Jump to content

nihilizm felsefesi

Recommended Posts

• İleti 53
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Nihilist insan sorumluluk duymaz, tutarlı olmanında onun için bir anlamı yoktur. Her gün zevk sefa içinde yaşamak Nihilizmle çelişmez.

Kendi kafana göre bir tanım çıkarmışsın.

Geç bu ucuz felsefeleri. :)

Bir düşünce uygulamaya geçmediği müddetçe bir manası yok.

Bir makineyi üretmek sana milyon dolar kazandıracak.

Projesi de var.

Ama üretecek sermaye yok.

O zaman o proje bir hiçtir.

Üretildiği zaman bir değer kazanır.

Onun için siyasi teori, felsefe yazanlar vs. işin sadece teorisiyle ilgilendikleri için gerçek hayatla uyumlu işler çıkaramıyorlar.

Onların işi oturup sıkmak..

Sitelerde Paylaş

Gerçek hayatın felsefesi olur.

Gerçek hayatatn kastın nedir anlamak zor.Ama ''gerçek'' dediğimiz şey felsefenin ulaşmayı asla başaramayacağını bildiği halde ulaşmaya çalıştığı şeydir. Gerçekğin olduğu yerde felsefe olmaz, çünki gerçek tamamen ortadayken felsefeye gerek kalmaz.

Ayrıca nihilizm de bir felsefedir.

Ve hayatla da uyuşmaz.

Çünkü hayata karşıdır..

Nihilizm de felsefenin vardıktan sonra daha ileri gidemiyeceği bir nokta olduğu için felsefe sayılmaz. Felsefe yaparak nihile ulaşırsın ama orda felsefe ölür.

Gerçek ve nihil arasındaki ortak nokta budur, ikisine de ulaştığında felsefe bitmiş olur.Bu yüzden nihilizm gerçeğe en yakın olan anlayış biçimidir.

Sitelerde Paylaş
Vikipedi alinti

Nihilistler tanrının varlığını, iradenin özgürlüğünü, bilginin imkânını, ahlâkı ve tarihin mutlu sonunu redderler

..

Nihilizm; metafizik ve ahlaki güçleri yok sayan, mevcut olan değerlere ve düzene karşı çıkan, hiçbir iradeye boyun eğmeyen görüşlerin genel adıdır

soru : nihilcikler Madem iradenin ozgirlugunu red ediyorsun o hakde nasil hic bir iradeye boyun egmiyorum dersin

Nihilcikler ! Ozgur iraden yok yani esir mahkumsun o halde Bir iradeye ya seve seve ya seke seke boyun egiyorsun demektir : D

Bu iradenin adina Hak derler

Nihilizmin ilmen ve aklen çöküşüdur bu soylediklerim

kemi kümü yok nihilcik yikildi ilmen ve aklen lavm etti hukumsuz biraktim al ceketini cek git nihilstcik

tarihinde Jack_Carter tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

soru : nihilcikler Madem iradenin ozgirlugunu red ediyorsun o hakde nasil hic bir iradeye boyun egmiyorum dersin

Nihilcikler ! Ozgur iraden yok yani esir mahkumsun o halde Bir iradeye ya seve seve ya seke seke boyun egiyorsun demektir : D

Bu iradenin adina Hak derler

Nihilizmin ilmen ve aklen çöküşüdur bu soylediklerim

kemi kümü yok nihilcik yikildi ilmen ve aklen lavm etti hukumsuz biraktim al ceketini cek git nihilstcik

yazması olup okuması olmayan bir moloz yığını daha geldi..

böyle ucuz felsefe yapmayı bırak. düşünmek günahtır sizin dinde hem..

özgür iradeyi kabul ediyorum dersem ne diyecen? tüm iddian çöpe gider demi.

ama demeyeceğim.

sen bir önce allahına bak.

her şeye kadir mi? evet.

peki kendini yok etmeye kadir mi?

değil.

burada da aynı paradox var.

Sitelerde Paylaş

Gerçek hayatatn kastın nedir anlamak zor.Ama ''gerçek'' dediğimiz şey felsefenin ulaşmayı asla başaramayacağını bildiği halde ulaşmaya çalıştığı şeydir. Gerçekğin olduğu yerde felsefe olmaz, çünki gerçek tamamen ortadayken felsefeye gerek kalmaz.

Nihilizm de felsefenin vardıktan sonra daha ileri gidemiyeceği bir nokta olduğu için felsefe sayılmaz. Felsefe yaparak nihile ulaşırsın ama orda felsefe ölür.

Gerçek ve nihil arasındaki ortak nokta budur, ikisine de ulaştığında felsefe bitmiş olur.Bu yüzden nihilizm gerçeğe en yakın olan anlayış biçimidir.

NiHiL artık sen iman etmişsin buna.

Ne desem boş gibi geliyor.

Sitelerde Paylaş

y.rrak derler...

Şu küçücük beyninizle yıkamayacağınız şey yok zaten.

Aa! Ne hiddedleniyorsun ne kiziyorsun bu paradoksu cozebiliyirsan çözde bizde kucuk beynimize anlayalım

Hararetle cevabını beliyoruz : DDD

yazması olup okuması olmayan bir moloz yığını daha geldi..

böyle ucuz felsefe yapmayı bırak. düşünmek günahtır sizin dinde hem..

özgür iradeyi kabul ediyorum dersem ne diyecen? tüm iddian çöpe gider demi.

ama demeyeceğim.

sen bir önce allahına bak.

her şeye kadir mi? evet.

peki kendini yok etmeye kadir mi?

değil.

burada da aynı paradox var.

Guzeli tatlisi ve yavrucuk !

Allah dendimi.. O her seyi yapar demek Kendi kendini de yok eder.. Ve yok ettigi kendini de tekrar var eder... Allah bu guzeli.. her seyi yapar

Ulu Tanri Allah demek Her diledigini yapar demektir.. Anladin mi dunyalar tatlisi : D

Sitelerde Paylaş

Aa! Oylemiydi guzeli ! : D

kizlarla guzel konusmak abazalik degildir.. ama genel olarak erkekler kizlara agizlarinin sulari akarak bakip sex aleti olarak gordukleri icin.. Kizlarinda her erkege bakisi degisti..

Her erkegi npotansiyel bir abaza olarak goruyor.. Erkeklerde kizlari sex aleti olarak goruyor..

Erkelrt kizi kadini İyi guzel gonlu hep hoş tutulacak bir şekilde gormeye başladigi zaman

milletimizde teaali ve terraki basliyor demektir.. : DD ogren bu incelikleri guzeli !

Sitelerde Paylaş

Yunus Emre'yi mi nihilist olarak görelim? :D

Dostum aşağıda nihilizm ile tasavvufun arasındaki temel farkı ortaya koymuş bulunuyorum. Acaba okuyup anlayıp mı yazıyorsun?

Ayrıca tasavvuf bir bakıma nihilizmle ilintilidir, farklı olarak sadece bütün değerleri tanrıya indirger, nihilizm aksine hiçliğe indirger. Yunus Emre büyük bir nihilisttir demek yanlış olmaz.

Yunus Emre büyük bir nihilisttir demek yanlış olmaz diyorum görüldüğü üzre kesinlik arz eden bir söylem namevcut durumda. 'BİR BAKIMA' ne anlama geliyor ayrıca? Bir bakıma şu demektir bir bakış açısına bağlı olarak tasavvufu nihilizmle ilintilendirebiliriz yani ilişki kurabiliriz. Umarım daha açıklayıcı olmuştur.

Sitelerde Paylaş

Kendi kafana göre bir tanım çıkarmışsın.

Geç bu ucuz felsefeleri. :)

Konuya uzun bir giriş yapmadan öncede belirttiğim gibi bazı şeyler anlatıldığı gibi değildir senin anlayabileceğin kadardır. Ayrıca Nihilizm kimsenin tekelinde olan bir felsefe değildir. Türlü yorumlama kabul görebilir. Temeli Değer Yokluğundan ibarettir.

Bir düşünce uygulamaya geçmediği müddetçe bir manası yok.

Manası yok diyorsun hey yavrum hey biz koca bir ileti boyunca neyden bahsediyoruz zaten. Yokluktan bahsediyoruz, sen yoklukla bizi çürütüyorsun :D . Helal olsun. Uygulamaya geçerilecek bir şey yok zaten, anlaşılması zor mu?

Bir makineyi üretmek sana milyon dolar kazandıracak.

Projesi de var.

Ama üretecek sermaye yok.

O zaman o proje bir hiçtir.

Öldükten sonra her şeyin hiç olacağı kadar mı hiçtir? Buradan bak birde, belki bir ilerleme kaydedebiliriz.

Üretildiği zaman bir değer kazanır.

Değer mi? Gözüm bizim değerle meğerle ne işimiz var? Lütfen okuyarak yaz yav :D .

Onun için siyasi teori, felsefe yazanlar vs. işin sadece teorisiyle ilgilendikleri için gerçek hayatla uyumlu işler çıkaramıyorlar.

Ölümde hayatla uyumlu değildir fakat hayattan daha güçlüdür. Hayatla uyumlu olmaktan kasıt ne ki? Hayatın içinde bir uyum mu mevcut ki?

Seni yargılayamam tabii, senin bakış açın yaratmak için yaşamaktan 'yaşamak için yaşamaya' yönlendirilmediği için hayatın içindeki derin uyumsuzlukları görme potansiyelinden yoksun. Hayata boş anlamlar aramaktan vazgeçmelisin. Hayatın gizemli bir anlamı falan yok. Hayatın tek anlamı hayattır. Bu kadar basit.

Onların işi oturup sıkmak..

Duyanda dünyaları fethettiğini sanır :D . Ayrıca bir sürü gereksiz çabadan iyisi oturup sıkmaktır, bütün eylemler nihai hiçlikle buluşur. 'Bir bakıma' hiç birinin bir anlamı yoktur.

Sitelerde Paylaş

Yok hükmündeki uzun aptal iletine cevap vermeye değmez. Wikiden yaptığın alıntı ise beni hiç ilgilendirmiyor. Ben değerlere boyun eğmem. Hiç bir değer yoktur. Senin irade dediğinde fizik kanunlarıdır hak mak değildir. Yahu senin gibi felsefi bilgiden yoksun birinin bu kadar derinlikli bir konuya yazı yazarken birazcık utanması gerekmiyor mu? Yani yazılan onca iletiyi okuyup, dönüp kendi iletini okuyunca birazcık olsun utanmıyor musun?

Sitelerde Paylaş

A. Artaud bak guzeli !

Felsefe Seviyorum arıyorum demektir.

Bütün dinler felsefe ile dolu bütün felsefelerde Allah ile doludur..

Bütün filosoflar aldıklarını dinden manadan almışlardır onurlarına dokunur oradan aldıklarını söylemezler..

özgür iredem yok diyor hiç bir iradeye boyun eğmem diyor bu nasıl bir çelişkidir böyle felsefe mi olur ?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...