Jump to content

Recommended Posts

İyi davranışlar çıkarlarımıza çok daha fazla hizmet eder, bu yüzden onlara iyi deriz zaten. Çıkar deyip duruyorsun ama hiçbir şey anlamamışsın.

Diğer soruların şu noktadan sonra o kadar saçma ki, yanıtlamayı bile zul sayarım.

Daha önce de söyledim, bu başlıktaki yazıları ben yazdım uzun uzun, düşüncelerim net olarak bellidir. Sorularının yanıtları da orada.

Burada oturup da felsefe yapmaya hiç niyetim yok, son derece sıkıldım zaten.

yanlış çıkarımıza olan her duruma iyi deriz. Diğer canlılar aslında pekte umurumuzda değildir.

Örneğin ayağımız altında ezdiğimiz canlılar, bizden kan emen bir sivri sinek, yemek için öldürdüğümüz bir yığın canlı hiçbiri umurumuzda değil tek derdimiz yaşamak ve soyumuzu devam ettirmek.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 182
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Ben gayet ahlakliyimdir. Kendime cok guvendigim zamanlarda bile baskalarina yardimci olmaya calistim, kendimi buyuk gormedim.

Ahlak var, evet. Dinlerle de alakasi yok. Dinler olmadan da insanlar ahlakli olabilir. Hatta daha ahlakli olur. Daha kaliteli olur.

Ama yaptigimiz davranislar aslinda turumuzun devami icinse veya kendi cikarimizi korumaya yonelikse buna nasil ahlak diyoruz, benim kafami karistiran husus bu.

Sitelerde Paylaş

Ben gayet ahlakliyimdir. Kendime cok guvendigim zamanlarda bile baskalarina yardimci olmaya calistim, kendimi buyuk gormedim.

Ahlak var, evet. Dinlerle de alakasi yok. Dinler olmadan da insanlar ahlakli olabilir. Hatta daha ahlakli olur. Daha kaliteli olur.

Ama yaptigimiz davranislar aslinda turumuzun devami icinse veya kendi cikarimizi korumaya yonelikse buna nasil ahlak diyoruz, benim kafami karistiran husus bu.

çıkardan ahlak olurmu?
Sitelerde Paylaş

çıkardan ahlak olurmu?

Birbirine yardim eden topluluklar hayatta kalmis, degil mi?

Bu, konuda da soylenmis zaten. Giderek insanlar daha ahlakli olacak ki turumuz devam etsin.

Ama dedigin gibi, cikardan ahlak olur mu? Genler bencil deyip, sanki genleri ayri birseymis gibi mi gormem gerekiyor? Genler zaten beni olusturmuyor mu?

Gen bencilse, ben de bencilim. Her davranisimda cikarimi dusunuyorum. Benim "gorunuste" ahlakli olmam, neyi degistirir ki? Ben de igrenc ozelliklerle donatilmis bir homo sapiensim iste.

Sitelerde Paylaş

Offf.. Çok fena..

Çıkardan ahlak olur mu, biz de eni konu türü devam ettirmek için çıkarını kollayan bir türüz, yürürken karınca ezip sivrisinek öldürüyor, diğer canlıları yiyoruz...

Siz doğanıza lanet edip durun, ben size bye diyeyim...

İyice arabesk yaptınız ha! :)

Ahlak boşlukta kendiliğinden ortaya çıkmış ve insan tarafından kutsanması beklenen bir soyut kavram değil. Sözcük anlamı bir kere "huy, yaratılış (kişinin doğası anlamında)"tır ve bireylerin uyduğu, üzerinde uzlaşılmış kurallar bütünü, davranış modelleridir.

Ulvi, kutsanan bir şey değil, somut dayanakları son derece akılcı ve gerçekçidir.

Sitelerde Paylaş

Offf.. Çok fena..

Çıkardan ahlak olur mu, biz de eni konu türü devam ettirmek için çıkarını kollayan bir türüz, yürürken karınca ezip sivrisinek öldürüyor, diğer canlıları yiyoruz...

Siz doğanıza lanet edip durun, ben size bye diyeyim...

İyice arabesk yaptınız ha! :)

Ahlak boşlukta kendiliğinden ortaya çıkmış ve insan tarafından kutsanması beklenen bir soyut kavram değil. Sözcük anlamı bir kere "huy, yaratılış (kişinin doğası anlamında)'tır ve bireylerin uyduğu, üzerinde uzlaşılmış kurallar bütünü, davranış modelleridir.

Ulvi, kutsanan bir şey değil, somut dayanakları son derece akılcı ve gerçekçidir.

Kiralik bir katil, yerlere cop atan bir adami toplum kurallarina uymasi konusunda elestirse komik olurdu, degil mi?

Iste burada aklima, mantigima yatmayan husus bu.

Ha, bu elestiriyi de ahlakima gore yapiyorum. Zaten ahlak yok demedim :) Sadece soyle bi' bakinca butun bunlar komik gorundu gozume.

tarihinde Cold water tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Birbirine yardim eden topluluklar hayatta kalmis, degil mi?

Bu, konuda da soylenmis zaten. Giderek insanlar daha ahlakli olacak ki turumuz devam etsin.

Ama dedigin gibi, cikardan ahlak olur mu? Genler bencil deyip, sanki genleri ayri birseymis gibi mi gormem gerekiyor? Genler zaten beni olusturmuyor mu?

Gen bencilse, ben de bencilim. Her davranisimda cikarimi dusunuyorum. Benim "gorunuste" ahlakli olmam, neyi degistirir ki? Ben de igrenc ozelliklerle donatilmis bir homo sapiensim iste.

buyrun size

çıkar ahlaki.

Ahlak nedir ? Nasıl ortaya çıkmıştir?

Ahlak neyin doğru neyin yanlış olduğunu bilmektir.

net olarak bakarsak canlının kendi yaşamıni uremesini gibi etmenlerin yani kendi çıkarlarini koruması olayıdir.

Canlılarda ahlak; yaşamak ve üreme etkenleri üzerine evrimlesmistir.

Bireysel ahlak canlı öncelikle kendi çıkarlarıni koruma içgüdüsundedir.

yaşamını tek başına sürdürebiliyorsa tek başına yaşamak daha karlı gelecektir.fakat turun devamı için çiftleşme gereklidir.buda bazı durumlarda içgüdüsel olarak ,turun devamı için ödün verme durumu ortaya çıkar.karşı tarafında belirli süre çıkarlarıni gözetir.

bireysel ahlaka örnek ;

peygamberdevesi , ayı ,kaplan,leopar,çıta vb.

familia ( aile ) tek başına yaşamını sürdürecek gücü olmayan canlıların ,yaşamlarını sürdürme ve soy devamıni sağlamak için ortaya çıkmış kurumdur..erkler ayrılığı ilk kez burda başlar .toplumsal ahlakin temelleri burda atılmıştir.canlı yaşamının devamı ve turun devamı için ,grubun yada ailenin çıkarlarını korumalıdir.örnekle açıklamak gerekirse .bir felis leo(aslan) ailesini düşünelim .lider erkek aileyi dışardan gelecek tehlikelerden korur ve uremeyi sağlar,genç ve güçlü dışı aslanlar avlanma ,çoğalma ,yaşlı dişiler geride yavru aslanlara bakar.

dışardan gelecek bir erkek aslan grup lideri erkeği yenerse o grubun lideri olur.eski liderin erkek yavruları öldürülür .disileri uremek için sağ bırakılır.aslan popilasyonunda ahlak kuralları.

familia örnekleri; kurt,aslan,zebra,fil vb.

Kolonilesme ve toplumsal ahlak .

yasamin devamı için bireysel olarak yada küçük aile grupları olarak yaşama şansı az olan canlılarda görülür .bireysel olarak kendi çıkarlarıni düşünen canlılar koloniden atılır yada dislanir .kolonide erkler ayrılığı artık yerini sosyalleşme ve görev dağılımı olarak almıştır.koloniler üreme konusunda aile ve tek yaşayan canlılara kıyasla daha başarılıdir.

Kolonilesme örnekleri; arı,karınca ve insan

Çıkarlar varsa Bu konumda iyi ve kötü yoktur.

iyi ve kötü yoksa ahlak ta yoktur.

tarihinde ateistdusunce tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Kiralik bir katil, yerlere cop atan bir adami toplum kurallarina uymasi konusunda elestirse komik olurdu, degil mi?

Bunu okuyunca aklıma direkt en sevdiğim filmlerden biri olan Lock, Stock and Two Smoking Barrels (Türkçeye "Ateşten Kalbe, Akıldan Dumana" olarak çevrildi, izlemediysen mutlaka izle) filmi geldi. Orada acımasız bir kiralık katil-mafya olan Big Chris, küçük oğlunu yanına almış birilerini öldürmeye giderken arabanın arka koltuğunda oturan adam bir şeye küfür eder, Big Chris çok sinirlenir ve adamı bağırarak "Çocuğun yanında küfretme!" diye uyarır.

Komik, evet ama komik bulma nedenimiz uyarması veya uyardığı şeyin aslında doğru davranış olması değil, kendisinin mevcut durumu. Yani sonuç olarak çocukların yanında küfretmek de yere çöp atmak da kötü davranışlar.

Sitelerde Paylaş

Bunu okuyunca aklıma direkt en sevdiğim filmlerden biri olan Lock, Stock and Two Smoking Barrels (Türkçeye "Ateşten Kalbe, Akıldan Dumana" olarak çevrildi, izlemediysen mutlaka izle) filmi geldi. Orada acımasız bir kiralık katil-mafya olan Big Chris, küçük oğlunu yanına almış birilerini öldürmeye giderken arabanın arka koltuğunda oturan adam bir şeye küfür eder, Big Chris çok sinirlenir ve adamı bağırarak "Çocuğun yanında küfretme!" diye uyarır.

Komik, evet ama komik bulma nedenimiz uyarması veya uyardığı şeyin aslında doğru davranış olması değil, kendisinin mevcut durumu. Yani sonuç olarak çocukların yanında küfretmek de yere çöp atmak da kötü davranışlar.

kötülüğün derecesi var mi? Neye göre ne kadar kötü oluyoruz?
Sitelerde Paylaş

buyrun size

çıkar ahlaki.

Ahlak nedir ? Nasıl ortaya çıkmıştir?

Ahlak neyin doğru neyin yanlış olduğunu bilmektir.

net olarak bakarsak canlının kendi yaşamıni uremesini gibi etmenlerin yani kendi çıkarlarini koruması olayıdir.

Canlılarda ahlak; yaşamak ve üreme etkenleri üzerine evrimlesmistir.

Bireysel ahlak canlı öncelikle kendi çıkarlarıni koruma içgüdüsundedir.

yaşamını tek başına sürdürebiliyorsa tek başına yaşamak daha karlı gelecektir.fakat turun devamı için çiftleşme gereklidir.buda bazı durumlarda içgüdüsel olarak ,turun devamı için ödün verme durumu ortaya çıkar.karşı tarafında belirli süre çıkarlarıni gözetir.

bireysel ahlaka örnek ;

peygamberdevesi , ayı ,kaplan,leopar,çıta vb.

familia ( aile ) tek başına yaşamını sürdürecek gücü olmayan canlıların ,yaşamlarını sürdürme ve soy devamıni sağlamak için ortaya çıkmış kurumdur..erkler ayrılığı ilk kez burda başlar .toplumsal ahlakin temelleri burda atılmıştir.canlı yaşamının devamı ve turun devamı için ,grubun yada ailenin çıkarlarını korumalıdir.örnekle açıklamak gerekirse .bir felis leo(aslan) ailesini düşünelim .lider erkek aileyi dışardan gelecek tehlikelerden korur ve uremeyi sağlar,genç ve güçlü dışı aslanlar avlanma ,çoğalma ,yaşlı dişiler geride yavru aslanlara bakar.

dışardan gelecek bir erkek aslan grup lideri erkeği yenerse o grubun lideri olur.eski liderin erkek yavruları öldürülür .disileri uremek için sağ bırakılır.aslan popilasyonunda ahlak kuralları.

familia örnekleri; kurt,aslan,zebra,fil vb.

Kolonilesme ve toplumsal ahlak .

yasamin devamı için bireysel olarak yada küçük aile grupları olarak yaşama şansı az olan canlılarda görülür .bireysel olarak kendi çıkarlarıni düşünen canlılar koloniden atılır yada dislanir .kolonide erkler ayrılığı artık yerini sosyalleşme ve görev dağılımı olarak almıştır.koloniler üreme konusunda aile ve tek yaşayan canlılara kıyasla daha başarılıdir.

Kolonilesme örnekleri; arı,karınca ve insan

Çıkarlar varsa Bu konumda iyi ve kötü yoktur.

iyi ve kötü yoksa ahlak ta yoktur.

Bu yazıyı kaçıncı defadır asıyorsun forumda, sayamadım. Tek yazıyla bahar gelmez ateistdüşünce.

"iyi ve kötü yoksa ahlak ta yoktur."

Birincisi, felsefe yapıyorsun. Hala bilimsel zeminde tartışıyor değilsin, önce bi bunun farkına varman lazım.

İkincisi, cümleyi incelediğimizde kocaman bir safsataya başvurduğunu söylemek elzem oluyor, önermen doğru olmadığı için (iyi ve kötü yoksa) çıkarımın da haliyle geçersiz, hatta yanlış olur. İyi ve kötünün olmadığı iddiası sana ait bir iddia, senin ön kabulün. Dolayısıyla başından sonuna geçersiz.

Doğada iyi ve kötü yoktur. Doğal seçilimde iyi ve kötü bulunmaz, doğa hiç kimsenin ve hiçbir şeyin gözünün yaşına bakmaz. Buraya kadar okuduklarının çok hoşuna gittiğinden eminim.

Ancak toplum böyle değildir ateistdüşünce. İnsan beyni katmanlar halinde oluştu bildiğin üzere, en son bölüm neokorteks de entelektüel beynin yer aldığı katman.

Bizi, aslan gruplarından, ailece yaşayan ve birbirine sıkı sıkıya bağlı olan fillerden, büyük beyinli diğer bazı memeleriden "ahlak" konusunda bir parça ayıran da bu. Biz çok daha büyük gruplar halinde ve birbiriyle iletişim-etkileşim kurarak yaşayan fazlaca sosyal bir türüz ve işin içine zekamız ve algımız da giriyor. Böyle evrilmişiz, ne yapalım... Ama işte senin bundan haberin yok.

Hırsızlık gibi bazı davranışlara ilişkin kesin bir fikrimiz vardır örneğin, kötü olduğunu biliriz. Bu fikir bir anda oluşmamıştır insanda. Hırsızlığa ait her tür alternatif yorum birer memdir. Bu memler popülasyon içinde dolaşıp durur ve bir tanesi evrimsel baskı doğrultusunda öne çıkar, sonra da seçilir. Biz örneğin, hırsızlık kötüdür memini yaymayı yeğlemiş bir türüz. Öylesine baskın bir biçimde seçmişiz ki, bu kural en küçük bir sorguya yer bırakmaksızın, yüzde yüz yerleşmiş bir mem olarak karşımıza çıkar. Sabitlenmiştir.

İnsan popülasyonunda sayısız mem vardır ve dolaşır durur, Toplumsal yapılar değiştikçe, toplumların düşünceleri küçük memler üzerinde baskı uygular ve memler de değişime uğrar. Bunu, doğanın canlıya uyguladığı baskı ve canlının uyum gösterme zorunluluğuna benzetirsen daha iyi anlarsın.

İşte bu nedenle ahlaki anlayışlar çağdan çağa değişir deriz. Ancak bu değişim çok hızlı olmaz, onu da belirtmek gerek.

Senin kaçırdığın şey, doğa canlının gözünün yaşına bakmaz ve tarafsızken toplumların öyle olmadığı/olamayacağı ve insanın çok kompleks bir hayvan olduğu gerçeği.

İrili ufaklı tüm sosyal hayvanlar kendi yapıları içinde birtakım kurallar koyarlar ve bu kuralların tümünün nedenleri biyolojiktir. Evrimsel psikoloji ahlakı bu nedenle sahiplenir ve inceler.

Sen ise işin felsefesinde, sözde gerçekçi olduğunu zannederek iyi ve kötü yoktur, dolayısıyla ahlak diye bir şey olamaz deyip duruyorsun. Tepkin duygusal, felsefi ve çıkarımın da bu nedenle yanlış; bilimsel değil.

Çok daha fazla okuman ve "iyi ve kötü varsa bir Tanrı da olmalıdır" dediğin noktaya dönüp korkularından ve dinin etkisinden kurtulman gerekiyor.

Sitelerde Paylaş

Bu yazıyı kaçıncı defadır asıyorsun forumda, sayamadım. Tek yazıyla bahar gelmez ateistdüşünce.

"iyi ve kötü yoksa ahlak ta yoktur."

Birincisi, felsefe yapıyorsun. Hala bilimsel zeminde tartışıyor değilsin, önce bi bunun farkına varman lazım.

İkincisi, cümleyi incelediğimizde kocaman bir safsataya başvurduğunu söylemek elzem oluyor, önermen doğru olmadığı için (iyi ve kötü yoksa) çıkarımın da haliyle geçersiz, hatta yanlış olur. İyi ve kötünün olmadığı iddiası sana ait bir iddia, senin ön kabulün. Dolayısıyla başından sonuna geçersiz.

Doğada iyi ve kötü yoktur. Doğal seçilimde iyi ve kötü bulunmaz, doğa hiç kimsenin ve hiçbir şeyin gözünün yaşına bakmaz. Buraya kadar okuduklarının çok hoşuna gittiğinden eminim.

Ancak toplum böyle değildir ateistdüşünce. İnsan beyni katmanlar halinde oluştu bildiğin üzere, en son bölüm neokorteks de entelektüel beynin yer aldığı katman.

Bizi, aslan gruplarından, ailece yaşayan ve birbirine sıkı sıkıya bağlı olan fillerden, büyük beyinli diğer bazı memeleriden "ahlak" konusunda bir parça ayıran da bu. Biz çok daha büyük gruplar halinde ve birbiriyle iletişim-etkileşim kurarak yaşayan fazlaca sosyal bir türüz ve işin içine zekamız ve algımız da giriyor. Böyle evrilmişiz, ne yapalım... Ama işte senin bundan haberin yok.

Hırsızlık gibi bazı davranışlara ilişkin kesin bir fikrimiz vardır örneğin, kötü olduğunu biliriz. Bu fikir bir anda oluşmamıştır insanda. Hırsızlığa ait her tür alternatif yorum birer memdir. Bu memler popülasyon içinde dolaşıp durur ve bir tanesi evrimsel baskı doğrultusunda öne çıkar, sonra da seçilir. Biz örneğin, hırsızlık kötüdür memini yaymayı yeğlemiş bir türüz. Öylesine baskın bir biçimde seçmişiz ki, bu kural en küçük bir sorguya yer bırakmaksızın, yüzde yüz yerleşmiş bir mem olarak karşımıza çıkar. Sabitlenmiştir.

İnsan popülasyonunda sayısız mem vardır ve dolaşır durur, Toplumsal yapılar değiştikçe, toplumların düşünceleri küçük memler üzerinde baskı uygular ve memler de değişime uğrar. Bunu, doğanın canlıya uyguladığı baskı ve canlının uyum gösterme zorunluluğuna benzetirsen daha iyi anlarsın.

İşte bu nedenle ahlaki anlayışlar çağdan çağa değişir deriz. Ancak bu değişim çok hızlı olmaz, onu da belirtmek gerek.

Senin kaçırdığın şey, doğa canlının gözünün yaşına bakmaz ve tarafsızken toplumların öyle olmadığı/olamayacağı ve insanın çok kompleks bir hayvan olduğu gerçeği.

İrili ufaklı tüm sosyal hayvanlar kendi yapıları içinde birtakım kurallar koyarlar ve bu kuralların tümünün nedenleri biyolojiktir. Evrimsel psikoloji ahlakı bu nedenle sahiplenir ve inceler.

Sen ise işin felsefesinde, sözde gerçekçi olduğunu zannederek iyi ve kötü yoktur, dolayısıyla ahlak diye bir şey olamaz deyip duruyorsun. Tepkin duygusal, felsefi ve çıkarımın da bu nedenle yanlış; bilimsel değil.

Çok daha fazla okuman ve "iyi ve kötü varsa bir Tanrı da olmalıdır" dediğin noktaya dönüp korkularından ve dinin etkisinden kurtulman gerekiyor.

daha basit gidelim isterseniz. Toplumsal kuralları ve ideolojik söylemleri kenara bırakalım.

Biyolojik olarak bakalım.

hırsızlık nedir?

tarihinde ateistdusunce tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

kötülüğün derecesi var mi? Neye göre ne kadar kötü oluyoruz?

Israrla felsefe yapıyorsun. Burada benim neyi kötü neyi iyi bulduğumu veya neyi ne kadar derecelendirdiğimi tartışmıyoruz. Veya senin.

Ahlak nedir, kökeni evrimi nedir gibi sorulara yanıt aradık burada. Nedeni de bazı genç ateist arkadaşların dinden çıktıktan sonra "Peki biz neden ahlaklıyız, ahlak nereden geliyor" gibi sorular sormaya başladığını farketmek oldu.

Ahlak konusu çok önemlidir, dindarlar en çok buradan çalışır ve ahlakı sahiplenirler. Biz de insanın ahlaklı birey olabilmek için bir dine ihtiyacı bulunmadığını, hatta dinlerin dogmatik olmaları nedeniyle statik bir ahlak anlayışına sahip olup zarar verdiklerini ve çağdaş ahlak anlayışına uymadıklarını anlatır dururuz.

O yüzden ahlak nedir ve nereden gelir, bilmek önemli. Sen henüz bu aşamaya gelememişsin çünkü ahlakı ilahi bir şey gibi düşünüyor, bizi Tanrı'ya götüreceğini sanıyorsun.

Sitelerde Paylaş

daha basit gidelim isterseniz. Toplumsal kuralları ve ideolojik söylemleri kenara bırakalım.

Biyolojik olarak bakalım.

hırsızlık nedir?

Bana ait bir şeyi izinsiz ve haksızca çalmasıdır birinin.

Bu da beni her bakımdan rahatsız eder, tepki gösteririm. Bu ne demek? Biyolojik süreçlerin devreye girmesi ve beni harekete geçiren dinamiklerin var olması demek. Herkes birbirinin bir şeylerini çaldığında kaos olur. Kimse birbirine güvenmez, işbirliği olmaz, empati yapamaz vs vs...

Ben hiçbir yazımda ideolojik bir söylemde bulunmadım farkındaysan. Evrimsel açıklamaya ideoloji diyorsan o başka tabii.

tarihinde Türk Ateist- tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bir belgeselde izlemiştim. Yetişkin bir erkek maymun, sex yapmak isteyen dişilerin vaginasını kontrol ediyor. Hazır olup olmadıgına karar veriyor. sexe hazır olmayan dişileri reddediyor, hadi yavrum s.tir git diyor. Hazır olanı kabul ediyor :)

neyse,sonuçta hayvanlarda da ahlak olduğu gözlenlenmiş bir durumdur.. Aslında biz insanlar çoğu hayvandan daha ahlaksızız.. tabi burada anlattığım ahlak ın tanımını yapmak gerekiyor. Bir de ahlak ,iyi ahlak ve kötü ahlak olarak nitelendiriliyor.. neye göre iyi, neye göre kötü davranış. hangi ilkelere ve kıstaslara göre... Henüz dünyamızda,evrende veya xevrenlerde,, genel ahlak ilkeleri belirlenmiş değil.

Sitelerde Paylaş

Bana ait bir şeyi izinsiz ve haksızca çalmasıdır birinin.

Bu da beni her bakımdan rahatsız eder, tepki gösteririm. Bu ne demek? Biyolojik süreçlerin devreye girmesi ve beni harekete geçiren dinamiklerin var olması demek. Herkes birbirinin bir şeylerini çaldığında kaos olur. Kimse birbirine güvenmez, işbirliği olmaz, empati yapamaz vs vs...

Ben hiçbir yazımda ideolojik bir söylemde bulunmadım farkındaysan. Evrimsel açıklamaya ideoloji diyorsan o başka tabii.

size ait olduğu nerede yazıyor örneğin?
Sitelerde Paylaş

size ait olduğu nerede yazıyor örneğin?

Yeter ateistdüşünce ya... Hakikaten sıkıldım, böyle akla hakaret, ergence sorular üzerinden tartışma yapmak hiç bana göre değil, sen vakti bol ergen nihilistlerle tartışıp felsefe yap. Fakat lütfen başka bir başlıkta yap, ama dikkat et çalışıp kazandığı parayı bir hırsıza çaldırmış birine denk gelmesin bu sorun.

Sitelerde Paylaş

Bu sorularin sorulmasinin nedeni aslinda din.

Bir kisi iyi kotu gibi davranislari neden yaptigimizi dine baglayarak yetisirse, dine inanmayi biraktiginda ahlak yokmus gibi gorunebilir. Cunku ahlakli olmasini saglayan mantik, hep din uzerinden calisti. Aslinda bu tehlikeli birsey.

Ama ben, bu konuda kafama takilanlari bu yuzden sormadim.

Sitelerde Paylaş

Bu mesajinda biraz sacmaladin sanki :)

sadece ideolojik olduğunu göstermek istedim.

Basit örnekler ile

Örneğin devletler nazarında ;bu topraklar da bizden önce başka devletler ve halklar vardı. Bizim olduğunu idea ettiğimiz toprak aslında gasp ile alındı. Pek tabi bizden de gasp edilerek alınması olası.

Kişisel olarak ; bir ağacın meyvesini kopardığımı farz edin örneğin nar. Nar ortalama 3 yıl sonunda meyve verir. Bu meyvenin sahibi siz misiniz nar ağacı mi? Nar o meyveyi sen ye diyemi üretiyor?

O meyveyi toplayıp satan adam narın emeğini çalmıyor mu?

Satılan narları çalan kişi satanin nasıl emeğini çalmış olabilir?

Narı tezgahtan Çalan kişi burada kötülük mu yapıyor?

Tezgaha getiren de narın emeğini çalmıyormu?

Sitelerde Paylaş

sadece ideolojik olduğunu göstermek istedim.

Basit örnekler ile

Örneğin devletler nazarında ;bu topraklar da bizden önce başka devletler ve halklar vardı. Bizim olduğunu idea ettiğimiz toprak aslında gasp ile alındı. Pek tabi bizden de gasp edilerek alınması olası.

Kişisel olarak ; bir ağacın meyvesini kopardığımı farz edin örneğin nar. Nar ortalama 3 yıl sonunda meyve verir. Bu meyvenin sahibi siz misiniz nar ağacı mi? Nar o meyveyi sen ye diyemi üretiyor?

O meyveyi toplayıp satan adam narın emeğini çalmıyor mu?

Satılan narları çalan kişi satanin nasıl emeğini çalmış olabilir?

Narı tezgahtan Çalan kişi burada kötülük mu yapıyor?

Tezgaha getiren de narın emeğini çalmıyormu?

Iste bu konuda tartisilan, ahlakin evrimi. Ornegin, sana milyar dolarlar versem, yine de birini oldurebilir miydin? Iste, bu oldurememenin biyolojik nedenleri tartisilmis.
Sitelerde Paylaş
  • Jen unpinned this Başlık
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...