Jump to content

Çoğunluk her zaman doğruyu mu söyler?

Recommended Posts

Sedd salak salak konuşmaya başladın iyice. Bilim adamları kansere iyi gelen bir bitkiyi söylediklerinde kanser hastaları hemen o bitkiyi yiyip kanserdenmı kurtuluyorlar ? Bilim adamları kansere iyi geliyor dedikleri şeyi hemen yiyin anında kanser hastalığınız iyileşsin diyormu ? Bu söylediklerinden bu manayı çıkarıyormusun sen mesela ? eğer çıkarıyorsan kusura bakma sen gerçekten gerizekalısın. Yok çıkarmıyorsan ne diye hurmanın şifa verdiğine söyleyen hadisi bu argümanla çürütmeye çalışıyorsun ?

Nefsine uymuş tam bir münafıksın.

Hiçbir bilimadamı X meyvesini yiyin kanserden korunursunuz demiyor. :) Nereden duydun alternatif tıpçı?

Oysa hadiste bizzat kainatın efendisi olarak gördüğünüz insan (bence sadece Allah'ın elçisi) 7 hurmanın zehire ve sihire iyi geldiğini söylüyor.Neden eteklerin tutuştu ki?Deve sidiği hadisleri de var mesela.Onları da yazabilirdim. :)

tarihinde xseddx tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 96
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Aksi durum zaten şu anda rahatlıkla gözlenebilmekte.Muhammed Mustafa=Allah diyen veya farkında olmadan sonucu buna çıkacak davranışlarda bulunan biiir sürü insan var.Buna bir delil olarak peygambere Rab yani efendi denilmesi gösterilebilir.

Hadis kitaplarını Kur'an süzgecinden geçirmek bataklıkta inci aramak gibi bir şey.Ayrıca içinde çelişkiler,hatalar olduğu kabul edilen bir kitapta neden hidayet arayalım ki?Üstelik Kur'an'ın bize başka kaynaklar edinmememizi söylemesine rağmen.

Zuhruf 44:Bu(Kur'an), sana ve halkına bir mesajdır; ondan sorumlu tutulacaksınız.

Görüldüğü gibi sadece Kur'an'dan sorumluyuz.

Sevgili Xseddx

"Hadis" konusunda sizinle hemfikirim. Yapısı ve oluşturulma süreci itibari ile hadis alanında ciddi sıkıntıların olduğu malum. Ancak hadis ilminde uygulanan metodoloji öğrenirsek, hangi cümle yapısının peygambere ait olup olmadığını anlayabiliriz.

Sevgili Xseddx

Bu dinin sadece Kur'an'dan ibaret olmadığını kabul etmeliyiz. Kur'an'da bir çok meselenin sadece ana hatları ile ele alındığını, peygambere atfen kayıt altına alınan meselelerin, bu ana hatları açıklayan detaylar olduğunu, gerek "İctihad" kurumunun gerekse "Alimlerin İttifakı" makamının bu detayları halka nakletmek için kurulduğunu ve bir ihtiyaç olduğunu reddetmemeliyiz.

Bu konuda yapılması gerekli olan yegane iş, hadis ıstılahını bilmek, ve Kur'an'ın ana yapısını zorlayacak ifadelere ihtiyat ile yaklaşmak olacaktır.

Unutmamalıyız ki "Kur'an bizden ne istiyor ? "un cevabını verebilirsek, gerek hadis alanı, gerekse ictihadi kararlar birer prosedürden ileriye gitmeyecektir.

Sitelerde Paylaş

Hiçbir bilimadamı X meyvesini yiyin kanserden korunursunuz demiyor. :) Nereden duydun alternatif tıpçı?

Oysa hadiste bizzat kainatın efendisi olarak gördüğünüz insan (bence sadece Allah'ın elçisi) 7 hurmanın zehire ve sihire iyi geldiğini söylüyor.Neden eteklerin tutuştu ki?Deve sidiği hadisleri de var mesela.Onları da yazabilirdim. :)

Sevgili Xseddx

Hadiste ifade edilen "Sarmısak 70 derde devadır" ifadesini ve sarmısağın bünyesinde barındırdığı "Selenyum"un insana olan faydalarını okumanızı istirham ediyorum.

Sitelerde Paylaş

Sevgili Xseddx

"Hadis" konusunda sizinle hemfikirim. Yapısı ve oluşturulma süreci itibari ile hadis alanında ciddi sıkıntıların olduğu malum. Ancak hadis ilminde uygulanan metodoloji öğrenirsek, hangi cümle yapısının peygambere ait olup olmadığını anlayabiliriz.

Sevgili Xseddx

Bu dinin sadece Kur'an'dan ibaret olmadığını kabul etmeliyiz. Kur'an'da bir çok meselenin sadece ana hatları ile ele alındığını, peygambere atfen kayıt altına alınan meselelerin, bu ana hatları açıklayan detaylar olduğunu, gerek "İctihad" kurumunun gerekse "Alimlerin İttifakı" makamının bu detayları halka nakletmek için kurulduğunu ve bir ihtiyaç olduğunu reddetmemeliyiz.

Bu konuda yapılması gerekli olan yegane iş, hadis ıstılahını bilmek, ve Kur'an'ın ana yapısını zorlayacak ifadelere ihtiyat ile yaklaşmak olacaktır.

Unutmamalıyız ki "Kur'an bizden ne istiyor ? "un cevabını verebilirsek, gerek hadis alanı, gerekse ictihadi kararlar birer prosedürden ileriye gitmeyecektir.

Bunu bir türlü bu sedee anlatamadık. Israrla hadisleri inkar etmekten başka bir düşüncesi yok

Sitelerde Paylaş

Sevgili Xseddx

Sevgili Xseddx

Sizi gerçekten seviyorum.Sağduyulu bir insansınız ve mantıklı şeyler yazıyorsunuz.

Ben şahsen içinde alabildiğine çelişkiler olan o kitapları dinime kaynak yapmam.Allah öküz kesmemi istiyorsa ben öküzün rengi veya boyuyla ilgili şeyler sorarak o görevi zora koşmam.Kuşkusuz hata ediyor olabilirim.Siz de hata ediyor olabilirsiniz.Ama eğer samimiysek Allah bizi affedecektir.Allah bağışlayandır,rahimdir.

Teşekkürler.

Sitelerde Paylaş

Sevgili Xseddx

Hadiste ifade edilen "Sarmısak 70 derde devadır" ifadesini ve sarmısağın bünyesinde barındırdığı "Selenyum"un insana olan faydalarını okumanızı istirham ediyorum.

1000 yıl önce de sarımsağın veya çörekotunun (bazı hadislerde geçiyor) yararlı şeyler olduğu deneyimler yoluyla biliniyordu.Bunu peygamber değil normal bir hekim de rahatlıkla bilebilirdi.Lakin belli bir hurmanın zehre iyi geldiği çok mantıksız ve yalan bir iddia.Zaten test eden de yoktur herhalde. :) Bir tahminde bulunmak gerekirse hadisi rivayet eden kişinin dönümlerce acve hurması bahçesi olduğunu düşünüyorum.

Sitelerde Paylaş

1000 yıl önce de sarımsağın veya çörekotunun (bazı hadislerde geçiyor) yararlı şeyler olduğu deneyimler yoluyla biliniyordu.Bunu peygamber değil normal bir hekim de rahatlıkla bilebilirdi.Lakin belli bir hurmanın zehre iyi geldiği çok mantıksız ve yalan bir iddia.Zaten test eden de yoktur herhalde. :) Bir tahminde bulunmak gerekirse hadisi rivayet eden kişinin dönümlerce acve hurması bahçesi olduğunu düşünüyorum.

http://www.timeturk.com/tr/2012/07/17/hurmanin-faydalari-saymakla-bitmiyor.html

Sitelerde Paylaş

Nereden anlayacaksın ki?

Kurandaki cümle yapıları onun mu ki? :)

Sitelerde Paylaş

Sizi gerçekten seviyorum.Sağduyulu bir insansınız ve mantıklı şeyler yazıyorsunuz.

Ben şahsen içinde alabildiğine çelişkiler olan o kitapları dinime kaynak yapmam.Allah öküz kesmemi istiyorsa ben öküzün rengi veya boyuyla ilgili şeyler sorarak o görevi zora koşmam.Kuşkusuz hata ediyor olabilirim.Siz de hata ediyor olabilirsiniz.Ama eğer samimiysek Allah bizi affedecektir.Allah bağışlayandır,rahimdir.

Teşekkürler.

Sevgili Xseddx

Yaşadığınız bu sürecin bir olgunlaşma süreci olduğunu sezinliyorum.

Bana kendisini önce inkar ettirip sonra tekrar ikrar ettiren Allah'ın Cilve-i Nazariye'sidir diye düşünmekteyim.

Bu sürecin hakkınızda hayırlar getirmesini diliyor, bir gün sizlerinde olgunlaşmış ve bilgili birer evrensel düşünen müslüman bireyler olarak, hayatın size yükleyeceği görevlerde vazife alacağınızı umut ediyorum.

Esen kalın.

Sitelerde Paylaş

''Sabahleyin kahvaltıda 7 hurma yiyen al-Muallim adlı devlet memuru öğleden sonra uğradığı zehirli kobra saldırısından hiç etkilenmedi.Doktorlar bu mucizenin sırrını araştırıyorlar.''

Böyle bir şey mi yazıyordu o linkte.Ben görmedim yazıyorsa.

Sitelerde Paylaş

postit dikkat et .mesudi bir başka zehiri taşıyor.hadislerin Kur'an a arzını savunuyor kendisi.abdulaziz bayındır mustafa islamoğlu çizgisi bu.hadisleri inkar etmenin bir başka sinsi yolu

Sn Muadh bey

Emin olun hiç bir zaman sizlerin içine düştüğünüz "Tekfir" alanına düşmedim, düşmeyeceğim.

Şahsımın manevi hocası Davud-u Tai ve Baruch Spinoza'dır.

Sn A. Bayıdır veya Sn M. İslamoğlu, sevdiğim ve ilmen saygı duyduğum İslam alimleridir.

Lakin bu saygı ve sevgi beni onlara mahkum kılmamaktadır.

Hadislerin Kur'ana arzı noktasında ise haklısınız. Tarikatte yaşadığım yıllarda bu mücadeleyi çokça vermiştim.

Lütfen söylermisiniz. Hayatlara etki eden cümlelerin Kur'an süzgecinden geçirilmesinden neden korkmaktayız?

Sitelerde Paylaş

22 - Nihayet (Allah'ın emri gerçekleşti) Meryem İsa'ya gebe kaldı ve o haliyle uzak bir yere çekildi.

23 - Sonra doğum sancısı onu bir hurma dalına tutunup dayanmaya zorladı. "Keşke bundan önce ölseydim de unutulup gitseydim" dedi.

24 - Melek, Meryem'e, aşağı tarafından şöyle seslendi. "Sakın üzülme, Rabbin alt tarafında bir ırmak akıttı."

25 - "Hurma dalını kendine doğru silkele, üzerine devşirilişm taze hurmalar dökülsün."

26 - "Ye, iç, gözün aydın olsun. Eğer insanlardan birini görürsen, ben Rahmân (olan Allah)a bir oruç (susmak) adadım. Onun için bugün hiçbir kimseyle konuşmayacağım" de.

tarihinde postit tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

22 - Nihayet (Allah'ın emri gerçekleşti) Meryem İsa'ya gebe kaldı ve o haliyle uzak bir yere çekildi.

23 - Sonra doğum sancısı onu bir hurma dalına tutunup dayanmaya zorladı. "Keşke bundan önce ölseydim de unutulup gitseydim" dedi.

24 - Melek, Meryem'e, aşağı tarafından şöyle seslendi. "Sakın üzülme, Rabbin alt tarafında bir ırmak akıttı."

25 - "Hurma dalını kendine doğru silkele, üzerine devşirilişm taze hurmalar dökülsün."

26 - "Ye, iç, gözün aydın olsun. Eğer insanlardan birini görürsen, ben Rahmân (olan Allah)a bir oruç (susmak) adadım. Onun için bugün hiçbir kimseyle konuşmayacağım" de.

Hurmayı çok severim.Her ramazan alır yerim.Çok faydalı ve besleyici bir meyve olduğunu biliyorum.Fakat zehre ve sihre karşı iyi gelmediğini biliyorum.Sen de biliyorsun.Lütfen hurmayı yücelten daha fazla ileti asma.

Sitelerde Paylaş
Lütfen söylermisiniz. Hayatlara etki eden cümlelerin Kur'an süzgecinden geçirilmesinden neden korkmaktayız?

bu konuda kendi görüşümü söyleyeyim.ayetler genel ifadelerdir.detaylar hadislerdedir.bir meselenin birçok farklı yüzü vardır ve hadisler onları bize sunar.eğer bir ayeti kafamıza göre algılayıp veya sadece olayı ana fikir üzerinden algılayıp detayları da ona göre şekillendirirsek ve birçok hadisi hiçe sayarsak peygamber sav in bize verdiği bütün detayları kaybederiz.

Sitelerde Paylaş

Hurmayı çok severim.Her ramazan alır yerim.Çok faydalı ve besleyici bir meyve olduğunu biliyorum.Fakat zehre ve sihre karşı iyi gelmediğini biliyorum.Sen de biliyorsun.Lütfen hurmayı yücelten daha fazla ileti asma.

Biraz daha zorlasam ayetide inkar edersin sen. Sihire iyi gelmediğini ne biliyorsun ? Yoksa sihir büyü diye bir şey yokmu sana göre

Sitelerde Paylaş

bu konuda kendi görüşümü söyleyeyim.ayetler genel ifadelerdir.detaylar hadislerdedir.bir meselenin birçok farklı yüzü vardır ve hadisler onları bize sunar.eğer bir ayeti kafamıza göre algılayıp veya sadece olayı ana fikir üzerinden algılayıp detayları da ona göre şekillendirirsek ve birçok hadisi hiçe sayarsak peygamber sav in bize verdiği bütün detayları kaybederiz.

Âla Sn Muadh bey

Peygambere atfen ifade edilen ve dataylandırma olarak lanse edilen metinlerin, ana kaynak ile uyumlu olup olmadığını nasıl anlayabiliriz?

Misal zina. Zina vuku bulduğunda zanilere nasıl bir müeyyide uygulamalıyız?

Sitelerde Paylaş

11:1 (Bu) öyle bir kitaptır ki, Hüküm ve hikmet sahibi biri tarafından ayetleri sağlamlaştırılmış ve sonra da ayrı ayrı açıklanmıştır.

41:3 (Bu) Bilen bir topluluk için, Arapça bir Kuran olarak ayetleri açıklanmış bir kitaptır.

Sitelerde Paylaş

Kur'an şifamıdır şifadır.Biz Kur'an ayetlerini okur ,dua eder (yani rukye yapıp) Allah tan şifa bekleriz.Her rukye her dua kabul olmayacağı gibi teberrüken yenilen her hurma da zehir ve sihre çözüm olmayabilir.Tıpkı her ilacın her zaman fayda vermediği gibi.Bir şeyin yüzde yüz fayda verdiğine inanmak Allah ın kaderini inkar etmek olur zaten.Yüzde yüz fayda vermiyor diye duadan vazgeçmek olmayacağı gibi nassın belirttiği hurmadan ümidi kesmek de olmaz

Sitelerde Paylaş

Biraz daha zorlasam ayetide inkar edersin sen. Sihire iyi gelmediğini ne biliyorsun ? Yoksa sihir büyü diye bir şey yokmu sana göre

Ayeti inkar mı ederim?

Hadislerle ayetleri nesh (iptal) eden bir mezhebin üyesi mi söylüyor bana bunu?

Zehre iyi gelmediğini bilmem hadisin palavra olduğunun kanıtıdır.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...