Jump to content

''Allah'tan başka ilah yoktur'' söyleminin kaynağı

Recommended Posts

Mısırdan çıkış 20.bap..1-5;

Tanrı şöyle konuştu: “Seni Mısır’dan, köle olduğun ülkeden çıkaran Tanrın RAB benim.“Benden başka tanrın olmayacak. “Kendine yukarıda gökyüzünde, aşağıda yeryüzünde ya da yer altındaki sularda yaşayan herhangi bir canlıya benzer put yapmayacaksın.Putların önünde eğilmeyecek, onlara tapmayacaksın. Çünkü ben, Tanrın RAB, kıskanç bir Tanrı’yım. Benden nefret edenin babasının işlediği suçun hesabını çocuklarından, üçüncü, dördüncü kuşaklardan sorarım.

Sana yardım eden ben olduğuma göre,sana yardımı olmayan taptığın diğer putlardan vazgeçip,sadece beni tanrın olarak kabul edeceksin..Eğer bunu yapmazsan,senin bir işe yaramaz tanrılara(putlara)tapmanı kıskanırım ve seni mahvederim''diyor Yehova..

Benzer şekilde bir daha ifade edeyim;

''Sana yardım edebildiğime göre tek tanrı(put) benim..Benden başka tanrı(put) yoktur..Bunu kabul etmelisin..Yoksa kıskançlığımdan dolayı,deliye dönerim'' diyor Yehova..

Tek bir cümleye indirgersek;

''Ben kıskanç bir tanrıyım ve benden başka hiçbir tanrı yoktur..''

Yahudilerin ve hristiyanların bu kabile tanrısı Yehova'nın tutumunu,gnostiklere ait ''John'un gizli kitabı'',''delilik'' olarak adlandırmış ve şu yorumda bulunmuştur;

''O,bunu bildirerek,meleklere bir başka tanrının var olduğunu göstermiştir..Çünkü eğer başka bir tanrı olmasaydı,o kimi kıskanacaktı?''

Bu yoruma katılmamak mümkün değil..

Gnostikler,Yehova'nın gerçek tanrı olmadığına inanmışlardır..Gnostiklerin gerçek tanrısı tanımlanamaz/adlandırılamaz/bilinemez olandır..Pleroma denilen yerde yaşayandır..Yehova ise,yaratıcı tanrıdır..Demiurgos veya Laldaboath'da deniyor bu tanrıya..Kötücüldür,kifayetsizdir,kibirlidir,kördür..Yehova'ya göre,Evren'de kendisinden başka Tanrı yoktur..Halbuki kendisini yaratan,annesi Sophia'dır..Sophia,Yehova'nın bu küstahlığından dolayı kızar ve Yehova'yı azarlar..Yehova'ya ''yanlış yapıyorsun Samael(kör ve anlayışsız tanrı anlamında)'' der..

İslam dinini yaratanlar,antik Yunan'la,antik Mısır'la bağlantılı,bu yahudi-hristiyan ve pagan mitolojilerini kullanmışlardır..

Şımarık bir çocuk gibi olan Yehova'nın bu söylemlerini,kendi yarattıkları dinin tepesine koymuşlardır..Halbuki biraz düşünüldüğünde ''Allah'tan başka ilah yoktur'' söyleminin ne kadar aptalca bir söylem olduğu kolaylıkla anlaşılabilir..

Sitelerde Paylaş
Mısırdan çıkış 20.bap..1-5;
Tanrı şöyle konuştu: “Seni Mısır’dan, köle olduğun ülkeden çıkaran Tanrın RAB benim.“Benden başka tanrın olmayacak. “Kendine yukarıda gökyüzünde, aşağıda yeryüzünde ya da yer altındaki sularda yaşayan herhangi bir canlıya benzer put yapmayacaksın.Putların önünde eğilmeyecek, onlara tapmayacaksın. Çünkü ben, Tanrın RAB, kıskanç bir Tanrı’yım. Benden nefret edenin babasının işlediği suçun hesabını çocuklarından, üçüncü, dördüncü kuşaklardan sorarım.
Sana yardım eden ben olduğuma göre,sana yardımı olmayan taptığın diğer putlardan vazgeçip,sadece beni tanrın olarak kabul edeceksin..Eğer bunu yapmazsan,senin bir işe yaramaz tanrılara(putlara)tapmanı kıskanırım ve seni mahvederim''diyor Yehova..
Benzer şekilde bir daha ifade edeyim;
''Sana yardım edebildiğime göre tek tanrı(put) benim..Benden başka tanrı(put) yoktur..Bunu kabul etmelisin..Yoksa kıskançlığımdan dolayı,deliye dönerim'' diyor Yehova..
Tek bir cümleye indirgersek;
''Ben kıskanç bir tanrıyım ve benden başka hiçbir tanrı yoktur..''
Yahudilerin ve hristiyanların bu kabile tanrısı Yehova'nın tutumunu,gnostiklere ait ''John'un gizli kitabı'',''delilik'' olarak adlandırmış ve şu yorumda bulunmuştur;
''O,bunu bildirerek,meleklere bir başka tanrının var olduğunu göstermiştir..Çünkü eğer başka bir tanrı olmasaydı,o kimi kıskanacaktı?''
Bu yoruma katılmamak mümkün değil..
Gnostikler,Yehova'nın gerçek tanrı olmadığına inanmışlardır..Gnostiklerin gerçek tanrısı tanımlanamaz/adlandırılamaz/bilinemez olandır..Pleroma denilen yerde yaşayandır..Yehova ise,yaratıcı tanrıdır..Demiurgos veya Laldaboath'da deniyor bu tanrıya..Kötücüldür,kifayetsizdir,kibirlidir,kördür..Yehova'ya göre,Evren'de kendisinden başka Tanrı yoktur..Halbuki kendisini yaratan,annesi Sophia'dır..Sophia,Yehova'nın bu küstahlığından dolayı kızar ve Yehova'yı azarlar..Yehova'ya ''yanlış yapıyorsun Samael(kör ve anlayışsız tanrı anlamında)'' der..
İslam dinini yaratanlar,antik Yunan'la,antik Mısır'la bağlantılı,bu yahudi-hristiyan ve pagan mitolojilerini kullanmışlardır..
Şımarık bir çocuk gibi olan Yehova'nın bu söylemlerini,kendi yarattıkları dinin tepesine koymuşlardır..Halbuki biraz düşünüldüğünde ''Allah'tan başka ilah yoktur'' söyleminin ne kadar aptalca bir söylem olduğu kolaylıkla anlaşılabilir..

Demek buradan geliyormuş. Benden nereden geliyordu diye düşünürdüm. Herhalde deist Voltaire ile panteist Spinoza'nın tek Tanrı'ları da buradan geliyor.

Biraz düşünüldüğünde, "Allah'tan başka ilah yoktur" söyleminin ne kadar aptalca bir söylem olduğu kolaylıkla anlaşılabilirmiş, katılıyorum, ama nedense bu kadar kolay işi ancak az sayıda kişi becerebilmiş. Geri kalanlar Anadolu çomarı ya.

Ben de her şeyin kendisi için o kadar kolay olduğu biri olmak isterdim, hayat ne güzel olurdu anasını satayım.

Alemsiniz ya. Bir şey bilmediğiniz ölçüde daha akıllı olurdunuz vallahi.

Sitelerde Paylaş

Demek buradan geliyormuş. Benden nereden geliyordu diye düşünürdüm. Herhalde deist Voltaire ile panteist Spinoza'nın tek Tanrı'ları da buradan geliyor.

Saçma mı geldi size?

Nedir doğrusu bunun?

Sitelerde Paylaş

Saçma mı geldi size?

Nedir doğrusu bunun?

Yahu elini vicdanına koy: İslam dinini yaratanlar, bu Yahudi-Hıristiyan ve pagan mitolojilerini nasıl kullanmış olabilirler: Yehova'dan başka bir Tanrı daha vardır, bilinmezdir, Yehova kördür, kifayetsizdir, onu azarlayan bir annesi vardır, adı Sophia'dır... Bunu mu kullanmış İslam? Ne alaka?

İslam ile Yahudilik ve Hıristiyanlık, ve oradan geriye doğru gelmiş-geçmiş bütün dinler arasında ortak noktalar olması kadar doğal bir şey yoktur. Bunların hepsinde insanlara bildirilen aynı Tanrı'dır, tek Tanrı'dır. İslam'ın argümanı zaten bu. İslam yeni bir Tanrı tebliğ etmiyor ki.

Hatta olması gereken şey, İslam'la Yahudilik ve diğerleri arasındaki benzerliğin daha sıkı olmasıydı. Ama olmadı, olamadı.

İsrailoğullarına bildirilen tek Tanrı'yı İsrailliler pagan bir anlayış içerisinde kavradılar. Diğer bütün antik kavimlerin yaptığı gibi. O'nu bir kavim ilahına döndürdüler. Yehova; Yunanlıların Zeus'u, Sümerlerin Marduk'u gibi, mutlak tek Tanrı değil, tapılmasına izin verilen tek Tanrı idi.

Sadece İsrailoğullarının değil, çağdaşı pagan kavimlerin de Yehova algısı, çağın özelliklerine uygundur. İsrailoğullarının diğer tanrılara yaptıkları gibi onlar da bu Tanrı'yı reddetmediler, fakat O'nu İsrailoğullarının ilahı olarak tanıdılar.

Sorun, evrensel Tanrı'nın belli bir kavim tarafından temellük edilmesi değil. Zaten her kavim kendi ilahına sahipti ve bu sahiplik, Tanrı'nın evrenselliği ilkesini unutturacak kadar ön planda olan bir vurgu idi. (Bu, bugün de devam eden bir eğilim.)

Sorun, insanların o zamanki çevre-evren algısından kaynaklanıyordu. Her kavmin evreni kendi çevresinden ibaretti, dolayısıyla Tanrı da, kendi tanrısından. Böyle bir evrene böyle bir tanrı yakışırdı. Mesela Yunanlıların evreni Olympos dağında bitiyordu ve tanrılar orada otururdu.

Siz istediğiniz kadar anlatın-aktarın, sonuçta kişi kendi ölçüsü kadar kavrar. İsrailoğulları da kendilerine bildirilen evrensel tek Tanrı'yı, kendi kapasitelerince kavradılar. Çağın koşulları tarafından dikte edilen bir kapasite.

Gnostisizm ve mistisizm, dinlerde şu veya bu dereceye kadar var olan bir dinsel algılama formudur. İsrailoğullarının ve Hıristiyanlığın aşırı "ortamsallaştırılmış" bu Tanrı anlayışlarına karşılık, bu dinlerin içerisinden verilmiş bir tepkidir. Benzer tepkiler, İslam çevrelerinde de tasavvuf tarafından verilmiştir.

Siz, bilginizden fazla etkileniyorsunuz. Okuduğunuz çok sayıda kitap, Herodot, antik çağ, mitoloji falan derken hemen bunlardan bir sonuca vasıl olmak istiyorsunuz. Şimdi ben şu yukarıya yazdıklarıma kaynakça, dipnotu, yabancı bir-iki yazar ismi verseydim, inandırıcılığı ve kredisi hemen artacaktı gözünüzde.

Yanlış örnekleri biribirine bağlıyorsunuz. Antikçağdaki örnekler dinsel gerileme - dinsel dejenerasyon örnekleridir. Bunlar bugünkü dinlerin defeneratif formatlarına kaynak teşkil edebilirler. Ama dinlerin orijinal içeriğine kaynak teşkil etmezler.

Daha açık söylemek gerekirse, İslam veya Hıristiyan teolojisindeki tek Tanrı kavramını, antik mitolojilere bağlamak zordur. Hiç bir mitolojide yarattıkarından münezzeh, zaman tarafından kuşatılmayan, varlığın mutlak kendisi olan bir Tanrı yer almaz.

Ama bu dinlerdeki ortamsallaştırılmış Tanrı, yani Kosova Savaşında Sırp kralı Lazar'a görünen İsa, İsrailoğulları ile başka tanrıların pazarlığını yapan kavim ilahı, enkarne olarak Beyaz Saray'a inen ve Başkan Obama'ya öğütler veren Abraham Lincoln ve daha binlerce tanrı, antik çağdaki tanrıların kırıksız devamıdır.

Bağlantı kuracaksanız bunlarla kurun. Çünkü din süreçlerindeki gerileme, dinin kendisini muhafaza etmekten daha çok gerçek olan bir hikaye ve esas bunun açıklanması gerekiyor. Okuyup meftun olduğunuz antik kaynaklar alemlerin Rabbi'ni değil, açıklasa açıklasa Çanakkale'deki Ünzile Ebe yatırını açıklar.

İroni yapmıyorum, gerçekten öyle.

Siz, 1984'te ölen Fransız düşünür Foucault gibi yapın. Geçmişi kullanarak bugünü açıklamak yerine, bugünkü örneklerden hareketle geçmişi kavramaya çalışın: Bilgi'nin arkeolojisi diyor o buna.

Siz de bilgiyi geriye doğru kurun. Daha doğru örnekleri biribirine bağlarsınız.

Yoksa ikide bir gelip de "...sizin bilmem neyinizin kökeni antikçağda bilmem neye dayanır, Herodot der ki..." falan, çok demode oldu. 70'li yılların Zafer Pasajı sosyalistliğinde kaldı bunlar.

Sitelerde Paylaş

Yahu elini vicdanına koy: İslam dinini yaratanlar, bu Yahudi-Hıristiyan ve pagan mitolojilerini nasıl kullanmış olabilirler: Yehova'dan başka bir Tanrı daha vardır, bilinmezdir, Yehova kördür, kifayetsizdir, onu azarlayan bir annesi vardır, adı Sophia'dır... Bunu mu kullanmış İslam? Ne alaka?

İslamı yaratanlar, haydi bugün yeni din çıkartıyoruz diye bir düşünce ile yola çıkmamışlar. Var olan inançların geldiği durumdan devralıp, üzerine inşa etmişler. Dinler, çoğunlukla deliler tarafından inşa edilir. Her toplumda, tanrılardan mesaj aldığını söyleyen akıl hastaları vardır. Bunlar toplumlara göre şamanlar, kamlar, peygamberlerdir. Bunlar, aldıkları mesajlara göre dinleri yaratır, şekillendirir ve etki alanlarına göre de dinleri yayarlar. Evrenos soytarısı, insanları ikna ve tehdit edebilecek kadar kudretli olsaydı, bugün başka bir din daha bu topraklarda, öyle veya böyle, hüküm sürmekteydi.

İslam ile Yahudilik ve Hıristiyanlık, ve oradan geriye doğru gelmiş-geçmiş bütün dinler arasında ortak noktalar olması kadar doğal bir şey yoktur. Bunların hepsinde insanlara bildirilen aynı Tanrı'dır, tek Tanrı'dır. İslam'ın argümanı zaten bu. İslam yeni bir Tanrı tebliğ etmiyor ki.

Sümerdeki tek tanrı kimdir? Mısırın tek tanrısı kimdir? Yunanın? Aynı yerlerdeki diğer tanrılar necidir?

Hatta olması gereken şey, İslam'la Yahudilik ve diğerleri arasındaki benzerliğin daha sıkı olmasıydı. Ama olmadı, olamadı.

İsrailoğullarına bildirilen tek Tanrı'yı İsrailliler pagan bir anlayış içerisinde kavradılar. Diğer bütün antik kavimlerin yaptığı gibi. O'nu bir kavim ilahına döndürdüler. Yehova; Yunanlıların Zeus'u, Sümerlerin Marduk'u gibi, mutlak tek Tanrı değil, tapılmasına izin verilen tek Tanrı idi.

Tek tanrı, israiloğullarına kim tarafından bildirilmiştir? Tek tanrı, israiloğullarına bildirimin başarılı olmayacağını bilmemekte midir? Tek tanrı israiloğullarına layığı ile bildirebilmekten aciz midir? Tek tanrı, kendini bildirdiği adamların bu mesajı taşıyamayacağını bilmemekte midir? Elde anca bunlar vardı, ne yapalım diyerek bu tür insanlara mı bildirim yapmıştır?

Siz istediğiniz kadar anlatın-aktarın, sonuçta kişi kendi ölçüsü kadar kavrar. İsrailoğulları da kendilerine bildirilen evrensel tek Tanrı'yı, kendi kapasitelerince kavradılar. Çağın koşulları tarafından dikte edilen bir kapasite.

Meğer, alemleri yaratan, ol deyip oldurabilen, insanları öldürüp, diriltebilen tanrı, adamlara bir şeyi layığı ile anlatabilmekten acizmiş. Ne kadar isterse istesin, adamlar ancak kendi kapasitelerince anlayabilirlermiş. Bu ne uyduruk bir tanrıymış? Adeta sıradan bir insan kadarmış kudreti.

Defalarca yazdım ya, yine de takrarlayayım: Siz savunmayın; tanrınızı överken, bir tek yatırıp da düzeltmediğiniz kalıyor.

Sitelerde Paylaş

.............

İslam'ı yaratanlar neyi kullanacaklardı?

Tabi ki yahudiliği,hritiyanlığı baz alacaklar..Japonların veya Mayalıların dinlerini baz alacak halleri yok..İslam,direk olarak gnostisizm ile ilgili bir dindir ve bu dinin kökeninde de yahudi ve hristiyan gnostisizmi vardır..Yahudi ve hristiyan gnostisizmin,antik Mısır'la,Yunan'la ve Babil'le alakasını da bilen bilir..Yani İslam,antik Yunan'ı baz alamaz..En yakınındaki dini/inancı baz alacaktır..En yakınındaki din de hristiyanlıktır o bölgede..

Tek Tanrı inancı,her toplumda görülmez..Saçmalama..Tek Tanrı inancı Mısır'da Akhenaton,Babil'de Nebukadnezar ile başlar..Asıl başlangıç Babil'de Marduk'ladır..Senin Allah'ının kaynağı bu Marduk'tur..

Sümer'de Marduk yoktur..Yine çuvallamışsın..Sümer'de tek Tanrı diye bir şey yoktur..Yazıyım mı sana tarihleri de..Gerçi yazsak,yine anlamazsın sen..İlla bildiğini okuyacaksın sen..

Demek Yehova'yı reddetmemişler..Futbol takımı sanıyorsun galiba bu isimleri..Yahu,sırf bu Tanrılar için savaş yapmış insanlar..Benim Tanrı'mın siki,senin Tanrı'nın sikinden daha büyüktür diye binlerce yıl savaşmış insanlar..Zamanla senin gibi birileri çıkıp,yapmayın,tüm tanrıların kaynağı aynı filan demiş..Tabi bunu önce kabullenememiş insanlar..Sonra tek tanrı fikrine sıcak bakmışlar ve semavi dinlerin temeli atılmış..Yani sen binlerce sene evvel yaşıyan,orta yolu bulmaya çalışan o insanlar gibisin..İlkelsin yani..

Bakın öyle hiçbir mitolojide gibi iddialı laflar etmeyin..Bu cehaletinizi bu kadar belli etmeyin..

Yahudi mistisizmindeki gerçek tanrı,sizin hiçbir mitolojide diye başlıyan cümlenizdeki tanrıdır..Aynı şekilde hristiyan gnostisizmindeki gerçek tanrı da öyle..

Kişinin kafasında alemlerin rabbi denilen fikir olduktan sonra,bu kafaya çivide çaksak birşey değişmez..Bu önyargı olduktan sonra,imam yine bildiğini okuyacaktır..

Önyargınızdan kurtulmadan alemi de,alemlerin rabbini de anlıyamazsınız..

SİZ ÖZGÜR DEĞİLSİNİZ..Özgür bir beyniniz yok sizin..Bu yüzden yazdığınız herşey çöp..

Herodot'la dalga geçen birisi,olsa olsa alemlerin rabbini Allah isimli arap ilahı sanan bir bön olabilir..!

Sitelerde Paylaş

Elbette NOLAN, çok haklısın. Yahudiler de tek tanrıyı Mısır firavunu Akhenaton'dan öğrenmişlerdir. Bilindiği kadarıyla tek tanrı fikrini ortaya ilk atan, Akhenaton'dur.

Akhenaton, tanrının oğlu inancını değiştirip tanrının hizmetkarı kavramını koyarak peygamberlik inancını da yaratmıştır ayrıca. O tanrısına Aton dedi ve kendisine de onun hizmetkarı...

Yehova ile allah arasına eşittir işareti elbette koyamayız, değişmeyen hiç bir şey yoktur, buna inançlar da dahildir. Allah yehova ile ein sof muydu neydi o, işte o zıkkımın ortalaması. Yehova artı ein sof bölü iki eşittir allah... Çok basit bir denklem. Cahil çöl yağmacılarının kafasının da daha fazla bir şeye basmasını sakın beklemeyin... :D

Sitelerde Paylaş

İslam ile Yahudilik ve Hıristiyanlık, ve oradan geriye doğru gelmiş-geçmiş bütün dinler arasında ortak noktalar olması kadar doğal bir şey yoktur. Bunların hepsinde insanlara bildirilen aynı Tanrı'dır, tek Tanrı'dır.

Siz müslümler şu teraneyi her fırsatta tekrarlayarak çok zeki olduğunuzu sanıyorsunuz değil mi...

"Hiaaayyyt allah ne süper laaayyyn!" gibi...

Sayenizde gülmek için komedyenlere para vermiyoruz. Komedyenleri işsiz bırakacaksınız.

Allah diye bir şeyin olamayacağına kafanız gerçekten basmıyor değil mi... Basmıyor. Anlıyorum. Yani basmayınca yapacak bir şey yok. Basmıyor yani, ne yapabilirsin ki?

Sitelerde Paylaş

Davut ile güreş tutan ve ona yenilen yehova, bence daha centilmen ve iyi bir tanrı. Allah ondan çok beter. Hem yehovanın cehennemi de yok. Allah bildiğin manyak psikopatın teki, yakıp derilerini değiştirip tekrar yakacağım diyor allahın manyak sadisti! Hem de karışmadığı bir ot bot yok! Her ota bota karışıyor manyak! Yehova öyle değil, neye karışıp neye karışmayacağını biliyor.

Bu allah inancıyla hiç bir insanlık, hiç bir uygarlık, hiç bir şey olmaz millet. Bu müslümlerden bir insan olamaz bu allahları varken. Ben size söyleyim, sonra demedi demeyin. Olmaz bunlar. Bunlarla bir insanlık olmaz. Bunu kenara da kafanıza da yazın.

Ne demokrasi, ne insan hakları, ne laiklik, ne çağdaşlık, ne uygarlık... Hiç birisi bunların, bu müslümlerin bu allahları varken yanlarından teğet bile geçmez. Bunlar olsunlar, ben de Andromeda galaksisi olurum.

Sitelerde Paylaş

Dostum bunlar hikaye..Eğer gerçekten böyle bir çalışma yapılacaksa,kaynak kısmına wikipedia veya bir forumda kaynaksız yazan birisinin yazdıkları yazıl(a)maz..

Bu bir bilimsel çalışma değil..Haliyle burada bahsedilen hiç birşeyin önemi yoktur..

tarihinde NOLAN tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...