Jump to content

Dindarlar iyi/melek - Ateistler kötü kalpli, bu algı neden vardır?

Recommended Posts

Küçüklükten beri yetiştiğimiz çevre, izlediğimiz programlar/haberler olsun bu algı hep böyledir. Muhafazakar insanlar hep iyi niyetli,güvenilir, dosdoğru gösterilirken bizim gibi inançsızlar hep çıkarcı, kötü kalpli, karaktersizmiş gibi bir algı vardır. Çünkü onlara göre; insanlar karaktersiz olduğundan, keyfine düşkün olduklarından inançsız olurlar. İnançsız dediğime bakmayın; islam dinine inanmamamız bile bizim bir inancımız olduğunu gösterir ama inançsız derken tüm görüşleri (Ateizm, Deizm, Agnostik) kastediyorum.Herkes için demiyorum ama bir çok kişi böyle düşünür. Hatta kimi insanlar sırf bu düşünceden dolayı inançlarını değiştirmeye, değişmeye hiç cesaret edemezler. Yalnız çevre baskısından dolayı değil, kendiside inançsız olmayı karaktersizlik olarak gördüğünden değişime açık değildir.

Sırf bu yüzden kimimiz bazen ailemizden bile gerçek düşüncelerimizi gizliyoruz. Çünkü onların gözünde inançsız olmak istemiyoruz. Bu ramazan ayında bunun çok cefasını çektim. Agnostik babam kızım mantık hatalarıyla dolu bir dine inanıp, oruç tutup kendine boşuna eziyet etme dediği halde Deist olduğumu bilen annem ve kardeşlerim için oruç tutuyorum. Zorbalık falan asla yok fakat tutmazsam onların gözünde nasıl bir algı yaratacağımı biliyorum ve onlar oruçlu oldukları için özgürce yiyip/içemeyeceğim için hiç öyle bir girişimde bulunmuyorum. Sırf bu yüzden oruç bile tutuyorum fakat inançsızken oruç tutmak ayrı bir zormuş. Her şeyi boşu boşuna yaptığını biliyorsun ama yinede engel olamıyorsun. Özgürlüğünü kısıtlıyorsun, boyun eğmiş oluyorsun, kendine kızıyorsun. Peki nereye kadar devam edecek bu durum, aranızda benim durumumda olan var mı?

Sitelerde Paylaş

Kötü insanlar kötü iyi insanlar iyidir. Dinin yani bir inanışın iyi bir insana körü şeyler yaptırabilir.

Örneğin allahtan korkmayan herşeyi yapar sözüne inananan biri kötü dür. Bunun gibi örnekler ön yargılar misal hayvan sevmeye insan sevmez sözüne bir ön yargılar. Ben hayvan çok severim ama insan için aynı şeyi diyemem.

Ha birde inanmadığın birşeyi yapmak zulümdür oruç gibi. İnaçlıyken bile hiç mantığım almıyordu ateist kafayla herşey daha net.

İnanç yada inaçsızlık insanın şeklini değiştirmiyor sadece ufkunu değiştiriyor.

Sitelerde Paylaş

Annen kardeşin yokken yiyip içseydin sende. Hadi onlar inandıkları allah için tutuyorlar sana ne oluyor :D Onlara tutuyormuş gibi görünsen yeterli gerçekten tutup kendine eziyet etme baban haklıymış.

Annen kardeşin senin deist olduğunu biliyor baban biliyor... Ya arkadaş niye oruç tutuyorsun madem. Oruç tutunca annen kardeşin seni daha çok mu sevecek. İnsanlar bizi sevsin diye istemediğimiz, inanmadığımız şeyleri niye yapalım? Yapma etme... İster annen baba ister eş sevgili eş dost. önce seni sen olduğun sevecek. Dinmiş inançmış değişkenlik gösterebilir.

Sen deist olduğun halde onları seviyorsun, önem veriyorsun? Onlarda yapacak o zaman aynı şeyi bir zahmet.

Sitelerde Paylaş

İyi insanlar da var, kötü insanlar da.

Kötü insanın, iyi olma olasılığı, iyi insanın, kötü olma olasılığından dahâ düşüktür.

Örneğin ben, yaklaşık 20 yıl öncesine kadar, yanlışlıkla, bir karıncanın üstüne bassam, kahrolurdum! Gerçi bu durum, hâlâ aynı kaldı.

Ama kendisini "insan" olarak tanımlayan bâzı barbarlara karşı, o kadar da acımasız olamam. Kan göremesem de, o barbarları, akılalmaz işkencelerle gebertebilirim.

Görüyorsunuz ki, birey, gelişken/değişkendir.

Dinlerin, insanları, ne kadar kolay "kötü insan" yapabildiğini, şimdi anlamışsınızdır. Ama teistler, dinsizlere oranla, genelde, dahâ kötüdürler. En güzel örneği; Siz, sırf ateist olmadığı için, birine kötülük yapan bir ateiste rastladınız mı?

Sitelerde Paylaş

insanları dualistik terimler üzerinden yargılıyoruz.(iyi-kötü, hristiyan-müslüman)

ama terimler tüm insanları eziyor.

dost bildiklerimizi ihanetleri,

ve düşman bildiklerimizin dostlukları, terimlere olan güvenimizi sarsıyor.

yani daha doğarken üzerimize konan bu etiket ve terimlerden kurtulmalıyız.

ya da en azından şiddet ve nefretten arındırmalıyız.

tarihinde bosherseybos tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Küçüklükten beri yetiştiğimiz çevre, izlediğimiz programlar/haberler olsun bu algı hep böyledir. Muhafazakar insanlar hep iyi niyetli,güvenilir, dosdoğru gösterilirken bizim gibi inançsızlar hep çıkarcı, kötü kalpli, karaktersizmiş gibi bir algı vardır. Çünkü onlara göre; insanlar karaktersiz olduğundan, keyfine düşkün olduklarından inançsız olurlar. İnançsız dediğime bakmayın; islam dinine inanmamamız bile bizim bir inancımız olduğunu gösterir ama inançsız derken tüm görüşleri (Ateizm, Deizm, Agnostik) kastediyorum.Herkes için demiyorum ama bir çok kişi böyle düşünür. Hatta kimi insanlar sırf bu düşünceden dolayı inançlarını değiştirmeye, değişmeye hiç cesaret edemezler. Yalnız çevre baskısından dolayı değil, kendiside inançsız olmayı karaktersizlik olarak gördüğünden değişime açık değildir.

Sırf bu yüzden kimimiz bazen ailemizden bile gerçek düşüncelerimizi gizliyoruz. Çünkü onların gözünde inançsız olmak istemiyoruz. Bu ramazan ayında bunun çok cefasını çektim. Agnostik babam kızım mantık hatalarıyla dolu bir dine inanıp, oruç tutup kendine boşuna eziyet etme dediği halde Deist olduğumu bilen annem ve kardeşlerim için oruç tutuyorum. Zorbalık falan asla yok fakat tutmazsam onların gözünde nasıl bir algı yaratacağımı biliyorum ve onlar oruçlu oldukları için özgürce yiyip/içemeyeceğim için hiç öyle bir girişimde bulunmuyorum. Sırf bu yüzden oruç bile tutuyorum fakat inançsızken oruç tutmak ayrı bir zormuş. Her şeyi boşu boşuna yaptığını biliyorsun ama yinede engel olamıyorsun. Özgürlüğünü kısıtlıyorsun, boyun eğmiş oluyorsun, kendine kızıyorsun. Peki nereye kadar devam edecek bu durum, aranızda benim durumumda olan var mı?

Biz xler olarak aşağılık, rezil insanlarız diyenleri hiç gördünüz mü?

İnsanlar ait oldukları veya olmak istedikleri tarafları kendilerinde bulunduğunu sandıkları veya olmasını istedikleri özellikler ile süslerler. Ait olmadıkları taraflar ise, doğal olarak onlardaki özelliklerin tam tersine sahip olmalıdır. Bu yüzden kendileri harika insanlarken, ateistler pis, kakadır.

Dinlilere göre, kendileri halden anlayan, dürüst, suç ve kabahat işlemeyen insanlardır. Fakat gerçekte ise durum bunun tam tersidir. Üstelik bu, psikolojik deneylerle bile desteklenen bir olgudur. Bir üstün irade, gözetleyici tarafından izlendiği söylenen insanlar yalan söylemeye ve suç işlemeye daha yatkın hale gelirler.

Onlara uymak yerine, kendi istediğiniz gibi yaşayın. Sizin tarafınızı bilmezlerse, eğer iyi özelliklere sahip olduğunuzu düşünüyorlarsa, kendilerinden zannederler. Eğer tarafınızı biliyorlarsa, ağzınızla kuş tutsanız, önyargı ile değerlendirilirsiniz.

Sitelerde Paylaş

Bu algı; cehalet, yobazlık, sabit fikirlilik, dogmatizm ve empati yetisinden uzaklaşma gibi sebeplerden geliyor.

Hiçbir inanç veya düşünce adına, "bizimle aynı şeyi düşünmeyen şöyle kötüdür" filan denilemez.

hepsi aynı derecede cehaleti ifade eder.

Sitelerde Paylaş

çünkü bir algı operasyonu var. medya'nın ve sosyal çevremizin koşullandırmalarına özne konumundasın. ister istemez etkilenme söz konusu. böylece fikir ve yargıların oluşuyor. medya'nın günümüzde güdümü yadsınamaz, eğer dini, siyasi, ekonomik, sosyal kanılarımızdan bahsediyorsak. zihinlerimiz bonbardıman altında, her türlü medya, kimi magazinel yargılar, modalar, kimiyse sosyal boyutlarda cereyan edenler.

kısacası mutlaka kendimizi kuşatan kültür tarafından sarmalanırız. bu ''kültür tutukevi''dir. oradan kimse çıkamaz. herkes etrafında bir fenomen algı oluşturur.

Sitelerde Paylaş

23 yaşındayım. Geçen tvde film izliyorum bi yanda çayımı yudumluyorum.

anneannem teyipten kuran açmış hoca okuyor oda gözüyle takip ediyor...

neymiş sevap topluycakmış..

sinirlendim teyipe tekme attım yere dustu.

eli ayağı n taş olur dedi bana aynı yukarda ekremtasın dedıgı gıbı...

annem memur olduğu ıcın kucukken benı anneannem buyuttu..

kafama bu doğmaları soktu.

hayla korkularımdan ne yazıkki kurtulamıyom...

ya cehennem varsa bende oraya gıdersem..

tek bir yaratıcının olduğuna ınanıyom beyler ateıst degılım..

ama bazı doğmalardan kurtulamadım.

bunun sebebı kimler?

1- anneannem

2- tvdeki hocalar

3- okuldakı din öğretmenleri

din hayatımdan çok seyi götürdü beyler :(

Sitelerde Paylaş

bunun sebebı kimler?

1- anneannem

2- tvdeki hocalar

Sorumlusu kendinizsiniz.

Düşünmeye başlamışsınız, fakat korkularınızın sizi durdurmasına izin veriyorsunuz. Kimse elinizden tutup da sizi aydınlığa çıkartamaz; bunu ancak siz yapabilirsiniz.

İnsanlar -isteyerek veya istemeyerek- size yalan söylediler, söylemeye de devam edecekler. Bunu engelleyemezsiniz. Engelleyebileceğiniz tek şey, sizin bu yalanlara inanmaya devam edip etmeyeceğinizdir. İnanmaya devam ediyorsanız, bunun sorumlusu sizsiniz.

Sorumlu demek, suçlu demek değil. Sorumlu demek, bu durumun yönetimi sizin elinizde, sonucu da sizin eseriniz demektir.

tarihinde bir_akil_insan tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Sorumlusu kendinizsiniz.

Düşünmeye başlamışsınız, fakat korkularınızın sizi durdurmasına izin veriyorsunuz. Kimse elinizden tutup da sizi aydınlığa çıkartamaz; bunu ancak siz yapabilirsiniz.

İnsanlar -isteyerek veya istemeyerek- size yalan söylediler, söylemeye de devam edecekler. Bunu engelleyemezsiniz. Engelleyebileceğiniz tek şey, sizin bu yalanlara inanmaya devam edip etmeyeceğinizdir. İnanmaya devam ediyorsanız, bunun sorumlusu sizsiniz.

Sorumlu demek, suçlu demek değil. Sorumlu demek, bu durumun yönetimi sizin elinizde, sonucu da sizin eseriniz demektir.

bir çocuğa annesi küçüklükten itibaren köpeğe yaklaşma sakın ısırır derse

bu çocuğun bilinçaltına çeşitli korkular yerleşir...

benımkıde o hesap..

belkide suç gerçekten bende yeterince cesur değilim

Sitelerde Paylaş

benımkıde o hesap..

Ortada bir suç bulunmuyor. Anneniz de sizin gibi yetiştirildiği için ezberlediği yalanları size aktarmış. Anneniz ya da büyükleriniz sizin kötülüğünüzü değil, iyiliğinizi istedikleri için, gerçekten olduğunu sandıkları tanrıya inandırmak, sizi onun gazabından korumak için ellerinden geleni yapmışlar. Fakat gerçekte böyle bir tanrı bulunmuyor. Bu yüzden, sizin iyiliğinizi isteyerek yaptıkları şey, aslında sizin zararınıza olmuş. Onların büyükleri de onlara aynı şeyi yaptılar. Onların büyüklerinin büyükleri de onların büyüklerine... Bu, ne yazık ki binlerce yıldır aynı şekilde, nesillerin sonrakiler iyilik adına zehirledikleri bir süreç.

Bundan sonra yapabileceğiniz, kendinizi korkulardan kurtarmak için aklınızı kullanmayı öğrenmek. Öncelikle aklınızı kullanmayı, sonra dünyayı ve hayatı öğrenmeniz gerekiyor. Bilgi, sizi görünmekten aciz hayallerin korkularından kurtaracaktır.

Kimseye, size bilmeyerek de olsa zararları dokundu diye kin beslemeyin. Kendinizi geliştirin.

Sitelerde Paylaş

benımkıde o hesap..

Buna suç demeyelim..

Zincirleri kırmak kolay değildir..

Tr de,genelde çocuk daha doğar doğmaz ,kulağına ezan okunur..

Etrafı algılama yaşına geldiğinde,allah,günah,melek falan gibi dini terimleri duymaya başlar..

Belli bir yaşa gelene kadar,din,allah, iliklerine kadar işler.

Bakar ki,ailesi,akrabaları,arkadaşları da müslüman,demek ki din doğru kanısına varır,elinden geldiğince ibadetlerini yerine getirmeye çalışır..

Eğer,etrafında sorgulamaya itecek kişiler varsa, veya,kendisi sorgulamaya başlarsa,eninde sonunda gerçeği görür..

Ama,bu dönem kolay değildir,yıllarca iliklerine kadar işlemiş dinden kurtulmak için zaman ve çaba gerekir..

Sitelerde Paylaş

Benim ailemin tamamı müslüman(En koyusu annemdir ama soft hocaları dinleyen biri.). O da . Ben hiç oruç tutmadım. Sen de tutmayabilirsin. Tutmazsan bir şey yapacaklarını sanmıyorum.

bunun sebebı kimler?

1- anneannem

2- tvdeki hocalar

Adam dinin yalan olduğunu öğrendim diyor, ama o dinin tanrısından korkuyor.

Çözüm nedir?

1-) Ne olursa olsun oruç tutma, namaz kılma.

2-) İslam yalan dindir. Bunun ispatı şöyledir:

1- Kur'an Muhammed'in sözüdür.

Kur'an'da bunu söyleyen bir ayet vardır. O ayete bir bakalım:

"Kur'an, hiç şüphesiz şanlı bir peygamberin getirdiği sözdür."(Hakka 40)

Şanlı bir peygamber ne demektir? Muhammed adı verilen seks manyağı demektir. Neyse Kur'an'daki bu gaf onun Muhammed'in uydurması olduğunun tek kanıtı değil.

2- Kur'an'daki hayvan sevgisi(!)...

"Yasaklandıkları şeylerden vazgeçmeye yanaşmadıklarında onlara 'Aşağılık maymunlar olun!' dedik."(A'raf 166)

"Şüphesiz siz, içinizden Cumartesi yasağını çiğneyenleri bilirsiniz. Biz onlara, 'Aşağılık maymunlar olun' demiştik."(Bakara 65)

“Yürüyüşünde tabiî ol. Sesini alçalt. Çünkü seslerin en çirkini, şüphesiz eşeklerin sesidir!”(Lokman 19)

Ayrıca kurban bayramında ve hacda sürekli hayvan boğazlanması da Kur'an'daki hayvan sevgisini(!) açıklamaktadır. İslam dinine göre hayvanlar öldürülmek içindir.

3- Kur'an'da kurban!

"Babasıyla beraber yürüyüp gezecek çağa erişince: 'Yavrucuğum! Rüyada seni boğazladığımı görüyorum; bir düşün, ne dersin?' dedi. O da: 'Babacığım! Emrolunduğun şeyi yap. İnşallah beni sabredenlerden bulursun.' dedi."(Saffat 102)

14ec4ll.jpg

4- İslam kendisinden olmayanları öldürmeyi emreder!

"Dinini değiştireni öldürün."(Buhari)

"Ortalıkta fitne kalmayıp din tamamen Allah'ın oluncaya kadar savaşın. Eğer küfürden ve fitneden vazgeçerlerse Allah onların yaptığını görür."(Enfal 39)

5- Müslüman olmayanlar cennete girebilir mi?

"İman edenler ile yahudiler, hristiyanlar ve sabiilerden Allah'a ve ahiret gününe inanıp iyi amel işleyenler üzerine asla korku yoktur, onlar üzülecek de değillerdir."(Maide 69)

"Kim İslam'dan başka bir din ararsa, ondan kabul edilmeyecek ve o hüsrana uğrayanlardan olacaktır."(Al-i İmran 85)

6- Seks manyağı peygamberin uydurduğu dinin cenneti

"Şüphesiz Allah'a karşı gelmekten sakınanlara bir kurtuluş, bahçeler, üzümler, göğüsleri tomurcuk gibi kabarmış genç kızlar ve dolu dolu kadehler vardır."(Nebe 31-32-33-34)

7- İslam - cariye ilişkisi

Kur'an'da hiçbir şekilde cariyeliğin kaldırılmasından söz edilmez. Kur'an'da cariyelik normal bir şeydir. Bununla ilgili bir ayete bakalım:

"Sahip olduğunuz cariyeler müstesna, evli kadınlar da size haram kılındı. Allah'ın size emri budur. Bunlardan başkasını, namuslu olmak ve zina etmemek üzere mallarınızla ücretlerini vererek istemeniz size helâl kılındı. Onlardan faydalanmanıza karşılık kararlaştırılmış olan mehirlerini verin. Ücret kesiminden sonra karşılıklı anlaşmanızda size günah yoktur. Şüphesiz Allah ilim ve hikmet sahibidir."(Nisa 24)

8- Kur'an'da kendi coğrafyası ve zamanı dışındaki şeylerden bahsetmemesi(Yanardağlar, penguenler, kangurular, mamutlar,...)

Bu Kur'an'ın insan uydurması olduğunu kanıtlayan şeylerden biridir. Kur'an'da neden dinazorlardan bahsedilmez? Çünkü o zamanki toplumlar izole oldukları için kendi coğrafyaları dışında bir şey bilmiyorlar ve bu yüzden kendi coğrafyaları dışında bir şeyden bahsedilmez. Ancak bunu bir tanrının yazdığı iddia ediliyorsa bunları da düşünmesi gerekmez miydi?

Şimdilik bu kadar yeter. Daha sonra devamını ekleyeceğim bu konuya.

9- İslam ve şiddet

İslam denen sapkın dinin şiddet taraftarı olduğunu Kur'an'da görebilirsiniz:

"Eşcinselliği içinizden 2 erkek yaparsa onlara eziyet edin. Bu ikisi tövbe eder, durumlarını düzeltirlerse onlara eziyet etmekten vazgeçin. Allah, tövbeleri çok kabul edendir, çok merhametlidir."(Nisa 16)

Hem eziyet etme emri verir hem de çok merhametlidir tanrı? Bunu yazanlar yazarken neyin kafasını yaşayarak yazmışlar merak ediyorum. Neyse geçelim bir diğer ayete:

"Erkekler, kadınların koruyup kollayıcılarıdırlar. Çünkü Allah, insanların kimini kiminden üstün kılmıştır. Bir de erkekler kendi mallarından harcamaktadırlar. İyi kadınlar, itaatkardırlar. Allah'ın korumasını emrettiği şeyleri kocalarının yokluğunda da korurlar. Başkaldırmasından endişe ettiğiniz kadınlara öğüt verin, onları yataklarında yalnız bırakın ve onları dövün. Eğer itaat ederlerse, artık onların aleyhine başka bir yol aramayın. Şüphesiz Allah, çok yücedir, çok büyüktür."(Nisa 34)

10- İslam'ın kadına verdiği değer(!)

İslam kadını birey olarak değil, cinsel obje olarak görür ki cariye konusunda bir kısmına değinmiştik.Ayrıca Kur'an'da hurilerden bahsederken gılmanlardan bahsetmemesi de yine kadına değer vermediğini gösterir. Şimdi burada birkaç ayet ve birkaç hadis daha verip pekiştireceğiz bu konuyu:

"Erkekler, kadınların koruyup kollayıcılarıdırlar. Çünkü Allah, insanların kimini kiminden üstün kılmıştır. Bir de erkekler kendi mallarından harcamaktadırlar. İyi kadınlar, itaatkardırlar. Allah'ın korumasını emrettiği şeyleri kocalarının yokluğunda da korurlar. Başkaldırmasından endişe ettiğiniz kadınlara öğüt verin, onları yataklarında yalnız bırakın ve onları dövün. Eğer itaat ederlerse, artık onların aleyhine başka bir yol aramayın. Şüphesiz Allah, çok yücedir, çok büyüktür."(Nisa 34)

"Boşanmış kadınlar evlenmeden üç adet süresi beklerler ve Allah'ın rahimlerinde yarattıklarını gizlemeleri helal olmaz. Kocaları da bu arada barışmak isterlerse geri almada herkesten çok hak sahibidir. Kadınların, yükümlülükleri kadar meşru hakları vardır. Ancak erkeklerin, kadınlar üzerinde bir derece üstünlük farkı vardır. Allah mutlak güç sahibidir, hüküm ve hikmet sahibidir."(Bakara 228)

"İyi kadın, 100 tane karga arasından alaca karga gibidir."(Buhari)

"Savaşta edindiğiniz cariyeleri satmadan evvel dışarı boşalmak şartıyla tecavüz edebilirsiniz."(Buhari, Müslim, Muvatta, Ebu Davud, Tirmizi, Nesai)

11- İslam'ın tanrı kavramının saçmalığı

Bir tanrı düşünün. Bir kitap gönderiyor ve bu kitapta yukarıdakiler gibi ve "Namaz kılın.", "Oruç tutun." gibi saçma sapan emirler veriyor. Bunun tanrı olduğuna inanır mısın? Ben inanmam.

9- İslam ve şiddet

İslam denen sapkın dinin şiddet taraftarı olduğunu Kur'an'da görebilirsiniz:

"Eşcinselliği içinizden 2 erkek yaparsa onlara eziyet edin. Bu ikisi tövbe eder, durumlarını düzeltirlerse onlara eziyet etmekten vazgeçin. Allah, tövbeleri çok kabul edendir, çok merhametlidir."(Nisa 16)

Hem eziyet etme emri verir hem de çok merhametlidir tanrı? Bunu yazanlar yazarken neyin kafasını yaşayarak yazmışlar merak ediyorum. Neyse geçelim bir diğer ayete:

10- İslam'ın kadına verdiği değer(!)

İslam kadını birey olarak değil, cinsel obje olarak görür ki cariye konusunda bir kısmına değinmiştik.Ayrıca Kur'an'da hurilerden bahsederken gılmanlardan bahsetmemesi de yine kadına değer vermediğini gösterir. Şimdi burada birkaç ayet ve birkaç hadis daha verip pekiştireceğiz bu konuyu:

"Boşanmış kadınlar evlenmeden üç adet süresi beklerler ve Allah'ın rahimlerinde yarattıklarını gizlemeleri helal olmaz. Kocaları da bu arada barışmak isterlerse geri almada herkesten çok hak sahibidir. Kadınların, yükümlülükleri kadar meşru hakları vardır. Ancak erkeklerin, kadınlar üzerinde bir derece üstünlük farkı vardır. Allah mutlak güç sahibidir, hüküm ve hikmet sahibidir."(Bakara 228)

"İyi kadın, 100 tane karga arasından alaca karga gibidir."(Buhari)

"Savaşta edindiğiniz cariyeleri satmadan evvel dışarı boşalmak şartıyla tecavüz edebilirsiniz."(Buhari, Müslim, Muvatta, Ebu Davud, Tirmizi, Nesai)

11- İslam'ın tanrı kavramının saçmalığı

Bir tanrı düşünün. Bir kitap gönderiyor ve bu kitapta yukarıdakiler gibi ve "Namaz kılın.", "Oruç tutun." gibi saçma sapan emirler veriyor. Bunun tanrı olduğuna inanır mısın? Ben inanmam.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...