Jump to content

Türkiye Partileri İle İlgili Sorularım

Recommended Posts

İşçi partisi ile başlayayım.

Sosyalizm (ya da eski adıyla iştirâkiyye- katılımcılık) diğer bir anlamıyla Toplumculuk, iktidar ve üretim araçlarının halk tarafından kontrol edildiği bir toplum fikrine dayanan düşünce sistemidir.

http://tr.wikipedia.org/wiki/Sosyalizm

23. Karma Ekonomi

Kamu kesimi öncülüğünde, özel girişimin dinamik katılımıyla, halkçı, planlı, karma ekonomi siyasetleri uygulanacaktır. Kamu öncülüğü ile özel kesim arasındaki uyumun yol gösterici ilkesi, halkın ihtiyaçları ve millî ekonominin gerekleridir.

33. Millî Ekonomiye Katkıda Bulunan Yabancı Sermaye

Yabancı sermayenin dolaşım ve faaliyeti, millî ekonominin gelişmesine katkıda bulunma şartına bağlanacaktır.

43. Türkiye’de Türk Tüccarı ve Esnafı

Yabancı sermayeyi teşvike ilişkin düzenlemeler gözden geçirilerek millî tüccar, esnaf ve zenaatkâr korunacaktır. Yabancı hipermarket ve süpermarketler millileştirilecektir. Yerli süpermarketler şehir dışında faaliyet gösterecektir.

Toplumun üretim ve hizmet birikiminin en büyük ölçüde değerlendirilmesi ve istihdamın genişlemesi için, esnaf, zanaatkâr ve kobiler üzerindeki vergi yükleri hafifletilecek; küçük ve orta büyüklükteki işletmeler desteklenecektir.

http://www.ip.org.tr/lib/pages/detay.asp?goster=tbelgeler&belgetur=2

İşçi partisi sosyalist bir parti midir?

Bu soruyu sorduğum işçi partililer "yerli burjuvayı oluşturacağız" dedikleri halde "işçi partisi sosyalist bir partidir." diyorlar.:huh:

Sitelerde Paylaş
Sosyalizm ve Karma Ekonomi

........

Kendilerini sosyalist olarak tanımlayanların az bir kısmı, üretim araçlarının planlı bir şekilde özel mülkiyete devredilebileceğini söylerken, diğer sosyalistler bu konuda fikir ayrılığındadırlar. Bazıları zenginliğin daha eşit dağıtılabilmesi için kapitalist piyasa koşullarının işleyişini kullanabileceklerini iddia ederken, diğerleri de bu dağıtımın eşitliğini garanti altına almak için tüm mülkiyetin kamulaştırılması gerektiğini söylerler. Birçok sosyalist özellikle temel ihtiyaç malzemesi olmayan mallarda, arz-talep dengesini ayarlamanın piyasa koşulları mekanizmaları olmadan çok zor olduğunu bilmektedir. Bazıları ılımlı bir piyasa sosyalizmi modeli ortaya koymuşlardır; buna göre bir market vardır, ama üretim araçlarının mülkiyetine sahip bir sınıf yoktur.

Aynı kaynak.

Sitelerde Paylaş

Karma ekonomi uygulayacak iseler sosyalistim demenin anlamı kalmıyor.

Birde kendilerine Bilimsel sosyalist diyorlar.:)

Mhp ile ilgili soru soracaktım.

"Parti programınız var mı? ","Ekonomi üzerine görüşleriniz nelerdir?" vb gibi .

Bu soruları her gördüğüm Mhp'li üyelere soruyordum.

Net cevap alamıyordum.

Parti sitesine parti programını koymuşlar.Soru sormaktan vazgeçtim.

Ama hala parti liderliği parti programın üstünde tutuluyor.

Devlet Bahçeli'nin sayfayı kaplayacak sekilde Twitter linkini koymuşlar. :D

Sitelerde Paylaş

Çok sığ bir bakışın var ve Sosyalizm hakkında da görüşlerin anladığım kadarı ile oldukça basit.

Bir Sosyalist eğer iktisadi yönden yarı-feodal yarı-kapitalist ve sömürge bir ülkede ise atacağı devrimci adım Sosyalist devrim değil , Demokratik devrimdir. Adı üstünde Demokratik devrim ülkeyi Emperyalizmden kurtaran , Milli Burjuvaziyi baskıdan kurtaran , Proletaryanın sınıf bilincini geliştiren bir devrimdir.İşçi partisinin Devrim programı ise Proletaryanın öncülüğünde Topraksız köylülüğün ve Küçük Burjuvazinin ilerici kesimlerinin ittifak kurmasıdır. Bunun Diğer adı da Milli cephedir. ülkemiz iktisadi yönden Yarı Feodal ve bağımlı iken Sosyalist devrimden bahseden kişi Marksist değildir , sadece komiktir. Lenin NEP projesi ile Kırsal kesimin kalkınması ve Feodalizmin çözülmesi için Burjuva yaratmıştır. Stalin ise Yaratılan bu burjuvaziyi büyük ölçekli üretim gücünü sağlayınca tasfiye etmiştir ( gerektiği gibi).

Kim Lenin'e '' sen kendine bilimsel Sosyalist mi diyorsun ?'' diye sorabilir ?

Veya Mao.. Mao ülkesi Japon işgali altında iken Milliyetçi Şan kay şek kliği ile ittifak yaparak Japon emperyalizmini ülkesinden kovmuştur. Ayrıca Çin devriminin İktisadi politikasını incelemeni tavsiye ederim.

''Burjuva'' adını duyduklarında korkutan titreyen ''Sosyalistler'' daha Komünist Manifestoyu bile okumayan tipler oluyor genelde. Burjuvazinin devrimci görevi Feodalizmi parçalayarak Büyük ölçekli üretimi ortaya koymaktır.Şu an Almanya da yapılacak devrim Kesinlikle Sosyalist bir devrimdir. Fakat Türkiyede yapılacak devrim Milli Demokratik devrimdir. önce ülke Feodal artıklardan temizlenmeli , bağımsız ekonomiye sahip olmalı , Ardından da kesintisiz olarak Sosyalizme geçmelidir.

Sitelerde Paylaş

İşçi Partisi uzun süre Maoist bir bakış açısıyla hareket ediyordu. Ama son zamanlarda maoizi dıştaladıklarını söylüyorlar ama aynen devam ediyorlar. 60'lı yıllar ve sonrasında popüler olan devrim tanımlaması ve yöntemi üzerine olan MDD, Demokratik Devrim, Sosyalist devrim seyri üzerine olan tahlilin kopyasıdır İşçi Parti.

Şablonculuk, ülke koşullarını hiçbir zaman dikkate almadan yapılan ittifak, söylemler İşçi partisini marksist sol'un dışına itmiştir. Ve tarihte bir çok şaibeli işlerin odağı olan bu geleneğin Marksist sol içersinde öfkeye neden olduğunu herkes biliyor. Mao'nun savaş koşulları nedeniyle Milliyetçi kesimleride ittifak unsuru yapması bu parti içinde gündelik bir politik hat olabilmiştir.

Milli burjuvazi tanımlaması çocukcadır ve günümüzdeki koşullar resmen görülmemektedir. MDD günümüz için komik bir istektir. Demokratik devrim isteği ise hala somut delilleri elinde bulundurması nedeniyle ciddiye alınacak bir olgudur. İşçi partisi daha çok MDD çizgisinde ve milliyetçi yanlarınında inanılmaz derecede fazla olması nedeniyle Sosyalist parti olmaktan çok Almanya'daki nasyonel sosyalist partiye benzer bir yapıda olduğunu gösteriyor. Yani bir bakıma faşizan bir parti ve demogojiyi bolca seviyorlar.

Barajı aştık geliyor afişleri ise hala güldürüyor. :lol:

Sitelerde Paylaş
MDD günümüz için komik bir istektir. Demokratik devrim isteği ise hala somut delilleri elinde bulundurması nedeniyle ciddiye alınacak bir olgudur.

İP eleştirilerini bir kenara koyarak, bu eleştiriler arasında demokratik devrimin komik olduğunu iddia etmek de bana komik geldi doğrusu Power.

İP'nin DD'yi savunuyor olması, DD'nin yanlış olduğunu göstermez.

DD'nin koşulları, nitelikleri elbette değişmiştir son 40 yıl içinde.

Ama artık gerek kalmadığını söylemek için somut gerekçeleri ortaya koymak gerekir.

DD, Türkiye gibi ülkeler için sosyalizme bir köprüdür. Olmazsa olmaz. Aksi takdirde sosyalizmin hayali bile kurulamaz.

Sitelerde Paylaş

Demokratik devrimi ben hala olumluyorum ama MDD'yi komik buluyorum sadece. Türkiye'de tamamen ipleri emperyalistlere vermiş bir burjuvazi var demek pek doğru değil ve bununla ilgili tartışmak baya zaman alır. Türkiye'de nispi de olsa bagımsız bir burjuvaziden hatta emperyalistleşmeye çalışan burjuvaziden söz etmek dogru olur. Siyasal anlamda demokratik bir yapı ve minvalinde gelişen sosyalist devrim bana daha mantıklı gelmekte. bunun için burjuvaziyle ittifak içeren vb olguları dıştallıyorum sadece.

MDD ile ilgili yazılacak çok şey var ama günümüz Türkiyesinde komik buluyorum.

Sitelerde Paylaş

Mhp ile ilgili soru soracaktım.

"Parti programınız var mı? ","Ekonomi üzerine görüşleriniz nelerdir?" vb gibi .

Bu soruları her gördüğüm Mhp'li üyelere soruyordum.

Net cevap alamıyordum.

Parti sitesine parti programını koymuşlar.Soru sormaktan vazgeçtim.

Ama hala parti liderliği parti programın üstünde tutuluyor.

Devlet Bahçeli'nin sayfayı kaplayacak sekilde Twitter linkini koymuşlar. :D

Cevap veremeyen cahilleri bırak 'KARMA EKONOMİ'

Sitelerde Paylaş

Demokratik devrimi ben hala olumluyorum ama MDD'yi komik buluyorum sadece. Türkiye'de tamamen ipleri emperyalistlere vermiş bir burjuvazi var demek pek doğru değil ve bununla ilgili tartışmak baya zaman alır. Türkiye'de nispi de olsa bagımsız bir burjuvaziden hatta emperyalistleşmeye çalışan burjuvaziden söz etmek dogru olur. Siyasal anlamda demokratik bir yapı ve minvalinde gelişen sosyalist devrim bana daha mantıklı gelmekte. bunun için burjuvaziyle ittifak içeren vb olguları dıştallıyorum sadece.

MDD ile ilgili yazılacak çok şey var ama günümüz Türkiyesinde komik buluyorum.

Türkiye de Bağımsız Bir burjuvazi var ha ? sanki bir ağır sanayi ülkesiyiz , Feodalizm bitmiş , Bağımsız bir Ekonomimiz var da İMF'ye bağımlı değiliz, Kendi üretim araçlarımız var ve montaj sanayiden çıktık da Sosyalist devrim yapacağız. işte Ben esas buna komik derim , biraz olsun objektif şartları tahlil edebilen , Tarih-Ekonomi-Sosyoloji bilen bir kişi için yorumun tam bir Komedi.Açıklama yapmaya bile lüzum görmüyorum çünkü '' Abi che , komünizm, Solcuyum ben ! '' diyen tiplerde tamamen aynı yorumu yapıyorlar.

Sitelerde Paylaş

Demokratik devrimi ben hala olumluyorum ama MDD'yi komik buluyorum sadece.

Power, demokratik devrim MDD'dir zaten.

Sen boşver 60'lardaki, 70'lerdeki MDD'yi.

O MDD'nin içeriğindekiler günümüze uymaz.

Şartlar çok değişmiştir.

Ama demokratik devrime olan ihtiyaç değişmemiştir.

Adı ister MDD olsun, ister UDD isterse sadece DD farketmiyor.

DD'yi reddenlere gelince, bence onlar devrimden kaçıyor.

SD'yi savunuyorlar ama biliyorlar ki sosyalist devrimin şartları olgunlaşmış değil ve daha çok uzun süreler olgunlaşması da mümkün değil.

Ama DD'in şartları bugün bile olgunlaşmış sayılır fakat örgütlenme eksikliği ve önderlik sorunu vardır.

Sitelerde Paylaş

Türkiye de Bağımsız Bir burjuvazi var ha ? sanki bir ağır sanayi ülkesiyiz , Feodalizm bitmiş , Bağımsız bir Ekonomimiz var da İMF'ye bağımlı değiliz, Kendi üretim araçlarımız var ve montaj sanayiden çıktık da Sosyalist devrim yapacağız. işte Ben esas buna komik derim , biraz olsun objektif şartları tahlil edebilen , Tarih-Ekonomi-Sosyoloji bilen bir kişi için yorumun tam bir Komedi.Açıklama yapmaya bile lüzum görmüyorum çünkü '' Abi che , komünizm, Solcuyum ben ! '' diyen tiplerde tamamen aynı yorumu yapıyorlar.

Şimdi bagımsız bir takım burjuvazinin olduğunu söylememden bunları mı çıkardın? Şartlar geregi bir takım burjuva emperyalist ülkelerin isteğine karşı çıkabiliyor. Buna bir sürü örnek verebiliriz. Ama bunu söyledim diye türkiye'de burjuvazi bagımsızdır anlasılmasın. Bazı koşullarda ve alanlarda tepki koyan, karşı duran ve hareket eden burjuvazi var. Ağır sanayi var ya da yok sonucta bir burjuvazi var.

Sitelerde Paylaş

Demokratik devrimi ben hala olumluyorum ama MDD'yi komik buluyorum sadece.

Power, demokratik devrim MDD'dir zaten.

Sen boşver 60'lardaki, 70'lerdeki MDD'yi.

O MDD'nin içeriğindekiler günümüze uymaz.

Şartlar çok değişmiştir.

Ama demokratik devrime olan ihtiyaç değişmemiştir.

Adı ister MDD olsun, ister UDD isterse sadece DD farketmiyor.

DD'yi reddenlere gelince, bence onlar devrimden kaçıyor.

SD'yi savunuyorlar ama biliyorlar ki sosyalist devrimin şartları olgunlaşmış değil ve daha çok uzun süreler olgunlaşması da mümkün değil.

Ama DD'in şartları bugün bile olgunlaşmış sayılır fakat örgütlenme eksikliği ve önderlik sorunu vardır.

Şimdi eleştirini anlamış durumdayım. Ben MDD'yi farklı algıladığım için böyle bir durum çıktı.

Açıkcası MDD ve DD'yi teorik ve pratik anlamda ayırıyorum. Eleştirim İşçi partisi üzerineydi.

DD olmadan çok fazla bir şey olmayacağının bende farkındayım. Siyasal anlamda özgürlük muhalif olan unsurlara koklatılmıyor. Genelde düzeni olumlayan siyasal akımların nispi özgürlükleri var. Bu nedenle bu ülkede demokratik anlamda bir kopuş gerçekleşmesi gerekiyor ve bunun evrilerek olacağı konusunda fikir beyan edenlere katılmıyorum. Bir kopuş, bir patlama olması gerekir. Sosyalist devrim filan hayal etmiyorum çünkü pek ümidim yok. Ama en azından demokratik anlamda bir kopuş olmasını çok önemli görüyorum.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...