Jump to content

Ateist insan en az teist kadar huzurludur

Recommended Posts

Genel olarak teist bir ailede dünyaya gelen kişiler çocukluk yıllarından itibaren hem kendi ailesi tarafından hem de sosyal çevresi tarafından inancın gereklerini yerine getirerek mutlu olabileceği düşüncesi ile yetiştirilirler. Bu şekilde yetişmiş bir birey de aynı şekilde çevresindeki insanlara hayatlarında huzur içinde olabilmeleri noktasında iman etmeleri ve ibadetlerini yerine getirmeleri konusunda ailesinden ve çevresinden gördüğü gibi telkinlerde bulunmaya başlar.

Asıl sorun bu kişilerin insan beyninin nasıl yüklemeye tabi tutulursa o şekilde hayatı yorumlayıp keyif alabileceği düşüncesinden yoksun olmalarıdır. Şimdi hayat kalitesi ve huzuru getiren etkenleri tanımlayalım.

Maddi etkenler:

Genel olarak ekonomik anlamda belli bir standart üzerinde yaşayan kişiler yani yeme-içme, giyim-kuşam ve sosyal aktivitelerini yerine getiren bireyler maddi anlamda huzurlu olurlar. Bu inançlı olsun ya da olmasın farketmez. Çünkü her bireyin temel gereksinimleri arasında olan unsurlar bunlar. Kişilerin kültür ve yaşam şekillerine göre bunlar farklılık gösterebilir fakat temelinde aynı gereksinimler ortaktır.

Manevi etkenler:

Ben bunu ikiye ayırmak istiyorum.

Birincisi kişilerin bu dünyada sevdikleri ile beraber sağlıklı ve sıkıntı çekmeden yaşayabilmesi. Yani bireyler ailesi, akrabaları ve arkadaş çevresi ile uyumlu ve problemsiz bir yaşam sürüyorsa bu kişi birinci manevi etken açısından huzurludur.

İkinci manevi etken olarak bir yaratıcı düşüncesi ve ona tabi olma, onun istediklerini yerine getirerek onu mutlu etmeye dayanan bir huzur anlaşıyışı. Kişi bir yaratıcı düşüncesine sahipse ve onu mutlu ediyorsa dolaylı olarak kendiside mutlu olmaktadır. Fakat kişi herhangi bir yaratıcı düşüncesine sahip değilse ve dinlerdeki mantıksızlıkları görüp herhangi bir inanca gerek duymuyorsa bu kişi de inanmadığıdan dolayı ve bir yaratıcıya tabi olmadığıdan ötürü mutludur.

Şimdi bu şekilde insanın hayatta yaşarken mutlu ve huzurlu olmasını sağlayan etmenleri kategorize edebiliriz. Maddi etkenler ile birinci manevi etkenler tüm insanlar için ortakdır. Yani kişiler bir yaratıcıya inansın veya inanmasın herkes için geçerlidir.

Benim asıl dikkat etmek istediğim ve sürekli teist kişiler tarafından dile getirilen ikinci manevi etkene sahip olamayan insanların bu dünyada mutlu olamayacakları düşüncesidir. Yukarıda da değindiğim gibi bireye küçük yaşlardan itibaren nasıl bir yaşam biçimi telkin edilirse kişi hayat pratiklerini bunun üzerine kurgulayacaktır. İnsan beyni adeta bir tarla gibidir. Siz bu tarlaya ne ekerseniz alacağınız mahsül de o olacaktır. Bu yüzden teist kişilerin kendi yetiştikleri ve öğrendikleri zihin pratiklerine göre karşısındaki insanı değerlendirmesi çok yanlıştır. İnanç ile mutlu olmak senin için geçerli inanmayan insanın böyle bir gereksinimi yok ki. Ateist birey inaçlardan sıyrıldığı için zaten huzurlu ve hayatını mutlu bir şekilde geçirebiliyor. Tüm hayat tecrübelerini inanmama üzerine kurgulayıp bunda başarılı olabiliyor. Yani iş, aile ve sosyal hayatında huzuru yakalayıp mutlu olabiliyorsa neden karşındaki insanı kendin gibi düşünüp onu bedbaht olarak nitelendiriyorsun ki. İnanç senin ihtiyacın böyle bir ihtiyaca gerek duymayan insana bunu dayatman ve böyle mutlu olabilirsin demek ne kadar mantıklıdır. Nasıl ki tesit bir insan hayat tecrübelerini ve hayata karşı savunma mekanizmalarını inanç çerçevesinde temellendirip mutlu olabiliyorsa. Aynen ateist bir bireyde kendi hayat tecrübelerini ve savunma mekanzimalarını inançsızlık çerçevesinde temellendirip mutlu olabiliyor.

Yani aslında bu hayatta mutlu ve huzurlu olabilmek için bir çok ortak gereksinimlerimiz var. Ve bunların haricinde inanç faktörü de kişinin kendisini hayata karşı ne şekilde programladığı ve farklılık arzeden ikinci manevi faktörün kişinin zihninde nasıl bir konuma sahip olduğu ile alakalıdır. Ona ne kadar anlam yükleyip ne kadar ciddiye aldığı ile doğrudan ilişkilidir.

Son söz olarak bireyler gerçek manada inançlı olsunlar ya da olmasınlar farketmeksizin huzurlu ve mutlu olabilirler. İnanmayan birisinin mutsuz olacağı düşüncesi yersiz ve de anlamsızdır.

tarihinde BufferOverflow tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 309
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Sorun teist olmaları zaten, onlar deist olsalar bu kadar sorun teşkil etmez toplumlar yada kişiler üzerinde çünkü artık bireyselliğe indir mişlerdir inançlarını, yavaş yavaş bu dinlerin yokolmasına neden oluyor bu tür inançlar, teist ise allahın emirleri altındadır, her ne kadar insanlık dışı söylemleri olsada bu allahlarının, bu allah putunun dediğine inandıkları ayetlerle hareket ediyorlar.

Sitelerde Paylaş

Teist olup huzursuz olan çok kişi var şüpheniz olmasın..Cahil adamda oransal olarak huzur daha fazla olabilir elbette çünkü farkındalık ve empati yeteneği yoktur..

Peki ateistin cahili ve dolayısıyla huzursuzu olmaz mı hocam?

Bence olur. Gördüm de.

Gerçek ateist, yani dinden çıkıp da aklı karmaşadan tam olarak temizlenmemiş ve kendini ateist diye tanımlayanların bir kısmı dışındaki ateist, bir inanırdan çok daha fazla huzurludur.

Özetle, ateist daha huzurludur, daha sakindir, daha sade yaşar.

Ateistin her tür gerçeği kabullenme gücü ve yeteneği mevcuttur ve gelişmiştir çünkü. Kompleksleriyle bile barışıktır, insan ilişkileri daha sağlıklı ve düzgündür. Hoşgörülü, sevgi ve barış dolu insandır gerçek ateist.

Sitelerde Paylaş

Bence olur. Gördüm de.

Gerçek ateist, yani dinden çıkıp da aklı karmaşadan tam olarak temizlenmemiş ve kendini ateist diye tanımlayanların bir kısmı dışındaki ateist, bir inanırdan çok daha fazla huzurludur.

Ateistin her tür gerçeği kabullenme gücü ve yeteneği mevcuttur ve gelişmiştir çünkü. Kompleksleriyle bile barışıktır, insan ilişkileri daha sağlıklı ve düzgündür. Hoşgörülü, sevgi ve barış dolu insandır gerçek ateist.

Bir insan bu kadar objektif olabilir.Bravo!

Sitelerde Paylaş

Valla ben de gayet huzurluyum, çok ta sakin yaşıyorum, kimseye bir zararım olmamıştır, herkeze empati ile yaklaşmaya çalışırım, işimide ibadetimide, sosyal faaliyetlerimide yaparım. Bende mi ateistim?

Değilim o zaman genelleme yapılamaz.

Sitelerde Paylaş

En kral ateist bile takva sahibi bir müslümandan huzurlu olamaz. Müslüman bilirki Allah'tan geldik ona dönücez. Dönüş yanlız Allah'adır.

Doğru dedin, hiç kimseye zararı olmamış, hatta insanlığa güzel birşeyler kazandırmış bir ateist sizin gözünüzde inançsız diye beş para etmez, hatta nasıl allaha inanmadan huzurlu olabilir diye akıl erdiremiyorsunuz, ateist kişi, olmayan allahın olmayan vaadlerinin saçmalığını bilir, köle değil birey olduğunun bilinciyle hareket eder, ne kadar iğrenç olursa olsun, isterse katil olsun bir müslüman tövbe ettimi tertemiz oluyor sizin için, allahınız narsist kendini beğenmiş çünkü, sizde elbet onun kulları olarak onun dediği gibi olacaksınız tabiki de..Din çerçevesinin dışından bakamadığınız, köle olmanın verdiği anlaşılması imkansız mutluluğunuzla, insanlığınıza hakaret iletilerinizden belli.
Sitelerde Paylaş

Doğru dedin, hiç kimseye zararı olmamış, hatta insanlığa güzel birşeyler kazandırmış bir ateist sizin gözünüzde inançsız diye beş para etmez, hatta nasıl allaha inanmadan huzurlu olabilir diye akıl erdiremiyorsunuz, ateist kişi, olmayan allahın olmayan vaadlerinin saçmalığını bilir, köle değil birey olduğunun bilinciyle hareket eder, ne kadar iğrenç olursa olsun, isterse katil olsun bir müslüman tövbe ettimi tertemiz oluyor sizin için, allahınız narsist kendini beğenmiş çünkü, sizde elbet onun kulları olarak onun dediği gibi olacaksınız tabiki de..Din çerçevesinin dışından bakamadığınız, köle olmanın verdiği anlaşılması imkansız mutluluğunuzla, insanlığınıza hakaret iletilerinizden belli.

Sen yazılanı okuyup anlamadan cevap olarak bana kafandaki ezberi yazıyorsun arkadaşım.Merak etme düzgün ateistlere hakkını veriyoruz.Düzgün ateistlere eleştirimiz sadece inanç bazında.

Köleliktenmi bahsedicez. o zaman önce aynaya bakmalısın. Çünkü sende bir kölesin.Örneğin modanın kölesi

bu sene bu giyilecek dendiğinde, şunların modası geçti giyilmez dendiğinde yapıyormusun yapmıyormusun

Dürüst olda dürüst cevap ver ateist

tarihinde kerem34 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Sen yazılanı okuyup anlamadan cevap olarak bana kafanda ezberi yazıyorsun arkadaşım.Merak etme düzgün ateistlere hakkını veriyoruz.Düzgün ateistlere eleştirimiz sadece inanç bazında.

Köleliktenmi bahsedicez. o zaman önce aynaya bakmalısın. Çünkü sende bir kölesin.Örneğin modanın kölesi

bu sene bu giyilecek dendiğinde, şunların modası geçti giyilmez dendiğinde yapıyormusun yapmıyormusun

Dürüst olda dürüst cevap ver ateist

İnanmazsın belki ama ben modaya uymam, kendime yakışanı giyerim.Makyaj bile yapmam, bir iki kere makyaj yapmışımdır, oda mecburi bir nedenden ötürüydü, ha makyaj yapmak kötümü? Hayır ben kendim sevmiyorum makyajı.Dürüst oldum, inanıp inanmaman sana kalmış.
Sitelerde Paylaş

Bence olur. Gördüm de.

Elbette ateistinde kötümser bakış açısına sahip sindirememiş olanları huzursuzluk yaşayabilir..

Dİnlerle dolu bir coğrafyada ateist olma çabasındaki ailesinde herkes dinci mahalle çevre dinci bu kişiyle Avrupada bir ateistin huzuru kıyaslanamaz.. Türk müslümanlığı ve Türk Ateizmi malesef yarım yangalak..

Her zaman dediğim gibi;

Bu ülkede Müslüman ve Ateist az, hele Ateist çok az......Ateist tarafı ağır basan yada dindar tarafı ağır basan şüphecilerin oranı çook daha fazla...

tarihinde internettin_hoca tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

İnanmazsın belki ama ben modaya uymam, kendime yakışanı giyerim.Makyaj bile yapmam, bir iki kere makyaj yapmışımdır, oda mecburi bir nedenden ötürüydü, ha makyaj yapmak kötümü? Hayır ben kendim sevmiyorum makyajı.Dürüst oldum, inanıp inanmaman sana kalmış.

tahmin etmiştim :) kot pantolon giymedin,hiç konvers ayakkabın olmadı öylemi ? maşallah o zaman :)

ayrıca İstisnalar kaydeyi bozmaz

Sitelerde Paylaş

tahmin etmiştim :) kot pantolon giymedin,hiç konvers ayakkabın olmadı öylemi ? maşallah o zaman :)

ayrıca İstisnalar kaydeyi bozmaz

Ne alaka kot giymedim? Ben modayı bire bir takip etmem, kendime yakışanı giyerim, illada şu model bu sene moda diye alıp giymem, eğer o senenin modası bana yakışırsa moda olduğu için değil bana yakışırsa eğer yakıştığı için giyerim, alakaya çay demle.
Sitelerde Paylaş

Ne alaka kot giymedim? Ben modayı bire bir takip etmem, kendime yakışanı giyerim, illada şu model bu sene moda diye alıp giymem, eğer o senenin modası bana yakışırsa moda olduğu için değil bana yakışırsa eğer yakıştığı için giyerim, alakaya çay demle.

yaa neyse anlayan anladı. Bu saatten sonra laf anlatamicam sana kusura bakma.

ben çıkar uğraşamicam senle :)

Sitelerde Paylaş

yaa neyse anlayan anladı. Bu saatten sonra laf anlatamicam sana kusura bakma.

ben çıkar uğraşamicam senle :)

Tabi ben özgür irademle giyimimi modern bir şekilde seçebiliyorum, sizse kadınları tek tip kara çarşafa sokmanın derdindesiniz.Anladım demek istediğinide benimde isteğim yok sizle bu konuda tartışmaya, işi dönüp dolaştırıp islam ve islam yaşantısını meşrulaştırmak için aslında sizde bazı sistemin kölesisinize getireceksin.Ben köle olsam bana dayatılanı alıp giymek zorundaydım, ama ben kendi seçimimi yüzlerce, binlerce model arasından seçerek yapıyorum, islam ne seçenek sunuyormuş?
Sitelerde Paylaş

Tabi ben özgür irademle giyimimi modern bir şekilde seçebiliyorum, sizse kadınları tek tip kara çarşafa sokmanın derdindesiniz.Anladım demek istediğinide benimde isteğim yok sizle bu konuda tartışmaya, işi dönüp dolaştırıp islam ve islam yaşantısını meşrulaştırmak için aslında sizde bazı sistemin kölesisinize getireceksin.Ben köle olsam bana dayatılanı alıp giymek zorundaydım, ama ben kendi seçimimi yüzlerce, binlerce model arasından seçerek yapıyorum, islam ne seçenek sunuyormuş?

Sen seçimlerini kendi özgür iradenle yapmıyorsun. Sadece öyle olduğunu zannediyorsun.

Eskiden Fransa'daki elit kadınlar kendilerinin ne kadar özgür olduklarını anlatabilmek adına aralarında " ay şekerim ne kadar da özgürüz değil mi? istediğimiz korseyi giymekte özgürüz" diyorlardı. Ama birinin bile aklına "korse de neymiş, giymem ben öyle şey" demek gelmemiş.

Sitelerde Paylaş

Sen seçimlerini kendi özgür iradenle yapmıyorsun. Sadece öyle olduğunu zannediyorsun.

Eskiden Fransa'daki elit kadınlar kendilerinin ne kadar özgür olduklarını anlatabilmek adına aralarında " ay şekerim ne kadar da özgürüz değil mi? istediğimiz korseyi giymekte özgürüz" diyorlardı. Ama birinin bile aklına "korse de neymiş, giymem ben öyle şey" demek gelmemiş.

Senin gibi zihniyetlerle uğraşılmaz çünkü sen sırf arabın kölelik sistemini aklamak için, ki savunuyorsun arabın allahının kölelik anlayışını, yapmayacağın asimetriklikler yoktur, insanlığa hakaretsiniz. NOKTA.
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...