Jump to content

El Bab'da Ne İşimiz Var?

Recommended Posts

• İleti 72
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Esad biraz daha kalacak gibi duruyor. Rusya ve İran suriyede ipleri eline aldı gibi duruyor. Abd esad rejimini yıkmak için çok uğraştı birden fazla örgüte silah ve finansal destek sağladı. Ama daha sonra bunları kontrok edemedi. Rusya ve İranın etkisinide göremedi. Oysa Rusya Ve İranın tek amacı vardı Esad rejimini ayakta tutmak ve Suriyenin toptak bütünlüğünü sağlamak. Bu yüzden Rusya doğrudan Suriyeye müdahale ederek Esadın elini büyük ölçüde rahatlattı. İranda Ortadogudaki milislerini Şam rejimine insan kaynagı desteği vermek için Suriyeye getirdi. Çin ve bölgedeki dengelerden rahatsızolm diğer ülkelerinde Esad rejiminin arkasında oldugunu biliyoruz.

Esad rejimin Halepin tamamını konttol altına alması Suriyede stratejik bir üstünlük sağladığını gösteriyor. Bölgede Abdnin hiçbir etkinliğini göremiyoruz. Yeni başkan Trumpında Rusya ile iyi ilişkiler kuracagını söylemesi ve muhaliflere desteğini keseceğini söylemesi Radikal veya ılımlı her türlü muhalife karşı olması ve Esadı destekleyeceğini söylemesi şamı rahatlatıyor. 

tarihinde Kuranınizinde tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Benim canımı sıkan nokta Rusya ve İran'ın İdlib'i Halep gibi temizlemelerinden sonra buralardaki cihatçıların, sempatizanlarının ve ailelerinin Türkiye'ye yerleştirilecek olmaları.

tarihinde Yer Su tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Keçiören metrosunu açış töreninde "Ülkemize yönelik tehditleri kaynağında yok etmek zorundayız. Türkiye'nin güvenliği Gaziantep'te değil Halep'te, Hatay'da değil İdlib'de, Mersin'de değil Kıbrıs'ta, Kars'ta değil Nahçıvan'da başlar, bunu böyle bilelim" demiş.

Eğer bu anlayışa katılıyorsanız -ki biliyorum aranızda katılanlar var-, milliyetçillkten öte yayılmacılığa doğru evriliyorsunuz demektir.  Kendinizi  sorgulayın. Bütün faşist rejimlerin izlediği yoldur bu. Hitler Almanya'sı, Mussolini İtalya'sı böyle yapmıştı ('Hayat alanı' ilkesi). Bir açıp okuyun. 

El Bab, bunun ilk adımıdır ve bu adım kesinlikle Atatürk'ün "Yurtta sulh, cihanda sulh" anlayışı değildir. Bu yol faşizme giden yoldur. Uyandırayım.

Sitelerde Paylaş
Just now, satsuma57 said:

Evet. Tayyip Erdoğan'ın o sözlerine katılıyorum. Bu sözlerden Türkiye'nin Halep, İdlip ve Nahçıvan'ı işgal etmesini değil, o bölgelerde Türkiye'ye dönük tehditlerin yok edilmesini anlıyorum. Halep'i işgal edersen, bu sefer tehlikeyi gidermek için Kahire'yi de işgal etmen gerekir. Burada bahsedilen şey işgal değil.

Sana samimiyetle bir soru soruyorum ama cevap vermiyorsun. PKK'nın Suriye'de ne işi var? PKK'nın Amerikan ordusunun kanatları altında işgal ettiği topraklarda Kürt nüfusun oranı ne kadar? Hangi meşruiyete dayanarak o toprakları işgal ediyor? 

PKK alenen Musul'dan Akdeniz'e uzanan bir koridor açmaya çalışıyor. Bu koridor sizin götten sallama Kürdistan'ınız mıdır? O topraklarda tarihin hangi döneminde bir Kürdistan vardı? Hangi demografik yapı üzerine bu işgal gerçekleşiyor? 

Türk(iye) aydınının -senin gibiler için Türk ifadesini kullanmıyoruz değil mi?- Neyse, senin gibiler için Kürtler ne yaparsa meşru. Hiçbir tarihsel bağı, demografik çoğunluğu olmayan toprakları işgal etmesi bile hak. Neden? Çünkü Barzanistan denize açılmazsa yaşayamaz. E, bu durumda Suriye'nin kuzeyinde işgal ettikleri alan da Kürt milliyetçiliğinin "Lebensraum"u olmuyor mu?

Yok, o olmuyor. Ama Kürtler çok tatlııış! Değil mi?

Sitelerde Paylaş

El Bab'a girmememiz gerektiğini söyleyenler neye dayanarak bunu söylüyolar anlamıyorum. Tamam tartışılacak noktalar vardır yapılan siyasi hatalar bizi bu noktaya getirdi zaten. Ama zararın neresinden dönülse kârdır. 

Türkiye PYD'ye ve IŞİD'e ağır bir darbe vurdu ve vuruyor olay bu. Rusya ve iran ile mutabakata varmasıda olumlu bir gelişme. Tayyibin biz Esadı devirmek için oraya girdik sözüne fazla takılmayın. İçeriye dönük bir söz o. Zaten putin bir telefon açtı Tayyip 180 derece dönmek zorunda kaldı dönek.

Sitelerde Paylaş

Rusya nın da Suriye deki çıkarlarını iyi gözetmek gerekir. Rusya Suriyenin kuzeybatısında bulunan Lazkiye hava üssünü ve Tartus da ki limanını orada kurdu. İran Rusya Ve Türkiyenn Astana daki mutabakata imza atması da ABD yi çok rahatsız etmiştir mutlaka. Bu mutabakat sayesinde Suriyenin laik bir cumhuriyet olacagı ve federatif devlet yapısınada yer verilmeyeceğini biliyoruz.

ABD Irakta yaptığı gibi Suriye de de 2. bir Kürt devleti kurma hevesinde. Türkiye Ve Rusya bu ateşkes mutabakatına Pydyi dahil etmedi. Türkiye Pydyi terör örgütü olarak tanımaya sonuna kadar devam etmeli. Abd Büyük Kürdistan planına yaklaşırken Türkiye tedbirini almalı.

Sitelerde Paylaş
On ‎1‎/‎9‎/‎2017 at 19:23, Kuranınizinde yazdı:

Rusya nın da Suriye deki çıkarlarını iyi gözetmek gerekir. Rusya Suriyenin kuzeybatısında bulunan Lazkiye hava üssünü ve Tartus da ki limanını orada kurdu. İran Rusya Ve Türkiyenn Astana daki mutabakata imza atması da ABD yi çok rahatsız etmiştir mutlaka. Bu mutabakat sayesinde Suriyenin laik bir cumhuriyet olacagı ve federatif devlet yapısınada yer verilmeyeceğini biliyoruz.

ABD Irakta yaptığı gibi Suriye de de 2. bir Kürt devleti kurma hevesinde. Türkiye Ve Rusya bu ateşkes mutabakatına Pydyi dahil etmedi. Türkiye Pydyi terör örgütü olarak tanımaya sonuna kadar devam etmeli. Abd Büyük Kürdistan planına yaklaşırken Türkiye tedbirini almalı.

- Ben ABD'nin bu (başarısız) planlarını yanlış bulmuyorum. Rusya'nın buna neden çomak soktuğunu da zaten anlamıyorum.

Türkiye: Demokratik ülkelerin tarafında kalacaksa, AB ve ABD ile ilişkilerini sürdürüp Rusya/İran gibi ne olduğu belirsiz ülkelerden uzak durmalıdır.

Bir de Irak ve Suriye'de İŞİD olayı başladığından beri, bir hesap vardıysa bile herhalde değişmiştir diye düşünüyorum.

Yani kimsenin bilip bilmeden PYD'ye savaş açma lüksü filan yok. Ben olsam oturup olayların yatışmasını, Rusya ve ABD'nin anlaşmasını beklerdim çünkü bütün kargaşa onlardan, daha doğrusu Rusya'dan çıkıyor.

Dış ilişkimiz "yurta barış dünyada barış" olmalıdır.

Tayyip de ayrı bir meseledir. Kendi ülkesini bölmüş adam, İŞİD ile düşüp kalkmış bir takıp "zekice" planlar yürütüyor olabilir. MHP'Li kişiler öyle diyor. Ben inanmıyorum. AKP'Lilerde öyle bir zeka yok.

Sitelerde Paylaş
20 hours ago, leonardo18 said:

- Ben ABD'nin bu (başarısız) planlarını yanlış bulmuyorum. Rusya'nın buna neden çomak soktuğunu da zaten anlamıyorum.

Plan başarılamayınca başarısız olur. Başarsaydı, yanında mı duracaktın?

Rusya buna neden çomak sokuyor yazayım: Bölgedeki enerji kaynakları ABD'ye değil, ABD'nin batılı müttefikleri yani Avrupa ülkelerine gidecek. Rusya bunlara zaten gaz ve petrol satıyor. Şimdi düşelim: Sanki Rusya'ya bağımlılıkları azalacak, sanki Rusya'dan daha ucuza gaz alacaklar.

Sitelerde Paylaş

- Evet Khan yanında duracaktım. Bu bölgedeki eskiden Rusyaya yakın rejimlerin devrilip demokratik ülkeler olmasının yanında olduğumu söyledim.

AKP'Nin önümüzdeki yıllarda en büyük ikinci silahı da PKK olacaktır. O yüzden, evet, ben şu anda bile Türkiye ve bölgedeki Kürt sorununa medeni bir çözüm bulunmasından yanayım. Kürtler kardeşimizdir ayrı. Ama ben hayatımın hiçbir döneminde bir Kürt devleti fikrine öyle fanatikçe karşı çıkmadım. Bir sürü örneği de var. Diyabakır'ı Suruç'u bilmiyorsunuz. BU tarz fanatik milliyetçilik anlayışı bana uzaktır.

Sitelerde Paylaş
16 hours ago, leonardo18 said:

Ama ben hayatımın hiçbir döneminde bir Kürt devleti fikrine öyle fanatikçe karşı çıkmadım. Bir sürü örneği de var. Diyabakır'ı Suruç'u bilmiyorsunuz. BU tarz fanatik milliyetçilik anlayışı bana uzaktır.

Benim ülkemin, benim zararıma ise ben karşı çıkarım. Alttan petrol boru hattı verip, bizim su kaynaklarımızı, topraklarımızı almak isteyen İsrail-ABD planı bir ülkenin kurulması benim işime gelmez.

Sen insan hakları, her etnik grubun kendini yönetme hakkı hayallerinde yaşayabilirsin. Bunlara devlet kurmak isteyenler de bu konuları istismar ediyorlar, Batı'da medya ile millete bunları enjekte ediyorlar. Batı basınını takip edenler de bunların yönlendirdiği algıda düşünüyorlar.

Son olarak senin bahsettiğin Kürt devleti, büyük kürdistan(her ne ise) kurulduğu zaman bunların kendilerini yönetebileceklerini mi düşünüyorsun? Bir devlet kültürü yüzlerce senede oluşur.

Bu devletin hayatta kalması için birileri bunlara babalık edecek. Acaba hangi devlet?

Sitelerde Paylaş

Çok güzel de komplo teorilerine, şeytani planlara dayandırıp duruyorsunuz.

Ülkeni seviyorsan hukuk devletini, insan haklarını, yaşama hakkını, azınlık haklarını, demokrasiyi düşün biraz.

sanayileşmeyi, ekonomiyi düşün. Dünyadan haberiniz yok.

Sitelerde Paylaş

Yanlış da anlaşılmasın. Ülkemizin bölünmesini tabi ki istemiyorum. Ama aşırı dindar bir azınlığın ya da azınlıkların kendi değerlerini çoğunluğa dayatmaya başladığı bir ülke haline geldik. Azınlıklar cumhuriyet döneminde de çok acı çektiler. Ama halen Atatürkçü cumhuriyet olmayı sürdürdüğümüz için geleceğe yönelik umudumuz da vardı. Şimdi Suriyeliler dahil, azınlıklar hakkında abuk sabuk konuşan insanlara dikkat etmeye mecburuz.

Bu işin nasıl biteceğini de bilmiyorum. Adamlar gitmiyor yani. First Lady'miz hijapla dolaşıyor. Sen kendin "bu ülke ne olacak?" diye sormak yerine yok Siyonizm, yok BOP, mantıksız konuşuyorsun.

Sitelerde Paylaş
13 hours ago, leonardo18 said:

Şimdi Suriyeliler dahil, azınlıklar hakkında abuk sabuk konuşan insanlara dikkat etmeye mecburuz.

Hangi konuda? İleriye dönük ülke içinde suç kaynağı olacaklar. Ondan mı bahsediyorsun?

13 hours ago, leonardo18 said:

Sen kendin "bu ülke ne olacak?" diye sormak yerine yok Siyonizm, yok BOP, mantıksız konuşuyorsun.

Bu ülke için hiç iyi olmayacak. Önümüzde büyük bir ekonomik kriz var. Paralar suyunu çekti. Başkanlık sistemi gelirse ekonomik kriz ile de inmeyecekler. Uzun yıllar Erdoğan iktidarda kalır. Ülke hakkettiği şekilde yönetilecek.

Siyonizm, BOP hakkında bu başlıkta mantıksız konuşan bir sen varsın. Sende PKK'ya destek verdiğini anlayamayan "Barış Akademisyenleri" saflığını seziyorum. Kafanda hümanist dünyalar, arada bakıyorum devamlı Batı basınından bağlantılar veriyorsun ama algılayamadığın bir şey var ki; neden bu ABD ve müttefikleri orta Afrika'ya demokrasi götürmüyor da Ortadoğu'ya getiriyor? Bu bölgenin dünyanın diğer yerlerinden ayrılan özelliği ne?

Sitelerde Paylaş
4 saat önce, Khan yazdı:

Hangi konuda? İleriye dönük ülke içinde suç kaynağı olacaklar. Ondan mı bahsediyorsun?

Bu ülke için hiç iyi olmayacak. Önümüzde büyük bir ekonomik kriz var. Paralar suyunu çekti. Başkanlık sistemi gelirse ekonomik kriz ile de inmeyecekler. Uzun yıllar Erdoğan iktidarda kalır. Ülke hakkettiği şekilde yönetilecek.

Siyonizm, BOP hakkında bu başlıkta mantıksız konuşan bir sen varsın. Sende PKK'ya destek verdiğini anlayamayan "Barış Akademisyenleri" saflığını seziyorum. Kafanda hümanist dünyalar, arada bakıyorum devamlı Batı basınından bağlantılar veriyorsun ama algılayamadığın bir şey var ki; neden bu ABD ve müttefikleri orta Afrika'ya demokrasi götürmüyor da Ortadoğu'ya getiriyor? Bu bölgenin dünyanın diğer yerlerinden ayrılan özelliği ne?

- Adamların derdi üç kuruşluk kum ve petrol mü zannediyorsun? Asıl mesele Çin / İran /Rusya karşısında sağlam durabilmektir.

- Kürt meselesini de ben bir çeşit "namus meselesi" olarak görmüyorum. Kürtlerin ayrılıp kendi ülkelerini kurmaları hiç düşünülemez bir şey değildir.

Doğunun elimizde kalmasının tek yolu Cumhuriyet/hukuk devletine bağlı kalmamız idi. Cumhuriyeti kaldırıp teokrasiye geçilince, İrandaki gibi kaba kuvvete, Suriyeye/ Irağa müdahele ederek Kürtler baskı altına alacaklar. Bunu da haysiyetli bir yaklaşım olarak görmüyorum.

"Barış akademisyenini" Yiyim sana bir şey olmasın.

2 saat önce, yeniçeri53 yazdı:

Neden bu Hukuken mesrulastırılmak istenilen Diktatörlüge Batı ve ABD basını ve siyasileri hiç ses cıkarmıyor ? Bir tuzak içindemiyiz ? Bu diktatörlük mesru hale geldiginde ne olacak ?

Rusya, Sovyetler zamanında solcuları kullanarak Türkiyeyi kendi safına katmaya çalıştı. ABD Ülkücüleri ve askerleri kullanarak buna engel oldu. Şimdi Rusya Tayyibi kullanarak burayı Azerbaycan gibi uydu ülke yapmak istiyor. ABD'nin de nedense sesi çıkmıyor. Trump Putin ile görüşmeye başlayınca belli olacak. Dünyanın genelinde de bir zibidilik eğilimi vardır. O yüzden bir şey de diyemem.

- Da dünyanın sonu da gelmez. Atatürk bir General Nasır ya da İran şahı değildir. 100 sene geçse yine hatırlar, yine severiz. da 20 sene, 30 sene gider, heba olur. Bekleyip görmek en iyisi. Da Tayyibi çok dövecekler. AB'ye hala "benim serbest vizem nerede? bana serbest vize verin." filan diye konuşuyormuş. Bazı şeylere gülüp geçeceksin. Ciddiye almayacaksın.

Sitelerde Paylaş

Tayyibin hiç bir  sekilde Rusya ve Çine yaklasacagını sanmıyorum-Çünkü Sunni İslam  politikası Sii İslamla aynı safda olamayacagı gibi ;Sangay 6 sı pan Türkizim ve p an İslamimizme karsı olarak kurulmus bir örgüt-Zaten dikkat ederseniz İran Sangay 6 lısında yoktur-Ama suda bir gercekki ABD ve Batı Sunni Siyasal İslamla beraber-Fakat Türkiyede durum farklı Türkiyenin menfaatleri ile ABD ve Batının menfaatleri uyusmuyor-Siyasi iktidar ise Rabiacı Siyasal İslam! Buda Laik Ulusalcıları büyük bir açmaza sokuyor-ABD ye karsıyız tamamda su anda Onlarda yönetimde oldukları için karşılar-Ve İranda olduğu gibi Mollalarla Laikler aynı safda olmak zorunda kalıyorlar-Yarın Bizleri tamamen saf dısı ettiklerinde bu Rabiacılar yine ABD yanına dönüp isteklerini yerine getireceklerdir.Rusya sadece Türkiyeyi menfaatlerini ileri sürerek yanına cekmeye çalıssada bu uzun süre devam etmeyecektir-

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, yeniçeri53 yazdı:

Tayyibin hiç bir  sekilde Rusya ve Çine yaklasacagını sanmıyorum-Çünkü Sunni İslam  politikası Sii İslamla aynı safda olamayacagı gibi ;Sangay 6 sı pan Türkizim ve p an İslamimizme karsı olarak kurulmus bir örgüt-Zaten dikkat ederseniz İran Sangay 6 lısında yoktur-Ama suda bir gercekki ABD ve Batı Sunni Siyasal İslamla beraber-Fakat Türkiyede durum farklı Türkiyenin menfaatleri ile ABD ve Batının menfaatleri uyusmuyor-Siyasi iktidar ise Rabiacı Siyasal İslam! Buda Laik Ulusalcıları büyük bir açmaza sokuyor-ABD ye karsıyız tamamda su anda Onlarda yönetimde oldukları için karşılar-Ve İranda olduğu gibi Mollalarla Laikler aynı safda olmak zorunda kalıyorlar-Yarın Bizleri tamamen saf dısı ettiklerinde bu Rabiacılar yine ABD yanına dönüp isteklerini yerine getireceklerdir.Rusya sadece Türkiyeyi menfaatlerini ileri sürerek yanına cekmeye çalıssada bu uzun süre devam etmeyecektir-

İşte ben medyayı bu yüzden takip etmiyorum. Medya söylevlerinde sürekli Türkiye'yi ve Orta-Doğuyu herkes açısından çok önemli bir yer olarak anlatıyorlar, ve herkesin işi gücü bırakıp buraya sahip olmaya çalıştığını söylüyorlar.

Massalara kanmayın. Türkiye'de sadece tarım, turizm, biraz da sanayi var. Önem sırasına göre bir Portekiz / İspanya kadar değeri yoktur. MHP / AKP / Vatan Partililerin varsayımları tamamen bir "Yüzüklerin Efendisi" hikayesidir.

Yani "Pan-Türkizm" diye bir şeye ben inanmıyorum. Azeriler bile Türkçeden çok Rusça konuşuyorlar. Tüm O tcikistan muhabetlerini filan ben ciddiye almıyorum. Alsam bile Petrol ve Doğalgaz hariç bir şeyleri de yok. 90'lardan beri anlamadığım bir konuşmadır sürüyor.

Şangay 5'lisi nedir? - Yeni Varşova paktıdır. Rusya'Nın AB / ABD blokuna karşı direnme girişimidir. İran ve Türkiye'yi tabi yanlarında isterler. Yani TR'nin geçmişteki "ileri karakol" vazifesi bir anda değişebilir. Kimsenin de umurunda olmaz.

- İran Sudi-Arabistan çekişmesi de vardır. Doğrudur. Ama bunlar saçma sapan ülkeler oldukları için, çekişmeleri de samalıktır. "DÜnya Sünnilere mi kalacak? Alevilere / Şii'lere mi kalacak?" Bu konu mudur sizce?

Millet cep telefonu üretip uzay istasyonu kurup, sanal platformlar oluşturma derdinde. Adam hala orta çağın dini konularını konuşuyor. Bu ciddiyet midir?

Mustafa Kemal ve arkadaşları tüm bunları görmüş, anlatmış kişilerdir. Geri dönüp vatandaşlık bilgisi kitaplarını, Nutuk kitabını filan karıştırmak gerek.

Sitelerde Paylaş

Dogrudur Etnik ve dini siyaset saçma olabilirde bu gün bu siyasetler Ortadoğuda ve Asyada çok yaygın-Çin Uygur özerk bölgesinden Rusya ise Türki Cumhuriyetlerden rahatsızlar-Çünkü gerek pan İslamizim gerek pan Türkizim bu toplumların siyasi yapılarını olusturuyor-Teknolojik üretimin olmadıgı toplumların kaderi bu maalesef-Rabiacı siyasal islamcılar bu Ülkede Kemalistlere çok açık bir fark yapıyor- İste rekabet halindeki iki gücte bunlardan yararlanıyorlar-ABD yıllarca gerek  pan Türkizim gerek  pan İslamizmi destekleyerek Rusyayı sindirmeye çalışıyor-Çeçen gerillalardan Rusya çok çekti.Artık Rusya sosyalizminde reklamını yapamayınca Sekülarizmi ortaya koysada Orta dogu halkı fazla ragbet etmiyor.Sii Siyasal İslamı destekliyor birde.Kaldıki 198o lerden önce asırı sol fraksiyonların birde Türkiyede Avrupa tarafından desteklendigini MİT yöneticiligi yapan sahısların beyanlarından ögreniyoruz-Simdi konuya gelelim El Babda  PKK yüzünden varız keske vaktiyle Suriyedeki Rejimle anlasıp girmeseydik ama olan oldu- Kaldıki batının taa eskiden beri bu örgütü destekledigide malum-Ama arada kalan biz laiklere olan oluyor-Batı Ve ABD için önemsiz olan maalesef çagdas medeniyet ve Onun Seküler siyasetini savunan bizler için altı sakal üstü bıyık-Ne İsimiz var El Babta diyemeyiz ama Rabiacıyla beraber olup Ulusalcılık yapmanında sonu İslam Sunni Cumhuriyeti ve Hilafet!Kaldıki Siyasal İslam Dansöz gibi bu gün sözde DAES ve PKK ya karsı yarın ABD yanında tam ters bir siyaseti yapacagı çok büyük bir ihtimal-Siyasal İslamın arkasında Rusyanın olacagına ise ihtimal veremem çünkü O zamanda Vatan  Partisi ve CHPnin arkasında ABD mi var ? 

Sitelerde Paylaş

Şimdi bulandırmadan:

Hukuk devleti, laik, demokratik, güçler ayrılığının, bilime / medeniyete saygının olduğu, seçim barajının da düşürüldüğü, bu alanda başarılı olmuş Batı'lı ülkelere yakın, bağımsız ve üreten bir Türkiye projesi, Yani orijinal Atatürkçü anlayışa yakın modern bir ülke olmadan, diğer her şey hikayedir.

"Türki devletler" rusyanın himayeindedir. Arap ülkelerinin çoğu da ABD yörüngesindedir.

Yani fanteziye girmeden, cumhuriyetin kurucularının önerilerini anlamak ve bunları gerçekleştirmeye çalışmak mantıklı olandır. diğeri de mantıksız olandır. Ülkemizde mantıktan üstün insanlar var. Ama mantıktan üstün insan diye bir şey de yoktur.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...