Jump to content

ÖLÜM...

Recommended Posts

Ölüm insanin farkinda oldugu ve bi o kadar da istemedigi şeydir...

Pekiala neden istemez?...

Çünkü hayat olumsuzluklar barindirsada tüm anlami ölümle sonbulur...

Ama hayatin bu anlamina ragmen ölüm kacinilmaz sondur...

İşte bu durumda diger dunyanin en buyuk delilinin bu dunya olduguna inaniyorum...

Bu dunya cok anlamlidir cunku ahiret hayati var...

Bu dunyadaki olumsuzluklar yine ahiret hayatiyla çozumlenebilir, örnegin nice zalimler zulmu dolayisiyla ceza cekmeden öldü ,hakettigi cezayi cekecekler...

Insan ölümü istemeyerek aslinda ebedi hayata gore yaratildiginin farkinda olmali...

Yani fitratinda ebediyet yatar...

Kisacasi dunyanin bu durumunun karsiliginin ahiret hayatindan baska birsey olacagini dusunmuyorum...

Aksi halde dunya bu haliyle olmamaliydi...

Sitelerde Paylaş
  • İleti 107
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Bu dunyadaki olumsuzluklar yine ahiret hayatiyla çozumlenebilir, örnegin nice zalimler zulmu dolayisiyla ceza cekmeden öldü ,hakettigi cezayi cekecekler...

Insan ölümü istemeyerek aslinda ebedi hayata gore yaratildiginin farkinda olmali...

Yani fitratinda ebediyet yatar...

Kisacasi dunyanin bu durumunun karsiliginin ahiret hayatindan baska birsey olacagini dusunmuyorum...

Aksi halde dunya bu haliyle olmamaliydi...

Dostum bir zamanlar tanrıya çok dua ederdim bir gün tanrının olmadığını anladım.

Tanrı manrı yok. Tanrı olsaydı dünya bu kadar boktan bir yer olmazdı.

Ahirette insanların kendini kandırması. Bu dünyada yapılan pislikler herkesin yanına kar kalacak.

Gerçekten bir tanrı olsa bile böyle boktan bir dünya yaratığı ve insanlara yardım etmediği için ona hergün küfür ederdim.

Sitelerde Paylaş

Uçan spagetti canavarının varlığının en büyük delilinin ketçap olduğuna inanıyorum.

Ketçap lezzetlidir çünkü uçan spagetti canavarı var.

Diyorumya konuya yaklasiminiz bile ne derece temelsiz dusundugunuzu gosteriyor...

Ucan spagetti demisken sunu eklemeden edemiyecem...

Bigbang o kadar siddetli olmustur ki ateizmi acinacak hale getirmistir...

Antohny Flew gibi kodaman ateistlere " Yanilmisim Tanri Vardir" dedirtmistir...

Bu durumu hazmedemeyen ateistler " Sonsuz evrenlere"," M kurami, super sicim teorisine" inanir hale gelmistir...

Evet inanir diyorum cunku ne sonsuz evrenlerin ne de M kuraminin bilimsel teori kriterlerini karsilamadigi aciktir...

Ornegin yanlislanabilir degiller...

Deneysel degiller, sadece " dusunsel deneyseldirler"...

Simdi bi taraftan ucan spagetti diger taraftan " sonsuz evrenler" , " M kurami " falan(:...

Isinize gelince Yaratici yanlislanamaz diyin ucan spagetti argumanini gelistirin, isinize gelince de yanlislanamayan " sonsuz evrenler" , "M kuramina" sarilin(:...

Acinacak bir durum...

tarihinde Dotttore tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Dostum bir zamanlar tanrıya çok dua ederdim bir gün tanrının olmadığını anladım.

Tanrı manrı yok. Tanrı olsaydı dünya bu kadar boktan bir yer olmazdı.

Ahirette insanların kendini kandırması. Bu dünyada yapılan pislikler herkesin yanına kar kalacak.

Gerçekten bir tanrı olsa bile böyle boktan bir dünya yaratığı ve insanlara yardım etmediği için ona hergün küfür ederdim.

Kotuluklere tek bakinca hakli olabilirsin...

Ama bu dunya ayni anda iyilikleri de barindiriyor...

Sen kotuluklere mudahale eden bir Tanri olmali demenle benim ahiret vardir , ahiretsiz boyle bi dunya olamaz demem ayni sey...

Ben denklemi sadece ahiretle cozebiliyorum...

Sitelerde Paylaş

Ne anthony flew'müş be kardeşim. her konuda bu adamı getiriyorsun önümüze. sanki adam ateizm peygamberi.. burda okuyana kadar adını bile duymamıştım. ayrıca duysam ne olur? Dawkins kafayı yeyip müslüman olsa, biz de mi olacağız sanıyorsun? biz sizin gibi değiliz şekerim. Kendi fikirlerimize sahibiz elhamdulillah.

Sitelerde Paylaş

Dunyaya bakis acinizi degistirdiler, bunu tersine dondurmek zor tabi. Asil zor olan kisim ise, sorunun ne oldugunu anlaman.

Dunyada kimse sana Tanridan bahsetmeseydi, Tanri diye bir fikir, belki de aklina gelmeyecekti.

Dunyaya oldugu gibi bak. Gercekci ol. Hokus pokusla birseyler var olmuyor. :)

Sitelerde Paylaş

Kotuluklere tek bakinca hakli olabilirsin...

Ama bu dunya ayni anda iyilikleri de barindiriyor...

Sen kotuluklere mudahale eden bir Tanri olmali demenle benim ahiret vardir , ahiretsiz boyle bi dunya olamaz demem ayni sey...

Ben denklemi sadece ahiretle cozebiliyorum...

Ahiret bu denklemi çözemez.

Dünyada yaşanan bunca işkenceye bunca acıya hiç gerek yok.

Tanrı iyi insanlar yaratsın birde cennet yaratsın. Bunca acıya bunca işkenceye ne gerek var. Dünyadaki çoğu insan bu dünyada yaşamaktan nefret ediyor.

Tanrı insanların yaşadıklarını yaşamış olsaydı acılara dayanamaz intihar ederdi.

Sitelerde Paylaş

Ölüm insanin farkinda oldugu ve bi o kadar da istemedigi şeydir...

Pekiala neden istemez?...

Çünkü hayat olumsuzluklar barindirsada tüm anlami ölümle sonbulur...

Ama hayatin bu anlamina ragmen ölüm kacinilmaz sondur...

İşte bu durumda diger dunyanin en buyuk delilinin bu dunya olduguna inaniyorum...

Bu dunya cok anlamlidir cunku ahiret hayati var...

Dotttore, peki sadece ebedi yaşam/ölümsüzlük tabiatı insanların mı fıtratında var?

Hayvanların, hatta çok daha ilkel yapılı canlıların örneğin virüslerin de çoğalıyor olmalarından yola çıkarak varolma, ebedi yaşam gibi bir yaratılışları olduğunu söyleyebilir miyiz?

Üremek ise hayvanlar da soyları devam etsin istiyorlar ve ürüyorlar. Gerek açlık, gerek zorlu doğa şartları olsun kendilerini koruyarak yaşamlarını devam ettirmeye dolayısıyla ölmemeye çalışıyorlar... Hayvanlar için ahiret diye bir yer de yok üstelik...

tarihinde Mırnaw tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ne anthony flew'müş be kardeşim. her konuda bu adamı getiriyorsun önümüze. sanki adam ateizm peygamberi.. burda okuyana kadar adını bile duymamıştım. ayrıca duysam ne olur? Dawkins kafayı yeyip müslüman olsa, biz de mi olacağız sanıyorsun? biz sizin gibi değiliz şekerim. Kendi fikirlerimize sahibiz elhamdulillah.

En azindan " Yanilmisim Tanri Vardir" kitabini okuyabilirsin...

Ne derece rasyonel nedenlerle Tanriya inandigini anlattigini gorursun...

Pek tabiki okumayabilirsin de...

Ama sen de aynisini yapabilirsin, dusuncelerinin ne kadar rasyonel oldugunu bize gosterebilirsin...

Sitelerde Paylaş

Dunyaya bakis acinizi degistirdiler, bunu tersine dondurmek zor tabi. Asil zor olan kisim ise, sorunun ne oldugunu anlaman.

Dunyada kimse sana Tanridan bahsetmeseydi, Tanri diye bir fikir, belki de aklina gelmeyecekti.

Dunyaya oldugu gibi bak. Gercekci ol. Hokus pokusla birseyler var olmuyor. :)

Yaniliyorsun...

"Nicin"le baslayan sorular insanin oldugu her anda sorulur...

Nicin variz?

Iste yaraticiya acilan bir kapi...

Sitelerde Paylaş

Tanri var diyelim. Ne yapmaya calisiyor? Insanlara aci cektiriyor.

Boyle bir Tanri, gercekten olabilir mi?

Bu konu gosteriyor ki, inanmanin tek sebebi var, o da "korku". Korkuyorsun. Seni, cehennem korkusuyla hipnoz ettiler. Artik, madem Tanri var, onun kurallarina uymaliyim diye dusunuyorsun.

Bu "beyine" sahip degildin sen. Senin beynini, nasil dusunmen gerektigini baskalari sekillendirdi.

Nasil dusunmelisin, biliyor musun? Korku duymayarak, ozgur hissederek. Iste, o zaman saglikli bir sekilde dusunebilirsin.

Sitelerde Paylaş

Tanrı iyi insanlar yaratsın birde cennet yaratsın. Bunca acıya bunca işkenceye ne gerek var. Dünyadaki çoğu insan bu dünyada yaşamaktan nefret ediyor.

Tanrı insanların yaşadıklarını yaşamış olsaydı acılara dayanamaz intihar ederdi.

Senin dedigin gibi, istedigin gibi bir dunya olsaydi bir Tanriya inananir miydin...
Sitelerde Paylaş

Diyorumya konuya yaklasiminiz bile ne derece temelsiz dusundugunuzu gosteriyor...

Ucan spagetti demisken sunu eklemeden edemiyecem...

Bigbang o kadar siddetli olmustur ki ateizmi acinacak hale getirmistir...

Antohny Flew gibi kodaman ateistlere " Yanilmisim Tanri Vardir" dedirtmistir...

Bu durumu hazmedemeyen ateistler " Sonsuz evrenlere"," M kurami, super sicim teorisine" inanir hale gelmistir...

Evet inanir diyorum cunku ne sonsuz evrenlerin ne de M kuraminin bilimsel teori kriterlerini karsilamadigi aciktir...

Ornegin yanlislanabilir degiller...

Deneysel degiller, sadece " dusunsel deneyseldirler"...

Simdi bi taraftan ucan spagetti diger taraftan " sonsuz evrenler" , " M kurami " falan(:...

Isinize gelince Yaratici yanlislanamaz diyin ucan spagetti argumanini gelistirin, isinize gelince de yanlislanamayan " sonsuz evrenler" , "M kuramina" sarilin(:...

Acinacak bir durum...

Flew masalını hala anlatıyor musunuz?

Flew ölmeden önce tanrı vardır demişse de, sözleri ile islamın ağzına doldurup, diğer dinlerin de inanılmayacak şeyler olduğunu anlatarak gitmiştir.

Kendi kafanızdan senaryolar yaratıyorsunuz ve onlara inanıyorsunuz; ne gülünç...

Ateistler boşluğa düşmüş ve sicim teorisine, çoklu evrenlere inanır hale gelmişlermiş... Bunlar bilimin tüm aşamalarında olduğu gibi, ortaya atılan fikirler ve üzerlerine yapılan çalışmalardır. Doğrulanır, yanlışlanır ya da bimilin konusu değildir denilir bırakılır; bilim bu şekilde devam eder.

Kendi hayal dünyanızdan uydurduğunuz senaryoları bize yamamaya çalışmayın; benim fiziğe sıradan bir insandan daha fazla ilgim yoktur. Ama ilgisi olan insanlardan, örneğin: krauss sicim teorisi ile dalga geçer. Krauss, dininizin ağzına eden bir başka ateisttir.

Kepazeliğe bakın ki, yanlışlanamazdır diye bazı fikirleri reddeden müslü, yanlışlanamaz bir tanrı fikrine inanıyor. Kafanız pek güzel.

Neyse, yukarda u.s.c örneği, sizin uyduruk çıkarımınızı tam olarak karşılamaktadır. Taslaman misali, ezberlediğiniz sözcüklerle, anlamadığını konularda atıp tutacağınıza; basit bir örneği anlamaya çalışmanız bile hayatınızı değiştirecektir. Deneyin.

Sitelerde Paylaş

Tanri var diyelim. Ne yapmaya calisiyor? Insanlara aci cektiriyor.

Boyle bir Tanri, gercekten olabilir mi?

Bu konu gosteriyor ki, inanmanin tek sebebi var, o da "korku". Korkuyorsun. Seni, cehennem korkusuyla hipnoz ettiler. Artik, madem Tanri var, onun kurallarina uymaliyim diye dusunuyorsun.

Bu "beyine" sahip degildin sen. Senin beynini, nasil dusunmen gerektigini baskalari sekillendirdi.

Nasil dusunmelisin, biliyor musun? Korku duymayarak, ozgur hissederek. Iste, o zaman saglikli bir sekilde dusunebilirsin.

Konumuzla bir ilgisi olmamakla beraber "korkuya" taktin sen de(:...

Ben anlamdan bahsediyorum, sen korku diyorsun...

Sitelerde Paylaş

Yaşamın ezeli olması ve bilincin kaynağının dünya öncesine dayanması sonsuz yaşam duygusunun sebebi olabilir.

Belki de aynı bilinçle dünyaya tekrar tekrar geliyoruz ama hafızamız silindiği için farkında değiliz...?

Sevdiklerine tekrar kavuşma arzusu da doğal bir istektir.

Zaten dini yazan kişiler, insandaki bu duygusal ihtiyaçları kullandılar.

Gerçekler ortaya çıkmasından diye "ölümden sonra" dediler. o da tutmazsa diye "dünya yokolduktan sonra" bahanesini ortaya attılar.

İnsanlık belki de milyarlarca yıl yaşamaya devam edecek.."bekleyin, adalet yerini bulacak " diye insanları oyalamanın sonuçları vahim olabilir.

Neyseki artık, dünya bu konuda yavaş yavaş uyanmaya başladı.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...