Jump to content

Agnostizm nedir ?

Recommended Posts

• İleti 131
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ama sonucta ne derse desin ortada bir tanri kavrami vardir.

Bizim için yoktur.Çünkü aslında biz kendimize ''tanrıtanımaz'' demeyiz. Tanrı-tanırlar (inanırlar) bize bu etiketi yapıştırır. Biz ''kendimizden'' tanrı tanımaz değiliz.

Yoksa gerçekten çelişkili olurdu. Tanrı nedir bilmeyip de tanrı yoktur demek, almanca bilmediğini almanca olarak neden ve nasıllarıyla almanya tarihini de kapsaycak şekilde ayrıntılı olarak anlatmaya benzer. Oysa gerçekten almanca bilmeyen biri, hayatında hiç alman görmemiş biri gerçek bir ''almanca-tanımaz'' olabilir ancak.Ama o kendine ''ben almantanımazım'' demez. (tamam biraz saçma oldu ama siz anafikri aldınız)

Mesela benim tanri kavramini ortaya koyusum; "onun insanoglu aklinin bir yaratimi" olma seklindedir.

Tabi bu da mantıklı bir kısayol.

tarihinde NiHiL tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bizim için yoktur.Çünkü aslında biz kendimize ''tanrıtanımaz'' demeyiz. Tanrı-tanırlar (inanırlar) bize bu etiketi yapıştırır. Biz ''kendimizden'' tanrı tanımaz değiliz.

Yoksa gerçekten çelişkili olurdu. Tanrı nedir bilmeyip de tanrı yoktur demek, almanca bilmediğini almanca olarak neden ve nasıllarıyla almanya tarihini de kapsaycak şekilde ayrıntılı olarak anlatmaya benzer. Oysa gerçekten almanca bilmeyen biri, hayatında hiç alman görmemiş biri gerçek bir ''almanca-tanımaz'' olabilir ancak.Ama o kendine ''ben almantanımazım'' demez. (tamam biraz saçma oldu ama siz anafikri aldınız)

Tabi bu da mantıklı bir kısayol.

Bak, tanri kavrami olmasa tanrinin varliginin var/yok tartismasi da olmaz tanriya inanc olmazsa inanmak/inanmamak farki da olmaz. O yuzden tanri kavraminin kavramsal varligini red edemezsin. Boyle bir mantik yok.

Soyle dusun bes yasindaki cocugun duydugu bu kavrami sana soruyor ve diyor ki "baba tanri nedir?" senin ona bir aciklama yapmadan "tanri yok" demenin anlami nedir?

Bes yasindaki bir cocuk, daha ne oldugunu bile bilmeden bir seyin yoklanmasini nasil karsilar?

Tanri nedir'in yaniti yok veya var degildir. Bunlar tanriyi varlik bunyesinde ifade etmektir. Soruya cevap degildir. Ustelik ifade eden de ne oldugunu bilmek durumundadir. Yoksa neyi ifade ediyor?

Sitelerde Paylaş

Yaratilisci ozelligi tasimasi degil; insanoglunun yaratici ozelligi vermesidir.

Peki nedir bu "yaratici kriterleri" ve insanoglu bunlari hangi akilcilik temelinde verir?

Yani gordugunu akilcilik ile yaratici kriterlerine tasir?

müslüman için böylebir açıklama geçerli değil.biz inanmak için değil yaradan olduğu için inanırız.bizi ney yarattı sorusuna verdiğimiz cevaptır yaradıcı tanrı.onun adınıda allah olarak biliriz.başka bir şekildeki tanrıya inanmak cahillerin işidir.

Sitelerde Paylaş

müslüman için böylebir açıklama geçerli değil.biz inanmak için değil yaradan olduğu için inanırız.bizi ney yarattı sorusuna verdiğimiz cevaptır yaradıcı tanrı.onun adınıda allah olarak biliriz.başka bir şekildeki tanrıya inanmak cahillerin işidir.

Peki bu Allah'in yaradan oldugunun sizin akliniza inandiran kaniti nedir?

Sitelerde Paylaş

Aklin bir tanriyi ariyor ya da tanrilastirmaya yoneliyor mu?

Aramiyor ve yonelmiyorsa, olup biteni ne ile acikliyor?

Bu sorulara verecegin yanittan teolojik durusun ve bakis acin ortaya cikacak.

gulup dalga gecmeyecegini umut ederek soruna cevap vermeye calisayim :D

samimi olarak belirteyim ki;son zamanlarda aklim bir tanriyi aramiyor ama mesela yerkureyi,dogayi tanrisallastirmam cok olmustur :D

hatta bazen gunesin yildizlardan birinin yada bir kacinin tanri olabilecegini dusunmuslugum olmustur! ama bana gore en ciddi olani kendi beynimizin bizi yonettigini,beynimizin yaratici ozelligi olmayan bir tanri olabilecegini dusunmusumdur cok defa!

ama daha onceki iletimde de belirttigim gibi son zamanlarda(yaklasik bir yildir) tanrinin var olma olasilgi sanki trilyar da bir gibi geliyor bana! problem zaten olup biteni bilmiyor olusumda!

simdi gercekten merak ettim ;ben neyim? :blink:

tarihinde kano tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Döngüsel mantık var din mensuplarında. Circular Reasoning deniyor. Şu aşağıdaki diyagramda Bible yazan yere Quran koyarsan müslüman mantığını çözersin. Çok ilginç bir şema. :)

break-the-cycle.jpg

Sitelerde Paylaş

gulup dalga gecmeyecegini umut ederek soruna cevap vermeye calisayim :D

samimi olarak belirteyim ki;son zamanlarda aklim bir tanriyi aramiyor ama mesela yerkureyi,dogayi tanrisallastirmam cok olmustur :D

hatta bazen gunesin yildizlardan birinin yada bir kacinin tanri olabilecegini dusunmuslugum olmustur! ama bana gore en ciddi olani kendi beynimizin bizi yonettigini,beynimizin yaratici ozelligi olmayan bir tanri olabilecegini dusunmusumdur cok defa!

ama daha onceki iletimde de belirttigim gibi son zamanlarda(yaklasik bir yildir) tanrinin var olma olasilgi sanki trilyar da bir gibi geliyor bana!

simdi gercekten merak ettim ;ben neyim? :blink:

Birincisi, neden "dalga geceyim?" benim hic bir zaman boyle bir algim yoktur ve olmamistir. Cunku amac bilgi ve dusunce alisverisidir. Herkesin kendisini kendi algisinca ortaya koyabilmesi de; onun kendini ne kadar cok tanidigi ve de ortaya koydugunun bilincinde ve farkinda olup olmadiginin bir cesit test edilmesidir.

Oyuzden benim sorularim klasik "evet/hayir, dogru/yanlis" iceren cevaplar degil; kisinin aciklamasini ongoren yanitlara yoneliktir. Yani kritik ve analitik dusuncenin devreye sokulmasi ile sorulan sorulardir.

Burada o trilyonda bir olma olanagi olan tanrinin senin aklinda ne ile ozdeslestigi onemlidir.

Yani orani onemli degildir. tanrinin var olma olasiliginin inanci ve dogrulanmasi onemlidir.

Bu da seni tanriyi esitleyecvegin bir sey yok ise, deist ya da teist agnostik yapar.

Eger bu olasilik ile bir bag kurmuyorsan da ya da baginin olasiligi dedigin gibi cok dusuk ise, ateist agnostik olma olanagi yuksektir.

Sitelerde Paylaş

Döngüsel mantık var din mensuplarında. Circular Reasoning deniyor. Şu aşağıdaki diyagramda Bible yazan yere Quran koyarsan müslüman mantığını çözersin. Çok ilginç bir şema. :)

break-the-cycle.jpg

Biliyorum ben bu donguyu Allah, Kuran Muhammed uclusunun inanc gerceklik ve dogrulamasi olarak daha once aciklamistim.

Sitelerde Paylaş

aklınıza inandıran derken,çocukken bu bilgiyi veren demek istiyorsun herhalde.tabiki çocukken herşeye inanır insan ama büyüdükçe reel dşünür ilk önce masal kahramanlarını eler aklından.zaten çocukken allah dede vardır.yaradıcı tanrı değil.

diyeceksin allahta masaldır onu neden elemiyorsun.ama ben varım.ya yatatıldım,yada hiç amaçsız bir şekilde oluştum.amaçsızlık,kendi kendine oluşum bana masalın masalı geliyor.buna inanmaktansa yaratıldığıma inanırım daha iyi.

Sitelerde Paylaş

aklınıza inandıran derken,çocukken bu bilgiyi veren demek istiyorsun herhalde.tabiki çocukken herşeye inanır insan ama büyüdükçe reel dşünür ilk önce masal kahramanlarını eler aklından.zaten çocukken allah dede vardır.yaradıcı tanrı değil.

diyeceksin allahta masaldır onu neden elemiyorsun.ama ben varım.ya yatatıldım,yada hiç amaçsız bir şekilde oluştum.amaçsızlık,kendi kendine oluşum bana masalın masalı geliyor.buna inanmaktansa yaratıldığıma inanırım daha iyi.

Peki neden senin amacin senin varligina yonelik degil de; Allahina, yasam sonrasina, kulluga ve sana verilen yonlendirim ve yaptirimlara yonelik?

Ayrica sen "yaratildiysan" senin "yaraticin" anne ve baban olmuyor mu?

Allah nerde?

Sitelerde Paylaş

Birincisi, neden "dalga geceyim?" benim hic bir zaman boyle bir algim yoktur ve olmamistir. Cunku amac bilgi ve dusunce alisverisidir. Herkesin kendisini kendi algisinca ortaya koyabilmesi de; onun kendini ne kadar cok tanidigi ve de ortaya koydugunun bilincinde ve farkinda olup olmadiginin bir cesit test edilmesidir.

Oyuzden benim sorularim klasik "evet/hayir, dogru/yanlis" iceren cevaplar degil; kisinin aciklamasini ongoren yanitlara yoneliktir. Yani kritik ve analitik dusuncenin devreye sokulmasi ile sorulan sorulardir.

Burada o trilyonda bir olma olanagi olan tanrinin senin aklinda ne ile ozdeslestigi onemlidir.

Yani orani onemli degildir. tanrinin var olma olasiliginin inanci ve dogrulanmasi onemlidir.

Bu da seni tanriyi esitleyecvegin bir sey yok ise, deist ya da teist agnostik yapar.

Eger bu olasilik ile bir bag kurmuyorsan da ya da baginin olasiligi dedigin gibi cok dusuk ise, ateist agnostik olma olanagi yuksektir.

son SIK diyorum;ateist agnostik :D

tesekkur ederim beni tanimladigin icin ..

tarihinde kano tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...