Paratman

Agnostizm nedir ?

Bu konuda 132 ileti var

tanrının varlığıyla yokluğunun kesin olarak ispatlanamayacağını söyler ki bence de doğru söylemiş. çünkü tanrının varlığı hep var olan şeylerden yola çıkılarak tahmin ediliyor, direk algılanamıyor.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Agnostik olmak çok zor bir şeydir herhalde. Devamlı bir korku, devamlı bir sıkıntı yaşarlar belki de. Bir de agnostik ateizm var. Bunlar 'neredeyse' ateisttir. Pozitif ateizm vardır ki %100 doğrudur.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

tanrı var mı yok mu bilinemez diyorlar ama burda tanrı var ihtimali çıkmaz diyorlar. nasıl bir mantık bu

agnostik forumda bu olasılık olayını söyledim. üzerime çullandılar. agnostizm olasılık vermez dediler.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

agnostik forumda bu olasılık olayını söyledim. üzerime çullandılar. agnostizm olasılık vermez dediler.

İhtimal vermedikleri sanırım Allah ve diğer dinlerin tanrıları. Normalde deistik tanrının varlığına ihtimal verirler diye biliyorum ben.

Bunların içinden 'agnostik ateistler' diye bir grup beliriyor. Bunlar, varlıklar tanrı olmadan da (evrimle) oluştuğuna göre bir yaratıya gereksinim yoktur, öyleyse tanrı yok kabul edilir diyorlar.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

ben tanrı olabilir yani deist tanrısı olabilir diyorum dinleri ise red ediyorum.

ama bunu agnostiklik olarak kabul etmiyorlar.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

ben tanrı olabilir yani deist tanrısı olabilir diyorum dinleri ise red ediyorum.

ama bunu agnostiklik olarak kabul etmiyorlar.

Peki onlara göre agnostiklik neymiş?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

ihtimalde veremeyiz diyorlar tanrının varlığı asla bilinemez diyorlar.

neden tanrıların değilde tanrı diyorlar.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

tanrının varlığıyla yokluğunun kesin olarak ispatlanamayacağını söyler ki bence de doğru söylemiş. çünkü tanrının varlığı hep var olan şeylerden yola çıkılarak tahmin ediliyor, direk algılanamıyor.

yokluğuda ispat edilemediğine göre ateizm neyin nesi oluyor.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

o zaman burada bir yanlış var.ateizm böyle bir ihtimal vermez.direk yok der.agnostik bilinemez derken yoktur tavrını benimsediklerinde ateiszmemi geçiş yapıyorlar birkaç saniyeliğine.bu ne yaman çelişki .

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

yokluğuda ispat edilemediğine göre ateizm neyin nesi oluyor.

Kanıt gösterilmeden yapılmış bir iddiayı çürütmek için kanıta ihtiyaç yoktur.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

İhtimal vermedikleri sanırım Allah ve diğer dinlerin tanrıları. Normalde deistik tanrının varlığına ihtimal verirler diye biliyorum ben.

Bunların içinden 'agnostik ateistler' diye bir grup beliriyor. Bunlar, varlıklar tanrı olmadan da (evrimle) oluştuğuna göre bir yaratıya gereksinim yoktur, öyleyse tanrı yok kabul edilir diyorlar.

e ozaman adam gibi ateistiz desinler nasıl bir kıvırmak bu maaşmı alıyorlar agnostisizmden.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

neden tanrıların değilde tanrı diyorlar.

Çünkü agnostik dediğimiz bu insanlar dinlerdeki tanrıların var olmadığından eminler. Kutsal kitapların yanlış olduğundan eminler. Ama bunlardan bağımsız bir tanrı belki vardır diyorlar diye duymuştum.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

e ozaman adam gibi ateistiz desinler nasıl bir kıvırmak bu maaşmı alıyorlar agnostisizmden.

Valla bilmiyorum. Belki de farklı görünmek için agnostiktirler. Agnostik, çok havalı bir lakap. Neyse, agnostik bir üye varsa bizi bilgilendirsin.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Kanıt gösterilmeden yapılmış bir iddiayı çürütmek için kanıta ihtiyaç yoktur.

yaradıcının kanıtı sensin zaten tüm evren.nasıl kanıt yok.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Ne alaka?

yaratıcıya inanmanın nedeni yaratılandır.buda kanıttır.yaratılan olmasa kimse tanrıydı yaradıcıydı uğraşmaz zaten.ama varız.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

yaratıcıya inanmanın nedeni yaratılandır.buda kanıttır.yaratılan olmasa kimse tanrıydı yaradıcıydı uğraşmaz zaten.ama varız.

Biz yaratılmadık ki.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Agnostikler, içten içe bir tanrının olduğuna inanırlar. Ama bunu kendilerine söylemek ağır geldiği için, artık cool takılamayacakları için "varlığı ve yokluğu kanıtlanamaz" diyerek, bu güdülerini bastırırlar. Başka bir izahı yok. Pozitif ateistlikten daha mantıklı düşüncededirler ayrıca...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.