Jump to content

Alevilik de bir yobazlık çeşididir

Recommended Posts

gönderildi (düzenlendi)
13 dakika önce, Türk Ateist yazdı:

Sünnileri de genelleyemezsin kardeşim sen. Bu ülkenin Sünni'sinin yarısından fazlası light Müslümandır, yobazlıkla ilgisi yoktur, Atatürk'e zaten düşman olmadığı gibi sever, laiklik yanlısıdır. Alevileri harcayacağım derken Sünnileri daha beter harcamışsın.

İnsanları inançlarıyla yargılamak ancak bir cahilin işi olabilir. Bunun Alevi'si Sünni'si yok, kim neye isterse ona inanır. Önemli olan ortak paydalarının ne olduğudur. Bu payda laiklik, Atatürk'e bakış açısı (kendilerini Atatürkçü veya Kemalist olarak tanımlamaları bile gerekmiyor), bilim ve eğitimle ilişkidir, geri kalansa ayrıntıdır.

Elbette burada Sünni kısmını es geçip Alevi kısmını gördük çünkü sen onlara saldırmışsın, başlığın yalnızca onlar hakkında. Sen daha ne dediğini bilmiyorsun, oturup da tartışma mı yapacaksın?

Burada zaten 7/24 İslam'ı eleştiriyoruz. Eleştirdiğimiz İslam da genelde Sünnilerin dini, eleştirdiğimiz Müslümanlar da çoğunlukla Sünni. Bilindik şeyleri bir daha söylemenin ne anlamı var? Ben sadece ateistlerin es geçtikleri bir konu üzerinde durmak istedim.

AKP'lilerin de yüzde 90'dan fazlası Sünni. AKP'yi destekleyen bazı gerizekalı ateistler ve aleviler var küçük bir azınlık da olsa.

Bunların tamamı Atatürk düşmanıdır. Kendimizi kandırmayalım. AKP'yi destekleyen herkes Atatürk'e düşmandır. Bazı gerizekalı ılımlı AKP'liler Atatürk'ü seviyorum falan der ama onlara da Atatürk'ün yaptıklarını falan anlatsan düşman olurlar onlar da.

HDP'liler de Atatürk düşmanıdır. Ve önemli bir kısmı da Sünni'dir HDP'lilerin. HDP mitinglerindeki kadınların çoğunun türbanlı olması bunun bir kanıtıdır.

Kıvırmaya saklamaya gerek yok. Bu halkın çoğu Atatürk'ü sevmez. Atatürk'ü sevenler yüzde 40'ı geçmez. O yüzde 40'ın içinde de Atatürk'ü kısmen sevenler vardır. Atatürkçü oranı ise bana kalırsa yüzde 10-20 arasıdır.

tarihinde Bilim aşığı tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
7 dakika önce, Bilim aşığı yazdı:

Ben genelleme falan yapmadım. Hala beni Alevilere düşmanmış gibi görüyorsunuz.

Aleviler 600 sene boyunca zulme uğradı, halen de uğruyor. Azınlık oldukları için eziliyorlar, biz de onların haklarını savunuyoruz doğal olarak. Ama savunalım derken de Alevileri göklere çıkaran, öven ve Alevileri övmeyi, yüceltmeyi de laikliğin bir şartı gibi gören aydınlar yok değil.

Yok yok, Alevi düşmanı olmadığın çok açık. Alevi kökenlisin hatta, bu çok belli.

Sağlam bir ateist olmaya çalışıyorsun sadece ve bunun yolunun, ateistlerin büyük çoğunluğunun sempati beslediği (bunun nedeninin Alevilerin hoşgörülü yapısı olduğunu gözardı ederek) Alevileri de yobaz vs ilan ederek, aynı anda kendi kökenine saldırabilecek kadar cesur olduğunu göstererek yapmaktan geçtiğini sanıyorsun.

Alevileri göklere çıkartan, onları yüceltmeyi laikliğin şartı gibi gören aydınlar da yok. Senin bakış açın sakat olduğundan ve ateistlikle ilgili kaygıların bulunduğundan adamların amacını saptırıyorsun. Ayrıca öyle aydınlar varsa bile bundan bana ne... Etkileri olmadığı çok açık, değil mi? Ee, sorun ne o zaman?

Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, Bilim aşığı yazdı:

Kıvırmaya saklamaya gerek yok. Bu halkın çoğu Atatürk'ü sevmez. Atatürk'ü sevenler yüzde 40'ı geçmez. O yüzde 40'ın içinde de Atatürk'ü kısmen sevenler vardır. Atatürkçü oranı ise bana kalırsa yüzde 10-20 arasıdır.

Bu benim, kökten yanlış olduğunu söylediğim bir ifade.

Tam da tersi, bu halkın çoğunluğu Atatürk'ü sever. Hem de çok sever. Mevcut politik ortam sizin böyle düşünmenize neden oluyor ama yanlış. Başka bir zaman tartışırız belki. 

Sitelerde Paylaş

AKP+HDP toplam yüzde 60 oy alabiliyor, ama halkın çoğunluğu Atatürk'ü severmiş. Hem de çok severmiş :D

Tayyip'in de PKK'nın da Atatürk'ten ölümüne nefret ettiğini ülkedeki en gerizekalı insan bile bilir. Bunu bildiği halde hala bu iki partiden birine destek veriyorsa bir insan Atatürk düşmanıdır. Başka açıklaması yok.

Sitelerde Paylaş
gönderildi (düzenlendi)

Tuncelililerin Atatürkçü olduğu da koskoca bir yalan. Bugüne kadar CHP'yi sadece başka bir alternatifleri olmadığı için, CHP'nin onları koruyacak tek parti olduğunu düşündükleri için CHP'yi desteklediler. Ama artık daha iyi bir parti var onlar için: HDP.

Atatürk'ü seviyorum diyen Tuncelililer de yalan söylüyor. İçlerinde sevenler varsa da onlar da Seyit Rıza gibi bir eşkıyayı seve seve Atatürk'e tercih ederler. HDP'li kardeşlerine de toz kondurmazlar.

Zaten Atatürkçü olsa çoğunluğu Seyit Rıza gibi bir katilin, bir eşkıyanın heykeli dikilir miydi Tunceli'ye?

Kılıçdaroğlu Tuncelili olmasına rağmen Kılıçdaroğlu'na bile oy vermiyorlar artık. Atatürk'ü nasıl sevsin bunlar?

tarihinde Bilim aşığı tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
40 dakika önce, Bilim aşığı yazdı:

AKP+HDP toplam yüzde 60 oy alabiliyor, ama halkın çoğunluğu Atatürk'ü severmiş. Hem de çok severmiş :D

Tayyip'in de PKK'nın da Atatürk'ten ölümüne nefret ettiğini ülkedeki en gerizekalı insan bile bilir. Bunu bildiği halde hala bu iki partiden birine destek veriyorsa bir insan Atatürk düşmanıdır. Başka açıklaması yok.

HDP'yi geç. Atatürkçü veya Atatürk sevenlerin, Atatürkçü Alevilerin oyunu genel olarak almadı, alamaz da. Son seçimde barajı geçsin diye emanet oy verenleri saymayacaksın. Şimdilerde 3 milyon oy alabileceğini bile sanmam. PKK da HDP de Atatürk düşmanıdır, bunu da saklamazlar. Atatürkçülere açık açık "M. Kemal'in itleri" diyen adamlar bunlar.

Esas mesele AKP. Sen AKP'ye oy verenlerin, Atatürk sevmemek motivasyonu üzerinden bir araya geldiğini falan mı sanıyorsun? Bana ne Tayyip'ten? Onun ne olduğu belli, adam Atatürk nefretini hiç gizlememiş. Peki başından beri ona kimler, neden oy verdi, var mı fikrin?

Yemin ederim AKP'li gibi düşünüyor ve konuşuyorsunuz. AKP'ye oy verenlerin yarısından fazlası Atatürk'ü sever, Atatürk'le de laiklikle de derdi yoktur. Oy verme nedenleri başkadır bu insanların. Mesele de bu zaten. Ama siz Atatürk sevgisi olup olmadığına, Müslümanlığa falan indirgeyince böyle saçma analizler kasmak durumunda oluyorsunuz.

35 dakika önce, Bilim aşığı yazdı:

Tuncelililerin Atatürkçü olduğu da koskoca bir yalan. Bugüne kadar CHP'yi sadece başka bir alternatifleri olmadığı için, CHP'nin onları koruyacak tek parti olduğunu düşündükleri için CHP'yi desteklediler. Ama artık daha iyi bir parti var onlar için: HDP.

Atatürk'ü seviyorum diyen Tuncelililer de yalan söylüyor. İçlerinde sevenler varsa da onlar da Seyit Rıza gibi bir eşkıyayı seve seve Atatürk'e tercih ederler. HDP'li kardeşlerine de toz kondurmazlar.

Zaten Atatürkçü olsa çoğunluğu Seyit Rıza gibi bir katilin, bir eşkıyanın heykeli dikilir miydi Tunceli'ye?

Kılıçdaroğlu Tuncelili olmasına rağmen Kılıçdaroğlu'na bile oy vermiyorlar artık. Atatürk'ü nasıl sevsin bunlar?

Bu iş Atatürk sevmek sevmemek işi değil, daha karmaşık bir iş. Koskoca bir il silme CHP'ye oy verirken birden Atatürk nefreti geliştirmiş ve bu nedenle yine silme Kürt ırkçısı bir partiye oy vermiş olamaz, değil mi? Var başka dinamikler. 

İnançlı, özelde Müslüman insanlar aptal, cahil, Atatürk düşmanı, laiklik düşmanı insan demek sizin kafanızda. Bir de terörist.

Yok böyle bir tanım. Türkiye söz konusu olduğunda gerçek karşılığı yok. Siz, olmadığı için ille de yaratılmak istenen Müslüman=Yobaz, terörist algısını besliyorsunuz sadece, gerçeğe yabancılaşmakla kalmayıp dinciyle aynı tarafa geçiyorsunuz. Ben şimdi yobaz ve terörist dedim ama dinci öyle tanımlamıyor. Müslüman ve cihatçı diyor onlar.

Mesele ne din, ne de Atatürk. O imiş gibi gören de gösteren de dinci. Çünkü Atatürk adı gericilik karşısındaki tek emin yolun adı. Simge. Dincinin düşman olduğu şey medeniyet. O yüzden her şeyi Atatürk'e ve dine indirgememek gerek. AKP'ye oy verenler Atatürk'ten nefret falan etmiyor, önce bi bunu kabullenmek gerek. Kabullenmeyerek o insanları karanlık tarafı iyice savunmaya ve onların istediği ortamı yaratmaya neden oluruz. Böyle bir şey olmasını hiç istemeyiz, böyle bir şeye hizmet etmek veya ortak olmak bizi üzer, değil mi?

Nefret iyi bir şey değil. Ne zaman ve ne ölçüde yöneldiği önemli. Ve tabii yöneldiği yer.

tarihinde Türk Ateist tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Anlaşılan fazla iyi niyetlisin ve çok iyimser düşünüyorsun. Yüzde yüz eminim AKP'lilerin tamamı Atatürk düşmanıdır. İçlerinde gerçekten sevenler varsa da onlar da ileri derecede gerizekalıdır ya da tarih bilgisi yoktur. Atatürk'ün el yazılarındaki İslam karşıtı sözlerini falan göstersen anında Atatürk'e düşman kesilir onlar da.

Bazı kancık AKP'li ve HDP'liler de Atatürk'e düşman oldukları halde "düşman değiliz, sadece kemalistleri sevmiyoruz" derler. Hatta bu kancık AKP'liler işlerine gelince Atatürk'ü sahiplenirler, CHP'yi CHP'lileri eleştirirken "Siz nasıl Atatürkçüsünüz", "Bir de Atatürkçü geçinirsiniz" gibi şeyler söylerler. Atatürk'e 7/24 küfredip işlerine gelince de Atatürk'ü kalkan olarak kullanmak onların çok sık uyguladığı bir stratejidir. Ben Mustafa Armağan ve Kadir Mısıroğlu'ndan nefret ettiğimden daha çok böyle iki yüzlü, yanar döner, bulunduğu kabın şeklini alan AKP'lilerden nefret ederim. Kadir Mısıroğlu hiç değilse işine gelince Atatürk'ü seviyormuş gibi görünmüyor. En azından daha dürüst. Nasıl İslam'da kafirler daha dürüst oldukları için münafıklardan üstün sayılıyorsa Kadir Mısıroğlu gibi Atatürk düşmanları da işine gelince Atatürkçü kesilen Atatürk düşmanlarından üstündür.

Sitelerde Paylaş
8 saat önce, Bilim aşığı yazdı:

Bazıları Alevilerin haklarını savunayım derken farkında olarak ya da olmadan Alevileri sanki üstün insanlarmış gibi gösteriyor.

"Aleviler çok hoşgörülü insanlardır"

"Aleviler çok dürüsttür"

"Aleviler çok namusludur"

"Aleviler vatanına ihanet etmez"

"Aleviler çalmaz"

Hepsi safsatadan ibaret bunların. Alevilik de Sünnilik gibi bir dogmadır. Aleviler de Sünniler gibi saçma sapan şeylere inanırlar.

Sünnilerin arasında nasıl teröristler, vatan hainleri, hırsızlar, katiller, tecavüzcüler, sübyancılar, Alevi düşmanı mezhepçiler varsa Alevilerin içinde de vatan hainleri, teröristler, hırsızlar, katiller, sübyancılar ve Sünni düşmanı mezhepçiler var.

Bazı saf ateistler de farkında olmadan bu boş mezhepçi propagandalara ortak oluyor. Dikkatli olmak lazım. 

Aleviler, Sünni çoğunluk içerisinde kültürleri türlü iftiraya uğramış, yakışıksız isimlerle lanse edilmiş, psikolojik ve fiziksel şiddete uğramış bir azınlığı temsil ediyor.

Yakından tanıma fırsatı bulduğum Alevi kökenli arkadaşlarımının da neredeyse tamamı ilginç bir şekilde, hiç firesiz, kaliteli, düzgün ve modern düşünceli insanlardı. Hal böyle olunca bu insanları şahsım adına övmekte, yüceltmekte hiçbir sakınca görmüyorum. 

İnançlarını merak etsem de onları rencide etmemek adına, hiçbirine neye inanıyorsunuz diye sormaya yeltenmedim, hiç önemli de değil. Zaten bilindiği üzere, çoğu Alevinin Aleviliğe bakışı, bir mezhep olmaktan öte, Aleviliğin kültürel değer olarak yorumlanmasından ibaret. 

Hazır konu açılmışken şunu da merak ediyorum, halk arasında Kürt'ün Alevisi olmaz diye bir söylem var. Ne kadar doğrudur bilemiyorum, öyleyse eğer, Alevilik sadece Türklere mahsus bir kültürel miras... 

Sitelerde Paylaş
9 saat önce, Tremor yazdı:

Alevilik,müslümanlığın akıl dışı doğmalarına bir itirazdır..İsyandır.

Kabul et ya da etme..

Bu böyledir..

Onun için aleviliği severim ve saygı duyarım.

Her düşüncenin içinden art niyetli insanlar çıkabilir amma bu düşünceyi kötülemek için bir neden olamaz.

Alevilik,Ortadoğu'da çıkmış en ilerici,akıl ve mantık değerleridir..Aksini gösteremezsin!

sunnıler ne kadar salaksa alevilerde o kadar salakdır.

dediklerimin doğruluğunu anlamak içim cem evine gidip ne yaptıklarını 15 dakka seyretmek yeterli olacaktır:lol:

Sitelerde Paylaş
7 saat önce, Prenses Julie yazdı:

Ben cocukken alevilerin yogun oldugu yerde buyumusum. Hic alevi filan duymadim, o yuzden bilmiyordum.

Oradaki cocuklar, insanlar filan daha iyiydi. Hatta bir tane yasli bir adami hatirliyorum, gayet kaliteliydi. Giyimi filan. Yaslilar biraz olgun olmali zaten, degil mi?

Ama sonra batiya sunnilerin yanina geldim ve abartmiyorum bir tane bile boyle kaliteli insana rastlamadim. Insan bir tane bile rastlamaz mi? Yaslilari da igrenc. Pis, insanlik nedir bilmez, kendilerini buyuk gorur vs. Yasli dedigin biraz olgun olur.

cok guzel bır yorum.

aleviler karakter olarak sunnıllere 1000 çeker.

ama inançları geregı onlarda aptallar bence

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, Latte yazdı:

Aleviler, Sünni çoğunluk içerisinde kültürleri türlü iftiraya uğramış, yakışıksız isimlerle lanse edilmiş, psikolojik ve fiziksel şiddete uğramış bir azınlığı temsil ediyor.

Yakından tanıma fırsatı bulduğum Alevi kökenli arkadaşlarımının da neredeyse tamamı ilginç bir şekilde, hiç firesiz, kaliteli, düzgün ve modern düşünceli insanlardı. Hal böyle olunca bu insanları şahsım adına övmekte, yüceltmekte hiçbir sakınca görmüyorum. 

İnançlarını merak etsem de onları rencide etmemek adına, hiçbirine neye inanıyorsunuz diye sormaya yeltenmedim, hiç önemli de değil. Zaten bilindiği üzere, çoğu Alevinin Aleviliğe bakışı, bir mezhep olmaktan öte, Aleviliğin kültürel değer olarak yorumlanmasından ibaret. 

Hazır konu açılmışken şunu da merak ediyorum, halk arasında Kürt'ün Alevisi olmaz diye bir söylem var. Ne kadar doğrudur bilemiyorum, öyleyse eğer, Alevilik sadece Türklere mahsus bir kültürel miras... 

bu forumun en tatlı kızı sensın.

tatarkadan daha zekı ve akıllısın

Sitelerde Paylaş

Aleviler içi yobazdırlar demek büyük haksızlık. Bu tanım ancak Şiiler için söylenirse geçerli olabilir. Bu ikisi farklı gruplardır.

Yobaz seni kendine benzetmeye çalışır. Alevilikte bu yoktur. Aleviler "Yetmiş iki millet birdir bize" felsefesinden bekleneni yapıyorlar.

Türkiye Cumhuriyetindeki laiklik ayağının korunması eninde sonunda Alevilere kalacak. Bu açıkça görünüyor.

Onlar bizim doğal müttefikimiz; kırmayalım derim.

Sitelerde Paylaş

Yüzlerce Alevi arkadaşım olmuştur. Bunların çoğu mert, düzgün karakterli, sıcak kanlı ve en önemlisi de çağdaşlığa önem veren, yobazlıktan nefret eden okumuş yazmış adamlardır. Gerçi her yörenin Alevi'si farklıdır; Kürt Aleviler örneğin ayrı bir gruptur. Ancak Alevilerin dayatmacı olduklarına, hele hele yobazlık yaptıklarına dair tek bir vaka yoktur. Bunu anlamak için konuyu epeyce açmak gerekir ki o kadar vaktim yok. Kısaca; eğer Aleviler'in yobazlık yaptıklarını gösteren bir olay vaki değilse onları yobazlıkla itham etmek halt etmek olur. Evet, Aleviler yobaz değillerdir. Alevi dedeleriyle bile tanrının varlığını tartışmışlığım vardır; kavgasız gürültüsüz ve bol kahkahayla hem de. 

Ancak, Alevileri kuşak kuşak incelemek daha doğru olur çünkü yeni kuşak Alevilerin çoğu ateisttir. Aleviliğin bir din olarak, hele hele İslam'ın bir parçası olarak algılanmasına şiddetle karşı çıkarlar. Elbette bu bilimsel olmakta ziyade duygusal bir tepkidir, çünkü özünde Alevilik de İslam'ın bir koludur. 

Ama şu husus önemlidir ki eski kuşak Aleviler bile dinlerini pratik etmezler. Haftada bir cem evinde toplanırsa anca o kadardır ibadetleri. Sunni İslam gibi katı ve 7 X 24 ritüelleri yoktur. Hal böyle olunca da mutaassıplık yerini daha iyi yaşama, adam gibi yaşama mottosuna bırakmıştır ki Alevileri Anadolu'da gördüğümüz anlamıyla Alevi yapan da işte budur aslında. 

Yani Anadolu Aleviliği Orta Doğu Şiiliğine pek benzemez; Anadolu'ya has motiflerle bezenmiş Anadolu'nun kültüründe derin ve harika izler bırakmıştır. Bu açıdan bakıldığında Alevilerin Anadolu Türk kültüründe oynadıkları o muazzam rolü takdir etmemek için eşek olmak gerekir!

Ve bir fakat daha: bunların hiç biri Aleviliği tümüyle aklamaz. Çünkü güçsüzdürler, azınlıktadırlar, kendi içlerine kapanmıştırlar. Güç onlara geçtiğinde bu durumun farklı olacağı kesindir.

Çünkü hurafe hurafedir.

Hurafenin iyisi olmaz. 

Hurafeden medet umanın yolu uçuruma çıkar. 

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...