Jump to content

CANER TASLAMAN

Recommended Posts

[/font][/color]

Benim bilgisizliğim mi yoksa senin körlüğün mü? Bak gözüne soktum kırmızı yazıyla linki yukarda hiç okuduğunu da sanmıyorum ya.

Big Bang'in artık "eksik" bulunduğunu söyleyen, yamalı bohça haline gelmeye başlayan bir teori olduğunu dile getiren pek çok astrofizikçi sayabilirim.

Daha cyclic modelleri ve multiverse ile ilgili teoriyi hiç araştırmamış, hiç okumamış ne Steinhardt-Turok'tan ne de Baum-Frompton modellerinden haberi olmayan büyük ihtimalle hayatında ilk defa bu isimleri duymuş, bu teorilerin ne dediğini araştırmamış dogmatik olarak Kur'an desteğiyle bazı şeylere sarılmış birinin bilgiden bahsetmesi komik. :)

Kimse durup dururken tahmin üzerine bir şeyler üretmez. Bazı gözlemler var, mantıksal ilkeler var, klasik Big Bang'in, Kara enerji olgusundan ve son araştırmalardan bulgulardan sonra artık "yamalı bohça" haline gelmeye başladığını bu nedenle de "Occam'ın bıçağı" ilkesine uymamaya başladığını söyleyen pek çok astrofizikçi vardır. Big Bang, en azından klasik anlamıyla, artık yaşını göstermeye başlamıştır.

Fizik ile ilgili ortaya koyduğu makaleler sadece Big bang üzerine yoğunlaşmış diğer her şeyi es geçmiştir bu nedenle kıymetsizdir. Bu makaleleri de Kur'an'ı desteklemek için yazmaktadır zaten.

Sen anlayışının ne kadar kıt olduğunu kanıtlayıp komik duruma düştüğünün farkında değilsin. Ben "sonsuz evrenler gözlemlendi" demedim. Dolaylı yollardan sonsuz evrenlere ilişkin bazı deneysel yönler de vardır dedim.

Sonsuz evrenler gözlemlenmiştir demek artık kabul görmemesi için bir nedenın kalmadıgı demektır..

Ama halen ısrarla deneyseldır,gözlemseldir diyen biriyle uğraşmanın fazla bi gereği yoktur..

Ortaya atılan tum modellemeler sadece öngörüden ibarettir...

Cihan saclıoglu nasıl deneyseldır diyip cuvalladıysa sen de gözlemseldir diyip cuvallamışsındır...

Ama yine herzaman ki gibi boyun ölçüsünü alan sizler olun :D

Sitelerde Paylaş
  • İleti 134
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Big Bang'in artık "eksik" bulunduğunu söyleyen, yamalı bohça haline gelmeye başlayan bir teori olduğunu dile getiren pek çok astrofizikçi sayabilirim.

Ben de söylerim al:Bigbang eksıktır...

Önemli olan neden eksik oldugunu tahminlerle değil bilimsel verilerle gösterebilmektir...

Occam amcanın usturası asıl bu tahmınlerı doğrar gecer...

Cern de bıgbangden hemen sonra meydana cıkan higss parcacıgının keşfi bile yapılmıştır..

Bi de utanmadan bıgbang ömrünü doldurdu falan da dıyebılıyorsun...

Oysa görüldüğü gibi bilim bigbangın gercekleşmış oldugunu kabul etmış asıl o anda neler oldugunun cevabını bulmaya çalışıyor...

tarihinde Tabipp tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Caner taslaman bilim-din-felsefe dalında akademısyendır...

Fizik ile ilgili ortaya koydugu makaleler modern fiziğin gelmiş oldugu son noktaları kapsayacak kadar donanımlıdır...

Ne fizik, ne sosyoloji ne de felsefe alanında uluslararası kabul görmüş bir dergide tek bir makalesi yok Taslaman'ın. Yazdığı kitaplar kendi bastırdığı eserlerdir ki hiç bir değeri yok. İlahiyatçı değilseniz islam, kuran hakkında yazdığınız yazıların kendi alanınızda hiç bir değeri yoktur. İslam felsefesi hakkında yazabilirsiniz ama felsefeye getirip allahı, Kuranı sokamazsınız. Biyolojiye getirip yaratılışı sokamadığınız gibi. Felsefe de başlı başına bir bilimdir.

Sitelerde Paylaş

Tabipp açıkça yazdığım şeyleri saptırmak, anlamamak için uğraşıyorsun. Cihan Saçlıoğlu "deneysel" demiş, ben bunu açıklamaya çalışıyorum. Sonsuz evrenler ya da döngüsel evrenler modelleri durup dururken "hadi fantezi yapalım" diyerek ortaya atılmış değildir. Big Bang artk yamalı bohça haline gelmeye başlamıştır ve bu motivasyonla yola çıkılıp çeşitli destekleyici gözlemler de yapılmıştır. Bak dikkat et, "Gözleme dayanmadan" lafını da açıkladım. Sonsuz evrenler ya da döngüsel evrenler gözlemsel BAZI kanıtlarla uyuşmaktadır. Tabi bu demek değildir ki "tamamdır kanıtlandı, oldu bitti" O göstergeler başka şeylere işaret ediyor da olabilir bak önceki sayfada ne yazmışım:

Sonsuz evrenlerin ayrıca döngüsel/devirli evrenlerin deneysel yönleri muhakkak mevcuttur. Deneysel bazı yönleri olması, kesin ispat anlamına gelmez elbette.

Bu deneysel yönler ne olabilir önceki sayfada kırmızıyla yazdığım yer ve altında linki var mesela. bunun gibi şeyler...Bunlar da bir nevi gözlem değil midir? Yineliyorum, bu gözlemler başka şeylere de işaret ediyor olabilir, sonsuz evrenlere de. İşte Cihan hocanın söylediği de budur. Yani şapkadan tavşan çıkarır gibi durup dururken hipotezler oluşturulmuyor. "Şu bu kanıtlandı" gibi bir iddiası da yok kimsenin. Ben de "sonsuz evrenler gözlendi ve kanıtlandı" demedim ilk mesajımdan beri.

Bi de utanmadan bıgbang ömrünü doldurdu falan da dıyebılıyorsun..

Ben demiyorum, çeşitli astrofizikçiler diyor. Big Bang hala en çok kabul gören "başlangıç" teorisi olabilir. Yine tekrarlıyorum, ama Kara enerji, kara madde ve daha pek çok bulgudan sonra pek çok astrofizikçi klasik Big Bang'in artık "yamalı bohça" haline gelmeye başladığını bu nedenle de "Occam'ın bıçağı" ilkesine uymamaya başladığını söylüyor. Bu benim "utanmazlığım" değil, çeşitli astrofizikçilerin görüşü. Youtube'daki çeşitli belgeselleri izleyerek ve çeşitli kitapları okuyarak bu kişileri görebilirsin. Elbette her teori her görüş değişebilir ya da geliştirilebilir. Klasik Big Bang teorisi geliştirilebilir ya da değiştirilebilir. Bilim durmuyor, gelişiyor. Ama sen, dogmatik inançların yüzünden bu gelişmelere karşı kulağını tıkamışsın ve başını kuma gömmüşsün. Seni de anlayabiliyorum. Panik halindesin ve aşırı tepki veriyorsun. Zira bir gün klasik Big Bang yerine başka bir şey geçerse bilimde, elinden şekeri alınmış bir çocuk durumunda olacaksın. Dinin bir insanı ne hale getirebileceğinin canlı kanıtısın.

tarihinde Firatb1984 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bilimsel makaleyi geçtik uluslararası camia adamın çalışmalarına atıf bile yapmamış.

Kendi çalıp kendi oynuyor.

Maniple edebiliyor.

Bu dinci tayfasının alt kademeleriyle pek entelektüel tartışma yapamazsın.

Üst kademelerle yapabilirsin.

İşte o üst kademelerdekiler için bilimsle gerçekleri sistematik bir şekilde maniple ediyor.

Örneğin big bangi alıyor onun inancında başka bir forma sokuyor.

Yoksa safın teki,

Ancak entelektüel kesim etrafına duvar örüyor.

Onlara bilginin ulaşmasını engelleyior.

Ulaşanlar da zaten salakça bir hal alıyor.

Bu açıdan çok büyük kötülük yapıyor.

Modern gerici yani.

Sitelerde Paylaş
  • 1 month later...

Ayrıca caner taslaman hoca sürekli entropiden bahsetmekte. Entropinin sürekli olarak artması sonsuz evrenler yada döngüsel evren modellerini geçersiz kılacağını söylüyor.Lakin kütleçikimin negatif enerjisinin evrendeki pozitif enerjiyi dengelediği gibi entropiyide sıfırladığından bahsetmiyor.

Sitelerde Paylaş

Caner Taslaman çakma bir William Lane Craig modelidir. Bilimden, bilim felsefesinden ve genel olarak felsefe ve mantıktan biraz anlayan traş olduğunu anlar.

Entropiyi sakız etmiş ağzına, onu da maymuncuk gibi kullacağını sanıyor. Yok öyle birşey. Bu işin kompedanı olan kozmolojide önemli çalışmaları olan fizikçileri takip edin.

tarihinde Dehri tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Facebook sayfasında 1 sene kadar önce ahlak konusunda aforizmalar yazıyordu "ateistler ahlaklı olabilir ama ahkalı rasyonel olarak temelllendiremezler" falan diyordu bende birkaç yorum yaptım, cevap yazdım ve yorumlarım silindi

Sitelerde Paylaş

Caner Taslaman çakma bir William Lane Craig modelidir. Bilimden, bilim felsefesinden ve genel olarak felsefe ve mantıktan biraz anlayan traş olduğunu anlar.

Entropiyi sakız etmiş ağzına, onu da maymuncuk gibi kullacağını sanıyor. Yok öyle birşey. Bu işin kompedanı olan kozmolojide önemli çalışmaları olan fizikçileri takip edin.

Adam tipik bir şark kurnazı cahil. Laf kalabalığı ile cahil müslümanları oynatıyor.

Oynamak isteyen olduktan sonra oynatacak çok olur, bari ben oynatayım diyerek kendine güzel bir geçim kapısı bulmuş.

Sitelerde Paylaş

William Lane Craig'in tırnağı olamaz. Craig hristiyan tamam ama en azından dünyanın en usta debaterlerinden biri ki bunu Amerikalı Ateistler bile kabul ediyor. Fakat Taslaman'ın karşısına sıradan bir ateisti çıkarsanız çiğ çiğ yer taslaman'ı. Tabi Türk Tv lerinde bunu yapabilmenin imkanı yok o ayrı.

tarihinde Firatb1984 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

William Lane Craig'in tırnağı olamaz. Craig hristiyan tamam ama en azından dünyanın en usta debaterlerinden biri ki bunu Amerikalı Ateistler bile kabul ediyor. Fakat Taslaman'ın karşısına sıradan bir ateisti çıkarsanız çiğ çiğ yer taslaman'ı. Tabi Türk Tv lerinde bunu yapabilmenin imkanı yok o ayrı.

Tırnağı olamaz..

Sıradan bi ateist çiğ çiğ yer...

Biz de yedik :D

Sitelerde Paylaş
  • 1 month later...

Caner Taslaman, bilindik İslamcılardan değildir. Tartışılması en zor kişidir bence.

Çünkü evrim teorisini kabul eden bir İslamcıdır.

O yüzden her ateist onunla tartışamaz.

Caner Taslaman'ın yıkılacağı tek alan Kur'an ve İslam tartışmasıdır ki o da tv'de mümkün değildir.

Pante senden beklemezdim bu cevabı..

Buradaki arkadaşların hepsi tartıştığında yerle bir eder bu salağı..

Tolon dedenin karşısına çıkarsa hatta dayak yemiştende beter olur..

Zaten Ateistlerle tartışmaya girmez ve kaçar..

Yakın zamanda Dawkins gibi çoğumuz bu tartışmaları yapacağız..

Çıkmadığımız için değil TV ler çıkartmaya cesaret edemiyorlar bizi..

Çok izlenen bir kanal bul ben açıkça tartışırım..

"Evrim teorisine inanan, Kurana ve islama inanamaz" Kuran da evrim yoktur.. yarattıktan sonra Ademe herşeyi öğretmiş tanrı..

Ademin çocuklarıda kardeş katlini bile bilmekteler...ne evrimi..demeliydin..

senin bunu söylemen olmamış dostum..

Evrim diye tartışmak isteyen müslümanı hemen kuran ve islama çok kolay sürükler çekersin..

Televizyonlarda en radikal islamcı görünümü verir yine böyle bir salağı yerden yere vurursun

ve

Bu ahmağın..Müslüman olmadığını 5 dakikada kanıtlarsın..

Matematik ........

Bir teori varsa.. yani bu doğru diye iddia varsa

X+Y=O sa bu her durumda aynı çıkmalıki doğru olsun..

Ahmak Evrimi Tanrı yaptı dediğinde..yada evrimi biri başlatmak zorunda dediğinde

Tanrı yı kim yaptı dediğinde

Muhtemelen şöyle salakca bir cevap verecektir..

O yaratılmamıştır..

Kendi doğruladığını sıfırladığını söylersin..

Yalan söylüyorsun dersin

Çünkü söylediğinin doğru olması için..

X+Y=O sa bu her durumda aynı çıkmalıki doğru olsun..

Bence Bilimciler çekindiklerinden değil..

Bir islamcıyla bilim konusunu tartışmayı bilime hakaret sayıyorlar..

Haddini bilmeyip Felsefeci olduğu halde bilimi tartışan bir maymun var karşılarında çünkü ne desinler..

Şöyle düşün buradaki dindarlara 10 saat bilim anlatsan ne olur..

herkes haddini bilmeli..

Ben hergün yıllardır..en az 2 saat Science yada Davincide bilim seyrederim ..

Fakat bişey de bilimsel bir durum varsa mesela hemen Kozmopolite soruyorum..

O anlatsada şu DNA işlerini ve benzer Biyoloji ve Gen konularını anlayamıyorum. :)

Dindarlar haddini bilmiyorlar..

tarihinde ABDULLAHABDAL2 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bu adamın Kerem Cankoçak'la olan bir tartışmasını izlemiştim. O günden beri bu adamın olduğu hiçbir programı izlemiyorum.

Bilmediği bir konuda kendinden o kadar emin bir şekilde atıp tutuyor ki CERN'deki fizikçiye kendince bilim öğretmeye çalışıyor.

Bu adam şu lafın en önemli canlı kanıtıdır:

"Dünyanın sorunu, akıllılar hep kuşku içindeyken aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır."

Önce bilimsel verilerin asla yanlışlanamayacağını iddia ediyor, sonra "Çoklu Evrenler Teorisi"ne metafizik diyor üstüne de "Biraz Hawking okuyun." diyor.

En gerizekalı kombo.

Bu adam hiçbir şey bilmediği halde o bıt bıt bıt laf yapma sanatı varya sırf onun sayesinde kendini bir b..muş gibi gösteriyor.

Sen kalk yüksek enerji fiziği dalında doçent olmuş adama bilim öğretmeye çalış. Sen ne mezunusun kardeş ? Sosyoloji. Bak sen. Ben bu adama felsefeci demem arkadaş. Böyle felsefe mi olur. Adamda kritik rasyonal düşünme adına gram beyin yok. Her şeye at gözlüğüyle bakan bir adam. Kitaplarına bak:

Allah Felsefe ve Bilim

Kuantum Teorisi Felsefe ve Tanrı

Evrim Teorisi Felsefe ve Tanrı

Big Bang ve Tanrı

Modern Bilim Felsefe ve Tanrı

Kardeş senin başka işin yok mu ? Bilimi, dine bulaştırmaya çalışıyorsun ? Hep bir şeyleri dinle bağdaştırmaya çalışıyorsun ? Yok işte yok, anla artık. Bilimle din birlikte yürümez, yürüyemez.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...