Jump to content

tanrı kötülüğü emrederse....

Recommended Posts

• İleti 145
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Yeryüzüne ulaşmış hiçbir tanrısal emir bulunmuyor.

O yüzden, "tanrı adına konuşanlar, kötülüğü emrederse..?" şeklinde sormalıyız.

Tanrı adına konuşsun, ülke adına konuşsun, siyaset adına konuşsun, ateizm adına konuşsun... asla farketmez;

Kötülük içeren her talep reddedilmelidir.

Tanrı olsaydı ve kötülük isteseydi de farketmezdi; güçlü diye kimsenin kötülüğüne ortak olamayız.

Diğer taraftan, insanlığın ve dünyanın iyiliğini isteyenler, dünyanın en zayıf kişileri de olsa, desteklenmelidir.

Sitelerde Paylaş

Tanrı adına konuşsun, ülke adına konuşsun, siyaset adına konuşsun, ateizm adına konuşsun... asla farketmez;

Tanrı olsaydı ve kötülük isteseydi de farketmezdi; güçlü diye kimsenin kötülüğüne ortak olamayız.

Diğer taraftan, insanlığın ve dünyanın iyiliğini isteyenler, dünyanın en zayıf kişileri de olsa, desteklenmelidir.

Ateizm adına konuşmak ne demek? Ateizm bir ideoloji mi ki birileri çıkıp ateizm diye kötülük emretsin? Hangi mantıkla tanrı zırvası ile ateizmi aynı kefeye koyuyorsun? Ateizm bizden olmayanları öldürün, dışlayın mı diyor? Beni kullanarak cebinizi doldurun, iktidar ve güce kavuşun mu diyor?

Ateizm sadece tanrı palavralarını ortaya atanların safsatalarını reddediyor.

Ayrıca tanrı adına konuşmak diye bir şey de yok, olmayan bir şey adına konuşulmaz, insanlar tanrı adında hayali bir karakter uydurur, sonra bu uydurdukları hayali karakter adına konuşur.

"Yeryüzüne ulaşmış hiçbir tanrısal emir bulunmuyor"muş, sanki tanrının varlığını kesin de sadece yeryüzüne ulaşmamış. Hem tanrı bilinemez deyip, hem de herhangi bir emrin tanrısal olup olmadığını neye göre belirleyeceksin?

Sitelerde Paylaş

Ateizm adına konuşmak ne demek? Ateizm bir ideoloji mi ki birileri çıkıp ateizm diye kötülük emretsin?

Dikkatimi çekti; sorularınızı hep yanlış tarafa soruyorsunuz nedense...?

Bu sorunun muhatabı ben değilim ki bana soruyorsunuz.. onu ateizm adına konuşanlara soracaksınız!

Elbette ateizm adına kötülük önerenler var. ve bunu hepimiz çok iyi biliyoruz;

Şu an aynı kötü örnekleri vermek istemiyorum.

Ayrıca "ateizm adına konuşanlar" a yönelik eleştiri ile.., "ateizm" e eleştiriyi birbirine karıştırmışsınız.

Bu forumda benim ateizme yönelik bir eleştirim görülmüş müdür?

Tam tersi, ateizmi küçük düşürenleri eleştiriyorum.

Ateist dostu insanlara ne acayip sorular soruyorsunuz böyle.. amacınız nedir anlamıyorum ki..?

Ben inanırken, tanrı adına hep iyilik önerirdim. ancak bazıları, ateizm... daha doğrusu içindeki ego ve nefret adına, kötülük saçıyorlar.

Bu konuda daha önceki saf inançlarımla, bu sözde ateistleri kıyaslamak bile imkansız.

Tanrının kötülüğü, kişinin zihninde nasıl şekillendirdiğine göre değişir. Bunun aksini ancak teistler iddia eder; Çünkü bildiğiniz gibi, tanrı zihinde oluşur! insanın niyetlerine endekslidir.

Kötülüğün merkezi ancak insandır. aksi yönde bir iddianın ateizmle bağdaşması sözkonusu değildir.

"insanlar sadece tanrıya inandığı için kötülük yapıyor" bu sadece dar zihinlerin ve bağnaz fanatiklerin ürettiği bir palavradır.

Buna karşıyım; çünkü bu saçmalıkla insanlar arasında bölücülük çıkartılıyor.

Bunu tanrıcılıkla ilişkilendirecek kadar, ahlaki problemleri olanlar var maalesef.. ama bu çarpıtmalarla asla gerçekleri susturamayacaklar.

Ateizm adına nefret saçanları kınayıp uyarmazsak..., evet ideolojiye dönüşme riski de vardır.

en azından Türkiye gibi eğitimi zayıf ülkelerde bu riske hiç yok diyemeyiz.

Ve ideolojiye dönüşmesine karşı olduğum için zaten, eleştiriyorum.

"Yeryüzüne ulaşmış hiçbir tanrısal emir bulunmuyor"muş, sanki tanrının varlığını kesin de sadece yeryüzüne ulaşmamış

Böyle bir yorum çıkardığınıza göre sizin blinçaltınızda, tanrı konusunda ciddi bir inanç kalmış olmalı?

Hem tanrı bilinemez deyip, hem de herhangi bir emrin tanrısal olup olmadığını neye göre belirleyeceksin?

Sanırım monitörünüz, ömrünü tamamlamış. artık yazıları okuyamıyorsunuz;

Bende böyle bir söylem yok; Teist tanrıları konusunda, en ufak bir agnostikliğim yoktur. Bu konuda, "güçlü ateistim" diyenlerden çok daha kesin ve netim !

"Evreni başlatan bilinçli güç(ler) var olması halinde, dinlerle ilişkisi olabilir.." diyorsanız, bu zaten agnostik bir düşünceye girer.

hatta dinlerden beslenen "agnostik teist" bir düşüncedir.

Bu forumda böyle "ateistim" deyip, "agnostik teist" olan, maalesef çok kişi var.

Birçok türk ateisti dogmalardan ve dinlerden henüz tam olarak kurtulabilmiş değil.

Hatta benim inandığım zamandan, kat kat daha dinci geleneklere sahip olanlar var.

tarihinde Mindsurfer tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Dikkatimi çekti; sorularınızı hep yanlış tarafa soruyorsunuz nedense...?

Bu sorunun muhatabı ben değilim ki bana soruyorsunuz.. onu ateizm adına konuşanlara soracaksınız!

Elbette ateizm adına kötülük önerenler var. ve bunu hepimiz çok iyi biliyoruz;

Şu an aynı kötü örnekleri vermek istemiyorum.

Ayrıca "ateizm adına konuşanlar" a yönelik eleştiri ile.., "ateizm" e eleştiriyi birbirine karıştırmışsınız.

Bu forumda benim ateizme yönelik bir eleştirim görülmüş müdür?

Tam tersi, ateizmi küçük düşürenleri eleştiriyorum.

Ateist dostu insanlara ne acayip sorular soruyorsunuz böyle.. amacınız nedir anlamıyorum ki..?

Ben inanırken, tanrı adına hep iyilik önerirdim. ancak bazıları, ateizm... daha doğrusu içindeki ego ve nefret adına, kötülük saçıyorlar.

Bu konuda daha önceki saf inançlarımla, bu sözde ateistleri kıyaslamak bile imkansız.

Tanrının kötülüğü, kişinin zihninde nasıl şekillendirdiğine göre değişir. Bunun aksini ancak teistler iddia eder; Çünkü bildiğiniz gibi, tanrı zihinde oluşur! insanın niyetlerine endekslidir.

Kötülüğün merkezi ancak insandır. aksi yönde bir iddianın ateizmle bağdaşması sözkonusu değildir.

"insanlar sadece tanrıya inandığı için kötülük yapıyor" bu sadece dar zihinlerin ve bağnaz fanatiklerin ürettiği bir palavradır.

Buna karşıyım; çünkü bu saçmalıkla insanlar arasında bölücülük çıkartılıyor.

Bunu tanrıcılıkla ilişkilendirecek kadar, ahlaki problemleri olanlar var maalesef.. ama bu çarpıtmalarla asla gerçekleri susturamayacaklar.

Ateizm adına nefret saçanları kınayıp uyarmazsak..., evet ideolojiye dönüşme riski de vardır.

en azından Türkiye gibi eğitimi zayıf ülkelerde bu riske hiç yok diyemeyiz.

Ve ideolojiye dönüşmesine karşı olduğum için zaten, eleştiriyorum.

Kim bu ateizm adına konuşanlar? Kim ben ateizmin temsilcisiyim, ateizm şunu şunu yapmamızı gerektirir diyor? Ateizm din gibi sürü inancı falan değildir, ateist kişi bireysel düşünür, sadece kendi adına konuşur.

Daha önce de dediğim gibi ateizm sadece tanrı(lar) yoktur der, bu kadar sadece ve açık bir tanımdan nasıl ideoloji üreteceksin?

Böyle bir yorum çıkardığınıza göre sizin blinçaltınızda, tanrı konusunda ciddi bir inanç kalmış olmalı?
Kimin bilinçaltında kaldığı belli oluyor.
Sanırım monitörünüz, ömrünü tamamlamış. artık yazıları okuyamıyorsunuz;
Bende böyle bir söylem yok; Teist tanrıları konusunda, en ufak bir agnostikliğim yoktur. Bu konuda, "güçlü ateistim" diyenlerden çok daha kesin ve netim !
"Evreni başlatan bilinçli güç(ler) var olması halinde, dinlerle ilişkisi olabilir.." diyorsanız, bu zaten agnostik bir düşünceye girer.
hatta dinlerden beslenen "agnostik teist" bir düşüncedir.
Bu forumda böyle "ateistim" deyip, "agnostik teist" olan, maalesef çok kişi var.
Birçok türk ateisti dogmalardan ve dinlerden henüz tam olarak kurtulabilmiş değil.
Hatta benim inandığım zamandan, kat kat daha dinci geleneklere sahip olanlar var.
Tanrı zaten teizmin ürünüdür, teist tanrılarından başka bir tanrı mı buldun? Başka birisinin hayalindeki tanrı neden teist tanrısı oluyor da seninki olmuyor?
Sitelerde Paylaş
Tanrı zaten teizmin ürünüdür, teist tanrılarından başka bir tanrı mı buldun? Başka birisinin hayalindeki tanrı neden teist tanrısı oluyor da seninki olmuyor?

Bu sorunun cevabı gayet açık. bu tamamen bilimsel ve akılcı bir sorgulamanın ürünüdür. dinle zerre kadar bir ilgisi yoktur!

ne yani, dinler olmasaydı, "biz nereden geliyoruz, bu evren nasıl oluştu?" sorusunu soramayacak mıydık...?

Bu insan zekasına hakaret olur. ayrıca burdaki konu tanrı değildir.

Size göre de evreni oluşturan madde değil miydi?

Peki madde düşünen bir canlıya dönüşemiyor mu..? evet dönüşüyor..

Bigbang öncesi şu ankinden daha uzun süreçler pekiala da yaşanmış olabilir; Herhalde "böyle birşey asla olamaz "diyecek kadar, kimse desteksiz atmayacaktır.

O halde, çok gelişmiş bilince sahip, varlıklar da oluşabilir. Çok üst düzey bilgi ve imkanlara da sahip olmuş olabilirler..

Tıpkı şu an dünyanın hedeflemesi gereken durum gibi..

Burda evreni başlatan pek çok olasılık var. ve bunlar mitolojinin konusu değil

Burdaki bazı ateistler, küçük düşünüyor diye ben de zihnimi daraltmak zorunda değilim.

Sınırsız ve özgürce düşünmekten yanayım.

Düşünmekten ve hayal kurmaktan korkmayın.

Hayal gücü olmasaydı, bugün insanlık yerinde sayıyordu.

Amaçlar, hayaller duygular olmadan, insanlık adeta bir hiçtir. yaşayan ölüden başka birşey değildir!

Ayrıca, hem "olmayan yaratıcı hakkında yorum yapılamaz" deyip, hem de olmayan yaratıcıyı dinlerle ilişkilendirmek, nasıl bir çelişkidir?

Sitelerde Paylaş

Havanda su dövmek eğlenceli geliyor olabilir. Ama deliliktir. Böyle bir şeyle ancak deliler eğlenir.

Bunu söylediğimde otluyor olanlar, hâla aynı yerde otluyorlar. Havanda su dövmenin bu kadarı çok fazla!

Yalnız bir gelişme varsa o da tanrı demekten kaçınıp yaratıcı denmeye başlanmış olması. Bu iyi bir gelişme mi ondan da emin değilim. Çünkü tanrı, tanımı belli bir iddia iken, yaratıcı belirsiz bir iddiadır. Korkarım kendini agnostik sanan, söylemlerine bakılırsa deist görüntüsü veren, fakat gizli teist, hatta gizli müslüm olmaları bile olası iddia sahipleri de tıpkı teistlerin yaptığı gibi yaratıcı tanımının belirsizliğine sığınarak tanrıyı damardan çaktırmadan vermeye çalışıyorlar.

Evet teistler ateistlere karşı bu taktiği çok kullanırlar. Tanrı yerine yaratıcı propagandasına kalkışırlar. Ateistler bu taktiği iyi bildikleri için tepki gösterirler. Efe Aydal ile ilgili tartışmada bunun örneğini gördük. Ateistler yaratıcı empozesine karşı da aynı tanrı tebliğine karşı oldukları kadar tepkilidirler. Tabii bu tamamen ikiyüzlü sahtekar, maske takan takiyyeci müslümler yüzünden.

Hayır ben bunu çok fazla anlattım yahu! Bir insan bunu nasıl anlayamaz, hayretler içindeyim. Yaratıcı tümüyle belirsiz bir kavramdır. Ben şu an bir ileti yaratıyorum. Microsoft Windows'u yarattı. Beethowen 9 nolu senfonisini yarattı. Evrim insanı yarattı. Yani bu örnekleri vermekten bıktım usandım, beton kafalarda yosun bile bitmiyor! Evet evrenimizi de önceki evrenlerden kalma karadeliklerin çarpışması yarattı. Karadeliklerin bilgiyi sakladıkları kuvvetli bir olasılık olduğu için evrenler arası bilgi de kalıtlanıyor olabilir, yani bizi önceki evrende yaşamış bir uygarlık yaratmış olabilir.

Bunların ateizmle, teizmle, deizmle agnostizmle bir alakası yok ki? Bu felsefeler "tanrı" vardır, yoktur, ya da bilemeyiz derler. Yaratıcı vardır yoktur bilemeyiz demezler!!! Yaratıcı derken herkes her şeyi kastediyor olabilir. Bunun tanrı konusu ile bir alakası yok! Tanrı deyince hep var olan ve olacak olan, gücü ve zekası hep var olan bir varlık kastedilir.

Gezegenimizde yaşamı başka bir uygarlık yaratmış... Evrenimizi başka bir evren yaratmış... E ne yapalım yani? E noolmuş yani? Bunun teizmle ateizmle deizmle agnostizmle bir alakası yok ki!!!

"Ben tanrı konusunda değil, yaratıcı konusunda agnostikim" diye bir söylem olamaz! Agnstizm "t a n r ı n ı n" olup olmadığını bilemeyeceğimizi söyler. Yaratıcının değil!!! Burada yaratıcı var mı yok mu diye tartışamayız! Yaratıcı tabii var, ben yaratıcıyım, bir ileti yaratıyorum!

Sorun şu ki bu sahtekarlar tanrı demekten kaçınıp, hep var olan ve hiç bir şey yokken var olan ve her şeyi yaratmış olan bir yaratıcıyı, tanrıyı kastediyorlar ama çaktırmıyorlar! Tanrıyı yumurtlamak istemiyorlar, ne yapalım ne yapalım, yaratıcı diyelim!

Ateistlere tanrıyı kakalayamadık, eşşeği boyayıp anam diye satmak gibi yaratıcı deyip öyle kakalayalım! Bakın bu ayaklar koktu. Ateistler bu numaraları hayatta yemez. Biz teistlerden bu taktikler konusunda artık uzmanlaştık. Kıytırık kendine agnostik diyen birtakım ne olduğunu dahi bilmezlerden bu numaraları yememiz diye bir olasılık sıfır!

Ben yıllardır çoklu evrenler teorisini yazarım, hiç bir ateist çıkıp da sen tanrıyı niye savunuyorsun demedi bana! Çünkü ben ne yazdığımı biliyorum. Tanrıya hiç bir açık kapı bırakmam. Tanrı diye bir şey yoktur, olmamakla kalsa yine iyi, tanrı diye bir şey olamaz! Bunu net ve kesin söylerim.

Bana karşı çıkacak ateist anca işte "ateizmde ahlak olmaz, Atatürk de bir peygamber, bilim de bir din" filan diye saçma sapan konuşan kendini ateistten sayan gerzeklerdir. Bunlara ben de ateizmin safraları gözüyle bakıyor ve atıyorum. Bunlar elbette ateizmin yüz karası.

Ama sen tut "yaratıcı yok mu nerden bileceğiz, dolayısıyla ateist değil agnostik olmak gerekir" filan diye saçmalarsan bu zırvadır. Ateizm yaratıcı yok demek filan değil. Yaratıcı ne yahu, ne yaratıcısı? Neyin yaratıcısı? Sen ne tür bir yaratıcı iddia ediyorsun bir kere, onu bir anlatacaksın.

"E yaratıcı olabilir"! Bot olabilir! Ben nerden bileyim senin yaratıcıdan ne bot kastettiğini be! Nasıl bir botmuş bu yaratıcı denen zıkkım söyleyeceksin, ona göre var yok biz sana söyleriz.

Biz biliyoruz sizin gibi sahtekarların yaratıcı derken her şeyi yaratmış başlangıcı sonu olmayan bir zeka ve gücü kastettiğinizi, yani tanrı tebliği yaptığınızı. Yürekli olun da siz de bunu açıkça itiraf edin! Böyle sahtekarlıkla ikiyüzlülükle bir şey elde edemezsiniz. Harbi olun, mert olun, delikanlı olun, ne dediğinizi bilin, bilmiyorsanız anlatılınca anlayın, akıllı olun, o zaman hiç sorun olmaz.

Sitelerde Paylaş

Ayrıca, hem "olmayan yaratıcı hakkında yorum yapılamaz" deyip, hem de olmayan yaratıcıyı dinlerle ilişkilendirmek, nasıl bir çelişkidir?

Yahu bilader... :lol: Bir insanın bu kadar mankafa olması olasılık içinde değil. Olamaz yani, bir kafa mazotla, olmadı kömürle, olmadı tezekle çalışsa bu kadar mankafa olamaz! Sen bunu kasıtlı yapıyorsun. Ama böyle mankafa numarası yapmakla eline bir şey geçmez.

Tabii ki insanlar zihinlerinde yarattıkları tanrı kavramı ile yine zihinlerindeki yarattıkları din kavramını yine zihinlerinde yarattıkları bir bağlantı ile ilişkilendirirler denmek isteniyor ama bunu uzun uzun her seferinde her mankafaya söylemek ve yazmak zor olacağı için kısaca tanrı ile din ilişkilidir deniyor be yahu!

Hayır mankafa numarası yapmakla eline bir şey geçmeyeceğini de anlamıyorsun! İnat etmekle eline bir şey geçmeyeceğini de anlamıyorsun. İnat uğruna mankafa rolleri yapıp gülünç olmakla da eline bir şey geçmeyeceğini de anlamıyorsun!

Sen neyi anlayabiliyorsun acaba? Anlayabildiğin bir şey var mı?

tarihinde democrossian tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bu sorunun cevabı gayet açık. bu tamamen bilimsel ve akılcı bir sorgulamanın ürünüdür. dinle zerre kadar bir ilgisi yoktur!

ne yani, dinler olmasaydı, "biz nereden geliyoruz, bu evren nasıl oluştu?" sorusunu soramayacak mıydık...?

Bu insan zekasına hakaret olur. ayrıca burdaki konu tanrı değildir.

Size göre de evreni oluşturan madde değil miydi?

Peki madde düşünen bir canlıya dönüşemiyor mu..? evet dönüşüyor..

Bigbang öncesi şu ankinden daha uzun süreçler pekiala da yaşanmış olabilir; Herhalde "böyle birşey asla olamaz "diyecek kadar, kimse desteksiz atmayacaktır.

O halde, çok gelişmiş bilince sahip, varlıklar da oluşabilir. Çok üst düzey bilgi ve imkanlara da sahip olmuş olabilirler..

Tıpkı şu an dünyanın hedeflemesi gereken durum gibi..

Burda evreni başlatan pek çok olasılık var. ve bunlar mitolojinin konusu değil

Burdaki bazı ateistler, küçük düşünüyor diye ben de zihnimi daraltmak zorunda değilim.

Sınırsız ve özgürce düşünmekten yanayım.

Düşünmekten ve hayal kurmaktan korkmayın.

Hayal gücü olmasaydı, bugün insanlık yerinde sayıyordu.

Amaçlar, hayaller duygular olmadan, insanlık adeta bir hiçtir. yaşayan ölüden başka birşey değildir!

Yaratıcı, tanrı dediğin şey dinlerin ürünüdür, bunda çelişki nerede?

Düşünmekten ve hayal kurmaktan neden korkayım, önemli olan hayalle gerçeği karıştırmamak.

"Biz nereden geliyoruz, bu evren nasıl oluştu?" sorusunu tabii ki soracağız, ama bu soruyu sorduktan sonra kendi hayallerimizi bu sorunun cevabı olarak sunmayacağız.

Sen ne diyorsun, bu evreni bir tanrı yaratmış olabilir, peki o tanrıyı kim yarattı? Ya o tanrıyı yaratan tanrıyı kim yarattı? Habire tanrı üstüne tanrı uydurup vaktimizi bu zırvalıkla mı harcayalım?

Pratikte ne işe yarıyor bu tanrı dediğin zımbırtı? Böyle saçma bir konuda kafa yormanın insanlığa ne katkısı var? Sizlerin iddiasına göre hiç bir zaman bilinemeyecek olan bir konuda çene yarıştırmanın faydası ne? En iyisi direk saçmalık olarak kabul edip kafa yormamak değil mi?

Sitelerde Paylaş

Tanrı gerçekten var ise ve bizi yaşatıyor ise zaten bütün istediklerini yapıyoruz....Bir Tanrı düşünün ki onun gücünün,bilgisinin sınırları dahilinde olmadan bir yaratık yaratmış olsun...He yapa bilir mi ? Yapar..Lakin her şeyide bilmiyen de tanrı nasıl olur orası da muallaklı :D Nereden tutarsan tut paradoks...Valla bu tanrıcıların işi zor, kolay gele :)

Sitelerde Paylaş

(Sadece düşünce farkından dolayı hakaret etmekten utanmayan, bir forum eşkiyasının lafları)

Bu hakaret tanrısı, hala utanmadan alıntı yapıp konuşuyor mu?

Bu forum tecavüzcüsü, fikir özgürlüğü düşmanı herifte hiç mi utanma sıkılma diye birşey yoktur?

Bu ve bunun gibi birkaç klavye magandasına sesleniyorum;

Bunlar sizin ibadetleriniz olmuş!! tapındığınız ego ve nefret adına, iftira, çemkirme, sataşma, kıvırtma senin gibilerin ritüelleri haline gelmiş.

Sizin zihninizdeki bu tanrıların, bu pislik saçan nefret merkezi her ne ise, onun neden dokunulmazlığı olacakmış ???

Tanrı ve tanrıcı olan da, sizin gibi yobazlardır!!

Aklı sıra, karşısındakini, tanrıyı savunma adına yazan bir müslüman gibi gösterecek... böylesine bir yalanın arkasına sığınacak kadar aciz mi kaldınız?

Yalandan, çarpıtmadan başka tutunacak hiç bir dalınız kalmadı mı.....?

Söyleyecek birşeyin kalmayınca çamur atıp duruyorsun! İçindeki pislikleri etrafına saçıp duruyorsun !

Aşalık kompleksi içinde kıvranıp duran bir zavallı olduğunu gösterip duruyorsun!

İnsana saygısı yok, ateizmden bahsediyor, utanmaz herif !. sen hangi hakla bana ateizm öğretmeye kalkabilirsin???!

seviyesizliğin, medeniyetsizliğin, nasıl bir cahil kültürü temsil ettiğin apaçık ortada !

Her mesajından, çiğlik bayağılık akıyor.

İşte böyle küçük zihinler kişilerle uğraşır, sağa sola çamur atar.

Kendi çirkinliklerini başkasının üstüne atar.

Bir insan, tanımadığı insana "sahtekar" diyecek kadar alçalabilir mi?????

Bu kadar çürük karakterli bir adamın, ateistforumda bulunması, türk ateizmi adına bir utançtır !!!!

Aklı sıra, kendisine ateist diye muhalef ediliyor gösterecek.. bak şundaki şeytanlığa..!!!!

Senin gibiler ateist olsa nedir, müslüman olsa nedir, bize ne senin gibi uyduruk adamların ne düşündüğünden..

....sen insan mısın, yüreğin varsa, adamsan önce ondan bahset?

insansan, ne diye sadece görüş farkı var diye, insanlara "sahtekar" diye çamur atıp duruyorsun !!!

Sizin gibilere göre bu ahlaksızlıkta mı, ateizmin gereğidir yoksa !!!!!

Böyle bir saçmalığı yutturacak kadar aptal mı zannediyorsun insanları..... ???!!

Nefretinin egonun kölesi olmuş, karakterini ve insanlığını çürütmüş gidiyorsun??

Uzlaşmadan, insanla iletişimden anlamayan cahil cuhela olduğunu her fırsatta ortaya koyuyorsun!

Sevginin hoşgörünün ne olduğunu bilmeyecek kadar, vasıfsız işe yaramaz, bomboş adamın tekisin!

Tanrıya inanıyor olsaydım, hiç çekinmeden söylerdim. senin gibi insana zerre saygısı olmayan birkaç serseriden mi çekineceğim?

siz kimsiniz, nesiniz ki sizden çekinelim?

Senin gibi insanca tartışmasını bilmeyen, şuursuz uyduruk adamların ne düşündüğünden bana ne!!!

Ben tanrıya inandığım zamanda zihnimdeki tanrı adına kimseye saygısızlık yapmadım, kimse hakkında kötü düşünmedim

Senin şu anda ateiste duyduğun sahte saygıdan daha samimi saygı duydum!

sizin gibi tapındığınız kokuşmuşluklar adına sağa sola nefretimi saçmadım..

Tanrı inancını en son eleştirecek kişiler, senin gibilerdir.

Kendisi TANRI olan adam, tanrı inancını nasıl eleştirebilirmiş..?

Böyle saçma sapan bir ateizm mi olur !

Neye inanıyorsak, çıkar onu söyleriz. Herkesi, sizin gibi burda hakaretleri saydırıp, dışarda insan taklidi yapan, ikiyüzlü adamlar zannediyorsun herhalde ....!!

Dinin temeli zaten bizzat senin gibi adamlardır !!!!!!

Dinler, ego ve nefretle yaratılır. kokuşmuş gelenekleri topluma dikta ederek yaratılır..!

Aynen senin yaptığın gibi..

"herkes benim söylediğimi onaylamak zorundadır" diyerek yaratılır, dinler ve tanrılar....!

Sizin gibi dogmatik egoist yobazlara bırakırsak, ateizmi de kokuşmuş bir din haline getireceksiniz!

Bu köleciliğin pislikleri zihninizin derinliklerine kadar bulaşmış farkında değilsiniz.!!!

Dinler zaten sizin zihniyetinizin eseri; bir de hiç utanmadan bu nasıl bu kadar rahat konuşabiliyorsunuz ?

Herkes senin gibileri bu hakaretlerinizle klavyenin arkasına saklanmış, kişiksiz adamlar olarak düşünüyor...!

Ben dışarda insanlarla nasıl konuşuyorsam, burda da öyle davranmaya çalışıyorum..

Peki ya senin gibi hakaret etmeden konuşmaktan aciz adamlar, aynısını yapabiliyor mu?

Peki bu bir ikiyüzlülük göstergesi değil de nedir ??

Karakterli bir adamın, sözü özü birdir. klavyenin arkasına saklanıp, hakaretler savurmaz..

Bu nasıl bir oynak karakterdir böyle !! Sen de haysiyet, onur, hiçbir insani değer kalmadı mı?

Kibarca anlatmaya çalışıyoruz, "zırlama" diyorlar..

Açıkça mahalle kavgası istiyor demekki !

istediklerine hakaret edecek ama kimse eleştirmeyecek bile... bak sen şu zorbaya !!!

Her türlü iftira ile bölücülük çıkaracaklar.. ama "hayır bu yanlıştır" bile diyemeyeceğiz!

fanatizm ve yobazlık olur da, bu kadar mı olur??

Sen tanrıysan, diktatörsen, "tanrı yok" demenin anlamı nedir.......!

Yoksa senin gibi bir haddini bilmez bir cahile itaat etmek midir ???

Tam tersi, sizin gibi dinci yobazları ifşa etmeye devam edeceğim.

Hem dini kınarsınız, hem de kınadığınız dinci gelenekleri bizzat uygularsınız!

Doğruyu yanlışı sorgulmaktan aciz, gerici yobaz, medeniyetsizler!

Senin gibi fanatik yobazların temel karakteridir zaten bu;

Kendi çirkin niteliklerini başkasına atarlar

Yapacağınız tek şey hakaret etmek, iftira atmak....

Doğru olanı söylemekten çekineceğim birşey yoktur.

10 kişi aynı anda hakaret etse de devam edeceğim.

Bu nasıl bir ahlaki çürümüşlüktür ki, o kadar yazdıklarımdan sonra pekiala da islam ile bir bağlantım kalmayacağını bildiği halde, iğrenç iftiralarını sayabiliyor !!!!!?

Mesajlarımı çıkartır koyarım, rezil kepaze olur, diyeceğim ama utanması da yok.

Kelimenin tam anlamıyla insanın midesini bılandıran bir herif !!!

İnanç dayatan dinci yobazla, kendi uydurduğu yoz ateizm anlayışını dayatan arasında bir fark yoktur!

zaten müslümanları aydınlatmaya çalışırken, ikide bir araya girip sataşan da sizsiniz!

Senin gibiler yüzünden insanları aydınlatamıyoruz. çünkü düşünmelerini sağlayacak fikir ortamına tecavüz ediyorsun!

Sizin gibi fanatikler yüzünden islama yönelik sayfalarca eleştirel yazımı ertelemek zorunda kaldım

Çünkü senin gibi kuranı bizzat örnek alan, ateizmi palavra, dinci yobazlar yüzünden yazdıklarımız anlaşılmıyor.

Düşünce ortamına tecavüz edip duran, insanların fikir paylaşım hakkını gaspeden, haddini bilmez bir zorbasın!

daha ateizm'in felsefesinden haberiniz yok. ateizm'i, nonteizmle uğraşan bir felsefe zannedecek kadar aptalca haraketlerle bölücülük çıkartıyorsunuz !!

Dinleri bırakıp, panteizmle agnostisizmle uğraşan, saçma sapan, ahmakça şuursuz bir ateizmin, hangimize zerre kadar faydası olacaktır !!!??

"Tanrı tebliği" gibi kelimenin tam anlamıyla zırva bahanelerle kimi kandıracaksın !!

Zaten senin için dışın tanrı olmuş, tanrıya nefret adına sağa sola saldırıp duruyorsun !!!

adeta, olmayan tanrıya olan nefretine tapıyorsun !!

Tanrı aşa tanrı yukarı, başka bildiğin yok

sadece tanrı üzerinden insanları ayrıştıracak kadar, zihniniz çürümüş!

Klavyenizin arkasına saklanıp hakaretlerini saçıyorsun madem, sıkıysan çık sokağa da insanlara "sahtekar" de görelim !!

Bir travesti, bir hayat kadını bile daha karakterlidir!

dışarda diyemeyeceğin lafları, burda hangi hakla insanlara sayabilirsin ????!!

Sizin bu kepazeliklerinize katlanmak zorundamıdır herkes? gidin sokakta kiminle didişecekseniz, didişin. karakolda derdinizi anlatırsınız.

Ahırda olsan bu kadar hakaret ve çirkefliğe eşekler tepikleyip atar!

Git başka yerde serseriliğini yap

Biz burada fikir paylaşmak istiyoruz. burası forum ! Sizin gibi serserileri stadda bile tutmuyorlar artık.

önce insan ol, sonra ateizmden bahset!

Birde hiç sıkılmadan Atatürk'ten filan bahseder. Atatürk senin gibileri gördüğünde, suratına bile tükürmez, kapı dışı ederdi. Saygısız görgüsüz, insanla konuşmasını bilmeyen cahil herif!

İnsana saygısı olmayan adamın, ateistliği, 5 para etmez.

birkaç serseri hariç senin bu kepazeliğini destekleyen var mı zannediyorsun?

sen aptalsan herkes de öyle olmak zorunda mı?

Fikrini belirten insana hakaret, senin haklı olduğunu değil TERBİYESİZ olduğunu gösterir !!!

Sitelerde Paylaş

"democrossian" denen forum eşkiyası ..!!

daha forumdaki ilk günlerimde, hiç sıkılmadan beni ikiyüzlülükle damgaladın. "herhalde yanlış yaptığını anlamıştır" dedim. yine aynı kepazeliklere devam ettin!

şahsıma rahat 100 defa hakaret saydırdın, Ve hepsi farklı düşünce paylaştım diye...!

(hatta aşada alıntıladığım en hafifleri kalır)

Birçoğuna cevap bile vermeyip sabrettim. bazılarını raporladım. ama demekki görev bize düştü "herşeyi devletten beklememek" lazım demişler..

İşte böyle haddini bildiririm senin gibilerin;

Şimdi söyle bakalım; Sen nasıl bir insan müsvettesisin böyle?

Hadi benden hiç sıkılmadın, forumdaki insanlardan da mı utanmıyorsun??

sende zerre adamlık, insanlık kalmadı mı, haddini bilmez herif !!!!

Herkes senin kadar nefret saçsa bu forumun seviyesi işte bu olur.

işte senin hedeflediğin seviyesizlik budur:

Böyle saçma sapan bir ateizm şekli mi var? sen hangi hakla kendine "ateistim" diyebiliyorsun, ateizmin yüzkarası cahil yobaz.

Ateizmin de ülkenin geleceğinin de, en büyük düşmanı senin gibi faşist, bölücü nefret saçan zihniyettir.

Hakaretle nefret saçılmayacağını iddia ediyorsan; buyur sokakta burdaki davranışlarını uygula da görelim bakalım neler oluyor ????

Sadece seninle aynı görüşü paylaşmadı diye sabahtan akşama kadar bu iğrenç hakaretlerini bir de, mahallende, otobuste, işyerinde, devlet dairesinde yap bakalım !

Haydi bunlar normalse hepimize göster de öğrenelim !

Dinciliğin en temel karakterini yaşatıyorsun, çevrene nefret saçıyorsun !

Senin gibiler ancak toplumdaki nefret ve bölücülüğe tuğla koyar. düşmanlığı daha da körükler.

Bu ülkede bir ateist saldırıya uğrarsa, bunda senin saçtığın bu nefretin de payı olacak

Dostça davranan insanlara bile hakaret edecek kadar insan düşmanı olmuşsun, duyguların vicdanın çürümüş !

Herkes, ateistleri senin ahlakında zannederse, halimizin ne olacağını düşünmek bile istemem..!

Bize saygı duyabilecek laik/modern kesim bile senin bu iğrençliklerin yüzünden bize tavır alacak... bencil egoist herif. sana kemik atan var mı da ağzındaki salyalarınla herkese saldırıp duruyorsun. hiçkimse sana insan gibi konuşmayı öğretmedi mi?

öğrenemiyorsan defol git! burası insanların yazışma yeri.

Sırf hakarete karşıyım diye, "evrenin başlangıç etkenleri henüz net keşfedilmedi" dedim diye, böyle bir çirkefliği yapmaya ne hakkın var?

Taptığın egonu çok mu rahatsız ettim, yoksa ortaya koyduğum düşüncelere cevap yazamadığın için mi, sinir krizleri geçiriyorsun?

Neden bir hastaneye gidip, tedavi olmuyorsun da burda hastalığını saçmaya devam ediyorsun?

Bak burda yazdıklarımdan seni hariç tutmuştum. kesinlikle yanılmışım. Hepsini 10 katıyla sana yazılmış farzet. Hatta bu vatandaş şu an hakareti bıraktığı için, hepsini direkt sana yazdım kabul edebilirsin.

Burası mahalle kavgası yeri midir, bu nasıl bir eşkiyalıktır !! sana kim veriyor, bu hakkı !! Haddini bil artık, saygısız herif !

Biraz ara verdiğimde boş yere ümitlenme. giderek artan dozda, sizin gibi ateizmin ve aydınlık geleceğin düşmanlarını deşifre etmeye devam edeceğim.

Sizin hakaretleriniz vız gelir, bilakis beni motive eder, kendini rezil kepaze ettikçe ben daha çok cesaretleniyorum. hadi şimdi küçülmeye devam et bakalım.

Yahu bilader... :lol: Bir insanın bu kadar mankafa olması olasılık içinde değil. Olamaz yani, bir kafa mazotla, olmadı kömürle, olmadı tezekle çalışsa bu kadar mankafa olamaz! Sen bunu kasıtlı yapıyorsun. Ama böyle mankafa numarası yapmakla eline bir şey geçmez.

Tabii ki insanlar zihinlerinde yarattıkları tanrı kavramı ile yine zihinlerindeki yarattıkları din kavramını yine zihinlerinde yarattıkları bir bağlantı ile ilişkilendirirler denmek isteniyor ama bunu uzun uzun her seferinde her mankafaya söylemek ve yazmak zor olacağı için kısaca tanrı ile din ilişkilidir deniyor be yahu!

Hayır mankafa numarası yapmakla eline bir şey geçmeyeceğini de anlamıyorsun! İnat etmekle eline bir şey geçmeyeceğini de anlamıyorsun. İnat uğruna mankafa rolleri yapıp gülünç olmakla da eline bir şey geçmeyeceğini de anlamıyorsun!

Sen neyi anlayabiliyorsun acaba? Anlayabildiğin bir şey var mı?

Sitelerde Paylaş

Yaratıcı, tanrı dediğin şey dinlerin ürünüdür, bunda çelişki nerede?

bu evreni bir tanrı yaratmış olabilir, peki o tanrıyı kim yarattı?

Burada açıkladım. özet kısmını buraya ekliyorum;

"Bir yaratıcı olabilir diyorsanız, bu dinleri gönderen tanrı da olabilir..."

Bu, müslümana; "böyle düşünmekte haklısınız, siz yaratıcının var olduğunu düşündüğünüz sürece, dininizi terketmeyin" mesajı vermek demektir!

İnanan bir insana, "senin tanrın yok" demenin, "annen-baban yok" demekten daha zor olduğunu biliyoruz.

ama bazı şeylerin gerçekten kötü olduğunu, çok daha kesin bir şekilde anlatma imkanına sahibiz

İsrarla "tanrı" vurgulaması yapmanda, bir art niyet olduğunu düşünmeye başladım artık..

Bu forumda "tanrı" kavramını en çok eleştirenlerden biri de benim.

İnsan da bir yaratıcıdır. insanın 1 milyar yıl sonra ulaşacağı düzeyi neden düşünmek istemiyorsunuz?

Sabit fikirlere takılıp kalmışsınız. bu insanlardan çok üst düzey yetenek ve bilgilere ulaşanlar olabilir.

hatta insandan daha üst düzey nitelik ve güçlere ulaşanlar da olabilir.

Bu mantıkla 500 milyon yıl öncesine gitseniz, "bu gezegende insan oluşamaz" diyebilirsiniz. ama oluştu.

Zaten aşalamalarını devam ettiren kişiyi hiç uyarma gereği duymadan herşey normalmiş gibi konuya devam etmen çok garip (daha öncekilerde olduğu gibi, duyarsızlığını yine devam ettiriyorsun)

Bir de "elimde olsa kötülüklere engel olurdum, seyretmezdim" diyordun... Lafta kalıyor nedense..

Bu konularda sizde hiç "sağduyu"lu bir tutum göremiyoruz maalesef..?

Herkes birbirine hakaret edecek, karşılaştığımızda kavga çıkacak, huzur kalmayacak... ama sadece "yaratıcı imkansızdır" demekle, üst düzey bilince sahip olacağız, bütün kötülükler son bulacak, öyle mi?

Sevgi, saygı, hoşgörü, barış gibi değerlere ihtiyaç yok diyorsunuz yani..?

Bu konuda yalnız değilsiniz, dinler de sizi destekliyor. onlar da insani değerlere önem vermezler.

Kesin kabul edilmesi gereken bir söylem belirlenmiştir. Kelime-i şahadet gibi.. onu söylediğin zaman tamamdır.

Ateizmi din yaptıktan sonra ne manası kalır ki bu felsefenin...?

Önce insanlık lazım. barış hoşgörü, saygı sevgi, iyi niyet lazım. slogandan ibaret laflarla insanlık birşey kazanmıyor maalesef..

İnsana sevgiyle bakan kişi de zaten, doğaya ve insanlığa bir baba arayışı içgüdüsüyle belirlenmiş, hiçbir yönlendirmesi, dayatması, ayrımcılığı olmayan inançlara saygı duyar.

Üstelik bu düşüncede olanlar ateizme de saygılı..

Üstelik aralarında insanlığa, bilime nice katkılar sağlamış insanlar var.

Saygı duymak için daha ne gibi bir şart oluşması gerekiyor acaba..?

Hayır "ben saygı duyuyorum" diyorsanız, nedir sizin amacınız, her konuyu sürekli tanrıya getirmekten, kazancınız ne olacaktır?

"Size saygı duyana, saygı duymak" gibi, açık net bir evrensel ahlaki/insani değeri bile reddediyorsanız, sizin bu düşüncenizden insanlığa ne gibi bir fayda geleceğini bekleyebilirsiniz?

Sitelerde Paylaş

Kötülük emri kimden gelirse gelsin reddedilmelidir diyorsunuz...

Katılıyorum...

Ben tanrıya inanan biri olarak ayrıca şunu da demeliyiz diyorum ...

Hatta bu kötülük yapın emri bizzat tanrıdan bile gelmiş olsa yine reddetmeliyim...

Sitelerde Paylaş
  • 6 months later...

tarih bmyunca kötülükleri yapanlar çoğu zaman bunları inançları gereği yaptıklarını idda etmişler yani tanrılarının bunu yapmalarını istediğini de öne sürebilmişlerdir...

İşte bu yüzden kötülüğü tanrı bile emretse yapılmaz fikrinin akılcı bir şekilde anlaşılıp irdelenmesi iyi olur diye düşünmekteyim...

Sitelerde Paylaş

tarih bmyunca kötülükleri yapanlar çoğu zaman bunları inançları gereği yaptıklarını idda etmişler yani tanrılarının bunu yapmalarını istediğini de öne sürebilmişlerdir...

İşte bu yüzden kötülüğü tanrı bile emretse yapılmaz fikrinin akılcı bir şekilde anlaşılıp irdelenmesi iyi olur diye düşünmekteyim...

tanrı varsa - her haltı o yaratmış demektir...

kötülük de dahil....kötü insanlar da dahil....

bu durumda kötüler de tanrının yarattıklarıdır....

eleştirmeye hakkın yoktur....

yok eğer tanrım iyi benim diyorsan...kötülük yaratmaz diyorsan - dünyadaki bunca kötülüğü ne yapacaksın ? nasıl açıklayacaksın....

kötü insanı yaratan tanrı - dünyanın başına ne gibi bi bela açacağını farketmedi mi yoksa ? yoksa tanrı bizle dalga mı geçiyor ?

Sitelerde Paylaş

Musluman inancina gore zaten allah ol dediginde hersey oldu ve bitti. Gelecek dahil. Bunu ozgur irade, sinav vs. ile nasil bagdastiriyorlar anlamis degilim. Yasanacak hersey zaten yasandi ve sonucunu tanri biliyorsa neyin secimi/sinavi bu? Kendilerince bir aciklamasi vardir elbet ama merak edip te tonla zirva okuyacak degilim. Belki telefonla nihat hatipogluna sorarim :p

Sitelerde Paylaş

tanrı bunu emrediyor diye tarihte neler yapılmış neler...

İnsanları türlü çeşit vahşetlerle öidürmeler kurbanlar vs...

İşte tanrı bunu emrediyor diyen herkese inanmamak lazım...

biraz düşünüp tartmak lazım iyi bişeyse yapmak kötü bişeyse yapmamak lazım derim ben ...

Sitelerde Paylaş

tanrı bunu emrediyor diye tarihte neler yapılmış neler...

İnsanları türlü çeşit vahşetlerle öidürmeler kurbanlar vs...

İşte tanrı bunu emrediyor diyen herkese inanmamak lazım...

biraz düşünüp tartmak lazım iyi bişeyse yapmak kötü bişeyse yapmamak lazım derim ben ...

domuz mesela ?

sence ?

Sitelerde Paylaş
  • 1 month later...
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...