıkıyorum ben, bu da Tanrının maddi bir varlık olduğu anlamına gelmez, sadece herşeye gücü yeten diyebilirim buna...

Tanrı veya allah veya ilah veya ruh veya melek.....

gibi maddeden bağımsız olduğu söylenen hayaletlerin tanımı için kullanılan simgelerin tümü, maddeye ait özelliklerdir.Anladınmı şimdi? bye bye sana...

Evet sorunda açmazda burada.Dünyada kaç milyar teist+deist var?Bunların tümü, maddeden tamamen bağımsız bir ilaha tapmaktadırlar.Ve maddenin sonlu,ölümden sonrasını sonsuz bir yaşam olarak hayal edip inanmaktadırlar.Ama hiç bir RUHANİ tanım maddenin özelliklerinden ve maddi yaşamdan bağımsız yapılamıyor.Bir yandan, bu milyarlar neye inandıklarını dahi bilmeden köreltilmiş gözlerle bir fiil tapmaktadır.Bundan daha iyi bir afyon bulabilirmisin bana?

Evet dostum, işin özü bu!!

Tanım baştan aşağı yanlış.Bu tanım bilimsel bir tanım değildir.İdealist rahiplerin tanımı olabilir ancak bu.Kanımca yanlış kaynaktan yararlanıyorsun.

Sana tavsiyem, madde ile yanılgını görebilmen için, tcbh ile ''agnostisizm ve idealizm'' üzerine yapılan tartışmayı gözden bir geçirmen olacak!!

http://forum.ateizm2.org/index.php?showtopic=4057&st=40

Saygılarımla!!

Bana tanım baştan aşağı yanlış demek yerine içinde bir sürü soru olan iletime zahmet edip niye cevap vermemişsin. Atom maddemidir değilmidir, burdan başla istersen sevgili doktor, sonra devam edelim olur mu?

Sitelerde Paylaş
sevgili nihil:

a+a+a+a= aaaa

Sevgiyle....

Nihil yanıtlamış ama tamam istediğin mantıkla bende yanıt vereyim.

1+1+1+1 sorusuna matematik kurallarını kullanarak cevap verebilirsin.Sonuç 4.Doğru

Şimdi de maddenin özelliklerini kullanarak Allahı tanımlayalım;

Başlangıcı ve sonu olmayan, herşeyi gören, işiten, bilen ve akılların almadığı bir varlıktır. Sığınılacak kudrete ve merhamet eden bir rahmete sahiptir. Sonuç Allah.Yanlış.Madde.

haklısın maddi ve bilmisle birşey kkullanılmıcak kaydı olursa bu tanım zaten yeterli olmaz.

İşte bu metal.Yetersizlik..

Bana tanım baştan aşağı yanlış demek yerine içinde bir sürü soru olan iletime zahmet edip niye cevap vermemişsin. Atom maddemidir değilmidir, burdan başla istersen sevgili doktor, sonra devam edelim olur mu?

bergüzar;

verdiğim linki gözden geçirmeni isterdim.Orada madde ile ilgili tüm yanılsamaları ve buna yönelik cevapları göreceksin.

Ama ben konu sapsa da yanıt verecem sana;

Atom kütlesi, hacmi, hareketi olan,laboratuar koşullarında tespit edilebilen ve kimya biliminin üzerinde deneyler yaptığı maddedinin yapıtaşıdır.Maddenin ta kendisidir.Kimya okuman dileyiğle..

Saygılar!!

tarihinde doktor2005 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Temel Mantık yanlış..

Hayatı, Şuuru Hatta Atomu madde kabul eden birisi ile tartışmak anlamsız.. Adam inatla uçuruma doğru sürüyor... Bizde içindeyiz ya, mecbur gidiyoruz bakalım nereye kadar.. ?

Sn. doktor2005..

Size bir şey sormak istiyorum; Sonra yorum yapacağım..

Elektirik Maddemidir; Değilmidir..?

Sitelerde Paylaş
Nihil yanıtlamış ama tamam istediğin mantıkla bende yanıt vereyim.

1+1+1+1 sorusuna matematik kurallarını kullanarak cevap verebilirsin.Sonuç 4.Doğru

Şimdi de maddenin özelliklerini kullanarak Allahı tanımlayalım;

Başlangıcı ve sonu olmayan, herşeyi gören, işiten, bilen ve akılların almadığı bir varlıktır. Sığınılacak kudrete ve merhamet eden bir rahmete sahiptir. Sonuç Allah.Yanlış.Madde.

İşte bu metal.Yetersizlik..

bergüzar;

verdiğim linki gözden geçirmeni isterdim.Orada madde ile ilgili tüm yanılsamaları ve buna yönelik cevapları göreceksin.

Ama ben konu sapsa da yanıt verecem sana;

Atom kütlesi, hacmi, hareketi olan,laboratuar koşullarında tespit edilebilen ve kimya biliminin üzerinde deneyler yaptığı maddedinin yapıtaşıdır.Maddenin ta kendisidir.Kimya okuman dileyiğle..

Saygılar!!

Sevgili doktor:

Sezgilerini kabul ediyorsun, bunlar beyine gönderilen bir takım maddi sinyaller ile oluşuyor diyorsun üstelik. O linke baktım, doğru dürüst bir madde tanımı yokki sen de biliyorsun. Sonuçta algıladığımız dünyada Tanrının varlığına ya da yokluğuna nesnel bir belirteç yok, Tanrı sezgi yoluyla bulunur, o zaman buradan da hani demin beyine sinyaller ile ulaşan sezgi varya, bu da maddeyle sağlanır dedik ya, o zaman ne olur bakalım. Tanrıya da madde ile mi gitmek lazım, hayır öyle değil. Bu sezgi ancak şöyle olur, senin üzüntü dediğin şey duygudur ama üzüntüyü göremeyiz, sadece hissederiz, İşte Tanrıda maddeden böyle bağımsızdır, yani sadece hissedersin, ya da etmezsin...

Ben zaten okuyan biriyim, ama yine de okumama sağladığın katkın için teşekkür ederim...

Selametle...

Sitelerde Paylaş
Elektirik Maddemidir; Değilmidir..?

Hiç bilimsel bilgi ve formüllere girmeyecem.Anladığın dilden yanıt vereyim

Elektrik; varlığı ve gücü ampermetre ile ölçülebilen,dokunulduğunda dahi,hislerimizle algılanıp vücutta hasarlar(kalp krizi,şok,yanık,böbrek yetmezliği) yapabilen bir madde akımıdır.Elektrik kimya ve fizik bilimlerince incelenen ve enerjisinden yararlanılan bir maddedir.Özünde elektron akımıdır.Yapmayın yahu,şimdi siz hava,ışık,ses gibi görünmeyen maddi durumlarıda ruhani olarak tanımlarsınız.En azından lisede öğretilen fen bilgisini okuyun yahu.Ne demiş sizin ki,oku,araştır,öğren çünkü sana düşünmen için akıl verdim!!İnancınızın tek doğrusu budur.Ama, ne hazin ki uygulanmaktan uzak tek emir de budur.Tam bir ironi değilmi?

Şimdi bana maddeden bağımsız dediğin Allahı tanımla?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...