Jump to content

Aynı koşullarda aynı tepki mi verilir

Recommended Posts

Evet arkadaşlar sorum çok basit. Bütün koşulların aynı olması durumunda örneğin her insan aynı olay karşısında aynı tepkiyi mi verir? Bu koşullara her şey dahil. O insanın yüzündeki hücre tanesine kadar her şey eşit. İki tane evren düşünün bağımsızlar birbirlerinden. İki evrende de her şey proton elektron sayısına kadar eşit hiç bir fark yok. aradan 10 milyar yıl geçtiğinde karşılaştırma yapılsa her şey birebir aynı kalır mı? Bence aynı kalması lazım. herhangi bir şeyin farklı bir tepki vermesi için hiç bir sebep yok. İki evrende de sallıyorum 2001 yılının eylül 11inde aynı saat dakika salisesinde ikiz kuleler yıkılır.

Sitelerde Paylaş

vayy bravo, güzel.

evet tamamen aynı tepkiyi verir. sadece insan için değil tüm canlı ve cansız maddeler, aynı koşullar altında aynı tepkiyi verir. canlı cansız diye ayırmaya da gerek yok aslında.

canlı varlıklar için özgür irade yok, eğer söylemek istediğin buysa. sürekli bir bilgi alışverişi ve evrim. bu kadar.

yani herşey hep olması gerektiği gibi. bir robot nasıl kurgulanırsa öyle hareket eder. bunun dışına çıkmaz çıkamaz. bizlerin de çok bir farkı yok. sadece daha karmaşık ve komplike varlıklarız. tamamen aynı koşullar altında, yine aynı sonuçlara ulaşırız kısacası. bunun dışına çıkılamaz. sistem bu.

Sitelerde Paylaş

fakat tabi aynı koşulların oluşması mümkün değil. yani özgür irade yok dedik ama o kdr çok sayıda değişken var ki, şimdi verdiğin bir kararı yarın vermeyebilirsin. o 24 saat içinde yeni bilgiler depolayabilirsin, çevresel koşullar değişebilir veya anlık ruh hali dalgalanmaları olabilir falan... hatta ne 24 saati 10 sn de bile değişebilir koşullar. yani milyonlarca farklı değişken var. birebir aynı koşulların oluşması imkansız. zira insan beyni artık öyle bir seviyeye geldi ki aslında kendi özgürlüğünü de kendi yaratıyor bir nevi. evet herşey belirli kurallar doğrultusunda işliyor fakat gelişen zamanla beraber bu değişkenlerin sayısını akıl almaz derecede arttırdık. kararlarımızda özgür değiliz de diyemeyiz artık.

yani ne demek istiyorum, şimdi bir makinede diyelim 4 görev tanımlanmış. hangi koşulda ne yapacağı belli, belirli. bunun dışına çıkamaz. işte bizler o makinenin ultra versiyonuyuz ve gelişebilme özelliğimiz var. orada 4 bilgi-işlem varsa, bizde katrilyonlarca. yani bu kdr karmaşık bir yapıyı da farklı bir yere koymalıyız. zira dediğim gibi beynimizin gelişimi inanılmaz seviyelerde ve, (var eden değişkenleri bir tarafa koyarsak) aslında kendi özgürlüğünü kendi içinde yaratıyor.

Bir torbaya 4 sayı atıp hangisinin geleceğini tahmin edebiliriz fakat katrilyonlarca ve artan şekilde devamlı sayı attığımızda artık orada belirli birşey olmaz. işte bizlerde böyleyiz.

en başa dönersek elbette bizi var eden ve yaşatan belirli yasalar-koşullar var, fakat taşıdığımız bilgisayarın mükemmeliği de artık o belirli koşullara bağımlı olma sınırını da aştı ve kendi özgürlüğünü kendi yaratır noktaya ulaştı. tabiki bunu da evrime borçluyuz.

tarihinde jumanji35 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

evet bunun farkındayım. sadece imkansızlığı varsaymazsak ve tüm koşulları aynı yaparsak bir yerlerde bir şekilde farklılık olabilmesine neden olabilecek bir şey olabilir mi merak etmiştim. yani evet ben aynı koşullarda aynı tepki veririz diyorum ama acaba atladığım görmediğim bir şey var mı diye merak ettim. Özgür irademiz bu mantıkla yok. Mesela birazdan senin vereceğin cevap tamamen geçmişinle alakalı. koyacağın noktasına virgülüne kadar yazacağın her şey geçmişinle alakalı. Hatta belki sadece yazmadan bikaç saniye önce tenine çarpacak hafif serin bi hava o anki modunu %0.1 de olsa değiştirecektir. Sayısız etken var. Sadece bir milisaniyede bile sayısız etken var.

Sitelerde Paylaş

Bulunulan iki farklı ortamda, iki ayrı kişi için fizik kanunları, enerjinin yapısı ve tüm elementleriyle herşey tamamen aynı ise... evet mantıken, aynı etkiden aynı tepkinin oluşması gerekir.

Ama burda tamamen aynı şartların olduğunu varsaymış oluyoruz. bu doğadaki gerçekliği yansıtmıyor. İnsanlar birbirinden farklılar. yaşadıkları şartlar da farklı.

Şöyle bir varsayım ortaya atabiliriz belki; her 10 milyon insanda 2 kişinin karakter ve dış görünüşleri aynıdır. zaman ve ortam şartlarına göre küçük değişimler gösterdiği için, tamamen aynı yapıda oldukları algılanamaz. 

Sitelerde Paylaş

C, P ve T……

C: Changing particles for antiparticles… Madde parçacıklarını anti madde parçacıkları ile değiştirmek fizik yasalarını değiştirmez.

P: Ayna hayali durumlarında fizik yasaları değişmez. Sağ ve sol aynı fizik yasalarına uyarlar..

T: Bütün parçacıkların yönlerinin değişmesi, ters yöne dönmesi, fizik yasalarını değiştirmez.

Fizik yasaları evrenin her yerinde aynıdırlar. Daha da ilginci, çesitli kombinasyonlar sırasında da bilimsel kurallar değişmez. C ve Pnin veya üçünün birlikte değişmesi halinde de kurallar değişmez. 

Sitelerde Paylaş

İki aynı evren, zamanın bir sonraki anında; evrenin kendisi hem gözlemci hem gözlenen olacaktır. Bu durumda belirsizlik ve bilinmeyen anı gözleme yani zamanın değişimi ile sonucu aldığı anda; belirsizlik ortadan kalkacaktır. Bu sürekli olduğundan;

İki evrenin, kendi gelecekleri geçmişlerini oluşturacaktır. (evrenin geçmişi geleceğini oluşturmayacak). Bu da sürekli olacaktır. 

Gelecek her iki evren içinde bilinmeyen (ama aynı zamanda bilinerek geçmişini oluşturan) olduğundan her iki evrende farklı değişecektir.

Ki sonsuz aynı Evren olsa da hepsi sonsuz bilinmeyen sebebi ile sonsuz farklı evrene dönüşür.

Yani cevap tepki farklı olur.

Sitelerde Paylaş

Kuantum durumlar nedeniyle, aynı koşullarda farklı sonuçlar üretebilmeleri sebebiyle her şey aynı olsa bile sonuç aynı olmayacaktır.
Atomdaki elektronlar, orbital denilen ölçüm yapıldığında elektron bulabilme ihtimalinin en yüksek olduğu enerji seviyelerinde bulunur. Her ne kadar bu orbitallerin şekilleri ve enerji değerleri bilinse de ölçüm yapıldığında sonuçlar rasgeledir. O nedenle filmi başa sarıp oynatsak bile aynı sonucu elde edeceğimizin fiziksel olarak garantisi yok.

Sitelerde Paylaş

tüm koşul ve değerler aynıyken farklı sonuçlar oluşması nedensellik ilkesine ters değil mi? Farklı bir sonucun oluşması için farklı bir nedene bağlı olunması gerekmez mi? 

Mantıken her şey aynıyken sonucunda aynı olması gerekiyor.

Sitelerde Paylaş
On ‎7‎/‎30‎/‎2016 at 12:27, ellectra yazdı:

Evet arkadaşlar sorum çok basit. Bütün koşulların aynı olması durumunda örneğin her insan aynı olay karşısında aynı tepkiyi mi verir? Bu koşullara her şey dahil. O insanın yüzündeki hücre tanesine kadar her şey eşit. İki tane evren düşünün bağımsızlar birbirlerinden. İki evrende de her şey proton elektron sayısına kadar eşit hiç bir fark yok. aradan 10 milyar yıl geçtiğinde karşılaştırma yapılsa her şey birebir aynı kalır mı? Bence aynı kalması lazım. herhangi bir şeyin farklı bir tepki vermesi için hiç bir sebep yok. İki evrende de sallıyorum 2001 yılının eylül 11inde aynı saat dakika salisesinde ikiz kuleler yıkılır.

Canlıdan (insandan) bahsediliyor. Cansız maddeden değil....  Canlı ile cansız arasındaki en önemli fark onların davranışlarındadır. Cansız maddenin davranışları önceden öngörülebilir. Canlının ise öngörülemez ve bu davranış her canlıda farklıdır. Bütün değişgenler aynı olsa bile arada farklar olacaktır. Bu özellik canlı maddenin (canlılığın)alameti farikasıdır.

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, jumanji35 yazdı:

tüm koşul ve değerler aynıyken farklı sonuçlar oluşması nedensellik ilkesine ters değil mi? Farklı bir sonucun oluşması için farklı bir nedene bağlı olunması gerekmez mi? 

Mantıken her şey aynıyken sonucunda aynı olması gerekiyor.

Kuantum sistemlerinin sonuçları determinist değildir, olasılıksaldır.

Sitelerde Paylaş
On 08.08.2016 at 16:21, vitamin yazdı:
19 saat önce, vitamin yazdı:

On 08.08.2016 at 16:21, vitamin yazdı:

Kuantum sistemlerinin sonuçları determinist değildir, olasılıksaldır.

bilim determinist ilerliyor. şuan için bazı 'belirsizliklerden' bahsedilse de ben kişisel olarak bunun böyle kalmayacağını düşünüyorum.

canı nereye isterse oraya giden bir elektron tanımı, bilimsel olarak bana birşey ifade edemiyor. bu illaki bulunmak, bilinmek zorunda. bir nedene bağlı olmadan oluşan bir durumu benim aklım almıyor. 

mikro dünyadaki belirsizliğin makro dünyadaki determinizmi  değiştirmediğini de görüyoruz ayrıca.

tabi bu konuda hem benim hem herkesin daha fazla bilgiye ihtiyacı var. ben sadece determinist sistemin çöpe atılmasını saçma buluyorum zira bizim gözleyebildiğimiz her şey determinist ilerliyor.

maddelerden oluşupta materyalizm çöktü demek gibi birşey. bu kuramlar çökmez, form değiştirir.

Sitelerde Paylaş
38 minutes ago, jumanji35 said:

bilim determinist ilerliyor. şuan için bazı 'belirsizliklerden' bahsedilse de ben kişisel olarak bunun böyle kalmayacağını düşünüyorum.

canı nereye isterse oraya giden bir elektron tanımı, bilimsel olarak bana birşey ifade edemiyor. bu illaki bulunmak, bilinmek zorunda. bir nedene bağlı olmadan oluşan bir durumu benim aklım almıyor. 

mikro dünyadaki belirsizliğin makro dünyadaki determinizmi  değiştirmediğini de görüyoruz ayrıca.

tabi bu konuda hem benim hem herkesin daha fazla bilgiye ihtiyacı var. ben sadece determinist sistemin çöpe atılmasını saçma buluyorum zira bizim gözleyebildiğimiz her şey determinist ilerliyor.

maddelerden oluşupta materyalizm çöktü demek gibi birşey. bu kuramlar çökmez, form değiştirir.

tam olarak aklımdan geçenleri yazmışsın. rastgelelik olayını benim de aklım almıyor. Neden klasik fizikte doğal olmayan hiç bir şey gözlemlenemezken atom altına inildiğinde işler çorba oluyor ki? rastgele kafasına göre denilip geçilemez. bilim dünyasında sonucunu merakla beklediğim sorunsal.

Sitelerde Paylaş
19 minutes ago, hemdemo said:

Şu sahneyi izle ellectra. tamamen aynı koşullarda aynı kişinin bile tepkileri aynı olmuyor; duygu ve psikolojik durumuna göre falan değişiyor

Matrix sevdiğim bir filmdir fakat bu sahnesinin gerçeği yansıttığını düşünmüyorum. Duyguların ve psikolojik durumun farklı olması için de farklı etkenler olması gerekiyor.

Mesela senin bu video örneğini vermene sebep olan en temel etkenlerden biri filmin bu sahnesini daha önce izlemiş olman. sonraki bir etken hafızanın bunu hatırlayıp örnek verecek kadar güçlü olması. doğumundan itibaren hatta dünyanın evrenin varoluşundan itibaren gelişen her bir zerre senin bu video örneğini vermene neden oldu. şöyle ki bir kızılderilinin attığı fazladan bir adım bile senin hayatında bir değişikliğe sebep olacaktır. Örnek olarak bir Mr nobody sahnesini verebilirim ben de. bir firmanın dandik ayakkabı bağcığını kabul etmesinden dolayı çocuğun hayatının başka şekilde ilerlemesi gibi..

tarihinde ellectra tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...