Jump to content

İlk Din

Recommended Posts

O kadar peyganber geldiği idda edilir ama heykeli yapıılan tanrının dininin hadi değiştiğini varsayalım. O dinlerde, bu heykellerde mi değişimiştir. Değişmeyen heykel fikri sizi tek tanrılı dinlere götürmez. Olsa olsa tek tanrılı dineri yanlışlar.. Yanlış mı düşünüyorum, sizce.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 45
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

İlk Putperestliğin çıkışı

Allah (c.c.) şöyle buyuruyor:

"Ev kitap ehli! Dininizde aşırı gidip ölçüyü aşmayın." (Nisa: 4/171)

"Dediler ki: 'Sakın ilahlarınızı bırakmayın. Hele Vedd, Suva, Yeğus, Yeuk ve Nasr'ı asla terketmeyin." (Nuh: 71/23)

Bu ayeti kerime ile ilgili olarak İbn Abbas (r.a.) diyor ki:

"Vedd, Suva, Yeğus, Yeuk ve Nasr, Nuh kavminde yaşıyan salih kişilerin adları idi. Bunlar ölünce şeytan, insanlara bunların hatıralarını devam ettirmek için yaşadıkları yerlere heykellerini dikmelerini ilham etti. Onlar da bunu yaptılar ve diktikleri heykellere onların isimlerini verdiler. Önceleri bunlara tapan yoktu; fakat onları dikenler öldükten sonra zamanla haklarındaki bilgiler ve heykellerin dikiliş gayeleri unutuldu ve insanlar bunlara tapmaya başladılar." (Buhari Tefsir: 71/3)

İbni Kayyım sahabenin pek çoğunun bunlar hakkında:

"Bu salih kişiler öldükten sonra insanlar bunların kabirlerinde ibadet etmeye başladılar. Sonra unutulmasın diye heykellerini diktiler, resimlerini yaptılar. Bir süre sonra bunlara tapmaya başladılar." dediklerini naklediyor. Ömer (r.a.)'den Rasulullah (s.a.v.) şöyle buyurmuştur:

"Hristiyanların İbni Meryem'i batıl üzere övdükleri gibi siz de beni övmekte aşırı gitmeyin. Şüphesiz ki ben bir kulum. Öyleyse benim için Allah'ın kulu ve Rasulü deyin." (Buhari Enbiya: 48. Darımi Rıkak: 6S. Ahmed: 1/21-24. 47.)

İbni Mesud'un rivayet ettiği hadiste Rasulullah (s.a.v.):

"Aşırı gidenler mahvoldular" buyurmuş ve bunu üç defa tekrar etmiştir. (Kitab-ul Tevhid-Muhammed Ibn Abdulwahhab)

Sitelerde Paylaş

O kadar peyganber geldiği idda edilir ama heykeli yapıılan tanrının dininin hadi değiştiğini varsayalım. O dinlerde, bu heykellerde mi değişimiştir. Değişmeyen heykel fikri sizi tek tanrılı dinlere götürmez. Olsa olsa tek tanrılı dineri yanlışlar.. Yanlış mı düşünüyorum, sizce.

Sitelerde Paylaş

Göbekli tepe'den Türkiye'de yaşayanların neden haberi yok anlamıyorum. Tanıtımını bile bizden çok almanlar ve Amerikalılar yapıyor. Daha eskisi bulunana kadar şimdilik en eskisi bu.

http://gobeklitepe.info/tr/index.html

Şu göbeklitepe mevzusu biraz karışık. Bahsettikleri tarihler gerçekse, yani bundan 12.000 yıl önceyse gerçekten. Bundan önce yüksek bir medeniyetin yaşamış olabileceği ihtimali daha yüksek. Yani sıfırdan bugüne geliş şeklinde değil de insanlık çok sefer düşüş ve yükseliş yaşamış olabilir.

Malum şimdilik bulunan en eski insana ait bulgu 45.000 yıllık. Daha da eski olabilir insanlık, milyonlarca yıldan bahsediyoruz dünyanın yaşından bahsederken.

Bu açıdan bakınca ilk din sorusu da biraz havada kalıyor sanki :)

Sitelerde Paylaş

Hadisler öyle demiyor ama.

Bu hangi hadis acaba?

Arkadaşım aklı başında müslümanlar ''icma'' hadisleri kaynak olarak alırlar.

ben müzik dinleyen cehhenmde yanar diye bir cümle kurup sağ altına tirmizi imzasını çaksam direk inanrsın

Ama müzik dinlemek caizdir desem bu doldurma hadis der kabul etmessin

Niye?Neden?

Sitelerde Paylaş

İlk din ve tapınılacak kadar kutsal görülen ilk öğe, büyük ihtimal yarı bilinçli pirimat atanın kendisine sürekli besin veren üreten olarak gördüğü bazı otsu odunsu bitkilerdir.

İlk kendinden güçlü varlıklara karşı onu koruyacak bir ilah innacının bu erken dönemde oluşacağını düşünmüyorum çünkü o yarı bilinçli dönemde kendinden güçlü varlıklara karşı olan davranış tapınma değil onlardan kaçma yada savaşmaya çalışmak olacaktır.

Aynı doğadaki bir çok canlının besin konusunda alt edebileceği ve edemeyeceği diğer canlıları bilmesi ve ona göre bunlara bir davranış sergilemesi gibi.

İlk tapındıkları şey büyük ihtimal çok verimli bir meyve ağacı yada her hangi bir besin kaynağıdır, daha sonra buna ve diğer birçok şeye ışık veren sıcaklık veren hayat veren güneşi daha ilkcil algılamaya başlamışlardır.

Onun tanrı olabileceğive kendisine hayat verdiği gibi kendisinden güçlü varlıklardan koruyacağı fikri çok çok daha sonraki dönemlerde ortaya çıkacak çok daha ileri bir bilinç ve zekanın ürünüdür :)

Sitelerde Paylaş

İlk din ve tapınılacak kadar kutsal görülen ilk öğe, büyük ihtimal yarı bilinçli pirimat atanın kendisine sürekli besin veren üreten olarak gördüğü bazı otsu odunsu bitkilerdir.

İlk kendinden güçlü varlıklara karşı onu koruyacak bir ilah innacının bu erken dönemde oluşacağını düşünmüyorum çünkü o yarı bilinçli dönemde kendinden güçlü varlıklara karşı olan davranış tapınma değil onlardan kaçma yada savaşmaya çalışmak olacaktır.

Aynı doğadaki bir çok canlının besin konusunda alt edebileceği ve edemeyeceği diğer canlıları bilmesi ve ona göre bunlara bir davranış sergilemesi gibi.

İlk tapındıkları şey büyük ihtimal çok verimli bir meyve ağacı yada her hangi bir besin kaynağıdır, daha sonra buna ve diğer birçok şeye ışık veren sıcaklık veren hayat veren güneşi daha ilkcil algılamaya başlamışlardır.

Onun tanrı olabileceğive kendisine hayat verdiği gibi kendisinden güçlü varlıklardan koruyacağı fikri çok çok daha sonraki dönemlerde ortaya çıkacak çok daha ileri bir bilinç ve zekanın ürünüdür :)

meyve ağacına tapınmak çok insancıl bir şey, daha derin ve soyut bir düşünmenin ürünü olabilir bu. yok eğer meyvesi biten ağacın meyve mervesi için taptıklarını düşünüyorsan hiç sanmıyorum. çünkü biri bitmişse diğerine bakmış, zamanla bu duruma (mevsimsel döngüye)alışmışlardır.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...