Jump to content

Recommended Posts

Böyle bir çıkarımı nasıl yapıyorsunuz? Anlamadım.

Mecaz dediğiniz şeyler, bir doğaüstü olan ve her şeye kadir olan tanrının mucizeleri olarak gösterilir ve insanlar bunlarla korkutulur. Bunlar eğer mecaz ise, varlık amacı korkutmak olan diger ifadeler de (size şah damarınızdan yakınız, kalbinizdekini biliriz, onları şiddetli bir azap ile yakaladık vb) aslında mecazdır; çünkü verdiğiniz örnekler ile bunlar arasında bir fark yoktur. Eğer bir fark varsa, bu farkı ortaya koymanızda fayda var.

Diğer taraftan, bir tanrısal varlık, hele ki yarattıklarının kapasitesini bilen bir varlık mecazlar kullanmayacağını da bilir. İnsan kanunlarında mecaz anlatım yoktur. Bilimde mecaz anlatım yoktur. Çünkü bu durumlar kaos doğurur. Bir tanrısal varlık: ya onlar mecazdı, anlamanız gerekirdi, diyemez.

Sizi ifadenize göre, elinizde iki olasılık var. Aslında herhangi bir doğaüstü yeteneği bulunmayan, kendisi hakkında anlatılan her şeyin aslında mecazlar olduğu bir sözde ulu varlık -aslında sıradan bir şair- bizden kendisine tapınmamızı bekliyor ya da doğaüstü yetenekleri olan, alemi en ince ayrıntısına kadar yaratabilecek kadar kudretli fakat yarattığı insanların kapasitesini bilmekten aciz ya da kaos doğurmak gibi bir amaç güden ve bu yüzden kurallar kitabını mecazlar ile dolduran bir psikopat tanrısal varlık.

tarihinde bir_akil_insan tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Mecaz dediğiniz şeyler, bir doğaüstü olan ve her şeye kadir olan tanrının mucizeleri olarak gösterilir ve insanlar bunlarla korkutulur. Bunlar eğer mecaz ise, varlık amacı korkutmak olan diger ifadeler de (size şah damarınızdan yakınız, kalbinizdekini biliriz, onları şiddetli bir azap ile yakaladık vb) aslında mecazdır; çünkü verdiğiniz örnekler ile bunlar arasında bir fark yoktur. Eğer bir fark varsa, bu farkı ortaya koymanızda fayda var.

Diğer taraftan, bir tanrısal varlık, hele ki yarattıklarının kapasitesini bilen bir varlık mecazlar kullanmayacağını da bilir. İnsan kanunlarında mecaz anlatım yoktur. Bilimde mecaz anlatım yoktur. Çünkü bu durumlar kaos doğurur. Bir tanrısal varlık: ya onlar mecazdı, anlamanız gerekirdi, diyemez.

Sizi ifadenize göre, elinizde iki olasılık var. Aslında herhangi bir doğaüstü yeteneği bulunmayan, kendisi hakkında anlatılan her şeyin aslında mecazlar olduğu bir sözde ulu varlık -aslında sıradan bir şair- bizden kendisine tapınmamızı bekliyor ya da doğaüstü yetenekleri olan, alemi en ince ayrıntısına kadar yaratabilecek kadar kudretli fakat yarattığı insanların kapasitesini bilmekten aciz ya da kaos doğurmak gibi bir amaç güden ve bu yüzden kurallar kitabını mecazlar ile dolduran bir psikopat tanrısal varlık.

E...Be kardeşim, yazdıklarını anlayamadım, biraz zorlamayla yazılmış, demagoji gibi.

Yoksa mecaz diye birşeyin dünya üzerinde bulunmadığını söylemek mi istiyorsun?

Sitelerde Paylaş

E...Be kardeşim, yazdıklarını anlayamadım, biraz zorlamayla yazılmış, demagoji gibi.

Yoksa mecaz diye birşeyin dünya üzerinde bulunmadığını söylemek mi istiyorsun?

Anlayamadığınız bir şeyin, zorlama ile yazıldığını ve demagoji olduğunu düşünmeniz gülünç olmuş.

Sadeleştirmeye çalışayım. Mecaz anlatım bir söz sanatıdır. Mecaz hayatın olmazsa olmaz bir parçası değil, iletişimi zenginleştirmek için kullanılan bir yöntemdir.

Diğer taraftan, insan kanunları mecaz anlatım kullanmaz, çünkü herkes söz sanatlarına vakıf değildir ve kesin olması gereken kurallar, mecazlar ile anlaşılmaz, her yöne çekilebilir hale gelebilir. Aynı şekilde, bilim de mecaza sarılmaz, çünkü bilim de kesinlikten yanadır.

Fakat allah, yani insan kanunlarından çok daha üstün ve kesin kanunlar olan din kanunalarını koyan allah, her yana çekilebilen, ne idüğü belirsiz, oynak laflara sarılamaz. Bu tür söz oyunları yapan bir allah ya beyinden yoksundur, ya da bu zaten bir allah değildir, şairdir ve insanlar birbirine bunları aktarırken abartmış da abartmıştır.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...