Jump to content

Hayatım hep böyle mi geçecek?

Recommended Posts

Merhaba. Ben 17 yaşındayım. Bu forumda yaklaşık 1 senedir bulunuyorum. Çok şey öğrendim. Çok özgür bir platform her şeyi konuşabiliyosunuz. Muhalif yazılara tahammülsüzlük yok ve gerçekten zeki insanlar bilgili insanlar var.

Lafı fazla uzatmadan ben kendi hayatımdaki bir kaç sorun yüzünden sizden tavsiye almak istiyorum. Ben hayatımdan hiç memnun değilim. Çünkü hiçbişey bana zevk vermiyo depresyon diyebilirsiniz evet ben doktorada gidiyorum 6 aydır ilaç kullanıyorum ama işe yaramıyo. Ayrıca hiç arkadaşımda yok. Olsa bile ben bir ortamda çok pasif kalıyorum. Okulda falan bir arkadaş ortamına girdiğimde çok suskun kalıyorum herkes beni ezmeye çalışıyo. Baskın karakter değilim. Mesela 1 haftadır internette bir kızla konuşuyodum gayet de hoşuma gitmişti. Bende onun hoşuna gittim söyledi kendisi. Ama bana dün dedi ki sen kendini savunamıyosun bana kendini ezdiriyosun senin yanında biri bana laf atsa hiçbişey yapamazsın dedi. Gerçekten de öyle buda benim çok moralimi bozdu engelledim kızı faceden.

Arkadailar ben nasıl dominant , alfa biri olabilirim. Bu değişemezmi? Konuşkan , girişken , atılgan birisi olmak istiyorum...

Sitelerde Paylaş

Merhaba. Ben 17 yaşındayım. Bu forumda yaklaşık 1 senedir bulunuyorum. Çok şey öğrendim. Çok özgür bir platform her şeyi konuşabiliyosunuz. Muhalif yazılara tahammülsüzlük yok ve gerçekten zeki insanlar bilgili insanlar var.

Lafı fazla uzatmadan ben kendi hayatımdaki bir kaç sorun yüzünden sizden tavsiye almak istiyorum. Ben hayatımdan hiç memnun değilim. Çünkü hiçbişey bana zevk vermiyo depresyon diyebilirsiniz evet ben doktorada gidiyorum 6 aydır ilaç kullanıyorum ama işe yaramıyo. Ayrıca hiç arkadaşımda yok. Olsa bile ben bir ortamda çok pasif kalıyorum. Okulda falan bir arkadaş ortamına girdiğimde çok suskun kalıyorum herkes beni ezmeye çalışıyo. Baskın karakter değilim. Mesela 1 haftadır internette bir kızla konuşuyodum gayet de hoşuma gitmişti. Bende onun hoşuna gittim söyledi kendisi. Ama bana dün dedi ki sen kendini savunamıyosun bana kendini ezdiriyosun senin yanında biri bana laf atsa hiçbişey yapamazsın dedi. Gerçekten de öyle buda benim çok moralimi bozdu engelledim kızı faceden.

Arkadailar ben nasıl dominant , alfa biri olabilirim. Bu değişemezmi? Konuşkan , girişken , atılgan birisi olmak istiyorum...

Bunlar gayet tipik sıkıntılar, eminim birçok kişi bunu yaşıyor/yaşamakta.

Öncelikle kendini nasıl gördüğünü fark et. Kendini zayıf bir karakter olarak görüyorsun, diğerlerinden aşağıda görüyorsun yani. Hatta onların davranışları sana o kadar doğal ve akışında geliyor ki onların böyle olması senin düşüncelerini destekliyor kendiliğinden. Bu döngüye düşmüş o kadar çok kişi var ki, doğamızda olan baskınlık/sürü lideri gibi kavramlardan bahseden birçok yayın var. Sırf o yazıların varolması bile kaç kişinin bu sorundan muzdarip olduğunu göstermekte.

Her insan değişik sıfatlarla doğmuştur, bize düşen bunları dengeli bir şekilde geliştirebilmektir. Kimisi sinirlidir, kimisi doğuştan liderdir, kimisi girişkendir, kimisi çekingendir... 7 yaşındaki çocukları izleyerek bile bu sıfatları gözlemleyebilirsin. Kimileri doğuştan atılgandır, uyanıktır. Ancak bu, diğerlerinin zamanla onların üstüne geçmeyeceklerini göstermez. Bu yüzden herkesin aynı olmadığını bil, insanları farklılıklarıyla kabullen.

İnsan sürülerinde de belirli bir düzen vardır. Sadece gözlemleyerek fark edebilirsin bunu. Kiminin lafı dinlenir, kimi dangalaklığından diğerlerini ezmeye çalışır vs vs... Bu sistem içgüdüseldir çoğunlukla, biraz da alışkanlıktır. Bu, bana kalırsa düşünüp de üzerine oynayabileceğin bir sistem değildir. Elbette insanlar üzerinde manipülasyonlar yapabilirsin, ama bunu sürekli sürdüremezsin. İnsanların çoğu sürüde üst kademeye çıkmaya çalışır. Bunun için farklı enstrümanlar kullanırlar. Kiminin sırf görüntüsü bile yeterlidir örneğin. Bu düzende bileceğin tek şey, en iyi arkadaş dediğin insanların bile bu düzenle ilgili içgüdüleri olduğudur. İnsanların g.tlerinin kalkmasına izin vermemelisin. Aynı zamanda seni ezmelerini bir sürü davranışı haline getirmemeliler.

"Eyvallahçılık", tehlikelidir. Bazen dişlerini göstermelisin. Örneğin tanıştığın kız sana "salak mısın" gibi bir cümle kurdu. Sen de kızı çok beğendin, o kadar umutsuzdun ki "özür dilerim saçmaydı" dedin.

Yahu bunu niye dedin? Çok klişe ama, sana kız mı yok? Bunlar insanların birbirlerine yaptıkları testlerdir. Sen eyvallah çektikçe daha fazlasını yaparlar. Duruma bağlı olarak şöyle demeliydin: "Ya benimle düzgün konuş ya da defol git.". Evet büyük ihtimalle gidecek bundan sonra, gitsin de zaten. Kimseye muhtaç değilsin. Kimseden aşağı da değilsin. Kimse seni ortamın maskarası haline getirememeli. Eğlenmek için sürüde seni kullanmaya çalışanlara her zaman ağzının payını vermen gerekir. Korkma, zaten seni korkutan da onların korkmuyor gibi görünmesi. Belki de senin korkuyor gibi görünmen onların korkmamasını sağlayan şeydir? Bir şey olursa da kendini üzme, dünyanın sonu değil.

Erkekler arasında çok ilginç ilişkiler vardır, ancak bunu ne ben burada sana anlatabilirim, ne kendim bu konuda uzmanım, ne de vaktim var. Okuyabilirsin, ancak dedikleri gibi; cehaleti alır ama eşeklik baki kalır. Belki kalmaz, bilemedim. Sende bitiyor her şey.

Sitelerde Paylaş

Bunlar gayet tipik sıkıntılar, eminim birçok kişi bunu yaşıyor/yaşamakta.

Öncelikle kendini nasıl gördüğünü fark et. Kendini zayıf bir karakter olarak görüyorsun, diğerlerinden aşağıda görüyorsun yani. Hatta onların davranışları sana o kadar doğal ve akışında geliyor ki onların böyle olması senin düşüncelerini destekliyor kendiliğinden. Bu döngüye düşmüş o kadar çok kişi var ki, doğamızda olan baskınlık/sürü lideri gibi kavramlardan bahseden birçok yayın var. Sırf o yazıların varolması bile kaç kişinin bu sorundan muzdarip olduğunu göstermekte.

Her insan değişik sıfatlarla doğmuştur, bize düşen bunları dengeli bir şekilde geliştirebilmektir. Kimisi sinirlidir, kimisi doğuştan liderdir, kimisi girişkendir, kimisi çekingendir... 7 yaşındaki çocukları izleyerek bile bu sıfatları gözlemleyebilirsin. Kimileri doğuştan atılgandır, uyanıktır. Ancak bu, diğerlerinin zamanla onların üstüne geçmeyeceklerini göstermez. Bu yüzden herkesin aynı olmadığını bil, insanları farklılıklarıyla kabullen.

İnsan sürülerinde de belirli bir düzen vardır. Sadece gözlemleyerek fark edebilirsin bunu. Kiminin lafı dinlenir, kimi dangalaklığından diğerlerini ezmeye çalışır vs vs... Bu sistem içgüdüseldir çoğunlukla, biraz da alışkanlıktır. Bu, bana kalırsa düşünüp de üzerine oynayabileceğin bir sistem değildir. Elbette insanlar üzerinde manipülasyonlar yapabilirsin, ama bunu sürekli sürdüremezsin. İnsanların çoğu sürüde üst kademeye çıkmaya çalışır. Bunun için farklı enstrümanlar kullanırlar. Kiminin sırf görüntüsü bile yeterlidir örneğin. Bu düzende bileceğin tek şey, en iyi arkadaş dediğin insanların bile bu düzenle ilgili içgüdüleri olduğudur. İnsanların g.tlerinin kalkmasına izin vermemelisin. Aynı zamanda seni ezmelerini bir sürü davranışı haline getirmemeliler.

"Eyvallahçılık", tehlikelidir. Bazen dişlerini göstermelisin. Örneğin tanıştığın kız sana "salak mısın" gibi bir cümle kurdu. Sen de kızı çok beğendin, o kadar umutsuzdun ki "özür dilerim saçmaydı" dedin.

Yahu bunu niye dedin? Çok klişe ama, sana kız mı yok? Bunlar insanların birbirlerine yaptıkları testlerdir. Sen eyvallah çektikçe daha fazlasını yaparlar. Duruma bağlı olarak şöyle demeliydin: "Ya benimle düzgün konuş ya da defol git.". Evet büyük ihtimalle gidecek bundan sonra, gitsin de zaten. Kimseye muhtaç değilsin. Kimseden aşağı da değilsin. Kimse seni ortamın maskarası haline getirememeli. Eğlenmek için sürüde seni kullanmaya çalışanlara her zaman ağzının payını vermen gerekir. Korkma, zaten seni korkutan da onların korkmuyor gibi görünmesi. Belki de senin korkuyor gibi görünmen onların korkmamasını sağlayan şeydir? Bir şey olursa da kendini üzme, dünyanın sonu değil.

Erkekler arasında çok ilginç ilişkiler vardır, ancak bunu ne ben burada sana anlatabilirim, ne kendim bu konuda uzmanım, ne de vaktim var. Okuyabilirsin, ancak dedikleri gibi; cehaleti alır ama eşeklik baki kalır. Belki kalmaz, bilemedim. Sende bitiyor her şey.

Tesekkür ederim cok güzel bir yazı. Çok haklısın.

Sitelerde Paylaş

Tesekkür ederim cok güzel bir yazı. Çok haklısın.

Bence de çok güzel yazmış. O da senin yaşındayken sana benzer süreçlerden geçti. O kadar akıllı ve bilgiyle hareket eden biriydi ki, doğru gözlem yapıp bilgisini de kullanarak atlattı ve bugün seninle onları paylaşacak kadar güven kazandı.

Şunu bilmelisin ki senin yaşların erkeklerde daha zor geçen geçen yaşlar ve bu sıkıntıları yalnızca sen yaşamıyorsun. Ben hep kendine zaman tanı derim senin gibi arkadaşlara. Şu anda hormonlarınız da sizi çok zorluyor, depresyona yatkın oluyorsunuz.

Hiç kimse senden daha değerli değil. Bizim genel sorunumuz, kendimize duymamız gereken saygıyı önce başkalarından beklemek. Biz kendimize saygı duyunca, kendi değerimizin farkına varınca, biri saygısızlık ettiğinde onu doğru biçimde ona gösterince başkaları da saygı duyar ve düşünerek konuşmaya zorlanır.

Kendine güven ve seni ezmeye çalıştıklarında onları kendileriyle yüzleştir. Anlamazsa anlamasın, boşver ve ona direkt arkanı dön. Varlığını reddet, seni tırmalamaya devam etse de yok say. Ama bunu korkarak değil, korktuğunu hissettirerek değil, onu gerçekten takmadığını göstererek yap. Önemli olan kendini doğru savunman, doğru davranman ve içinin rahat etmesi. Bu arada diğerleriyle ilişkini doğal akışında sürdürürsen etkilenmediğini de göstermiş olursun ve bu durum onları da etkiler. Zaman içinde her şeyin oturduğunu göreceksin.

İnternette sohbet ettiğin o kızın söylediği şey çok önemli aslında. Kız zeki biri değildir belki ama içgüdüsel konuşmuş.

İnsanların seni sevmesi, ilgi göstermesi ve kabul etmesi için onların her dediğini veya yaptığını onaylamak ya da yanlışlarına göz yummak seni değersizleştirir. Hayır demeyi bilmeyenin evet'inin de bir değeri olmaz.

Hayır, istemiyorum, bu yanlış demekten çekinme, varlık belirtmekten korkma. İnan bana senin yaşındaki herkesin iç dünyası çoktan oturmuş değil, birtakım karakteristik özellikleri onları daha olgun ve güvenli gösterse de hiçbiri kendinden çok emin değil. Hepiniz var olma, kişilik kazanma, ilgi ve kabul görme savaşı içindesiniz ancak yukarıda da söylediğim gibi, bu erkekler dünyasında daha da zor. Çok ciddi bir testosteron savaşı içindesiniz.

Biraz da böyle bak ve arada sırada dalga geç. Kendinle de...

Sitelerde Paylaş

Huyların aynı bana benziyor ben 16 yaşındayım aynı senin gibiyim,sadece kendimi ezdirmiyorum...

Sitelerde Paylaş

Sosyal fobin varsa gecmis olsun, kolay kolay kurtulamazsin. Ama belirli olaylardan dolayi boyle kendine guvenin azaldiysa kurtulabilirsin ama bu da zor.

Internette bile birine kendini ezdirdigine gore sendeki sorun oyle kolay kolay kurtulabilecegin bir soruna benzemiyor.

Eger bundan 5 yil sonra 180 derece donecegini dusunuyorsan da yaniliyorsun. Yani 5 yil sonrada bu sorunlarin sikintisini cekersin ama az cekersin. Bence bu tur seylerden bu zamana kadar kurtulamadiysan birden degismen cok zor. Yavas yavas degisirsin bence.

Senin en iyi ilacin powerlifting. Bodybuilding demedim bak, powerlifting dedim. Bodybuilding de ciddi katki saglar ama powerlifting daha cok sagliyor.

Sitelerde Paylaş

Ezik olup ölüp gitsen ne değişir bir hayatın var kedini değiştirmeye çalışma hata yap hata yap hata yap hatalar seni şekillendirecektir.Kıza karşı bir haya yaptın bu sana +1 tecrübe puanı kazandırdı bir dahakine yapmayacaksın

tarihinde aykırıteolog tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ezik olup ölüp gitsen ne değişir bir hayatın var kedini değiştirmeye çalışma hata yap hata yap hata yap hatalar seni şekillendirecektir.Kıza karşı bir haya yaptın bu sana +1 tecrübe puanı kazandırdı bir dahakine yapmayacaksın

Evet çok doğru söylüyosun. Hatadan ders çıkarmak önemli olan.

Sitelerde Paylaş

Ne ilaç kullanıyorsun? Eğer anti-depressan kullanıyorsan yan etkilerinin sözde yararlarından fazla olabileceğini bilmelisin. Bu tip ilaçları kullanma.

Hiç bir şey zevk vermiyorsa başka şeyler yapmayı denemelisin. Dağcılık yap, scuba eğitimi al, kayak yap, resim kursuna git, vs vs. Benzer ilgi alanlarına sahip insanlarla tanışırsan bir sürü arkadaşın olabilir.

Dominant veya Alfa olman şart değil. Genel olarak ne isen osundur. Olmadığın biri gibi davranmaya çalışmak veya olmaya çalışmak çok yorucudur. Insanı yer bitirir. Kendinle barışık olmak, güçlü ve zayıf yanlarını bilerek yaşamak çok daha etkilidir. Hayatta başarı ve mutluluk dominant olmakla gelmez. Hatta tersine insanları yalnızlığa sürükleyebilir. Ingilizce de güzel bir laf vardır: "It is lonely at the top"

Kadınlar için en önemli şey güvendir. Yani bir kadın sana güvenirse sana herşeyini verir.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...