Jump to content

Kitabım "Ateizmi Anlamak" çıktı

Recommended Posts

Kitabım "Ateizmi Anlamak" Propaganda Yayınlarından e-kitap olarak çıktı:

http://propagandayay...net/ateizm.html

Kitap iTunes ve Smashwords'den de indirilebiliyor:

http://itunes.apple....ook/id535010375

https://www.smashwor...oks/view/170809

Kitabı ücretsiz dağıtıyoruz, fakat isteyen yayınevine kitap için bağışta bulunabiliyor. Toplanan bağışların tümü ateist kampanyalar için kullanılacaktır.

Kitabın içeriğinin önemli bölümü, Ateizm.org'da ve Bilim ve Din sitesinde yayınladığım makalelerden oluşuyor. Ama sadece bu kitap için özel olarak yazdığım kısımlar da var. Kitabın ilk bölümü mesela, "Ateistlere Sıkça Sorulan Sorular" yazısının genişletilmiş hali. Çeşitli ek soru ve cevaplar da ekledim oraya.

Kitabın içeriğinde bulunan diğer size tanıdık gelebilecek yazılarda da değişiklikler, eklemeler, çıkarmalar falan var.

Ayrıca daha önce hiçbir yerde yazmadığım, ilk olarak bu kitapta okuyacağınız kısımlar var.

Kitabın pek çok yerinde Ateizm.org ve Ateistforum'dan bahsediyorum. Kitabın sonundaki kaynak kısmında ise kitap içeriği için verdiğim kaynaklar Ateizm.org, Ateistforum ve Bilim ve Din siteleri.

Yani kitabın bu sitelerin bir ürünü olduğunun bilinmesini istedim ve bu kitapta az çok bu sitelerin tanıtımını yapmak da istedim.

iPhone, iPad, Android tablet, ya da Tablet PC tarzı mobil cihazlarınızda, Amazon kindle, ya da nook gibi elektronik kitap okuma cihazlarında, ya da laptop veya normal bilgisayarlarınızda kitabı okuyabilirsiniz. Kitap normal bilgisayarlar için pdf formatında, mobil cihazlar için ise ePub ve mobi formatlarında indirilmeye müsait.

Bence bu kitap Türkiye'de bir ilk. Daha önce Turan Dursun ve İlhan Arsel'in kitapları tarzında ateizmden çok İslam'ın eleştirisi üzerine yazılmış kitaplar ve yabancı yazarlardan çevrilmiş bazı kitaplar dışında, Türkiye'de ateizmi bu şekliyle, ayrıntılı ve kapsamlı olarak, hem kuramsal, hem de toplumsal yönüyle işleyen başka bir yerli kitap benim bildiğim kadarıyla mevcut değil.

Benim kim olduğumu bilmeyenleriniz için ise çok kısa olarak kendimden bahsedeyim. Ben şu anda aktif olarak yöneticiliğini yapmasam da, bu sitenin (Ateizm.org ve Ateistforum) kurucularındanım. İnternetteki Ateizm ve Din tartışmaları konusundaki geçmişim ve tecrübem 13 yılı bulmaktadır. Ateizm.org'da Aydın Türk adıyla yayınlanmış makaleler bana ait olduğu gibi, bu site adına geçmişte Cumhuriyet ve Radikal gazetelerine röportaj vermiş kişi de benim.

NOT: KİTAP YUKARIDA BAHSEDİLDİĞİ GİBİ İLK 1 YIL ÜCRETSİZ DAĞITILMIŞTIR, FAKAT ŞU AN İTİBARİYLE ÜCRETLİDİR. ELDE EDİLECEK GELİR ATEİST KAMPANYALARA VE ATEİST KURUMLARA KATKI İÇİN KULLANILACAKTIR.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 182
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

İletideki ilk linke tıkla sonra açılan sayfayı biraz aşağı indir, indirme formatlarını göreceksin ;)

TEŞEKÜR EDERİM İNDİRDİM ŞİDİDE AÇILMIYOR HERHELDE AÇACAK PROGRAM YÜKLÜ DEYİL NEYSE BUGÜN BİLGİSAYRCI GECEK AÇTIRIRIM ONA SAĞOL DOSTUM

Sitelerde Paylaş

Ben bu kitabın matbaa dan çıkacagını düşünmüştüm!

Neden e-kitap olarak yayınladın anlayamadım .Verdigin bu büyük emege yazık olmuş demek geliyor içimden,ama demeyim.

Bu kitap matbaa da basılmayı fazlasıyla hak edecek güçlü bir içerige ve üsluba sahip.

Kitabının matbaadan basılması dilegiyle ...

Sitelerde Paylaş

Matbaada da bastıracağım kısmetse. Ama uzaktan, yurtdışından Türkiye'deki matbaa editörlerine ulaşıp, kitabı okutmayı başarmak bile deveye hendek atlatmaktan daha zor.

Aralarında cidden göz atıp okuyan birkaçı çok ilgilendi. Mesela Bilim ve Gelecek yayınları muhtemelen basacaklarını söyledi. Ama bunu şöyle bir göz attıktan sonra söylediler. Oturup baştan sonra, satır satır okumaları gerekiyordu ve bunu aylarca yapmadılar. Kaynak yayınları da öyle. Kendilerine kaç defa dedim, okuyun, inceleyin, beğenmezseniz ayrı konu, ama bana somut bir cevap verin dedim. Bu incelemeyi bile pek çok yayınevine yaptıramadım. Çoğu biz okuruz, size geri döneriz dediler, hemen hemen hiçbiri gerçekten de okuyup geri dönmedi. Bilim ve Gelecek ise, biz bunu tamamen inceleyip, kesin basmaya karar verirsek 2013'den önce basamayız dediler.

O arada ise bu e-yayıncılık şirketi benimle bağlantı kurdu ve sen o matbuu yayınevlerinin uyuşuk editörlerini bekleyene kadar, biz bu kitabı senin için 1 ayda çıkarırız dediler. Kitap çıkarmak istediğimi duymuşlar, onlar benimle bağlantı kurdu.

Biz sadece elektronik yayın haklarını ve yurtdışındaki elektronik yayın haklarını alıyoruz dediler. (Kendileri Kanada temelli bir şirket). Dolayısıyla kitabın matbuu hakları ve Türkiye'deki elektronik hakları hala müsait. Almak isteyen yayınevine vereceğim.

Bu e-yayınevinin daha önce çıkardığı bazı kitaplarda aynı süreç yaşanmış zaten. Kendilerinden e-kitap olarak çıkan bir kitap, daha sonra ilgilenen bir yayınevi tarafından kağıt kitap olarak da çıkarılmış.

Ayrıca, okunma sayısı olarak da düşünüldüğünde, kendilerinin iddiasına göre, günümüzde artık elektronik yayıncılıkla çıkarılan eserler daha fazla indirilip okunuyormuş. Yeni basılan bir kitabın ilk baskısı mesela, genellikle 1000 ya da 2000 adet basılıyor ve ülkenin her yerindeki her kitapçıya da doğru dürüst dağıtılmıyor. Herkesin kitaptan haberi olmadığı gibi, herkes de ulaşamıyor.

Ama kendilerinin e-kitaplarının en fazla satanları ayda en az birkaç yüz defa indiriliyormuş.

Dolayısıyla daha fazla ele ulaşıyor bu şekilde. Gerçi okuyorlar mıdır, orası meçhul. Ama satın alınan kağıt kitapların ne kadar okunduğu da meçhul. Zaten fazla okumayan bir milletiz.

Kısacası, bu matbuu yayınevileri tepemi attırdığı için, daha fazla kitabı elimde tutmak istemedim. Bir yerde basılsın, insanların eline ulaşsın istedim.

Zaten kitaptan maddi bir beklentim yok. Başından beri yoktu. Gelecek herhangi bir parayı da, yukarıda da dediğim gibi ateistlerin ifade özgürlüğünün arttırılması vs tarzında çeşitli ateist kampanyalar için kullanmayı düşünüyorum.

E-kitap olarak, ücretsiz dağıtmamıza rağmen, yine de bağış yoluyla para toplanacak çünkü. Elektronik yolla çok daha fazla sayıda kişinin eline ulaşacağı için, bunların çok az bir kısmı maddi katkı yapsa da, kağıt olarak basılıp satıldığı duruma kıyasla benzer veya karşılaştırılabilir oranda gelir getirme ihtimali yüksek kitabın.

Zaten matbuu yayınevleri, satıştan karın en fazla %10'unu veriyorlar yazara. Bu yayınevi ise %50'sini veriyor. Her durumda, bu yolla kitaptan gelecek gelir, matbuu yolla gelecek gelirle karşılaştırılır olacaktır. Çünkü yaklaşık 10 katı fazla kişinin eline ulaşacak bu yolla. Bunların sadece 10'da biri bağış yapsa, kitap yine diğer durumla kıyaslanabilir gelir getirecektir. Ayrıca, bu yayınevi kafa olarak da bize yakın olduğu için, kendi %50'lik paylarını da benim bahsettiğim kampanyalara harcamaya razılar.

Dolayısıyla düşünüp taşındıktan sonra kitabı bir an önce bu yolla çıkarmanın uygun olduğuna karar verdim.

İlk fırsatta, ilgilenen bir yayınevi tarafından matbuu olarak da basılmasını sağlamaya çalışacağım.

Sitelerde Paylaş

Ayrıca, matbuu yayınevleri ile ilgili birbaşka sorun da şuydu. Parasını ben verirsem basacak yerler vardı, ama bunların da çoğu sadece senin kişisel matbaan gibi çalışıyor. Halbuki kitap basımında asıl önemli konu bunun dağıtımı. Bu şekilde parayla basan yerlerin çoğu bu kitapları doğru dürüst dağıtamıyormuş. Doğru dürüst dağıtım yapabilecek yayınevlerine ise ulaşıp, bu kitabı okutup, sonra bastırmak kolay iş değil. Sırf kağıt üzerinde basılsın diye, parasını verip bastırma işini hala yaptırırım icap ederse. Ama o şekilde doğru dürüst dağıtılmayacağından, yine de olacaksa doğru dürüst dağıtacak bir yayınevi tarafından, ben para vermeden basılsın diye tercih ederim. Önce bir o yola bakacağım yine de.

Sitelerde Paylaş

Güven,

Sen bu işi sevdin, Muhammed e özenip kitap "indirmeye" başlamışsın :D

Not:Bu arada kitap hayırlara vesile olur inşallah

ben geçbile kalmışım elin oğlu 1400 yıl önce indirmiş adam allahın katına çıkmış ayı ikiye bölmüş ben bir kitabı bile indirmesini becermiyorum :D

not bu kitap vatana milete hayrlı olsun amin :D

Sitelerde Paylaş

Kitabım "Ateizmi Anlamak" Propaganda Yayınlarından e-kitap olarak çıktı:

http://propagandayayinlari.net/ateizm.html

Kitap iTunes ve Smashwords'den de indirilebiliyor:

http://itunes.apple.com/book/id535010375

https://www.smashwords.com/books/view/170809

Kitabı ücretsiz dağıtıyoruz, fakat isteyen yayınevine kitap için bağışta bulunabiliyor. Toplanan bağışların tümü ateist kampanyalar için kullanılacaktır.

Kitabın içeriğinin önemli bölümü, Ateizm.org'da ve Bilim ve Din sitesinde yayınladığım makalelerden oluşuyor. Ama sadece bu kitap için özel olarak yazdığım kısımlar da var. Kitabın ilk bölümü mesela, "Ateistlere Sıkça Sorulan Sorular" yazısının genişletilmiş hali. Çeşitli ek soru ve cevaplar da ekledim oraya.

Kitabın içeriğinde bulunan diğer size tanıdık gelebilecek yazılarda da değişiklikler, eklemeler, çıkarmalar falan var.

Ayrıca daha önce hiçbir yerde yazmadığım, ilk olarak bu kitapta okuyacağınız kısımlar var.

Kitabın pek çok yerinde Ateizm.org ve Ateistforum'dan bahsediyorum. Kitabın sonundaki kaynak kısmında ise kitap içeriği için verdiğim kaynaklar Ateizm.org, Ateistforum ve Bilim ve Din siteleri.

Yani kitabın bu sitelerin bir ürünü olduğunun bilinmesini istedim ve bu kitapta az çok bu sitelerin tanıtımını yapmak da istedim.

iPhone, iPad, Android tablet, ya da Tablet PC tarzı mobil cihazlarınızda, Amazon kindle, ya da nook gibi elektronik kitap okuma cihazlarında, ya da laptop veya normal bilgisayarlarınızda kitabı okuyabilirsiniz. Kitap normal bilgisayarlar için pdf formatında, mobil cihazlar için ise ePub ve mobi formatlarında indirilmeye müsait.

Bence bu kitap Türkiye'de bir ilk. Daha önce Turan Dursun ve İlhan Arsel'in kitapları tarzında ateizmden çok İslam'ın eleştirisi üzerine yazılmış kitaplar ve yabancı yazarlardan çevrilmiş bazı kitaplar dışında, Türkiye'de ateizmi bu şekliyle, ayrıntılı ve kapsamlı olarak, hem kuramsal, hem de toplumsal yönüyle işleyen başka bir yerli kitap benim bildiğim kadarıyla mevcut değil.

Benim kim olduğumu bilmeyenleriniz için ise çok kısa olarak kendimden bahsedeyim. Ben şu anda aktif olarak yöneticiliğini yapmasam da, bu sitenin (Ateizm.org ve Ateistforum) kurucularındanım. İnternetteki Ateizm ve Din tartışmaları konusundaki geçmişim ve tecrübem 13 yılı bulmaktadır. Ateizm.org'da Aydın Türk adıyla yayınlanmış makaleler bana ait olduğu gibi, bu site adına geçmişte Cumhuriyet ve Radikal gazetelerine röportaj vermiş kişi de benim.

Hayirli olsun. Umarim, kitap kitlesellesir ve beyinleri en azindan sorgulayan ve algilamaya kavramaya acik beyinleri, aydinlatir.

Sitelerde Paylaş

Teşekkürler arkadaşlar.

Bu kitabın bir tanıtım email'ini bu kitaba ilgi gösterme ihtimali olan çeşitli gazeteci, yazar ve aydınlara göndermek istiyorum.

İki ayrı email listesi hazırlamayı düşünüyorum. Birisi laik ve/veya dinsiz aydınlar için. Diğeri ise islamcı veya reformist islamcı türü kişiler için.

Bu listelerin hazırlanmasında bana yardımcı olur musunuz?

Bu konularla ilgilenen, din, laiklik, ateizm tarzı konulara ilgi duyduğunu bildiğiniz, yazılarında ya da eserlerinde bu tür şeylere değinen veya değinme ihtimali olduğunu düşündüğünüz gazeteci, yazar ve aydınların isimlerini burada bana bildirirseniz (hatta isimleriyle birlikte email adreslerini biliyorsanız, email adreslerini de bildirirseniz daha da iyi olur, ama o zor olacaksa sadece isimleri de yeter), ben de hazırlayacağım email listesini oluştururken bu vereceğiniz bilgileri de dikkate alacağım.

Şimdiden teşekkürler.

Sitelerde Paylaş

Tebrik ediyorum. Kitabı indirdim. Basılı halde olsaydı daha iyi olurdu bilgisayardan okuyamayanlardanım :)

Hürriyet Gazetesi yazarı Ahmet Hakan'ın iyi veya kötü bu kitaba değinebileceğini düşünüyorum.

İsim: Ahmet Hakan (Hürriyet Yazarı)

E-mail: ahmethakan@hurriyet.com.tr

Sitelerde Paylaş

Bu arada, bana özelden gelen bazı soruların cevabını burada yazayım ki, aynı soruyu sormak isteyenler olursa buradan görsünler.

Türkiye'de yaşayan bir arkadaş kitabı iTunes'dan indiremediğini söylemiş. Bunu yayıncıya sordum. Yayıncının dediğine göre, iTunes şirket olarak Türkiye'de mevcut değilmiş. Örneğin şarkı da indirilemiyormuş Türkiye'de iTunes'dan.

Kitabı iPhone'da okumak isteyenlere, yayıncı kitabı kendi yayınevlerinin sayfasından indirmelerini, sonra iTunes'daki hesaplarına import edip, oradan sync yaparak okumalarını tavsiye ediyor.

Smashwords'de böyle bir sorun yokmuş. Ama orada da Smashwords'e komisyon ödendiği için, kitap ücretli oluyor.

Bu yüzden Türkiye'deki arkadaşlar için, hatta diğerleri için de, en temiz yol yayınevinin sayfasından indirmek olur.

Bağış yapmak isteyenler ise, yayınevinin ana sayfasındaki (http://propagandayayinlari.net) "Bağış" butonunu kullanarak yayınevine bağış yapabilirler.

Bağışlar Paypal ile yapıldığından, Paypal hesabı açmanız gerekecek (www.paypal.com, veya Türkçe sayfası için www.paypal.com.tr).

Bağışın hangi kitap için yapıldığını ise ödemeyi yaparken bir not olarak düşebilir veya yayınevine bir email göndererek belirtebilirsiniz.

Sitelerde Paylaş

Bence önce e-kitap olarak çıkması daha doğru olmuş.

Bir deneyim yaşanır, bir referans, sonra yazılacak kitaplar için -umarım gerçekleşir - bir aşama olur.

Diğer türlü dağıtımda sorun yaşanacak, reklam gerektirecek, masraflı olacak, elde kalırsa hayal kırıklığı yaşatacak ve karamsarlık oluşturacaktır.

Kitabın baştan bir kısmını okudum ve genelini gözden geçirdim. Çok beğendim. Konu gayet güzel ortaya konmuş, güzel açıklanmış.

Bu arada imla ve noktalama hatalarına da rastladım. Baskı düşünülürse kitabın taranıp bu hataların düzeltilmesi gerekir.

Tebrik eder, yüksek sayıda okuyucuya ulaşmasını dilerim.

Sitelerde Paylaş

Pante,

Kitabı kağıt kitap olarak çıkarma konusu, aslında sadece bir imaj ve prestij konusu günümüzde.

Çünkü hala kağıt olarak çıkmamış bir kitabın gerçek bir kitap olmadığı anlayışı ve izlenimi var.

Bu yayıncı benimle ilk bağlantı kurduğunda ben de aynı şekilde düşünüyordum ama kendisinin bazı anlattıklarından sonra ve o zamandan beri yaşananlardan sonra, bu fikrim değişti.

Bu kitap, ilk 24 saat içinde 430 kişi tarafından indirildi.

Kağıt bir kitabı, bedava bile dağıtsan, bu hızla dağıtamazsın.

Tirajı ise kolay kolay elektronik dağıtılan bir kitabın tirajını tutmaz.

Zaten paralı dağıtılan normal kitap ile, paralı dağıtılan elektronik kitabı ve bedava dağıtılan normal kitap ile, bedava dağıtılan elektronik kitabı karşılaştırmak lazım.

Geçen hafta tatil için Türkiye'deydim ve orada çarşıda dolaşırken biz tezgah açıp, Ahmet Hulusi'nin falan dinci bazı kitaplarını bedava olarak halka dağıttıklarını gördüm.

O zaman kafama dank etti, dedim ki, bedava bile dağıtsan, kağıt kitabı dağıtmak zor.

Zaten kağıt kitabı basmanın da bir masrafı olduğu için, bedava dağıtabilmek de zor çoğu zaman. Büyük maddi kaynak lazım. Herkes üstesinden gelemez.

Bu yüzden de, özellikle maddi bir beklentisi olmayan kitapları, aslında elektronik olarak dağıtmak günümüzde daha etkili bir yol.

Matbuu olarak basılan kitapların ilk baskısını yayınevleri genellikle en fazla 1000 ya da 2000 adet basıyor. Sonra bunlar doğru dürüst de dağıtılmıyor.

Geniş dağıtım ağı olan birkaç zengin kitabevinin birinden çıkmadıysa kitap, ülkenin her yerinde, kitapçıların çoğunda falan ulaşılır bir durumda olmuyor.

Halbuki günümüzde, bilgisayar evlerin çoğuna girmiş durumda.

Bu teknoloji, hem basın yayıncılığın, hem de haberciliğin çehresini değiştiriyor günümüzde.

Benim bu kitap, elektronik dağıtıldığı için, kağıt olarak dağıtılması durumuna nazaran en az 10 kat daha fazla kişinin eline ulaşacak. Bundan emin olabilirsin.

Ben bunları düşünüp gördükten sonra, elektronik dağıtmaya razı geldiğime çok memnun oldum.

Zaten belki propaganda yayınları matbuu yayın işine de girerse, kağıt olarak da onlardan çıkarırız. Tabi gerçi, kağıt kopyasını bu kadar dağıtamayız, yukarıda da dediğim gibi, ama işin bir de imaj ve prestij yönü var.

Meselenin sırf bu imaj ve prestij yönü yüzünden, kitabı eninde sonunda kağıt kitap olarak da çıkarmayı düşünüyorum zaten.

Sitelerde Paylaş
  • Jen unpinned this Başlık
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...