Jump to content

Evren

Recommended Posts

Burada olan hemen hemen herkesin evrenin ne kadar büyük olduğu hakkında küçükte olsa fikri olduğunu düşünüyorum,

Eğer Tanrı bu kadar büyük bir evreni sadece insanlık için yarattı ise insanlık kendi boyutlarına bakıldığında aşırı yer israfı yapmıyor mu bu durum bana şunu çağrıştırıyor bir adet hamsi balığının yaşayabilmesi için bir okyanus su harcamak gibi birşey bu durum...

Sitelerde Paylaş
4 hours ago, Jokey said:

Burada olan hemen hemen herkesin evrenin ne kadar büyük olduğu hakkında küçükte olsa fikri olduğunu düşünüyorum,

Eğer Tanrı bu kadar büyük bir evreni sadece insanlık için yarattı ise insanlık kendi boyutlarına bakıldığında aşırı yer israfı yapmıyor mu bu durum bana şunu çağrıştırıyor bir adet hamsi balığının yaşayabilmesi için bir okyanus su harcamak gibi birşey bu durum...

Şimdik İnsan cismen çok küçük bir mahluk-u süfliyat olduğu için haklısınız. Fakat ne yazık ki şu konuda bilgi malukatınız yoktur.

Oda : İnsan ruhen yada içmen yada manen çok büyüktür. İnsanın içmen yani  içindeki kuvvet elektiriklenince kainatın altını üstüne getirebilir

İnsan içmen yani iç kuvveti ile ilmen ve fikrten bütün bir kainatın alimi ve muhitidir. bu bakım-ı ulviyattan ötürü ,bütün Kainat insan için yaratılmıştır. ki Kuranül Büyük Kitapda herşeyi insan için yarattım derken Dünyada ve uzaydaki insanlar için yarattım der bakınız ülviyatı evveliyat da kadim-in kuranda şöyle buyurulmaktadır. Men (kimseler) fiyssemavati (uzaylardaki) ve men (kimseler) filardı (yeryüzündeki) ;) 

Sitelerde Paylaş
7 hours ago, Jokey said:

Bu oyun icin bu sahne cok buyuk deyil mi...

Demis bir dusunur...

Tanrinin evreni sadece insan icin degil  insan da dahil  evrenin icindeki her sey icin ve belkide kendi ozel  amaclari icin yaratmis oldugunu dusunmek te makul geliyor...

Sitelerde Paylaş

İslam'da evren diye birşey yoktur zaten. Kuran'ı yazan adamların evrenden haberi bile yok....;

dünya semasında düşmesin diye tutulan yıldızlar..., birbirini takip eden güneş ve ay..., 6 günde ve ilk olarak yaratılan dünya...

Dünyadan katrilyonlarca kat büyük olmasına rağmen birkaç günde yaratılmış sözde evren....., yatak gibi düzlenmiş dünya......

balçığa batan güneş....hiçbir şey yokken su üzerinde yüzen arş..... gibi türlü saçmalıklar kuran'ı yazan cahillerin evren diye birşeyden haberinin olmadığının açık bir kanıtıdır.

tarihinde Mindsurfer tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Evet dünya dışı yaşama yer vermezseniz böyle abuk bir sonuca yer verirsiniz. Bizim gibi nice galaksiler ve dahası içinde bulunduğumuz gezegen akıllı varlıkları bizleri taşımakta. Uzayın çoğunda canlılar bulunmaktalar ama bunların çoğu zeki canlılar olmadığı gibi çok zeki canlılarıda içinde barındırıyor.

Sitelerde Paylaş

Bir taraftan da "evrende yalnız mıyız" sorusu var tabii. Büyük olasılıkla değiliz. Ancak bu da dinlerin aleyhine...;

Bu durumda, "alemlere rahmet" olarak geldiği iddia edilen sözde elçinin, rahmetliği palavra olur(21/107) veya kuran'da "alem" diye bahsedilen şeyin, evren olamayacağı bir kez daha ortaya çıkmış olacaktır.

Bence her ikisi de geçerli..; Rahmeti bırak dünyayı cehenneme çevirmek için ortaya çıkmışlar sanki.

"Alem" denilen şey ise, "ahiret alemi/dünya alemi .... veya cinler/insanlar alemi gibi gerçek dışı saçmalıklar. evrenle uzayla zerre kadar alakası yok.

tarihinde Mindsurfer tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Evren matematiksel olarak düşündüğünde bir çok canlı gezegen barındırmaktadır. Örneğin bizim yıldız sistemimiz olan güneş in 9 gezegeni vardır. Yani yaşam olan gezegen sayısı 9 da 1 dir.

Samanyolu galaksisinde tahmini 240 milyar Yıldız var olduğuna düşünürsek, bu orantıya göre 240/9=26.5 milyar gezegende daha hayat olma olasılığı vardır.

Tabi her yıldızın gezegen sayısı 9 olarak hesaplandığında..

Yıldızların bazılarında 3-5 gezegeni olurken bazı yıldızların ise 100 lerce gezegeni bulunmaktadır.

Bilim adamlarına göre  sadece bizim galaksimizde 40 milyar canlı yaşam barındıran gezegen bulunduğu kuramıdır.

Ancak bu açıklama bazı zeka katsayısı düşük olan vatandaşça yadırganmakta ve hatta "Madem başka yerde canlılar var ise biz neden göremiyoruz yada dünya ya bir tane dahi uzaylı gelmiyor" gibi saçma sapan zırvalar olmuyor değil.

Peki sen okyanusun kıyısından bir bardak su doldurduğunda bardak taki suya bakarak o okyanusta balina olduğunu anlayabilirmisin? 

Arkadaş Sende bir uzaylısın.. peki hangi gezegene seyahat ettin. diye sormadan edemiyor insan. Kaldi ki sen 10 yıl sonrasının teknolojisi ile komşu gezegen Mars'a 9 ayda gidebilirsin. 

Uzayda erişim mesafesi canlıların erişim mesafesinin çok üzerindedir.   Samanyolu Gökadası'nın Orion–Kuğu Kolu bölgesinde bulunan bizim güneş sistemimize en yakın yıldız 16.3 ışık yılı mesafededir. canlı gezegen olasılığı ile kötümser hesaplarsak 16.3 X 9 = 146.7 ışık yılıdır Tabi ki olası yaşam bulunan gezegene ışık hızında yol aldığımızı hesap edip 147 ışık yılında varırız. 

Bu nedenle ki genel ve özel görelelik kuramı çerçevesinde bir başka gezegene gitmek olası değildir.  Ancak bu kuramın dışında kalan kozmik bir kuram çerçevesinde mümkün olabilir.

Ama olasılıksal olarak eminim ki başka bir canlı gezegende bulunan muz cumhuriyetinde tiranlaşmış başka bir RT oradaki halka buradaki gibi diktatörlük yapıyordur. Çünkü uzay çok geniştir. 

tarihinde AteCafe tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • 4 weeks later...
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...