Jump to content

Evrimsel çıkmaz

Recommended Posts

bir eviren çeviren var işte.

İnkâr edenler, göklerle yer bitişikken, bizim onları ayırdığımızı ve diri olan her şeyi sudan meydana getirdiğimizi görmediler mi? Hâlâ inanmayacaklar mı?

:lol: İNkar edenler büyük patlamayı biliyorlar. olmayan bir şey patlar mı.patlamadan hayat olur mu. patlamadan hep canlılar ölür. bişey patlayınca hayat çıktığını gör dünüz mü. lastik patlar tüp patlar bomba patlar ama çiçekler böcekler çıkmaz ardından :lol:

Triple-facepalm.jpg

Sitelerde Paylaş
  • İleti 950
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Sorum kısa olacak;

Dünya'nın oluşumundan milyarlarca yıl sonra canlılık ortaya çıktı deniyor evrimciler tarafından. Peki canlıları bir kenara bırakırsak onlardan önceki süreci neyle açıklıyorsunuz? Evrim sadece canlıları ilgilendiren kısmı peki onların ortaya çıkışının gerçekleştiği hassas ortam nasıl oluştu?

Dünyanın yaşı 4,54 milyar yıl.

İlk canlının yaklaşık 4 milyar yıl önce ortaya çıktığı sanılıyor. Evrim bu ilk canlı ile başlıyor.

Yani milyarlarca yıl beklenmiyor. Canlılık nisbeten kısa sayılabilecek bir zamanda ortaya çıkıyor.

Bu çok önemli bir olay.. Çünkü bu 4 milyar yılın ilk üç milyar yılında yalnız tek hücreli yaşam mevcut. Son bir milyar yıl içinde çok hücreli canlılar ortaya çıkıyor ve evrim hızla gerçekleşiyor..

Bunun nedeni çok önemli.. Evrimin kanıtlarından biri...

Sitelerde Paylaş

Son bir milyar yıl içinde çok hücreli canlılar ortaya çıkıyor ve evrim hızla gerçekleşiyor..

Bunun nedeni şu mu:Daha fazla hücre,daha fazla üreme ve daha fazla mutasyon olması demek,bu da daha hızlı evrim anlamına gelir.

Sitelerde Paylaş

Bunun nedeni şu mu:Daha fazla hücre,daha fazla üreme ve daha fazla mutasyon olması demek,bu da daha hızlı evrim anlamına gelir.

Cevap kabul edilebilir.. Daha çok genin ortaya çıkması daha doğru cevap.

Bunun nedeni mutasyonların sonunda bakterilerde genlerin birikmesi..

Bu genlerin bir kısmı ökaryotların ve bitkilerin ortaya çıkmasını sağlamıştır.

Tek hücreli bakterilere prokaryot denir. Onlarda çekirdek yoktur ve DNA hücre içine dağılmştır.

Ökaryotlarda çekirdek vardır.

Bakteriler 3 milyar yıl süren ve ilkel diyebileceğimiz bir evrimsel süreci deneyimlemişler ve bu arada ortaya çıkan genler daha sonraki evrimi tetiklemişlerdir.

Sitelerde Paylaş

Dünyanın yaşı 4,54 milyar yıl.

İlk canlının yaklaşık 4 milyar yıl önce ortaya çıktığı sanılıyor. Evrim bu ilk canlı ile başlıyor.

Yani milyarlarca yıl beklenmiyor. Canlılık nisbeten kısa sayılabilecek bir zamanda ortaya çıkıyor.

Bu çok önemli bir olay.. Çünkü bu 4 milyar yılın ilk üç milyar yılında yalnız tek hücreli yaşam mevcut. Son bir milyar yıl içinde çok hücreli canlılar ortaya çıkıyor ve evrim hızla gerçekleşiyor..

Diyelim ki öyle, peki tek hücreliler ya da prokaryotlar nasıl ortaya çıktı? İlk bakteri şimdikilerle aynı mı farklı mı ve nasıl ortaya çıktı?

Sitelerde Paylaş
prokaryotlar nasıl ortaya çıktı?

Bitmiş bir satranç oyunu öylece bırakılırsa, oyunu baştan izlememiş biri, geriye doğru hamleleri analiz edebilir. Bir süper bilgisayar, oldukça geriye giden olasılık analizleri yapabilir.

Fakat hiç bir süper bilgisayar değil bilgisayar ağı, yani dünyadaki tüm bilgisayarları birleştirseniz, ilk açılış hamlesini bilemez.

Bu, 64 kareli bir düzlem üzerinde, altı farklı hareket biçimi olan taşlarla oynanan bir oyun sadece. Bunda geriye yönelik analiz olanağı sınırlı. Evren, katmanlı düzlemleri olan ve milyonlarca farklı hareket biçimi olan ögelerden oluşan bir oyundan bile çok daha karmaşık. Ama bu, tanrı yaptı diye saçmalamak için bir gerekçe değil. Tanrı yoktur, çünkü olamaz. Olma olasılığı sıfırdır.

Sitelerde Paylaş

Diyelim ki öyle, peki tek hücreliler ya da prokaryotlar nasıl ortaya çıktı? İlk bakteri şimdikilerle aynı mı farklı mı ve nasıl ortaya çıktı?

Net olarak bilinmiyor.Sulu bir çamur birikintisi gibi bir yerde ortaya çıkmış olabilir.Bu sana çok mu uçuk geliyor?Karbon da uygun koşullarda elmas olmuyor mu?

Sitelerde Paylaş

Hayatın başlayabilmesi için genetik bir materyal olması gerek. Bu materyal şu an RNA ve DNA. Bunlar çok karmaşık moleküller ve evrimleşmeden ortaya çıkmaları olanaksız. Yani bir seferde oluşamazlar. Geçmişe doğru daha basit formları olması gerek. Diğer yandan bu karmaşık moleküller protein yapısındaki hücrelerce sentezlenir. Protein de çok karmaşık bir yapı ve aynı durum onun için de geçerli. Burada bir tavuk yumurta sorunu var. Önce RNA mı oluştu, protein mi?

Protein asla önce oluşmuş olamaz. Bu olanak dışı. RNA olmadan hiç bir mekanizma amino asitleri anlamlı biçimde dizemez. Peki RNA yı da proteinden yapılma mekanizmaların anlamlı dizmesi sorununu nasıl aşacağız?

Çözüm silika kristallerinde gibi görünüyor. Bu kristal yapılarda geometrik biçimler olmasına karşın, aralıklı hatalar bulunur. Tam mükemmel molekül dizilimli kristaller değillerdir. Diğer yandan RNA benzeri moleküller bu kristallere yapışırlar. Silikanın yapısındaki düzensizlikler, bir kodlama oluşturur.

Fakat bu kodlar anlamlı olmadığı için, milyonlarca yıl boyunca bu kodlardan bir şey çıkmaz. Fakat sayılamayacak kadar çok tekrarlanan bu olay sonunda anlamlı dizilen bir RNA molekülü ve ona yapışan amino asitlerin de anlamlı dizilerek basit bir protein benzeri yapı oluşturmasını sağlar. Silika kristali çekirdekli bu ilkel hücreler, diğer anlamlı dizilmeyen kristal yapılar içinde başarılı olur ve kalıtımlarını sağlayan kristal yapı nesiller boyu kalıtlanır. Çünkü bunlar ortamdaki amino asit moleküllerini daha verimli kullanabilmektedirler.

Peki bu olayı biz laboratuarda niye tekrarlayıp ilkel hücre yaratamıyoruz?

Evrimin, milyonlarca yıl boyunca sayısız deneme yanılma ile bulduğu doğru diziliş biçimini, bizim bu sürece göre bir çırpıda denecek kadar kısa sürede bulmamız pek olası görünmüyor. Biz elimizdeki hücrelerden doğru diziliş biçimini biliyoruz, o halde yapabilmemiz gerek denilebilir. Ama silika çekirdekli ilkel hücreler bugünkü hücrelere hiç benzemeyen çok farklı yapılardı. Bunların yapısını asla bilemeyebiliriz. Bugünkü hücreler silika çekirdeklerini attılar. Buna ihtiyaçları yok. Bu kristaller ilkel yapı iskeleleri gibi görev yaptı ve atıldı. Şimdiki hücrelerde bunun yerine DNA var.

Yani sonuç olarak satranç oynanıyorken taşların konumlarını belirleyip analiz ederek hamleleri geriye doğru tahmin etmek mümkün ama ilk açılış hamlesini belirlemek olanak içinde değil...

tarihinde democrossian tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ne alakası var?Adam kendisiyle çelişiyor.Bilimadamlarının tahminlerini aşağılıyor halbuki kendi inancı da bir tahminden ibaret.Bilimadamları en azından tahminlerini somut delillerle destekliyor.Optimum bunu da yapamıyor.

Şu duvarın arkasında bir kedi olduğuna inanıyorum.

Evreni yaratan tanrının bize Kur'an'ı yolladığına inanıyorum.

Bu 2 iddia da tahmin.Bu iddiaları yapanlara tepkim şöyle olur:

De ki, 'Doğru sözlüler iseniz delilinizi getirin.'

27:64 21:24

Arkadaş, senin şeyhin programa çıktı, hatasını kabul etti, videosunu koydum, yanılmışız diyor. Sen daha neyi savunuyorsun?

Sitelerde Paylaş

Net olarak bilinmiyor.Sulu bir çamur birikintisi gibi bir yerde ortaya çıkmış olabilir.Bu sana çok mu uçuk geliyor?Karbon da uygun koşullarda elmas olmuyor mu?

Uçuk gelen bakterinin kendisi. Bakteriler milyarlarca yıldır var deniliyor. Bakteri milyarlarca yıldır değişmiyorsa insan neden değişmiş olsun.. bu daha uçuk..

Sitelerde Paylaş

Sorum kısa olacak;

Dünya'nın oluşumundan milyarlarca yıl sonra canlılık ortaya çıktı deniyor evrimciler tarafından. Peki canlıları bir kenara bırakırsak onlardan önceki süreci neyle açıklıyorsunuz? Evrim sadece canlıları ilgilendiren kısmı peki onların ortaya çıkışının gerçekleştiği hassas ortam nasıl oluştu?

Gerçekten sizin Rabbiniz, altı günde gökleri ve yeri yaratan, sonra arşa istiva eden Allah'tır. Gündüzü, durmaksızın kendisini kovalayan geceyle örten, Güneş'e, aya ve yıldızlara kendi buyruğuyla baş eğdirendir. Haberiniz olsun, yaratmak da, emir de (yalnızca) O'nundur. Alemlerin Rabbi olan Allah ne yücedir. (Araf Suresi, 54)

Allah, ben her şeyi altı günde yarattım dediği halde, hangi kafir/kafirler "Büyük Parlama" ve "Evrim Teorisi" gibi milyarlarca yıl süren evrimli yaratılıştan/oluşumdan bahsedebilir ve bahsediyor.

Sitelerde Paylaş

Gerçekten sizin Rabbiniz, altı günde gökleri ve yeri yaratan, sonra arşa istiva eden Allah'tır. Gündüzü, durmaksızın kendisini kovalayan geceyle örten, Güneş'e, aya ve yıldızlara kendi buyruğuyla baş eğdirendir. Haberiniz olsun, yaratmak da, emir de (yalnızca) O'nundur. Alemlerin Rabbi olan Allah ne yücedir. (Araf Suresi, 54)

Allah, ben her şeyi altı günde yarattım dediği halde, hangi kafir/kafirler "Büyük Parlama" ve "Evrim Teorisi" gibi milyarlarca yıl süren evrimli yaratılıştan/oluşumdan bahsedebilir ve bahsediyor.

Zaten bunu kafirler söylüyor dostum. Biz de onların söylediklerini, onlar açısından değerlendiriyoruz ve imkansızlığından bahsediyoruz.

Sitelerde Paylaş

Şimdilik tahminlerden öteye geçemiyorlar. Ve tahminlere dayanarak kalkıp da haşa Allah yok demek ne kadar mantıklı.

Ben tahminlerle değil, hesap-kitapla hareket ediyorum.

Mearic 4. "Melekler ve Ruh (Cebrail) ona süresi elli bin yıl olan bir günde yükselir."

Kim yükseliyor? Melekler ve Ruh yani Cebrail.

Kime yükseliyor? Ona.

O kim? Allah.

Elli bin yıl kime/kimlere göre? Cebrail'e ve tüm yaratıklara göre.

Bir gün kime göre? Sadece Allah'a, Allah katına göre.

Cebrail, evrensel sabit olan ışık hızında hareket etse bile, onun bu yolculuğu, Samanyolu galaksimizin ortasında sona ermektedir. Buna göre, Arş denilen Allah katının Samanyolunun ortasında oması gerekiyor. Bu kadar yakın ama hala bilen gören yok...

Cebrail'in yolculuk süresi, gidiş-dönüş yüz bin yıl, bu süre Allah katında bir gün. Oysa yaratılışın toplam süresi Allah için altı gün, bizim/yaratıklar için altı bin yıl.

Cebrail'in yolculuğu yaratılıştan önce başlamış olmalı, kıyamete kadar da sürecek gibi.

Hal böyle olduğuna göre, 23 yılda altı bin küsur ayet getirdiği iddia edilen Cebrail neyin nesi, ey Müslümcükler...

Kendi gözlerindeki ve beyinlerindeki çöplüğü göremeyenler, bilimin aydınlığında çöp arıyorlar.

Sitelerde Paylaş

Ben tahminlerle değil, hesap-kitapla hareket ediyorum.

Mearic 4. "Melekler ve Ruh (Cebrail) ona süresi elli bin yıl olan bir günde yükselir."

Kim yükseliyor? Melekler ve Ruh yani Cebrail.

Kime yükseliyor? Ona.

O kim? Allah.

Elli bin yıl kime/kimlere göre? Cebrail'e ve tüm yaratıklara göre.

Bir gün kime göre? Sadece Allah'a, Allah katına göre.

Cebrail, evrensel sabit olan ışık hızında hareket etse bile, onun bu yolculuğu, Samanyolu galaksimizin ortasında sona ermektedir. Buna göre, Arş denilen Allah katının Samanyolunun ortasında oması gerekiyor. Bu kadar yakın ama hala bilen gören yok...

Cebrail'in yolculuk süresi, gidiş-dönüş yüz bin yıl, bu süre Allah katında bir gün. Oysa yaratılışın toplam süresi Allah için altı gün, bizim/yaratıklar için altı bin yıl.

Cebrail'in yolculuğu yaratılıştan önce başlamış olmalı, kıyamete kadar da sürecek gibi.

Hal böyle olduğuna göre, 23 yılda altı bin küsur ayet getirdiği iddia edilen Cebrail neyin nesi, ey Müslümcükler...

Kendi gözlerindeki ve beyinlerindeki çöplüğü göremeyenler, bilimin aydınlığında çöp arıyorlar.

Zaman kavramı bizim kolaylık olsun diye kullandığımız bir kavram. Bununla nereye varmaya çalışıyorsun merak ettim doğrusu. Evriminizle bağlantısı nedir?

10:5 - O Allah'dır ki, senelerin sayısını ve hesabını bilesiniz diye güneşi bir ışık, ayı da bir nur yaptı. Ve aya menziller tayin etti. Allah bunu hak olarak yarattı. O, bilecek olan bir kavim için âyetlerini ayrıntılı olarak açıklar.

Sitelerde Paylaş

Zaten bunu kafirler söylüyor dostum. Biz de onların söylediklerini, onlar açısından değerlendiriyoruz ve imkansızlığından bahsediyoruz.

Yani; "Büyük Patlama" teorisini, "Abiyogenez" yaklaşımı ve "Evrim Teorisini" kısacası, bilimi, bilimsel teorileri ve yaklaşımları imkansız görüyor reddediyor, tek mantıklı-bilimsel :) açıklama, altı günde toptan yaratılış ve yaratıcı diyorsunuz.

Sitelerde Paylaş

Zaman kavramı bizim kolaylık olsun diye kullandığımız bir kavram. Bununla nereye varmaya çalışıyorsun merak ettim doğrusu. Evriminizle bağlantısı nedir?

Zaman, gerçekliği olamayan bir kavramsa, ki bu Allah gibi demektir, neden ciddiye alıp da, miyarlarca yıllık evrimsel süreci ifade eden "Evrim teorisi"ne saldırıyorsun. Aklın şimdi mi başına geldi...

Nereye varmak istediğim açık değil mi? Allah'ın varlığının tek şahidi Muhammed ve Muhammed'in tek şahidi de Allah kitabı dediği "kuran" adlı kitap olduğuna göre, Kuranın, ne kadar Allah kitabı olup olmadığını onun ayetiyle/ayetleriyle belgelemek gerekmez mi? Ben de bunu yapıyorum.

Evrimimizle bağlantısına gelince, "zaman" bağlantısı söz konusu. Adı üzerinde "evrim" uzun bir zaman dilimini çağrıştırıyor. Sizin teori "yaratılış" ta da, altı gün/altı bin yıl gibi kısa da olsa bir zaman söz konusu, ki bu kısalık, bilimin ortaya koyduğu zaman değerleriyle kıyaslandığında, Allah'ın saçmaladığının da garantisi olmaktadır. Dolayısıyla siz de onu ve saçmalarını savunacağım diye, "En iyi savunma saldırıdır" taktiğiyle, en elverişli bulduğunuz "Evrim Teorisine" saldırıyorsunuz.

Ben de, "En iyi savunma karşı saldırıdır" taktiği kullanıyorum. Hodri meydan...

10:5 -O Allah'dır ki, senelerin sayısını ve hesabını bilesiniz diye güneşi bir ışık, ayı da bir nur yaptı. Ve aya menziller tayin etti. Allah bunu hak olarak yarattı. O, bilecek olan bir kavim için âyetlerini ayrıntılı olarak açıklar.

Bu ayeti, hangi amacına hizmet için alıntıladın, emin misin?

Allah'ın övünerek "hak" ile yarattım dediği, güneşe, aya bağlı zaman gerçeğine sen, "Zaman kavramı bizim kolaylık olsun diye kullandığımız bir kavram." diyerek, Allah'ın bu ayetini/gerçeğini inkar etmiş olmuyor musun?

Ben bu Allah'tan, Sümerlilerden, Eski Mısırlılardan, Babillilerden beri geliştirilerek gelen güneşe, aya bağlı zamanı/takvimi hırsızlayarak, kendisi icat etmiş gibi övünerek ayet diye yazacağına, hazır "ışık"tan baksetmişken ışık hızından da söz etseydi. O na ancak bu yakışır, varlığının da tartışmasız delili olabilirdi.

Bağlantıyı kurduğumuza göre, Evrimin miyarlarca yıl süren yolculuğu/serüveni ile Cebrail'in elli bin yıl süren yolculuğunu/serüvenini akıl, mantık ve bilimin verileri ışığında sorgulayabilir ve yargılayabiliriz.

Eveet, yerden Allah'a/Allah katına/Arşa 50.000 yılda çıkabilen , ki bu da Samanyolunun ortası demektir, Cebrail'in, ayet "Hem de 23 yılda binlerce ayet" getirmesi mümkün mü? Mümkün ise, nasıl?..

Sitelerde Paylaş

Sorum kısa olacak;

Evren 13,8 milyar yıl önce oluşmuş,insan ise 50.000 yıl önce..Bu aradaki devasa boşluğu dolduran şey Allah denilen arap mitolojik karakteri değil;hareket-yerçekimi-enerji gibi kavramlardır..

Sizler bu konulara kafa yoracağınıza,mesela Allah'ın bir ayetinde ''ol deyip oldururum'' demesine rağmen;başka bir ayette ''6 günde anca halletim'' demesini düşünün B)

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...