Jump to content

? sizce agnostik olmak mı? ateist olmak mı daha?

Recommended Posts

• İleti 43
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Degil mi canim, ayni mesele cunku super arguman ortaya koymussun tebrik ediyorum..

Van Golu limitli bir alan, soz konusu canavarin ozelliklerinin de bir limiti var.. Sonucta bir sayiyla ifade edebilecegin bir olasilik cikiyor.. Hic olmadiysa indir bir denizalti tara golu, anlarsain olup olmadigini..

Yahu hakikaten ben ciddiyetle dusunuyorum acaba size mesaj basina para mi veriyorlar diye ? Yaz anlamsiz bir cumle kap 5-10 cent..

Sitelerde Paylaş

ateizm agnostizmin uç noktası olabilir ama agnostizm ateizm in olamaz..

Dinlerin her biri saçmalıklarla dolu.. Fakat evrim teaorisi vs. Ya yanlışsa..?

Bunu demek tanrı yoktur veya tanrı vardır yaşasın muhammet demekten bence daha mantıklıdır.. O bildiğimiz kadar var ve biz ne kadar bildiğimizi bilmiyoruz..

Sitelerde Paylaş

Şaşırdığım ve de üzüldüğüm nokta,forumda ki çoğu ateistin ateisliğini netleştiremediğine tanık oluyorum.Gerçekten üzücü.Bunun nedenlerini bilim ve felsefe arasında bağ kuramamalarında buluyorum.Agnostisizm;tarafsızlıktır,arada kalmadır,zayıflıktır,tutarsızlıktır ve de utangaçlıktır.

Allah ya vardır ya da yoktur!!

YOKTUR!!

Sitelerde Paylaş
Şaşırdığım ve de üzüldüğüm nokta,forumda ki çoğu ateistin ateisliğini netleştiremediğine tanık oluyorum.Gerçekten üzücü.Bunun nedenlerini bilim ve felsefe arasında bağ kuramamalarında buluyorum.Agnostisizm;tarafsızlıktır,arada kalmadır,zayıflıktır,tutarsızlıktır ve de utangaçlıktır.

YOKTUR!!

Çok doğru acabalarla varmı/yokmu larla uğraşacağına net karar vermek lazım(korkmadan)

bence son nokta ateizmdir yani tanrı YOKTUR bitti.

Sitelerde Paylaş

YOKTUR!!

drys, sana bu konunun başında bi yanıt yazmıştım .. bence bi kere daha düşünün derim bu konuyu.

Sitelerde Paylaş
"İnananlarla inanmayanların yobazlığı neredeyse eşit derecede komiktir"

Albert Einstein

Aynı şekilde düşünüyorum..

Bazı arkadaslarımız ateist değiller.. Ateist olmak istiyorlar.. Benim düşüncem bu..

Teistler ne kadar önyargılı ve yobazlarsa Ateistler de benim için aynılar..

Sitelerde Paylaş

Bence burda yanlıyosun çünkü bu akıldışı bi olay değildir bence .. bilim önkabul olarak varlığın var olduğundan yola çıkarak çıkarımsallar yapar.. ama bir nihist, varlığı duyu organlarıyla duyumsadığımız ve duyu organları da herkeste farklı çalıştığı, güvenilemez bi mekanizma olduğu için; ''aslında duyumsadığımız varlık, yokluktur dese''.. buna kimse karşı çıkamaz ve karşı bir düşünce getiremez .. çünkü getirebileceği karşı düşüncenin de mutlaka duyumsanması lazım .. bence bu çıkmaz sokaktır.

Bacağına kalın bir kütükle hızlıca vurup bacağını veya kütüyü kırmaya çalışacağım.Ve herşeye rağmen, bana hiçbir şey hissetmediğini söylersen,o zaman gördüğümüz,duyduğumuz,hissettiğimiz,tadını aldığımız şeylerin gerçekte varolmadığını düşünür ve maddenin sadece bir yanılsama olduğu savlarına inanırım.O da olmazsa deneme amaçlı atom bombası atarız :) Ne de olsa gerçekte olmayan şeyin etkiside olmaz!!
Sitelerde Paylaş

Önceki mesajlarda agnostik düşünce için "kararsızlık" kelimesini kullanan herkesi kınıyorum. Hale birisi tarafsızlık vs. kelimeleri kullanmış, ona tek diyeceğim, YUH!

Yahu ne demek kararsızlık? Ne yani biz agnostik olabilirdik ama bir karar vererek ateist olmayı seçtik mi diyorsunuz! Afedersiniz ama bu biraz taraf tutma olmuyor mu?

Tanrının olduğunu da olmadığını da bilemeyiz demek kararsızlık değil, bilgisizlik demektir. Agnostik, yeteri kadar bilgim yok(daha doğrusu hiç bilgim yok) diyerek bir şey söylemez o kadar. Bir karar vermek zorunda mıdır? Karar vermeye ihtiyaç var mıdır? Hayır.

Kırmızı veya mavi kablodan birisi saatli bombayı patlatır diğeri engellerse ve siz hangi kablo olduğundan emin değilseniz, bir karar verirsiniz(zorundasınız). Ortada bomba yoksa kablo seçmek anca bir oyun olur, seçmemek de bilmediğin şey hakkında fikir yürütmemedir.

Sitelerde Paylaş

Önceki mesajlarda agnostik düşünce için "kararsızlık" kelimesini kullanan herkesi kınıyorum. Hale birisi tarafsızlık vs. kelimeleri kullanmış, ona tek diyeceğim, YUH!

Tanrının olduğunu da olmadığını da bilemeyiz demek kararsızlık değil, bilgisizlik demektir.Agnostik, yeteri kadar bilgim yok(daha doğrusu hiç bilgim yok) diyerek bir şey söylemez o kadar. Bir karar vermek zorunda mıdır? Karar vermeye ihtiyaç var mıdır? Hayır.

Agnostisizm ya da bilinmezcilik, tanrının ya da tanrıların varlığının ya da yokluğunun bilinemeyeceğini öngören felsefe akımı. Bu felsefenin takipçilerine agnostik denir.

Felsefi bir ekol olarak kayıtlara geçmesi 19. yüzyılın ikinci yarısına denk gelir.

Vikipedi

Cahil cahil konuşup ondan sonra da yazılanlara salyalarını akıtarak saldırmadan önce,agnostisizmin anlamını öğren.Yahu bu sitede hiçmi akıllı yokta, bir şey yazmadan önce kavramların anlamlarını araştırsın.Google,google en basitinden elinin altında!!

Neyse; agnostisizm, bir felsefe akımıdır ve de 19.yy lın ikinci yarısında ortaya atılmıştır.Dolayısıyla insanların madde ve idea hakkında yeterince bilgisi bulunmaktadır o dönemlerde.Yeteri kadar bilgim yok deyince agnostik olunmaz,CAHİL olunur!!!Agnostikler madde ve ruh hakkında yeterince bilgi sahibidirler, fakat duyu organlarının tüm insanları yanıltabileceğini iddia edip varolan dünyada hiçbirşeyin bilinemeyeceğini söylerler ve böylece hem idealizmi hem de materyalizmi redederler.

Fakat agnostiklein kaçırdığı nokta şu; Bilim denen insan üretimi bilgi sayesinde maddeyle oynanarak yapılan teknolojiyi nasıl açıklayacaklar?Hiçmi cep telefonları yok?Yoksa insanlar uzaya çıkmadı da çıktıklarınımı zannediyor?Yani anlayacağın bilgi ve teknoloji çağında bilinemezcilik aptallıktır,korkaklıktır,kararsızlıktır,tarafsızlıktır.

Sitelerde Paylaş

YOKTUR!!

Agnostiklerde öyle diyor zaten...

"Tanrı ya vardır, ya yoktur" diyorlar.

Ama bu kesin olarak bilinemez diyorlar.

Sen bildiğini mi iddia ediyorsun?

E öğrette herkes bilsin...

tarihinde AteshBey tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Agnostiklerde öyle diyor zaten...

"Tanrı ya vardır, ya yoktur" diyorlar.

Ama bu kesin olarak bilinemez diyorlar.

Sen bildiğini mi iddia ediyorsun?

E öğrette herkes bilsin...

Atesh,bir şeyin olmadığını iddia etmek için öncelikle o şeyin varlığı ile ilgili iddiaların olması gerekir.Bigbangleri sevdiğin için ordan örnek verecem; bigbang oluşmadan öncesine gidelim, ve bigbangten önce içinde insaların olduğu bir gezegen vardı iddiasında bulunabilirmisin?

Cevabın evet ise ne olur?Millet sana kı.ıyla güler dimi?

Cevabın hayır ise ne olur?İddia etmediğin şey için insanlar yoktur iddiasında bulunmaz dimi?

Şimdi o gezegenin yerine Tanrıyı koy bakalım ve özellikle de 1. seçeneği bir düşün.

Sitelerde Paylaş
Atesh,bir şeyin olmadığını iddia etmek için öncelikle o şeyin varlığı ile ilgili iddiaların olması gerekir.Bigbangleri sevdiğin için ordan örnek verecem; bigbang oluşmadan öncesine gidelim, ve bigbangten önce içinde insaların olduğu bir gezegen vardı iddiasında bulunabilirmisin?

Cevabın evet ise ne olur?Millet sana kı.ıyla güler dimi?

Cevabın hayır ise ne olur?İddia etmediğin şey için insanlar yoktur iddiasında bulunmaz dimi?

Şimdi o gezegenin yerine Tanrıyı koy bakalım ve özellikle de 1. seçeneği bir düşün.

Peki Hacı Big Bang öncesi vardır deyince neden bilmem neresi ile gülen olmadı benden başka?

Ayrıca "Tanrı vardır" veya "Tanrı olabilir" derken millet bunu durduk yere demiyorki.

Bu iddialarına ya da şüphelerine kaynak olan olaylar var.

Kainatın varlığı, hayatın varlığı vs. vs.

Yani Tanrı iddia edildiği gibi UMC veya Superman benzeri sebepsiz bir fenomen değil.

Gerçi bu noktada şu itirazı yapabilirsiniz...

Kainatın varlığı ve Hayatın varlığı bilim ile henüz açıklanamadı diye bu bilinmezlikte neden Tanrı arayalım?

Aramayabilirsiniz...

Ama arayanlarada mani olamazsınız...

tarihinde AteshBey tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

YOKTUR!!

Niçin utangaçlık,zayıflık olsun ki?

Evet allah ya var ya yoktur.olabilirlik ihtimali verilen 'Allah' değil olası tanrı/tanrılar dır.

Sitelerde Paylaş

Bu cahili aynınlattığın için çok teşekkür ederim drys. Konu hakkında bilgisizliğimin için kusura bakma. Lakin halen anlamadığım birkaç şey var, google ile aradım ve bulamadım, bi yardım edebilirmisin:

->Benim agnostik tanımımla, senin alıntıladığın vikipedi tanımı arasındaki fark nedir acaba. Bakıyorum bakıyorum ama cahillik işte, göremedim bi türlü :)

Yeteri kadar bilgim yok deyince agnostik olunmaz,CAHİL olunur
->Evet burada ben cahil oluyorum :rolleyes: Bu yazdığınıza göre konu hakkında cahil değilsiniz, bilginiz(ve tabii kanıtınız) var. Tanrının olduğu veya olmadığı hakkındaki bilgilerinizi ve kanıtlarınızı bizimle paylaşsanız da biz cahillerde aydınlansak...

Agnostikler madde ve ruh hakkında yeterince bilgi sahibidirler, fakat duyu organlarının tüm insanları yanıltabileceğini iddia...
->Bu agnostikler meğer neymiş yaa! Cahillik işte bilmiyordum. Agnostiklerin başka başka ne gibi özellikleri vardır acaba, bizi aydınlatabilirmisiniz? :lol:
Sitelerde Paylaş
niyeee. :angry: .kuran ve peygamber gönderen Allah a inanmıyorsunda neolduğu belirsiz tanrılaramı inanıyorsun? inanma kabiliyetin varsa Allah a inanmalısın.

Allah yoktur...kur'an da senin peygamberinin eseridir.ben herhangi bir tanrıya inandığımı söylemedim...agnostisizmde tanrının olup olmadığı belirsizdir,konu allahın olup olmaması değildir;ben bundan söz ettim.inanma kabiliyetim(!) iyi ki de yok...

Sitelerde Paylaş
Allah yoktur...kur'an da senin peygamberinin eseridir.ben herhangi bir tanrıya inandığımı söylemedim...agnostisizmde tanrının olup olmadığı belirsizdir,konu allahın olup olmaması değildir;ben bundan söz ettim.inanma kabiliyetim(!) iyi ki de yok...

niye yok.neye göre yok? buna eminmisin? bir şeyin olmaması için hakkında hiç bi delil yada kanıt olmaması lazım.mesela sizin idda ettiğiniz tanrılar vs yok niye yok.çünkü ne adı bellidir nede özellikleri.aklı delilleri filanda yoktur.pandeistlerin tanrılarıda aynı şekilde.fakat panderistler hiçbirşeylerini bilmedkleri tanrılarına sanki varmış gibi inanırlar.allah ın varlık delilleri mevxuttur kainatta

Sitelerde Paylaş
niye yok.neye göre yok? buna eminmisin? bir şeyin olmaması için hakkında hiç bi delil yada kanıt olmaması lazım.mesela sizin idda ettiğiniz tanrılar vs yok niye yok.çünkü ne adı bellidir nede özellikleri.aklı delilleri filanda yoktur.pandeistlerin tanrılarıda aynı şekilde.fakat panderistler hiçbirşeylerini bilmedkleri tanrılarına sanki varmış gibi inanırlar.allah ın varlık delilleri mevxuttur kainatta

Eminim evet :) tanrı iddaa etmiyorum ben...o bahsettiğin de panteistler olsa gerek:)

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...