Jump to content

Bu evren kendi kendine nasil olustu diyenler

Recommended Posts

Nasil olustugu hakkinda elle tutulur teoriler olan dunyanin, evrenin kendi kendine olusacagina inanmiyorsunuz ama HERSEYI yaratan, dusen yapraktan meteorlara kadar herseyi kontrol edebilen(dinazorlari bitiren meteoru unutmus heralde), her yaptiginizi izleyen, ne dusundugunuzu bilen, hicbir ihtiyaci olmayan evrenden cok daha karisik bir varligin kendi kendine olustuguna inanabiliyorsunuz bu nasil bir celiskidir?

tarihinde wespe tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Tanrinin olmamasi ihtimalini goz onunde bulundurmus ama bu evren kendi kendine nasil olusur ki o halde bir tanri vardir diyerek tanriya inanmaya devam edenlere yazmistim.

Tanri veya onu yaratan tanri(lar)in kendi kendine olusmasi ihtimalinin bu evrenin olusmasindan cok daha mantiksiz oldugunu soylemeye calisiyordum yoksa tanri varsa onu kim yaratti ki demek istemiyorum tabi ki, tanrinin kendi kendine olustugunu varsayarak actim konuyu.

Ayrica, dediginiz gibi dogmalari olan insanlarin bunu anlamasi icin ciddi bir zaman lazim.

Sitelerde Paylaş
6 minutes ago, wespe said:

Tanrinin olmamasi ihtimalini goz onunde bulundurmus ama bu evren kendi kendine nasil olusur ki o halde bir tanri vardir diyerek tanriya inanmaya devam edenlere yazmistim.

çoklu evren teorileri var..

bu konu bu forumda çok konuşuldu.
bu evrenin oluşması için tanrıya gerek yok...enerjiye de gerek yok.

hiçlik denilen şeyin bile bilimsel olarak anlamı var. 
hiçlikte kuantum dalgalanmaları oluyor çünkü.

Sitelerde Paylaş

Evren milyarlarca yıllık süreçlerde şekillenmiş bir varlık. bu durumda tanrı denilen şeyin de milyarlarca yılda, hatta daha uzun süreçlerde oluşması gerekiyor.
Ancak böyle oluşması durumunda, bulunduğu ortama bağımlı bir varlık haline gelir. doğal bir canlı olur ve "tanrılık" sıfatı düşer.
Onun gibi oluşan ve gelişen başka canlılar da olabilir. Tıpkı insanlığın gelişme potansiyeli gibi...

Dolayısıyla tanrının "şak" diye oluşması gerekiyor. Zaten hiç yorulmadan herşeyi bedavadan elde eden bir varlığın, kendisinin de aynı şekilde oluşması lazım.
Bu yüzden tanrı bir saçmalıktır. Bütün tanrılar, tanımı ve özellikleri itibariyle değersiz, anlamsız, içi boş bir masal zımbırtısıdır.

Sitelerde Paylaş
On 06.08.2016 at 13:07, wespe said:

Nasil olustugu hakkinda elle tutulur teoriler olan dunyanin, evrenin kendi kendine olusacagina inanmiyorsunuz ama HERSEYI yaratan, dusen yapraktan meteorlara kadar herseyi kontrol edebilen(dinazorlari bitiren meteoru unutmus heralde), her yaptiginizi izleyen, ne dusundugunuzu bilen, hicbir ihtiyaci olmayan evrenden cok daha karisik bir varligin kendi kendine olustuguna inanabiliyorsunuz bu nasil bir celiskidir?

Sevgili kardeşim,

Bu, kişisel bir tercih, kişisel bir mantıksal çıkarım;

Herşeyden önce madde olması hiç mantıklı değil, onu yöneten, kullanan, tasarlayan üstün bir akıl olmalı.

Sitelerde Paylaş
On 8/10/2016 at 11:00, mmmrkl yazdı:

Sevgili kardeşim,

Bu, kişisel bir tercih, kişisel bir mantıksal çıkarım;

Herşeyden önce madde olması hiç mantıklı değil, onu yöneten, kullanan, tasarlayan üstün bir akıl olmalı.

Seninki de bir çıkarım, nereden biliyosun üstün bir akıl olduğunu?

Sitelerde Paylaş
On 06.08.2016 at 14:07, wespe said:

Senin Birinci dereceden yanıldı nokta şurası: Evren de hiç bir canlı kendi kendini oluşturmuyor? 

Eğer "Kendi kendini oluşturuyorlar" diyorsan şayet. Neden acz içersin de kıvranarak yaşayıp sonrada ölümü tadıyorlar" diye sorarım sana.

Çünkü şunu bilmen gerekir ki "Bir şey kendini yapabilirse her şeyi yapabilir demektir" bak kendine eğer kendini yapabildinse. Allah-u alem inkul badem :D Allah kuran çarpsın herşeyi yapabilirsin demektir. ;) anladın

yani Evren kendi kendine oluşmuyor? herşeyi yapan bir Güç var. Herşey O güçün esiri kölesi kuludur O güçün karşısında acz içersindedir. anlatabiliyom mu yaaa :D saygılar bu dediklerimi iyi düşün aklını kullan taklitten kalmak tahkike çık vesselam, aleyküm selam :D

Sitelerde Paylaş
  • 2 weeks later...
On 17.08.2016 at 23:35, saraceno said:

Seninki de bir çıkarım, nereden biliyosun üstün bir akıl olduğunu?

Bunu nasıl ispatlayabiliriz ki! 13.8 milyar öncesini görüntüleyen bir kamera mı var?

Sitelerde Paylaş
On 8/28/2016 at 15:32, mmmrkl yazdı:

Bunu nasıl ispatlayabiliriz ki! 13.8 milyar öncesini görüntüleyen bir kamera mı var?

13.8 milyar önce ne olduğunu sen de bilmiyosun nasıl bir tanrinin olmasi zorunlulugunu getiriyosun?

Sitelerde Paylaş
  • 2 weeks later...
On 18.08.2016 at 16:19, Dindarr yazdı:

Senin Birinci dereceden yanıldı nokta şurası: Evren de hiç bir canlı kendi kendini oluşturmuyor? 

Eğer "Kendi kendini oluşturuyorlar" diyorsan şayet. Neden acz içersin de kıvranarak yaşayıp sonrada ölümü tadıyorlar" diye sorarım sana.

Çünkü şunu bilmen gerekir ki "Bir şey kendini yapabilirse her şeyi yapabilir demektir" bak kendine eğer kendini yapabildinse. Allah-u alem inkul badem :D Allah kuran çarpsın herşeyi yapabilirsin demektir. ;) anladın

yani Evren kendi kendine oluşmuyor? herşeyi yapan bir Güç var. Herşey O güçün esiri kölesi kuludur O güçün karşısında acz içersindedir. anlatabiliyom mu yaaa :D saygılar bu dediklerimi iyi düşün aklını kullan taklitten kalmak tahkike çık vesselam, aleyküm selam :D

Kendi kendilerini olusturmak yanlış olmuş biraz sanki isteyerek olusuyorlar gibi bir anlam cikiyor. Canlı organizma uygun ortamda uygun elementlerle oluşmuş olabilir, evrimlesmis olabilir ama kendi kendini oluşturma denmez buna, oluşma denir isteyerek olmaz yani. 

Gezegenler patlamayla oluşmuş olabilir ama bunu akıllarını kullanarak istemli yapmazlar. Kutle cekimi veya kaldırma kuvveti gibi bunlar istemli değil ama oluyor başka bir gezegende daha değişken belki. Siz beni tamamen yanlış anlamissiniz sanirim? Ayrıca son satırda "taklit ten kalmak tahlile çık" derken?

Sitelerde Paylaş
On 09.09.2016 at 20:58, wespe said:

Kendi kendilerini olusturmak yanlış olmuş biraz sanki isteyerek olusuyorlar gibi bir anlam cikiyor. Canlı organizma uygun ortamda uygun elementlerle oluşmuş olabilir, evrimlesmis olabilir ama kendi kendini oluşturma denmez buna, oluşma denir isteyerek olmaz yani. 

Gezegenler patlamayla oluşmuş olabilir ama bunu akıllarını kullanarak istemli yapmazlar. Kutle cekimi veya kaldırma kuvveti gibi bunlar istemli değil ama oluyor başka bir gezegende daha değişken belki. Siz beni tamamen yanlış anlamissiniz sanirim? Ayrıca son satırda "taklit ten kalmak tahlile çık" derken?

Cevap Olmamış :)

Sitelerde Paylaş
On 16.09.2016 at 09:59, Dindarr yazdı:

Cevap Olmamış :)

"Eğer "Kendi kendini oluşturuyorlar" diyorsan şayet. Neden acz içersin de kıvranarak yaşayıp sonrada ölümü tadıyorlar" diye sorarım sana."  

Evren kendi kendine olabilir dedim ben, benim demem bir şey değiştirmez zaten big bang teorisi var. Yazdığın "neden ölüyorlar"sorusu çok saçma. Canlı organizmalar ölüyor evet, ben ilah oluyorlar mı dedim?Cevap olmamış diyeceğine hatamı söylersem sevinirim. 

Sitelerde Paylaş
22 hours ago, wespe said:

"Eğer "Kendi kendini oluşturuyorlar" diyorsan şayet. Neden acz içersin de kıvranarak yaşayıp sonrada ölümü tadıyorlar" diye sorarım sana."  

Evren kendi kendine olabilir dedim ben, benim demem bir şey değiştirmez zaten big bang teorisi var. Yazdığın "neden ölüyorlar"sorusu çok saçma. Canlı organizmalar ölüyor evet, ben ilah oluyorlar mı dedim?Cevap olmamış diyeceğine hatamı söylersem sevinirim. 

Bir yavru, bir hayvan doğarken, Self organizasyon ile kendi kendini yapmaya başlıyor, kendisine kol, bacak, kanat, böbrek, kalb, beyin, göz, kulak, dil, çene, diş, al yuvarlar, ak yuvarlar yapıyorsa kendini oluşturuyorsa artık olay bitmiştir her şeyi yapabilir demektir.

bir kere hayatda asla ihtiyarlarmaz çürümez değişmez ;)

yalvarmaz yakarmaz korkmaz acz içersinde  olmaz :) kendini yapmış ya... müthiş bir şeydir kendini yapmak

Ama Allah var, herkes Bir tek Kudretin İktidarına esir olmuş, bütün bedenleri o kudret iktidar yapıyor değiştiriyor ihtiyarlatıyor ("ihtiyarlatan gençleştirir de hala anlamıyorlar mı 36/68" o halde mahsun olma) her canlı Beden Hapishanesinin içinde mahkum durumdadır :) 

tarihinde Dindarr tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Dindar allahın yaptığını nerden biliyon ya başka tanrı yapıyosa yandın o zaman o tanrının cehenneminde yanıcan.

İnandığın allah kendi kendine oluşuyoda evrenmi oluşamıyo amk mantığa bak.

İlla yani yaratıcının olmasımı gerek eyer olması gerekse bu evreni çok kötü yarattığı için kahrından intihar etmiş.

Sitelerde Paylaş
On 21.09.2016 at 21:06, Dindarr yazdı:

Bir yavru, bir hayvan doğarken, Self organizasyon ile kendi kendini yapmaya başlıyor, kendisine kol, bacak, kanat, böbrek, kalb, beyin, göz, kulak, dil, çene, diş, al yuvarlar, ak yuvarlar yapıyorsa kendini oluşturuyorsa artık olay bitmiştir her şeyi yapabilir demektir.

bir kere hayatda asla ihtiyarlarmaz çürümez değişmez ;)

yalvarmaz yakarmaz korkmaz acz içersinde  olmaz :) kendini yapmış ya... müthiş bir şeydir kendini yapmak

Ama Allah var, herkes Bir tek Kudretin İktidarına esir olmuş, bütün bedenleri o kudret iktidar yapıyor değiştiriyor ihtiyarlatıyor ("ihtiyarlatan gençleştirir de hala anlamıyorlar mı 36/68" o halde mahsun olma) her canlı Beden Hapishanesinin içinde mahkum durumdadır :) 

Niye her şeyi yapabilir demek olsun ki? evrim diye bir şey var uzmanı değilim  ben ama az çok biliyorum. Milyon yıllardır evrimleşmiş genler, sperm ve yumurta birleşince içindeki kodlanmış genler gereği zigot gelişiyor ve fetüs oluyor. Dediklerin hepsi bu yüzyılda komik şeyler. Hepsinin bilimsel açıklaması, delili var.
Embriyo oluşumu, canlıların kökeni vb. hepsini inceleyen bilim dalları var.  İnsan tasarlanmışsa niye çok basit alerjik sorunları var?alerji deyip geçme tasarlanmış bir canlıda niye böyle saçma bir sorun olsun ki? veya iki ayak üzerinde durmanın bir sonucu olarak kadınların tek başına doğum yapamaması ve tıp gelişmeden önce birçok kadının bu yüzden ölmesi, tasarlanmış bir canlıda olmaz. 
Evrim, bilim dalları, fosiller işine gelmeyenler yalan insan tasarlanmış ama tanrı insandan binlerce kat daha karışık  o tasarlanmamış. 
Sence hangisi daha mantıklı? bilimsel çalışmalara dayanan ve bir tane bile aleyhine bilimsel kanıtı olmayan(mesela bir hyracotherium fosiliyle aynı yaşta bir modern at fosilinin bulunması evrimi çökerten bir delil olabilirdi ama hiç yok) görüş mü? yoksa bilimsel çalışmaların sadece işine gelenlerini kabul edip işine gelmeyenlerine yalan diyen görüş mü?

Sitelerde Paylaş

İnsan tasarlanmışsa niye çok basit alerjik sorunları var?alerji deyip geçme tasarlanmış bir canlıda niye böyle saçma bir sorun olsun ki? 

İşte canlın elinde değil bu (üstün kudret meydandır) onun için böyle yoksa canlı kendi kendisini self organisazyon ile yapıyor olsaydı alerjik sorunlar kanser vesaire onun için bu gibi şeyler vız gelir tırıs geçerdi

çünkü kendi baştan başa yapmıştır. yeniden yapar. zaten kendisini yapan herşeyi yapar.

.

tarihinde Dindarr tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
10 saat önce, Dindarr yazdı:

İşte canlın elinde değil bu (üstün kudret meydandır) onun için böyle yoksa canlı kendi kendisini self organisazyon ile yapıyor olsaydı alerjik sorunlar kanser vesaire onun için bu gibi şeyler vız gelir tırıs geçerdi

çünkü kendi baştan başa yapmıştır. yeniden yapar. zaten kendisini yapan herşeyi yapar.

.

Kendini yapan ne demek ya? senin bilinçli olarak yaptığın bir şey yok kaç kere söylemem gerek? genlerdeki kodlar gereği zigot bölünerek büyüyor senin veya benim yaptığım bir şey yok burada. Kontrol genlerde yani. Bu genler nasıl böyle oldu dersen cevap milyonlarca yıllık evrimdir, bunu inceleyen koskaca evrimsel biyoloji dalı var. 

Akıllıca tasarlanmış bir canlıda alerji olmaz. Hatalı evrim veya gereksiz evrim sonucu olarak alerjiler olur.

Sitelerde Paylaş
  • 2 weeks later...
"Bir insan kendini oluşturabiliyorsa herşeyi yapar..."  Son derece alakasız bir örnek. Nerde böyle bir iddia varki? 

İnsan kendini oluşturmuyor. her canlı bir önceki canlıdan geliyor.
Başlangıcı ise doğadaki hayattan kaynaklanıyor. Evren, zaten canlı bir sistem. 

Bazıları kaynağı sadece madde olarak adlandırır. o tanıma katılmıyorum ama yine de bilimsel yönü vardır.
Hayaletlerin ise teorisi olmaz. 

Allah, hiçbir şekilde algılanamıyorsa, gelecekte de hiçbir zaman algılanamayacak ölçülemeyecek ise, yok demektir.
Milyonlarca yıl ortada olmaması, zaten bundan sonra da olmayacağını gösteriyor.

ir zaman algılanamayacak ölçülemeyecek ise, yok demektitanrı önce bir kendini yaratsın da, insanı yaratmaya kalsın. 
tarihinde Mindsurfer tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...