Jump to content

Patent arenası!

Recommended Posts

türkiyede ciddi bir üretim sıkıntısı var.yabancılar hergün yeni bir şey üretirken biz tüketiyoruz. arkadaşlar burda patenti alınıp iyi paraya satılabilecek fikirleri ortaya koyalım istiyorum. teknik bilginiz olmayan, hayalgücü seviyesinde konular tercihimdir.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 97
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

VIP cami projem var benim.

Hava Limanlarındaki CIP - VIP salonu gibi.

Platinium, Gold, Exclusive kart müşterileri bu ibadethanelere ücretsiz girebilecek.

Bunun haricinde paket programlar satın alınabilecek. Mesela;

1. Şakirt Paketi - Günde 5 vakit gidenler için (1 adet 1. derece akraba da dahil)

2. Münin Paketi - Cuma ve Bayram namazlarına gidenler için

3. Sosyal Paket - Cenaze namazlarına ve gösteriş için ara sıra camiye gidenler için

Peki ama neden VIP cami tercih etmeliyim?

1. VIP cami üyeliği alarak mümin kardeşlerinize yardım etmiş olursunuz.

2. Günde 5 defa temizlenen ve gül suyu kokulu halılarda namaz kılma keyfi

3. Maksimum 15 kişilik klimalı localarda namaz hizmeti

4. Sıcak su ile abdest alma kolaylığı

5. Kişiye özel hutbe ve fetva hizmeti

6. Her namazdan sonra çifte kavrulmuş lokum ve zemzem suyu ikramı.

7. Güler yüzlü hizmet

Dünyanın ilk özel camisi...

KOZA GRUP CAMİLERİ - İBADETTE KALİTE

tarihinde Cilehane tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Öncellikle önemli bir hatayı düzeltiyim,

Fikire patent falan verilmez. Hele konu teknik değilse patentle alakası dahi yoktur.

Patent, teknik buluşlara - icatlara verilir. G.Bell'in telefonu icat etmesi, Bluethooth teknolojisi gibi

Bu hak sahibine satma-kullanma-kullandırma bakımından münhasır yetki tanır. Ve koruma süresi incelemeli ve incelemesiz olmasına göre 7-20 yıl arasında değişir.

Bu farkı bilmenizde fayda var. Zira bir çok insan bu hususları karıştırıyor. (Özellikle medya, yeni bir tarım ürünü bulundu- patent alınacak diye haber yapıyorlar... cehalet temelli habercilik.)

Türkiyede ve Yurtdışında patent enstütüleri tarafından icadınıza patent verilebilmesi için aşağıdaki koşullar aranır,

Patent verilmesi için,

1. Yeni olmalı, Orjinal olmalı -- Dünyanın herhangi bir yerinde daha önce kullanılmamış-duyulmamış olmalı.

2. Bilinen teknik durum aşılmalı -- O teknik alanın uzmanı tarafından kolayca çıkarılmamalı

3. Sanayiye uygulanabilir olmalı. -- Sanayinin herhangi bir dalında üretilebilmeli

-- Patent alınamayacak teknik sınırların aşılmadığı durumlarda ise faydalı model başvurusu yapılabilir.

-- Türkiyede korunmasını istiyorsan TPE başvurmanız gerekir ve daha sonra ordaki başvuru tarihine göre, yurtdışında anlaşmalı olan ülkelerde grup ya da tek tek koruma altına aldırabilirsiniz.

Son bir husus, Copyright(Telif Hakkı) - Patent arasındaki farkı da öğrenmenizde yarar var.

tarihinde Fellix tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Patent sahibi olmak öyle sanıldığı kadar zor birşey değildir.

Herkes patent sahibi olabilir. Patent sahibi olmak için eğitime bile gereksinim yoktur. Akıllı ve zeki olmak ve bir konuyu çok iyi bilmek yeter.

Tabii bilime de büyük önem vermek gerekir.

İyi bir eğitimi olmayan Edison'un binlerce patenti vardır.

Fellix güzel ifade etmiş. Düşüncenin patenti olmaz.

Ama onları kitap şeklinde veya bilimsel mecmualarda yayınlarsanız ve onlar bazı konuları açıklamada başarılı iseler, adınız ölümsüzleşebilir.

Bu düşüncelerinizden yararlanılarak tasarımlanan araç ve gereçler için patent verilebilir.

Her patentin özgün olması da gerekmez. Mevcut bir aletin daha farklı ve kullanışlı bir verziyonu için de patent alabilirsiniz.

Ben ABD'de yaşayan (Türkiye'den buraya göçmüş) patenti olan çok başarılı Türkler tanıyorum.

Sitelerde Paylaş

Forumda kendi adına patent(leri) olan var mı?

Ben NASA'ya sonsuz devirli motor patenti sattım.

Üç ayrı uçak üreticisi şirkete ısı yalıtımıyla ilgili polimer patenti sattım.

Bir uçak şirketine iniş takımlarında kullanılan lastiklerin ömrünü arttıran patent sattım.

Sentetik amino asit üretimi için bir enstitüye patent sattım.

Fren balatası bileşimi için halen patent satmaktayım.

Sitelerde Paylaş

Ben NASA'ya sonsuz devirli motor patenti sattım.

Üç ayrı uçak üreticisi şirkete ısı yalıtımıyla ilgili polimer patenti sattım.

Bir uçak şirketine iniş takımlarında kullanılan lastiklerin ömrünü arttıran patent sattım.

Sentetik amino asit üretimi için bir enstitüye patent sattım.

Fren balatası bileşimi için halen patent satmaktayım.

1. pek olası değil. Patent no'sunu yazar mısın?

Sitelerde Paylaş

1. pek olası değil. Patent no'sunu yazar mısın?

Patentlerin büyük çoğunluğu işe yarar değildir. Sadece rakip şirketleri manipüle etmek için yapılan karmaşık çalışmalardan ibarettir.

Gerçek patentler şirketlerin ARGE’si için önemlidir. Aşırı derecede uzmanlaşmış ve nesiller boyu bu uzmanlığını koruyan bir şirket (kurum) söz konusudur. Aslına bakarsanız, teknolojinin tamamı belirli ARGE gruplarının elindedir. Bu gruplar da belirli (kapitalist) insanların elindedir.

Patent bu şartlarda satılır. Siz, önemli bir şirketin ARGE grubunun başaramadığını başarmışsınızdır. Ortada kimseye duyurulacak bir patent yoktur. Sadece; ilgili şirketin ilgileneceği bir patent vardır. Sadece, hiç kimse duymadan, siz bu patenti şirkete satarsınız. Ne bu patenti şirket alır, ne de siz satarsınız. Şirketin ARGE’si sizin patentinizi kimseye duyurmadan korur.

Bu işler için belirli noktalarda komisyon pazarı oluşmuştur. Patentinizi evrensel hale getirebilme riskini hiçbir şirket göze alamaz. NASA dahil, hiçbir firma (şirket) ARGE’sini belirli ve numaralı patentlere bağlamamıştır.

Teknoloji, belirli şirketlerin ARGE laboratuarlarındadır.

Dolayısıyla, sonsuz devirli motor için NASA’ya sattığım patentin numarasını bulamazsınız.

NASA’ya sattığımı belgeleyemezsiniz.

Ben yalan söylüyorum. Siz de inandınız. Hepsi bu.

Sitelerde Paylaş

türkiyede ciddi bir üretim sıkıntısı var.yabancılar hergün yeni bir şey üretirken biz tüketiyoruz. arkadaşlar burda patenti alınıp iyi paraya satılabilecek fikirleri ortaya koyalım istiyorum. teknik bilginiz olmayan, hayalgücü seviyesinde konular tercihimdir.

Kalorisiz ekmek düşünüyorum ben. Yiyince aynı ekmek tadı, kokusu, ama kalorisi yok. Nasıl olurdu ama...Tonlarca para kazanırdık.

Sitelerde Paylaş

Bir fırının yanından geçerken taze pişmiş ekmek kokusunu hangi moleküller veriyor bize?

Ekmeği dilimleyip kızarttığımızda hangi moleküller o kızarmış ekmek kokusunu veriyor?

Hangi moleküller, ağzımıza alıp çiğnemeye başladığımız o kızarmış ekmek kıvamını veriyor?

Üzerine tereyağ sürüp çeşnilendirebileceğimiz bir ekmek bu…

Ekmeğin her halini simüle eden ama sıfır kaloriye sahip bir ekmek, puaça, kek vs. düşünün.

Elimizde, kalorisiz bir un var artık.

Böyle bir unum olsaydı bunu nasıl yaptığımla ilgili patent almazdım. Sadece yapar ve satardım. Gerisini Sağlık Bakanlığı düşünsün. Sağlık Bakanlığı, eğer haberi olursa, standart dışı bu un ile ilgili hangi testleri yapacak? Bırakın yapsın. Hepsinden geçecek. Biz sadece nasıl yaptığımızı söylemeyeceğiz.

Patentini almadığım için bu unun yapısını kimse bilemeyecek. Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı, hatta FAO’nun yaptığı bütün testlerden geçecek. Bizim iddiamız şu olacak; sıfır kalorili un!

Un gibi davranan ve unu simüle eden molekülleri kim satın alabilir? Banane; bir şirket kurarım ve bütün dünyaya bu unu satarım.

Banane, bu unu satmaya çalışacak insanlar düşünsün konuyu…Bana para verirlerse onlara nasıl yapabileceklerini gösteririm.

Her buluş için patent almaya gerek yok;

Siz paradan söz edin!

Yeşil olsun lütfen…

Sitelerde Paylaş

İnanmadık, kibarca yokluyoruz altından ne çıkacak diye.

Pakette yüz tane poşet var. Paket açılır açılmaz yüz gün içinde havadaki nemden yada sıvı sudan etkilenip yapısını bozan bu yüz poşet sıradan alışverişler için son derece kullanışlı. Yeter ki paketi açmayın.

Paketi açtığınız andan itibaren en geç yüz gün içinde doğaya asla zarar vermeyecek, yapısını bozarak görsel/kimyasal olumsuz hiç bir durum oluşturmayacak bir polimer. Tamamen parçalanıp her bir parçası doğa ile uyumlu bir polimer.

Böyle bir polimere kaç Dolar verirsin?

Sitelerde Paylaş

Sıfır kalori mümkün değil. Suyun kalorisi sıfır. Gıda maddelerinin hiç birinin kalorisi sıfır olamaz.

Çünkü onlar ya şeker, ya protein ya da yağ içermek zorunda..

Koku, tat ve kıvam simüle edilebilir.

Sitelerde Paylaş

Koku ve tad simüle edilebilir, evet. Kıvam bile simüle edilebilir.

Bu teknoloji şu anda var..

İşte; bu yüzden konumuz patent satmakla ilgili. Sanırım bazı patent dışı arkadaşlar, patentlerin satılamayacağını düşünüyor.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...