Jump to content

Evrim, Ateizmin ne ispatı ne silahı değildir...

Recommended Posts

• İleti 841
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Allahın olmadığına değil evrim, hiç bir şey kanıt olamaz. Kuran evrim yoktur demez. İnsanın yaratılması hususunda da çamurdan yaratıldığımızı söyler. Bilim de İlk canlının çamur balçık gibi bir ortamda oluşmuş olması gerektiğini söyler. Bu açıdan bakıldığında kuran haklıdır.Her ne kadar kurandaki İnsanın şekilli bir çamurdan yaratılması tasviri, isa nın çamurdan yaptığı kuşların canlanması gibi insanında bir anda çamurdan yapılan bir heykel gibi iken birden canlanmış olduğu fikrini akıllara getirse de şimdilik bunu gözardı edelim.

Evrimi kabul etmesi sebebiyle sadece buna dayanarak kendini dinlerden uzaklaştıran insanın çok bilinçli bir insan olduğunu söyleyemeyeceğim, ancak bunu yapmasındaki temel neden din otoritelerinin on yıllarca evrime karşı çıkmalarıdır. Dini otoritenin yandımanam şekilde evrime karşı çıkmasından ötürü evrimi akla uygun gören kişi kendini dinden soyutlamaya başlar.Ancak yukarıda belirttiğim gibi mushaf, evrim yoktur demez. Aslında mushafın olduğunu-olmadığını söylemediği milyonlarca şey vardır ancak bunu şimdilik göz ardı edelim.

Dawkins, bir konuşmasında ateizmin, yaşamın başlangıcı ve canlılığın oluşumu konusundaki sorulara evrimin keşfine kadar cevap veremediğini o yüzden bir ayağının hep topal kaldığını belirtir. Maddenin nereden geldiği konusunun ise kendi darwinini aradığını söylemiştir. Unutmayalım ki hiç bir açıklama bir veya birden çok tanrının veya allahın var olmadığına kanıt olamayacaktır çünkü bir açıklama yalnızca bir açıklamadır. Bir mekanizmanın işleyişinin tanımlanması, onu yapan birinin olup olmadığına kanıt olamaz. Örneğin dik bir yamaçtaki 3000 tonluk bir kayanın koparak bir köyü dümdüz etmesinden sonra bunu bir kişinin mi yaptığı yoksa kendi kendine mi olduğu %100 bilinemez. Bu olaydan sonra birileri süpermanın gelip 3000 tonluk kayayı fırlattığını söyleyebilirler, birileri de kayanın bir insanın gücü ile kopmayacak kadar ağır olduğu dolayısı ile yerçekimi kuvveti ve momentum ile kendi kendine düştüğünü savunabilir.

Tanrının varlığı paradoksal durumlar oluştursa da ben %100 bir tanrı yoktur diyemem. Ancak "benim %1 bile şüphem yok" demen hatadır. Kesin bilgi yoktur, sadece yorumlar vardır Bershan.

Sitelerde Paylaş
evrime karşı çıkan müslümanlar neden evimi sahiplenmeye başladılar acep ?

Şöyle oldu.Bu cahil, önceleri evrimi zora sokacak bir soru sorarak ateizmin sonunu getireceğine inanıyordu.Kendisi evrimin, ateizmin silahı olduğuna inanıyordu. Şimdi (mucize eseri) kafası basmaya başlayıp evrimi yıkamayacığını anlayınca ateizme de karşı koyamayacağını hissetmiş olmalı ki ateizmle evrimi ayormak istiyor.Kimse burda ''bizim evrimimiz var, size evrimle vurruz'' filan demdi.Hiçbir ateist evrimi silah olarak kullanmaz.Bu cahil kendi kafasıdnaki hezimetlerle çatışıyor sadece. Burda belli olan şu ki, ne omuş sa bişey olmuş, bu cahilin ölümüne karşı ve düşman olduğu evrim teorisne teslim olmaya başlamış. Kormuş ufaklık, endişelenmiş ''yoksa ateistmi oluyorum allahım'' diyerekten.Kendini inkar için böyle de bir başlık açmış.

tarihinde ad hominem tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

bu konuda fikrim yok ben sadece xerşana cevap verdim eğer evrim var derseni allah yok demiş olursunuz. çünkü ilk olaral kuranı inkar etmiş olursunuz

Anladım,

Peki allah evrimi,var oluşu nasıl yaptığını el yazımı bir kitapta yazma gereği neden duymuş. Ve o kitaba ulaşamayanlar neden bu bilgiden mahrum kalmış. Onlar inkar edemeden ölmüş. Biraz tuhaf değilmi.

Sitelerde Paylaş

Bilim dinin silahı hiç mi hiç değil, alakası bile yok ama müslümler yok Kuranda şu bilimsel işaret var, yok bu bilimsel işaret var demekten hiç geri durmuyorlar. Kuranda yok yok! Uçak, elektrik, füze, uzaylı, ışınlanma, lazer, atom, galaksi... Olmayan da bir şey olsa bari!

Sitelerde Paylaş

Bu konuya kaç tane müslüman yazı yazdı. Yani ilk insanın terminator adem gibi herşeyi bilen adem gibi gökten yağmur gibi indiğini savunan. Parmak kaldırsın_ki

Yüzsüzler yüzsüzlüğünü görsün. Ama göremezki yüzsüz çünkü :D

Kendin çal kendin oyna iyi oyna yerim dar deme.

Sitelerde Paylaş

Tanrının varlığı paradoksal durumlar oluştursa da ben %100 bir tanrı yoktur diyemem. Ancak "benim %1 bile şüphem yok" demen hatadır. Kesin bilgi yoktur, sadece yorumlar vardır Bershan.

Sen Ateis sen diğerleri neci. Yoksa sen Ateis değilmişin.

Sitelerde Paylaş

ilk insanın terminator adem gibi herşeyi bilen adem gibi gökten yağmur gibi indiğini savunan. Parmak kaldırsın

Kuranınızda yazanları değiştirebilirseniz buyrun değiştirin. Sizin Kuranınız, siz ilgilenin. Balçıktan yaratılan Ademi silin, primatlarla aynı soydan gelen insanı yazın.

Yapabiliyorsanız aşama katedersiniz.

Sitelerde Paylaş

Modest sen de saçmalıyon.Hepinizin ilk geldiğinde benim atam maymun değil adem yaaaa, maymunlar insan olduysa niye hala maymun var yaaaa diye ağlayan liseli ergen gibi olduğunuzu bilmeyen yok.

Bataklığınızda biraz daha çırpının bakalım.Nereye kadar gerçeği yalanlayıp inkar edenlerden olacaksınız bakalım.

Sitelerde Paylaş

Modest sen de saçmalıyon.Hepinizin ilk geldiğinde benim atam maymun değil adem yaaaa, maymunlar insan olduysa niye hala maymun var yaaaa diye ağlayan liseli ergen gibi olduğunuzu bilmeyen yok.

Bataklığınızda biraz daha çırpının bakalım.Nereye kadar gerçeği yalanlayıp inkar edenlerden olacaksınız bakalım.

Tükürdüğünü yalamak istemiyorsan bak benim yazdığım Msj lara dediklerini yapmismiyim. Ama ne ararsın nede utanır sen gene beni ak sakalı yaboz görürsün. Çünkü sen inanmışsın aynı o yaboz dediklerin gibi.

Sitelerde Paylaş

Evrim teorisi doğada kendiliğinden oluşumu savunur.

E ne yapalım? Allah primatların genetiğini düzenledi, insan yaptı desinler bakalım? Kaç tanesi diyebilir? Muhammedin atası primat bir hayvandı demeye kaç tane müslüman cesaret edebilir?

Diyebiliyorlarsa desinler, ağızlarını bağlayan yok. Tırsarlar, allah çarpar diye ödleri kopar. Muhammed şefaat etmez diye dizlerinin bağı çözülür. Yapamazlar.

Sitelerde Paylaş

Neden bu insanları ötekileştirip dışlıyorsun tentex? Sen seküler mi yetiştirildin? Sonradan mı yobazist pardon ateist oldun? Sonradan olduysan sen de bir zamanlar bu insanlar gibiydin.

Bu öfke niye tentex, bu savaş neden, ayağa kalkmak niye, kavga etmek niye :D

İnsanlar benim umrumda değil.

Burada insanların ifadelerindeki mantıksal bütünlük konumuz.

Yani doğru ve yanlış meselesi.

Nesnellik bir kuraldır.

Nesnel olmayan her ifade yanlıştır.

Yanlışı ötekileştirmek zorundasın.

Yanlışı ötekileştirmezsen yanlış seni içine çeker.

Bence gerçekten önemli konu bu kadar çok yanlış peşinde koşan insan neden var?

Neden mesela bu teisti, deisti, panteisti, agnostiki, ignostiki, vs hep gerçeği görmek istemiyor ve ya öncekinden ya da yanındakinden duyduklarıyla gerçeği boya ile kapatıyor?

Bununla doğru orantılı olarak dünyadaki durumun %90 oranında kötü olması da tesadüf değil.

Gerçekten uzak insanların oranı ile, dünyadaki pisliğin ve adaletsizliğin oranı aynı.

Ben ötekileştirmeyi bile bir lütuf görüyorum bu pisliklere.

Ayrıca her inanan katledilenlerin kanının sorumluluğunu üstlenir.

Bu dünyada binlerce yıl inanç uğruna ölen o kadar insanı şimdi yok ben deistim, yok ben agnostikim, yok ben panteistim diye bir köşeye itemezsin.

Ölenlerin, katledilenlerin, işkence edilenlerin sorumluluğunu üstlenirsin.

Yolun tanrıya çıktığı sürece bu uğurda öldürülen herkesin kanının sorumluluğunu üstlenirsin.

Bunun hesabını vermeyeceğinizi mi sanıyorsunuz?

Öyle kanunlarla inançlarınızı, ifadelerinizi koruyarak kurtulacağınızı mı sanıyorsunuz?

İlk önce bunun hesabını verin.

Gidin hayatınızın 20 yılını bedevadan çalışarak geçirin.

Cezası ömür boyu hapis hatta ölüm olan bir suça ortaklığınızı belki bu sayede hafifletirsiniz.

Gelmiş bana ahlak dersi veriyor.

Kan canavarına bak sen.

Kandan çıkan bir kavram olan tanrıya gidiyor, hem de yüce ve iyi şeylerden bahsediyor.

Öfke duyulmayı bırak, iğrençsiniz.

Sitelerde Paylaş

La get ya, kaç nikin var kim bilir :D

Şu adem hikayesini duyduğun ilk andan beri bu yanlış kesinlikle evrim var dedin yani.

Adem ve havvadan yaratılışa hiç inanmadın yani?

Git güldürme beni.

Sen galiba beni karıştırdın diyecektim savunman kuvvetliimiş :D

Beni kendin gibi billeme ben modest tim okdar : D

Konuyu değiştirme benim yazdığım bir msj bul dediklerin hakkında ?

Ben gene sorduğun soruya cevap vereyim.

Adem ile Havva hikayesine senin gibi bende öğrendim ve sarıldım nereye kadar senin yaşına kadar. Sonra yumurtanın dışına çıktım dünya anlatılanlar gibi bir yer olmadıgını gördüm aramaya başladım. Ne Adem erkek miş nede eşi havva imiş. Nede tanrı kitap yollamış. Ben buradayım. Sen nerdesin sen ademden gelmedin neyden geldin maymundanmı? Deme sakın yarın da maymundan değil onun akranlarından değişe değişe geldik derler. Onada inanma bir gün başka birşey söyleyecekler çünkü..

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...