Jump to content

Çoğunluk her zaman doğruyu mu söyler?

Recommended Posts

Kur'an şifamıdır şifadır.Biz Kur'an ayetlerini okur ,dua eder (yani rukye yapıp) Allah tan şifa bekleriz.Her rukye her dua kabul olmayacağı gibi teberrüken yenilen her hurma da zehir ve sihre çözüm olmayabilir.Tıpkı her ilacın her zaman fayda vermediği gibi.Bir şeyin yüzde yüz fayda verdiğine inanmak Allah ın kaderini inkar etmek olur zaten.Yüzde yüz fayda vermiyor diye duadan vazgeçmek olmayacağı gibi nassın belirttiği hurmadan ümidi kesmek de olmaz

Bilimadamlarının hazırladığı panzehirler %99,9 şifa veriyorken Kur'an'ı açıklayan nitelikteki hadislerin şifa verme oranı nedir acaba? %0?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 96
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Ayeti inkar mı ederim?

Hadislerle ayetleri nesh (iptal) eden bir mezhebin üyesi mi söylüyor bana bunu?

Zehre iyi gelmediğini bilmem hadisin palavra olduğunun kanıtıdır.

Yediğin bir yemektende zehirlenebilirsin bir kobranın zehiri ilede. İkisi birmidir ?

Yemekten zehirlendiğinde serum takıp biraz hastanede tuttuktan sonra yolluyorlar. Bu tip bir zehirlenme için hurmanın iyi geldiği anlatılmak istenmiş olamazmı ? Neden doğru düzgün bilgi sahibi olmadan hemen inkar ediyorsun.

Sitelerde Paylaş

Âla Sn Muadh bey

Peygambere atfen ifade edilen ve dataylandırma olarak lanse edilen metinlerin, ana kaynak ile uyumlu olup olmadığını nasıl anlayabiliriz?

Misal zina. Zina vuku bulduğunda zanilere nasıl bir müeyyide uygulamalıyız?

zina mevzusu en çok tartışılan konudur.Orda ki mesele hadisin ayeti(mushafa giren vahyin peygamberden dil ile aktarılan vahy ile) neshetmesi meselesidir

vahyi mushafla sınırlandırmadığımız sürece bir uygunluk arama durumu da olmayacaktır

Sitelerde Paylaş

Yediğin bir yemektende zehirlenebilirsin bir kobranın zehiri ilede. İkisi birmidir ?

Yemekten zehirlendiğinde serum takıp biraz hastanede tuttuktan sonra yolluyorlar. Bu tip bir zehirlenme için hurmanın iyi geldiği anlatılmak istenmiş olamazmı ? Neden doğru düzgün bilgi sahibi olmadan hemen inkar ediyorsun.

Tek mantıksız hadis bu 3'ü olsaydı dediğini düşünürdüm.Lakin öyle değil.Boşuna uğraşıp durma.Apaçık bir şeyi sakız gibi uzattın.Boş bir tartışmaya döndü.

Sitelerde Paylaş

zina mevzusu en çok tartışılan konudur.Orda ki mesele hadisin ayeti(mushafa giren vahyin peygamberden dil ile aktarılan vahy ile) neshetmesi meselesidir

vahyi mushafla sınırlandırmadığımız sürece bir uygunluk arama durumu da olmayacaktır

Sn Muadh bey

Kısaca diyorsunuz ki Mushaf sadece vahy ile sınırlı değildir. Biz bu ifadeleri yıllar önce işittik ve Neo İslamic Teslisin doğumu kutlu olsun dedik. Hayırlı olsun.

Sitelerde Paylaş

İş senin mantığına kaldı demek :)

Beni boşver sen yorumla kendi mantığınla şunları,biri A diyor öbürü B:

2221 - Ebü Hüreyre (radıyallâhu anh) anlatıyor: "Resülullah (aleyhissalâtu vesselâm) şöyle buyurdular:

"Sizden kimse sakın ayakta içmesin. Kim unutarak içerse hemen kussun."

Müslim, Eşribe 116, (2026).

2216 - İbnu Abbâs (radıyallâhu anhümâ) anlatıyor: "Resülullah (aleyhissâlâtu vesselâm)'a zemzemden sundum, ayakta olduğu halde içti."

Buhârî, Eşribe 16, Hacc 76; Müslim, Eşribe 120, (2027); Tirmizî, Eşribe 12, (1883); Nesâi, Hacc 165, (5, 237).

El insaf be Müslim.Okumadan yazmış herhalde.Aynı kitaba yazıyor bir de.

Ara sıra oku. http://kutubusitte.com/Hadisler/

tarihinde xseddx tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Hiçbir bilimadamı X meyvesini yiyin kanserden korunursunuz demiyor. :) Nereden duydun alternatif tıpçı?

Oysa hadiste bizzat kainatın efendisi olarak gördüğünüz insan (bence sadece Allah'ın elçisi) 7 hurmanın zehire ve sihire iyi geldiğini söylüyor.Neden eteklerin tutuştu ki?Deve sidiği hadisleri de var mesela.Onları da yazabilirdim. :)

hiçbir bilamadamı derkenneye göre konuşuyorsun?

ikinci olarak ayetlerle dalga geçenlerle senin arandaki fark nedir umarım anlamışsındır.

Sitelerde Paylaş

2221 - Ebü Hüreyre (radıyallâhu anh) anlatıyor: "Resülullah (aleyhissalâtu vesselâm) şöyle buyurdular:

2216 - İbnu Abbâs (radıyallâhu anhümâ) anlatıyor: "Resülullah (aleyhissâlâtu vesselâm)'a zemzemden sundum, ayakta olduğu halde içti."

Buhârî, Eşribe 16, Hacc 76; Müslim, Eşribe 120, (2027); Tirmizî, Eşribe 12, (1883); Nesâi, Hacc 165, (5, 237).

İlk hadis normal su içmeyle alakalı

ikincisi zemzem ile ilgili

Sitelerde Paylaş

Nevevî diyor ki: «Bu hadîslerin mânâsi bazi ulemaya müskül görünmüs hattâ bu babda bâtil sözler söylenmis,daha da ileriye gidilerek bunlarin bazisini zayif çikarmak cüretkârliginda bulunulmustur. Onlar hakkinda bâtil iddialar ileriye sürülmüstür ki, bizim bunlari anmaya niyetimiz yoktur. Sünnetleri tefsir ederken bâtil ve yanlis sözlerin yayilmasinda bir mânâ yoktur. Biz dogru olani anlatacagiz...» Bundan sonra Nevevî bazisi ayakta su

içmekten men edildigini, bazisi da bizzat Resûlüllah (Saîlallahü Aleyhi ve Sellem)'in ayakta zemzem içtigini bildiren bu hadîsler arasinda iskâl ve zayiflik bulunmadigini, bilâkis hepsinin sa-hîh oldugunu söylüyor. Ve: «Bu hadîslerdekî nehiy kerâhet-i tenzihiy-yeye hamledilmistir. Resûlüllah (Saîlallahü Aleyhi ve Sellem) 'in ayakta içmesi ise caiz oldugunu beyân içindir. Binâenaleyh ne iskâl vardir, ne de tearuz!.. Bizini su anlattigimizi kabul

etmek aynen lâzimdir. Hadîsler arasinda nesih veya baska bir sey iddia edenler fena halde hata etmislerdir. Hadîslerin arasini bulmak imkâni varken neshe nasil gidilebilir?» diyor.

Sitelerde Paylaş

Nevevî diyor ki: «Bu hadîslerin mânâsi bazi ulemaya müskül görünmüs hattâ bu babda bâtil sözler söylenmis,daha da ileriye gidilerek bunlarin bazisini zayif çikarmak cüretkârliginda bulunulmustur. Onlar hakkinda bâtil iddialar ileriye sürülmüstür ki, bizim bunlari anmaya niyetimiz yoktur. Sünnetleri tefsir ederken bâtil ve yanlis sözlerin yayilmasinda bir mânâ yoktur. Biz dogru olani anlatacagiz...» Bundan sonra Nevevî bazisi ayakta su

içmekten men edildigini, bazisi da bizzat Resûlüllah (Saîlallahü Aleyhi ve Sellem)'in ayakta zemzem içtigini bildiren bu hadîsler arasinda iskâl ve zayiflik bulunmadigini, bilâkis hepsinin sa-hîh oldugunu söylüyor. Ve: «Bu hadîslerdekî nehiy kerâhet-i tenzihiy-yeye hamledilmistir. Resûlüllah (Saîlallahü Aleyhi ve Sellem) 'in ayakta içmesi ise caiz oldugunu beyân içindir. Binâenaleyh ne iskâl vardir, ne de tearuz!.. Bizini su anlattigimizi kabul

etmek aynen lâzimdir. Hadîsler arasinda nesih veya baska bir sey iddia edenler fena halde hata etmislerdir. Hadîslerin arasini bulmak imkâni varken neshe nasil gidilebilir?» diyor.

Sevgili Muadh

Hadis ıstılahına göre bu hadisler Sahihi li Zatihimi? Sahihi li Gayrihimi?

Ha keza hadis ıstılahında sahih % 100 doğru demek değildir değilmi?

Sitelerde Paylaş

İlk hadis normal su içmeyle alakalı

ikincisi zemzem ile ilgili

Kur'an'ı detaylandıran onu açıklayan dediğiniz hadisler bile açık değil,muallaklı.Neyse şu muadhın mesudiye cevaplarını merak ediyorum.Onu takip edelim hadi.

Sitelerde Paylaş

ashab hadis kitabı yazmamıştır.ama hadisleri yazanları vardır.Sonuçta hadisleri onlar nakletmiştir.Nakletmemeleri mümkün müdür?Bir yanlış gördüklerinde resulallah sav şöyle demişti diye birbirlerine bilgi aktarmalarından daha doğal ne olabilir

Sözlü edebiyat yaygın olduğu için tabiki doğal olan bu.Ben çocukken yaşlılar kendi gençliklerini film gibi anlatırlardı.Fakat sözlü anlatımlar anlam ve mana değişikliğine uğrayabilir.Bunun olmayacağının bir garantisi yoktur.Kuran korunmuştur ama hadisler için aynı şeyi söyleyemeyiz.
Sitelerde Paylaş

Sn Xseddx bey

"Kütüb-ü Sitte" olarak isimlendirilen, peygambere atfen kaleme alınmış kitaplar topluluğunda yazan kelimelerin % 100 peygambere ait olması ve bunun delillendirilmesi mümkün değildir.

Büyük Muhaddis İmam Buhari de dahil olmak üzere bir çok hadis alimi, "Hadisler" ile ilgili son noktada ictihad etmek zorunda kalmışlardır.

Bu noktada peygamberin vefatından yaklaşık 3 asır sonra metne dökülen ve peygambere atfedilen sözlerin sıhhati noktasında "Evet Kütüb-ü Sitte doğru ve sağlıklıdır" diyebilmek, mantık ilmi açısından mümkün değildir.

Bu noktada yapılması gereken yegane elzem ve sağlıklı iş, peygamber sözü olarak lanse edilen tüm bilgilerin, Kur'an ve Tevhid süzgecinden geçirilmesi olacaktır.

Aksi durum, İslam inancında Neo Paganizm ve Neo Teslisin doğumuna neden olacaktır diye düşünmekteyim.

Çok doğru bir tesbit mesudi bey.
Sitelerde Paylaş

Aksi durum zaten şu anda rahatlıkla gözlenebilmekte.Muhammed Mustafa=Allah diyen veya farkında olmadan sonucu buna çıkacak davranışlarda bulunan biiir sürü insan var.Buna bir delil olarak peygambere Rab yani efendi denilmesi gösterilebilir.

Hadis kitaplarını Kur'an süzgecinden geçirmek bataklıkta inci aramak gibi bir şey.Ayrıca içinde çelişkiler,hatalar olduğu kabul edilen bir kitapta neden hidayet arayalım ki?Üstelik Kur'an'ın bize başka kaynaklar edinmememizi söylemesine rağmen.

Zuhruf 44:Bu(Kur'an), sana ve halkına bir mesajdır; ondan sorumlu tutulacaksınız.

Görüldüğü gibi sadece Kur'an'dan sorumluyuz.

Allah her zaman müslümanların aklını kullanmasını ister.Hadislerde bir akıl işidir.Yani akıl süzgecinden geçirmek gerekir.Tıpkı Kuranı akıl süzgecinden geçirdiğimiz gibi.Kuran ana kaynaktır.Bu ana kaynağa bakarak yan kaynaklar akıl ile eleştirlir.Hadislerde uydurmaları birçok olduğu gibi ,peygamberimizin ifadelerinide taşıyanlar vardır.Bunu yabana atmamak gerekir.
Sitelerde Paylaş

Sizi gerçekten seviyorum.Sağduyulu bir insansınız ve mantıklı şeyler yazıyorsunuz.

Ben şahsen içinde alabildiğine çelişkiler olan o kitapları dinime kaynak yapmam.Allah öküz kesmemi istiyorsa ben öküzün rengi veya boyuyla ilgili şeyler sorarak o görevi zora koşmam.Kuşkusuz hata ediyor olabilirim.Siz de hata ediyor olabilirsiniz.Ama eğer samimiysek Allah bizi affedecektir.Allah bağışlayandır,rahimdir.

Teşekkürler.

Sed dinimizin kaynağı bellidir zaten.Fakat sözlü anlatımda yabana atılacak birşey değil.Şunun bilincinde olmak gerek, kulaktan kulağa anlatım değişebilir,ifade etmek istenilen değişime uğrayabilir.Senin verdiğin hurma hadisinde olduğu gibi.O hadisi hurmanın yararlarını araştırmalı olarak anlamalıyız.Çünkü yaratılan ayettir.

Öte yandan bir hurma tüccarının abartılı anlatımıda olabilir.Mesela peygamberimiz hurmada şifa vardır demiş olabilir.

Daha genel bakacak olursak meyvelerde çeşitli şifalar olduğunu araştırmak gerektiği dile getirlmiş olabilir.

Yinede sen şu yönden haklısın.Kuranı dikkatli okuyan bunları Kuranda bulacaktır.

Ben Hadislerin bizi kuranı daha iyi anlamaya zorlayacağı kanaatindeyim.

Sitelerde Paylaş

postit dikkat et .mesudi bir başka zehiri taşıyor.hadislerin Kur'an a arzını savunuyor kendisi.abdulaziz bayındır mustafa islamoğlu çizgisi bu.hadisleri inkar etmenin bir başka sinsi yolu

Onlar zaten kafirdi değil mi.Mesudide onları takip ettiğine göre,Siz gerçekten Kurana mı, atalarınızın dininimi inanıyorsunuz anlamıyorum.
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...