Jump to content

Türkiye'nin Rusya'ya Tepkisi Nasıl Olmalıdır?

Recommended Posts

Uçağı düşürülen Rusya bir dizi kararlar alarak Türkiye'yi cezalandırmaya çalışıyor ama, onlardan tatmin olmuşa benzemiyor.

Bizden özür dilememizi ve Rusya'ya tazminat ödememizi bekliyor. Putin ancak o zaman tatmin olacağını ihsas ediyor.

Bu durumda onurlu ve gururlu bir ülke olarak Türkiye Rusya'ya nasıl bir tepki göstermelidir?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 54
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Biz görüşelim diyoruz, yanaşmıyorlar. Biz bir adım attık ve arkasında durmalıyız.

Rusya çevresindeki ülkelerin sınırlarını yıllar yılı ihlal edip üstünlük göstermeye çalıştı.

tarihinde BrainDamage tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ben her iki ülke için onurlu bir çözüm buldum. Ama ikisi de kabul etmeyebilir.

Rusya sınırı çok kısa bir süre için geçtiğini kabul edebilir.

Türkiye de bu kadar kısa süreyi sabredemeden geçirdiği ve uçağı düşürdüğü için özür dileyebilir.

Bu olaydan her iki ülke de sorumludur. Bu nedenden zararın yarısını Türkler, diğer yarısını da Ruslar karşlıamak zorundadırlar.

Yalnız bu durumda ölen Rus pilotun durumu havada kalıyor.

Ondan Türkiye sorumlu olamaz. Ondan sınırı geçme riskini göze aldığı için Ruslar sorumludur.

Sitelerde Paylaş

Ben devletin başında olsaydım, şu şekilde barış yollarını açardım:

1-) Yazılı olarak bir özür beyanında bulunulacak (bu türk halkı için de gereklidir. Devlet adamları egolarını tatmin edecek diye halk zarar görüyor)

2-) Pilotu öldürdükleri için, Türkmenlere 1 veya 2 ay yardımlar kesilecek bu şekilde yaptırım uygulanacak.

ayrıca ateş açan askerlerin yakalanması için girişimler başlatılacak (Türkmenler, pilotu öldürerek, Türkiye'yi zor durumda bırakmıştır)

3-) Düşürülen uçak tazmin edilmeyecek ama yeni bir uçak verilmesi şarta bağlanacak;

Rusya en az 3 ay boyunca bölgedeki operasyonlarda sadece IŞİD'i hedef alacak

4-) Öldürülen pilotun ailesini ziyaret etmek üzere bir heyet gönderilecek, aileye sembolik bir tazminat ödemesi de yapılacak.

5-) Rus uçaklarına 1 hafta boyunca sınır geçme izni (güven tazeleme amaçlı)

ayrıca bir daha aynı olayın yaşanmaması için, havada rus uçaklarıyla haberleşme sistemi oluşturulacak

elbette ruslar, özel izin dışında sınırı geçmeyecek, aksi halde vaad edilen uçak verilmeyecek.

6-) Rusya 1 yıl içinde IŞİD örgütünü çökertirse, Türkiye'de Ruslar için özel üs kurulacak.

her tür terör örgütü konusunda yardımlaşma devam edecek.

7-) Türk Hava Yolları, 1 yıl boyunca rus vatandaşlara özel indirim yapacak

+ Turizm firmalarıyla anlaşılarak, tatil köylerinde ruslara %20 indirim uygulanacak.

Görüldüğü gibi önemli bir taviz vermeksizin, büyük zararları önlemek mümkün.

Sitelerde Paylaş

Türkiye yaptığı haklı eyleminin sonuna kadar arkasında durmalıdır.

Bu saatten sonra "Efendim biz ettik sen eyleme" metodunu seçerse, kendisi kaybeder.

Dik durmak zorunda, yoksa gelecekteki politikalarında pek ciddiye alınmaz.

Şu anda bütün Batı dünyası bu mevzuda Türkiyenin pozisyonundadır. Rusya bunun gayet farkında.

O nedenle haksız kızgınlığını ekonomik yaptırımlarla gidermeye çalışıyor.

Örneğin yeni yıldan itibaren Rusyaya seyahat etmek isteyen Türk vatandaşları vize almak zorunda.

Rusyanın bu kızgınlığı en fazla 1 sene sürer, sonra herşey normal rayına oturur.

tarihinde kavak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Putin iğrenç bir mahalle kabadayısı ve halkını soyan bir hırsız. Demir bir yumrukla yönettiği bir mafya çetesinin başı.

Tayyip de öyle bir karakter olmasaydı, bu olay bizim nasıl insanlar olduğumuzu ortaya koymak için çok güzel bir fırsat olurdu.

Ama ne yazık ki Tayyip de bir kabadayı, bir hırsız ve bir çetenin başı...

Her biri bir devleti simgeleyen iki ahlaksız devlet başı aralarında küfürleşip, birbirlerine hakaret ediyorlar.

Türk ve Rus halkları bu iğrenç sataşmaların kaynağı ve hedefi oluyor.

Ne acı..

HACI

Sitelerde Paylaş

Hacı, Batı'da esen hava nasıl?

Avrupayı bilmiyorum ama ABD resmi çevreleri Türkleri haklı buluyor ve savunuyor..

Ama medya Türkleri acele davranmakla da suçlamaktan çekinmiyor. Yine de medya çoğunlukla Türkleri haklı buluyor.

Bu vesile ile kimlerin, nelerin Türk düşmanı olduğu anlaşılıyor. Bazıları Türkiyeyi Nato'dan çıkarmak bile istiyor.

Bir kısım medyanın Türkleri cesaretinden dolayı övdüğünü bile okudum, duydum...

Sitelerde Paylaş

Ruslar federasyonun gücünü göstermek için zaman zaman şov yaparlar.

Çünkü federasyona bağlı cumhuriyetler her 5-10 yılda bir devletin gücünü test ederler söylem ve eylemleriyle.

Federasyon merkezi de o teste dışarıya veya içeriye tepki vererek karşılık verir.

Son 20 yıldır tüm cumhuriyetlere çok güçlü olduğunu gösteriyor.

Bu da hepsini daha da bağlıyor.

Rusyayı sert tepkiler vermeye zorlayan federasyona bağlı cumhuriyetler.

Dünyanın yarısına yayılmış bir federasyonu ancak çok büyük ve korkutucu bir güçle bir arada tutabilirsiniz.

Bu korkuyu dünyaya sergiliyor rusya

İçerideki cumhuriyetler de daha güvenli yer olmadığından içeriye daha çok bağlanıyorlar.

Kapitalistlerin hatası var burada.

Paradan daha büyük olan gücü hesaba katmıyorlar.

Korku.

Herkeste para olmayabilir ama herkeste korku vardır.

ABD Rusyaya karşı bir şey yapamaz

Savaşmaya kalksa neyle savaşacak?

Enerji kaynaklarının hepsinin güvenliğini sağlayabilmiş değil ABD

Nereden ne enerjisi alacak da Rusyayla savaşa tutuşacak? :D

Arabistandan ABD'ye tankerle petrol taşımasına izin verir mi Rusya onun? :D

Sitelerde Paylaş

Yani dediğim şu

Rusya şova daha yeni başladı.

Üstelik Türkiye üzerinden 40'a yakın Nato devletine de gücünü gösterip korku salıyor

Adamlar bu fırsatı bırakır mı?

Türkiyenin en az 3-5 uçağını veya sınırdaki birliklerini vuracaklar.

Nato da acil toplanacak ve Rusyayı kınayacak

Stratejik olarak tam da iklim zirvesi olduğu gün yapardım ben olsam

Türkiye temsilci göndermez (bir yerler vurulunca kalkıp da gidemez Erdoğan veya Davutoğlu)

Diğer büyük başlarla oturur Türkiyesiz konuşurlar.

Bir taşla bir sürü kuş.

ABD başkanı türkiyenin uçağı düştü diye fransaya gitmemezlik etmez :)

Sitelerde Paylaş

Ben senin Age of Empires bile oynamam Mindsurfer... Fazla hayalperestsin, halk kimsenin umrunda değil.

Savaş oyunlarında zamanında binlerce uçak, helikopter indirmişliğim var. sorun da orda zaten, bu bir oyun değil.

Halkın kimsenin umrunda olmadığının farkındayım. o yüzden ''ben devletin başında olsaydım'' dedim

Şu anda ülkeyi ben yönetmiyorum.

Taviz gibi görünen şeyler, karşı taraftan aynı güzellikte cevap almayı başardığında, ancak barış yeteneği olarak değerlendirilebilir.

Artık kim taviz olarak görüyorsa, onun için diyorum. bahsettiklerimin maaliyeti, halkın olası ekonomik kayıplarının %1i bile değil.

Hava sahasında uçak var diye, füze atmaya kimsenin hakkı yok. Kanunlar, gelenekler değil, insanlık önemli.

Türkiye bu saçma geleneği değiştirmenin ilk adımını atabilecek kadar ilerici bir ülke olabilseydi, unutulmaz bir gelişmeye imza atmış olurdu.

Savaşmak ilkelliktir, barış yeteneği ise gelişmişliği ifade eder.

Ordular güç gösterisi yapacak diye, halkı birbirine düşman edemeyiz. Milli çıkarlar filan bunlar bahane, amaç iktidar savaşıdır.

tarihinde Mindsurfer tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Rusya'nın karizmayı çizdirdiği net. Eğer bunu restore etmek anlamında bizden bir adım gelmezse bu meseleyi uzun süreler unutamayacaklar, kin tutacaklar.

Bu da artık daha tedbirli olmamıza daha çok kaynak harcamamıza neden olacaktır.

Her işimizde acaba ABD ne der derken bir de buna acaba Rusya ne yapacak eklenecektir.

Rusların içinde olduğu çatışma yaşanan bölgelerden geçen bir THY uçağının aynen Ukrayna üzerinden ilerleyen Hollanda uçağının düşürülmesi gibi kim vurduya kurban gitmesi mümkün. Buna benzer çok boktan durumlar oluşabilir.

Bize hiç faydası olmayan tam tersi bize zarar veren bu meseleyi Türk usulü bir yöntemle (ne şiş yansın ne kebap) çözmek gerekir.

Sitelerde Paylaş

Bir itle dalaşılmayacağını Türkiye yeni öğrenmiyor. Rusya ile yüzlerce yıllık geçmişimiz var.

Ortalığı karıştıran Tayyip iti.. Neden bu aptallığı yaptığını bilemeyiz. Ama bir nedeni vardır mutlaka.

Durup dururken, birkaç saniye Türkiye hava alanına giren bir uçak düşürülmez.

Paraşütle atlayıp canını kurtarmak isteyen pilot ördek avlar gibi avlanmaz. Geneva anlaşmasına aykırıdır.

Türkiye'ye birşeylerin olduğu kesin. Ama ne olduğu açık değil.

Bunun cezasını hepimiz çekeceğiz.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...