Jump to content

Sünniler Müslüman mıdır?

Recommended Posts

Bu soruyu ilk kez soran kişi ben değilim. Çokça tartışıldı edildi. Benim kanaatim, sünniliğin islamla pek alakası olmadığıdır.

-İçki içenin cezası Kur'anda ibadete yaklaşmamak iken Sünnilikte sopalamak, devam ederse öldürmektir.

-Sünnilikte Muhammed Peygambere ilahi vasıflar verilir, ibadet esnasında kendine dua gönderilir. Şefaat dilenir, kurtarıcı olarak görülür. Hatta sünni hadis kitaplarına göre kainat Muhammed peygamber için yaratılmıştır. Kur'ana göre peygamberler insandır. Dua yalnızca Allah'a edilir. Araya aracı sokulması yasaklanmıştır. 

-Kur'anda ibadet biçimi olarak secde ve rüku verilmiştir. Birden fazla vakitte Allah'ın anılması emredilir. Bu vakitler günün bütün günü olarak zikredilir. Sünnilikte, farz ve sünnet olarak belirli sayılarla sınırlı bir ibadet biçimi vardır. Farz olduğu iddia ettikleri celselerden sonra bir de sünnetleri kılarlar.

-Sünnilikte dinden çıkmanın cezası ölümdür. Recm cezası vardır. Bunlar kur'anda bulunmaz.

-Sünnilikte kertenkele öldürmek, siyah köpek öldürmek sevaptır. 

-Kur'anda mezhep yasaklanmıştır. Buna rağmen sünniler 4 mezhep olduğunu savunurlar. Bu mezheplerin birinde kadına, köpeğe dokunmak halinde abdest bozulurken diğerinde bozulmaz. Kendi içlerin böylece birçok çelişki vardır. 

-Kur'anda kadınların örtünmesi ile ilgili hususta göğüslerin örtülmesi vurgulanmıştır. Sünnilikte tek saç kılına 40 yıl cehennem yazılır. 

-Kur'anda sünnet yoktur. Sünnilikte mecburidir. 

-Sünniliğe göre namaz emri ilk başta 50 verilmiş, sonra Allah ile süren tartışmalarla 5'e indirilmiştir. Buna ait bir ayet yoktur. Allah ile pazarlık yapmak gibi isnadı yaparlar. Bu islam dinine göre küfürdür. 

-Sünniliğe göre dünya balığın üstündedir. Savaşta çocukların bile öldürülmesinde sakınca görmemiştir. Musa azrail'in gözünü çıkarmıştır. Kanadı çorbaya batan sineği tamamen bastırmak gerekmektedir. Uzayan sakalı kesmek haram ya da harama yakın mekruhtur. Bunlar Kur'anda yoktur.

Çoğu kez islam dini ile sünniliği aynı şey olarak görüp, sünniliği eleştirirken islam dininin eleştirildiğini görüyorum. Müslüman olmanıza gerek yok, sünnet kitaplarının kur'an ile çeliştiği, Kur'anın bizzat şirk ve küfür dediği şeylerin Muhammed Peygambere isnat edildiği açıktır. Kur'anı referans olarak gören bir kişinin, bu konuda eleştiri yaparken hadisi de buna alet etmesi saçmadır. Hadisi eleştiren bir kişinin bunun üzerinden islam dinini eleştirmesi de saçmadır. Sünniliğin apaçık, islam dini ile çelişen bir inanç, düşünce sistemi var. 

Sitelerde Paylaş
38 minutes ago, Tengiz said:

Kur'anı referans olarak gören bir kişinin, bu konuda eleştiri yaparken hadisi de buna alet etmesi saçmadır. Hadisi eleştiren bir kişinin bunun üzerinden islam dinini eleştirmesi de saçmadır. Sünniliğin apaçık, islam dini ile çelişen bir inanç, düşünce sistemi var. 

Çatlasan da , patlasan da ;  kuran rivayettir. Aslında,  hadis veya ayet ; birbirlerinden hiçbir farkları yoktur. Her ikisi de rivayettir. Saçlamadığının farkında değilsin, çünkü reformist caner taslaman gibi konuşuyorsun. 

Sitelerde Paylaş

İslamda bu kadar mezhep ortaya çıkması neyi gösteriyor...?

Kuran'ı kimse doğru anlamadıysa, sorun kuran'dadır... işte bunu gösteriyor!

Zaten kuran'ın yazarı en azından iyi bir hukuk öğrencisi kadar net ifade kullanmayı becerebilseydi, mezhepler de ortaya çıkmayacaktı.

Hadis ve kuran arasındaki fark ise, kuran'ın derlemesinin daha erken yapılması ve biraz daha edebi üslup kullanılmaya çalışılmasıdır.

Ancak neticede o da bir derlemedir. kuran'da bir editör düzenlemesi de yoktur. aslında kitap bile değil.

Hadisler, zaten islam olduğu için var. İslamı kaldır, ne hadis kalır, ne de hadisler adına uygulanan zulümler...

Yani hadislerin sebep olduğu her türlü yobaz gelenek, tümüyle islama aitdir. 

Bunların hepsini Muhammed'in söylememiş olması bir şeyi değiştirmez. Çünkü bu bir zihniyettir, bir ideolojidir.

Başka bir deyişle, müslümanın yazdığı ve uyguladığı herşey islamın içindedir. çünkü kaynak zaten kendileri !

Ayrıca kuran "asla elçiye itaat etmeyin. onun adına yazılan kitapları derhal yakıp atın" demiş olsaydı, kimse hadisleri yazamazdı ve uygulayamazdı.

Tersine kuran "resule itaat edin" demektedir. Ve islama iftira attığı iddia edilen hiçbir hadis alimine herhangi bir cezai müeyyide uygulanmadığı gibi, büyük alimler olarak yüzlerce yıl boyunca islam ülkelerinde saygı görmektedirler

Başka hangi dinde bu kadar korkunç rivayetler var...? bunu da sorgulamak lazım.

1400 yıldır bu gelenekler, islamın merkezi olan ülkelerde değiştirilemiyorsa, tüm gericilik ve ilkellik, zaten islamın gerçeğinde var demektir.

Bu kadar açık ve net !

tarihinde Mindsurfer tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
9 hours ago, impressivo said:

Çatlasan da , patlasan da ;  kuran rivayettir. Aslında,  hadis veya ayet ; birbirlerinden hiçbir farkları yoktur. Her ikisi de rivayettir. Saçlamadığının farkında değilsin, çünkü reformist caner taslaman gibi konuşuyorsun. 

Konu ney? Sünniler müslüman mıdır? Kur'an gerçek mi rivayet mi diye soran kim? Basit bir soru, sünniler müslüman mıdır? Ateistte olsan, desitte olsan ne halt olursan ol bu soruyu bu çerçeve içinde tartışabilirsin. Git Kur'an rivayet mi değil mi başlığı aç orada bunu tartış, bana neden çatıyorsun? Caner Taslaman'ı tanımıyorum. 

Sitelerde Paylaş

Başka bir deyişle, müslümanın yazdığı ve uyguladığı herşey islamın içindedir

Yaptığın genelleme biçimi matematiksel olarak yanlıştır. Kişinin yaptığı ettiği kendinedir, başkasını onla sorumlu tutamazsın. Adamın biri "bütün imanlıları öldürelim" dedi diye sen bu faşist düşünceden mes'ul tutulamazsın. 

Tersine kuran "resule itaat edin" demektedir

Bu eleştirinin mantıksal bir tutarlılığı yok. Peygambere itaat eden kişi sünnet kitaplarına itaat edemez.

tarihinde Tengiz tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
2 hours ago, Tanah-Gospel Theologist said:

Dangalak içki içmenin cezası ibadete yaklaşmamak olur mu sadece? Bunun neresi ceza lan?

Dangalak diye mi konuya atlıyorsun? Böyle mi başlıyorsun iletişime? Baban sana hep böyle mi sesleniyor? O yüzden mi bu kadar hırçınsın? 

İbadet etmeyen biri için bu bir ceza olarak algılanmayabilir ama ibadeti ile meşgul biri için muhakkak öyledir. Böyle basit mantıksal çıkarımları da mı yapamıyorsun?

Sitelerde Paylaş
11 hours ago, Tengiz said:

Kur'anı referans olarak gören bir kişinin, bu konuda eleştiri yaparken hadisi de buna alet etmesi saçmadır. Hadisi eleştiren bir kişinin bunun üzerinden islam dinini eleştirmesi de saçmadır. Sünniliğin apaçık, islam dini ile çelişen bir inanç, düşünce sistemi var. 

Bu söylediğin ne senin, Dunkof ? alıntı yaptığım kısmı da mı anlamadın ?  Ha hadis, ha ayet ; ikisi de aynı diyorum. Sen bu gerçeği değiştiremezsin. Araya yalan  ve kişisel saçmalıklarını sokarak, sağlam olmayan temel üzerine birşeyler mi inşa etmeye çalışıyorsun ?  Senin gibi bir odunun, bu yanlışını neden belirtmeyelim ? O kadar malsın ki ; neden alıntı yaptığımı bile anlayamamışsın.Puahahhahahaahahha :D Ne gerzek adamlar var yav.  İlkönce bu yanlışını düzeltelim, ondan sonra asıl konuya elbette gelecez.... 

Hadis üzerinden islamı elbette eleştireceğiz. Hadis de , ayet de rivayettir ve aynı kategoridedir. Senin gibi sığırlar ,   reformist islamcılar , darwinci müslimler vs.. hepsinin mantığı şöyledir. 

Sığırlar,reformist islamcılar,darwinci müslümanlar, 19'cular,mephepsizler, sadece-kurancılar  ; Bu sığırların hepsi , hadisleri kabul etmezler. Hadislerdeki saçmalıklardan ve beyinsizliklerden eleştiri almamak için ; ayrıca çoğu evrimi de kabul ederler ve evrimle islamı birleştirmek için ayet bükme aşamasına geçerler. Şimdi bunları o kafan aldıysa, konuya geçelim. 

Sünniler !  hmm. Ha bu arada, sunni ateist söyleminiz çok hoşuma gidiyor.   Hocan Edip'in böyle bir stili var... :) muhahahha.. 

Sen hanefiliği biliyor musun ? Sünniliğin 4 mezhebinden biri. Her yerde bölge bölge farklı anlayış ve inançlar vardır. Sonuçta herkes kendi kafasında uydurduğu dini yaşar, işin gerçeğinde. Sünnilikte, sünnet mecburi demişsin ve resmen kafadan sallamışsın. Mesela sünnet namazları ,isteğe bağlıdır;  kişi gerekirse kılmaz. Hanefilikte böyledir. Ayrıca hanefilikte , sahih hadis kavramı vardır. Hadislerin sahih olup olmadığı, kuran esas alınarak değerlendirilir. Yani, kertenkele öldürmek sevaptır gibi bir hadisi çoğu hanefi kabul etmez. Sen başlığı açarken hata yapmışsın. Sünnilik değil ;  "Ehli-sünnet anlayışı İslam değildir" ,İslama terstir vs.. olabilirdi mesela....

Sitelerde Paylaş
19 minutes ago, impressivo said:

Bu söylediğin ne senin, Dunkof ? alıntı yaptığım kısmı da mı anlamadın ?  Ha hadis, ha ayet ; ikisi de aynı diyorum. Sen bu gerçeği değiştiremezsin. Araya yalan  ve kişisel saçmalıklarını sokarak, sağlam olmayan temel üzerine birşeyler mi inşa etmeye çalışıyorsun ?  Senin gibi bir odunun, bu yanlışını neden belirtmeyelim ? O kadar malsın ki ; neden alıntı yaptığımı bile anlayamamışsın.Puahahhahahaahahha :D Ne gerzek adamlar var yav.  İlkönce bu yanlışını düzeltelim, ondan sonra asıl konuya elbette gelecez.... 

Hadis üzerinden islamı elbette eleştireceğiz. Hadis de , ayet de rivayettir ve aynı kategoridedir. Senin gibi sığırlar ,   reformist islamcılar , darwinci müslimler vs.. hepsinin mantığı şöyledir. 

Sığırlar,reformist islamcılar,darwinci müslümanlar, 19'cular,mephepsizler, sadece-kurancılar  ; Bu sığırların hepsi , hadisleri kabul etmezler. Hadislerdeki saçmalıklardan ve beyinsizliklerden eleştiri almamak için ; ayrıca çoğu evrimi de kabul ederler ve evrimle islamı birleştirmek için ayet bükme aşamasına geçerler. Şimdi bunları o kafan aldıysa, konuya geçelim. 

Sünniler !  hmm. Ha bu arada, sunni ateist söyleminiz çok hoşuma gidiyor.   Hocan Edip'in böyle bir stili var... :) muhahahha.. 

Sen hanefiliği biliyor musun ? Sünniliğin 4 mezhebinden biri. Her yerde bölge bölge farklı anlayış ve inançlar vardır. Sonuçta herkes kendi kafasında uydurduğu dini yaşar, işin gerçeğinde. Sünnilikte, sünnet mecburi demişsin ve resmen kafadan sallamışsın. Mesela sünnet namazları ,isteğe bağlıdır;  kişi gerekirse kılmaz. Hanefilikte böyledir. Ayrıca hanefilikte , sahih hadis kavramı vardır. Hadislerin sahih olup olmadığı, kuran esas alınarak değerlendirilir. Yani, kertenkele öldürmek sevaptır gibi bir hadisi çoğu hanefi kabul etmez. Sen başlığı açarken hata yapmışsın. Sünnilik değil ;  "Ehli-sünnet anlayışı İslam değildir" ,İslama terstir vs.. olabilirdi mesela....

Hiç saygınlığı yok bu forumun. Uzun süredir de bakmıyordum yine öyle gözüm değdi. İçindeki üye kalitesi aynı. Küfür, bayağı sözler, çocuksu laflar. O kadar seviyesiz, o kadar ergen dolu bir yer ki. 

Ben bu gerçeği niye değiştireyim? Ben hadis ile kur'an arasındaki farkları yazdım, tartışmak istersen tartış. Hadislerin üzerinden islam dininin eleştirilemeyeceğini iddia ediyorum sen bana kur'an rivayet diyorsun. Ne alakası var? Burada konu "kur'an rivayet midir, islam hakikat midir?" değil. Şunu 6 yaşında çocuk anlar, bir kere de anlamaz ikincisin de anlar sana 3. kez anlatıyorum. İslam dini doğru mu yanlış mı, kur'an hakikat mi diye sormuyorum ben. İslam yalan bir din olabilir, inanç sistemi olabilir benim sorduğum sünnilik mi hakikat yoksa islam mı hakikat değil ! Ben diyorum ki islamın düşünce sistemi ile sünniliğinki uyuşmuyor, kanımca sünnilik islam değil, sünnet kitapları üzerinden islamı eleştirmek de doğru değil... Siz ne düşünüyorsunuz BU KONUDA? Senin cevabın "zaten ikisi de rivayet, ikisi de yalan..." Bu forum her defasında altyazı geçmek zorunda kalıyorum. 

Benim müslüman olduğumu nereden biliyorsun? Reformist islamcı, darwinci müslüman falan da değilim.

Sana göre herkes sığır delikanlı ama daha 3 cümlelik bir ifadeyi anlayacak zekadan yoksunsun. Kişi nasılsa herkesi öyle görürmüş. 

Ben "sünnet mecburidir" yazarken aslında dedim şimdi birileri anlamayacak ama sonra "yok ya anlarlar" dedim geçtim. Sünnet hani kalıp bir ifade var bizim, çocukların pipi derilerini kesiyorlar... Sana detaylı açıklıyorum, sığır olmadığın için...

Sitelerde Paylaş

Sünniler de, Vahabiler de müslümandır, evet.  IŞİD, Taliban, Hizbullah, Hamas gibi örgütler de müslümandır ve islam adına çalışır.

Şeriat ülkeleri de islamı temsil eder. hatta bazı uygulamaları zaman içinde yumuşamıştır.

Üslup konusunda evet bir sorun var. youtube yorumlarındaki müslümanlar kadar olmasa da, seviye bazen düşebiliyor. 

İslam şüphesiz ilkel, karanlık, zorbalıkla varolabilen, insanca bir yaşamda asla yeri olmayan bir ideolojidir. Ancak aldatılmış insanları en azından doğru tanıyana kadar farklı bir yere koymak lazım.

Ne kadar kişiye değil konuya odaklı yorum yaparsak, başlıktaki gibi saçma ve temelsiz iddiaları da, o kadar kolay çürütürüz.

Sitelerde Paylaş
1 hour ago, Tengiz said:

Hiç saygınlığı yok bu forumun. Uzun süredir de bakmıyordum yine öyle gözüm değdi. İçindeki üye kalitesi aynı. Küfür, bayağı sözler, çocuksu laflar. O kadar seviyesiz, o kadar ergen dolu bir yer ki. 

Ben bu gerçeği niye değiştireyim? Ben hadis ile kur'an arasındaki farkları yazdım, tartışmak istersen tartış. Hadislerin üzerinden islam dininin eleştirilemeyeceğini iddia ediyorum sen bana kur'an rivayet diyorsun. Ne alakası var? Burada konu "kur'an rivayet midir, islam hakikat midir?" değil. Şunu 6 yaşında çocuk anlar, bir kere de anlamaz ikincisin de anlar sana 3. kez anlatıyorum. İslam dini doğru mu yanlış mı, kur'an hakikat mi diye sormuyorum ben. İslam yalan bir din olabilir, inanç sistemi olabilir benim sorduğum sünnilik mi hakikat yoksa islam mı hakikat değil ! Ben diyorum ki islamın düşünce sistemi ile sünniliğinki uyuşmuyor, kanımca sünnilik islam değil, sünnet kitapları üzerinden islamı eleştirmek de doğru değil... Siz ne düşünüyorsunuz BU KONUDA? Senin cevabın "zaten ikisi de rivayet, ikisi de yalan..." Bu forum her defasında altyazı geçmek zorunda kalıyorum. 

Benim müslüman olduğumu nereden biliyorsun? Reformist islamcı, darwinci müslüman falan da değilim.

Sana göre herkes sığır delikanlı ama daha 3 cümlelik bir ifadeyi anlayacak zekadan yoksunsun. Kişi nasılsa herkesi öyle görürmüş. 

Ben "sünnet mecburidir" yazarken aslında dedim şimdi birileri anlamayacak ama sonra "yok ya anlarlar" dedim geçtim. Sünnet hani kalıp bir ifade var bizim, çocukların pipi derilerini kesiyorlar... Sana detaylı açıklıyorum, sığır olmadığın için...

Zeka yoksunu sensin, bu rivayet hususunu anlaman bi 200 yıl alır.Neyse,boşver. Adam gibi ifade et dediklerini. " Sünnet mecburidir "  değil,  sünnet ettirmek mebcuridir ,, de o zaman. Senin, hadisle kuran arasında farkları yazman, onların birbirinden farklı olduğu anlamına gelmiyor. İkisi de aynı kategoridedir, aslında. Sen sadece hadisler üzerinden eleştiri almamak için yapıyorsun, bu kadar basit.  Sen kendi hitap tarzına bak ilkönce, Bu söylediklerin ne böyle, havalı havalı laflar ? "Ateistte olsan, desitte olsan ne halt olursan ol bu soruyu bu çerçeve içinde tartışabilirsin. Git Kur'an rivayet mi değil mi başlığı aç orada bunu tartış " Orada alıntıladığım nokta :>>> hadislerle ayetleri farklı kategoriye sokuyorsun, aslında öyle değil. Neyse boşver.Bunu anlamıcaksın. 

Tamam diyelim ki, hadisleri kabul etmiyoruz. O zaman bu noktada senin mantığınla,  ayetler tanrı sözüdür,  hadisler ise insan uydurması rivayetler. ???

13 hours ago, Tengiz said:

Sünniliğin apaçık, islam dini ile çelişen bir inanç, düşünce sistemi var. 

Senin islam dini olarak algıladığın ne ?  referans olarak sadece kuranı almak mı ? Bunun içerisine evrim girer mi ? İbadet rituelleri var mıdır ? Mesela namaz kuranda yoktur.... 

Sitelerde Paylaş

-Hadislerde mürtedin öldürülmesi söylenir.Ama bu hükmü kurandan da çıkarabilirsin.İslam devletinde,mürtedler ve İslamı eleştirenler fitne yaymak,hak düzeni bozmak,bozgunculuk çıkarmak gibi gerekçelerle öldürülür.

Allah ve Peygamberiyle savaşanların ve yeryüzünde bozgunculuğa uğraşanların cezası öldürülmek veya asılmak yahut çapraz olarak el ve ayakları kesilmek ya da yerlerinden sürülmektir. Bu onlara dünyada bir rezilliktir. Onlara ahirette büyük azab vardır.Maide 33

Mesela Turan dursun gibi biri çıktı,İslam devletinde Kuranı eleştiriyor.Bu durumda İslam devleti bu durum ortadan kaldırmak için eyleme geçer ve o kişiyi öldürür,fitneyi ortadan kaldırır.Ki Turan dursun İslam devletinde yaşamadığımız halde öldürüldü.Bir İslam devleti kurulsun,İslamı eleştirenlerin hepsi öldürülür,bu nedenlerden ötürü.

-İslam devletinde kadınlar kara çarşafın içine tıkılır,eve koyulur.Bu karşı çıkılamaz bir gerçek.Ayrıca İslam devletinde kadının şarkı söylemesi,müzik yapması olanaksızdır,bu yasaklanır.Aynı şey için erkek içinde geçerli tabi.Düşün İslam devletinde yaşıyoruz.Kadının biri çıkıp,Tvde şarkı söylüyor.Buna izin verilir mi?Ya sinema filmi çekilecek.Erkek ve kadının rol yapması gerekecek.El ele tutuşacaklar,sarılacaklar.İslam devletinde buna izin verilir mi?Tüm bunlar zinaya yaklaştıran eylemler olarak görülür.İslam devleti yöneticiler zinaya giden yolun önünü kapatmak için erkek ve kadının rol yaptığı her türlü etkinliği yasaklar.Dahası halay,horon bile çekemez,dans bile edemezsin.

-Bir de dikkat ettim sünnilik dininde cariyelik,kölelik var,ama İslam dininde yok diyememişsin.Çünkü var değil mi,ondan kaçamıyorsun.Kuran baskın düzenlemene,insanları köleleştirip,cariye yapmana izin veriyor.Mesela bir yeri baskın düzenledin.Yetişkin erkekleri kestin.Geriye kalan kadınları kendine cariye,eş yapabilirsin.Köleleştirdiğin,cariye yaptığın insanları,müslüman kardeşine armağan edebilir veya atabilirsin.

İşin özü Kuranın,İslamın egemen olduğu bir yerde işid tarzı yönetimlerin olması kaçınılmazdır.İslam bir yere egemen olsun,orası aynı suudi arabistana benzer,bundan kaçış yok.Bu islamın ve Kuranın yapısından kaynaklanmaktadır.Bak yalnızca Kuranın şekillendirdiği,biçimlendirdiği yaşam böyle oluyor.Sünnilik dini dediğin dini terkedince,hadislerin İslamla alakası yoktur diyince,İslamın egemen olacağı bir yerin çok güzel bir yer olacağını mı sanıyorsun?

Sitelerde Paylaş

Ha bu arada; gerçek islam selefiliktir. Kurana birebir uyuyorlar. Öyle mecaz falan almazlar. Direkt anlam ne ise odur. Kuran ne emrediyorsa, uygulamaya çalışırlar. Sorunun cevabi da bu baģlamda; sunnilik çakma müslümanlıktır. Sonućta herkes gerçek müslüman olmanın peşinde. Gerçek müsluman nedir diye sorsak; herkes farklı birşey söyler. Ve yukarida dediğim de geçerli ! Sanki kuran dediģin de gökten zembille indi ya ! Sanki cahil çöl yağmacilari tarafindan yazılmadı ! din rivayettir; ayet hadis hepsi de rivayettir. Kuran kadar saçma bir kitap olamaz.

Yok ; sünniler müslüman mıymış? Hanefiler şafiiler ezidiler sefiler vss.. müslüman mı? hepsi de müslüman işte. Herkes kendi algıladığını daha doğru zannediyor. Sürekli ortada olan bu değil mi zaten ? Yok sen sahte müslümsün yok ben gerçek müslümüm, zart zurt....

Sitelerde Paylaş
14 saat önce, Tengiz yazdı:

-Sünnilikte dinden çıkmanın cezası ölümdür. Recm cezası vardır. Bunlar kur'anda bulunmaz.

Muhalefet olması halinde, kuran'a göre de dinden çıkmak ölüm sebebidir !
Kuran'da bahsedilen Fitne : dini eleştirmek, anlamında kullanılıyor. kuran'ı yazan mafya zihniyeti, bu tarz damgalama ve iftira yöntemleriyle gerçek amaçlarını gizlemeye çalışmış.

Recm'in olmadığı kuran'da nerede yazıyor. yani kız çocuklarının gömülmesini yasaklayacak, ama ondan daha da büyük bir vahşeti dikkate almayacak... öyle mi.....?
yoksa geleceği bilmeyen birinin yazdığını siz de mi kabul ediyorsunuz...?  Herhalde "müslüman değilim" dediğinize göre, bunu da kabul edersiniz?

Çoğu kez islam dini ile sünniliği aynı şey olarak görüp, sünniliği eleştirirken islam dininin eleştirildiğini görüyorum. 

İyi ya işte... modernistlerin sunnilere karşı mücadelesinde, sizlere yardımcı olmuş oluyoruz.
Amacınız, sünni yobazları yola getirmekse, bundan dolayı ateiste minnettarlık duymanız lazım.
Çünkü bu sayede "bakın sizin yüzünüzden dinimiz rezil oluyor" deme şansına sahip oluyorsunuz.

sünnet kitaplarının kur'an ile çeliştiği...........

Bu bir dayanak değil ki........... islamın bütün kaynakları birbiriyle çelişiyor zaten !  
Mesela, Kuran ayetlerinin birbiriyle çelişmediğini iddia edebilir misiniz?

Hadisi eleştiren bir kişinin bunun üzerinden islam dinini eleştirmesi de saçmadır. 

Hadislerin varlığı, islama bağlı mıdır........... değil midir......?
Bu hadisler, budizm adına mı yazıldı da, islamı eleştirmeyeceğiz?

Birisi sizin adınıza bir makale yazsa, iyi şeylerden bahsetse bile onu yalanlarsınız öyle değil mi....?
Peki 1400 yıldır islamın kendisi bu korkunç hadisleri neden yalanlamıyor !

Ayrıca sadece düşünce farkından dolayı insana layık görülmüş cehennem denilen korkunç adaletsizlikle örtüşmeyen tek bir hadis gösterebilir misiniz?
Evet, bu konudaki karanlık ve dehşet verici hangi hadis, kuran'daki cehennem ile örtüşmemektedir. Lütfen açıklayınız?

Sitelerde Paylaş

hadislerle ayetleri farklı kategoriye sokuyorsun, aslında öyle değil. Neyse boşver.Bunu anlamıcaksın. 

Bunu tartışmak istemiyor musun? Bunu anlamayacağımı mı düşünüyorsun? O zaman laf söyleme, tartışma. Bu kadar basit. 

Senin islam dini olarak algıladığın ne ?  referans olarak sadece kuranı almak mı ? Bunun içerisine evrim girer mi ? İbadet rituelleri var mıdır ? Mesela namaz kuranda yoktur.... 

Konu bu değil. Lütfen artık bu meseleyi bana tekrar ettirme.

Sitelerde Paylaş

Muhalefet olması halinde, kuran'a göre de dinden çıkmak ölüm sebebidir !
Kuran'da bahsedilen Fitne : dini eleştirmek, anlamında kullanılıyor. kuran'ı yazan mafya zihniyeti, bu tarz damgalama ve iftira yöntemleriyle gerçek amaçlarını gizlemeye çalışmış.

Recm'in olmadığı kuran'da nerede yazıyor. yani kız çocuklarının gömülmesini yasaklayacak, ama ondan daha da büyük bir vahşeti dikkate almayacak... öyle mi.....?
yoksa geleceği bilmeyen birinin yazdığını siz de mi kabul ediyorsunuz...?  Herhalde "müslüman değilim" dediğinize göre, bunu da kabul edersiniz?

Kur'anda dinden çıkmanın cezasının ölüm olduğuna dair bir delil veriniz. Ben bilmiyorum.

Recm kur'anda yazıyor demedim. Recm sünnilikte vardır, kur'anda yoktur dedim. 

İyi ya işte... modernistlerin sunnilere karşı mücadelesinde, sizlere yardımcı olmuş oluyoruz.
Amacınız, sünni yobazları yola getirmekse, bundan dolayı ateiste minnettarlık duymanız lazım.
Çünkü bu sayede "bakın sizin yüzünüzden dinimiz rezil oluyor" deme şansına sahip oluyorsunuz.

Ben misyoner değilim, hiçbir vazifem de yok. İçinde yaşadığımız toplumun çoğunluğu kendini sünni müslüman olarak tanımlıyor ben de sünniliğin islamdan farklı bir inanç sistemi olduğunu düşünüyorum. Kimseye yardım etme, kimseyle yoldaşlık yapmak gibi bir derdim yok. Beynimi kullanıyorum, fikir belirtiyorum... o kadar.

Bu bir dayanak değil ki........... islamın bütün kaynakları birbiriyle çelişiyor zaten !  
Mesela, Kuran ayetlerinin birbiriyle çelişmediğini iddia edebilir misiniz?

Ben Arapça uzmanı değilim. Dönemin arapçasını da bilmiyorum. Kur'anı orijinal dilinde de okuyamıyorum. Bu konuyu sizinle tartışabilecek vasıfta değilim. Çelişen ayetler var mı yok mu? Bunu bu işin uzmanıyla tartışmanız lazım. 

Birisi sizin adınıza bir makale yazsa, iyi şeylerden bahsetse bile onu yalanlarsınız öyle değil mi....?
Peki 1400 yıldır islamın kendisi bu korkunç hadisleri neden yalanlamıyor !

İslamın kendisi bir düşünce, inanç sistemi. İslam bir birey değil kendini savunabilsin. İslamı ancak o düşünce sistemine mensup insanlar savunabilir. Müslüman olduğu söyleyen ve hadislere zerre iman etmeyen tonla adam var. Ayrıyeten, hadislerin kendi rivayetinde bile hadislerin yazım tarihi 1400 yıl öncesine dayanmaz. 

Sitelerde Paylaş

Allah ve Peygamberiyle savaşanların ve yeryüzünde bozgunculuğa uğraşanların cezası öldürülmek veya asılmak yahut çapraz olarak el ve ayakları kesilmek ya da yerlerinden sürülmektir. Bu onlara dünyada bir rezilliktir. Onlara ahirette büyük azab vardır.Maide 33

Dinden çıkmak ile Peygamberle savaşmak aynı şey midir? Ayetin kendisinde savaşanlar ve bozgunluk yapanlardan bahsediyor. Keza savaş halinde bunların öldürülmesi, işlevsiz hale getirilmesi ya da sürülmesi söyleniyor ayette. Bunlar savaş halinde günümüzde yaşanmıyor mu? Öte yandan farklı din mensuplarının dinlerine küfür edilmemesi de söyleniyor. Bir bütün olarak değerlendirin, dinden çıkanları öldürün anlamı çıkmıyor. Zorlasanız bile çıkmıyor.

Mesela Turan dursun gibi biri çıktı,İslam devletinde Kuranı eleştiriyor.Bu durumda İslam devleti bu durum ortadan kaldırmak için eyleme geçer ve o kişiyi öldürür,fitneyi ortadan kaldırır.Ki Turan dursun İslam devletinde yaşamadığımız halde öldürüldü.Bir İslam devleti kurulsun,İslamı eleştirenlerin hepsi öldürülür,bu nedenlerden ötürü.

Bu farklı bir konu ve biliyorsunuz ki bu herifler sadece ateistleri değil kendine müslüman diyenleri de öldürüyorlar. Ortadoğunun hali ortada, Reşad Halife meselesini biliyorsunuzdur.

-Bir de dikkat ettim sünnilik dininde cariyelik,kölelik var,ama İslam dininde yok diyememişsin.Çünkü var değil mi,ondan kaçamıyorsun.Kuran baskın düzenlemene,insanları köleleştirip,cariye yapmana izin veriyor.Mesela bir yeri baskın düzenledin.Yetişkin erkekleri kestin.Geriye kalan kadınları kendine cariye,eş yapabilirsin.Köleleştirdiğin,cariye yaptığın insanları,müslüman kardeşine armağan edebilir veya atabilirsin.

Bana ne yani onu reddetmek, kabul etmek benim işim mi? Kur'andaki cariye köle kadın değildir, farklı anlamı var diyen de var. Öyledir diyen de var. O benim tartışmam değil. Kaçıyorsun derken ne zaman böyle bir şey vardır, yoktur diye bir iddia da bulundum ki o iddiamdan kaçayım? Benim sorum basit, sünnilik islam mıdır? Niye oraya buraya çekiyorsunuz?

İşin özü Kuranın,İslamın egemen olduğu bir yerde işid tarzı yönetimlerin olması kaçınılmazdır.İslam bir yere egemen olsun,orası aynı suudi arabistana benzer,bundan kaçış yok.Bu islamın ve Kuranın yapısından kaynaklanmaktadır.Bak yalnızca Kuranın şekillendirdiği,biçimlendirdiği yaşam böyle oluyor.Sünnilik dini dediğin dini terkedince,hadislerin İslamla alakası yoktur diyince,İslamın egemen olacağı bir yerin çok güzel bir yer olacağını mı sanıyorsun?

Ne alakası var benim sualimle bu tartışmanın? Zaten bu forumda gırla bunla ilgili tartışma var değil mi? Buradaki başlık farklı bir çerçeve, farklı bir sorgulama. Çerçeve içinde kalın ya da başka yerlere çekmek için boşuna parmaklarınızı yormayın.

Sitelerde Paylaş
15 saat önce, Tengiz yazdı:

Bu soruyu ilk kez soran kişi ben değilim. Çokça tartışıldı edildi. Benim kanaatim, sünniliğin islamla pek alakası olmadığıdır.

-İçki içenin cezası Kur'anda ibadete yaklaşmamak iken Sünnilikte sopalamak, devam ederse öldürmektir.

-Sünnilikte Muhammed Peygambere ilahi vasıflar verilir, ibadet esnasında kendine dua gönderilir. Şefaat dilenir, kurtarıcı olarak görülür. Hatta sünni hadis kitaplarına göre kainat Muhammed peygamber için yaratılmıştır. Kur'ana göre peygamberler insandır. Dua yalnızca Allah'a edilir. Araya aracı sokulması yasaklanmıştır. 

-Kur'anda ibadet biçimi olarak secde ve rüku verilmiştir. Birden fazla vakitte Allah'ın anılması emredilir. Bu vakitler günün bütün günü olarak zikredilir. Sünnilikte, farz ve sünnet olarak belirli sayılarla sınırlı bir ibadet biçimi vardır. Farz olduğu iddia ettikleri celselerden sonra bir de sünnetleri kılarlar.

-Sünnilikte kertenkele öldürmek, siyah köpek öldürmek sevaptır. 

-Kur'anda mezhep yasaklanmıştır. Buna rağmen sünniler 4 mezhep olduğunu savunurlar. Bu mezheplerin birinde kadına, köpeğe dokunmak halinde abdest bozulurken diğerinde bozulmaz. Kendi içlerin böylece birçok çelişki vardır. 

-Kur'anda kadınların örtünmesi ile ilgili hususta göğüslerin örtülmesi vurgulanmıştır. Sünnilikte tek saç kılına 40 yıl cehennem yazılır. 

-Kur'anda sünnet yoktur. Sünnilikte mecburidir. 

-Sünniliğe göre namaz emri ilk başta 50 verilmiş, sonra Allah ile süren tartışmalarla 5'e indirilmiştir. Buna ait bir ayet yoktur. Allah ile pazarlık yapmak gibi isnadı yaparlar. Bu islam dinine göre küfürdür. 

-Sünniliğe göre dünya balığın üstündedir. Savaşta çocukların bile öldürülmesinde sakınca görmemiştir. Musa azrail'in gözünü çıkarmıştır. Kanadı çorbaya batan sineği tamamen bastırmak gerekmektedir. Uzayan sakalı kesmek haram ya da harama yakın mekruhtur. Bunlar Kur'anda yoktur.

Çoğu kez islam dini ile sünniliği aynı şey olarak görüp, sünniliği eleştirirken islam dininin eleştirildiğini görüyorum. Müslüman olmanıza gerek yok, sünnet kitaplarının kur'an ile çeliştiği, Kur'anın bizzat şirk ve küfür dediği şeylerin Muhammed Peygambere isnat edildiği açıktır. Kur'anı referans olarak gören bir kişinin, bu konuda eleştiri yaparken hadisi de buna alet etmesi saçmadır. Hadisi eleştiren bir kişinin bunun üzerinden islam dinini eleştirmesi de saçmadır. Sünniliğin apaçık, islam dini ile çelişen bir inanç, düşünce sistemi var. 

Ateistlerle bu konuyu tartışmak anlamsız..Bu daha çok Müslümanların aralarında tartışacağı bir konu. İslam'a dışardan ve uzaktan baktıkları için, ateistlere göre kendine ben Müslümanım diyen, Müslümandır.  Ayrıca Bu yazdıklarınız doğru bile olsa ki bence çoğu doğru, Sünniliğin Müslümanlık olmadığının kanıtı değillerdir. Kitabı apaçık olmadığı için çeşitli şekillerde yorumlanan bir dinde çok sayıda mezhebin, farklı ritüellerin ve uygulamaların olması normaldir.

Sitelerde Paylaş
On 30.10.2016 at 15:12, Tengiz yazdı:
Kur'anda dinden çıkmanın cezasının ölüm olduğuna dair bir delil veriniz. Ben bilmiyorum.

Dinden çıkıp, daha doğrusu dinin bir yalan olduğunun farkına varıp eleştirmek, kesinlikle islamda ölüm sebeplerinden biridir.
Evet, ne yazık ki bu din, vicdanlı ve duyarlı olmayı, ölümle cezalandıracak kadar alçalmış bir mafya zihniyetidir !

Sadece dinden çıkmak değil, inanmamak da birçok defa ölüm sebebi olarak bahsedilmektedir.
Bunların delilleri elbette var. Peki siz, bu delilleri sunduktan sonra, bu dinin gerçekten bir aldatmaca olabileceğini dürüstçe kabul edecek misiniz...?

Eğer "hayır ben ne olursa olsun bu dini doğrulamak zorundayım" diyorsanız, boşuna insanların hayatını riske atmayalım?

Malüm "dini eleştirmek serbest" gibi hikayeler anlattığınız bu dinin mensupları, birilerini öldürmek ve saldırmak için malzeme arıyor. 

Din eleştirmek serbest ise, burada niye uğraşalım. gider her fırsatta çevremize anlatırız. konferans düzenleriz, basın bildirisi açıklarız.

Peki bunları yapabiliyor muyuz................. yoksa yapamıyor muyuz...?

Yapamıyor isek, sizin bu iddianızın zerre kadar bir tutarlılığı olabilir mi.....?  

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...