serabis

Ateistlerin Ahlaki kurallari nelerdir

Bu konuda 73 ileti var

Moderatör kardeşim, evet, biz büyüklerimize saygı küçüklerimize sevgiyle büyütüldük.

Fakat müslümanlar ateistlerin bu konuda neden yalan söylemeyeceğini anlamadıktan sonra neden uğraşalım kendimizi anlatmaya?

Neden insan gibi diyalog kurmaya çalışıyoruz ki? Adamın dini emrediyor yaldızlı sözlerle karşılaşırsanız kanmayın diye.

ONLARIN DİNİNE GÖRE ATEİSTİ DOST EDİNMEK DİNLEMEK BİLE GÜNAH, ön yargı dogmaları onların, çok efkârlıyım.

Neyse. Fazla olduysam özür dilerim.

niye yazalim biliyormusun ,insan oldugumuz icin...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

"Sana yapılmasını istemediğin şeyi sende başkasına yapma.KONFİÇYUS"

Toplumsal ahlak toplumu oluşturan bireylerin ahlak anlayışları ile oluşur.Gökten vahiy ile inmez.:)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
insan ile sinek öldürmek arasında fark yoktur.

İnsanın kendini bilmeside güzel bir şey.

Biz mükemmeliz demiyorum ama ahlaksızlık konusunda inanlarla yarışamayız kusura bakmasın kimse.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Ahlak=din olarak düşünülürse ateistlerin kesinlikle ahlak ile alakaları yoktur.

Ancak bu durumda ahlak=batıl inançlar demiş oluruz. Böyle bir ahlak da neden vardır varolması neye yarar?

Ahlak neden gerklidir onu düşünmek gerek önce.

Mesela: ''namaz kılmak ahlaklılıkdır'' diyelim.Bu ahlak hangi amaca hizmet eder?Ne işe yarar?Ahlaksızlık kime ne zarar verir?

Eğer gerekli değil ise ahlak da saçma dır.Din gibi ortadan kaldırılması gerekir.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Sevgili Serabis davranışlarımıza yön verirken belli kurallar çerçevesinde hareket ederiz. Herhangi bir durumda, herhangi bir şekilde kural oluşturma eğilimindeyiz. Bu kurallar zamanla değişikliğe uğrar. Yani ya tamamen terk ederiz ya da geliştirerek devam ettiririz. Açıkçası kuralsızlık diye bir şey yoktur. Kuralsızlık denen şey herhangi bir kurala uymamaktan sebeplenir. Sonuç olarak devamlı kurallar oluştururuz.

Bu yazdıklarım beni bağlar. Diğer ateistlerin kural ya da kuralsızlığı nasıl değerlendirdiğini bilemem. Nasıl baktıkları beni ilgilendirmez. Eleştiri gelirse devamında yorum yapmaya ve açıklamaya devam ederim.

Kurallarım var mı?! Yukarıda değindiğim hususlar bağlamında kurallarım vardır. Fakat ateistlerin sınırları belirlenmiş ve ortaya konmuş düzgüleri olmadığı için bu kurallar ateistten bir diğer ateiste değişiklik gösterir. Fakat hepsinin hayat tecrübesi, aile, eğitim süreci, daha önceki inanç ve fikir, vs. bağlamında oluşturdukları kuralları vardır. Bu kurallar neticesinde sistematik bir düzende davranışlarını ortaya koyarlar.

Ateist devletin olup olmaması ateistler için belirleyici bir kural oluşumuna etken olsa da tek başına geçerli bir çıkarım olarak görmüyorum. Ateist başka bir evrenden gelmediği için toplumsal etkileşim ve yukarıda saydığım birçok sebep dahilinde kendi kişiliğine yön verecektir.

Açıkçası bir dine inanmamak ya da bir dinden vazgeçmek, ayinsel eylemler, dini ibadet ve bazı fikri yaklaşımlar da doğal olarak değişiklikler yarattı. Fakat ahlak boyutunda bazı değişiklikler dışında tamamen tersi denecek, aşırı bir değişime uğramadım.

Bence ahlaklı olmakla dinler arasında bağlılık sanıldığı gibi derin değil. Hatta etkisi çok zayıf. Çünkü din dışında; aile, eğitim, sosyal çevre vs. gibi birçok belirleyici etken varken ahlaksal gelişimi sadece dine bağlamak, ayrıca şarlatanlık olsa gerek.

Hayata bakışım ne tamamen iyimser (optimist) ne de tamamen kötümserdir (Pesimist). Daha çok ikisi arasında bir dengeyi seçiyorum.

İnsanlarla yaşamımda gayet uyumludur. Özellikle anlaşmaya çalışırım. Karşı taraftan tam tersi ağır bir tepki gelmediği sürece anlaşma yollarını tıkamamaya çalışırım. Fakat insanlarla ilişkilerimde çok titizimdir ilk tanıştığım insanlarla uyumlu, anlaşmaya ve birbirimizi anlamaya yatkın bir biçemim vardır. Bu safhada kişinin uzun sürede sağlam bir arkadaş olup olmadığını değerlendiririm. Sonuçta zararla kalkacağım dostluklar kurmam, hem bana hemde karşı tarafa zarar verebilir.

Değer nesnelerle aramızda kuruduğumuz bir bağlantıdır. Varlıksal sonuçlarımız bizi maddi ve manevi değerler oluşturmaya iter. Bunu önem vermek deyimiyle de değerlendirirsek bizimde kendimize göre önemsediğimiz şeyler vardır. Bu yüzeysel bir konu değildir. Hatta bu sebeple değer felsefesine dahi girmek gerekebilir. Mantık, ahlak ve estetik alanda değer biçtiğimiz birçok şey vardır. Kendi adıma kendim ve etkileşimde bulunduğum insanlarla ilgili değer yargılarım vardır. Bunlar aile, arkadaş çevresi vs.'dir. İşte bunlarla iç içe etkileşim içinde olduğum için ortak noktalarda anlaşmalarımız vardır. Benim etik gördüğümü bunlardan herhangi birinin etik görmese de mümkün mertebe kabullenmesini beklerim. Bu kabullenmenin olması için bu kesimlerle ortak değer yargılarımız mümkün olabilecek noktada olmalıdır. Yani karşılıklı uyum için belirli noktalarda anlaşmaya varmamız gerekir. Tümünde değil. Kalan bazı kusurlarda hazmedilecek kadar küçük ve zararsız olmalıdır. İşte hepimiz bu çerçevede değerle oluştururuz. Dinin eksilmesi eksiklik yaratmaz. Çünkü toplumla ve tek tek bireylerle etkileşim bitmeden insan mutlak kendine ait değerler oluşturamaz. Kendi benliğini tek tek bireylere ve topluma satar. Bir anlamda açar. En mümkün kabullerle yaşamaya çalışır!

Bugün ateist olmamdan dolayı uymak istemediğim değer yok. Çünkü zaten uymuyorum:=) Dinsel ibadet, ayin vs. dışında ahlak boyutuna bakışım ilkel din çerçevesinde değil çağa daha uygun bir düzlemde. Hatta dindar olmayarak daha ahlaklı olmak mümkün:=) Mesela ben birçok kadınla birden olmanın önünü açan bir dini ahlaksızlık olarak görüyorum. Bu açığı ateist olmamdan dolayı değerlendirmediğim için daha ahlaklı olmam gerekiyor! Ya da kadınların insan muamelesi görmediği, dünya da ve ahirette ikram olarak değerlendirildiği bir dinden olmadığım için daha ahlaklı olmuş olmak gerekir!!!

tarihinde Nektar tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Sevgili nektar kardesim

yazdiklarinin samimiyetinden kesinlikle eminim,

tesekkur ederim...

Yani sira öbur ateist arkadaslarida bekliyorum,

ve hatta burdan itibaren musluman arkadaslarda yazsinlar ateistleri neden ahlaksizlikla sucladiklarini????

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

serabis iyi okursan bende bunu anlattım.

ateizmin ahlak kuralı diye bişey olamaz.böyle bişey olsa ateizm bir din olur.

ateizmin tek yaptığı.tek ortak noktası.tek kemiği Tanrıyı inkardır.

ateizmin tek başlığıda sadece budur.senin başlığın ateizmi bir din haline getiriyor.

benim demek istediğimde bu.

ateizmin ahlak kuralları yoktur.ateistlerin ahlak kuralları vardır.bunlarda yaşanılan topluma göre değişiklik gösterir.

çünkü üst güç yoktur.Tanrı diye bişey yoktur gibi tek bir sloganla bütün dünya için bir ateist ahlakı oluşturulamaz.

yani bu başlık aslında genel bir başlık değildir.ateistlerin şahsi ahlak kuralları olabilir.ama bu bütün ateistler için bir baskın üst kimlik olamaz.demek istediğim bu.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

ayrıca islamdan öncede ahlak kuralları vardı.

bu doğru.ama islamdan öncede din vardı.din daima oldu.olmadığı bir dönemi göstermen sanırım mümkün değil.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Terliksi ayak yapma guzel kardesim

ateizmi secmis insanlarin hayatlarinda ne gibi bir degisiklikler oldugunu ,önem verdikleri degerleri biraktiktan sonra duzenli bir hayata devam edebilmek icin kendilerine ne kurallarini koyduklarini bilmek istiyorum,

sende bunu bal gibi anladin.

belki onu kanitlayamam ama din dedigin seylerin ugramadigi yerlerde bile kurallar oldugunu kanitliyabilirim..

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

16-17 yaşlarımda kendimden korktuğumu hatırlıyorum. İçim ürperir dururdu. Ya kötü birşey yaparsam? Ya çevrem bunun için beni cezalandırırsa? Tanrı/Allah korkum hiç kalmamıştı, saçmaydı böyle korkular. İçimde kuşku yoktu çünkü coğrafya ve mantık yalan söylememişti bana hiçbir zaman. Fakat dini yaymak isteyenler söylemişti, hem de dünyada neredeyse herkese.

Tanrı denen şeyin sadece coğrafyaya bağlı bir dogma olduğunu fark etmiştim. Keşke fark etmez olaydım diyordum. (Kuşkularınız sizi yiyip bitiriyor diyenler gerçekten birşey bilmiyor) Tanrı yoksa çevreme karşı nasıl davranacaktım? Sonradan anladım ettim ki etik anlayışımız zaten yarattığımız tanrıdan daha büyüktü. Tanrının dediklerini bire bir uygulamıyorduk. "Kutsal" kitaplar eskidikçe uyumsuzlaşmışlar.

Bir toplum içinde yaşayabilmek için bazı temel kurallar vardı. Bu kurallar bireylerin toplumdaki başarısına etki ettiği için ve bireyler de başarılı olmak istediği için istemsiz olarak oluşmuştu. Bilgi arttıkça kurallar dünyanın neresinde olursa olsun birbirine daha çok benziyordu. Yani deneyimle bulunabilecek evrensel bazı kurallar vardı. Bilginin kısıtlandığı toplumlarda insanların başarısı da kısıtlanıyor, dolayısıyla ahlâk gelişemiyordu. Yazıtları sorgulama, cehenneme gidersin. Stalini sorgulama, ormanda gebertir seni. Fakat geçmişi okudukça, başka toplumların farkında oldukça hataları düzeltebiliyordunuz.

Ben avrupayı savunmuyorum. Sömürgecilik nedir biliyorum. Hem adamlar daha yeni birbirini yemeyi bitirdiler. Bunlara mı güvenceğim? Din onlarda hâlâ önemli bir etmen. Fakat müslüman coğrafyası hiçbir zaman daha iyi olmadı ve olması da olası görünmüyor. Gelişmek isteyen bir ülke artık sınırlarına çekilip ilmini konuşturmalıdır. Koskoca birleşmiş milletlerin din yüzünden düştüğü hâli de görüyoruz.

Din tercih etmeyen anayasaların etkisi insanlar onu bozup değiştirene, yeniden yorumlayana kadar devam ediyor.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

ateizmi secmis insanlarin hayatlarinda ne gibi bir degisiklikler oldugunu ,önem verdikleri degerleri biraktiktan sonra duzenli bir hayata devam edebilmek icin kendilerine ne kurallarini koyduklarini bilmek istiyorum,

belki onu kanitlayamam ama din dedigin seylerin ugramadigi yerlerde bile kurallar oldugunu kanitliyabilirim..

Din yoksa bile gelenek vs adı altında her yerde kurallar vardır... Olay temelde dinin değil, kültür ve toplum yaşamının doğal sonucudur...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
ateizm bir gölgedir.

hiçbir ahlak Kuralı yoktur.

olur

yalansa çıkın yalan diyin !

zaten ateistler eskiden müslüman oldukları için islamdan benimsedikleri kuralları devam ettirmektedirler ;)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Ahlak kuralları vahiy ile gelmemiştir.

Herşey gibi ahlak kurallarıda deneme yanılma yöntemi ve uzun gözlemler sonucu oluşmuştur.

Kuran da alkolun yasaklanması vahiy yolu ile değildir.Gözlem sonucudur. :)

Eğer vahiy derseniz ALLAH 'ı deneme yanılma ile öğreniyor durumuna sokarsınız. :lol:

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

ateistler asalıktır diyor arkadaş kendisi sözde müslümandır. bizim ahlağımız sizden o kadar üstünkü bizim gibi düşünmeyen insanlara saygı duyuyoruz sizler gibi hakaret etmiyoruz. arkadaşar bu durumda kim ahlaklı kim ahlaksız sizler karar verin...

saygılar...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
ateistler asalıktır diyor arkadaş kendisi sözde müslümandır. bizim ahlağımız sizden o kadar üstünkü bizim gibi düşünmeyen insanlara saygı duyuyoruz sizler gibi hakaret etmiyoruz. arkadaşar bu durumda kim ahlaklı kim ahlaksız sizler karar verin...

saygılar...

:blink::blink::blink::o

naz sen aklınlamı konuşuyorsun.bazı ateisterin yaptıkları yorumlardan haberin yok heralde senin.yada sarhoş filansın şuan.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
zaten ateistler eskiden müslüman oldukları için islamdan benimsedikleri kuralları devam ettirmektedirler ;)

Müslümanlar da islam öncesi dönemde ne buldularsa hemen hemen onu devam ettiriyor... İslamın yeni getirdiği ne var? Putperestlerden kalan haram aylar, tavaf olayı bile devam eder Kur'an'da... Evlatlıkların karısı ile evlenme ile ilgili kuralları değiştirmiş ama... Hatta cahiliyye döneminde inanılmaz hayırsever insanlar varmış, bir davette fukara için 100 deve keserlermiş diye rivayetler vardır...On emir olayı bile Sümerlerin imparator kanunlarından Yahudiliğe ve oradan modifiye bir halde islamiyete geçmiştir..

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

sarhoş değilim ateistim die alkol kullanmam gerekmiyor hatta şu ana kadar hiç kullanmadım. bir kaç kişi yüzünden tüm atesistleri suçlayamazsınız kişiye tepti verin o zaman çoğul kullanmayın...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Müslümanlar da islam öncesi dönemde ne buldularsa hemen hemen onu devam ettiriyor... İslamın yeni getirdiği ne var? Putperestlerden kalan haram aylar, tavaf olayı bile devam eder Kur'an'da... Evlatlıkların karısı ile evlenme ile ilgili kuralları değiştirmiş ama... Hatta cahiliyye döneminde inanılmaz hayırsever insanlar varmış, bir davette fukara için 100 deve keserlermiş diye rivayetler vardır...On emir olayı bile Sümerlerin imparator kanunlarından Yahudiliğe ve oradan modifiye bir halde islamiyete geçmiştir..

merak ettiğim bi konu var.sen kurban kesermisin.yada kurban kesen ateist hiç gördünmü?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
sarhoş değilim ateistim die alkol kullanmam gerekmiyor hatta şu ana kadar hiç kullanmadım. bir kaç kişi yüzünden tüm atesistleri suçlayamazsınız kişiye tepti verin o zaman çoğul kullanmayın...

tamam yav sinirlenme :lol::lol::lol:

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

sarhoş falan değilim atesitim die alkol kullanmam gerekmiyor hatta şu ana kadar hiç kullanmadım. bir kaç kişi yüzünden tüm ateistleri suçlayamazsınız kişiye tepki gösterin çoğul konuşmayın...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
kusura bakma sinirleniyorum işte bu konuda çok üzerime geldikleri için.

sakin ol naz.relax. ;) sanırım sen beni yanlış anladın.ama sana şunu söyliyim bu forumdaki ateistlerin yüzde 50 sinde küfür ve hakaret olayı var ama dışarıyı bilemem yani. ;) ah ah seni gördüm sevdiğim kız aklıma geldi.evşenmeyi düşünüyorduk inançlarımız uyuşmadığı için ayrıldık çünkü ateistti kendisi. :blink::unsure:

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

ama bu çok saçma herkes kendi inancına göre davranır kimse kimseye karışmak zorunda değil benim annem namaz kılar ama babam ateist 22 yıllıkta evliler.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
ama bu çok saçma herkes kendi inancına göre davranır kimse kimseye karışmak zorunda değil benim annem namaz kılar ama babam ateist 22 yıllıkta evliler.

öylede biraz prensip meselesi ;) . ama büyük konuşmiyim genede.kaderde varsa evleniriz yapacak birşey yok.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

ayak yok serabis.

bunun olması için ateizmin daha çok çıkış noktası olmalı.

daha çok iddaası olmalı.ve buyrukları olmalı.

sizin tek bir ortak noktanız var.oda Tanrının olmadığı

tek çatınız bu.bu eksen etrafında yalnız bu sloganı paylaşanları bulabilirsin.

çünkü tek söylev budur.bundan sonrası kişiseldir.

ateist düşüncede olan bir başka şahısla seni tek ortak kılan budur.

kalanı kişisel ahlak tortularıdır.birinde başka birinde başka olabilir.

senin bunları eşitleyecek bir sloganın yok.

bir başka ateistle tek ortak bağın ikinizinde Tanrı yok demesi.

bu bukadar basit.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.