Jump to content

ezanları nasıl susturabiliriz?

Recommended Posts

aynı yazıyı kasıtlı olarak bir islam sitesine açtım.

yazımı editleyip bana ne cevap verdıler bakın..

http://www.islamiforum.net/Thread-ezanları-susturmak?pid=623999#pid623999

müslümanların hiç bir şeye hoşgörüsü yok.

ama ateıst forumda dindar gibi ...........cocukları istedikleri at kosturup forumu kırletıyo.

sureklı teblıg yapıyo kimse bırsey demıyor.

Sitelerde Paylaş

28 Şubat döneminde -yani ordunun siyasal gücünün çok yüksek olduğu dönemde- Ankara'da subay lojmanlarının bulunduğu bir semtteki caminin ezanları yüksek volümde okunduğu, zamanın Diyanet İşleri Başkanına kibarca şikayet edilmişti. Yanıt: "Gerekeni yaparız."

Ezanın şiddeti azaltılmış mı, eh az biraz  düşürmüş olmalılar. O kadar.  

Ama şimdi, bugünlerde, hele de 15/16 Temmuz Darbe gecesindeki saatbaşı salalarından sonra sesi kıstırmak oldukça zor görünüyor.

Hatta buna imkansız da diyebiliriz.

Boşuna nefesini tüketme.

Sitelerde Paylaş

"Ezanları susturma" deyimi tepki yaratacak bir ifade şekli.

Ezanın sesini makul seviyeye düşürme.. gibi bir talep belirtmek gerekir.

Bunu yaparken de islama karşı olduğunuz için değil, "insana saygı açısından" bunu istediğinizi belirtmeniz lazım.

Hatta islamda hoperlörle ezan diye bir kepazelik olmadığı için, duyarlı müslümanlar da buna destek olmalıdır.

Zaten anlam veremediğim konulardan biri de, müslümanların çoğunun bu din magandalığından utanmıyor olması?

tarihinde Mindsurfer tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Geçen gün tam caminin yanından geçiyorum ALAAAAAAAAAKKKKBERRRR diye bir höykürdü lanet herif lan kulaklarımın zarının titreştiğini hissettim böyle, gırtlağını iteyim senin hoparlörünün membranını iteyim diye etmediğim küfür kalmadı. Lan arkadaş bunun son sesi de açılmaz ki be!

Camiler için özel ampli üretecekler, ses ayar düğmesiz! Nasıl olsa kullanmıyorlar! Caminizi ezanınızı kılacağınız namazı, dininizi, kitabınızı, allağınızı peygamberinizi...

Itiyorlar zaten daha ne itecekler de... Semerli eşşekten beter kullanıyorlar. Kullanıp kullanıp bir de itiyorlar zaten.

Sitelerde Paylaş

oncelikle ezan denilen illet sozde 1450 sene once herhangi bir teknolojinin olmadigi yerde kullanilan bir yontemdi. Bunu taaa bugünlere getirmek ve kutsal hale getirmek hem inandiklari dine ters hemde cok büyük bir cahillik. Insanlar diledigi kadar ibadet edebilir, buna hic mi hic karsi degilim ama vakit isini artik saatlerle halletseler cok iyi olur. Eminim 1450 sene once boyle bir imkanlari olsa ezani ilk once dinin kurucusu kaldirirdi.

ezan amacini asmis ve bir rituel haline getirilmistir. Rituel haline geldigi icinde bunu yürürlükten kaldirmak cok büyük bir kaosa sebep olur ( Türkiye gibi büyük bir kesim cahil olan topluluklar icin). Birakin yürürlükten kaldirmayi sesini kissaniz kiyamet kopar. Bahsetmek istedigim cahillikleri.

Peygamber gibi olabilmek icin takunya giyip gezen kisiler var. Kasik varken elle yemek yiyenleri gordüm. Hala misvak kullananlar var. Bu adamlara kalkip ezanlari kismaktanmi bahsedeceksiniz.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...