Jump to content

Alevilik de bir yobazlık çeşididir

Recommended Posts

Bazıları Alevilerin haklarını savunayım derken farkında olarak ya da olmadan Alevileri sanki üstün insanlarmış gibi gösteriyor.

"Aleviler çok hoşgörülü insanlardır"

"Aleviler çok dürüsttür"

"Aleviler çok namusludur"

"Aleviler vatanına ihanet etmez"

"Aleviler çalmaz"

Hepsi safsatadan ibaret bunların. Alevilik de Sünnilik gibi bir dogmadır. Aleviler de Sünniler gibi saçma sapan şeylere inanırlar.

Sünnilerin arasında nasıl teröristler, vatan hainleri, hırsızlar, katiller, tecavüzcüler, sübyancılar, Alevi düşmanı mezhepçiler varsa Alevilerin içinde de vatan hainleri, teröristler, hırsızlar, katiller, sübyancılar ve Sünni düşmanı mezhepçiler var.

Bazı saf ateistler de farkında olmadan bu boş mezhepçi propagandalara ortak oluyor. Dikkatli olmak lazım. 

Sitelerde Paylaş

Teizim zaten yobazlıktır.Ancak Yobazlık Ülkenin insanlarına ne kadar zarar veriyor? bu soruyu cevaplandırmamız lazım.Aleviler Laik yaşamı destekledikleri müddetçe Ülkeye bir zararları yoktur.Ancak Ehli sünnet inancı toplumsaldır!Seni bir yaşam tarzına icbar eder! Alevi ise değil seni bir yaşam tarzına zorlamak seni Alevi yapıp kendi içine dahi dahil etmez!

Sitelerde Paylaş
50 dakika önce, yeniçeri53 yazdı:

Teizim zaten yobazlıktır.Ancak Yobazlık Ülkenin insanlarına ne kadar zarar veriyor? bu soruyu cevaplandırmamız lazım.Aleviler Laik yaşamı destekledikleri müddetçe Ülkeye bir zararları yoktur.Ancak Ehli sünnet inancı toplumsaldır!Seni bir yaşam tarzına icbar eder! Alevi ise değil seni bir yaşam tarzına zorlamak seni Alevi yapıp kendi içine dahi dahil etmez!

Alevilerin içinde de bir sürü laik olmayan, Atatürk ve cumhuriyete düşman olan insanlar var.

Sitelerde Paylaş

Sen bi git yobaz-yobazlık nedir, önce onu öğren, ondan sonra ateistlere akıl verirsin. Ya da dur, ben getirip asayım.

Alıntı

yobaz
ad & sıfat
  1. 1.
    din konusunda başkalarına baskı yapmaya yönelen, dinsel bağnazlığı aşırılığa vardıran (kimse).
  2. 2.
    mec.
    bir inanca, bir düşünceye körü körüne, aşırı ölçüde bağlı olan, hoşgörüden yoksun (kimse).

1.  

Aleviler çok hoşgörülü insanlardır, evet. Vatanseverdirler, evet. Medeniyetten hoşlanır, bilime karşı durmaz, eğitime önem verirler, evet. İnançları saçmaymış, bana ne? 
    Sen aleviliği değil Alevileri tartışıyorsun burada. Kaldı ki inançları da klasik İslam inancından farklı. Bir kere kadın erkek bir arada yaşayan, çok eşliliği asla kabul etmeyen, ibadetlerini kadın erkek karışık yapan, laiklik yanlısı bir toplum bu. 

Benim bir turnusol kağıdım var, o da Atatürk. Atatürk'ü sevmeyen kişi veya topluluklar mutlaka zararlı tehlikelidir. Alevilerse Atatürk'ü çok severler, ona ve ilkelerine bağlıdırlar. Benim için bu kadarı kafi.

Sende iki kuruşluk akıl bilhassa şu dönemde, yani politik olarak Alevilere sarmaman gerektiğini bilirsin. Yoksa inanç temlinde hepsinin saçma, boşinan olduğunu bütün ateistler bilir. Sen öğretecek değilsin herhalde bunu.

Ayrıca amacını merak etmiyor da değilim. Koca koca başlıklar açıp durmaksızın CHP ve Kılıçdaroğlu'na saydır, Alevilere saldır, ne oluyor? Sen kaç kişisin, nesin? Gizli Tayyipçi misin sen? 

Başlıkta yazdığın düşünceler hem başlığınla ilgisiz hem de zaten saçma. 

"Ateistlerin içinde de vatan haini, sübyancı, hırsız, katil, tecavüzcü insanlar vardır." desem kim bana karşı gelebilir? Olmadığını kim iddia edebilir? Nitekim diyorum da. Tam da bu forumda gördüm birkaç ateist. Haini zaten çok, liberal ve Kürtçü olup açıkça hainlik edenleri az değil, pedofili eğilimli olanı da görmedim değil. 

Zaten senin gibi düşük zekalar, medenice yaşamayı yeğleyen ve politik yönü belli  laik Sünni Müslümanlara da dinlerini öne sürerek "Olmaaaz, sen laik ve Atatürkçü olamazsın, bak dinin ne diyor, sen dinini bile bilmiyorsun!!!!1!!!" filan diye saldırır. Garibanlar, Tayyip'e laf ettiğine pişman oluyor, kaçıp gidiyor filan.

İyi ki var Aleviler. Tayyip bitti, siz kaldınız Alevilere saracak... Rahat bırakın şu insanları. Zaten yeterince pasifler, bari siz saldırıp durmayın. Tartışacaksanız inancın içeriğini tartışın ama o biraz zor, di mi? Azıcık bilgi ister çünkü; onun yerine direkt Alevilere saydırıp en süper ateist olduğumuzu ıspatlayalım...

Sitelerde Paylaş
13 dakika önce, Bilim aşığı yazdı:

Alevilerin içinde de bir sürü laik olmayan, Atatürk ve cumhuriyete düşman olan insanlar var.

Yoktur kardeşim böyle bir şey. Kürt Aleviler içinde var böyleleri ama Alevi nüfusa vurduğunda devede kulak değildir. Saçma sapan iftiralar atıp şu insanları zan altında bırakmayın. AKP'li yobaz mısın da bu işe kafayı taktın? Her şey bitti, yobazlığın tepe  yaptığı şu zamanda Aleviler mi kaldı saldıracak?

Sana bin tane Alevi ozanının şiirini vb getiririm Atatürk sevgisiyle ilgili. Aleviler Atatürkçüdür ve ilkelerini sıkı sıkıya sahiplenir. İçlerindeki minik azınlık bu gerçeği etkilemez. Kaldı ki Aleviler zaten onlarla mücadele eder, çünkü bu politik olarak onlar için daha da elzemdir.

Hoşgörülü olmalarına laf ediyordun ya, dinle şunu da hoşgörüyü öğren. 

tarihinde Türk Ateist tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
1 hour ago, Bilim aşığı said:

Bazıları Alevilerin haklarını savunayım derken farkında olarak ya da olmadan Alevileri sanki üstün insanlarmış gibi gösteriyor.

"Aleviler çok hoşgörülü insanlardır"

"Aleviler çok dürüsttür"

"Aleviler çok namusludur"

"Aleviler vatanına ihanet etmez"

"Aleviler çalmaz"

Hepsi safsatadan ibaret bunların. Alevilik de Sünnilik gibi bir dogmadır. Aleviler de Sünniler gibi saçma sapan şeylere inanırlar.

Sünnilerin arasında nasıl teröristler, vatan hainleri, hırsızlar, katiller, tecavüzcüler, sübyancılar, Alevi düşmanı mezhepçiler varsa Alevilerin içinde de vatan hainleri, teröristler, hırsızlar, katiller, sübyancılar ve Sünni düşmanı mezhepçiler var.

Bazı saf ateistler de farkında olmadan bu boş mezhepçi propagandalara ortak oluyor. Dikkatli olmak lazım. 

Alevilik,müslümanlığın akıl dışı doğmalarına bir itirazdır..İsyandır.

Kabul et ya da etme..

Bu böyledir..

Onun için aleviliği severim ve saygı duyarım.

Her düşüncenin içinden art niyetli insanlar çıkabilir amma bu düşünceyi kötülemek için bir neden olamaz.

Alevilik,Ortadoğu'da çıkmış en ilerici,akıl ve mantık değerleridir..Aksini gösteremezsin!

Sitelerde Paylaş

Hemen yobaz aleviler saldırıya geçmiş. Ben yukarıda kısaca Sünniler ne ise Aleviler de odur demişim. Yani Alevilere ne söylediysem, aynılarını Sünniler için de söylemişim. Ama sadece Alevi kısmını görmüş arkadaşlar.

Çünkü kafalarındaki düşünce şu: "Bütün Sünniler yobazdır, hepsi sübyancıdır, hepsi Atatürk'e düşmandır, hepsi çok eşliliği savunur, hepsi tecavüzcüdür, hepsi katildir, hepsi hırsızdır... Ama Aleviler öyle mi? Aleviler kusursuz, dört dörtlük, mükemmel insanlardır." Benim itiraz ettiğim nokta bu sadece. 

Sitelerde Paylaş
44 dakika önce, Türk Ateist yazdı:

Yoktur kardeşim böyle bir şey. Kürt Aleviler içinde var böyleleri ama Alevi nüfusa vurduğunda devede kulak değildir. Saçma sapan iftiralar atıp şu insanları zan altında bırakmayın. AKP'li yobaz mısın da bu işe kafayı taktın? Her şey bitti, yobazlığın tepe  yaptığı şu zamanda Aleviler mi kaldı saldıracak?

Sana bin tane Alevi ozanının şiirini vb getiririm Atatürk sevgisiyle ilgili. Aleviler Atatürkçüdür ve ilkelerini sıkı sıkıya sahiplenir. İçlerindeki minik azınlık bu gerçeği etkilemez. Kaldı ki Aleviler zaten onlarla mücadele eder, çünkü bu politik olarak onlar için daha da elzemdir.

Hoşgörülü olmalarına laf ediyordun ya, dinle şunu da hoşgörüyü öğren. 

Hiç de öyle devede kulak gibi falan değil. PKK'nın içinde bir sürü Alevi var, HDP tabanının da önemli bir kısmı Alevi, dhkp-c de bilindiği gibi çoğunluğu Alevi olan bir örgüttür. Kemalist olarak bilinen Tuncelililerin bile yarısından çoğu HDP'li artık.

Tıpkı bazı Sünnilerin Alevilere düşman olması gibi Sünnilere karşı da nefret söyleminde bulunan, fırsat bulabilse Sünni katliamı yapacak birçok Alevi var. Zaten tarihte bunun bir örneği de var: Şah İsmail. Şah İsmail de tıpkı Selim gibi mezhepçi bir caniydi.

Sitelerde Paylaş
gönderildi (düzenlendi)

Alevilerin içinden de vatan hainleri çıkabilir tabi ki evet. 80 sene önce Tunceli'de cumhuriyete başkaldıranlar, Türk askerine silah çekenler Budist miydi? 

Dhkp-c şintoist bir örgüt mü? HDPKK'lıların arasında Aleviler de yok mu? 

Ben dikkat ederseniz genelleme yapmadım hiç. Bütün Aleviler şöyledir, böyledir demedim. Sadece tıpkı Hristiyanlar, Sünniler, Budistler, Museviler, Şintoistler ya da dinsizler arasında olduğu gibi Alevilerin arasında da ahlaksız insanlar vardır. Bütün demek istediğim sadece bu.

tarihinde Bilim aşığı tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
7 dakika önce, Bilim aşığı yazdı:

Hiç de öyle devede kulak gibi falan değil. PKK'nın içinde bir sürü Alevi var, HDP tabanının da önemli bir kısmı Alevi, dhkp-c de bilindiği gibi çoğunluğu Alevi olan bir örgüttür. Kemalist olarak bilinen Tuncelililerin bile yarısından çoğu HDP'li artık.

Tıpkı bazı Sünnilerin Alevilere düşman olması gibi Sünnilere karşı da nefret söyleminde bulunan, fırsat bulabilse Sünni katliamı yapacak birçok Alevi var. Zaten tarihte bunun bir örneği de var: Şah İsmail. Şah İsmail de tıpkı Selim gibi mezhepçi bir caniydi.

Türkiye'deki Alevilerin %70'inden fazlası Türk ve Atatürkçüdür kardeşim. Bunlar da yobaz falan değildir, bildim bileli de gerçek yobazlar tarafından dinsiz, pis, sapkın olmakla suçlanır durur.

Kürt Alevilerin de ezici çoğunluğu PKK'lı, HDP'lii (ikisi aynı şey) vs vs'dir, bu doğrudur ancak bunlar Alevilik yaymak için değil, bambaşka bir şey için terörün yanındadır. HDP solcu takıldığından Türk Alevileri de, alevi katliamları vb üzerinden yanına çekmeye çalışır durur, beceremez. Bildiğim bütün terör destekçisi Kürtler, Atatürkçü olmakta direttikleri için Alevileri aşağılar durur hatta.

Geri kalan hikaye. AKP ağzıyla konuşup da saçma salak propaganda yapma. Kalkmış bana Şah İsmail diyorsun deli deli. Bu adam zaten ana babadan şah çocuğu, onların katliamının öcünü almak gibi bir motivasyonu var, devletin başına geçmiş biri. Ayrıca Şah İsmail'in, çok büyük bir kitle olan Türk kızılbaşlarını, Şii-İmamiyye olmaya zorladığını ve Türk kızılbaşlar bunu kabul etmediğini bir dolu katliamlar yaptığını da bilir misin? 

Türk Aleviler kendine özgüdür. Yobaz falan değildirler, objektif ateist olacağım, en süper ateist olacağım diye zırvalamanın alemi yok. Benim yedi sülalem Alevi, onların eşi dostu hep Alevi ama ben bir tek tane bile Sünni katliamı yapmayı düşünenini ne gördüm ne duydum. Yobazları, hacı hocaları sevmezler. Sevmesinler de zaten. İnançları pasiftir zaten, böyle katliam işleri onlara her bakımdan terstir. Adamlar "Ben Allah'a inanmıyorum" dediğinde bile karışıp yargılamıyor, sen kalkmış abuk sabuk zırvalıyorsun.

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, Türk Ateist yazdı:

Türkiye'deki Alevilerin %70'inden fazlası Türk ve Atatürkçüdür kardeşim. Bunlar da yobaz falan değildir, bildim bileli de gerçek yobazlar tarafından dinsiz, pis, sapkın olmakla suçlanır durur.

Kürt Alevilerin de ezici çoğunluğu PKK'lı, HDP'lii (ikisi aynı şey) vs vs'dir, bu doğrudur ancak bunlar Alevilik yaymak için değil, bambaşka bir şey için terörün yanındadır. HDP solcu takıldığından Türk Alevileri de, alevi katliamları vb üzerinden yanına çekmeye çalışır durur, beceremez. Bildiğim bütün terör destekçisi Kürtler, Atatürkçü olmakta direttikleri için Alevileri aşağılar durur hatta.

Geri kalan hikaye. AKP ağzıyla konuşup da saçma salak propaganda yapma. Kalkmış bana Şah İsmail diyorsun deli deli. Bu adam zaten ana babadan şah çocuğu, onların katliamının öcünü almak gibi bir motivasyonu var, devletin başına geçmiş biri. Ayrıca Şah İsmail'in, çok büyük bir kitle olan Türk kızılbaşlarını, Şii-İmamiyye olmaya zorladığını ve Türk kızılbaşlar bunu kabul etmediğini bir dolu katliamlar yaptığını da bilir misin? 

Türk Aleviler kendine özgüdür. Yobaz falan değildirler, objektif ateist olacağım, en süper ateist olacağım diye zırvalamanın alemi yok. Benim yedi sülalem Alevi, onların eşi dostu hep Alevi ama ben bir tek tane bile Sünni katliamı yapmayı düşünenini ne gördüm ne duydum. Yobazları, hacı hocaları sevmezler. Sevmesinler de zaten. İnançları pasiftir zaten, böyle katliam işleri onlara her bakımdan terstir. Adamlar "Ben Allah'a inanmıyorum" dediğinde bile karışıp yargılamıyor, sen kalkmış abuk sabuk zırvalıyorsun.

O Atatürkçüyüm diyenlerin içinde de HDP'li Alevilere kardeş gözüyle bakanlar var. Her Atatürkçüyüm diyen Atatürkçü olmuyor.

Konektıt diye bir uygulama var biliyor musun bilmiyorum. Orada mesela bir Türk alevisi olan kızla tanışmıştım. Kendini Atatürkçü olarak görüyordu. AKP'lilere MHP'lilere ölümüne düşmandı. Ama konu HDP'lilere gelince birden bozuldu. "Neden öyle diyorsun ama vatanını seven HDP'liler de var" dedi.

Bunun gibi bir sürü kendine kemalist süsü veren ya da kendini kemalist zanneden yobaz alevi örneği var, evet.

Senin bunlardan biri olduğunu düşünmüyorum ama sen de ateist olduğun halde eski inancına toz kondurmuyorsun. Dogmatiksin.

Sitelerde Paylaş
11 dakika önce, Bilim aşığı yazdı:

Alevilerin içinden de vatan hainleri çıkabilir tabi ki evet. 80 sene önce Tunceli'de cumhuriyete başkaldıranlar, Türk askerine silah çekenler Budist miydi? 

Dhkp-c şintoist bir örgüt mü? HDPKK'lıların arasında Aleviler de yok mu? 

Ben dikkat ederseniz genelleme yapmadım hiç. Bütün Aleviler şöyledir, böyledir demedim. Sadece tıpkı Hristiyanlar, Sünniler, Budistler, Museviler, Şintoistler ya da dinsizler arasında olduğu gibi Alevilerin arasında da ahlaksız insanlar vardır. Bütün demek istediğim sadece bu.

Cumhuriyete baş kaldıranlar Kürtlerdi, cahil ahmak. 37-38'de olan buz gibi Kürt ayaklanmasıdır, yöredeki Alevilerin, bu isyanı destekleyenleri de olmuştur mutlaka. Buna rağmen Tunceli yöresi insanı Atatürkçü olmuş ve Atatürk'ün kurduğu partiye oy vermiştir, son seçimlere kadar. En son HDP'ye oy verdi ve günlerini gördüler. Bundan sonra ne yaparlar bilmem, umarım doğruyu görmüşlerdir.

Sen gayet de genelleme yaptın ve aldın cevaplarını. 

Bütün Aleviler istisnasız iyidir, ahlaklıdır, süperdir diyen yok zaten. Ne dedim yukarıda? Her toplum veya topluluk için geçerlidir bu. Ateistler için de. Bunu söylemekten çekinen de yok. Ama sen bambaşka şeyler söylüyor ve zaten dincinin hedefindeki bir topluluğa açıkça saldırıyorsun. Ben de zaten kişilerin tek tek iyi veya kötü olmasıyla ilgilenmiyorum çünkü bu ahmaklık. 

Anadolu Alevileri çok net biçimde vatanseverdir, Atatürkçüdür, hoşgörülü ve kendi halinde yaşayan insanlardır. Yobazlar dururken onlarla uğraşan da ahmaktır. İnsan kendi tarafında olana saldırmaz şu politik ortamda. 

Sitelerde Paylaş

Biz atalarımızı severiz sayarız İsmail handa , Yavuz handa bizim atamızdır. Ayrım yoktur bizde. Alevi olsun Sunni olsun isterse ateist olsun bizim için hiç farketmez önemli olan insan olsun, vatanını sevsin. ben doğum olarak sunni bir ilçede doğmuşum akdeniz bölgesinde yan ilçe alevi kardeşlerimizin yoğun olduğu ilçe Türkmen olanlar bilirki atalarım ordada olup alevi olabilrdik. ama biz din olarak kimseyi yargılamayız, din konusunda yalnızca Allah yargılayıcıdır. Kim doğrudur ancak Allah bilir. terör olmadan herkes fikirleriyle her şeyi söylemede hürdür. Alevi kardeşlerimin bu konuda yani fikir özgürlükleri biz Sünnilerden  daha ileri görüşlü olduğunu hep söylemişimdir. Her toplumda kötüler çıkar, bunları genelleme yapmak yanlıştır.  

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, Bilim aşığı yazdı:

O Atatürkçüyüm diyenlerin içinde de HDP'li Alevilere kardeş gözüyle bakanlar var. Her Atatürkçüyüm diyen Atatürkçü olmuyor.

Konektıt diye bir uygulama var biliyor musun bilmiyorum. Orada mesela bir Türk alevisi olan kızla tanışmıştım. Kendini Atatürkçü olarak görüyordu. AKP'lilere MHP'lilere ölümüne düşmandı. Ama konu HDP'lilere gelince birden bozuldu. "Neden öyle diyorsun ama vatanını seven HDP'liler de var" dedi.

Bunun gibi bir sürü kendine kemalist süsü veren ya da kendini kemalist zanneden yobaz alevi örneği var, evet.

Senin bunlardan biri olduğunu düşünmüyorum ama sen de ateist olduğun halde eski inancına toz kondurmuyorsun. Dogmatiksin.

HDP'ye, barajı geçsin diye oy veren katı Kemalistler tanıyorum. Ayrıca evet, HDP'nin solcu ve özgürlükçü propagandalarına inanıp da oy veren milyonlarca insan var, bunların içinde kendini Atatürkçü kimliğiyle tanımlayan Aleviler de dahil. Yeni, bilmediğimiz bir şey söylemiyorsun yani.

Ben hiçbir zaman HDP'ye yakınlık duymadığım gibi, karşısında oldum çünkü teröristtir bunlar, ilkeldir, şeriatçılarla kan bağları vardır dedim. Hala da aynı düşünürüm.

Eski inancım falan yok, hiçbir zaman Alevi de olmadım. Anam babam değil ki ben olayım. Beni bulaştırma istersen, buradan ekmek çıkaramazsın. Geniş ailemin Alevi olmasıyla vurmaya çalışman beni hiç etkilemez, bunu yapmaya çalışan ilk sen değilsin. 

Sitelerde Paylaş

Bektaşilerden ilk öğrendiğim Cennet ve Cehennem yoktur.Onlar bu dünyada insanın içinde olduğu bir haldir. Biz 1400 yıl önce yaşadığı söylenen Muhammed ve Aliyi değil Ezeli ve Ebedi İnsanda var olan bir mefhum olan Muhammed Aliyi biliriz olmuştur! Çok şeyler öğrendim onlardan.

Sitelerde Paylaş

Ben cocukken alevilerin yogun oldugu yerde buyumusum. Hic alevi filan duymadim, o yuzden bilmiyordum.

Oradaki cocuklar, insanlar filan daha iyiydi. Hatta bir tane yasli bir adami hatirliyorum, gayet kaliteliydi. Giyimi filan. Yaslilar biraz olgun olmali zaten, degil mi?

Ama sonra batiya sunnilerin yanina geldim ve abartmiyorum bir tane bile boyle kaliteli insana rastlamadim. Insan bir tane bile rastlamaz mi? Yaslilari da igrenc. Pis, insanlik nedir bilmez, kendilerini buyuk gorur vs. Yasli dedigin biraz olgun olur.

Sitelerde Paylaş
18 dakika önce, Türk Ateist yazdı:

Cumhuriyete baş kaldıranlar Kürtlerdi, cahil ahmak. 37-38'de olan buz gibi Kürt ayaklanmasıdır, yöredeki Alevilerin, bu isyanı destekleyenleri de olmuştur mutlaka. Buna rağmen Tunceli yöresi insanı Atatürkçü olmuş ve Atatürk'ün kurduğu partiye oy vermiştir, son seçimlere kadar. En son HDP'ye oy verdi ve günlerini gördüler. Bundan sonra ne yaparlar bilmem, umarım doğruyu görmüşlerdir.

Sen gayet de genelleme yaptın ve aldın cevaplarını. 

Bütün Aleviler istisnasız iyidir, ahlaklıdır, süperdir diyen yok zaten. Ne dedim yukarıda? Her toplum veya topluluk için geçerlidir bu. Ateistler için de. Bunu söylemekten çekinen de yok. Ama sen bambaşka şeyler söylüyor ve zaten dincinin hedefindeki bir topluluğa açıkça saldırıyorsun. Ben de zaten kişilerin tek tek iyi veya kötü olmasıyla ilgilenmiyorum çünkü bu ahmaklık. 

Anadolu Alevileri çok net biçimde vatanseverdir, Atatürkçüdür, hoşgörülü ve kendi halinde yaşayan insanlardır. Yobazlar dururken onlarla uğraşan da ahmaktır. İnsan kendi tarafında olana saldırmaz şu politik ortamda. 

Ben Dersim isyanı bir Alevi isyanıdır demedim zaten. Bu siyasal islamcı şerefsizlerin Atatürk'ü alevi düşmanı gibi göstermek, Alevileri Atatürk'e düşman edebilmek için yaptıkları bir propagandadır.

Dersim halkı Alevi idi. İsyancıların da çoğu Alevi idi evet ama bunlar Dersim isyanını bir Alevi isyanı yapmaz. Çünkü onları motive eden şey Alevilik değil, Kürtçülüktü.

HDP'lilerin de çoğu Müslüman ama bu HDP'yi İslamcı bir parti yapmaz.

Aslında çok da farklı düşünmüyorsun benden. Alevi olmana rağmen en azından Alevilerin yüzde 30'una yakınının Atatürkçü olmadığını kabul etmişsin. Sadece oranlarda anlaşamıyoruz. Bana göre tahmini yüzde 50 yüzde 50'dir.

Önyargılı davranıyorsun. Ben Alevileri hedef almadım. Benim gözümde Hristiyanlar, Budistler, vb ne ise Aleviler de odur. 

Sitelerde Paylaş
53 dakika önce, Bilim aşığı yazdı:

Hemen yobaz aleviler saldırıya geçmiş. Ben yukarıda kısaca Sünniler ne ise Aleviler de odur demişim. Yani Alevilere ne söylediysem, aynılarını Sünniler için de söylemişim. Ama sadece Alevi kısmını görmüş arkadaşlar.

Çünkü kafalarındaki düşünce şu: "Bütün Sünniler yobazdır, hepsi sübyancıdır, hepsi Atatürk'e düşmandır, hepsi çok eşliliği savunur, hepsi tecavüzcüdür, hepsi katildir, hepsi hırsızdır... Ama Aleviler öyle mi? Aleviler kusursuz, dört dörtlük, mükemmel insanlardır." Benim itiraz ettiğim nokta bu sadece. 

Sünnileri de genelleyemezsin kardeşim sen. Bu ülkenin Sünni'sinin yarısından fazlası light Müslümandır, yobazlıkla ilgisi yoktur, Atatürk'e zaten düşman olmadığı gibi sever, laiklik yanlısıdır. Alevileri harcayacağım derken Sünnileri daha beter harcamışsın.

İnsanları inançlarıyla yargılamak ancak bir cahilin işi olabilir. Bunun Alevi'si Sünni'si yok, kim neye isterse ona inanır. Önemli olan ortak paydalarının ne olduğudur. Bu payda laiklik, Atatürk'e bakış açısı (kendilerini Atatürkçü veya Kemalist olarak tanımlamaları bile gerekmiyor), bilim ve eğitimle ilişkidir, geri kalansa ayrıntıdır.

Elbette burada Sünni kısmını es geçip Alevi kısmını gördük çünkü sen onlara saldırmışsın, başlığın yalnızca onlar hakkında. Sen daha ne dediğini bilmiyorsun, oturup da tartışma mı yapacaksın?

Sitelerde Paylaş

Ben genelleme falan yapmadım. Hala beni Alevilere düşmanmış gibi görüyorsunuz.

Aleviler 600 sene boyunca zulme uğradı, halen de uğruyor. Azınlık oldukları için eziliyorlar, biz de onların haklarını savunuyoruz doğal olarak. Ama savunalım derken de Alevileri göklere çıkaran, öven ve Alevileri övmeyi, yüceltmeyi de laikliğin bir şartı gibi gören aydınlar yok değil.

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, Bilim aşığı yazdı:

Ben Dersim isyanı bir Alevi isyanıdır demedim zaten. Bu siyasal islamcı şerefsizlerin Atatürk'ü alevi düşmanı gibi göstermek, Alevileri Atatürk'e düşman edebilmek için yaptıkları bir propagandadır.

Dersim halkı Alevi idi. İsyancıların da çoğu Alevi idi evet ama bunlar Dersim isyanını bir Alevi isyanı yapmaz. Çünkü onları motive eden şey Alevilik değil, Kürtçülüktü.

HDP'lilerin de çoğu Müslüman ama bu HDP'yi İslamcı bir parti yapmaz.

Aslında çok da farklı düşünmüyorsun benden. Alevi olmana rağmen en azından Alevilerin yüzde 30'una yakınının Atatürkçü olmadığını kabul etmişsin. Sadece oranlarda anlaşamıyoruz. Bana göre tahmini yüzde 50 yüzde 50'dir.

Önyargılı davranıyorsun. Ben Alevileri hedef almadım. Benim gözümde Hristiyanlar, Budistler, vb ne ise Aleviler de odur. 

Yoo, Alevilerin %30'una yakınının Atatürkçü olmadığını söylemedim. Etnik olarak %70'inin Türk olduğunu söyledim. Esasen bunu ırk, etnik olarak değil de kültür olarak veri olması bakımından dikkate almak lazım, öteki türlüsü tehlikeli çünkü. %30'un hepsinin Kürt olduğunu kim söyledi sana? Ben öyle bir şey de söylemedim.

Kişiler seküler bir hayat sürüyorsa, laiklik yanlısıysa veya, bilime medeniyete düşman değilse hangi dinden veya mezhepten oldukları beni bağlamıyor, inançlarına göre de yargılamıyorum. İstedikleri gibi yaşasınlar, ibadetlerini etsinler, inançlarını belirtsinler. Hatta bunu açıkça hak görüyorum, tıpkı kendi düşünce değerlerimi yaşayıp belirtmeye hak gördüğüm gibi.

Dini kimlikleri bir şey ifade etmiyor velhasıl, o yüzden de o kimlikleri üzerinden yargılamak, yalnızca o kimlik üzerinden değerlendirme yapmak ilkellik diyorum. Ateistin de ilkeli var elbet, olmaz mı? Dinle kafayı bozanları, insan gördüklerinde yalnız din görenleri böyle oluyor.

Yobazlar dururken kendi halindeki inanırlarla kafayı bozmak hastalıklı bir haldir.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...