Jump to content

7 gök meselesine son noktayı koyuyorum

Recommended Posts

Vahiy gaybın haberidir. İnkar ederken de bunu inkar ediyorsunuz. İşte bu nedenle bilim vahyi anlayamaz. Medeniyete gelince, onu sizin bilimin sistematik hale getirdiği adam öldürme yöntemleri yıkıyor ve daha yıkacak da.

Net bir şekilde "ipliğini pazara çıkardık" diyebileceğiniz bir durum, konu gösterin. Zira görüyorum ki az düşünüyor çok laf ediyorsunuz. Benim inandığıma inanın demiyorum. Kendi inandığınızı koruyun diyorum. Çünkü dinle alay etmek için açtığınız her konu ve attığınız her mesaj sizi ve izinden gittiğiniz bilimin seviyesini düşürüyor.

bilimin tek düşmanı ideolojidir. Teizm yada dinsel her inanç ise bir ideolojidir ve bilimsel olarak yıkılması gerekir. tarihinde ateistdusunce tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 282
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Hayır Ateist düşünce. Dinlerde ideanın yeri büyüktür. Ama gerçek Teslimiyette geleceğe dair planlar, o doğrultuda kalmak üzerinedir. Teokrasi bir fikirdir ve toplumun diğer tüm ideolojiler gibi geleneğine dair plandır. Ve tüm diğer ideolojiler gibi, sözde güzel uygulamada çirkindir. Güzel şeyleri savunanlar her zaman güzel işler yapmaz. Bilim fikir bilimini mi yıkacak? Hanı sizin fikirlere gösterdiğiniz değer? Tek bilim için yaşıyor olduğunuz çıkarımını yapmamak elde değil. Ki bunu yalanlayacağınızı da düşünmüyorum. Bilakis gurur duyuyor olmalısınız. Tam bir fanatiklik.

Fenerbahçe veya Galatasaraylı olmak gibi. Aynı bayrak altında savaşan iki kardeştirler, ama aynı zamanda ezeli rakiptirler de.

Sitelerde Paylaş

Bu konuyla ilgili tüm ayetleri göz önünde bulundurursak daha sağlıklı olacaktır.

Mülk -5

Elmalılı Hamdi Yazır: Celâlim hakkı için biz o dünya semayı takım takım kandillerle donattık ve onları Şeytanlar için (rucum) atmalar yaptık, hem onlar için o çılgın ateş azâbını hazırladık (ki azâb-ı Seıyr)

Saffat-6

Elmalılı Hamdi Yazır: Bakınız biz o Dünya Semayı (o yakın Göğü) bir ziynetle donattık; kevakib.

Saffat 10

1. illâ : ancak, başka 2. men : kim, kimse 3. hatıfe : kaptı, kaçtı 4. el hatfete : kapmak, kaçmak 5. fe : o zaman, o taktirde 6. etbea-hu : ona tâbî olur, ona ulaşır 7. şihâbun : yakıcı alev 8. sâkibun : delip geçen, kayıp giden

15/HİCR-16

Andolsun ki; Biz semada burçlar kıldık. Ve bakanlar için onu süsledik

15/HİCR-17

Ve Biz, onu taşlanmış (kovulmuş) şeytan(lar)ın hepsinden muhafaza ettik.

15/HİCR-18

Ancak kim duyma hırsızlığı yaptıysa (gaybî bilgileri çalmak istediyse), o zaman onu açıkça yakıcı bir ateş parçası takip etti.

Süleyman Ateş: Ancak kulak hırsızlığı eden olursa, onu da parlak bir ışın kovalar.

Hicr-8

1. ve ennâ : ve gerçekten biz 2. le : elbette 3. mesnâ : dokunduk (kulak hırsızlığı yapmak için) temasa geçtik yokladık, yükseldik 4. es semâe : sema, gökyüzü 5. fe : o zaman 6. vecednâ-hâ : onu bulduk 7. muliet : doldurulmuş 8. haresen : koruyucular, bekçiler 9. şedîden : şiddetli, kuvvetli, çok güçlü 10. ve şuhuben : ve şihaplar, yakıcı ışınlar, kayan yıldızlar, ateş şuleleri

Demekk ki şeytanlara atılanlar yıldızların kendileri değil..ya meteor-göktaşı ve ya kuyruklu yıldız vs. kastediliyor gibi görünüyor

ya da yakıcı ışınlar (şihab) yakıcı delici alev anlamında bir şeyden bahsediliyor..

Bence dünya göğünden tespit edilebilen pulsarlar=atarcalar,nötron yıldızları ve karadeliklerden yayılan gamma ışınları ve madde jetleri gibi olaylardan bahsediliyor.Çünkü çok güçlü gamma ışınları cin-şeytanların bile yapısını bozabilecek kadar nüfuz edici delici ve yakıcı yüksek enerjiye sahiptir..pulsar ve karadeliklerin çok güçlü manyetik alanları da vardır.. özellikle madde jetleri "alev sütunu" tanımlamasına çok uygundur..ancak cin-şeytanların mahiyeti hakkında "dumansız ateşten "yaratıldıkları dışında pek bir şey bilmediğimizden ancak bazı tahminlerde bulunabiliyoruz..ister inanır ister inanmazsınız..hiç sorun değil..

Allah neden şeytanlara meteor, ışın atmak istesin?

Hepsini O yaratmadı mı, ve istediği gibi yaratmadı mı?

Buradaki hüküm tüm Kuran'ı kapsar:

Allah, insanlara hiçbir şekilde zulmetmez. Ama insanlar kendi nefslerine zulmediyorlar.” Yunus 44

Konuyu cin-şeytanlara bağlamışsın, buna yönelik bir ayet varsa getir:

İşte böyle, biz resule insan ve cin şeytanlarını düşman yaptık.” Enam 112

Gamma ışınlarının cinlerin yapısını bozduğuna dair ayet varsa getir.

Sitelerde Paylaş

Farklı iki gök kavramı yok kuranda. Göğü bir tavan gibi yükselttik ve bu tavanı korunmuş kıldık diyor. Bazı müslümanlar bu korunmuş tavan ifadesini atmosfere yormaya çalışıyor ama nafile. O korunmuş tavandan kastı şeytanlardan korunmuş bir tavandır.

7 kat gök ve 7 kat yer iddiasının da hiçbir bilimsel dayanağı yok.

Kuranda gezegen kavramı yok. Yazarları dünyanın zaten göğün içinde yer alan sayısız gök cisminden yalnızca biri olduğunu, güneşin de sayısız yıldızdan sadece birisi olduğunu bilmiyor. Güneş ve yıldızlardan sanki farklı şeylermiş gibi bahsediliyor kuranda.

Göklerle yer birbiriyle bitişik falan da değildi. Yer dediği dünya bigbang den 9,2 milyar yıl sonra oluşmuş ve evrene göre bir toz parçası bile olmayan bir gök cismi. Göklerle yer bitişikti ifadesi açıkça gök ile yerin aynı zamanda var olduğunu ve göğün bir çadır gibi yükselerek yerden ayrıldığını anlatıyor.

Bu ayet demek istiyor tavanı delip geçemesiniz anlamındadır ne cin ne insan yerden uzya aya gidemez diyor yalancı uyduruk Allah bak nasa yol geçen hanına çevirmiş nerde bu arap putu allah gücümü yetmiyor yoksa bunu yazan çöl bedevisi cahil insanlarmı?

uzayac%C4%B0nler%C4%B0nsanlarhat%C4%B0g%

Sitelerde Paylaş

Net bir şekilde "ipliğini pazara çıkardık" diyebileceğiniz bir durum, konu gösterin..

şu forumda böyle bir cümleyi yazabilen için umut kaldığını sanmıyorum. Sen dogmaların esiri olmuşsun, bu saatten sonra hiç bir kanıt senin fikrini değiştirmez. Tipik süslümansın, anca laf kalabalığı ve bahane.

Sitelerde Paylaş

2×2'nin 4 olduğu kadar kesin bir sonucunuz var mı diye sordum size. Cevap bu mu? Ne bu cevap ne de iddialarınız doğru değil.

Ve ayrıca, inan bana çok çaresiz görünüyorsun. Aksi halde küçümseme maksatlı sözler sarf etmezdin.

daha geçen gün sizden birisi gelinine göz koyan sapığı aklamaya çalışıyordu, bu kafayla ne tartışılır? ipliği pazara çıkmış mı? çıkmış. ancak 1000 takla atıyorsunuz "öz oğlunun karısı gibi olmaz" vs.

çaresiz sizlersiniz. bazan gerçek anlamda üzülüyorum din denen amansız akıl hastalığına kapıldığınız için. sonra dün Brüksel'de yaptığınız gibi birşey yapıyorsunuz, hemen üzülmekten vazgeçiyorum.

Sitelerde Paylaş

biri gelip "ben allahın elçisiyim. karını çok beğendim, boşa da ben alayım" diyecek, n'aparım ben onu biliyor musun? o palavralarını tasarladığı mağaraya kadar kovalarım. az onurlu olun be! sapık bedevi bir tipin peşine takılmış gidiyorsunuz.

Sitelerde Paylaş

vahiy mevzusuna da dönelim. bilim vahyi anlayamazmış (bilimin her zırvayı anlamak istediğini nereden çıkartıyorlarsa artık...), kim anlıyor o zaman? sen anlıyor musun mesela? ben sana gelip muhammetle aynı iddialarda bulunsam, en iyi ihtimalle acırsın. beni akıl hastası, onu peygamber yapan fark nedir? Nasıl anlıyorsunuz birinin palavra diğerinin vahiy olduğunu?

Sitelerde Paylaş

Vahiy üzerinde bilimsel bir çalışma yapıldığını iddia etmedim. Ama bilimin izinden gidenlerin de vahiyle ilgilenmediğini iddia edemezsin. Ateist Forum konu başlıklarına göz gezdirirsen ne demek istediğimi anlayacaksın.

Anlayıp anlamadığıma gelince; evet, anlıyorum. Ama bende vahyi anlamamı sağlayacak sende olmayan bir ilim yok. Bu Müslümanların iddialarıdır ve ben kabul etmiyorum. Onlar, önsözünde, "Bu Allahın vahyidir" diyen Celaleddin Rumi'nin Mesnevisinde şirk koşmadığını, ancak bizim onu anlamamıza için öncelikle tasavvuf ilminin erbabı olmamız gerektiğini söylerler.

Vahyin gerçeği sır değildir. Müslümanların hocaları, imamları gibi onu Rabbin kendisine açıkladığı, kendilerinin de insanlara açıkladığı seçilmiş kişiler yoktur.

Vahye siyah beyaz bakarsan Malta Eriği, o zaman "Ben neden bahsettiğiniz tüm diğer renkleri göremiyorum" dersin.

41/44 = Eğer biz onu A'cemi (Arapça olmayan bir dilde) olan bir Kur'an kılsaydık, herhalde derlerdi ki: "Onun ayetleri açıklanmalı değil miydi? Arap olana, A'cemi (Arapça olmayan bir dil) mi?" De ki: "O, iman edenler için bir hidayet ve bir şifadır. İman etmeyenlerin ise kulaklarında bir ağırlık vardır ve o (Kur'an), onlara karşı bir körlüktür. İşte onlara sanki uzak bir yerden seslenilir.

1. Görüş: Bu bütün uluslara hakarettir!

2. Görüş (ki gerçek budur): Bu bir yazarın hitap ettiği halkın ana dilinde kitap yazması gibidir.

Öyle ki ne Michael de Montaigne ne de Tolkien kitaplarını Türkçe yazmamış olduğu halde bizim anlayacağımız şekilde Türkçeye çevrilmiştir kitapları. Ve bilmeniz gereken şu, vahiy bir Amerikalıya da İngilizceden başka dilde indirilmez ki anlasın.

Ben senin gibi değilim Malta Eriği. Sen de benim gibi değilsin. Dünya üzerinde yaşayan kimse birbirinin aynısı değil. Ve kimse eşit değil, herkes eşsiz. Ve vahiy de belirli kişilere açıklanmış bir sır değil. Müslümanlar, " Biz sahabeler gibi değiliz" diyerek bunun arkasına saklanmaktadır. O su gibidir; kimi içer ve hayat bulur, kimi de içmez ve susuzluğunu başka içeceklerle dindirmeye çalışır, hep bir arayış içindedir.

Suyu içmeyenler yaralı olup ağrı hissetmeyenlere benzer. Öyle ki yaşamı kaybediyor oldukları halde anlamazlar.

Misyoner değilim, ama sizi mantığa davet ediyorum.

Sitelerde Paylaş

Beyler ben hep diyorum dünyadaki sayısız dinden doğru olanı seçmeniz de bir bok ifade etmiyor adam aynı dinden aynı mezhepten farklı cemaati bile cehennemlik sayıyor .

Dıdıdın dıdısının dıdısının dıdısının dıdısı olursanız belki cennete gitme ihtimaliniz var dinlere göre.

Tanrı zaten yok da olsaydı hakkaten bu kadar salakça bir sistem kurması affedilemezdi.

tarihinde Tanah-Gospel Theologist tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Vahiy üzerinde bilimsel bir çalışma yapıldığını iddia etmedim. Ama bilimin izinden gidenlerin de vahiyle ilgilenmediğini iddia edemezsin. Ateist Forum konu başlıklarına göz gezdirirsen ne demek istediğimi anlayacaksın.

Anlayıp anlamadığıma gelince; evet, anlıyorum. Ama bende vahyi anlamamı sağlayacak sende olmayan bir ilim yok. Bu Müslümanların iddialarıdır ve ben kabul etmiyorum. Onlar, önsözünde, "Bu Allahın vahyidir" diyen Celaleddin Rumi'nin Mesnevisinde şirk koşmadığını, ancak bizim onu anlamamıza için öncelikle tasavvuf ilminin erbabı olmamız gerektiğini söylerler.

Vahyin gerçeği sır değildir. Müslümanların hocaları, imamları gibi onu Rabbin kendisine açıkladığı, kendilerinin de insanlara açıkladığı seçilmiş kişiler yoktur.

Vahye siyah beyaz bakarsan Malta Eriği, o zaman "Ben neden bahsettiğiniz tüm diğer renkleri göremiyorum" dersin.

41/44 = Eğer biz onu A'cemi (Arapça olmayan bir dilde) olan bir Kur'an kılsaydık, herhalde derlerdi ki: "Onun ayetleri açıklanmalı değil miydi? Arap olana, A'cemi (Arapça olmayan bir dil) mi?" De ki: "O, iman edenler için bir hidayet ve bir şifadır. İman etmeyenlerin ise kulaklarında bir ağırlık vardır ve o (Kur'an), onlara karşı bir körlüktür. İşte onlara sanki uzak bir yerden seslenilir.

2. Görüş (ki gerçek budur): Bu bir yazarın hitap ettiği halkın ana dilinde kitap yazması gibidir.

Öyle ki ne Michael de Montaigne ne de Tolkien kitaplarını Türkçe yazmamış olduğu halde bizim anlayacağımız şekilde Türkçeye çevrilmiştir kitapları. Ve bilmeniz gereken şu, vahiy bir Amerikalıya da İngilizceden başka dilde indirilmez ki anlasın.

Ben senin gibi değilim Malta Eriği. Sen de benim gibi değilsin. Dünya üzerinde yaşayan kimse birbirinin aynısı değil. Ve kimse eşit değil, herkes eşsiz. Ve vahiy de belirli kişilere açıklanmış bir sır değil. Müslümanlar, " Biz sahabeler gibi değiliz" diyerek bunun arkasına saklanmaktadır. O su gibidir; kimi içer ve hayat bulur, kimi de içmez ve susuzluğunu başka içeceklerle dindirmeye çalışır, hep bir arayış içindedir.

Suyu içmeyenler yaralı olup ağrı hissetmeyenlere benzer. Öyle ki yaşamı kaybediyor oldukları halde anlamazlar.

Bu kadar zırvalamadan sonra aslında kendini mantığa davet etmelisin. Bu vahiy denilen zırvalığı savunmak bir çeşit delilikten başka değil. Olmayan, hayali bir varlıktan talimatlar, emirler aldığını iddia edenlere ne deniyordu?

Sitelerde Paylaş

uzun uzun yazmışsın ama burada bana cevap yok. anlıyorum deyip ayetlerle propogandayı geçemezsin. madem sır değil ve sen anlıyorsun, bize de anlatacaksın. neymiş bu vahiy? kafanın içinde sesler mi duyuyorsun mesela? umarım öyle değildir, yoksa üzülürüm senin için.
Sitelerde Paylaş

Sana yazıklar olsun Malta Eriği. Mesajımdan bunu mu anladın?

Bana vahiy geldi evet, sana da gelenden başkası değil: Tevrat, İncil ve Kuran.

asıl sana yazıklar olsun. herkesin anladığı sır olmayan birşey bu diyorsun, ne olduğuna dair en ufak bir açıklama yok. anlat da anlayalım o zaman. allah bana öldürmemi söyledi diyen katiller var, salalım gitsin onları o zaman.

sizin yaptığınız "benim delim, sizin delinize benzemez. her halta hakkı vardır" demek.

Tevrat, incil ve kuran ilahi metinler öyle mi? muhammedin uçkuru ile ilgilenen, kadınları aşağılayan, cinayete teşvik eden metinler yani... sonra da Malta eriğine yazıklar olsun. o da güzel...

tarihinde malta erigi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Farklı iki gök kavramı yok kuranda.

Farklı iki gök kavramı değil,

Farklı iki olay aynı cümle ile anlatılıyor = Big Bang + atmosferin oluşumu.

Eğer evreni tek bir kitaba özetlersek, cümlelere birden fazla görev düşmez mi.

Göğü bir tavan gibi yükselttik ve bu tavanı korunmuş kıldık diyor. Bazı müslümanlar bu korunmuş tavan ifadesini atmosfere yormaya çalışıyor ama nafile.

https://tr.wikipedia.org/wiki/Dünya_atmosferi: Atmosfer, morötesi güneş ışınımını emmek ve gece ve gündüz sıcaklıklarını dengelemek suretiyle Dünya'daki yaşamı korur.

O korunmuş tavandan kastı şeytanlardan korunmuş bir tavandır.

Sana bu fikri veren ayeti/leri getirirsen sohbet imkanımız olur.

7 kat gök ve 7 kat yer iddiasının da hiçbir bilimsel dayanağı yok.

Yazımda vermiştim:

Troposfer, stratosfer, mezosfer, termosfer, kzosfer, iyonosfer, magnetosfer: https://tr.wikipedia.org/wiki/Atmosferin_katmanları

Litosfer, kabuk, iç manto, manto, astenosfer, dış çekirdek, iç çekirdek: https://tr.wikipedia.org/wiki/Dünya

Kuranda gezegen kavramı yok. Yazarları dünyanın zaten göğün içinde yer alan sayısız gök cisminden yalnızca biri olduğunu, güneşin de sayısız yıldızdan sadece birisi olduğunu bilmiyor. Güneş ve yıldızlardan sanki farklı şeylermiş gibi bahsediliyor kuranda.

Güneş bizim yıldızımız = güneş bir yıldız ama tüm yıldızlar güneş değil.

https://tr.wikipedia.org/wiki/Güneş: Güneş, Güneş Sistemi'nin merkezinde yer alan yıldız. Orta büyüklükte bir yıldız olan Güneş, tek başına Güneş Sistemi kütlesinin % 99,8'ini oluşturur. Samanyolu Gökadasında bilinen yaklaşık 200 milyar yıldızdan birisi olan Güneş...

Göklerle yer birbiriyle bitişik falan da değildi. Yer dediği dünya bigbang den 9,2 milyar yıl sonra oluşmuş ve evrene göre bir toz parçası bile olmayan bir gök cismi. Göklerle yer bitişikti ifadesi açıkça gök ile yerin aynı zamanda var olduğunu...

Böyle düşünmene sebep olan ayet/leri getirirsen sohbet imkanımız olur.

... ve göğün bir çadır gibi yükselerek yerden ayrıldığını anlatıyor.

Atmosferin oluşumu.

Sitelerde Paylaş

asıl sana yazıklar olsun. herkesin anladığı sır olmayan birşey bu diyorsun, ne olduğuna dair en ufak bir açıklama yok. anlat da anlayalım o zaman. allah bana öldürmemi söyledi diyen katiller var, salalım gitsin onları o zaman.

sizin yaptığınız "benim delim, sizin delinize benzemez. her halta hakkı vardır" demek.

Tevrat, incil ve kuran ilahi metinler öyle mi? muhammedin uçkuru ile ilgilenen, kadınları aşağılayan, cinayete teşvik eden metinler yani... sonra da Malta eriğine yazıklar olsun. o da güzel...

Onu anlaman için benim anlatmama ihtiyacın yok. Ben sana bunun Müslümanların iddiası olduğunu söyledim:

"Vahyin gerçeği sır değildir. Müslümanların hocaları, imamları gibi onu Rabbin kendisine açıkladığı, kendilerinin de insanlara açıkladığı seçilmiş kişiler yoktur. "

Bunu anlatamayacağımdan değil, kınadığım insanlara benzemekten korktuğum için söylüyorum ki, anlatmadım da değil. Allah kimseye adam öldürmesini söylememiştir. Öyle ki, "Adam öldürmeyeceksiniz" emrini yok sayarak öldürdükleri her adam için, "Din tamamen Allahın oluncaya kadar onlarla savaşın" ayetinin arkasına saklanıyorlar.

Oysa O kısası emreder ve bağışlamayı tavsiye eder.

O sözün gerçek rengidir savaş zamanında indirildiği ve Kuranın tek seferde indirilmediği.

Kimsenin haksız yere adam öldürmeye hakkı yoktur.

Sitelerde Paylaş

7 gök meselesi müslümanların ikna edici açıklama getiremediği en net konulardan birisidir.

Yinede buradaki müslümanlara tavsiyem bu konuda 7 gök ifadesinin ne anlama geldiğini bilmiyoruz (onun hikmetini allah bilir) deyip işin içinden sıyrılmaları. Kendi açılarından en azından daha mantıklı, yoksa her açıklamaları inandıkları allahı ve kuranı bir seviye daha düşürmekte.

Sitelerde Paylaş

Hayır adam bizi trollüyor resmen. Vikipedi'yi kaynak olarak göstermiş ama orada da atmosfer 5 katman. Zaten bu sıralamayı yapmak için kesin, nesnel kriterler de yok. Ama atmosfer genelde 5 katman kabul edilir. Hayatımda 7 katman diye bir lafı dincilerden başka hiçkimseden duymadım. Bilimsel olarak 7 katman iddiası tamamen bir safsata. Yok böyle bir şey.

Yer de 7 katman değildir. Onu sıralamak için de kesin kriterler yok. Genelde 3,4,5 katman kabul ediliyor.

Ayrıca kuran birinci göğü yıldızlarla süsledik diyor. Atmosferde yıldız olamayacağını kaç kez söyleyeceğim?

Korunmuş tavanın ne olduğunu mülk 5 ayetine bakarak anlayabilirsin. Ayrıca yanlış hatırlamıyorsam onu her türlü şeytandan koruduk şeklinde bir ayet de vardı gök ile ilgili.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...