Jump to content

Çoğunluk her zaman doğruyu mu söyler?

Recommended Posts

Tanrının varlığı yokluğundan daha çok kabul görmüştür....

O zaman yokluğunu ispat edip insanları ikna etmek gereklidir...

Anlamadıklarınıza çelişki demek sadece aldanmacadır..

Bu iletiye bir cevap vermek istiyorum.Lütfen böyle basit şeyleri kanıt gibi sunmayın.

1000 yıl önce insanların neredeyse tamamı Dünya'nın düz olduğuna inanıyordu.Bu fikir daha çok kabul görmüştü.Eee?Çok kabul gören doğrudur diye bir saçmalık yok yani.

İşin garibi Allah da çoğunluğun yolunun yanlış olabileceğini söyler:

Rad 1:Elif Lâm Mîm Râ. İşte bunlar Kitab’ın âyetleridir. Sana Rabbinden indirilen gerçektir, fakat insanların çoğu inanmazlar.

Mu'min 59:O saat (dünyanın sonu) elbette gelecektir, bunda kuşku olmasın. Ne var ki insanların çoğu inanmaz.

Yusuf 106:Onların çoğu Allah'a iman etmezler de ancak şirk katıp dururlar.

Bu durumda hiçbir insan çoğunluğa gözü kapalı uymamalıdır.Maalesef sürü halinde yaşadığımız için bazen bu yanılgıya düşüyoruz.

tarihinde xseddx tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 96
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Sırf müslümanlar toplanıp ortaklaşa karar verdiği için recm vb. kararları mutlak doğru kabul edenler çoktan kaybetmiştir.

Sana göre kaybetmişlerdir ama kendilerine göre dini uyguluyorlar.Aslında bu çoğunluğun kararı değil, din adamlarının kararı.Bir hadis bulmuşlar,doğruluğuna inanmışlar,ortaklaşa kabul etmişler.Kuranın bu konudaki hükmü eksik bıraktığına karar vermişler.Keçiye yedirmişler.Halbuki keçi Allahın izni olmadan hiçbirşey yemez.:)
Sitelerde Paylaş

Sana göre kaybetmişlerdir ama kendilerine göre dini uyguluyorlar.Aslında bu çoğunluğun kararı değil, din adamlarının kararı.Bir hadis bulmuşlar,doğruluğuna inanmışlar,ortaklaşa kabul etmişler.Kuranın bu konudaki hükmü eksik bıraktığına karar vermişler.Keçiye yedirmişler.Halbuki keçi Allahın izni olmadan hiçbirşey yemez. :)

Alabildiğine saçma bir hadis o.Madem keçi yedi ayet nesholdu o halde neden uyguluyorsun?Mantık yok hadis aleminde.Ama din adamları dedi ya mutlaka dooğrudur diye kabul edenler var.Bu insanlar diş doktoruna gittiğinde ve doktor onlara ''Dişiniz çürümüş bu nedenle açık kalp ameliyatı olacaksınız ki çürüğünüz geçsin.'' dese sorgulamadan inanırlar mı acaba?Konu din olunca soru soramıyorlar.

Sitelerde Paylaş

Alabildiğine saçma bir hadis o.Madem keçi yedi ayet nesholdu o halde neden uyguluyorsun?Mantık yok hadis aleminde.Ama din adamları dedi ya mutlaka dooğrudur diye kabul edenler var.Bu insanlar diş doktoruna gittiğinde ve doktor onlara ''Dişiniz çürümüş bu nedenle açık kalp ameliyatı olacaksınız ki çürüğünüz geçsin.'' dese sorgulamadan inanırlar mı acaba?Konu din olunca soru soramıyorlar.

Sanırım ilk müslümanlarda böyle bir sorun yoktu.Sahabe zaten direk Kurandan ve peygamberimizden alıyordu bilgiyi ve dinini.Sanırım sonraki nesil atalarını yüceltmeye başladı.Atalarının yaptıkları ve aktardıkları, Kuranın önüne çeçmeye başladı.Bu konularda ciddi araştırmalara ihtiyaç var.
Sitelerde Paylaş

o bugün için geçerli değil ilk dönem müslümanlar için geçerli

Çok güzel.

İlk dönem müslümanları (başta Hz.Muhammed ve 4 halife) hadis kitabı yazdırmadı.Sen nasıl bu ortak kararı dikkate almayıp 300 yıl sonra yazılmış kitaplarda hidayet arıyorsun?

Sitelerde Paylaş

adam diyor ki çoğunluk doğru mu söyler sonra hayır deyip bunu kendine delil getiriyor.aynı şeyi biz delil getiriyoruz .bugün ülkede recmi isteyenler yüzde 2-3 yani siz kendinizi azınlık zannediyorsunuz aslında siz çoğunluksunuz biz azınlığız

Sitelerde Paylaş

adam diyor ki çoğunluk doğru mu söyler sonra hayır deyip bunu kendine delil getiriyor.aynı şeyi biz delil getiriyoruz .bugün ülkede recmi isteyenler yüzde 2-3 yani siz kendinizi azınlık zannediyorsunuz aslında siz çoğunluksunuz biz azınlığız

Azınlık kesin haklıdır,çoğunluk her zaman yanlıştır. diye bir cümlem mi var?

Ayrıca şöyle düşün:Bütün mezhepler recm konusunda ortak karar vermişler.Demek ki çoğunluk recmi kabul ediyor.Türkiyede yaşayıp dinini bilmeyen sünnilerin recmi istemem demesi beni ilgilendirmiyor.

Sitelerde Paylaş

Çok güzel.

İlk dönem müslümanları (başta Hz.Muhammed ve 4 halife) hadis kitabı yazdırmadı.Sen nasıl bu ortak kararı dikkate almayıp 300 yıl sonra yazılmış kitaplarda hidayet arıyorsun?

asrı saadet müslümanları bizim gibi ahir zaman müslümanımsıları sizin gibi düşünüyor. bence her şey açık

Önce şu mantıksal çelişkini çöz.Sonra bana laf at.

Sitelerde Paylaş

ashab hadis kitabı yazmamıştır.ama hadisleri yazanları vardır.Sonuçta hadisleri onlar nakletmiştir.Nakletmemeleri mümkün müdür?Bir yanlış gördüklerinde resulallah sav şöyle demişti diye birbirlerine bilgi aktarmalarından daha doğal ne olabilir

Sitelerde Paylaş

ashab hadis kitabı yazmamıştır.ama hadisleri yazanları vardır.Sonuçta hadisleri onlar nakletmiştir.Nakletmemeleri mümkün müdür?Bir yanlış gördüklerinde resulallah sav şöyle demişti diye birbirlerine bilgi aktarmalarından daha doğal ne olabilir

Kutubi Sittede yer alan hadislerin %de kaçı Hz.Muhammed hayattayken bir kağıda (veya deriye,yaprağa..) yazılıydı?

Delilleriyle kanıtla bana cevabını.

Sitelerde Paylaş

Kutubi Sittede yer alan hadislerin %de kaçı Hz.Muhammed hayattayken bir kağıda (veya deriye,yaprağa..) yazılıydı?

ben yazanlar var dedim.hepsi yazılı demedim.zaten sözle aktardıklarını da belirttim ve bunun da gayet doğal bir şey olduğunu yani hadis aktarımlarının normal olduğunu söyledim sen ona cevap vermekten kaçıp kim yazdı diye sordun.birisi yazsa bile bu senin için bir şey ifade etmez .diyeceksin ki o kağitta yazılanları onun yazdığını nerden bileceksin onu yazanın doğru yazdığnı nerden bileceksin dersin.tabi bunun sonu Kur'an ı aktaranların nasıl aktardığı doğru aktarıp aktarmadığı üzerinde şüpheler çıkarmaya kadar devam eder.

tarihinde muadh tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Sn Xseddx bey

"Kütüb-ü Sitte" olarak isimlendirilen, peygambere atfen kaleme alınmış kitaplar topluluğunda yazan kelimelerin % 100 peygambere ait olması ve bunun delillendirilmesi mümkün değildir.

Büyük Muhaddis İmam Buhari de dahil olmak üzere bir çok hadis alimi, "Hadisler" ile ilgili son noktada ictihad etmek zorunda kalmışlardır.

Bu noktada peygamberin vefatından yaklaşık 3 asır sonra metne dökülen ve peygambere atfedilen sözlerin sıhhati noktasında "Evet Kütüb-ü Sitte doğru ve sağlıklıdır" diyebilmek, mantık ilmi açısından mümkün değildir.

Bu noktada yapılması gereken yegane elzem ve sağlıklı iş, peygamber sözü olarak lanse edilen tüm bilgilerin, Kur'an ve Tevhid süzgecinden geçirilmesi olacaktır.

Aksi durum, İslam inancında Neo Paganizm ve Neo Teslisin doğumuna neden olacaktır diye düşünmekteyim.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...