Jump to content

Mistik Bilgelik: Ben O'yum - Maharaj

Recommended Posts

Yeryüzündeki sahte dinlerin panzehiri olan Mistik ve Gerçek Bilgelik üzerine bir kitap.

Çağımızın, belki de insanlık tarihinin en büyük bilgelerinden biri olan Sri Nisargadatta Maharaj'ın olağanüstü öğretisini içeren bu büyük eseri sizlere sunmaktan onur duyuyoruz. İnsanlık bugün, her zaman olduğundan daha fazla aydınlanmaya, kendini, aslında ne olduğunu bilmeye, özünü idrak etmeye ve iç huzuruna kavuşmaya şiddetle ihtiyaç duymaktadır. Sri Nisargadatta, bir güzellik, sevgi ve sadelik örneği olan öğretisiyle okuru gerçekdışı rüyasından, içinde bulunduğu zavallı, korku ve ıstırap dolu hayal dünyasından uyanmaya, gerçek, sınırsız ve edebi varlığını, özünü idrak etmeye çağırıyor. BEN O'YUM, varoluşun gerçeğiyle ilgili tüm düşünce ve inançlarımızı derinden sarsarak, bizi bütünlük, birlik ve mükemmellik içeren sınırsız bir anlayışla karşı karşıya getiriyor. Sri Nisargadatta Maharaj, bağımlı olduğumuz, tutunduğumuz, kendi kendimizi aldattığımız her şeyi elimizden alıp, karşılığında ilahî gerçeği, insanın, hayatın, varoluşun sırrını veriyor ve asıl özgürlüğe, zamandan, uzaydan ve her türlü tariften öte olan o En Yüce Hal'e giden en kısa yolu gösteriyor.

http://www.idefix.com/Kitap/Ben-Oyum/Sri-Nisargadatta-Maharaj/Hobi/Parapsikoloji/urunno=0000000020504

Sitelerde Paylaş
2 hours ago, Filozofça said:

Haklısın, senin gibi parazit yapacak çok kişi var böyle konularda. Gerçek bir bilgelik görsün gözünüz, din karşıtlığıyla filozof kesilmeyin başımıza :)

Din karşıtlığı filozofluğa, bilgeliğe engel mi? Filozof olmak için, bilgelik için bir çeşit dinci mi olmak gerekiyor?

Sitelerde Paylaş

Hiiç sevmem böyle saçmalıkları New Age akımı Uzak Doğu dinleriyle buluşunca böyle zırvalar doğuyor.Bizim Kabala  Gnostiszm Budizm Hinduizmden aşırılmış tasavvuf da bunun gibi.

tarihinde Tanah tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, sağduyu yazdı:

Din karşıtlığı filozofluğa, bilgeliğe engel mi? Filozof olmak için, bilgelik için bir çeşit dinci mi olmak gerekiyor?

Gerçek bilgelik, Farkındalık'tır. Farkındalık hali gerekir ki bu kitap onu anlatıyor. Filozof olunabilir elbette, ancak bu gerçek bir bilgelik anlamına gelmez. Nietzsche bir filozoftur mesela, ancak Maharaj gibi Farkındalık haline ulaşmış bir bilge değildir.

Ben bilgeliği ön plana çıkardığım bir konuda, "bu da her şeyi alıntılıyor" deyince zaaf gösterip karşılık verdim. Yani hiç değilse ateist bir forumda rahat rahat bilgelik üzerine yazabilmek isterdim, verilen refleksin sokaktaki bağnazdan bir farkı yok. Şaka bile olsa.

Sitelerde Paylaş
1 hour ago, Filozofça said:

Gerçek bilgelik, Farkındalık'tır. Farkındalık hali gerekir ki bu kitap onu anlatıyor. Filozof olunabilir elbette, ancak bu gerçek bir bilgelik anlamına gelmez. Nietzsche bir filozoftur mesela, ancak Maharaj gibi Farkındalık haline ulaşmış bir bilge değildir.

Ben bilgeliği ön plana çıkardığım bir konuda, "bu da her şeyi alıntılıyor" deyince zaaf gösterip karşılık verdim. Yani hiç değilse ateist bir forumda rahat rahat bilgelik üzerine yazabilmek isterdim, verilen refleksin sokaktaki bağnazdan bir farkı yok. Şaka bile olsa.

Bu Maharaj dediğin zat neyin farkına varmış ki bilge kabul ediyorsun?

Bir de senin rahat yazmanı engelleyen mi var? Neden birisi senin yazdıklarına karşı eleştiri getirdiğinde hemen mağdur ayaklarına yatıyorsun anlamadım.

Sitelerde Paylaş
14 saat önce, Filozofça yazdı:

Merhabalar,

BU tarz araştırmaları ben de yapıyorum. Neden söz ettiğinizi de biliyorum. Ama kendi kişisel gelişimimden yola çıkarak söyleyebilirim ki bunları herkes anlayamaz. Çakralar ile ilgili araştırma yaptıysanız bilirsiniz. Birinci çakra insanı temel olarak hayata kalma, günlük hayatla mücadele etme derdindedir. İkinci çakra insanı biraz daha maceracı, dünyanın içinde kendini kanıtlama derdindedir. Üçüncü çakra insanı dünya ile ilgili endişeler duymaya ve bencil olmayan eğilimler göstermeye başlar. Ruhsal aydınlanma dediğimiz 3 ve dördüncü çakra düzeylerinden sonra başlamaktadır.

Yani anlayışın da düzeyleri vardır. Onun için mesela sokaktaki kişilere gidip de ruhsal bilgelik konularının anlatılması pek tavsiye edilmez. Daha çok zaten merak duyan / ilgilenen birileri varsa, bu tür konuşmaların onlarla yapılması önerilir. Benim bildiğim kadarıyla bu böyle :)

Sitelerde Paylaş
  • 3 months later...
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...