Jump to content

tanrı kötülüğü emrederse....

Recommended Posts

Allah varmı?

Allah nedir?

Allah kitap yollarmı?

Neden kitap yollar?

Haram aylar nedir?

Müşrikler nedir?

Öldürmek nedir?

Hapsedmek ve geçiş baslarını tutmak nedemek?

Tövbe etmek namazı ikâme etmek zakiti vermek ne demek?

Bağışlamak ve merhamet etmek ne demek?

Bunların tanımlarını neye,kime göre veriyorsunuz ?

İslam dinini oluşturan Kuran ve hadislere göre tabii. Sen neye göre tanımlıyorsun?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 145
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

öncelikle Tanrı kavramını bilmek gerekir. ALİMİ MUTLAK KADİRİ MUTLAK bir yaratıcı ki yarattığı eserlerde mükemmel bir ilim gözrüldüğüne göre ki böyle onun emirlerine itaat edilmeli. ayrıca kötülüğü emrettiğinide nerden çıkarttın.

BU DÜNYA HAYATI sonsuz bir hayata kıyala denizde damla gibi kalır. onun için onun emirlerine sabırla uymaya devam etmek insana sabrı. fakirliğe dayanmak sonradan verdiği refahı algılamasına yardım ı olacaktır. bu dünya hayatı sonsuz hayatı anlayabilmek için bir geçiş sürecidir. çok sabretmek çok şükredici olmak çok itaatkar olmak insanı alçaltmaz yüceltir ancak.bu dünyanın altınının gümüşünün peşinde olanlar.kibrin peşinde olanlar insanlara burnu havada bakanlar. gün gelecek hepsi bitecek . HEPİMİZ AYNI SEVİYEDE yargılanacağız.İTAAT ETMEK İNSANI yüceltir. BOYCA DAĞLARI GEÇEMEZ. YERİ YARAMAZSINIZ.

DEDİĞİ GİBİ.

Sitelerde Paylaş

Allah, yani kuranı yazan adamlar zaten kötülüğü emrediyor. Müşrikleri öldürmeyi, inanç ayrımı yapmayı ve faşizan baskıyı emrediyorlar.

Peki kötülüğü değil, iyiliği emreden başka bir tanrı var mı? O da yok. Tanrı yok ki bir şey emretsin. Tanrı zihin üretimidir.

Sitelerde Paylaş

Allah, yani kuranı yazan adamlar zaten kötülüğü emrediyor. Müşrikleri öldürmeyi, inanç ayrımı yapmayı ve faşizan baskıyı emrediyorlar.

Peki kötülüğü değil, iyiliği emreden başka bir tanrı var mı? O da yok. Tanrı yok ki bir şey emretsin. Tanrı zihin üretimidir.

İyiliği emreden bir felsefe var; ama onn da tanrısı yok: Budizm. ;)

Yani son derece haklısın. Tüm tanrılar, kötülüğü emreder!

Sitelerde Paylaş
Tüm tanrılar, kötülüğü emreder!

Tanrı inancının olabilecek şekli ancak şudur:

Öyle sonsuzdan beri var olan ve her şeye gücü yeten, her şeyi yaratmış filan değil, gücü sınırlı, ama bizden fazla olan bir güce ancak inanılabilir. Bu gücün dikkatini çekmek, bak biz burdayız ve iyi işler yapıyoruz, bize yardım et diye sinyal göndermek, ona kendimizi tanıtmak isteyebiliriz.

Böyle bir tanrı inancı öne süren bir din varsa, bu dine vize verilebilir. Zararı yok yani, böyle inanmak istiyorsanız inanabilirsiniz deyip bunlarla tanrı illa yoktur diye tartışmaya girmemek, olabilecek bir durum. Ateistler olarak bunlarla yine tartışırız elbet ama, dostane ve güzel tartışmalar olur. Bunların kalbini kırmaya değmez yani...

Ama bakın çekince de koyayım: Böyle masumane gibi duran bir din bile çok zararlı olabilir. Hiç belli olmaz, belki de bunlarla da aynı mücadeleyi yapmak gerekebilir.

Tanrı mı, aman şöyle dursun. Küçücük bir tanrıcık bile insanlığa büyük zararlar verebilir. Din hep masumane gibi yutturur kendini, palazlandıkça tanrısını da güçlendirmeye, otoriterleştirmeye başlar.

tarihinde democrossian tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Uyduruk ve aciklamasi olmayan kelime tarni sacmaligi olan kelime hakkinda yazdiklarim birilerinin hoslarina gitmiyor ve siliniyor.Biraz daha nazikce yazayim....

Tanrinin poposu olur mu, olmaz mi?

O popoya comak sokulabilir mi, sokulamaz mi?

Tanri hakkinda baslik acip düsüncelerini yazanlar bu sorulara da yanit vermelidirler.

Evet mister Popo pardon mister tanri hakkinda sorularima yanit istiyorum arkadaslar....

Sitelerde Paylaş

Islam hukukuna göre kadınlar, erkeklerin yarısı kadar miras alıyor. Benim oğlum ve kızım var. Ikisini de aynı şekilde seviyorum. Niye kızıma haksızlık yapayım? Ha, evlenince ona bıraktığım miras kocasına gidecek. Gitsin! Oğlum ekmeğini taştan çıkarır. Kızım çocuk doğurur da kocası onu bırakır giderse, torunlarımla sefil olur, çok zorluk çeker. Oğlumdan ziyade, kızımın daha fazla güvenceye ihtiyacı var. Niye kızımın, torunlarımın hakkını oğluma vereyim?

Ha, benim aklımın etmediği bir Hikmet mi var bu durumda? Hikmet mikmet yok. Son derece pratik hayatla ilgili bir durum var ortada. Kibir göstermiyorum, yanlış düşünmüyorum. Çocuklar arasında eşit miras hakkı, İslami miras hukukuna oranla daha akılcı ve daha ahlakidir. "Tanrı"nın bu kuralı koyarken, benim akıl edemeyeceğim bazı noktaları gözetmiş olma ihtimali sıfır. Bu miras hukukunu tanrı emrettiyse, açıkça ahlaksızlık, ayrımcılık yapmamı emrediyor. Tabii ki, bu kuralı uygulamayacağım.

Sitelerde Paylaş

onunda size

Islam hukukuna göre kadınlar, erkeklerin yarısı kadar miras alıyor. Benim oğlum ve kızım var. Ikisini de aynı şekilde seviyorum. Niye kızıma haksızlık yapayım? Ha, evlenince ona bıraktığım miras kocasına gidecek. Gitsin! Oğlum ekmeğini taştan çıkarır. Kızım çocuk doğurur da kocası onu bırakır giderse, torunlarımla sefil olur, çok zorluk çeker. Oğlumdan ziyade, kızımın daha fazla güvenceye ihtiyacı var. Niye kızımın, torunlarımın hakkını oğluma vereyim?

Ha, benim aklımın etmediği bir Hikmet mi var bu durumda? Hikmet mikmet yok. Son derece pratik hayatla ilgili bir durum var ortada. Kibir göstermiyorum, yanlış düşünmüyorum. Çocuklar arasında eşit miras hakkı, İslami miras hukukuna oranla daha akılcı ve daha ahlakidir. "Tanrı"nın bu kuralı koyarken, benim akıl edemeyeceğim bazı noktaları gözetmiş olma ihtimali sıfır. Bu miras hukukunu tanrı emrettiyse, açıkça ahlaksızlık, ayrımcılık yapmamı emrediyor. Tabii ki, bu kuralı uygulamayacağım.

kızınızın kocası onu bırakır giderse oğlunuz hakimiyetine alıp bakmak durumunda kalır böylece kurda kuşa yem olmazlar.bu mirasın oğlunuza neden kızınızdan iki katı verdiğinizi iyice anlatarak verirseniz. erkek kardeşi kocasının bıraktığı kız kardeşinine bakmakla yükümlü olduğunu bakmazsa ahirette yanacağını söylersiniz olur biter.böylece erkekeler sorumluluklarını bilmeli onların aile reisi ve çocuklarının gözündeki baba imajının korunması için bu böyledir.

tarihinde Mikelanjo007 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

onunda size

kızınızın kocası onu bırakır giderse oğlunuz hakimiyetine alıp bakmak durumunda kalır böylece kurda kuşa yem olmazlar.bu mirasın oğlunuza neden kızınızdan iki katı verdiğinizi iyice anlatarak verirseniz. erkek kardeşi kocasının bıraktığı kız kardeşinine bakmakla yükümlü olduğunu bakmazsa ahirette yanacağını söylersiniz olur biter.böylece erkekeler sorumluluklarını bilmeli onların aile reisi ve çocuklarının gözündeki baba imajının korunması için bu böyledir.

Bu sefer de kız kardeşi erkek kardeşinin yanına sığıntı yaptın. Zavallı kız hem erkek kardeşinin hem de erkek kardeşinin karılarının ağzının kokusunu çekmek zorunda kalacak.

Sitelerde Paylaş

Kızımın ya da herhangi bir kadının, erkeklerin şefaatine sığınmadıkları bir dünyanın daha adil, daha güzel bir dünya olacağına inanıyorum. Böyle bir sorumluluk erkek için de yıpratıcıdır. Erkeği psikopat, kadını aptal yapmaya çalışıyorsunuz.

Sitelerde Paylaş

Birşeyi sırf islamda var diye direkt kötülemenin kimseye faydası yok. İslamdaki miras hukuku düşman olunacak birşey degil. Sıg bakıyorsun olaya.

Sitelerde Paylaş

Birşeyi sırf islamda var diye direkt kötülemenin kimseye faydası yok. İslamdaki miras hukuku düşman olunacak birşey degil. Sıg bakıyorsun olaya.

islam hukukum dediğin kuran emiri...

kuranda ise miras dağıtımında matematik hatası var zaten....allah hata yapmış...mirası dağıtamıyorsun adam gibi...

eee elbet saçma bir sistem...matematik hatasının olduğu bir dağıtım ADİL olabilir mi ki ?

Sitelerde Paylaş

islam hukukum dediğin kuran emiri...

kuranda ise miras dağıtımında matematik hatası var zaten....allah hata yapmış...mirası dağıtamıyorsun adam gibi...

eee elbet saçma bir sistem...matematik hatasının olduğu bir dağıtım ADİL olabilir mi ki ?

En azından kadının erkekten az miras alması konusunda eleştirilmesine gerek yok. Onu diyorum.

Sitelerde Paylaş

En azından kadının erkekten az miras alması konusunda eleştirilmesine gerek yok. Onu diyorum.

neden yok ?? kadın da insan değil mi ?....neden daha az pay alıyor ?....

senle şirket kursa bi kadın.....kazançtan da ona yarım pay mı vereceksin mesela ?....nasıl olcak ? sana 8 de 6 pay kadına 8 de 2 pay he ? olur mu ?

tarihinde Zavallı tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

neden yok ?? kadın da insan değil mi ?....neden daha az pay alıyor ?....

senle şirket kursa bi kadın.....kazançtan da ona yarım pay mı vereceksin mesela ?....nasıl olcak ? sana 8 de 6 pay kadına 8 de 2 pay he ? olur mu ?

Adamların düşüncesi şu; ''erkekler eve bakmakla yükümlü, bu yüzden mirastan fazla almaları normaldir.'' Kadınları tamamen eve soktukları için, bütün maddi yükü erkege yükledikleri için miras dagıtımı konusunda çelişkiye düşmüş olamzlar. Tutarsız degil yani.

Sitelerde Paylaş

Adamların düşüncesi şu; ''erkekler eve bakmakla yükümlü, bu yüzden mirastan fazla almaları normaldir.'' Kadınları tamamen eve soktukları için, bütün maddi yükü erkege yükledikleri için miras dagıtımı konusunda çelişkiye düşmüş olamzlar. Tutarsız degil yani.

gayette TUTARSIZ......ataerkil aileye özel...kadını yok sayan....hiç sayan bir kanun.....başka da bişey değil......bunu bir de din adına yapınca insanlar....çağımıza kadar gelmiş bu gerici - mantıksız kural....söküp atamıyorsun da....çünkü dogmayla sulanmış beyinler iyice...

becerebiliosan gel anlat yobaza - mirasda kadına da eşit pay verilir günümüzde diye....buyur hadi ?...

dönemini ilgilendiren bir kanun olacaktıysa - kuranda işi ne bunun ?.....yok eğer kuranda varsa döneminin değil...tüm zamanları kapsayan bir kuraldır ve uygulanması gerekir...

hadi çık işin içinden ?

Sitelerde Paylaş

gayette TUTARSIZ......ataerkil aileye özel...kadını yok sayan....hiç sayan bir kanun.....başka da bişey değil......bunu bir de din adına yapınca insanlar....çağımıza kadar gelmiş bu gerici - mantıksız kural....söküp atamıyorsun da....çünkü dogmayla sulanmış beyinler iyice...

becerebiliosan gel anlat yobaza - mirasda kadına da eşit pay verilir günümüzde diye....buyur hadi ?...

dönemini ilgilendiren bir kanun olacaktıysa - kuranda işi ne bunun ?.....yok eğer kuranda varsa döneminin değil...tüm zamanları kapsayan bir kuraldır ve uygulanması gerekir...

hadi çık işin içinden ?

Bunun en mükemmel sistem olmadıgını ya da her caga ve her mekana hitap edemeyecegini söyleyebilirsin ve eleştirini bunun üzerinden yapabilirsin, ona ben de katılırım kısmen. Onun haricinde sistem kendi içinde tutarsız degil, o yönden eleştiremezsin.

Ataerkilligin erkek egemen oldugu ve kadının köle gibi görüldügü söylenegelir ama aslında pek de öyle degildir. Kadınlar kocanın malı iken erkek de bir yerde kadının kölesidir, onun her türlü maddi ihtiyacını karşılama mecburiyetindedir.

Ataerkil toplum kadını yok saymaz, öyle birşey de yok. Ataerkil toplumda erkekler vazgeçilebilecek, harcanabilecek cinsitr ama kadınlar ise korunması, kurtarılması gereken cins... Kısacası durum karşılıklı işler, iki tarafın cinsiyet rolleri epey ayrı vaziyettedir. Kadının yok sayıldıgı durumalr oldugu gibi erkegin yok sayıldıgı durumlar da var ve aynı şekilde kadına imtiyaz tanındıgı durumlar oldugu gibi erkege imtiyaz tanındıgı durumlar da var. Böyle bir düzende de kadına mirastan az pay verilmesi garip bir durum degil, tutarlı gayet.

Dedigim gibi, bunun en güzel sistem, heryere her zaman uyan ve asla sorun çıkarmayacak bir sistem olarak görülmesi eleştirilebilir sadece. Bunu zaten ben de eleştiriyorum.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...