Jump to content

Evrim ve Kuran

Recommended Posts

Evrim hepimizin bildiği gibi bilimsel açıdan ciddi bir gerçektir. İnsanlık tarihinin bu en büyük hakikati nasıl olur da Kuran da yer almaz diye vaktiyle çok araştırma yaptım.

Kuran madem eksiksiz ve tam böylesi bir olguya ayetlerinde bir şekilde yer vermeliydi. Evrime inanmıyorsanız dikkatinizi çekmeyen ayetler eğer evrimi anlamışsanız gayet mantıklı geliyor. Hem evrim in ne olduğu bilmeyen hem de Kuran ayetlerini bilmeyen biri için bu yazı fazla bir şey ifade etmeyecektir. Bildiğinizi varsayarak devam ediyorum.

1- Alak 2. Bilindiği gibi Kuran'ın ilk ayeti oku dur ve ve Arapça manasıyla öğretilenleri oku denmek istenmektedir.Hemen arkasından ise Alak 2 de Rabbin insanı "alak" tan yarattı denmektedir. Alak kelimesini çevirmedim çünkü kan pıhtısı yada meni diye ilginç çevirileri var. Dikkatlice bakarsak Arapçada alak yapışkan organik bir madde olduğu anlaşılır bunu sperm , döllenmiş yumurta olarak ta düşünebiliriz ama evrimi kavrayan bir birey burada bahsi geçeni ilkel tek hücreli canlı olarak atfedebilir.Sonuçta Allah yaratmaktan bahsedeceği ilk yerde insanın ana rahmindeki hikayesi yerine kainattaki yaratılışından bahsetse daha mantıklı olurdu. Bugüne kadar hep doğumla ilgili referans gördüğüm bu ayeti evrimi anladıktan sonra dünyadaki ilk canlı yı tarif ettiğini düşünüyorum.

2 - Keh 37 de  "Seni topraktan, sonra nutfeden yaratan, sonra da seni (eksiksiz) bir insan şeklinde düzenleyen Allah’ı inkâr mı ediyorsun" denilmektedir. Nutfe kelimesini yine çevirmedim arapça da nutfe suyla karışmış toprak demektir. Çamurun kademeleri vardır ve nutfe suyu az çamur anlamına gelir. Burda da evrim açısından canlılığın başlangıcı için uygun olduğu düşünülen bir ortamdan bahsediliyor.ilk canlının böylesi bir ortamda ilkel atmosfer koşullarında oluştuğu düşünülüyor. Görüldüğü gibi toprak önce nutfeye sonra insana dönüşüyor.Topraktan insana geçiş 4 milyar yıl sürmüş olabilir , birçok tefsirde bu mevzu hemen olmuş algısı üzerine kurulu halbuki Allah için zaman yoktur yani bize 4 milyar yıl Allaha hemen demektir.

3- Hacc 5 te " Şunu bilin ki, sizi, biz topraktan yarattık sonra nutfeden sonra da alak tan sonra da mudgattan yarattık " denmektedir. Yani toprak tan yoğun kıvamlı çamura ordan organik calıya oradan da mudgata yani çok hücreli canlıdan yarattık denilmektedir.Gayet evrimin canlılık başlangıcı için uygun bir tanım var.Türkçe meal ler ne yazık ki kelimelerin detaylarını içermiyor.Aynı müfessir nutfe ve alak kelimlerini farklı ayetlerde farklı çeviriyor ve ayetin anlamı bazen kayboluyor.İyi arapça bilmeden ve ciddi bir biyoloji genetik hakimiyeti olmadan toprak-su-nutfe-alak-mudgat kelimeleri ne yazıkki yanlış çevriliyor.

4- Nur 45 te " Allah, her canlıyı sudan yarattı. İşte bunlardan kimi karnı üzerinde yürümekte, kimi iki ayağı üzerinde yürümekte, kimi de dört (ayağı) üzerinde yürümekteydi " denmiş evrimci bir bakış açısıyla canlılığın sudan başladığı ve ordan çeşitlenip karaya havaya devam etmesinden bahsedildiği görülmektedir.

Daha başka birçok ayet var hepsinde nutfe alak su ve toprak bahsi geçiyor.Allah sudan topraktan yaratmış bizi, çamur şekilde bir halden yani aminoasitlerle bezenmiş bir halden yaratmış sonra ilk canlıya hayat vermiş ve o canlı evrimleşip insanı meydana getirmiş sonrasında insan yaratıcısını anlayabilecek zekaya gelince de ona din i göndermiş.

Birçok müfessir evrimi konu alan ayetleri embriyonik dönem olarak görüp ona göre açıklamış ama dikkatli bakılınca birkaç ayet dışında 30-40 ayet evrimsel bulgularla birebir örtüşüyor.Sonuç olarak Evrim tam da darwinin bahsettiği gibi tamda modern genetik bulguların değindiği şekliyle Kuranda geçmektedir.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 222
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Caner, sen misin? :P

Saka  bir yana, müsloşların bir kısmı dinleri bilim karşısında ezildikçe uçuk yorumlara sarılıyorlar. "ol" dediğinde evreni yaratbilen allah, iş insana geldiginde neden çömlekçi gibi çamurla uğraşıyor diye düşünmelisiniz. 

Sitelerde Paylaş
30 dakika önce, malta erigi yazdı:

Caner, sen misin? :P

Saka  bir yana, müsloşların bir kısmı dinleri bilim karşısında ezildikçe uçuk yorumlara sarılıyorlar. "ol" dediğinde evreni yaratbilen allah, iş insana geldiginde neden çömlekçi gibi çamurla uğraşıyor diye düşünmelisiniz. 

ismim caner değil,

Evrenin yaratılışı 13-14 milyar yıl öncesine tekabül ediyor ve bitmiş değil yani Allah yaratıyor yaratmaya devam ediyor zamandan münezzeh olduğu için bu onun için hemen gibi oluyor.Evrende insanda hemen olmuştur. Biz zaman ve mekana bağlı zeki canlılar olduğumuz için olayları zaman ve mekan içinde kavrıyor ve sanki herkes öyle kavrıyormuş gibi yorum yapıyoruz.evren ve insanın yaratılışı beraberdir çamur dediğiniz evrenin malzemesidir. Canlılık ta yine bize göre 4 milyar yıl sürdükten sonra insanı oluşturmuştur ama Allah için bu vakit almamıştır.

Sitelerde Paylaş
33 dakika önce, sağduyu yazdı:

Benim merak ettiğim Allah'ın elinde sadece bir insanlık mı çamur varmış da sadece Adem'i yaratmış?

Sadece Ademi yarattı diyen kim? insanlar primetlardan evrilince günümüzdekine benzer topluluklar oluşturdular dünyaya dağılıp fiziksel ve zihinsel gelişim sağladılar belli bir vakit gelince artık Yaratıcı anlayabilecek kapasiteye ulaştılar. Allah peygamberlik verip artık insan olarak onları tanımladığını onlara bildirdi.Muhtemelen küçük bir kabileydi ilk dini açıdan insanlar.

Sitelerde Paylaş
5 minutes ago, intemi said:

Sadece Ademi yarattı diyen kim? insanlar primetlardan evrilince günümüzdekine benzer topluluklar oluşturdular dünyaya dağılıp fiziksel ve zihinsel gelişim sağladılar belli bir vakit gelince artık Yaratıcı anlayabilecek kapasiteye ulaştılar. Allah peygamberlik verip artık insan olarak onları tanımladığını onlara bildirdi.Muhtemelen küçük bir kabileydi ilk dini açıdan insanlar.

Kuran diyor, Kuran'a mı itiraz ediyorsun? Arıca hadisler var, hadisler.

Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, sağduyu yazdı:

Kuran diyor, Kuran'a mı itiraz ediyorsun? Arıca hadisler var, hadisler.

Kuran ve Adem ilk insan diyor başka insanlar yoktu demiyor.insanlar yeterince zeki olunca din geldi Allah zeki insanlara ruh verdi ve peygamber gönderip dini nakletti.Önce din geldi yol gösterdi.Bilimsel açıdan ademden önce de insanlar insansı lar vardı ama insan kavramını bilimsel ve dini olarak ayırmak lazım. Allah Adem i gönderip artık sınavınız var diye haber verdi.önceki insanların sınavı yoktu ama artık var. 

Sitelerde Paylaş
1 minute ago, intemi said:

Kuran ve Adem ilk insan diyor başka insanlar yoktu demiyor.insanlar yeterince zeki olunca din geldi Allah zeki insanlara ruh verdi ve peygamber gönderip dini nakletti.Önce din geldi yol gösterdi.Bilimsel açıdan ademden önce de insanlar insansı lar vardı ama insan kavramını bilimsel ve dini olarak ayırmak lazım. Allah Adem i gönderip artık sınavınız var diye haber verdi.önceki insanların sınavı yoktu ama artık var. 

Sen bu palavraları külahıma anlat, İslam aleminde Adem ilk insandır, ondan önce de başka insan minsan yoktu. Utanmıyor musun insanlara yalan söylemeye?

Bir an için senin söylediklerini doğru farz edelim. Peki Adem gelmeden önceki insanlar ne olacak?

Arap putu bu insanları süs diye mi yaratmış, yoksa bu insanlar konu mankeni falan mıydı?

Sitelerde Paylaş
57 dakika önce, malta erigi yazdı:

Bilimsel gerçekleri inkar edemeyince dine uydurmaya çalışıyorsunuz ama hayvan terli. Adem ile havvanın ilk ve yanlız olduklari islama göre su götürmez bir gerçektir. Tövbe et, kufre giriyorsun. Ķafanï gövdenden ayırıverir müsloşlar valla. ;)

bende ilk insan adem di diyorum ama dini manada ruh içeren ilk insan. Hangi kaynak yalnızdılar diyor ki ? paylaş aydınlat bizi

Sitelerde Paylaş
2 hours ago, intemi said:

bende ilk insan adem di diyorum ama dini manada ruh içeren ilk insan. Hangi kaynak yalnızdılar diyor ki ? paylaş aydınlat bizi

Öyle bi yazıyorsun ki, duyan da bunlar olurken oradaydın sanır. Hezeyanlara adanmış bir hayat sizlerinkisi..

tarihinde teflon tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
2 minutes ago, intemi said:

ben kaynak soruyorum adam hezeyan diyor, içkiliyken foruma girmeyin.

hezeyanlarına kaynak istiyorsun.

Böyle atıp tutuyorsun; bunlar olurken orada mıydın diyorum? Jeton düştü mü..

Teist kafasının içkiye ihtiyacı yok. Her daim bir milyon, her daim pilot..

Sitelerde Paylaş
Şimdi, teflon yazdı:

hezeyanlarına kaynak istiyorsun.

Böyle atıp tutuyorsun, bunlar olurken orada mıydın diyorum? Jeton düştü mü..

Teist kafasının içkiye ihtiyacı yok. Her daim bir milyon, her daim pilot..

okuması da yok teflon kafanın adam Adem yalnız dı diyor ben değil o diyor(aha malta eriği herifi demiş), bende kaynak göster diyorum ayılda gel. laf yetiştiricem diye kendini rezil etme yavaş yaz.

Sitelerde Paylaş
7 minutes ago, intemi said:

okuması da yok teflon kafanın adam Adem yalnız dı diyor ben değil o diyor(aha malta eriği herifi demiş), bende kaynak göster diyorum ayılda gel. laf yetiştiricem diye kendini rezil etme yavaş yaz.

Adem ilk ruh üflenendi diyorsun, ben de "orada mıydın" diyorum. Kandıralı..

Sitelerde Paylaş

Kuranda ve hadislerde yazıyor

2 dakika önce, teflon yazdı:

Adem ilk ruh üflenendi diyorsun, ben de orada mıydın diyorum. Kandıralı..

Kuranda ve hadislerde yazıyor. ben orada değildim bu kaynaklardan öğrendim sonra kaynaklar güvenilir mi test ettim ve insan eliyle yazılmayacağına ve değiştirilmediğine ikna oldum inandım.

Sitelerde Paylaş
48 minutes ago, intemi said:

Kuranda ve hadislerde yazıyor. ben orada değildim bu kaynaklardan öğrendim sonra kaynaklar güvenilir mi test ettim ve insan eliyle yazılmayacağına ve değiştirilmediğine ikna oldum inandım.

Meali: hezeyan

(hans'ın kıçını öpmek diye modern zamanların kıssası vardır bilir misin? İnternetten arat, hisseni al. Seninki de o hesap)

Ha, islam dünyasının kaçta kaçı seni bu kanaat ve yorumun için kazığa oturtur, o da ayrı ve de ince mesele..(vereceğin cevabı tahmin ediyorum, karşılığını bilahare yazarım)

Sitelerde Paylaş
49 minutes ago, intemi said:

Yani Kuran'da ve hadislerde yazması yeterli senin için. Kafana ulan bu araplar beni yiyor mu diye düşünmek gelmiyor değil mi?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...