Jump to content

tanrı özgür müdür...

Recommended Posts

• İleti 126
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

İnanmadığınız Tengri nin özgür olup olmadığını nasıl sorgulayacaksın size göre yok değil mi :) o zaman sorun  nedir :) size göre olmayanı nasıl sorgulayacaksınız, demek ki ya varsa diye düşünüp korku krizlerine girip yeniden sorguluyormusunuz

tarihinde sokullu tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, sokullu yazdı:

İnanmadığınız Tengri nin özgür olup olmadığını nasıl sorgulayacaksın

Sorgulayanın ateist olmadığını anlayamayacak kadarsan... Neyse.

On 24.12.2016 at 15:28, kirec yazdı:

tanrıyı en üstün en bilgili en iyi en güçlü varlık olarak tanımlamak neden onu eksik yada kusurlu göstermek olsun...

Elinizde hiç bir argüman olmaması ne kötü değil mi. Nerden yokuşa süreceğinizi şaşırdınız. Bir şey mükemmel olmayınca eksik olmuyor mu! Eksik olunca kusurlu olmuyor mu... Soru işareti bile  kullanmıyorum. Sıfır argüman sıkıntısından saçma sapan argüman uydurma denemeleri yapıyorsunuz.

Sitelerde Paylaş
17 dakika önce, democrossian yazdı:

Sorgulayanın ateist olmadığını anlayamayacak kadarsan... Neyse.

Elinizde hiç bir argüman olmaması ne kötü değil mi. Nerden yokuşa süreceğinizi şaşırdınız. Bir şey mükemmel olmayınca eksik olmuyor mu! Eksik olunca kusurlu olmuyor mu... Soru işareti bile  kullanmıyorum. Sıfır argüman sıkıntısından saçma sapan argüman uydurma denemeleri yapıyorsunuz.

ben deist arkadaşı kast etmedim zaten ateistleri kast ettim , sen bunu anlamayacak kadar neyse . deist arkadaşta Tengri den çok lider profili çizmiş ,herhalde kendi ezikliğini liderlere gıptasını Tengri ile karıştırmış.

Sitelerde Paylaş
4 dakika önce, sokullu yazdı:

ateistleri kast ettim

:lol: Hangi ateistmiş bu? :D

"Tanrı yoktur da, acaba özgür müdür ki?" :D

Eksik olmayın yahu, sayenizde neşemiz hiç eksik olmuyor! İyi ki varsınız! :lol:

Burada tanrı özgür müdür sorgulayan bir kişi var, o da başlığı açan!

Neyse, bu başlıktan çıkan sonuç şu:

Tanrı olamaz. Çünkü olması varsayıldığında paradokslara yol açılır. Bu paradoksları önlemek için tanrının sonsuz güçlü, sonsuz zeki olduğu varsayımından vazgeçilirse sorun yine çözülmez, çünkü buna niye tanrı diyelim? Inexit der geçeriz. Tanrı demek için ne sebep olacak da?

Uçan daireler inse, tanrılar indi diye yerlere kapanırsak rezil kepaze oluruz, insanlığın tarihinde yaşadığı en kepaze rezilliği yaşarız yani, çünkü eski insanlar cahildi, mazeretleri vardı. Bizim yok! Bilgi çağındayız!

Sitelerde Paylaş
32 dakika önce, democrossian yazdı:

:lol: Hangi ateistmiş bu? :D

"Tanrı yoktur da, acaba özgür müdür ki?" :D

Eksik olmayın yahu, sayenizde neşemiz hiç eksik olmuyor! İyi ki varsınız! :lol:

Burada tanrı özgür müdür sorgulayan bir kişi var, o da başlığı açan!

Neyse, bu başlıktan çıkan sonuç şu:

Tanrı olamaz. Çünkü olması varsayıldığında paradokslara yol açılır. Bu paradoksları önlemek için tanrının sonsuz güçlü, sonsuz zeki olduğu varsayımından vazgeçilirse sorun yine çözülmez, çünkü buna niye tanrı diyelim? Inexit der geçeriz. Tanrı demek için ne sebep olacak da?

Uçan daireler inse, tanrılar indi diye yerlere kapanırsak rezil kepaze oluruz, insanlığın tarihinde yaşadığı en kepaze rezilliği yaşarız yani, çünkü eski insanlar cahildi, mazeretleri vardı. Bizim yok! Bilgi çağındayız!

eski insanlar cahildi sözünden başlayalım, ne kadar eski insanlar cahildi :) bilim pat diye oluşmadı, ateşin bulunması, tekerleğin icadı, çelik bulunması,matematiğin oluşturulması, fizik kuralları yerçekimi falan filan gider işte ; teknoloji gelişimlerini eski insanlar cahildi demekle geçiştirmek ne kadar  kolay. zaten Tengri yok demek kolaycılık  cehaletten ibaret varsayımlarınızdan birisidir. komik olan nedir biliyormusunuz kendini alim sanan cehaletle uğraşırken görüyorum bunları ben. komik olan budur işte. uçan daireden inen insanları ilah zannetme olayı :) bazı kabileler var hiç insan görmemiş ve helikopterle indiğinde onlar sana tapınmıyor bunlar tarihsel gerçeklerdir. ateistler belki uçan daireden inenleri bir çeşit ilah sanabilir :) ama inanan insanlar böyle olmadığını bileceklerdir :)

Sitelerde Paylaş

Şu yukarıdaki sokullu zırvalarında yanıta değer bir unsur göremiyorum. Bu dogmatiğin kafasında ateizm kötüdür diye oluşmuş paslı, iğrenç, kokuşmuş bir şablon yapışıp kalmış. Bu aciz, bu iğrenç kokuşmuşlukla bütünleşmiş halde hayatını tamamlamak zorunda. Bu acınacak haline acıyayım diyorum ama acınmayı hak edemiyor. Dogmasına sarıldıkça ahtapot gibi yapışıyor.

Yanıta değer tek bir konu var: Helikopterle inenler o kabileye uygarca, insanca, medenice yaklaşmaya çalışıyorlar da ondan. Çevreye ateş açarak, kabilenin yarısını otomatik silahlarla doğrayarak inselerdi geri kalanlar yere yapışır kalkamazlar, secde üstüne secde ederlerdi.

Aztekler hiç at görmedikleri için İspanyolları önce tanrılar geldi zannetmişlerdir. Bu tarihsel kayıtlara girmiştir. Çünkü İspanyollar direk saldırarak kıyıdan içerlere silahla, öldüre öldüre ilerlemişlerdir. İspanyolların tanrılar olmadıkları anlaşıldığında iş işten geçmiştir. İlk panik ve kaçışma, sonu hazırlamıştır. Yoksa ağızdan doldurulan tüfekler o kadar güçlü silahlar değillerdi. Aztekler potansiyel olarak İspanyollara karşı savunma yapabilirlerdi. En azından ilk gelenleri yok edebilirlerdi. Sonrasında yine yenilirlerdi ama kıtaya ilk gelen İspanyollar içerlere başarıyla ilerlemiştir.

Tanrıların gazabına uğradıkları inancı Aztekleri yıktı.

Helikopterle inenleri anca ateistler tanrı sanır iddiası komik ve aptalcanın ötesinde embesilce, idyotça, ahmakça bir iddia. Böyle bir iddiayı ortaya atmak için embesilin en gerisi idyot olmak bile yeterli gelmez. Zekada çukurun dibi olmayanı olmak gerekir. Buna bir dip tayin edilemez.

Sitelerde Paylaş
5 saat önce, democrossian yazdı:

Şu yukarıdaki sokullu zırvalarında yanıta değer bir unsur göremiyorum. Bu dogmatiğin kafasında ateizm kötüdür diye oluşmuş paslı, iğrenç, kokuşmuş bir şablon yapışıp kalmış. Bu aciz, bu iğrenç kokuşmuşlukla bütünleşmiş halde hayatını tamamlamak zorunda. Bu acınacak haline acıyayım diyorum ama acınmayı hak edemiyor. Dogmasına sarıldıkça ahtapot gibi yapışıyor.

Yanıta değer tek bir konu var: Helikopterle inenler o kabileye uygarca, insanca, medenice yaklaşmaya çalışıyorlar da ondan. Çevreye ateş açarak, kabilenin yarısını otomatik silahlarla doğrayarak inselerdi geri kalanlar yere yapışır kalkamazlar, secde üstüne secde ederlerdi.

Aztekler hiç at görmedikleri için İspanyolları önce tanrılar geldi zannetmişlerdir. Bu tarihsel kayıtlara girmiştir. Çünkü İspanyollar direk saldırarak kıyıdan içerlere silahla, öldüre öldüre ilerlemişlerdir. İspanyolların tanrılar olmadıkları anlaşıldığında iş işten geçmiştir. İlk panik ve kaçışma, sonu hazırlamıştır. Yoksa ağızdan doldurulan tüfekler o kadar güçlü silahlar değillerdi. Aztekler potansiyel olarak İspanyollara karşı savunma yapabilirlerdi. En azından ilk gelenleri yok edebilirlerdi. Sonrasında yine yenilirlerdi ama kıtaya ilk gelen İspanyollar içerlere başarıyla ilerlemiştir.

Tanrıların gazabına uğradıkları inancı Aztekleri yıktı.

Helikopterle inenleri anca ateistler tanrı sanır iddiası komik ve aptalcanın ötesinde embesilce, idyotça, ahmakça bir iddia. Böyle bir iddiayı ortaya atmak için embesilin en gerisi idyot olmak bile yeterli gelmez. Zekada çukurun dibi olmayanı olmak gerekir. Buna bir dip tayin edilemez.

çok güldüm bu yazdıklarına :) helikopterden ineni tek Tengri inancına sahip olanlar inanacak değil :) siz görmek istediğiniz hani hayal ürünü olan Tengri yi ; ufo zannedip bu aman ilahlar varmış gibi yanılgılara düşüceğiniz kesin. azteklerde sizin kafanızdanmış bak nasıl inanıvermişler, hayaliye değil gerçeğe inanıyorsunuz ya sizler :) 

Teknoloji gelişimlerinin cahiliyetle açıklayan senin komikliğini yargıladım. eski insanlar cahildi derken 100/200 yıl sonra uzay yolculuğu filan başladığında , uzay gemileri gibi otolar olduğunda bak ya 2016 daki  democrassian ne kadar cahilmi diyecekler. valla ben sana diyecek kelime bulamıyorum ki :) 

Sitelerde Paylaş

Çağımız bilgi çağıdır. Bilgi tarihte hiç bu kadar ön plana çıkmamıştı. Bir çok hurafe, dogma, zan, peşin yargı kol geziyordu ve gerçeği bilen hiç kimse yoktu. Evrenin merkezi dünya, ilk insanı allah yarattı filan gibi saçma sapan uydurmalar bilgi zannediliyordu. Bilgi çağı dogmaları hurafeleri ezdi çiğnedi geçti, bilimi en ön sıraya koydu.

Bugünün bir ilkokul çocuğu, örneğin muhammed diye yaşadığı farzedilen bir arap çöl bedevisi yanında allame değil, ordinaryüs profesör gibi durur. Muhammedin bir halt bilmesi olasılığı hiç yoktur. Bir şey bilmesi için hiç bir yol, hiç bir araç yok. Gökte kumlar gibi yıldızlar, yerde yıldızlar gibi kumlar, bir de sağdan soldan duyduğu saçma sapan efsaneler. Başka elinde hiç bir şey yok. Ama bu velet açar internetten her bilgiye tık diye ulaşabilir.

Üstelik, taş devri insanı bu cahil çöl yağmacılarından çok daha bilgilidir. Bu geriler Ay'a bakıp ay sayarken, taş devri insanı Stonehenge gibi muhteşem bir anıt güneş takvimi ve saati inşa etmişlerdir. Bu anıt inanılamayacak kadar muhteşemdir. Bunu taş devri insanının yaptığına inanmakta zorlanır insan. Ama yapmışlar. Muhteşem yani, şapka çıkarttıracak, hayranlık uyandıracak kadar muhteşem bir anıt.

Bu geri cahil yağmacılar ne yapmış, onu da eğer gerçekten onlar becerebilip de yaptılarsa, yamuk yumuk, altı kenarının hiç birinin ölçüsü bir diğerini tutmayan ucube, salakça bir bina. Güya embesiller küp biçimi yapmaya çalışmışlar. Beyninize tüküreyim idyot salaklar, ulan elinize bir çubuk bir ip bir şey alın da ölçün be!

Ondan sonra da dön baba dön etrafını, vaginaya benzer salakça bir şeyi öpecem diye birbirini ez, koş koş tepeden tepeye deli gibi seğirt, git taşı taşla... Dünyanın en embesilce en cahilce saçmalıkları. Benzerleri bir Hinduizmde kaldı, iki ilkellik ben daha ilkelim ben daha salakçayım diye yarışıyorlar. Hinduizmde bile revizeler oldu, kurban törenleri yasaklandı dediler en son doğruysa eğer... Hindular bile insan olma yoluna girdiler, daha bu embesil gerilerde bir tek bir tane tık yok!

Sitelerde Paylaş
5 dakika önce, democrossian yazdı:

Çağımız bilgi çağıdır. Bilgi tarihte hiç bu kadar ön plana çıkmamıştı. Bir çok hurafe, dogma, zan, peşin yargı kol geziyordu ve gerçeği bilen hiç kimse yoktu. Evrenin merkezi dünya, ilk insanı allah yarattı filan gibi saçma sapan uydurmalar bilgi zannediliyordu. Bilgi çağı dogmaları hurafeleri ezdi çiğnedi geçti, bilimi en ön sıraya koydu.

Bugünün bir ilkokul çocuğu, örneğin muhammed diye yaşadığı farzedilen bir arap çöl bedevisi yanında allame değil, ordinaryüs profesör gibi durur. Muhammedin bir halt bilmesi olasılığı hiç yoktur. Bir şey bilmesi için hiç bir yol, hiç bir araç yok. Gökte kumlar gibi yıldızlar, yerde yıldızlar gibi kumlar, bir de sağdan soldan duyduğu saçma sapan efsaneler. Başka elinde hiç bir şey yok. Ama bu velet açar internetten her bilgiye tık diye ulaşabilir.

Üstelik, taş devri insanı bu cahil çöl yağmacılarından çok daha bilgilidir. Bu geriler Ay'a bakıp ay sayarken, taş devri insanı Stonehenge gibi muhteşem bir anıt güneş takvimi ve saati inşa etmişlerdir. Bu anıt inanılamayacak kadar muhteşemdir. Bunu taş devri insanının yaptığına inanmakta zorlanır insan. Ama yapmışlar. Muhteşem yani, şapka çıkarttıracak, hayranlık uyandıracak kadar muhteşem bir anıt.

Bu geri cahil yağmacılar ne yapmış, onu da eğer gerçekten onlar becerebilip de yaptılarsa, yamuk yumuk, altı kenarının hiç birinin ölçüsü bir diğerini tutmayan ucube, salakça bir bina. Güya embesiller küp biçimi yapmaya çalışmışlar. Beyninize tüküreyim idyot salaklar, ulan elinize bir çubuk bir ip bir şey alın da ölçün be!

Ondan sonra da dön baba dön etrafını, vaginaya benzer salakça bir şeyi öpecem diye birbirini ez, koş koş tepeden tepeye deli gibi seğirt, git taşı taşla... Dünyanın en embesilce en cahilce saçmalıkları. Benzerleri bir Hinduizmde kaldı, iki ilkellik ben daha ilkelim ben daha salakçayım diye yarışıyorlar. Hinduizmde bile revizeler oldu, kurban törenleri yasaklandı dediler en son doğruysa eğer... Hindular bile insan olma yoluna girdiler, daha bu embesil gerilerde bir tek bir tane tık yok!

Hz. muhammed cahil bir arap çobanı nasıl olduda Kuran ı yazdı , bu bile sizin Kuran ın cahil okuma yazma bilmeyen birisi tarafından oluşturulması bile sizin içinden çıkamadığınız bir paradox değil mi. aslında sizler kolaycısınız işin içinden çıkamadınızmı yok hayır nolamaz diye işin içinden çıkıyorsunuz. cehalet,kültür okumakla internetle öğrenilmez, okuma yazma bilmeyen dağlı çoban bile belki daha kültürlüdür kendi konusunda daha bilgilidir, sen süt sağmayı, koyunları otlatmayı bir arada tutmayı bilirmisin işte cahil gördüğünüz çoban bunu yapar bilgi kişiye göredir, okuma yazma bilmeyen bir köylüye konuk oldunmu , çocukları misafir yemek yemeden sofraya oturmazlar bu kültürdür, insanlar kültürü bilgi ile edinmezler. vesselam demokrassian.  

Sitelerde Paylaş

Kuran yazılamayacak bir halt mı da nasıl yazdı yahu! Bu kadar da cahil olmanıza inanamıyorum. Kuran'da yazılamayacak ne halt görüyorsunuz siz yahu! Ne var bu saçma sapan düzmece uyduruk zırva, kitap bile denemeyecek şeyde yahu? Bu düzmecede ele alınır tek bir düzgün bir mevzu yoktur. Taş devri insanının bilgi düzeyi, bu Kuran denen düzmeceyi düzenlerin bilgisinden çok ilerdedir.

Bahsettiğim Stonehenge'deki taşların ortalama ağırlığı 40 tondur ve bu 40 tonluk pi biçimi yerleştirilmiş taşların yarısı hâlâ ayakta!!!

Ben inanamıyorum ve şapka çıkarıyorum, bu insanların anısı önünde saygıyla eğiliyorum. Bunun bir benzeri İrlanda'da ve bir benzeri Rusya'da inşa edilmiş ama onlar ayakta kalamamış, yıkılmışlar.

Bu anıtın merkezinde duran biri, yılın hangi ayında, hangi gününde ve saatin kaç olduğunu hemen görebilir, dizili taşlara ve gölgelere bakarak.

Cahil çöl yağmacılarının nesine saygı duyacağız, insanları uydurdukları çöl tanrısına inanan inanmayan diye ayırarak ötekileştirip düşmanlaştırıp katliamlar yapmalarına mı!

Sitelerde Paylaş

Mesela sana uyduruk zırva gelen konular nedir Kuranda . 

Bende diyorum zaten medeniyet kültür bilgelik y.y. lara bakılmaz. her medeniyet belli dönemlerde dünyadan çok ilerde olmuşlardır , araplarda olmuştur, ispanyaya kadar yayılmışlardır, emevi medeniyetini kurmuşlardır, islam medeniyeti bir zamanlar en üst seviyelerde iken zamanla yozlaşmalar ve islam ı sanki herşeye karşı gösteren islam enginizasyonu sayesinde bu hale gelmiştir bu egnizasyon hala devam ettirilmekte . ben bu şeyh tarikat gibi cahilce islamı sürükleyen pislikleri, putpereslik zamanındaki rahiplere benzetirim. insanları sömürmek için dini duygularını kullanırlar, onların önemsediği din Allah değil tek kendi cepleri ve dünya hayatındaki zevk ve sefalarıdır ve hatta dini duygularla oynayarak islam ülkelerinde karışıkllık hatta iktidar olmak için dini kullanırlar. ortaçağda bunu aşan hristiyan avrupa önümüzde dururken hala islam ülkeleri bu kaos içinde olmaları beni çok üzüyor. İslam dini hanifilik, şafilik,,malikilik gibi sunnilik şialık, selefilik gibi kaç yüzyıl önce Kurandan çok tamamen varsayım olan hadisler ve hatta tevrattan etkilenen bir din üzerine inşa edilmiş ve hala bu cehaletten kurtulunamamıştır. 

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, sokullu yazdı:

Hz. muhammed cahil bir arap çobanı nasıl olduda Kuran ı yazdı , bu bile sizin Kuran ın cahil okuma yazma bilmeyen birisi tarafından oluşturulması bile sizin içinden çıkamadığınız bir paradox değil mi. aslında sizler kolaycısınız işin içinden çıkamadınızmı yok hayır nolamaz diye işin içinden çıkıyorsunuz. cehalet,kültür okumakla internetle öğrenilmez, okuma yazma bilmeyen dağlı çoban bile belki daha kültürlüdür kendi konusunda daha bilgilidir, sen süt sağmayı, koyunları otlatmayı bir arada tutmayı bilirmisin işte cahil gördüğünüz çoban bunu yapar bilgi kişiye göredir, okuma yazma bilmeyen bir köylüye konuk oldunmu , çocukları misafir yemek yemeden sofraya oturmazlar bu kültürdür, insanlar kültürü bilgi ile edinmezler. vesselam demokrassian.  

Siz kuranı matah bir şey sanıyorsunuz. Size kuranın eşsiz ölçülerle yazıldığı, bir bütünlük, uyum içinde oluduğu yalanı söylenmiş ve buna inanmışsınız. Kuran gülünç zırvalarla, tutarsızlıklarla dolu bir şiir, okuma kitabıdır. Buradaki okuma, şiir-şarkı-türkü okumaktaki anlamındadır.

Muhammed figürü, kendisinden önce ve kendi döneminde uydurulan tanrılı şiirleri bulup çevresindekilere satmış durumuş. Bu yüzden, kuran içinde de muhammed allahına muhammed şair değildir dedirtir. Kendisinin, mekkede bulunan onlarca, yüzlerce benzer şairden olmadığını, gerçekten tanrının elçisi olduğu yalanını satmaya çalışır. Yalanına inanmayanları, inananlara öldürtür. Muhammed çevresine saçtığı korku ve dehşetle, insanları kendisinin tanrı elçisi olduğu yalanına inandırmayı becermiş.

Kuzey korede kim ailesinin yaptığı da muhammedinkinden farklı değildir. Binlerce yalanı baskı, kan ve korku ile ayakta tutuyorlar. inanmayanlar öldürülüyor. Türkiyede erdoğan ailesinin yaptığı da budur. insanlık tarihinin en fazla kere yaşanmış olan gerçeğini göz ardı edip, can korkusuna karşı çıkılmamış ve tekrarlana tekrarlana hayatın parçası olmuş zırvaları gerçek zannediyorsunuz.

Bu gülünç, tutarsız kitabı gerçekten okumaya çalıştığınızda göreceksiniz ömrünüzü ne saçmalıklarla kirlettiğinizi. Şimdlk okuyor olmanızın herhangi bir anlamı bulunmuyor; çünkü kitabı zaten tanrısal olduğu inancı ile açıyorsunuz.

Bu arada, bu kitap 23 yılın ürünüdür. Öyle tek oturuşta yazılmış bir şey değildir. 23 yıllık yellenmelerimi kaydetsem, bundan daha tutarlı ve tanrısal olacaktır.

tarihinde bir_akil_insan tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
3 saat önce, sokullu yazdı:

Mesela sana uyduruk zırva gelen konular nedir Kuranda

Gelmeyen hiç bir yeri yok ki... Eskiden bir reklam vardı süt bu çikolatanın neresinde diye sorulup çocuklar hep bir ağıdan her yerindeee diye bağırıyorlardı.

Araplarda sadece halife Me'mun tarafından yapılmış tek bir atılım vardır. Me'mun Harun Reşid'in Zerdüşt bir cariyeden olma oğludur. Hilafet savaşında Harun Reşid'in halife olmasını istediği Arap anneden olma Muhammed adlı ağbisini yenip öldürerek hilafet koltuğuna oturmuştur. İlk işi Mısır işgalinde İskenderiye kütüphanesinden getirilen Yunan kitaplarının Arapçaya tercümesini emretmek olmuştur. Hemen bir tercüme heyeti kurdurup tercümeleri başlattı. Bunu duyan İbn Hanbel hemen saraya gelip Me'muna Kuran hadis tefsir fıkıh varken gavur kitaplarına neden önem verdiğini sordu. Bu gavur kitapları Kuran'dan üstün mü diye sordu. Halifenin evet Müslümanları bu Kuran'dan kurtaracağım dediği, hatta Hanbel'in burnuna uzattığu Kuran'ı alıp yere attığı, hatta ayağını bastığı rivayetler arasında ama işin aslını bilmiyoruz.

Bildiğimiz, Hanbel'in hışımla saraydan ayrılıp hemen halkı kışkırtmaya başladığı ve tutuklanıp zindana atıldığı. Uzun yıllar zindandan çıkamadı. Me'mun öldüğünde bile çıkamadı. Me'mun öldüğünde, ki Hanbel'in öğrencileri tarafından suikastle, hurmasına zehir katılarak öldürülmüştür, tercüme işi tamamlanmış, tüm Yunan eserleri Arapçaya çevrilmişti. Me'mun öldüğünde çok yaşlı değildi ama saçı sakalı kırlaşmıştı.

Bu devrimci hareket, Farabi'lerin İbn Sina'ların yetişmesini sağladı. İslamda tek ilerleme, Zerdüşt bir annenin oğlu olan ve İslama rağmen devrim yapan bir halife tarafından gerçekleştirilmiştir. Ben Me'mun'un Müslüman olduğunu hiç düşünmüyorum. Kuran'ı yere attı mı, ayağını bastı mı bunları kesin bilemeyiz, çünkü Hanbel ile görüşmesinin ya tanığı yok, ya bu görüşmede olanlar tarihe yazılmamış. Ama Kuran'ı devre dışı bırakmak istediği kesin.

Ama Hanbel ile boşuna düşman olmamışlardır. Bu Hanbel, bildiğimiz Hanbeli mezhebinin kurucusu. Ben Me'mun'u Arapların Atatürk'ü olarak görüyorum. Kaynaklar hep Memun yazıyor ama benim bildiğim Me'mun şeklindedir adı. Onun adını İslamda ilk irtidadı başlatan İmam Hanbel'i zindana atan kafir halife diye Müslümlerden duydum. Tabii Müslümler Emevi halifelerini zaten sevmezler de, Abbasi halifelerini severler. Ama Harun Reşid gibi sevdikleri bir halifeden sonra halifeliği annesi Zerdüşt bir oğlunun ele geçirmesi, imamı zindana attırması ve hiç çıkartmaması, Kuran'a hakaret etmesi Müslümler için hiç hoş şeyler :D değil!!! Bulabildiğim tüm kaynaklardan Me'munu araştırdım. Bu adamda bir özellik olduğunu hemen anlamıştım. İslam hakkında asıl bilgiyi ben bu adamı araştırırken edindim. Bu adamın ruhunu okudum, onu hissettim neredeyse. Bağdat'ta Fırat kıyılarında sarayın bahçesinde devrimini nasıl sürdürdüğünü hissettim. Müslüm kaynakların bazıları ona ateş püskürüyor, bir mezhep imamını zindanda çürütmesini asla affetmiyorlardı. Bazısı ise o da müslümandı diye yan çiziyorlardı. Ne yazık başka bir pek kaynak da yok, veya ben bulamadım, tarafsız laik tarihçi bir kaynak ben bilmiyorum. Genelde Müslüm kaynaklardan okumak zorunda kaldım Me'mun'u.

Bence Kuran'dan Arapları kurtaracağım dediği doğrudur, ama yere attığı ayağıyla ezdiği Hanbel taraftarlarının propagandası da olabilir. Gerçek de olabilir, bilemiyorum. Me'mun her ne yaptıysa doğru yapmıştır. Tek ilerici devrimci halifedir. Başka ikincisi yok!

Bu Araplarla Türkler bu kadar işte, anca tek bir devrimci ilerici lider çıkartabiliyorlar. Bir daha olmuyor, yok... Tencereyle kapak gibi birbirlerini bulmuşlar.

Sitelerde Paylaş
38 dakika önce, democrossian yazdı:

Gelmeyen hiç bir yeri yok ki... Eskiden bir reklam vardı süt bu çikolatanın neresinde diye sorulup çocuklar hep bir ağıdan her yerindeee diye bağırıyorlardı.

Araplarda sadece halife Me'mun tarafından yapılmış tek bir atılım vardır. Me'mun Harun Reşid'in Zerdüşt bir cariyeden olma oğludur. Hilafet savaşında Harun Reşid'in halife olmasını istediği Arap anneden olma Muhammed adlı ağbisini yenip öldürerek hilafet koltuğuna oturmuştur. İlk işi Mısır işgalinde İskenderiye kütüphanesinden getirilen Yunan kitaplarının Arapçaya tercümesini emretmek olmuştur. Hemen bir tercüme heyeti kurdurup tercümeleri başlattı. Bunu duyan İbn Hanbel hemen saraya gelip Me'muna Kuran hadis tefsir fıkıh varken gavur kitaplarına neden önem verdiğini sordu. Bu gavur kitapları Kuran'dan üstün mü diye sordu. Halifenin evet Müslümanları bu Kuran'dan kurtaracağım dediği, hatta Hanbel'in burnuna uzattığu Kuran'ı alıp yere attığı, hatta ayağını bastığı rivayetler arasında ama işin aslını bilmiyoruz.

Bildiğimiz, Hanbel'in hışımla saraydan ayrılıp hemen halkı kışkırtmaya başladığı ve tutuklanıp zindana atıldığı. Uzun yıllar zindandan çıkamadı. Me'mun öldüğünde bile çıkamadı. Me'mun öldüğünde, ki Hanbel'in öğrencileri tarafından suikastle, hurmasına zehir katılarak öldürülmüştür, tercüme işi tamamlanmış, tüm Yunan eserleri Arapçaya çevrilmişti. Me'mun öldüğünde çok yaşlı değildi ama saçı sakalı kırlaşmıştı.

Bu devrimci hareket, Farabi'lerin İbn Sina'ların yetişmesini sağladı. İslamda tek ilerleme, Zerdüşt bir annenin oğlu olan ve İslama rağmen devrim yapan bir halife tarafından gerçekleştirilmiştir. Ben Me'mun'un Müslüman olduğunu hiç düşünmüyorum. Kuran'ı yere attı mı, ayağını bastı mı bunları kesin bilemeyiz, çünkü Hanbel ile görüşmesinin ya tanığı yok, ya bu görüşmede olanlar tarihe yazılmamış. Ama Kuran'ı devre dışı bırakmak istediği kesin.

Ama Hanbel ile boşuna düşman olmamışlardır. Bu Hanbel, bildiğimiz Hanbeli mezhebinin kurucusu. Ben Me'mun'u Arapların Atatürk'ü olarak görüyorum. Kaynaklar hep Memun yazıyor ama benim bildiğim Me'mun şeklindedir adı. Onun adını İslamda ilk irtidadı başlatan İmam Hanbel'i zindana atan kafir halife diye Müslümlerden duydum. Tabii Müslümler Emevi halifelerini zaten sevmezler de, Abbasi halifelerini severler. Ama Harun Reşid gibi sevdikleri bir halifeden sonra halifeliği annesi Zerdüşt bir oğlunun ele geçirmesi, imamı zindana attırması ve hiç çıkartmaması, Kuran'a hakaret etmesi Müslümler için hiç hoş şeyler :D değil!!! Bulabildiğim tüm kaynaklardan Me'munu araştırdım. Bu adamda bir özellik olduğunu hemen anlamıştım. İslam hakkında asıl bilgiyi ben bu adamı araştırırken edindim. Bu adamın ruhunu okudum, onu hissettim neredeyse. Bağdat'ta Fırat kıyılarında sarayın bahçesinde devrimini nasıl sürdürdüğünü hissettim. Müslüm kaynakların bazıları ona ateş püskürüyor, bir mezhep imamını zindanda çürütmesini asla affetmiyorlardı. Bazısı ise o da müslümandı diye yan çiziyorlardı. Ne yazık başka bir pek kaynak da yok, veya ben bulamadım, tarafsız laik tarihçi bir kaynak ben bilmiyorum. Genelde Müslüm kaynaklardan okumak zorunda kaldım Me'mun'u.

Bence Kuran'dan Arapları kurtaracağım dediği doğrudur, ama yere attığı ayağıyla ezdiği Hanbel taraftarlarının propagandası da olabilir. Gerçek de olabilir, bilemiyorum. Me'mun her ne yaptıysa doğru yapmıştır. Tek ilerici devrimci halifedir. Başka ikincisi yok!

Bu Araplarla Türkler bu kadar işte, anca tek bir devrimci ilerici lider çıkartabiliyorlar. Bir daha olmuyor, yok... Tencereyle kapak gibi birbirlerini bulmuşlar.

Memun islamda şia sunni ayrımını ortadan kaldırmak istemiştir. bu yüzden azgın şia ve sunni gruplarla halifeliği boyunca mücadele etmek zorunda kalmıştır. İslamda  reformist hareketin ilk başını çeken birisidir. Mutezile mezhebini destekleyen bir halifedir. Kuranı ayaklarında ezmesi yalandır. sonradan uydurmalardır. hadis alimleri özellikle hanbeliler Memuna karşı çıktılar. Kuranın yaratıldığı fikrini savunuyordu daha açıkcası gelenekçiler insanın aklı yerine peygamberin taklit edilmesi hadislerin dine yön vermesini istediler, reformistler ise  Kuranın yaratıldığına inananlar Allah’ın mesajının belirli bir topluma ve belirli bir zaman için yansımış olmasıdır. Kuranın prensipleri sonsuza kadar geçerlidir, ama lafzı zamanına ait gerçekliklerle bağımlıdır. Buna göre, Kuranın bağlamında yorumlanması ve bunun için ise aklın kullanılması gerektiğini savunurlar. Reformistler sonuna kadar haklıdır. gelenekçi katı sunni kesim ve vahhabiler islamı gerçekliği asla ispatlanamayacak hadis ve sünnetlerle yön verdiler. Memun ölmeseydi İslamın belki gerçek yapısına kavuşması ve sunni şia ayrımının ortadan kalkacağı inancındayım. 

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, sokullu yazdı:

Bu çok muğlak bir cevap olmuş, her yerinde derken örnekler versen daha iyi olur.

Müslümanların imi olan bir davranışı sergiliyorsunuz. democrossian'ın hemen isminin altında 7bin küsür yazısı olduğu belirtiliyor. sayfasına gidip yazılarını karıştırabilir, ismi ile arama yapabilirsiniz; ama yapmıyorsunuz.

araştırmadan haydi bana göster, anlat  diyenlerin herhangi bir şeyi görmek ya da anlamak gibi bir derdi yoktur; kendinizi, başka görüşlere de yer verdiğiniz, tartıştığınız  yönünde kandırmayın.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...