Jump to content

Dünya dışı zeki yaşam mı bulundu?

Recommended Posts

E.F. Borra ve E. Trottier isimli iki bilim adamı, bir grup yıldızdan gelen olağan dışı bazı sinyallerin muhtemelen dünya dışı zeki yaşam kaynaklı olduğunu iddia ediyor:

https://techcrunch.com/2016/10/25/scientists-say-signals-from-certain-stars-are-probably-aliens/

Bu konuda saygın bir astronomi yayınında makaleleri çıkmış durumda.

Bu yayınlar peer review denen bir prosedürden geçerek yayınlanıyor biliyorsunuz. Yani konunun başka uzmanları tarafından incelenip onaylandıktan sonra yayınlanıyorlar. Bu makalenin yayınlanmasına 3-4'den fazla uzman karşı çıkmış aslında. Ama yeteri kadar uzman yayınlanmaya değer bulmuş olmalı ki yayınlanmış.

Tabi şu aşamada bunu sadece bir hipotez olarak değerlendiriyor makalenin yazarları. Üzerinde daha fazla çalışılması gerek diyorlar.

Ayrıca, bu sinyallerin bazı yıldızlardaki tuhaf bazı kimyasal reaksiyonlardan kaynaklanıyor olma ihtimali de varmış.

Yani ortada kesin birşey yok. Uzmanların çoğu şüpheyle yaklaşıyormuş şu aşamada. Ama yazarlar ETI (Extra Terrestrial Intelligence) yani Dünya Dışı Zeki Yaşam hipotezinin en uygun açıklama olduğunda ısrarlılar.

Sitelerde Paylaş
  • 3 weeks later...

Dünyada yaşam olağan kimyasal reaksiyonların evrilmesi sonucu ortaya çıkmıştır. Bu reaksiyonları uzayın her yerinde gözlemlemek mümkündür. Organik moleküller uzayda bulutlar oluştururlar. Buna ben kitabımın uzay kimyası bölümünde değindim. Kozmoloji ve astro biyoloji gerçek anlamda bilim değillerdir. Çünkü laboratuvarda denenemezler. Yalnız gözlemlenirler. Dolayısıyla bu konularla ilgilenen bilimsel mecmualarda peer review, fizik kimya gibi bilimleri ile ilgilenen mecmualardaki kadar sıkı tutulmamaktadır. Konuyu bu açıdan değerlendirmek lazım.

Sitelerde Paylaş
  • 2 weeks later...

Hacı, astrobiyoloji biraz farklı bir konu, çünkü labda denenebilir, şöyleki, mars'ta bir lab vs. için tek gereken biraz zaman, bolca paradır. Mars'a gitmeye de gerek yok, lab koşullarında çalışmakta, gayet mümkündür. 

Kozmoloji de gerçi aynı haldedir, bir lab.ta denenebilir ve pek çok husus için hızlandırıcılar bir lab olarak işlev görür. Ama elbette, koca bir karadeliği koyacak bir lab henüz bilinmemektedir. 

Her neyse. Bu günlerde benzer haberler çok daha kolay hazmediliyor. Sanki, birileri bunu keşfetti de, şimdilik saklıyor, böyle haberlerle kamuoyunun yumuşamasına göz yumuyor gibi.

Bilimsel açıdan bakarsak, uzayda biz kadar yada bizden daha zeki bir uygarlık olmasının önünde bilinen hiç bir engel yok. İstatistik, bunun gayet olası olduğunu söylüyor. Ama fizikte, onları bulmamızın bilinen teknoloji ile imkansız olduğunu gösteriyor. Yani, tipik bir uygarlığın üreteceği sinyalin bize ulaşmasının ve tarafımızdan alınmasının imkanı, hemen hemen hiç yok. Kabaca şöyle diyeyim, o kadar güçlü bir sinyal, oradaki canlıları öldürür zaten, en azından bizim bildiğimiz türden canlıları, mikrodalga gibi kızartır. 

Ama belki bilmediğimiz bir hayat formu veya bilmediğimiz bir teknolojinin bunu başarması olasıdır. Üzerine gitmek lazım elbette.

Sitelerde Paylaş
16 dakika önce, anibal yazdı:

Hacı, astrobiyoloji biraz farklı bir konu, çünkü labda denenebilir, şöyleki, mars'ta bir lab vs. için tek gereken biraz zaman, bolca paradır. Mars'a gitmeye de gerek yok, lab koşullarında çalışmakta, gayet mümkündür. 

Kozmoloji de gerçi aynı haldedir, bir lab.ta denenebilir ve pek çok husus için hızlandırıcılar bir lab olarak işlev görür. Ama elbette, koca bir karadeliği koyacak bir lab henüz bilinmemektedir. 

Her neyse. Bu günlerde benzer haberler çok daha kolay hazmediliyor. Sanki, birileri bunu keşfetti de, şimdilik saklıyor, böyle haberlerle kamuoyunun yumuşamasına göz yumuyor gibi.

Bilimsel açıdan bakarsak, uzayda biz kadar yada bizden daha zeki bir uygarlık olmasının önünde bilinen hiç bir engel yok. İstatistik, bunun gayet olası olduğunu söylüyor. Ama fizikte, onları bulmamızın bilinen teknoloji ile imkansız olduğunu gösteriyor. Yani, tipik bir uygarlığın üreteceği sinyalin bize ulaşmasının ve tarafımızdan alınmasının imkanı, hemen hemen hiç yok. Kabaca şöyle diyeyim, o kadar güçlü bir sinyal, oradaki canlıları öldürür zaten, en azından bizim bildiğimiz türden canlıları, mikrodalga gibi kızartır. 

Ama belki bilmediğimiz bir hayat formu veya bilmediğimiz bir teknolojinin bunu başarması olasıdır. Üzerine gitmek lazım elbette.

Eminim ki sen deneyebilirsin laboratuvarında... Ama benim laboratuvarlarım seninki kadar fantastik değil.. Ben ne astrobiyolojiyi ne de kozmolojiyi benim dünya laboratuvarımda deneyebilirim. 

Sitelerde Paylaş

Anibal ben senden şüphelenmeye başladım. Sen sanki dünya dışı zeki yaşam gibi davranıyorsun... Zekan dünya içi gibi durmuyor.. Dışı gibi duruyor. Hangi gezegende yaşıyorsun Anibal? Güneş sisteminin içinde misin yoksa dışında mısın?

Astrobiyoloji ve kozmolojinin somut bilimler olduğunu iddia ettiğine göre, senin dünya dışı yaşama ait olman mümkün.

Sitelerde Paylaş
9 minutes ago, haci said:

Anibal ben senden şüphelenmeye başladım. Sen sanki dünya dışı zeki yaşam gibi davranıyorsun... Zekan dünya içi gibi durmuyor.. Dışı gibi duruyor. Hangi gezegende yaşıyorsun Anibal? Güneş sisteminin içinde misin yoksa dışında mısın?

Astrobiyoloji ve kozmolojinin somut bilimler olduğunu iddia ettiğine göre, senin dünya dışı yaşama ait olman mümkün.

Zavallı hacı..

Kozmoloji dediğin şeyin labı zaten kozmosun kendisidir. Makro boyut için, kafanı kaldırır bakarsın, sana gereken deney, zaten emin ol, oralarda bir yerde gerçekleşiyor olur. Hawking ne dedi, kara delik madde kaçırır. Ve adamlar bunu denedi CERN'de, işte sana kozmoloji labı. 

Eee, amanda dış uzayda hayat mı diyorsun, aynı koşullar için lab heryerde mevcut zaten, ISS ne amaca hizmet ediyor sanıyorsun mesela?

Yani, dünyadna bihaber tekerlenip gidiyorsun iki gözüm. Bir toparaln, silkelen, kendine gel.

Sitelerde Paylaş

Kara delik madde kaçırır ve bunu CERN de buldular ha ?  PEKİ.

işte sana şu videoyu bırakıyorum seviyene uygun bir anlatımı var.  ( alt yazıyı türkçe yapmayı unutma)

CERN de kara değil ha vay be. 

tarihinde NotImportant tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...