Jump to content

Recommended Posts

Ey inananlar,

Cehennem sonsuz mudur? Evetse, hangi suç sonsuz cehennemi hak eder? Merhameti sonsuz tanrının, sonsuz cehennem tehdidi mantıklı mı? 

Değilse ayetlerde kabak gibi yazanlar ne ? 

“Günah işleyip de günahın kendisini her taraftan kuşatıp kapladığı kimselere gelince onlar cehennemliktir. Hem de onlar orada devamlı / ebedî kalacaklardır.”(Bakara, 2/81).

“Bizim ayetlerimizi yalan sayan ve kibirlenerek onlardan yüz çevirenlere gelince, onlar cehennemliktir, hem de orada devamlı / ebedî kalacaklardır.”(Araf, 7/36).

Sitelerde Paylaş
17 hours ago, uygaruygar said:

Ey inananlar,

Cehennem sonsuz mudur? Evetse, hangi suç sonsuz cehennemi hak eder? Merhameti sonsuz tanrının, sonsuz cehennem tehdidi mantıklı mı? 

Değilse ayetlerde kabak gibi yazanlar ne ? 

“Günah işleyip de günahın kendisini her taraftan kuşatıp kapladığı kimselere gelince onlar cehennemliktir. Hem de onlar orada devamlı / ebedî kalacaklardır.”(Bakara, 2/81).

“Bizim ayetlerimizi yalan sayan ve kibirlenerek onlardan yüz çevirenlere gelince, onlar cehennemliktir, hem de orada devamlı / ebedî kalacaklardır.”(Araf, 7/36).

Sevgili kardeşim,

Cehennem sonsuz olamaz, sonsuz denirse o zaman 'sadece Allah sonsuzdur' ilkesiyle çelişki olur, bence bu bir tercüme hatası, orijinalinde 'Halidine fiha' terimi var, 'çok uzun zaman' demekmiş.

Geçmişte bu konuda yazılmış, tatmin edici kitaplar var, mezhepler arasında da çok kavgalara neden olmuş.

Sitelerde Paylaş
4 saat önce, mmmrkl yazdı:

Sevgili kardeşim,

Cehennem sonsuz olamaz, sonsuz denirse o zaman 'sadece Allah sonsuzdur' ilkesiyle çelişki olur, bence bu bir tercüme hatası, orijinalinde 'Halidine fiha' terimi var, 'çok uzun zaman' demekmiş.

Geçmişte bu konuda yazılmış, tatmin edici kitaplar var, mezhepler arasında da çok kavgalara neden olmuş.

50'ye yakın çeviriye baktım, hiçbiri doğru çevirememiş demek! Senin yorumuna göre cennet de sonsuz değil, sadece Allah sonsuzdur ilkesiyle çelişir ? 

Sitelerde Paylaş
19 hours ago, uygaruygar said:

50'ye yakın çeviriye baktım, hiçbiri doğru çevirememiş demek! Senin yorumuna göre cennet de sonsuz değil, sadece Allah sonsuzdur ilkesiyle çelişir ? 

Evet,sonsuz olan sadece Allahtır.

Çevirilere gelince, hep birbirlerinden kopya ediyorlar.

Kelimenin anlamı,zaman içinde, değişmiş, el-Huld birşeyin uzun süre bozulmadan kalmasını ifade eder. (Râğıb el Isfahânî)

Sitelerde Paylaş
4 saat önce, mmmrkl yazdı:

Evet,sonsuz olan sadece Allahtır.

Çevirilere gelince, hep birbirlerinden kopya ediyorlar.

Kelimenin anlamı,zaman içinde, değişmiş, el-Huld birşeyin uzun süre bozulmadan kalmasını ifade eder. (Râğıb el Isfahânî)

Cennet de sonsuz değil dediğinize göre ? 

Sitelerde Paylaş
On 11.08.2016 at 08:48, mmmrkl said:

Sevgili kardeşim,

Halide fiha: Onlar cehennemde halid demektir. yani onlar cehennemde ölümsüz demektir. halidine cehennemde kalıcaklar demek değildir

kelimesin manası halid demek: ölümsüz daima var. yok olmayan demektir. kalıcaklar demek değildir. İmza : Mistır kamon 

Sitelerde Paylaş
On 13.08.2016 at 13:59, mmmrkl yazdı:

Âyette  'orada Allah'ın dilediği kadar kalırlar' diyor.

Peki size göre bir işkence kaç yıl sürecek olursa adil kabul edilebilir...?
Kendinize ve sevdiklerinize ne kadar süre işkence yapılmasını uygun bulurdunuz....?

Bir insana (üstelik sadece düşüncesinden dolayı) zincirlere vurularak, direklere bağlanarak kokuşmuş irin içirilmesini, kafasından kaynar sular ve erimiş madenler dökülmesini, diri diri ve bağırta bağırta yakılmasını, iç organlarının parçalanmasını ve görülmemiş işkencelerle yapılan bu inanılmaz alçaklığı.... ne kadar sürmesi halinde uygun bulmaktasınız !? 

Ayrıca biz, bu kadar alçak mıyız ki....., bizi varedeni bu derece alçalmış bir mahluk olarak görmez zorunda olalım....? 

Sitelerde Paylaş
21 minutes ago, Mindsurfer said:

Kendinize ve sevdiklerinize ne kadar süre işkence yapılmasını uygun bulurdunuz....?

Bir insana (üstelik sadece düşüncesinden dolayı) zincirlere vurularak, direklere bağlanarak kokuşmuş irin içirilmesini, kafasından kaynar sular ve erimiş madenler dökülmesini, diri diri ve bağırta bağırta yakılmasını, iç organlarının parçalanmasını ve görülmemiş işkencelerle yapılan bu inanılmaz alçaklığı.... ne kadar sürmesi halinde uygun bulmaktasınız !? 

Ayrıca biz, bu kadar alçak mıyız ki....., bizi varedeni bu derece alçalmış bir mahluk olarak görmez zorunda olalım....?

ben araya giriyorum kusura bakmayın

ben kuranı okudum yuutum anladım sordum soruşturdum Cehennem azabının bir nimet olduğunu anladım.  azabı mı tadın bakalım diyor

ve hem azab kelimesi  Arap dilinde Azap, Azp kökünden gelir, Azp tatlı ve şirin demektir...  mesela Şehvet bir azabdır. çok tatlıdır şirindir ama bir azabdır
cehennem ehli nar-ı şehvet ile yanar. 

ateşe yaslanacakları derilerinin pişeceği ayetteki ateş salatla aynı kökten saly maddesinden gelir. 

salat ateşi derilerini yakıcak değişicek.. yani aynı şanda kalmıycaklar ihtiyarlıycaklar bozulucakalr değişicekler demektir. 

o yüzden uzun lafın kısası: Cehennemde işkence yoktur özür dilerim iyi çalışamlar

Sitelerde Paylaş
On 8/16/2016 at 12:46, mmmrkl yazdı:

Sayın saraceno,

Öyle anlaşılıyorki, sizin kafanızdaki inançlı insan tipi, diğer ateist arkadaşlarda olduğu gibi, sabit.

İnanç sisteminin temeli sabittir zaten sabit birşeye inanırsınız kitaba ters bişey ortaya çıkınca farklı düşün dersiniz :)

Sitelerde Paylaş
On 17.08.2016 at 22:10, Dindarr yazdı:

ben kuranı okudum yuutum anladım sordum soruşturdum Cehennem azabının bir nimet olduğunu anladım.

Nimetse gel üzerinde uygulayalım o zaman ister misin...!?

Bu palavraların son kullanma tarihi geçti artık.

Kuranı nasıl okudun... elbette "bu kitap mutlaka tanrıdan gelmiştir, herşeyi doğrudur" diyerek ve aksini düşünmekten korkarak...

başka bir toplumda doğsan, onların kitabını da korkarak okuyacak ve doğrulayabilmek adına istediğin her anlamı ona yükleyecektin.

Bir sefer de, "kuran mutlaka menfaat için uydurulmuştur" diyerek, özgürce sorgulayarak okumamış bir kimsenin, kuranı okuması hiçbirşey ifade etmez.   

On 17.08.2016 at 22:10, Dindarr yazdı:

Azab kelimesi  Arap dilinde Azap, Azp kökünden gelir, Azp tatlı ve şirin demektir...  mesela Şehvet bir azabdır. çok tatlıdır şirindir ama bir azabdır
cehennem ehli nar-ı şehvet ile yanar. 

Bu saçma iddiana göre, o zaman cennet de azap yeri olacak !

Ayrıca "şehvet" kelimesi, insanın nefes almak kadar doğal olan, hayattan aldığı zevkleri ayıplamak ve yasaklamak için, dar beyinli yobazların kullandığı bir kelimedir.

"aslında şu kelimenin kökü, şu anlama gelir" gibi kıvırtma ve çarpıtmalar artık alışkanlığınız olmuş, ne yazıkki...

Kaç yerinde "apaçık" ve "herkesin anlayacağı şekilde" denilen bu kitap, herkes kökünü araştırsın da öyle sonucunu bulsun diye yazılmış olabilir mi...!?

Bu ne biçim tanrıdır ki, insanlık için vazgeçilmez doğruluk rehberi olduğu iddia ettiği kitabın ne dediğini, ancak kelime kökleriyle bulunacak şekilde yazabiliyor?

Böyle saçma sapan bir iddia ile daha da yerin dibine geçiriyorsun arabın kitabını...

"Birşey yanlış denk geldiyse tercüme hatası veya mecazdır. Doğru denk geldiyse mucizedir" gibi sadece kendi dininiz için geçerli, bu uyanık formüle göre, sizin için kuran'da zaten ne yazarsa yazsın, bu kitap kusursuz olacaktı !

Tıpkı "Bir kötülük islam adına yapılıyorsa, yanlış anlaşıldığı içindir. ama iyi örnekler her zaman islamı yansıtmak zorundadır " gibi tamamen taraflı, ne olursa olsun dini temize çıkarma amacı olduğu apaçık belli olan ucuz numaralar gibi...

Okuduğunu inkar ettikten sonra her yorumu çıkarabilirsin. ama bu inkar ve yalanlara iman eylemi içindeyken, ne yazdıysa onu kabul edip, dürüstçe "bu kitap tanrıdan olamaz" diyen..., ve gayet insani olarak, görünmeyen ve hiçbir şekilde algılanmayan bir hayalete "yok" diyen insanları, inkarcılıkla itham edecek kadar küçülürsen, bu sadece bir iftiracılık değil, aynı zamanda apaçık bir ahlak yoksunluğu olarak kayıtlara geçecektir !

Cehennemin ne olduğunu, yüzyıllar öncesinden günümüze gelen, hadisler, tefsirler, mealler ve müslümanların da algılayışına göre gayet iyi biliyoruz.

1400 yıl sonra, binlerce km öteden bazılarının palavralarıyla bu gerçekler değişmez. O yüzden komedyenliğin burda anlam ifade etmez.

Ben de acı gerçekleri söylediğim için özür dilerim. iyi çalışmalar...

tarihinde Mindsurfer tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
On 19.08.2016 at 18:22, Mindsurfer said:

Başka bir toplumda doğsan, onların kitabını da korkarak okuyacak ve doğrulayabilmek adına istediğin her anlamı ona yükleyecektin.              

Yanılıyorsun Hiristiyan bir ülkede doğsaydım islam öğretisinden zerre haberim olmıycaktı. Ve tanrıyı yeryüzünde insan şeklinde dolaşan bir olarak düşünecektim

ve Meryem nasıl tanrının annesi olabilir diycektim

ve bana çocukluğumdan beri yeryüzünde hıristiyanlıktan başka bir dinde yok gibi gösterilmiş olucaktı

Bana Müslümanlar mekkedeki taşa tapıyorlar.

musaya davuta İbrahime inanmıyorlar hatta Allaha bile inanmıyorlar diyceklerdi. 

(Çünkü batıda İslam araştırılacak hatta araştırılmaya bile değer olmıycak bir din olarak bu şekilde gösteriliyor)

Ve bende diğer insanlar gibi Mecburen Meryem tanrının annesi nasıl olabilir saçmalığı ile yaşıycaktım

Ama sonra elime tesadüfen kuran geçmiş olup da onun birinici sayfasını okuduğun andan itibaren "Allah'ın bana seslendiğini görücek şaşıracak"

ve sonra Bakara 30. ayete geldiğimde 

Hani, Rabbin meleklere, “Ben yeryüzünde bir halife yaratacağım” demişti. Onlar, “Orada bozgunculuk yapacak, kan dökecek birini mi yaratacaksın? Oysa biz sana hamdederek daima seni tesbih ve takdis ediyoruz.” demişler. Allah da, “Ben sizin bilmediğinizi bilirim” demişti. 

ayetini okuyunca heycanlanıcak aman allahın bütün insanlığın hayatı boyunca soruduğu soru buydu diycek ve bunun cevabını almak için bütün kuranı okuycak ve eğer Tanrıdan bir Kitap gelseydi o muhakkak Kuran olurdu diycek ve Müslüman olucaktım

Çünkü Batıda  en kuvvetli dindar hırsitiyanlar bu şekilde müslüman olmuşlardır. :D

Bir hıristiyan, Kuran-ı eline aldığı okuduğu andan itibaren derhal Müslümanlık öğretisine aşina olur ya müslüman olur gerçek tanrıyı bulur! yada Hırsitiyanlık öğretisinin saçmalıklarını İslam öğretileri ile yamalamaya çalışır. 

İslam olmasaydı Allah bilinmiycekti o yüzden demişler Hazreti Muhamem de

Sen bildirdin Kimdir Allah

Sensiz kim olurdu Ondan agah..

tarihinde Dindarr tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
On 17.08.2016 at 18:37, Dindarr said:

Halide fiha: Onlar cehennemde halid demektir. yani onlar cehennemde ölümsüz demektir. halidine cehennemde kalıcaklar demek değildir

kelimesin manası halid demek: ölümsüz daima var. yok olmayan demektir. kalıcaklar demek değildir. İmza : Mistır kamon 

Bu yorumunuz benim düşünceme paralel, teşekkür ederim.

Sitelerde Paylaş
On 17.08.2016 at 20:41, Mindsurfer said:

Önce iman, sonra salih amel.

Yaratılış gayesi, eserlere bakarak müessiri bulmak; azâba mâruz kalmak bu yüzden olsa gerek;

yoksa salih amel hususunda kötü bir insan olduğunuzu sanmıyorum.

Sitelerde Paylaş
On 17.08.2016 at 23:14, saraceno said:

İnanç sisteminin temeli sabittir zaten sabit birşeye inanırsınız kitaba ters bişey ortaya çıkınca farklı düşün dersiniz :)

'İnanç sistemnin temeli sabit' derken neyi kasdettiğinizi anlamadım.

Sizce bir Allah'a inanan insanlar,akıllarını kullanıp yorum yapamaz mı?

Sitelerde Paylaş
44 dakika önce, mmmrkl yazdı:

Önce iman, sonra salih amel.

Yaratılış gayesi, eserlere bakarak müessiri bulmak; azâba mâruz kalmak bu yüzden olsa gerek;

yoksa salih amel hususunda kötü bir insan olduğunuzu sanmıyorum.

Yani insanın en büyük amacı; "bizi kim yarattı? diye düşünüp bulmaktır" diyorsunuz. "İnsanların karşılaştığı haksızlıklar, dünyadaki savaş ve sömürü düzeni, doğanın yokedilmesi.. bunları önlemek, barış, eşitlik, bilim ve insanlık için çalışmak, temel amaç olamaz" diyorsunuz.

Tanrı "bana ne bunlardan" demişse, zaten kendi egosunun tanrısı olabilir ancak.. benim için bu karakterde biri değer ifade etmez.

Eser sahibi ise, zaten bizzat doğanın kendisidir. Ve bu herşeyi bedavadan veren tanrıdan çok daha anlamlı.

Eser ortaya koymak, zaman ve emek gerektiren bir eylemdir. "ol" demekle bedavadan yapılan birşey eser olmaz. 

Ayrıca bunlar sorumun cevabı değil. ama bunun için sizi ayıplamıyorum. çünkü bu soruya cevap verebilen hiçbir müslüman görülmemiştir.

Hiç kimsenin yukardaki soruya, din çerçevesinde mantıklı ve adil bir cevap vermesi söz konusu değildir.

tarihinde Mindsurfer tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...