Jump to content

İSLAM O KADAR İLKELDİR Kİ...İSLAM VE KURANA GÖRE DÜNYA DÜZDÜR..

Recommended Posts

Gazali'nin bir kaç eserini ben de okudum. Arkadaşın verdiği bilgiler doğrudur.

Gazali ilimler sınıflara ayırmıştır. Bugün teknoloji adınız verdiğimiz, teknolojiye sebep olan matematik, kimya, biyoloji, fizik gibi bilimleri de 'müsbet' (yararlı ilim) sıfatıyla anmıştır. Bunun dışında bahsedildiği gibi Felsefe'yi de büyük bir kısımla reddetmiştir. Ki felsefede vaktinde sayılır bir isim yanlış hatırlamıyorsam.

Bunun yanı sıra Gazali hakkında İslam Medeniyetlerinde bilimin gelişmesine ket vuran kişi yaftası bulunmaktadır. Bu konuyu derinlemesine araştırmadığımdan sebebini ve doğruluğunu kesin olarak konuşamayacağım. Ama bahsettiğim gibi bilimi müsbet olarak görmüştür ve Felsefeyi zararlı olarak görmüştür. Bunu aşağı tutmuştur. Gazali'ye de gerici demenin pek doğru olduğunu düşünmüyorum. Müslüman olduğundan ahlak anlayışı bellidir fakat o zamana göre bu ne kadar ilerici olsa da, dünyanın durumu baz alınırsa pek gerici denmeyecektir kendisine.

Zaten ailesinden uzaklaşarak bir süre gurbette yaşamıştır. Bu evlendikten sonra olmuştu yanlış hatırlamıyorsam. Yani eşini geride bırakıp kendi bir 'ilim yolculuğuna' çıkmıştı. (Bu tür bir kendi başınalık hayatında en az 5 sene kadar yaşanmıştır fakat bu sırada evli mi değil mi tam hatırlayamıyorum.)

Sitelerde Paylaş
  • İleti 254
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

sana özel sorum..

said in senden akıllı ve bilgili olduğuna inanıyor musun?

Sen de buradaki pek çok ateist gibi Bediüzzaman Said Nursî’yi küçümsüyorsun ancak şunu bil ki O’nu yakından tanıyan ve/veya eserlerini inceleyen yerli ve yabancı bir çok düşünür ve din bilgini O’nun bir dahi ve “bediüzzaman” olduğu konusunda hemfikirdir. Bu konuda hazırlanmış pek çok eser var. Ezbere konuşmak yerine onları bir araştır derim. Mesela Salih Okur’un “Ulemanın Gözüyle Bediüzzaman” kitabıyla başlayabilirsin.

tarihinde Bloody Pages tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Sevgili katalan, yemin ediyorum çıldırtıyorsunuz beni. Yahu orada link veriyorum, açıp bir baksanız zaten sorunuzun cevabının göreceksiniz.

Dostum,

Hangi iletime kızdığını anlamadım. Alıntı yaparsan seni çıldırtmamak için gerekeni yaparım :D

Ben genelde linklere bakmıyorum. Mevzu tartışmalıysa başka tabii. Yani linkten ziyade kişin açıklaması beni ilgilendiriyor. Ama kızdığın konuyu anlarsam daha sağlıklı cevap verebilirim

Sitelerde Paylaş

Bu ne yahu? Bu bilgi kirliliği de ne? Burada mevzu islam allamelerinin (neyin allamesilerse artık) dünyanın yuvarlaklığı bilim tarafından kesinleştirildikten sonra bile inatla düzdür diye iddia etmeleri değil ki? İnat eden var, etmeyen var. İnat edenlerinki akıl almaz bir ayıp, bir kepazelik. Etmeyenlerinki ise marifet de değil keramet de değil. Zaten bilim bulmuş, herhalde artık inkar etmemeleri zaten gerekiyor. İnat etmedikleri vakit ekstradan bir marifet göstermiş olmuyorlar. Yok bir de hepsi bir ağız dünya düzdür deselerdi bari oldu olacak!

Bulan bulmuş, kanıtlayan kanıtlamış, kesinleşmiş, en kesin bilgiye örnek gösterilecek bir mevzu olmuş. Yani kesinliği yüzde yüz bir gerçek nedir desen dünyanın yuvarlaklığı gösterilir. Bu kadar kesin bir bilgiyi kabul etmiş, reddetmemişler diye marifet oluyor ya! Rezalete, kepazeliğe bakar mısınız?

Burada konu Kuran'da dünyanın düz olarak betimlenmesi. Bu ise kesindir. Yeri yayıp sarsılmasın diye kazık gibi dağlarla sabitlemek kesin biçimde düz dünya tasviridir. Bunun lamı cimi yoktur.

Said Nursi ise dikkate alınacak bir adam bile değildir. Ne bediüzzamanı, ne allamesi yahu? Bu adamdan çıkmış hiç bir düzgün iş yoktur. Lüzumsuz bir adamdır. Hiç olmasa daha iyiydi...

Sitelerde Paylaş

Ben çok lafı sevmem :D Çünkü çok lafın arasında gerçeği gizlemek kolaylaşır.

Sadece 2 soru size gerçeği gösterecektir.

1)Aşağıdaki kütübi sitteden alınan hadis. Bu hadis ne zaman kağıda döküldü?

2)Muhammed in zamanını geçtim, bu hadis kitaba eklenirken (muhtemelen Muhammed den 200 yıl sonra), dünyanın küresel olduğunu islam alemi bilse veya Kuran da dünya düz olmasa, uyduruk dahi olsa bu hadisi kutübi sitte ye eklerler miydi? Evet bakın ve dünyayı yuvarlak olduğunu bilen müslümanların güneşin gece nereye gittiğini nasıl merak ettiğini görün ve cevabı da görün.

Güneş geceleri nereye gidiyor?” sorusuna Peygamber’in cevabı:

Arş’ın altında secde yapmaya gider; bu maksatla izin ister, kendisine izin verilir. Secde edip kabul edilmeyeceği, izin isteyip izin verilmeyeceği zamanın (kıyametin) gelmesi yakındır. O vakit kendisine: ”Geldiğin yere dön!” denir. Böylece battığı yerden doğar.” (Buhari, Tefsir Ya-sin 1, Bed’ul-Halk 4, Tevhid 22,23, Müslim, İman 250, (159), Tirmizi, Tefsir, Ya-sin, 4225)

tarihinde katalan tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bu ne yahu? Bu bilgi kirliliği de ne? Burada mevzu islam allamelerinin (neyin allamesilerse artık) dünyanın yuvarlaklığı bilim tarafından kesinleştirildikten sonra bile inatla düzdür diye iddia etmeleri değil ki? İnat eden var, etmeyen var. İnat edenlerinki akıl almaz bir ayıp, bir kepazelik. Etmeyenlerinki ise marifet de değil keramet de değil. Zaten bilim bulmuş, herhalde artık inkar etmemeleri zaten gerekiyor. İnat etmedikleri vakit ekstradan bir marifet göstermiş olmuyorlar. Yok bir de hepsi bir ağız dünya düzdür deselerdi bari oldu olacak!

Bulan bulmuş, kanıtlayan kanıtlamış, kesinleşmiş, en kesin bilgiye örnek gösterilecek bir mevzu olmuş. Yani kesinliği yüzde yüz bir gerçek nedir desen dünyanın yuvarlaklığı gösterilir. Bu kadar kesin bir bilgiyi kabul etmiş, reddetmemişler diye marifet oluyor ya! Rezalete, kepazeliğe bakar mısınız?

Burada konu Kuran'da dünyanın düz olarak betimlenmesi. Bu ise kesindir. Yeri yayıp sarsılmasın diye kazık gibi dağlarla sabitlemek kesin biçimde düz dünya tasviridir. Bunun lamı cimi yoktur.

Said Nursi ise dikkate alınacak bir adam bile değildir. Ne bediüzzamanı, ne allamesi yahu? Bu adamdan çıkmış hiç bir düzgün iş yoktur. Lüzumsuz bir adamdır. Hiç olmasa daha iyiydi...

Açıkcası bu topik forumun ortalama seviyesinden epey yüksekte bilgi paylaşımına sahip, beğendiğimi söyleyebilirim. Bunun dışında da bilim kanıtlamadan önce Kuranı açıklamakla yükümlü alimlerin dünyayı yuvarlak olarak düşündüklerine dair epey bir yazı var. Neden böyle bir soru sorduğunuzu anlamadım.

Said Nursi'yi de lüzumsuz görmenizi anlamıyorum. Yüksek çoğunluğun İslam vicdanına sahip topraklarda elinden geleni yapmıştır kendisi. Günümüzde ülkeye büyük etkisi olan topluluklardan biri de bu şahısın ekolünü izliyor.

Sitelerde Paylaş

Gazali'nin bir kaç eserini ben de okudum. Arkadaşın verdiği bilgiler doğrudur.

Gazali ilimler sınıflara ayırmıştır. Bugün teknoloji adınız verdiğimiz, teknolojiye sebep olan matematik, kimya, biyoloji, fizik gibi bilimleri de 'müsbet' (yararlı ilim) sıfatıyla anmıştır. Bunun dışında bahsedildiği gibi Felsefe'yi de büyük bir kısımla reddetmiştir. Ki felsefede vaktinde sayılır bir isim yanlış hatırlamıyorsam.

Bunun yanı sıra Gazali hakkında İslam Medeniyetlerinde bilimin gelişmesine ket vuran kişi yaftası bulunmaktadır. Bu konuyu derinlemesine araştırmadığımdan sebebini ve doğruluğunu kesin olarak konuşamayacağım. Ama bahsettiğim gibi bilimi müsbet olarak görmüştür ve Felsefeyi zararlı olarak görmüştür. Bunu aşağı tutmuştur. Gazali'ye de gerici demenin pek doğru olduğunu düşünmüyorum. Müslüman olduğundan ahlak anlayışı bellidir fakat o zamana göre bu ne kadar ilerici olsa da, dünyanın durumu baz alınırsa pek gerici denmeyecektir kendisine.

Zaten ailesinden uzaklaşarak bir süre gurbette yaşamıştır. Bu evlendikten sonra olmuştu yanlış hatırlamıyorsam. Yani eşini geride bırakıp kendi bir 'ilim yolculuğuna' çıkmıştı. (Bu tür bir kendi başınalık hayatında en az 5 sene kadar yaşanmıştır fakat bu sırada evli mi değil mi tam hatırlayamıyorum.)

Matematik şeytan işidir: gerçek olan ayetlerdir:

http://www.youtube.com/watch?v=Hu1HWb-Iop4

Sitelerde Paylaş

Ben çok lafı sevmem :D Çünkü çok lafın arasında gerçeği gizlemek kolaylaşır.

Sadece 2 soru size gerçeği gösterecektir.

1)Aşağıdaki kütübi sitteden alınan hadis. Bu hadis ne zaman kağıda döküldü?

2)Muhammed in zamanını geçtim, bu hadis kitaba eklenirken (muhtemelen Muhammed den 200 yıl sonra), dünyanın küresel olduğunu islam alemi bilse veya Kuran da dünya düz olmasa, uyduruk dahi olsa bu hadisi kutübi sitte ye eklerler miydi? Evet bakın ve dünyayı yuvarlak olduğunu bilen müslümanların güneşin gece nereye gittiğini nasıl merak ettiğini görün ve cevabı da görün.

Güneş geceleri nereye gidiyor? sorusuna Peygamberin cevabı:

Arşın altında secde yapmaya gider; bu maksatla izin ister, kendisine izin verilir. Secde edip kabul edilmeyeceği, izin isteyip izin verilmeyeceği zamanın (kıyametin) gelmesi yakındır. O vakit kendisine: Geldiğin yere dön! denir. Böylece battığı yerden doğar. (Buhari, Tefsir Ya-sin 1, Bedul-Halk 4, Tevhid 22,23, Müslim, İman 250, (159), Tirmizi, Tefsir, Ya-sin, 4225)

Müslümanken o hadis o kadar sinirimi bozmuştu ki, irtidat etmeyi düşünmüştüm sadece ondan. Bir süre her şeyden soğuyup, namaz kılmayı bırakmıştım. Normal birinin bunu kabul etmesi ne kadar zorsa da İslam edebiyatında anlaşılır bir açıklaması vardır ki zaten hadis alimleri de bunu yapmışlardır. Daha fazla bu konuda bahsetmeden önce, küçük bir salık vermem olacak, dünyanın düz olup olmadığına dair bir tartışma var. Orada bu soruyu da sorarsanız, bahsi geçen hadislere gelen eski yorumlara baktırarak tartışmaya yardımda bulunabilirsiniz.

Bunun dışında Arş'a gitmek (Allahın yansdığı yer) ve onu tesbih etmek, secde etmek, namaz kılmak, zikir etmek kelimeleri çok kapalı anlamları olan söylemlerdir. Bir kere düşünüldüğünde Dünyadan büyük ya da küçük, altında ya da üstünde, etrafında dönüyor ya da dönmüyor, yuvarlak bir cisim 7 kat semayı aşıp nasıl olur da birinci semadan kısıtlıyken Allah'ın Arş'ına çıkar ve yuvarlak haliyle, cansızlık durumuyla, bilinçsiz olmasıyla ve ruhtan yoksun olmasıyla secde işine mükellef olur ve bunu gerçekleştirecek donanımlara sahip olur? Bu da epey mantıksızdır. Bu yüzden bu anlamlara kapalı manalar yükleyip, gözde görünmez halde olduğunda Güneş'in Allah'ın buyruğunda olarak onun emrinde, güvencesinde işini gördüğünü, ona itaat ettiğini açıklıyor olması hadisleri araştıracak kadar meraklı ve hadislerin de şerhini okuyacak kadar inançlı Müslümanlar için anlaşılır şeylerdir. Bazıları sizin gibi saçma bulup ateist olmayı da seçebilir tabii de gerekli muhakemesi yapıldıktan sonra anlaşılabilir bir durumdur bence.

Peki neden direkt adam gibi anlatmıyor bu peygamber madem biliyor da derseniz bilim ve bilime uygun bilgiler çalışmak ve akıl kullanmak olan yine müslüman sıfatlarına verilmiştir derler. Sonuçta Dünyanın Güneş etrafında dönmesi tarih için önemli olaylara gebe olmuştur.

Bir Müslüman bunu böyle savunabilir. Ve din içerisinde geçerli bir savunma olarak görebiliyorum ben bunu.

Sitelerde Paylaş

KGuner,

Samimi açıklaman için teşekkürler. Sen de yapılan ve yapılacak açıklamayı mantıksız bulduğunu söylemişsin.

Onun için detaya girmiyorum. Burada aslında bırak Muhammed in açıklaması, sadece soru bile (güneş geceleri nereye gidiyor) gerçeği anlamamıza yeterlidir. Muhammed ve selefleri dünyanın yuvarlak olduğunu bilse "delimisin kardeşim, ne gitmesi" diye cevap verirdi. Allah da bugün ilgili ayet ve bu tür hadislerle Müslümanların zorda kalacağını görüp, gereğini yapardı. Ama Kuran a, Tevrat a ve İncil e göre dünya düzdür. Hepsi de Kuran a göre Allah ın ayetleridir.

Konu dağılmasın diye ayetleri yazmıyorum ama Kuran göre dünya döşek gibi düz ve bir kaya kadar sabittir.

Sitelerde Paylaş

Matematik şeytan işidir: gerçek olan ayetlerdir:

http://www.youtube.com/watch?v=Hu1HWb-Iop4

http://www.ateistforum.org/index.php?showtopic=51227&view=findpost&p=878538 Bu mesaj da bahsettiğim şeyler de vardır.

Ama bunun yanı sıra okuduğuma kitapta Gazali kendisi müsbet, yararlı ilim olarak görüyordu bahsettiğim şeyleri. Bu konu aklımda her zaman bir bilinmeyen olarak kalmıştır. Konuşan arkadaş da bir kaynak belirtmiyor o yüzden geniş çapta inceleyemiyorum konuyu. Belki ondan sonra gelen insanlar çarpıtmıştır bir şekilde. Çünkü Gazali'nin felsefeye karşı sert bir çıkışı vardır. Çünkü o zamanlarda türeyen videoda bahsi geçen şüpheciler çok sayıdaydı ve güçlenmiştir. Ne kadar vaktinde yapılan argümanları ve karşı-argümanları okuyup incelememiş olsam da Gazali'nin o şüpheciler üzerinde üstünlük sağladığı söylenmiştir. Doğrular kolay çarpıtılabilir tabii de. Ama Gazali de boş bir insan değildir kesinlikle. Bahsettiğim Bağdat Medreselerinin, ki arkadaşın da bahsettiği gibi dünyanın bir numaralı şehiri ve Moğolların berbat ettiği, orada da baş müderris olmuş bir kimse. Yani zamanının en büyük entelektüeli.

Hatta o kadar ki yanlışım yoksa, en büyük velilerden görülen Abdülkadir Geylani'de o vakitlerde yaşamıştır ve yine de yüzyılın müceddidi olarak Gazali gösterilir. Ama Gazali'ninkini fıkıh alanında tutup Geylani'nin sünnet alanında olduğunu belirtmek kapısı da mümkün müslümanlıkta. Biri mutassavvıf yönüyle öne çıkmış diğeri ise fıkhi manada.

Sitelerde Paylaş

Sen de buradaki pek çok ateist gibi Bediüzzaman Said Nursîyi küçümsüyorsun ancak şunu bil ki Onu yakından tanıyan ve/veya eserlerini inceleyen yerli ve yabancı bir çok düşünür ve din bilgini Onun bir dahi ve bediüzzaman olduğu konusunda hemfikirdir. Bu konuda hazırlanmış pek çok eser var. Ezbere konuşmak yerine onları bir araştır derim. Mesela Salih Okurun Ulemanın Gözüyle Bediüzzaman kitabıyla başlayabilirsin.

Kitap okumak yerine önce sen benim yukarda verdiğim

radyo açıklamasına bak..

Bu devirde hala bunu söyleyen birinin peşinden gidenler e söylenecek laf yoktur..

Kurana allahın kitabıdır diyenlere zaten bişey söylemem..Onlara cevabı varsa Allah verir.

Sen radyoda cin olduğu nu söyleyecek birine benzemiyorsun..

ö nedenle sen said den daha okunası birisin dir..

öyle insanları geç..

Bu düşüncelerini ilerde çocukların bilmesin

çok gülebilirler

Babamız radyonun içinde cinler var diyen teknoloji ve akıl fakirinin peşinden gidiyormuş diye

Sitelerde Paylaş

Sen de buradaki pek çok ateist gibi Bediüzzaman Said Nursîyi küçümsüyorsun ancak şunu bil ki Onu yakından tanıyan ve/veya eserlerini inceleyen yerli ve yabancı bir çok düşünür ve din bilgini Onun bir dahi ve bediüzzaman olduğu konusunda hemfikirdir. Bu konuda hazırlanmış pek çok eser var. Ezbere konuşmak yerine onları bir araştır derim. Mesela Salih Okurun Ulemanın Gözüyle Bediüzzaman kitabıyla başlayabilirsin.

Kitap okumak yerine önce sen benim yukarda verdiğim

radyo açıklamasına bak..

Bu devirde hala bunu söyleyen birinin peşinden gidenler e söylenecek laf yoktur..

Kurana allahın kitabıdır diyenlere zaten bişey söylemem..Onlara cevabı.......

(varsa) Allah verir.

Müslümanım diyen cehennemden kurtulamaz zaten..

Sen radyoda cin olduğu nu söyleyecek birine benzemiyorsun..

bu nedenle sen said den daha okunası birisin dir..benim için

öyle insanları geç .

senin düşüncelerin ve fikirlerin varsa dinleyelim..

Mesela bu said in Cinleri nerede yaşar neden hiç tanışamadık onlarla,,

Savaş ganimeti cariyelerinin babası belli olmayan(yetim) çocuklarının cinlerle ilişkileri varmıdır.

Müslüman lar neden tomurcuk göğüslü küçücük sabilere düşkündürler..

Talak 4 hakkında ne düşünüyorsun...vb gibi..

Bu düşüncelerini ilerde çocukların bilmesin

çok gülebilirler

Babamız radyonun içinde cinler var diyen teknoloji ve akıl fakirinin peşinden gidiyormuş diye

Sitelerde Paylaş

KURAN DA GECE GÜNDÜZÜN EŞİT OLDUĞUNUN YAZMASININ NEDENİ DÜNYANIN DÜZ OLARAK BİLİNMESİDİR.

İslam ve Kurana göre Dünya yuvarlak diyen islam dininden çıkmış olur.

YASİN-40..Ne güneş aya yetişebilir,NE DE GECE GÜNDÜZÜ GEÇEBİLİR.Her biri bir yolda ilerlemektedir.

Kuran böyle yazmaktadır. Kurana göre gece ve gündüz birbirine eşittir.

Oysa tüm insanlar bilmektedir ki ülkemizde gece ve gündüz hep birbirini geçmektedir .

Biri diğerinden uzundur.Türkiye de yaz dönemlerinde gündüzler uzundur.Kış dönemlerinde ise geceler uzundur.Kış günlerinde akşam saat beş civarında gece başlarken yaz aylarında saat dokuz civarında gece başlar.Günümüzdeki en cahil ve okumamış insan bile bunu bilmekte ve görmektedir.

Kuran Yasin 40 ayetinde ise ne de gece gündüzü geçebilir yazar.

Bu ayette açık açık yazmaktadır ki Müslümanların kuranına göre gece ve gündüz eşittir.

Peki bilimsel olarak böylemidir?

Tabiî ki hayır gece ve gündüz yılda sadece 2 gece birbirine eşit olur.21 mart ve 23 eylül günleri gece gündüz eşittir. Diğer günlerde biri diğerini geçmektedir.

Gece ve Gündüzün birbirine eşit olması küre (yuvarlak)olan bir dünyada mümkün değildir.Çünkü ancak kürelerin bir ekseni olur.Ekseni olan bir Dünyada gece gündüzü geçer. Dünyanın Düz olması döşek gibi yayılması durumunda ancak gece gündüz eşit olur.Düz bir dünyada eksen diye bir şey olmaz.Ekseni olmayan düz bir yer güneş ışıklarını dik olarak alabileceğinden gece gündüz eşit olmak zorundadır.

Gece gündüz eşittir yazan Kuranın Dünyayı düz olarak bildiğini bu ayette de yinelediğini görüyoruz. Kuran Dünyanın küre olduğunu bilmez ve yazmaz. Dünyanın Küre olduğunda ancak bir eksenin olabileceğini ve eksenin eğik olması nedeniyle gece gündüzün eşit olamayacağını günümüzde biz çağdaş insanlar biliyoruz. Bu ayet(yasin-40) Kuran ı gönderen veya yazanların Dünyanın yuvarlak olduğunu bilmediğini gösterir

Kuzey ve Güney kutup dairelerinde gündüz ve gece süresi 24 saat ten fazla olup kutuplarda yaz ayları aydınlık kış ayları ise karanlıktır. Gece ve gündüz süreleri Yıl boyunca Ekvator dışında ki yerlerde değişkenlik gösterirken Gecenin gündüzü geçtiği saatler kutuplara yaklaştıkça artmaktadır.

Yukarda ki Yasin 40 ayetindeki gece ve gündüzün eşit olması kurana Dünyanın düz olarak bilindiğinin ve yazıldığının sarsılmaz kanıtıdır.

Dünyanın yuvarlak olması nedeniyle Dünyanın her bölgesinde gece ve gündüz uzunlukları farklıdır.Dünya Güneşin etrafında ve kendi etrafında dönerken güneş gören yüzeylerinde farklılıklar olmaktadır.Ekvator bölgeleri hep aynı şekilde güneşi dik alırken kutuplar farklı alır.

Tepsi gibi düz bir yüzeyi bir taraftan bir tarafa geçen ışık olduğu sürece aynı olduğu düşünülür.

Bilim ve gerçek Kuran ın tam tersini söyler.GECE GÜNDÜZÜ GEÇER

Dünyanın yuvarlak olduğu iması bile bulunmadan,bir çok ayette dünya düzdür diye yazan ve birçok ibadeti ve uygulaması Dünyanın düz olmasına göre düzenlenmiş bulunan islam ı Allah gönderdi diye söyleyenleri ve Allahın dinidir diyenleri Allah a havale ediyorum.

Sitelerde Paylaş

KGuner,

Samimi açıklaman için teşekkürler. Sen de yapılan ve yapılacak açıklamayı mantıksız bulduğunu söylemişsin.

Onun için detaya girmiyorum. Burada aslında bırak Muhammed in açıklaması, sadece soru bile (güneş geceleri nereye gidiyor) gerçeği anlamamıza yeterlidir. Muhammed ve selefleri dünyanın yuvarlak olduğunu bilse "delimisin kardeşim, ne gitmesi" diye cevap verirdi. Allah da bugün ilgili ayet ve bu tür hadislerle Müslümanların zorda kalacağını görüp, gereğini yapardı. Ama Kuran a, Tevrat a ve İncil e göre dünya düzdür. Hepsi de Kuran a göre Allah ın ayetleridir.

Konu dağılmasın diye ayetleri yazmıyorum ama Kuran göre dünya döşek gibi düz ve bir kaya kadar sabittir.

KGuner,

Maalesef siz mealler üzerine gittiğinizden tefsir kısmında iş Müslümanlara kalıyor. Arapça yapısı gereği o ayetleri yuvarlak göstermeye de muktedir.

Bunun yanı sıra sorunun o şekilde gelmesini ben normal olarak görüyorum çünkü, bilimsel bilgileri bir kenara bakarsak salt gözlemle dünya bir taraftan gelip diğer tarafdan çıkıyor/gidiyor. Ama nereye gidiyor? Yani bu soruyu gerçek manada gitmesi olarak değil de "Ne bu iş ya Peygamber?" manasında olduğu söylenebilir. Gelen cevap da kapalı anlamlara sahip. Yani cevap diyor ki, sen merak etme Allah'ın buyruğunda görevini yapmaya devam ediyor.

Gerçek bir cevap olmasa da, yanlışlanma ihtimali olan bir cevap da değil maalesef. Yani şimdi bir Müslümana sorsanız bu "Kuantum fiziğindeki küçük parçacıklar ne ayak yahu? Bir orada, bir burada." diye o da dese "Allah bilir. Allah'ın taktiri." Aynı hesap.

Bu arada kuran işinde de aynı durum var. Bir taraf inanmadığından 'kafirlik yapıp' istediği gibi yorumlayacak cümleyi, Müslümanlar da iletimdeki gibi yaklaşıp farklı yakışacak. Ama şu var ki bu konuda Şafii'nin yorumu bir müslüman için gerçekten çok ama çok tatmin edicidir. Ki Peygamberden 100 yıl sonra kadar söylenmiştir bu altı üstü.

Sitelerde Paylaş

Maalesef siz mealler üzerine gittiğinizden tefsir kısmında iş Müslümanlara kalıyor. Arapça yapısı gereği o ayetleri yuvarlak göstermeye de muktedir.

Bunun yanı sıra sorunun o şekilde gelmesini ben normal olarak görüyorum çünkü, bilimsel bilgileri bir kenara bakarsak salt gözlemle dünya bir taraftan gelip diğer tarafdan çıkıyor/gidiyor. Ama nereye gidiyor? Yani bu soruyu gerçek manada gitmesi olarak değil de "Ne bu iş ya Peygamber?" manasında olduğu söylenebilir. Gelen cevap da kapalı anlamlara sahip. Yani cevap diyor ki, sen merak etme Allah'ın buyruğunda görevini yapmaya devam ediyor.

Gerçek bir cevap olmasa da, yanlışlanma ihtimali olan bir cevap da değil maalesef. Yani şimdi bir Müslümana sorsanız bu "Kuantum fiziğindeki küçük parçacıklar ne ayak yahu? Bir orada, bir burada." diye o da dese "Allah bilir. Allah'ın taktiri." Aynı hesap.

Bu arada kuran işinde de aynı durum var. Bir taraf inanmadığından 'kafirlik yapıp' istediği gibi yorumlayacak cümleyi, Müslümanlar da iletimdeki gibi yaklaşıp farklı yakışacak. Ama şu var ki bu konuda Şafii'nin yorumu bir müslüman için gerçekten çok ama çok tatmin edicidir. Ki Peygamberden 100 yıl sonra kadar söylenmiştir bu altı üstü.

Karşımda keşke müslüman biri olsa. Bu iş yazdığın gibi kolay değil. Dün yazdığım bir ileti anlatacaktır kolay olmadığını. Merak etme Arapça anlaşılmaz masalını anlatmaya burada yüzleri tutmuyor artık.

------------------------------

Bu işler öyle kolay değil. Siz inanmayanı kolaylıkla cehenneme gönderiyorsunuz ki Kuran a göre haklısınız. İnanmayan ağzıyla kuş tutsa, dünyanın en iyi insanı olsa sonsuza kadar cehennemde yanacak. Ama iş kendinize geldi mi birden Allah ın sözlerini ya görmüyor ya da yalanlıyorsunuz. Bak zekat değil çok daha önemsiz bir konuda bile Allah ın emirlerine uymadığın zaman neler oluyor.

Huzurlarınız da mahşerin dört atlısı (Anlamayan olursa tek tek açıklarım, canınız sağolsun)

Mahşerin dört atlısı

Hac 16- Böylece, biz onu apaçık ayetler olarak indirdik. ALLAH dilediğini ve dileyeni doğruya ulaştırır. (Yani ayetler anlaşılamaz, fıkıh, tefsir vb lazım diye kıvırmayacaksın)

Araf 36- Ayetlerimizi yalanlayanlar ve onlara karşı büyüklenenler, işte onlar ateşin arkadaşlarıdır; onda sonsuz olarak kalacaklardır. (Yani hiçbir ayeti önemsizleştirmeyeceksin)

Rad 18-Rablerinin emrine uyanlara daha güzeli vardır. O'na uymayanlar ise, yeryüzünde olanların tamamı ve bunların bir katı da kendilerinin olsa, hepsini kurtuluş fidyesi olarak verirlerdi. işte onlar! Hesabın kötüsü onlar içindir; varacakları yer de cehennemdir; o ne kötü yataktır! (Yani Emirlerine uyacaksın, iman etmek yetmez)

Ankebut 2. İnsanlar, imtihandan geçirilmeden, sadece "İman ettik" demeleriyle bırakılıvereceklerini mi sandılar? (Yani Allah iman ettim yatıp çıkarım diyenler çıkacağını bilmiş ve şakam yok demiş)

Sitelerde Paylaş

Müslümanların ve onların destekçisi, Atatürk'ü sevmeyen, ama gericinin allahı olan Gazali'ye gaz veren, bir de ateistim diye yalan söyleyen trollerin anlama özürlü numarası yaptıkları konu şu:

Dünyanın çapını taaaa milattan önce Erastotenes ölçmüştür! Hem de gerçeğe çok yakın değerde! Kullandığı yöntem ise dahiyanedir. Peygamber diye bir şey olsa bu adam olurdu!

Müslümanlar bu kadar bilinen bir şeyi heralde kabul etmek zorundalar! Bi zahmet artık!

Suudi müftüsünün olayı zaten kepazelik, rezalet yani, skandal! Burada mevzu edilmesi, "bir köpeğin bir insanı ısırması haber değildir. Bir insanın bir köpeği ısırması haberdir" ilkesine göredir.

Bu ilkeye göre Suudi müftüsünün zırvaları, insanın köpeği ısırması oluyor.

İslam "allamelerinin"!!! dünyanın yuvarlak olduğunu seve seve değilse de sıvaya sıvaya kabul etmeye mecbur kalmaları zaten vakayı adiye! Haber değeri yok! Köpeğin insanı ısırması bu!

Milattan önce yahu! Hem de gerçeğe çok yakın çapını ölçmüş adam!

Burada sorun, bu gerçekten Kuran'ı yazanların hiiiç haberinin olmaması! Adamlar cahil çöl bedevileri! Dünyanın yuvarlak olduğunu filan hiç ömürlerinde duymamışlar!

tarihinde demirefe tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Dünyanın çapını taaaa milattan önce Erastotenes ölçmüştür! Hem de gerçeğe çok yakın değerde! Kullandığı yöntem ise dahiyanedir. Peygamber diye bir şey olsa bu adam olurdu!

Müslümanlar bu kadar bilinen bir şeyi heralde kabul etmek zorundalar! Bi zahmet artık!

Suudi müftüsünün olayı zaten kepazelik, rezalet yani, skandal! Burada mevzu edilmesi, "bir köpeğin bir insanı ısırması haber değildir. Bir insanın bir köpeği ısırması haberdir" ilkesine göredir.

Burada sorun, bu gerçekten Kuran'ı yazanların hiiiç haberinin olmaması! Adamlar cahil çöl bedevileri! Dünyanın yuvarlak olduğunu filan hiç ömürlerinde duymamışlar!

konuyu toparlıyorum.....peşpeşe kanıtlar okunsun...

Altına da DÜNYA YUVARLAKTIR DİYE ..BİR AYET BULABİLİRLER İSE ASSINLAR..

Sitelerde Paylaş

İSLAM DÜNYA NIN YUVARLAK OLDUĞUNU KABUL ETMEZ.DÜNYA YATAK GİBİ DÜZDÜR

İslam a ve kurana göre dünya tepsi gibi döşek gibi düzdür.o nedenle Kuran da Dünyanın yuvarlak olduğu yazmaz. Hatta Dünyanın yuvarlaklığına dair bir ima bile bulunmaz.

Suudi Arabistanın baş müftülerinden şeyh Abdül Aziz Bin Baz'ın fetvası şöyle:Tarih: 1975

Kaynak: Dünyanın Sakin Güneşin Hareketli Olduğuna ve Gezegenlere Çıkmanın İmkansızlığına Dair Akli ve Hissi Delilleradlı kitabı.

Kim dünyanın yuvarlak olduğunu iddia ederse küfür ve delalete düşmüş olur. Çünkü bu iddia hem Allahın, hem Kuranın, hem Peygamberin reddidir.Bunu iddia eden kişi tövbeye davet edilir. Ederse ne ala! Aksi takdirde kafir ve dinden dönmüş bir kişi olarak öldürülür..Eğer ileri sürdükleri gibi Dünya dönüyor olsaydı ülkeler, dağlar, ağaçlar, nehirler, denizler bir kararda kalmazdı. İnsanlar batıdaki ülkelerin doğuya, doğudaki ülkelerin batıya kaydığını görürlerdi. Kıblenin yeri değişir, insanlar kıbleyi tayin edemezlerdi

Suudi Arabistan ın baş müftüsünden iyi biliyorlarmış gibi sokaktaki cahil Müslümanların çoğu Dünyanın yuvarlak olduğunu söylerler.Müftünün söylediği doğrudur ve Dünya yuvarlak diyen herkes Müslümanlıktan çıkmış ve Müslümanlığın karşısında olur.

Baş müftü haksız sayılmaz çünkü islamda her şey Dünyanın Düz olmasına göre düzenlenmiştir.

Dindarlar Kuranda Dünyanın küre şeklinde olduğuna dair bir söz bulmaya çalışırlar.

Oysa İslam ın uygulama özelliği tamamen Dünyanın düz olması üzerine kuruludur.

Örneğin namaz kılanlar kabe ye dönmek isterler.Dünya yuvarlak olduğunda kabe ye dönmenin ne önemi vardır.Nereye dönersen dön sonuçta önünde uzay boşluğu olacaktır.

Bu işlemin doğru olabildiği tek yer kabe yakınlarıdır.

Dünyanın düz olduğunu düşündükleri için bu kabe ye dönme işleminin yapıldığı kesindir.

Dünyanın düz olduğu düşünülerek düzenlenen bir İslam emri de oruç tur.Oruç ta kutupların olabileceği düşünülmemiştir.Her yerde gece gündüz eşit düşünülerek nasıl oruç tutulacağının belirlenmiştir.Dünyanın yuvarlak olduğu bilinseydi kutup bölgelerine yakın yaşayan insanların açlıktan öleceği bilinirdi.

İslam da Dünyanın çok büyük olduğu da düşünülmemiştir.Bu Hac vazifesinin yaya yada deveyle yapılmasını zorunlu kılan ayetten bellidir.Kuranda islamın sadece Mekke çevresi için emredildiğinin belirtilmiş ayetler olması da bunu göstermektedir.

Kim dünyanın yuvarlak olduğunu iddia ederse küfür ve delalete düşmüş olur. Çünkü bu iddia hem Allahın, hem Kuranın, hem Peygamberin reddidir.

Bu çok iddialı bir sözdür.Fakat Kurana ve islama inanıyorsan gerçek budur.

KURAN VE İSLAM DÜNYAYI DÜZ KABUL EDER DÜNYA KÜRE DİYE SÖYLEYEN DİNDEN ÇIKAR

Arap Dilinde sanki Yuvarlak yada küre yada elips diye bir kelime yokmuş gibi. Kuranda Allah söyledi diyerek söylenen( asla söylemeyeceği) onca şeyi yazarken.Kuran da hiçbir yerde Dünya yuvarlaktır veya Dünya Güneşin etrafında dönmektedir diye de bir cümle bulamazsınız.Yeryüzünü döşek gibi serdik cümlesi yazar. Dünya yuvarlaktır cümlesini yazmaz.

Yüzlerce cariyesi ve eşlerine rağmen Allah Kuranda Muhammede geliniyle evlenme izni verir.

Savaşın yağmalayın ve Savaş ganimetlerinin(cariyeler)yüzde 20 si Muhammedindir yazar.

Savaşlardan ganimet olarak elde ettiğiniz cariyeler istemiyorlarsa fuhuşa zorlamayın yazar. Kölelerinizle cariyelerinizle siz hür insanlar eşit değilsiniz yazar (NAHL-75)

Savaşın ve ganimet elde edin ve Savaş ganimetlerini helali hoş olarak yeyin yazar.

Henüz regl olmamış (buluğ )ergenliğe erişmemiş küçücük kızlardan.Dokuz yaşından küçük kızlardan boşanmak isterseniz bekleme süreniz üç aydır yazar.(TALAK-4)

Sizin isteklerinizi yapmamakta ısrar ederlerse kadınları dövün yazar.(NİSA-34)

Yahudilerin Tüm insanlardan üstün olduğunu yazar. (BAKARA-47)

Cariyelerin yetim küçük kızları nın kendi kızınız çıkma olasılığından korkarsanız istediğiniz kadar maddi gücünüzün yettiği kadar üçer dörder kadın alabilirsiniz yazar. (NİSA-3)

Kaç kişinin karısı 4 kişinin gözü önünde kocasını aldatarak başkasıyla sex yapabilir ise, yinede Kadınlarınızdan fuhuş yapanlara karşı içinizden dört şahit getirin yazar.(NİSA-15)

Allah Muhammedin eşlerini tehdit edip bakın ona bakire (yani körpe kızlar)eşler veririm diye yazarda (TAHRİM-5)Nedense Dünyanın yuvarlak olduğu yoktur.

Ama Dünyayı döşek gibi serdik vardır.

Birçok ayet bir çok surede tekrarlanır.Çoğu sure benzer ve aynı ayetlerle doludur.Musa Nuh isa ve Yusuf masalları tekrar anlatılır.ileriye yönelik olmayan o zamanın Müslüman erkeklerini memnun olacağı savaş ganimet köle ve cariye ayetlerini detaylarıyla yazar.

Nedense!!! Dünyanın yuvarlak olduğu yazılamaz?

Kuranın Allah tan gelen kitap olduğu söylenir.Kuranda hiçbir ek bilgiye gerek olmadan anlaşılabilir olduğu ayetleri vardır.Fakat Sanki okunan kuran değildir de NOTRADAMUSUN kehanet kitabıdır.Bir yandan ayetlerde herkes anlasın diye hiçbirşeyi eksik bırakmadım açık açık yazdım yazar.Diğer yandan içindeki tuhaf şeyleri görmeyelim diye okumayın siz anlamazsınız diye söylerler.Gerçektende Kuran da yazanları değil dindarlar ne söylenmesi gerekiyorsa size onu söylerler.Söylenen doğru ve ahlaklımıdır?gerçekmidir?tabiki hayır.

Hatta okuma yazması olmayan yada eğitimi olmayan halka Dünya yuvarlaktır diye yazıyor ve kuranda Tüm teknolojiler var diye söylerler.

Fakat o cahil kimseler de onlara madem kuranda tüm teknolojiler ve icatlar var.

Kuranı okuyup sizden başka kimse anlayamıyor diye söylüyorsunuz.Peki neden siz topluiğneyi bile icad edemezken onlar her şeyi buluyorlar diye düşünüp soramıyorlar?

Bazı Müslümanlar Kuranda Dünyanın yuvarlak olduğunun yer almamasını Kuran coğrafya kitabı değil neden yer alsın gibi bir sözle geçiştirmeye çalışırlar.Kuranda Güneşin hikayesi anlatılır.Coğrafya kitabı değilse Güneş yer dağlar ın anlatılması nedir?Dinleri savunanlar cahilleri kandırabilir.Ama gece yatağa uzandıklarında kendilerini nasıl kandırabilmektedirler.

Eğer Allah Kuranda Yer, Gök,Yıldızlar,Güneş,Ay,Dağlar hakkında bir şeyler hakkında bilgi vermek istemiş ise, Kuran da yazan ayetler eğitimli bir insana Allah söylemiş hissi vermez.

Bir yaratıcıdan konu hakkında beklenen aşağıdaki gibi olmasıdır.

1-Dünya elips bir yörüngede güneş etrafında döner.

2-Ay Dünyanın etrafında dönerken Dünya ile birlikte Güneş etrafında da dönmüş olur.

3-Dünyanın Güneşe olan uzaklığı sabit değildir.Mevsimlerin oluşması bu yakınlaşma ve uzaklaşmaya bağlı olarak değişir.

4-Mevsimlerin oluşmasına bu uzaklık dışında Dünyanın ekseninin biraz eğik olmasının da etkisi vardır.Bu uzaklık sıcaklık konusunda etkili değildir.

5-Sıcaklık konusunu Güneş ışıklarının dik olarak gelmesi etkiler.

6-Dünyanın ekseninin eğik olması nedeniyle öncelikli olarak gece ve gündüz eşit değildir ekvatordan başlayarak kutuplara doğru azalır ve artar.Sıcaklıkta bu eksen nedeniyle dik gelme sonucunda değişkendir.

7-Yer i döşek gibi yayıp düz yapsaydım gece ve gündüz birbirini geçemezdi.eşit olurdu

8-Bu dünyayı düz diye düşünmeyin düz olan bir şeyin kutupları olamaz.

Bir yaratıcı Bu kadarını da söyleyemez mi ?Yoksa YERYÜZÜNÜMÜ,GÖKYÜZÜNÜMÜ önce hangisini yarattığını bile ayetlerde yanlış söyleyen bir yaratıcıdan beklemek yanlış mı olur.

NAZİRAT SURESİNDE ÖNCE GÖKYÜZÜNÜ YARATTIM YAZIYOR.

Naziat-27-Siz mi yaratılışça daha çetinsiniz, yoksa gökyüzü mü? Onu O "Allah" bina etti.

Naziat-30-Ondan sonra da yeryüzünü döşedi.

BAKARA SURESİNDE ÖNCE YERYÜZÜNÜ YARATTIM DİYOR

Bakara-29-O öyle bir yaratıcıdır ki, yerde ne varsa hepsini sizin için yarattı; sonra iradesini göğe yöneltip onları yedi gök olarak düzenledi. O, her şeyi pek iyi bilendir.

Dünyanın kutupları olduğunu bilmezsin İbadetler kutuplarda yapılamaz.

Altı ay gündüz Altı ay gecede ne oruç tutulabilir nede sabah akşam namazı yapılabilir.

Dünyanın bir ekseni olduğunu bilmezsin ekseninin eğik olması gece gündüzün eşit olmamasını sağlar.Gece ve gündüzün eşit olduğunu birbirini geçemediğini yazdırıyorsun.

Dünyanın bir yörüngesi olduğunu bilmezsin.Bu yörünge elips olduğu için mevsimler oluşur. Sense Yazların sıcak olmasını cehennemin sıcaklığından diye söylersin.

Dünyanın yörüngesinin Güneş etrafında olduğunu bilmiyorsun.Ayetlerinde Güneş bir yol tutar gider yazdırıyorsun.kara balçığa batar diyorsun hatta battığı yere seyahat edip battığı yere nihayet varınca diye yazmandan Güneş in yanına gidilebileceğini sandığını anlayabiliyoruz.

Yıldızlar gezegenler olduğunu bilmiyorsun.Güneş ve Aydan başka bir şey olduğunu da bilmiyorsun.Evreni hiç bilmiyorsun.Tek bildiğin yer ve gökyüzü ve orada asılı duran ışıklar.Yıldızları şeytan taşlamakta kullanacağın gök e asılı ışıklar zannediyorsun.

Bu yukarıdakilerin hepsini ancak Dünyanın yuvarlak olduğunu düşündüğünde bilebilirsin.

Dünyanın yuvarlak olduğunu bilmezsen her şeyi Kurana yazdığın gibi düzenlersin.

ENAM SURESİ-3 AYET.."Kitapta biz, hiçbir şeyi eksik bırakmadık..."

HUD SURESİ-14-AYET."diye ayetleri kesin kılınmış, sonra da uzun uzadıya açıklanmış bir kitaptır"

KASAS SURESİ-2 AYET."Bunlar apaçık kitabın ayetleridir"

BAKARA SURESİ-99 AYET. " Andolsun ki, sana apaçık ayetler indirdik"

Kuran yukardaki gibi söylediği halde dindarlar Evren le ilgili gezegenlerle ilgili Dünyanın yuvarlaklığıyla ilgili ima eden bir şey bulabilirmiyiz diye yırtınıyorlar.Bu net ve açıklamalı yazdım ayetlerini okumuyorlarmı?Ayetlere göre kuranda Eğer olsa bir kör bile bulur.

ZARİYAT-47.Göğü kudretimizle biz kurduk ve şüphesiz bizim gücümüz yeter.

ZARİYAT-48.Yeri de biz döşedik. Biz ne güzel döşeyiciyiz

ZARİYAT-48de yerin döşendiği, yani bir döşek gibi serildiği,yayıldığı anlatılmaktadır. Ayete her önyargısız bakanlar bu cümlenin Dünyanın düz bir tepsi/döşek olduğu fikrini desteklediğini kabul edecektir.

Aynı anlayış diğer bazı ayetlerde de ifade edilmiştir:

Hicr/19-Yeri uzatıp yaydık, orada sabit dağlar yerleştirdik ,yine orada miktarı ve ölçüsü belirli olan şeyler bitirdik.

Kuranda Kehf Suresinin 83. ayetinden itibaren Zülkarneynin hikâyesi anlatılır.

KEHF -83. Sana Zülkarneyn hakkında soru sorarlar.De ki: Size ondan bir hatıra okuyacağım.

84. Gerçekten biz onu yeryüzünde iktidar ve kudret sahibi kıldık, ona her şey için bir sebep verdik. 85. O da bir yol tutup gitti.86. Nihayet güneşin battığı yere varınca, onu kara bir balçıkta batar buldu. Onun yanında (orada) bir kavme rastladı. Bunun üzerine biz Ey Zülkarneyn! Onlara ya azap edecek veya haklarında iyilik etme yolunu seçeceksin dedik.

Görülüyor ki, Kuran'a göre insan dünya üzerinde yürüyerek güneşin battığı yere ulaşabiliyor ve güneşin kara balçıklı bir suda battığını görüyor. Bu ifadeden Kuran ve islamın Dünya yı tepsi/döşek gibi düz sandığı anlaşılıyor. Dünyanın yuvarlak olduğunu bilseydi, kişinin dönüp dolaşıp yola çıktığı noktaya geleceğini söylerdi.Ayrıca, güneşin batma yerinin de,günümüz astronomi bilgisine göre yanlış verildiği görülüyor.

Kehf/86da Dünyanın başı ve sonu olan düz bir tepsi/döşek olarak bilindiği anlaşılmaktadır. Güneş, Dünyanın bir ucunda doğuyor, gök-kubbe boyunca yükseliyor ve diğer ucunda da batıyor. Yani güneşin battığı bir yer, bir uç/kenar mevcut. Dünyanın bu ucuna kadar giden olursa (Zülkarneyn gibi) Güneşin battığı noktaya varmış olur. Hattâ -ayete göre- Güneşi kara bir balçıkta batarken izleyebilir.

İlkel çağların Evren anlayışı ,Yani Kurandaki evren anlayışında Dünya uçsuz bucaksız uzayda herhangi bir gök cismi değil; aksine gökler işte bu Dünya üzerine kurulmuş, yayıp dümdüz yapılmışkandillerle (yıldızlarla) süslenmiş, aslında yere düşmesi gereken fakat Allahın görünmez direklerle havada tuttuğu bir kubbe/çadır olarak düşünülmektedir.

KAF-7.yeryüzünü de yaydık.

İNSİKAK-33.Yer uzatılıp düzlendiği,

Nâziat 30."Bundan sonra da yeryüzünü döşedi."

ŞEMS -6.Yere ve onu yayıp dümdüz yapana ant içerim ki..

Şems altıda ayeti söyleyen Allah mı yoksa bu ayette ant içen bir insan mı biraz karışmış.

Diğer yandan Müslüman insan dürüst ve ahlaklı olur gibi gerçek olmayan hikayeler anlatırlar. İyi ahlakın Müslümanlık tan kazanılan bir şey olduğunu söylerken Doğru ve dürüstlüklerini kuranı çevirirken bile unuturlar.Bir çok çeviride kuranın aksaklıklarını gizlenmeye çalışırlar.

Ey mealciler;Dünyayı Allah'dan fazla mı biliyorsunuz ki, O'nun 'düzleştirdi' dediği yeri 'yayıp döşedi' diye çeviri cambazlığı ile farklı yazıyorsunuz.Mâlûm kimi kandırabilirsiniz ki Kur'an'ın yazıldığı dönem ortaçağdır ve o dönemde insanlar dünyayı düz olarak biliyorlar.

Ey mealciler:Eğer bu telâşınız bir 'açık kapama' operasyonu ise, Kur'andaki hatâları kapatmaya çabalarken; mantık olarak elleriyle put yapıp sonra da bu putlara tapan müşriklerle aynı şeyi yapmış olmuyor musunuz ?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...