Jump to content

15 Temmuz'da hangi demokrasi kurtarıldı?

Recommended Posts

Kemalist kesimin içine düştüğü hatalardan biri de 15 temmuz günü demokrasiyi kurtardıkları düşünceleri. Gerçi ben daha darbeye direnen bir kemalist de görmedim ya neyse. İnsan bir düşünür : 

Demokrasi bir bütünse, iyi ya da kötü demokrasi nasıl olur? Siz yarısı kırılmış bir bardağı hala bu bardak deyip kullanabilir misiniz?

Arkadaşlar artık  ne başı ne ortası ne sonu kansız olmayan ve olmayacak bir süreçteyiz. Ülke'de artık laik bir güç yok arkadaşlar, 15 temmuz günü bile iki dinci gücün çarpışması arasında kaldık, bir çıkış yolumuz yok. Varsa da kansız olmayacak, ya onlardan ya bizden dökülecek bu kanlar. Bu yolun sonu bok yoludur, kan yoludur.

O gün( ve hala da sürüyor) şeriat çağrıları yapıldı, yani artık iktidar biziz, güç biziz denildi. Hala da facebook üzerinden laiklik kaldırılsın, şeriat gelsin milli irade tarzında onbinlerce twitter, facebook hesabı çağrı yapmaya devam ediyor. Atatürk'e hakaret edemeyen kesim hıncını hala Kılıçdaroğlu gibi sessiz, pasif direnen birine söverek, hakaretler ederek alıyor. Edilen küfürler, hakaretler o kadar iğrenç ki vah halimize demeye başladım. 

Ülkede zaten bir demokrasi yoktu, 15 temmuz'dan sonra da olmadı. Bazıları demokrasi kurtarıldı diyor, ben ise esir olduk diyorum.

Sitelerde Paylaş

Gelişmelerden kimse memnun değil. Yine de şöyle bir şey var. Günümüzde gezi olayları da facebook ile başlamıştı. Ben - hele ki siyaset alanında - bu tür şeyleri sadece aklı başında, nezih kuruluşlar için kullanıyorum (Sonuçta gerçek adımı filan görüyorlar).

Bütün Müslüman ülkelerde olduğu gibi, burada da ne yaptığını hiç bilmeyen bir Müslüman kitle var. Yine de muhafazakar kesimden de olsa bizde AKP'ye yakın hisseden kişilerin çoğu, örneğin Charlie Hebdo olaylarını desteklemezler. Sempati duysalar da doğrudan ifade etmezler.

Ama evet, Bu adamlar Putinizmi kullanarak "daha dindar" bir Türkiye istiyorlar. Ama bu tam bir saçmalıktır. TC'nin İran'daki eski şah rejimine benzerlikleri vardır. Ama Atatürk İran şahı kesinlikle değildir.

Kan yolu 70'lerde yaşandı zaten. O yola bir daha girilmesini bende istemem. Koşullar çok farklıdır. nesiller/taraflar değişmiştir.

Dediğim gibi propagandaya uymayacağız. Lüzümsuz şeyleri gidip de okumayacağız. Ondan sonra ben de bilmiyorum.

Sitelerde Paylaş

Belki de önce şu soruyu sormak gerekir;

-Ne oldu da geçen yüzyılın ilk çeyreğinde mucizevi bir şekilde büyük ümitlerle ortaya çıkan cumhuriyet bu hallere düştü?

Döneminin en ilerici projelerinden birisi olan köy enstitülerini neden kapattık? Zamansız bir tarihte çok partili seçine neden geçtik? 70 ler de niye birbirimizi doğradık ve 12 eylül kenanizm'ine tosladık? Ne zaman pıtırak gibi imam hatipler açtık? AKP yi iktidarda tutabilmek için oluk oluk sermaye neden geldi? Ergenekon ve benzerleri ile ordu tasfiye edilmeye çalışılırken kimler sessiz kaldı?...

Velhasıl demokrasimizin bu hale gelmesinin nedeni Tayyip falan değilidr. O sadece bir sonuçtur. Şimdiiii, bu darbe girişimi ile ABD Türkiye yi artık "Düşman" konumuna yerleştirmiştir. Suriye özelinde çatışmamızda kaçınılmazdır. Ben bunu çok olumlu buluyorum. Rus uçağının düşürüldüğü günlerde ki bir konu da, bu işin bizim Nato dan çıkmamıza kadar gidebileceğini söylemiştim ama şimdi bu ihtimal çok daha güçlüdür.

Kısaca şunu demek istiyorum, Türkiye NATO tezgahından kurtulduğu gün demokrasisini de kurtaracaktır. Biz kendimizle baş başa kaldığımız zaman bu iktidarın bütün tahribatını çok kısa sürede siler atarız. Bu ülkede her şeye rağmen Şeriatçı bir taban yok. hiç olmadı da. Günübirlik işlere bakıp moralinizi bozmayın.

Sitelerde Paylaş

Fethullahçıların değil, bildiğimiz ordunun yaptığı bir darbe olursa, günümüz koşulları altında çoğu kemalistin buna itiraz edeceğini ben de zannetmiyorum.

Ama darbe bu devirde zor iş. Hem teknolojik imkanlar, haberleşme, vs değişti, hem zihniyet değişti. Darbe diye birşeyi halka kabul ettirmek de zorlaştı artık. Belki de demokrasimizin Batı'lı demokrasilere biraz daha yaklaştığının bir göstergesidir bu, kimbilir.

Olmaz diyemem tabi yine de. Tüm ordu bir araya gelip, topyekün olarak bu işe kalkışsa, halen günümüzde bile becerilebilir bu muhtemelen. Ama bu en üst komuta ekibinin her birinin hemfikir olmasını, birbirine güvenmesini, ve birbirini satmamasını gerektirir. Hükümet Ergenekon ve Balyoz'dan beri üst komuta kademelerini sürekli kurcalayıp durduğu için böyle birşey zor şu anda.

Sitelerde Paylaş
5 saat önce, mantik yazdı:

Fethullahçıların değil, bildiğimiz ordunun yaptığı bir darbe olursa, günümüz koşulları altında çoğu kemalistin buna itiraz edeceğini ben de zannetmiyorum.

Ama darbe bu devirde zor iş. Hem teknolojik imkanlar, haberleşme, vs değişti, hem zihniyet değişti. Darbe diye birşeyi halka kabul ettirmek de zorlaştı artık. Belki de demokrasimizin Batı'lı demokrasilere biraz daha yaklaştığının bir göstergesidir bu, kimbilir.

Olmaz diyemem tabi yine de. Tüm ordu bir araya gelip, topyekün olarak bu işe kalkışsa, halen günümüzde bile becerilebilir bu muhtemelen. Ama bu en üst komuta ekibinin her birinin hemfikir olmasını, birbirine güvenmesini, ve birbirini satmamasını gerektirir. Hükümet Ergenekon ve Balyoz'dan beri üst komuta kademelerini sürekli kurcalayıp durduğu için böyle birşey zor şu anda.

Üzülme zaten Kemalistler, Fetullahçıların yapmaya çalıştığı darbeye de itiraz etmediler...

Ben hiçbir kemalistin dışarı çıkıp direndiği görmedim..

Direnen kesim, yüzde yüz yerli olan Akparti seçmenidir...

Darbe olsaydı, Fetullahçılar ile Kemalistler iktidar paylaşımını beraber yapacaklardı...

Kemal Kılıçdaroğlu, hemen değil de darbenin seyrinin döndüğünün gördüğü zaman (gece 1.30 civarı) mesaj yayınlamasının anlamı budur..

Aynı Mısır'daki gibi binlerce belki de onbinlerce kişiyi öldüreceklerdi...

Recep Tayyip Erdoğan'ı aynı Mursi gibi hapis edeceklerdi...

Belki de Menderes gibi yandaşlarına korku salmak için idam da edebilirlerdi...

Ama şu gerçek ki, Recep Tayyip Erdoğan devrilseydi, bu ülke milyonlarca kişinin öleceği kanlı bir içsavaşa doğru gitmek zorunda kalabilirdi...

Yani viskini rahat rahat yudumlayıp, vur patlasın çal oynasın devri belli bir süre askıya alınacaktı...

Bir anlamda Kemalistler anlamasa da, Tayyip düşmanlığından dolayı gözlerinin başka birşey görmese de onların "şereflerini(laikliklerini, içkilerini, v.b) de kurtarmıştır...

Ne kadar dua etseler azdır....

Sitelerde Paylaş
17 minutes ago, nazliyarim said:

Üzülme zaten Kemalistler, Fetullahçıların yapmaya çalıştığı darbeye de itiraz etmediler...

Darbe olsaydı, Fetullahçılar ile Kemalistler iktidar paylaşımını beraber yapacaklardı...

Kemal Kılıçdaroğlu, hemen değil de darbenin seyrinin döndüğünün gördüğü zaman (gece 1.30 civarı) mesaj yayınlamasının anlamı budur..

Ama şu gerçek ki, Recep Tayyip Erdoğan devrilseydi, bu ülke milyonlarca kişinin öleceği kanlı bir içsavaşa doğru gitmek zorunda kalabilirdi...

Yani viskini rahat rahat yudumlayıp, vur patlasın çal oynasın devri belli bir süre askıya alınacaktı...

Bir anlamda Kemalistler anlamasa da, Tayyip düşmanlığından dolayı gözlerinin başka birşey görmese de onların "şereflerini(laikliklerini, içkilerini, v.b) de kurtarmıştır...

Kemalistlerin şereflerini akpkklı itler mi kurtarmış? Hmmm? Sizde olmayan birseyi siz nasil kurtariyorsunuz? Duayi kime etsek acaba? Senin pedofil cocuk tecavuzcusu peygamberine mi yoksa evlatliginin ex-karisiyla evlenen babana mi? E ne de olsa; ahzab37 e göre her muslim akpli it, evlatliginin karisini becerebilir. Kemalistler hakkinda konusurken dikkatli konuş; yoksa ağzin şekil degistirir. Ataturke içkici diyordunuz; şimdi de kemalistlere mi dolayli soz soyluyorsun? Ickici olmak pedofil,kadin katili ahlaksiz ve serefsiz muslim olmaktan trilyon kere ustundur. 

Sitelerde Paylaş
51 minutes ago, nazliyarim said:

İki şeriatçi fraksiyon çatıştı.Kemalistler hangi tarafta olacaklardı? Her ne kadar Perinçek Ulusal kanalda AKP lilerle beraber olunmasını söylemişsede Sağ duyu sahibi Kemalistler hiç bir tarafta olmayarak itidallerini muhafaza etmişlerdir.Doğruda yapmışlardır. Çünkü Türkiye yeniden ABD ye yanaşmaktadır.İlerki zamanlarda Fetoyu falan istemektende vazgeçecektir.Zaten darbeden sonra AKP nin yaptığı KHK lerde ortadadır.Askeri Liselerin lağvı,Harp okullarının (Şimdi akademi) Sivilleştirilmesi,Genel Kurmayın bir ada gibi dımdızlak ortada kalması, Jandarmanın sivilleşmesi,Kadın polislerde türban serbestiyesi !GATA nın lağvı,İsminin Abdülhamit olarak değiştirilmesi,Kurmay subay yetiştirilen Harp akademisinin lağvı ? Bunlar içinmi AKP lileri destekliyecekti Kemalistler?Ama sen her nedense kafanı içkiye takmışsın?:)

Darbe olsaydı FETÖ ile Kemalistlerin iktidar paylaşımı yapacaklarını İslihareye yatarakmı keşfettin?:))Fetonun Kemalistlere neler yaptıklarını hiçmi duymadın? Ergenekon davaları,Balyozlar,Casusluk davaları ve bu davaların başsavcısı sizin şu İreis beyiniz?Siz tankın önüne tabiki yatarsınız  çünkü sizin mantaliteniz İresinizin cariyesi olup ona hediye edilmeği hatta satılmayı bile canı yürekten istiyor.

Diğer taraftan  Feto da gelse hiç merak etme senin çok istediğin   içki yasağını anında getiremezdi.Zaten Şeriatçı İranda dahi içilirken:)Bak bakalım bildirisine "Laikliği koruyacağım bu son şansıdır laiklerin "diyor.Ama biz ne sizin nede Doğmatik kardeşleriniz FETÖcülerin Dolmalarını yemeyiz!Bizim için altı sakal üstüde bıyıktır.

tarihinde yeniçeri53 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Oooo cok kizdi pedofil ! Ne de olsa peygamberi de pedofil cocuk beceren biriydi. Daha ilk mesajinda anladim akpli dinci oldugunu. Babana sunu soyler misin. Baba evlatlik al kendine, onu evlendir ve boşat, sonra onun karisini becerebilirsin. Ahahhahahha. Ensest ilişki sonucu oldugunu neden haykiriyorsun burada ? Ne gerzek insanlarsiniz siz ya. Ulan sizin gibi akpli itlerde bi gram beyin varsa ne olayim. S.çomarları ! Kemalistler sizin ananizi cok belledi, aciniz ondan. Sen daha dur. Onun tekrar sirasi gelecek. 

Sitelerde Paylaş

Kemalistler aşağı Kemalistler yukarı.

Siz kimsiniz?

Sizin adınız, sıfatınız, ünvanınız nedir kardeşim? Önce kendi tanımınızı bir ortaya koyun da bilelim bakalım, kimle konuşuyoruz.

Böyle gerzek bir tip türedi. Kemalistler şöyle yapıyor böyle yapıyor ehe ehe ehe. Sen kimsin kardeşim? Müdür müsün? Kim adına, ne adına eleştiri yapıyorsun?

Kendini non-kemalist olarak tanımlayanlar. Siz kimsiniz? Darbe karşısındaki tutumunuz nedir? Destekliyor muydunuz darbeyi?

Sürekli eleştiri mına koyayım! Kaynana kesildiler başımıza!

Sitelerde Paylaş

Doğu Perinçek Binali Yıldırım'dan önce darbe karşıtı manifestosunu okumuştur. Kemalist miyiz? Ulusalcı, yurtsever, milliyetçi ve devrimciyiz. Aslanlar gibi darbeye karşıydık. Tayyip Erdoğan'a karşı şüphesiz ki antipatimiz var. Onun emri ile dışarı çıkmazdık. Ama darbeciler başarılı olsaydı onların o soğan cücüğü gibi kellelerini tek tek biz koparacaktık.

Sitelerde Paylaş
5 dakika önce, Kromozom yazdı:

Hay şu kemalist lafını eden ağzınıza edeyim :) 

Kemalist dincilerin Atatürkçüleri aşağılama kelimesidir. Türkiye'de ciyak ciyak gezen komünist kızlarla akpye şans veren liberallerde çok sever bu tabiri :) 

Ne dedigini anladiyisam arap olayim..

Sitelerde Paylaş

Evet, bizim de ağzımıza dolandı bu laf.

Solcular (sosyalist, komünist) çıkardı bu kemalist lafını ilk olarak. Sonra "kemalist"ler de benimsedi. Herkes kullanmaya başladı.

Halbuki, bu yanlış bir etiket. Atatürk'e saygı duymayan, yaptıklarını en azından bir dereceye kadar desteklemeyen kişi Türkiye'de az zaten. Dinciler, ve solun solundakiler var sadece. Ne anlama geldiği de belli değil tabirin. Bu devirde halen Atatürk ilkelerinin hepsini harfiyen takip edenleri, ve iki lafın başı Atatürk'ü ananları mı kastediyorlar, yoksa Atatürk'ü seven ve saygı duyan herkesi mi?

Ya da Mustafa Kemal yerine Atatürk diyenleri mi?

Atatürk'e antipati duymayan herkes kemalist onlara göre.

Entelektüel kesimde de çok var. Atatürk'e karşı çıkmak, diktatör ilan etmek, sevenlerini "kemalist" diye aşağılamak moda oldu ülkede özellikle son 5-10 yıldır.

Yazık, aydın ve entelektüel olması gerekenler de alet oluyor buna.

Tamam, demiyorum ki devletçilik ve milliyetçilik de dahil olmak üzere Atatürk'ün tüm ilkeleri halen geçerlidir diye. Özellikle bu iki ilkenin devri geçti bence. Gerçi Milliyetçilikten ne anladığınıza bağlı olarak o hala geçerli. Yani ırka dayalı bir milliyetçiliği değil, ulusa dayalı bir milliyetçiliği kastediyorsanız (Amerikalıların milliyetçiliği gibi), milliyetçilik de halen geçerli olur. Ama özellikle bu iki harici diğer ilkelerin zaten itiraz edilecek bir tarafı yok.

Adamın ülke için yaptıklarına, ülkeyi ortaçağdan çıkarıp, Batı'lı çağdaş ülkelere yaklaştırdığına katılmayan da yoktur herhalde.

O zaman ne bu antipati? Özellikle de sol kesimdekini kastediyorum. Dincilerin antipatisinin sebebi açık sonuçta.

Kullanılıyorlar, ve kendi bindikleri dalı kesiyorlar, farkında değiller.

Sitelerde Paylaş

Bu yolun sonu iç savaştır. Bu hükümet anca iç savaşla devrilir ama iç savaş çıkarsa kan gövdeyi götürür.

Tatlı su müslümanlarıda laiklerin yanında olur çünkü onlarda yobazları şeriatçıları sevmiyolar. 

Sitelerde Paylaş
50 dakika önce, Bitburger yazdı:

Ne dedigini anladiyisam arap olayim..

Kemalizm diye bir ideoloji yok diyorum. Atatürkçülük var diyebiliriz; ama bu da bir ideoloji değildir. Kemal Atatürk, bir gün fikirlerimle bilim çelişirse bilimi seçin demiştir :) İdeolojilerse dogmatiktir, bilime uymaz bilimi kendi kılıflarına uydurmaya çalışırlar. Mesela şeriatçılık böyle diyebiliriz adamların bilimle alakası yok ama indirgenemez karmaşıklık gibi bir ton zırvayla ideolojilerini haklı çıkarmaya çalışıyorlar :) 

Sitelerde Paylaş
49 dakika önce, Glock yazdı:

Bu yolun sonu iç savaştır. Bu hükümet anca iç savaşla devrilir ama iç savaş çıkarsa kan gövdeyi götürür.

Tatlı su müslümanlarıda laiklerin yanında olur çünkü onlarda yobazları şeriatçıları sevmiyolar. 

Tatlı su müslümanları dediğimiz kitle Türkiye'de çoğunluk. Özellikle sahil kesimlerinin %90 ı en ılımlı tatlı su müslümanlarından oluşmaktadır. Ben bu kişilerin ateistlere hakaret ettiğine hiç rastlamadım, şeriatçı ve akit tayfayaysa hergün sövüyorlar :) Ülkenin büyük kısmı bizden taraf aslında, akpyi iktidara taşıyanların da %80i ya bilinçsiz yada yandaş kitle.

Yani ülkede içsavaş çıkmaz, hala şeriatçılar küçük bir azınlık.

Sitelerde Paylaş

Tatli su Islam____yumusak Atatürkcüler____moda Öl!ursa mustafacilar..

Yok efendin minnos demokratlar..

Sapik laiklailer..bilmem ne uluscular.

,...................................

Atatürk türk milliyetcisiydi¡

Istedginiz Kadar saptirin.,....bulastirin...karistirin...

Ne Mutlu TÜRkUm diyene...

Sitelerde Paylaş
3 minutes ago, Bitburger said:

Tatli su Islam____yumusak Atatürkcüler____moda Öl!ursa mustafacilar..

Yok efendin minnos demokratlar..

Sapik laiklailer..bilmem ne uluscular.

bu hangi dil? papua yeni ginece mi? 

forumu kirleten bir üyesin. Yazdığın hiçbir mesajda ne bilimsel bir söz-yorum veya akıl kırıntısı mevcut değil !  

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...