Jump to content

Allah Bilim Bilir mi?

Recommended Posts

• İleti 834
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Dediğine katılıyorum. Başlı başına bir kanıt isteyen şeyi kanıt olarak ortaya atmak saçmalıktan ibarettir.

(:

ii halt ediyorsun.. aferin sana

katıl tabi..

şimdi bana allah/tanrı zırvasını

ve/veya allah/tanrı zırvasının bilim bildiğini kanıtla

tarihinde murat-tlv tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

(:

ii halt ediyorsun.. aferin sana

katıl tabi..

şimdi bana allah/tanrı zırvasını

ve/veya allah/tanrı zırvasının bilim bildiğini kanıtla

rica ederim :)

benim düşüncemde tanrı bilimi bizim bildiğimiz bilim olarak bilmez ve olaylara direk müdahale etmez.

Maddeyi yaratan maddeye benzemiş olsaydı bu saçmalık olurdu.

Yine bilimi bizim çıkarımlarımız gibi bilmesi ise başlı başına bir hata olurdu.

tıpkı televiyon ve izleyici gibi izleyici ne televizyonun bir yapısına benzer nede televizyon onun düşünme şeklindeki sistemiyle ekranı gösterir.

işte bilimsel felsefeyle tanrının bilimi bilmesi.

Sitelerde Paylaş

Bir aileyi savaş öncesinde kızı yada kızları güzel diye inceleyip onları savaştan sonra cariye haline getirmek kuranda belirtilmemektedir.

Hop hop hop...

Mustafa arkadasim sen kuranin icindeki ayetleri bilmeden neden desteksiz sallamaktasin?

Demek savastan sonra kadinlarin kizlarin cariye haline getirilmemesi kuranda belirtilmemektedir öyle mi?

Eminmisin?

Sitelerde Paylaş

Hop hop hop...

Mustafa arkadasim sen kuranin icindeki ayetleri bilmeden neden desteksiz sallamaktasin?

Demek savastan sonra kadinlarin kizlarin cariye haline getirilmemesi kuranda belirtilmemektedir öyle mi?

Eminmisin?

tek noktayı alıp okuma. Kuranda yazılı kuralları var dedim ama bunu sivrilten insanın kendisidir dedim.

Yazıyı daha dikatli okursan yok demediğimi sorunun insandan kaynaklandığını söyledim.

Sitelerde Paylaş

rica ederim :)

benim düşüncemde tanrı bilimi bizim bildiğimiz bilim olarak bilmez ve olaylara direk müdahale etmez.

Maddeyi yaratan maddeye benzemiş olsaydı bu saçmalık olurdu.

Yine bilimi bizim çıkarımlarımız gibi bilmesi ise başlı başına bir hata olurdu.

tıpkı televiyon ve izleyici gibi izleyici ne televizyonun bir yapısına benzer nede televizyon onun düşünme şeklindeki sistemiyle ekranı gösterir.

işte bilimsel felsefeyle tanrının bilimi bilmesi.

(:

ahahahah (:

yahu bende dikkatle okuyorum müthiş bişi çıkacak altından sanıyorum..

televizyon var, öyleyse allah var diyor resmen (:

sen kendini bir tiyatro sahnesinde mi sanıyorsun evladım..

lunapark mı burası ?

yoksa sirk mi ?

hani nerde trapezciler ?

etrafına bakıyorsun mesela..

Ahanda ağaç, ahanda kuş, işte doğa, işte evren, işte deniz

hımmmm demek ki allah var diyorsun belkide (:

neymiş efenim.. maddeyi yaratan maddeye benzese saçma olurmuş..

o ha..

ahanda televizyon yaratık/ürettik..

biz şimdi soyut mu olduk.. dogma mı oldu insan ????

ahahahahaha

demekki neymiş ?

madde/gen/kütle/gövde vb. olmadan,

düşünce/tasarım/imge/simge/alegori ve hatta hayal, duygu maneviyat felan

hiçbiri olamazmış (:

bir de buna "bilimsel felsefe" diyerek,

hem bilimin hem de felsenin orta yerine pislemiyormusunuz ?

ayar oluorum arkadaş (:

Sitelerde Paylaş

tek noktayı alıp okuma. Kuranda yazılı kuralları var dedim ama bunu sivrilten insanın kendisidir dedim.

Yazıyı daha dikatli okursan yok demediğimi sorunun insandan kaynaklandığını söyledim.

Kivirma Mustafa...

Kuran ayetlerinin hepsi birer allah sözü degil mi?Senin inancina göre öyle.

Bak senin kadin pazarlayan allahin neleri emredip farz kilmis....

NİSA

3 - Eğer öksüz kızlarla evlendiğinizde onlara karşı adaletli davranamamaktan korkarsanız, hoşunuza giden diğer kadınlardan iki, üç ve dörde kadar evlenebilirsiniz. Eğer adaleti gözetmemekten korkarsanız, o zaman bir tane ile veya elinizin altındakiyle (sahip olduğunuz câriye ile) yetinin.Doğruluktan ayrılmamak için bu daha elverişlidir.

24 - Bir de harb esiri olarak sahibi bulunduğunuz cariyeler müstesna, evli kadınlarla evlenmeniz de size haram kılındı. Bütün bunlar Allah'ın üzerinize farz kıldığı hükümlerdir. Bunların dışında kalanlar ise iffetli olarak zina etmeksizin mallarınızla mehir vermek suretiyle evlenmek istemeniz size helal kılındı.

O halde onlardan nikah ile faydalanmanıza karşılık mehirlerini kendilerine verin ki, bu farzdır. O mehri takdir edip kesinleştirdikten sonra birbirinizi razı etmenizde bir mahzur yoktur. Şüphesiz ki Allah her şeyi çok iyi bilendir, hüküm ve hikmet sahibidir.

Sitelerde Paylaş

Arap kültüründe cariyelik yer almaktadır. Kuranda sözü edilen çok eşlilik peygambere has bir yapıdır. Diğer yapı ise bakıma muhtaş olduğunda alınız diye söylenmektedir. Kuran bu konuda Muallak davranmakta ve insanın iradesine bırakmaktadır.

kuranda aileyi ganimet olarak kabul eden bir hüküm yer almıyor( bilgiğim kadarıyla). cariye olan kişi alternatifi olmayan bri özelliği barındırır. Bu durumda cariye alternatifi olmadığından efendisiyle bir kabul edilir. Ama Kuranda Özgürlüğünü isteyen özgürlüğünü verin denilmektedir.

Burda şu ikilem ortaya çıkmaktadır. Hiçmi özgürülük isteyen çıkmadı?.

Aslında mutlaka çıkmıştır ama insanın arzu ve hevesi kuranın kurallarında kendince değişiklik yapmasına neden olmuştur. Bir aileyi savaş öncesinde kızı yada kızları güzel diye inceleyip onları savaştan sonra cariye haline getirmek kuranda belirtilmemektedir.

İnsan kendi yapısıyla burda kabahatlidir. Kuran ganimetleri bildirsede Kuranı kendine göre yontan insan kuranda var olan bir kuralı sivrilterek uyuglamaış olacaktır.

Yani Kuran kuralı versede bunu abartıp uygulayan insanın ta kendisindir.

Cigi burdan alıntı yapmak sitedim. istersen bir incele.Ben kurana ters düşmedim. Sadece benim anlatımım kurandaki haliyle değil.

Sitelerde Paylaş

Cigi burdan alıntı yapmak sitedim. istersen bir incele.Ben kurana ters düşmedim. Sadece benim anlatımım kurandaki haliyle değil.

Nasil ters düsmüyorsun Mustafa?

Astigim iki tane ayetle ters düsmektesin.Istersen baskalarini da asarim ama gerek yok.

Sen cariye edinmek ister misin?

Inandigin dinin kitabinda bu serbestligin bulunmakta yani cariye edinirsen sucun günahin yok...Mertce yanit ver...Cariyenin ne anlama geldigini hangi islerde kullanildigini umarim biliyorsundur.

Evet sen cariye edinmek ister misin?

Sitelerde Paylaş

buna cevap olarak evet derim. Ama bu benim düşünceme tersç kuran edinebilirsiniz diyor kesinlikle edinin demiyor.

Iste budur.

Demek cariye edinmek ve serbestce fuhus zina yapmaya evet diyorsun.

Kuran sana bu hakki tanimakta.

Dürüstlügün icin tesekkür ederim Mustafa arkadasim söylecek bir seyim kalmadi.

Benim her zaman iddia ettigim olay budur...Müslüman kisi dürüstce kuranin icindekileri inkar etmeyecek.

Sitelerde Paylaş

Iste budur.

Kuran sana bu hakki tanimakta.

Dürüstlügün icin tesekkür ederim Mustafa arkadasim söylecek bir seyim kalmadi.

Benim her zaman iddia ettigim olay budur...Müslüman kisi dürüstce kuranin icindekileri inkar etmeyecek.

ama katılamdığım noktan bulunmakta.

bu konuda biraz yanılgıdasın. serbestliğin olduğu yer cariye üzerinde hak sahibi olduğun için diğerleri iiçin değil.

Dediğim gibi kuran cariye edinebilirsiniz demekte ama bunu kesinlikle edinin dememekte.

Sitelerde Paylaş

Dediğim gibi kuran cariye edinebilirsiniz demekte ama bunu kesinlikle edinin dememekte.

Iyide Mustafa arkadasim senin aklin mantigin ve hayat felsefen bunun yanlis oldugunu söylemekte...Tamam cok güzel ama neden allah ayetlerde fuhusun sexin zinanin önlerini acip serbest birakmakta?

Bence sen allahtan daha akilli ve ahlaklisin. :)

Sitelerde Paylaş

Arap kültüründe cariyelik yer almaktadır. Kuranda sözü edilen çok eşlilik peygambere has bir yapıdır. Diğer yapı ise bakıma muhtaş olduğunda alınız diye söylenmektedir. Kuran bu konuda Muallak davranmakta ve insanın iradesine bırakmaktadır.

kuranda aileyi ganimet olarak kabul eden bir hüküm yer almıyor( bilgiğim kadarıyla). cariye olan kişi alternatifi olmayan bri özelliği barındırır. Bu durumda cariye alternatifi olmadığından efendisiyle bir kabul edilir. Ama Kuranda Özgürlüğünü isteyen özgürlüğünü verin denilmektedir.

Burda şu ikilem ortaya çıkmaktadır. Hiçmi özgürülük isteyen çıkmadı?.

Aslında mutlaka çıkmıştır ama insanın arzu ve hevesi kuranın kurallarında kendince değişiklik yapmasına neden olmuştur. Bir aileyi savaş öncesinde kızı yada kızları güzel diye inceleyip onları savaştan sonra cariye haline getirmek kuranda belirtilmemektedir.

İnsan kendi yapısıyla burda kabahatlidir. Kuran ganimetleri bildirsede Kuranı kendine göre yontan insan kuranda var olan bir kuralı sivrilterek uyuglamaış olacaktır.

Yani Kuran kuralı versede bunu abartıp uygulayan insanın ta kendisindir.

Mustafa basit bir soru sordum basit bir cevap ver. Allah'ın dinine gelmeyen ve sizede vergi vermeyi kabül etmeyen kafir bir toplulukla savaş ediyorsun. Sonunda savaşı müslolar kazanıyor ve kafir toplum teslim oluyor ve geliyor sıra ganimetleri paylaşmaya. Sana da bir aile düşüyor. Kadını cariye,adamı ve ailenin 13 yaşında ki erkek çocuğunu köle yapıyorsun. Şimdi bu cariyeyi bu adamın ve çocuğun gözleri önünde, onların bilgisi dahilinde koynuna almana Kuran ok der mi, demez mi?

Yılbaşı gelmedi daha Mustafa, hadi cevap ver bakalım bu basit soruya...

Sitelerde Paylaş

Mustafa basit bir soru sordum basit bir cevap ver. Allah'ın dinine gelmeyen ve sizede vergi vermeyi kabül etmeyen kafir bir toplulukla savaş ediyorsun. Sonunda savaşı müslolar kazanıyor ve kafir toplum teslim oluyor ve geliyor sıra ganimetleri paylaşmaya. Sana da bir aile düşüyor. Kadını cariye,adamı ve ailenin 13 yaşında ki erkek çocuğunu köle yapıyorsun. Şimdi bu cariyeyi bu adamın ve çocuğun gözleri önünde, onların bilgisi dahilinde koynuna almana Kuran ok der mi, demez mi?

Yılbaşı gelmedi daha Mustafa, hadi cevap ver bakalım bu basit soruya...

Aslında cevap alta basit şekilde yazılıydı bunu anlamak istemiyorsan ben bişi diyemem.

İşin aslı kurandan değil kurandan kaynak alıp bunu sivriltip çıkarı için kullanan insandan türüyor demiştim. Tabi sizin için 2+2=22 demek hep anlamsız :)

Boş verin benim platformum tekrar açılıyor anlatıklarımın bir çoğunun örneklendirmelerini gerçek kılıp bana konuşmlarından tutun en basit soruda bile felsefeyle cevap veren insanlara soracak söyleyecek birşeyim yok.

Üzgünüm ki siz ateizmi desteklemiyorsunuz. Ben sizden çok fazla ateist gördüm ve onların bir çoğu bağlı bulunduğum grubun içinde bir çoğu ise öyle yada böyle konuştuğum bir yerde bir şekilde buluştuğum kişiler.

Gerçek ateist yazılan örneğin yöntemini yıkmaya çalışmaz Gerçek ataist olayın diğer bir örneğiyle cevap verir.

Gerçek ateist hemen karşı atağa geçmez ve bunu bilmiyorum dediğimde durmasını bilir oysaki bir kaçınızda bu firen hiç yok.

Gerçek ateist bilimsel kanıtlarla metafiziksel kanıtları yada metafiziksel bilgileri eleştirmez bu onun ahmaklığına delildir.

Gerçek ateist psikolojinin ne olduğunu bilir ama bunu bilirken mantıklı konuşur aşşağılama yapmaz.

İster katılın isterse katılmayın. Soracağım soru bir ateistin aklıma takılan küçük bir yer var burada madde hatasımı var ile ilgili bir soruydu.

Umarım arar bir yerde ateistin bu dediğini okurda bilimin aslında maddeden öteyide araştırabildiğini görürüsünüz. Sizi yanıltmak için bir kaç bilgi verdim ve siz hiç eleştirmeden aklınızdaki bilgilerle bana girdiniz.

4 sendir bu tartışmaların yaşandığı bir çok sitede yer aldım çoğu yabancı dil ve hep sahte isimlerle yer aldım.

Kiminde ateist kiminde hristiyan kiminde müslüman.

Bunca şeyin arasında sizlere ben sizlere bilimsel kanıtlarla geliyorum sizde bana böyle gelin dedim ve bazılarınız bana dinle bazılarınız ise sahte aynayla geldiniz.

Kendi aranızda bile çelişkiniz varken nasıl bu değeri dışarı yansıtacaksınız merak ediyorum.

Kendinizi üstün görmeyin. Burdada iyi arkadaşlarınız var örnek alırken ördek olmayın.

Hoşcakalın...

tarihinde mustafa2116 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Aslında cevap alta basit şekilde yazılıydı bunu anlamak istemiyorsan ben bişi diyemem.

İşin aslı kurandan değil kurandan kaynak alıp bunu sivriltip çıkarı için kullanan insandan türüyor demiştim. Tabi sizin için 2+2=22 demek hep anlamsız :)

Boş verin benim platformum tekrar açılıyor anlatıklarımın bir çoğunun örneklendirmelerini gerçek kılıp bana konuşmlarından tutun en basit soruda bile felsefeyle cevap veren insanlara soracak söyleyecek birşeyim yok.

Üzgünüm ki siz ateizmi desteklemiyorsunuz. Ben sizden çok fazla ateist gördüm ve onların bir çoğu bağlı bulunduğum grubun içinde bir çoğu ise öyle yada böyle konuştuğum bir yerde bir şekilde buluştuğum kişiler.

Gerçek ateist yazılan örneğin yöntemini yıkmaya çalışmaz Gerçek ataist olayın diğer bir örneğiyle cevap verir.

Gerçek ateist hemen karşı atağa geçmez ve bunu bilmiyorum dediğimde durmasını bilir oysaki bir kaçınızda bu firen hiç yok.

Gerçek ateist bilimsel kanıtlarla metafiziksel kanıtları yada metafiziksel bilgileri eleştirmez bu onun ahmaklığına delildir.

Gerçek ateist psikolojinin ne olduğunu bilir ama bunu bilirken mantıklı konuşur aşşağılama yapmaz.

İster katılın isterse katılmayın. Soracağım soru bir ateistin aklıma takılan küçük bir yer var burada madde hatasımı var ile ilgili bir soruydu.

Umarım arar bir yerde ateistin bu dediğini okurda bilimin aslında maddeden öteyide araştırabildiğini görürüsünüz. Sizi yanıltmak için bir kaç bilgi verdim ve siz hiç eleştirmeden aklınızdaki bilgilerle bana girdiniz.

4 sendir bu tartışmaların yaşandığı bir çok sitede yer aldım çoğu yabancı dil ve hep sahte isimlerle yer aldım.

Kiminde ateist kiminde hristiyan kiminde müslüman.

Bunca şeyin arasında sizlere ben sizlere bilimsel kanıtlarla geliyorum sizde bana böyle gelin dedim ve bazılarınız bana dinle bazılarınız ise sahte aynayla geldiniz.

Kendi aranızda bile çelişkiniz varken nasıl bu değeri dışarı yansıtacaksınız merak ediyorum.

Kendinizi üstün görmeyin. Burdada iyi arkadaşlarınız var örnek alırken ördek olmayın.

Hoşcakalın...

TRT-1'i açtım seni seyrediyorum yılbaşı akşamı Mustafa!"Ama Kuranda Özgürlüğünü isteyen özgürlüğünü verin denilmektedir." demişsin Mustafa,hangi ayetmiş bu Mustafa? Arap'ın Allah'ı bedava özgürlük dağıtmaz Mustafa. Ben gerçek ateist değilsem çakma ateist miyim Mustafa? Yoksa yoksa ben müslomuyum, yoksa Harut muyum, Marut muyum? Neyim ben Mustafa? Ateistlerin kendi aralarında çelişki olmasından daha doğal ne olabilir Mustafa? Bizler bağımsız birey olmayı seçmiş özgür düşünce yapısına sahip insanlarız. Mustafa asıl siz müslümanların, yani tek tanrının tek kitabına inanananların çelişkiler yumağının peşinde koşan bir kedi gibi olmanız seni şaşırtmıyor mu?

Sorumun cevabını çok iyi biliyorsun Mustafa. Senin evrensel dediğin,rahmandan geldiğini söylediğin kitabın ne kadar boşmuş, ne kadar insanlıktan yoksunmuş görmüş oldun Mustafa...

Güle güle Mustafa,yine gel...

tarihinde şaman tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
name='mustafa2116' Bunca şeyin arasında sizlere ben sizlere bilimsel kanıtlarla geliyorum sizde bana böyle gelin dedim ve bazılarınız bana dinle bazılarınız ise sahte aynayla geldiniz.

Yahu dinin bilimsel kanıtı mı olur? Öyle olsaydı, din, din olmazdı. Hadi bilimsel yöntem desen neyse. Her kavramı birbirine karıştırıp içinden çıkılmaz hale getiriyorsun.

Sitelerde Paylaş

Hoşcakalın...

gerçek ateist metafiziksel kanıtları/bilgileri eleştirmezmiş

öğrenin ey kafirler..

yok öyle metafiziği eleştirmek felan..

eleştirince metafiziği, çakma ateist oluyoruz heralde..

sadece bu cümlen bile, seni ipe götürür mustafa..

bu; cümleyi yazanın ahmaklığına delildir

yolun açık olsun..

allah yok, din yalan

Sitelerde Paylaş

Fatır43 Allah’ın kanununda değişiklik ve asla bir döneklik bulamazsın.

Nahl101 Biz bir âyeti değiştirip yerine başka bir âyet getirdiğimiz zaman ki Allah, neyi indireceğini gayet iyi bilir

Nisa82 Eğer o, Allah’tan başkası tarafından olsaydı,mutlaka onda birçok çelişki bulurlardı. (bir çelişki yetmiyor!)

Sitelerde Paylaş

BAKARA

106 - Biz herhangi bir âyetin hükmünü yürürlükten kaldırır veya onu unutturur (ya da ertelersek), yerine daha hayırlısını veya mislini getiririz. Allah’ın gücünün her şeye hakkıyla yettiğini bilmez misin?

Ne anlama gelmekte?

106 - Ben tanriymis gibi ayetleri yazan cahil cühelanin birisiyim.

Kurani cahillerin yazdiklarina dair favori ayetlerden biridir.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...