Jump to content

Din yoksa tepkin kime ?

Recommended Posts

1 dakika önce, TheSedaT yazdı:

burda kastettiğim konuşmaları değil yaşantıları

ateistlerin nasıl yaşadıklarını biliyorum , biliyoruz

temel kural kuralın olmamasıdır

kainat bölye başlayıp 1000 lerce yıl devam etseydi şu an nasıl olurdu diyorum

İnsanlar kuralsız ve sosyal yapı ile bağdaşmayacak şekilde yaşayamazlar. Günümüzde kuralları artık dinler saptamıyor. Nesnel kanunlar saptıyor. Kurallara uymayan ateistleri toplum içinde barındırmaz. Onların toplumun ahlaksal değerlerine uyması zorunluğu vardır. Türkiye'de milyonlarca Müslüman rakı içer, orucunu rakı sofrasında bozar ve İslam'ın emirlerinin hiç birine uymaz. Buna rağmen topluma uyar. Çünkü onlar bu toplumun normal değerleridir. Mısır'da veya İran ya da Suudi Arabistan'da durum değişik olabilir. Onların sosyal yapıları farklı olduğu için. Türkiye'de ahlaksal değerlere önem vermeyen bir ateisti önce bir diğer ateist cezalandırır..

Sitelerde Paylaş
  • İleti 218
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Just now, TheSedaT said:

istisnalar kaide yi bozmaz sen çok doğru yaşayabilirsin ama bu ateistlerin yaşam biçimlerini değiştirmez

bunu söylemem neden bu kadar rahatsızlık oluşturdu anlamış değilim

ateistlerin yaşam biçimi nasıl ? açıklasana. mesela çocuklara mı tecavuz ediyorlar ? hangi hukuk kurallarına aykırı hareket edip suç işliyorlar ? daha açık konuş.

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, Kromozom yazdı:

Efendi ateist kadınına değer veren, duygularını önemseyen ateist.

Piç ateist yere bastırdığı 80 model bmwsiyle camları açıp son ses bas dinleyen, sokaktaki kadınlara laf atan ateist.

ben konuları senin bakış açından değerlendirmiyorum yaptığın tanımlarında sana ait olduğunu düşünüyorum ve saçmalıyorsun ayırca haberin olsun

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, haci yazdı:

İnsanlar kuralsız ve sosyal yapı ile bağdaşmayacak şekilde yaşayamazlar. Günümüzde kuralları artık dinler saptamıyor. Nesnel kanunlar saptıyor. Kurallara uymayan ateistleri toplum içinde barındırmaz. Onların toplumun ahlaksal değerlerine uyması zorunluğu vardır. Türkiye'de milyonlarca Müslüman rakı içer, orucunu rakı sofrasında bozar ve İslam'ın emirlerinin hiç birine uymaz. Buna rağmen topluma uyar. Çünkü onlar bu toplumun normal değerleridir. Mısır'da veya İran ya da Suudi Arabistan'da durum değişik olabilir. Onların sosyal yapıları farklı olduğu için. Türkiye'de ahlaksal değerlere önem vermeyen bir ateisti önce bir diğer ateist cezalandırır..

söylediklerin doğru ve sana katılıyorum fakat eleştirel islamın oluşturdu düzenin buna katkılarını göz ardı etmişin .

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, Kromozom yazdı:

Senin bakış açın nasıl?

Efendi ne demek? Müslüman inançlarına sadık olan mı?

hayır ama vicdani kurallarda vardır ve ne kadarda eleştirseniz bu kurallar devlet kuralı halinede gelir ve istemesenizde uyduğunuz bir çok kural vardır

ve bu kurallar bizi tanımlar

aslında şu anki ateistler öz ateist değil mecburen islamın etkisinde kısıtlı ateistlerdir

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, TheSedaT yazdı:

hayır ama vicdani kurallarda vardır ve ne kadarda eleştirseniz bu kurallar devlet kuralı halinede gelir ve istemesenizde uyduğunuz bir çok kural vardır

ve bu kurallar bizi tanımlar

aslında şu anki ateistler öz ateist değil mecburen islamın etkisinde kısıtlı ateistlerdir

Kısıtsız ateist nasıl olur? Daha mı küfürbaz olmalılar?

Sitelerde Paylaş
6 dakika önce, TheSedaT yazdı:

benimkide geyik aslında biraz teknik dursun istedim :)

Neyse:)) şimdi yukarıdaki tepkilerden de anlaman gerektiği gibi hiçbir ateist senin ithamlarını "doğal olarak" kabul etmiyor. Yani ateistler senin kafanda canlandırdığın gibi öcü insanlar değil.

insanız insan. Hepimiz hata yaparız.

Sitelerde Paylaş

düşün laik ama yüzde 99 müslüman bir ülkede olmasan nasıl davranırdın

Zaten %99 müslüman bir ülkede değilim ki? 

Suudi Arabistan mı burası? 

Türkiye'de taş çatlasa nüfusun %90ı elhamdülillah müslümanım diyen tayfadır. Tabi bu %90 ın %90 ıda eline daha kuran almamıştır.

Benim davranışlarımda herhangi bir farklılık olmazdı. Sadece aptalların ciddiye alınmadığı bir ülkede yaşıyor olurduk.

Sitelerde Paylaş
Şimdi, Kromozom yazdı:

Zaten %99 müslüman bir ülkede değilim ki? 

Suudi Arabistan mı burası? 

Türkiye'de taş çatlasa nüfusun %90ı elhamdülillah müslümanım diyen tayfadır. Tabi bu %90 ın %90 ıda eline daha kuran almamıştır.

Benim davranışlarımda herhangi bir farklılık olmazdı. Sadece aptalların ciddiye alınmadığı bir ülkede yaşıyor olurduk.

Hollanda da ki danimarkada ki hayatı araştırmanı tavsiye ederim

Sitelerde Paylaş
Şimdi, TheSedaT yazdı:

Hollanda da ki danimarkada ki hayatı araştırmanı tavsiye ederim

Milli gelirleri senin 5 katından fazla. 

Ben Uzakdoğuyu komple gezdim. Japonya'da toplumun %70 i dinsiz ama milli gelirleri senin 10 katın. 

30 yıl önceye kadar darmadağın olmuş Güney Kore'de aynı şekilde. 

Marksizm dinine bağlı Çin'de ise saati 1 dolara çalışan sanayi işçileri var.

Dinin etkisi işte :) 

Sitelerde Paylaş
Şimdi, Kromozom yazdı:

Milli gelirleri senin 5 katından fazla. 

Ben Uzakdoğuyu komple gezdim. Japonya'da toplumun %70 i dinsiz ama milli gelirleri senin 10 katın. 

30 yıl önceye kadar darmadağın olmuş Güney Kore'de aynı şekilde. 

Marksizm dinine bağlı Çin'de ise saati 1 dolara çalışan sanayi işçileri var.

Dinin etkisi işte :) 

bahsettiğin insanların bir inancı var ateist değiller

Sitelerde Paylaş
Şimdi, TheSedaT yazdı:

bahsettiğin insanların bir inancı var ateist değiller

Uzakdoğuda toplumun %70 i dinsiz. Kalanıda budist filan, ideolojisiz dindarlar yani.

Danimarka ve Baltık ülkelerindede toplumun yarısından fazlası dinsiz. 

Ee ne inancı var bunların? Sevimli hayalet casper'a mı inanıyorlar?

Sitelerde Paylaş
6 dakika önce, Kromozom yazdı:

Uzakdoğuda toplumun %70 i dinsiz. Kalanıda budist filan, ideolojisiz dindarlar yani.

Danimarka ve Baltık ülkelerindede toplumun yarısından fazlası dinsiz. 

Ee ne inancı var bunların? Sevimli hayalet casper'a mı inanıyorlar?

dinsizlik ile ateizm aynı şey değil öncelikle

dinsizlik kendini din ile ifade etmek istememektir,ama dinsiz olduğunu söyleyen insan inançlıda olabilir

buralarda çeşitli inançlar var fakat bunları araştırmak benim işim değil

Sitelerde Paylaş
Şimdi, TheSedaT yazdı:

dinsizlik ile ateizm aynı şey değil öncelikle

dinsizlik kendini din ile ifade etmek istememektir,ama dinsiz olduğunu söyleyen insan inançlıda olabilir

buralarda çeşitli inançlar var fakat bunları araştırmak benim işim değil

Ateist demedim ki zaten.

Ha dinsiz ha ateist söylemek istediğin şey açısından ne fark varki :) Bu insanlar dini kurallara göre yaşamıyorlar ama mutlular. Nasıl oluyor bu? 

Sitelerde Paylaş
Şimdi, Kromozom yazdı:

Ateist demedim ki zaten.

Ha dinsiz ha ateist söylemek istediğin şey açısından ne fark varki :) Bu insanlar dini kurallara göre yaşamıyorlar ama mutlular. Nasıl oluyor bu? 

çünkü kutsalları var ve metafizik olayları da önemseyebiliyorlar onlara çeki düzen veren olaylar var

Sitelerde Paylaş

çünkü kutsalları var ve metafizik olayları da önemseyebiliyorlar onlara çeki düzen veren olaylar var

Yok öyle bişey.

Adamlar bilim yapıyor bilim. Cern'de o koca aleti diken adam inanırmı öldükten sonra kıçına kazık gireceğine?

İnandıkları için değil, zaten refah içinde oldukları ve bazı şeyleri aştıkları için mutlular. Kendilerine emir veren görünmez bir adamı dinlemeye ihtiyaçları yok.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...