Jump to content

Çağımızın ahlakının kaynağı dinler değil

Recommended Posts

5 minutes ago, leonardo18 said:

Ben diğer başlıklara hızlıca da olsa baktım. İslamiyet'te yanlış yorumlanmaya açık unsurlar olduğunu kabul ediyorum.

Dediğimin de arkasındayım. Bunları bir bilene sorarsanız size açıklarlar. Hatta ben bile açıklarım.

- Vasıflı kişiye %100 güvenebilirsin diye bir şey yok. Ama hiç olmazsa Taliban'In İŞİD'in eylemlerine karşı birilerinin çıkıp konuşabilmesi gerekiyor.

Vasıflı kişinin Taliban veya IŞİD olmadığını nerden çıkarıyorsun peki?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 140
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

On 10/11/2016 at 10:45, Mindsurfer yazdı:

"İyilik / kötülük" kavramı, kişiye göre değişmiyor bence... İnsanın aklını kullanıp kullanmamasına, gerçeği arayıp aramamasına göre değişiyor. 

Doğa dediğimiz şeyden hayvan, bitki, bakteri gibi canlıların davranışlarını kastediyorsak, bu zaten bilimin de temeli olan insan aklını çöpe atmak demektir.

O canlıları kendimize rehber edinmeyi tavsiye etmek, "düşünme, sorgulama ve doğaya itaat et" demenin başka bir şeklidir.
Bu aynı zamanda insanı evrimde milyonlarca yıl geriye götürme çabasıdır. (tabii, kasıtlı bir çaba olduğunu iddia etmiyorum)

Din ve geleneklerdeki iyi kötü ve ahlak kavramını diyorsak o başka. ancak bu bağnazlıkların yokedilmesi için de sorgulayıcı ve özgür düşünce şart.

Hem bilim diyor

Hem de ön kabulle yerleştirilmiş davranış kalıplarına uygun hareket edelim diyor.

Bilimde inanca veya ütopyaya dayalı hiç bir ön kabul olmaz.

Sen eğer "ben barışçıl olacağım" diye bir ön kabul ile hareket ediyorsan, artık dogmaya hapsolmuşsun demektir.

Öldürmek ve öldürmemek seçeneklerinin her ikisinin de birbirinden farkı yok.

Davranıştır bunlar.

Sen bu davranışlardan bazılarını seçip, bile isteye onları tekrarlayıp durursan bu dogmanın ta kendisidir.

Bir müslümanın Allah adlı sanal kahramanın direktiflerine göre hareket etmesi

Senin de Ahlak adı altında (evrensel) kabul ettiğin ve olması gereken varsaydığın şeylere göre hareket etmen

Aynıdır

İkisi de dindir.

Neden üzerinde hiç bir denetim olmadan davranışlar adı altında bir sınıflandırma yapmıyorsunuz?

Öldürmekle yaşatmak, tecavüz etmekle şefkat, işkence etmekle rahat ettirmek ne varsa hepsi dvaranış değil mi?

Neden bu iki davranışı da davranışlar kategorisinde, eşit değerde, birinin diğerine üstünlüğü olmadan kabul etmiyorsun?

Ben söyleyeyim nedenini.

Sen yobaz seviyesinde bir Ahlak dindarısın.

Kitabın "evrensel ilkeler"

Kitabın için birleşip insanları linç edersin.

Sonra da gelip burada bilimsellikten falan bahsediyorsun.

Sen kim, bilimsellik kim?

Üç kağıtçı yobaz.

Sadece sen değil, burada Ateistim diyen tüm embesiller üç kağıtçı birer yobaz.

Demek bilime adım atarken kafanda dogmalarla adım atacaksın :D:D

Sitelerde Paylaş
On 10/12/2016 at 22:43, anibal yazdı:

Adalet diye bir şeyin var olduğunu sayıklıyorsan, demek ki o var.

O ufak amip hurdasından ibaret beyniniz almıyor bir türlü. Adalet denen şey, genetiğinde olmasa, neden bir şeylerde adalet arıyorsun ki?

Tanrıyı savunmaya kadar götürdü işi dangalak.

Tanrı diye bir şeyin var oılduğunu da sayıklıyor bu adamlar.

Üstelik genetikte var diyor

Genetiğimizde tanrı olmasaymış aramazmışız.

Seni yok sayıyorum.

Sen Ateist bile değilsin.

Sitelerde Paylaş
7 dakika önce, Güçlü Ateist yazdı:

Seni yok sayıyorum.

Senin gibi aynı Müslüman bir salak vardı ahlak yok diyen onu da döt ettik bu forumda seni de ediyoruz ama her defasında farklı hesapla gelip aynı başlığı açıyorsun doymadın mı döt olmaktan.

Sitelerde Paylaş
Şimdi, Tanah yazdı:

Niye özellikle o mesaja yazdığım yanıtı alıntılayıp o yanıta değersizleştirme ve ötekileştirme tarzıyla yanıt yazdın?

Ayrıcabiz diyorsun :)

Ha ha

Beni incitebileceğin bir söz veya davranış yok.

Boşuna sürtünme dalıma :)

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, Güçlü Ateist yazdı:

Niye özellikle o mesaja yazdığım yanıtı alıntılayıp o yanıta değersizleştirme ve ötekileştirme tarzıyla yanıt yazdın?

Ayrıcabiz diyorsun :)

Ha ha

Beni incitebileceğin bir söz veya davranış yok.

Boşuna sürtünme dalıma :)

Ya sen hayırdır ? Ahlak konusunda bu forumda her dalda ayar yedin hala başlık açmaya doymuyorsun 19cu salakların sürekli başlık açması gibi.

tarihinde Tanah tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Şimdi, Tanah yazdı:

Ya sen hayırdır ? Ahlak konusunda bu forumda her dalda ayar yedin hala başlık açmaya doymuyorsun 19cu salakların sürekli aşlık açması gibi.

Tanrı = Ahlak

Forumun başında A-Teist-Forum yazıyor.

Tanrı anlayışıyla bağlantılı her şeyin götüne koyanların yeri yani.

Forumdaki binlerce başlığın %90 kısmı tanrıyla bağlantılı şeyler.

Yani her başlık "Tanrı inancının saçmalığı" hakkında.

O kadar şeyi bıraktın da benim açtığım 20 başlığı mı sıklık diyorsun?

Senin asıl derdin duygusallık.

Bilinç altında haklı olduğumu biliyorsun, elinden bir şey gelmiyor.

Üç beş kıvırtkanın yorumuna sarılıyorsun ve onların da benim güçlü zihnim karşısında duman olduğunu görüyorsun.

Ve duygusal reflekse giriyorsun.

Bu müslümanlarda da oluyor.

Şimdi namazı sorgula, camiye laf et.

Aynı tepkiyi veriyorlar.

Sebebi ne?

İçten içe haksız olduklarını ve karşıdakinin doğru söylediğini anlıyorlar ve tepkiden başka çareleri kalmıyor.

Bu çaresizliğe sizi hapsetmek bana haz veriyor :)

Sitelerde Paylaş
4 dakika önce, Güçlü Ateist yazdı:

Tanrı = Ahlak

Üç beş kıvırtkanın yorumuna sarılıyorsun ve onların da benim güçlü zihnim karşısında duman olduğunu görüyorsun.

Aynı tepkiyi veriyorlar.

Sebebi ne?

İçten içe haksız olduklarını ve karşıdakinin doğru söylediğini anlıyorlar ve tepkiden başka çareleri kalmıyor.

Senin aklına sokayım o başkalarının yorumu dediğin yorumların çoğu bizzat bana ait, mk Taslamancısı,sen Taslamank afasındaki beyinsiz bir nihilistsin. Beyinsiz bir nihilissin çünkü nihilistlerin birçoğu senin gibi beyinsiz değil ama sen evrimi bilmeyen götüm götüm Taslamancılık yapan bir beyinsizsin.Sana ve Müslüman yandaşlarına defalarca bilimsel cevap verdim faydası yok siz beyinsizlik yolunu seçtiniz ve her tür lafı hakediyorsunuz.

Sitelerde Paylaş

Bir ara hatırlat da sana külahımı yollayayım.

Cevap vermişmiş.

Embesilce saçmalık

Seni de yok sayıyorum.

Aklını kullanırsan sana çok ciddi cevaplar verdim.

Ayrıca Güçlü Ateizm bünyesinde nihilizm barındırmaz.

Nihilizmde sivrilen bir şey yoktur.

Güçlü Ateizmde sivrilen şey mekanik materyalist düşüncedir.

Embesil orangutan seni :)

Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, Güçlü Ateist yazdı:

Bir ara hatırlat da sana külahımı yollayayım.

Cevap vermişmiş.

Embesilce saçmalık

Seni de yok sayıyorum.

Aklını kullanırsan sana çok ciddi cevaplar verdim.

Ayrıca Güçlü Ateizm bünyesinde nihilizm barındırmaz.

Nihilizmde sivrilen bir şey yoktur.

Güçlü Ateizmde sivrilen şey mekanik materyalist düşüncedir.

Embesil orangutan seni :)

Bak mk salağı bu mesaja bak: Her foruma girdiğimde yeni bir başlık açmış oluyorsun içerik aynı konu adı neredeyseaynı  ve konu ahlak ya da cinsellik. Açtığın konuya binlerce makul cevap veriliyor ve hepsini tipik bir Müslüman gibi ''ahlak yok bu sadece senin yorumun'' diye geçiştirip iki üç gün sonra farklı adla aynı konuyu açıyorsun. Senin dangalak sayıltılarına bu forum ve özellikle ben gereken cevaı verdik geçmiş konuları oku ve götüne giren şemsiyeyi iyice hatırla ve insanların da seni ciddiye almasını bekleme ve görüyorsun ki zaten çoğu sana okkalı küfrünü edip çıkıyor çünkü sen troll bir embesilsin.

Sitelerde Paylaş
1 hour ago, Güçlü Ateist said:

Seni yok sayıyorum.

Geri zekalı olunca, böyle sayıklaman normal. Ortada, apaçık ve somut olarak mevcut olan şeyi görmekten kaçacak kadar hem.

Sen o verdiğimiz literatürü okudun mu, elbette okumadın. Anasının doğurmak yerine sıçtığı gerzeğin birisin çünkü.

Sitelerde Paylaş
1 hour ago, Güçlü Ateist said:

Tanrı = Ahlak

Aynı tepkiyi veriyorlar.

Sebebi ne?

Şapşal...

Tanrı, ahlak, ruh vs. = insan.

Hala bunu anlamadın moron. Tanrı dediğin, insanın aidiyet güdüleri. Ahlak dediğin, sürü hayatını dengeleyen güdüler. Ruh dediğin insanın biyolojik bedeninin kendi benliğini görmesi.

Bu bu kadar basitken, bu basit şeyi göremeyecek kadar bok kafalısın sadece.

Sitelerde Paylaş
On 12.10.2016 at 18:43, leonardo18 yazdı:

İslamiyet'te yanlış yorumlanmaya açık unsurlar olduğunu kabul ediyorum.

Bunları bir bilene sorarsanız size açıklarlar.

Nasıl böyle saçmalayabildiğine şaşıyorum senin gibi müslüm yalakalarının... Hayır yalamak bağımlılık mı yaptı, bırakmak bu kadar mı zor! Illa yalamayınca yoksunluk krizi mi geçiriyorsunuz. Senin ne demeye çalıştığını anlayan yok. Bir diyorsun Kuranı değil hadisi eleştirin! Yok ya! Bak hele! Demek eleştiride kota var ha! Ha yani tabu bu Kuran, eleştiri dokunulmazlığı var! Ya siz hiç mi utanmıyorsunuz?

Şu çağda dokunulamaz eleştirilemez tabu ilan ederken hiç utanıp sıkılmıyor musunuz siz be! Ne yanlış yorumu yahu? Bu müslümlerin ellerinin altında yok sorularla islamiyet, yok risalei nur, yok hoca efendiler, yok mürşitler, tonla hurafe makinesi var. Hangi bir eleştiriye dişe dokunur yanıt verebildiklerini gördün?

Hayır da sen bu Arap dogmasının adi bir yalan olduğunu görmemek için nasıl bu kadar direniyorsun? Arap godunun botu mu daha tatlı geliyor kılları mı! 

Sitelerde Paylaş
3 saat önce, anibal yazdı:

Geri zekalı olunca, böyle sayıklaman normal. Ortada, apaçık ve somut olarak mevcut olan şeyi görmekten kaçacak kadar hem.

Sen o verdiğimiz literatürü okudun mu, elbette okumadın. Anasının doğurmak yerine sıçtığı gerzeğin birisin çünkü.

Apaçık bir şey olsaydı görürdüm.

Apaçık bir şey olsaydı sen de bunu lafa gerek kalmadan formülle anlatabilirdin.

Eğer yorumunu katıp, onu oradan buraya bağlayıp, meal açıklamasına giriyorsan,

1- Ortada apaçık bir şey yoktur

2- Sen yalan söylüyorsundur

3- Sen embesilsindir

4- Seni eşşekler sksin

:D

Anibal, sen gözlemlediğin ya da algıladığın mesajları nesnel işlemden geçiremiyorsun.

Bu da senin bir inanca sahip olduğunu gösterir.

Eczacılardan örnek vereyim.

Sen Eczacı kalfasısın.

İlaçlar hangi rafta, ne için hangi ilaç verilir, depoda ne vardır hepsini bilirsin.

Ama ilaç nasıl yapılır bilmezsin.

Senin biyolojiden anladığın da böyle bir şey.

Biyoloji kalfasısın sen.

Ya da biyoloji kapıcısı

Sitelerde Paylaş
18 hours ago, Güçlü Ateist said:

Apaçık bir şey olsaydı görürdüm.

Apaçık bir şey olsaydı sen de bunu lafa gerek kalmadan formülle anlatabilirdin.

Eğer yorumunu katıp, onu oradan buraya bağlayıp, meal açıklamasına giriyorsan,

1- Ortada apaçık bir şey yoktur

2- Sen yalan söylüyorsundur

3- Sen embesilsindir

4- Seni eşşekler sksin

Anibal, sen gözlemlediğin ya da algıladığın mesajları nesnel işlemden geçiremiyorsun.

Bu da senin bir inanca sahip olduğunu gösterir.

Eczacılardan örnek vereyim.

Sen Eczacı kalfasısın.

İlaçlar hangi rafta, ne için hangi ilaç verilir, depoda ne vardır hepsini bilirsin.

Ama ilaç nasıl yapılır bilmezsin.

Senin biyolojiden anladığın da böyle bir şey.

Biyoloji kalfasısın sen.

Ya da biyoloji kapıcısı

Sen kim biyoloji kim?

Biyolojinin adını o boklu götüne alamayacak kadar bok beyinlisin zira.

Sitelerde Paylaş
On 12.10.2016 at 18:43, leonardo18 yazdı:

Vasıflı kişiye %100 güvenebilirsin diye bir şey yok. Ama hiç olmazsa Taliban'In İŞİD'in eylemlerine karşı birilerinin çıkıp konuşabilmesi gerekiyor.

Peki 1400 yıldır bu vasıflı dediğin kişilerin, bu sorunu çözemiyor oluşu neyi gösterir....?

A ) Zaten islamın temelinde, şiddet ve katliam yönteminin bulunduğunu, vasıflı zannedilen kişilerin aslında kendi düşüncelerini savunduğunu göstermektedir.

B ) İslamın gerçeğinde şiddet olmadığını gösterir. bunu anlatmak için 1400 yıla... bilemedin 2800 yıla daha ihtiyaç vardır. islamda bunlar yasaklandığı için böyle kolay bir şekilde anlatabiliyoruz.

Kölelik, nasıl yaklaşık 1300 yıl sonra "kafir" ülkelerin baskısıyla kaldırıldıysa, recm, asma kesme kırbaç gibi vahşet dolu cezalar, kadınların sosyal hayatının yokedilmesi, farklı düşüncelerin zorbalıkla susturulması, özgürlüklere tecavüz edilmesi gibi karanlık rezil uygulamalar, yine kafir dediğimiz toplumların mucadelesiyle ortadan kaldırılacaktır. Burdan da böyle şeylerin islamda olmadığını anlıyoruz. öyle değil mi...!!?

Sitelerde Paylaş
On 13.10.2016 at 20:38, Tanah yazdı:

Bak mk salağı bu mesaja bak: Her foruma girdiğimde yeni bir başlık açmış oluyorsun içerik aynı konu adı neredeyseaynı  ve konu ahlak ya da cinsellik. Açtığın konuya binlerce makul cevap veriliyor ve hepsini tipik bir Müslüman gibi ''ahlak yok bu sadece senin yorumun'' diye geçiştirip iki üç gün sonra farklı adla aynı konuyu açıyorsun. Senin dangalak sayıltılarına bu forum ve özellikle ben gereken cevaı verdik geçmiş konuları oku ve götüne giren şemsiyeyi iyice hatırla ve insanların da seni ciddiye almasını bekleme ve görüyorsun ki zaten çoğu sana okkalı küfrünü edip çıkıyor çünkü sen troll bir embesilsin.

İşte tam da bu nedenlerle bir kere daha atılıyor.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...