Jump to content

CANER TASLAMAN

Recommended Posts

Doç.dr .Caner Taslaman sosyolog-felsefeci önemli bir kariyere sahip bilgili biri son günlerde cern deneiyinin açıklanması ile tv'lerimizde ki hemen her tartışmada boy gösteriyor kurandan ayetlerden semavi dinlerden falan örnekler veriyor ama ne yazıkki karşısındaki bilim adamları yada gazeteciler cevap veremiyorlar daha önce ntv deki bir programda sfizik profesörü programı terk etmişti bugünde CNN türkde ismet berkan tam bu iddalarına tam cevap verecekti sonradan vazgeçti acaba bu çekingenlik bu korkaklık neden merak ediyorum

Sitelerde Paylaş
  • İleti 134
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Caner Taslaman, bilindik İslamcılardan değildir. Tartışılması en zor kişidir bence.

Çünkü evrim teorisini kabul eden bir İslamcıdır.

O yüzden her ateist onunla tartışamaz.

Caner Taslaman'ın yıkılacağı tek alan Kur'an ve İslam tartışmasıdır ki o da tv'de mümkün değildir.

Sitelerde Paylaş

Akıllı tasarımcı o zaman.

Caner Taslaman "akıllı tasarım" demez. "Tasarımın delilleri" der.

Yani, Harun Yahya'lara falan benzemez.

Fakat onun da zayıf yanı vardır. Eğer dine bulaşmadan sadece evrim-tanrı çerçevesinde kalsaydı, eli çok daha güçlü olurdu. (5-6 yıl önce öyleydi.)

Tv'de o zayıf yanına vurulamaz ama gelsin foruma tartışalım.

Örneğin şu makalesini tartışabiliriz. http://77.79.79.180/~taslaman/?p=186

Sitelerde Paylaş

Caner Taslaman hakkında detaylı bilgim yok ancak kendisinin Kuantum Fiziği, Felsefe ve Tanrı kitabı ancak bir rezalet olarak değerlendirilebilir. Sonradan küçük bir araştırma yaptım ve Caner Taslaman'ın bu konuda yazması için yeteri kadar yetkili biri olmadığını gördüm. Bence herkes kendi işini yaparsa ve bilmediği konularda yorum yapmazsa her şey çok daha güzel olabilir.

Sitelerde Paylaş

Cern deneyi hakkında yorum yapmayan sadece Cern'deki bilim adamları zaten. Geriye ilgisiz, alakasız ne kadar adam varsa bunu tartışıyor. Yahu biri de çıkıp demiyor ki siz orda yapılan deneyin bir paragrafını dahi anlayamazsınız bu sığlıkla. Nasıl bir cahil cesareti ben anlamıyorum, bilimsel bir yeterliliği olmayan kişilerin tv'lerde boy göstermesi her gün.

Sitelerde Paylaş

Adam zariyat 47. ayeti[Göğü kendi ellerimizle biz kurduk ve biz (onu) elbette genişleticiyiz.] big bangin kanıtı olarak anlatıyor.Öyle muğlak bir cümle ki nereye çeksen oraya gider."Şemsiyenin" kanıtı olarak bile gösterebilirsin bu ayeti.Sonra ne kadar mucizevi bir kitap zırvasına giriyor.Bu mu tartışılması zor adam?Adama sormazlar mı biz derken neyi kastediyor bu ayet?.Allah zeusla, yehova yı mı yardıma çağırmış?Veya 47 yi okudun 48 den ne anlıyosun?Yada 49.ayet ne ayak?

Sitelerde Paylaş

Mucize olgusuna fazla saplanmış birinin altedilemeyeceğini düşünmemek gerek.

Bilimsel kabulleri fazla olabilir ama mucize gibi safsataya inanması onun zayıflığıdır.

Arı'nın kromozom sayısından bahseden birine karınca,inek ,örümcek ve fil süresinden bahsedilebilir.

Caner Taslaman Harun Yahya grubundan ayrılmış Yalnız Kuran diye ama mucize saplantısı olan Edip Yüksel ayarında biri gibi duruyor.

Tvler islam görüşlerine torpilli ve daha yatkın.Bu yüzden tarafsız bir tv bulmak zor.

Sitelerde Paylaş

Kuran'da şu ayetler var:

"Biz göğü yarattık ve şüphesiz onu genişleticiyiz."

"Biz sonra yeri yaydık biz ne güzel yayıcıyız"

Yer de sürekli olarak yayılarak mı genişliyormuş?

.

"Genişleticiyiz" ifadesi, evrenin genişlediği bilgisi kesinlik kazanıp kabul gördükten sonra meallere girmiştir.

Ondan önce ayetin meali: "Göğü ellerimizle biz kurduk, daha fazlasına da kaadiriz."

şeklinde idi. Ki doğrusu da budur.

Ama "Ves semae beneynaha bi eydiv ve inna le musiun"

ayetindeki "musiun" kelimesi Kur'an'da başka bir yerde geçmediği için tahrifatı mümkün oluyor.

Tabi pikofarat'ın da belirttiği gibi sonraki ayet işlerini bozuyor. Ama umursayan kim. Çünkü sonraki ayetin lafını eden yok.

"Kur'an'da evrenin genişlediği 1400 sene önce yazılmış" dendiğinde amaçlarına ulaşıyorlar.

Bir Hristiyan ya da Yahudi çıkıp da "Kur'an Tevrat'taki bilgiler kopyalanarak yazılmıştır. Genişleme Kur'an'dan önce Tevrat'ta yazılıdır" dese; haklı çıkar.

Ve bu durumda "YHWH 3000 sene öncesinde bu bilgiyi vermişti" diye sahiplenebilirler:

Yeşeya 51:13

Sizi yaratan, gökleri geren, Dünyanın temellerini atan RAB`bi Nasıl olur da unutursunuz? Sizi yok etmeye hazırlanan zalimin öfkesinden Neden gün boyu yılıp duruyorsunuz? Hani nerede zalimin gazabı?

Germek kelimesi genişletmekle benzer anlama çıkar. Dolayısıyla onlar da "geren" yerine genişleten koyabilirler ki bizim tahrifatçılarınkinin yanında tahrifat bile sayılmaz.

tarihinde Pante tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Muhammed'in göğe baktığında geniş bir alan görmesi ve bu genişliği yapanın da tanrı olduğunu düşünerek tanrı ağzıyla konuşması doğal.

Yani gözlemlenemeyecek birşeyden bahsedilmiyor.

Daha önceki kutsal yahut tarihi verilerde buna benzer ifadeler geçebilir.

Yıldız mesafelerindeki değişim ve mesafenin artmasıda genişlemeyi gözlemek belki de mümkündür.

Kısacazı mevzu mucizevi değil olağan seyrinde gibi geliyor.

Ayrıca big bang teorisi sadece göğün genişlemesi ise demek ki bu teori yüzyıllardır gözlemlenebiliyormuş.

Sitelerde Paylaş

Kaldırılan benzer başlıktaki Kirec'in mesajını koruyalım: :)

kuran metninden bugünkü bilimsel verilere uygun anlamlar çıkarma işi zevkli bir uğraş ...

buna benzer şeyler bir çok metin için yapılabilir...

bunu pek doğru bulmuyorum...

kendi zamanında nasıl anlaşıldıysa asıl mana o dur diye düşünüyorum...

Evet, Kur'an'da şifreler, mucizeler olduğuna inanan insanlar için yeni bir şifre bulma çabası ve bulduğunda-uydurduğunda da onun verdiği hazzı anlıyabiliyorum.

İnanmayanlar için çelişki konusu da buna benzer. Yeni ve önemli bir çelişki bulunduğunda da aynı haz yaşanıyor.

Ama çelişki iddiaları, mucize-şifre iddialarının yanında çok daha net ve temiz.

Mucizelerde ya bir tahrifata ya da bir hileye rastlıyoruz. Çelişkiler ise çok açık ve hilesiz-hurdasız.

Ve çelişkilerin karşısına çıkarılan en önemli itiraz Arapça'nın çok farklı anlamlar taşıyacağı ve meallerin yanlış olabileceği şeklinde.

Ama konu mucize olunca, bu anlamın verilemeyeceği söylenmiyor, söylenmez.

Çünkü "lehte olanı kap, aleyhte olanı sav" anlayışı var. Yani, objektif olunmuyor.

Örneğin Çelakıl o kadar pişkin ki "Allah, Kur'an'da elementleri 1400 sene önce bildirmiş" diyebiliyor.

"Hadid suresinin 9. ayetinde fe harfi var. Fe Fluor'un simgesi ve element sırası 9'dur. Bu bir mucizedir" diyor. :lol:

Nerdeyse iki ayetten birinde fe harfi var. O surenin 10. ayetinde de, 11. ayetinde de fe var. Ama şarlatanlık sınır tanımıyor.

Sitelerde Paylaş

...

Örneğin Çelakıl o kadar pişkin ki "Allah, Kur'an'da elementleri 1400 sene önce bildirmiş" diyebiliyor.

"Hadid suresinin 9. ayetinde fe harfi var. Fe Fluor'un simgesi ve element sırası 9'dur. Bu bir mucizedir" diyor. :lol:

Nerdeyse iki ayetten birinde fe harfi var. O surenin 10. ayetinde de, 11. ayetinde de fe var. Ama şarlatanlık sınır tanımıyor.

Çelakıl sapıttı.

Ve artık ordan çıkması imkansız.

BU işten para kazanıyorsan, artık o fikrinden beyninde dönsen bile toplum içinde dönemiyorsun.

YNÖ ve EY birer önemli örnektir.

Sitelerde Paylaş

Kaldırılan benzer başlıktaki Kirec'in mesajını koruyalım: :)

Evet, Kur'an'da şifreler, mucizeler olduğuna inanan insanlar için yeni bir şifre bulma çabası ve bulduğunda-uydurduğunda da onun verdiği hazzı anlıyabiliyorum.

İnanmayanlar için çelişki konusu da buna benzer. Yeni ve önemli bir çelişki bulunduğunda da aynı haz yaşanıyor.

Ama çelişki iddiaları, mucize-şifre iddialarının yanında çok daha net ve temiz.

Mucizelerde ya bir tahrifata ya da bir hileye rastlıyoruz. Çelişkiler ise çok açık ve hilesiz-hurdasız.

Ve çelişkilerin karşısına çıkarılan en önemli itiraz Arapça'nın çok farklı anlamlar taşıyacağı ve meallerin yanlış olabileceği şeklinde.

Ama konu mucize olunca, bu anlamın verilemeyeceği söylenmiyor, söylenmez.

Çünkü "lehte olanı kap, aleyhte olanı sav" anlayışı var. Yani, objektif olunmuyor.

hımm...

çelişki bulunduğunda da böyle bir haz duyulduğunu bilmiyordum...

ben çelişki bulunduğunda daha çok sıkıntı hissine benzer bir şey duyuyorum...

kuran allahın insan sözüdür diyor bir ilahiyatçı...

allahın sözü demekten biraz farklı bir şey sanırsam bu ifade...

Sitelerde Paylaş

Geçende Habertürkteki bilinmeyen adalı programada katılmıştıl hatta bunnunla ilgili bir başlık açacaktım Googlede listelenmesi için daha özenli.

Habertürkteki programda anlattı anlattı fizik kimya evrim vs geldi geldi en sonunda kurana zariyat suresine bağladı. Oraya bağladı ise olay benim için bitmiştir.

Caner Taslaman dersini çok çok iyi çalışmış çalıştırılmış.

Dincilerin olayları devamlı kurana bağlamasına alıştık lakin özellikle habertürkteki programda ateistlere sürekli verip veriştirmesi çan sıktı çıktığı programlarda twitter adresi veriliyor bir şekilde organize olup meydanın boş olmadığını göstermek lazım.

tarihinde Protagoras tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Caner Taslaman meteryalistlerin çağlar boyu evreni ezeli değişmez olarak gördüükleri ama bilimin evrenin bir başlangıç ve sonunun olduğunu söylediğini bunun semavi dinlerle uyştuğunu söylüyor. Ancak bu kıyamet ve yaratılış mitlerin çok tarılı dinlerde de tek tanrılı dinlerde var ama bunu söylemek işine gelmiyor . Allahı zorunlu varlık olarak görüyor ama bunun nedenini açıklamıyor. Daha önce NTV'deki tartışmada sabancı ün. fizik prof olan hoca kuantum kozmolojilerinden ve çoklu evren modellerinden bahsedince hemen tartışmayı saptırdı. Hocada daha fazladayanamadı seviye düşünce yayını terk etmek zorunda kaldı. Çoklu evren hipotezleri matematik olarak mümkün ama allaın matemetik olarak kanıtlamak mümkünmü kuantum belirsizilik ilkesinden tasarlanmış tesadüf diye bahsediyor acaba allah bir parçacığın aynı anda hem konumu hem momentumunu bilebilirmi demek kimsenin aklına gelmiyor.Panteninde deği gibi bu adamlar tartışmak çok zor zira tipine de baktığınız zaman olayları saptırabilen fanatik ateşli bir tarafıda var eğer karşısındaki onu alt edecek cümleler kurmmaya başladımı hemen lafa dalıyor konuyu saptırıp insanı deli ediyor.

Sitelerde Paylaş

Caner Taslaman meteryalistlerin çağlar boyu evreni ezeli değişmez olarak gördüükleri ama bilimin evrenin bir başlangıç ve sonunun olduğunu söylediğini bunun semavi dinlerle uyştuğunu söylüyor. Ancak bu kıyamet ve yaratılış mitlerin çok tarılı dinlerde de tek tanrılı dinlerde var ama bunu söylemek işine gelmiyor . Allahı zorunlu varlık olarak görüyor ama bunun nedenini açıklamıyor. Daha önce NTV'deki tartışmada sabancı ün. fizik prof olan hoca kuantum kozmolojilerinden ve çoklu evren modellerinden bahsedince hemen tartışmayı saptırdı. Hocada daha fazladayanamadı seviye düşünce yayını terk etmek zorunda kaldı. Çoklu evren hipotezleri matematik olarak mümkün ama allaın matemetik olarak kanıtlamak mümkünmü kuantum belirsizilik ilkesinden tasarlanmış tesadüf diye bahsediyor acaba allah bir parçacığın aynı anda hem konumu hem momentumunu bilebilirmi demek kimsenin aklına gelmiyor.Panteninde deği gibi bu adamlar tartışmak çok zor zira tipine de baktığınız zaman olayları saptırabilen fanatik ateşli bir tarafıda var eğer karşısındaki onu alt edecek cümleler kurmmaya başladımı hemen lafa dalıyor konuyu saptırıp insanı deli ediyor.

Caner Tastaman için benim kastettiğim zorluk; Evrim teorisini ve bilimi her şeyiyle kabullenmesi ama bunu tanrıya bağlaması. Tanrı derken de Allah'ı kastetmesi ve hatta Kur'an'dan örnek vermesi.

Böyle bir tartışmaya felsefi kapasitesi yüksek olmayan bir fizikçi dayanamaz.

Dini ve felsefi yanı da güçlü olsa bile kamuoyu önünde din ve Allah tartışmasına girmek istemez.

Cihan hoca bu tür kişilerin karşısında tartışacak bir isim değil.

Ama Caner Taslaman'ın müdahalesinde yanlış yok. O, dini bir müdahalede bulunmadı. Bilimsel bir itirazda bulundu.

Cihan Hoca, sonsuz evrenin varolduğunu iddia etmekle kalmadı. Bunun deneylenmiş bir gerçek olduğunu ileri sürdü.

Belki ifadelerini yanlış kullandı ama müdahaleyi haketti. Caner Taslaman, "deneylenmiş mi?" diye sorduğunda da düzeltmedi ve "evet, deneylenmiş. Şu anlamda.." diye devam etti ve bence bunlar çöktüğü ifadeleri oldu.

Sitelerde Paylaş

adam sosyolojinin yüzkarası..

ABD'deki yaratılışçıların desteğiyle gemisini yürüten kaptan'ı oynuyor yıllardır...

Yale, Oxford, Sorbonne, Berlin, Cambridge gibi üni'lerin kapısından zor girer..

Edip Yüksel'in bir başka versionu olan tipik sentezci söylemleri var bunun,

batıda incil/evrim sentezcilerini besliyor vatikan yıllardır..

kuran/evrim sentezi de Türkiye gibi ülkelerde trend haline getirilmeye çalışılıyor işte..

Sitelerde Paylaş

Toplum yapısının non-teistlere özgürce tartışma ortamı sağlamadığı bu durumda, eşit şartlarda bir tartışma mümkün olmayacaktır.

En adil tartışma platformu sanal forumlardır.

Muhtemelen Caner Taslaman bu başlığı okumuştur.

Davet edelim Ateistforuma, başbaşa forumda Hacı'yla, Mantık'la ya da Anibal'la tartışsınlar.

Tabi Edip Yüksel kadar medeni cesarete sahipse! :)

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...