Jump to content

Akıllı tasarım

Recommended Posts

Just now, TENTEN said:

Tanrı ne kadar kısıtlı olduğunu bilmiyorum ama Tanrı gelmiş geçmiş tüm insanlardan üstün bir akıllı tasarımcı.

Hayırdır; bunlar olurken orada mıydın, karşılıklı sohbet mi ettin?

Ayrıca öyle deme bak kısıtlı olma ihtimali çok önemli bir husus, hatta olayın bam teli. Kısıtlılık olarak gördüğümüz şey aslen yokluğuna delalet olabilir mi?  :)

İnsanlardan daha üstün olmak da nedir? Çok önemli bir paye mi? İnsanlar çok önemli bir referans noktası mıdır?

Bu arada zamanı evren ölçeğinde aldığınızda, insanlar sanırım son bir saniyedir falan buradalar.

(diğer kısımlara yanıt gelmemiş)

Sitelerde Paylaş
  • İleti 361
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

51 dakika önce, TENTEN yazdı:

Akıllı tasarım evrime karşı değil.

1) Akıllı tasarımın karşı olduğu bir şey var mı?
2) Tasarım olmayan bir şey örnekleyebilir misin?

3 dakika önce, TENTEN yazdı:

Tanrı ne kadar kısıtlı olduğunu bilmiyorum ama Tanrı gelmiş geçmiş tüm insanlardan üstün bir akıllı tasarımcı.

Ne olup olmadığını bile bilmediğin bir şeyin insanlardan üstün olduğunu bildiğini iddia ediyorsun. :blink:

Sitelerde Paylaş
11 dakika önce, TENTEN yazdı:

Bu kadar saçma bir cümle çok nadir görüyorum. Bu tanrıcılık zor iş.

Sitelerde Paylaş
11 minutes ago, TENTEN said:

Bu arada diğer başlıkta Mars'ta neden canlı yok diye tutturmuşsun? Varmak istediğin nokta nedir?

Tanrının evrenin neredeyse tamamını yaşama uygun hale getiremediği mi?

Bence de öyle; sözde hassas ayarlı bir evren icat et, yaşam için sözde hassas ayarlı olsun, ama sonra canlılığın ortaya çıkabilmek için göbeği çatlasın. Hatta o da yetmesin tanrının buna bir kez daha müdahele etmesi gereksin..Hatta o da yetmesin; canlılık ortaya çıktıktan sonra mavi-yeşil algler kendi göbek bağlarını keserek, dünyayı yaşama uygun bir hale getirmek zorunda kalsın. O sıra içşerinde tanrıya herhalde "senin yapacağın işin.." falan demişlerdir.

Ama bu durumda dahi insanlar bunca sene boyunca görünen evrenin hiçbir yerinde canlıya rastlayamasın. İlahi..ne hassas ayarlı bir evrenmiş bu. peh peh..

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, teflon yazdı:

Hayırdır; bunlar olurken orada mıydın, karşılıklı sohbet mi ettin?

hayır.:)

Ayrıca öyle deme bak kısıtlı olma ihtimali çok önemli bir husus, hatta olayın bam teli. Kısıtlılık olarak gördüğümüz şey aslen yokluğuna delalet olabilir mi?  :)

kısıtlılık olarak gördüğümüz şey tanrı öyle istediği için olmuş olabilir.

İnsanlardan daha üstün olmak da nedir? Çok önemli bir paye mi? İnsanlar çok önemli bir referans noktası mıdır?

insan beynini yaratan elbette üstündür.

Bu arada zamanı evren ölçeğinde aldığınızda, insanlar sanırım son bir saniyedir falan buradalar.

(diğer kısımlara yanıt gelmemiş)

insan aciz bir varlıktır.insanlara ne kadar süre verilirse verilsin insan beyni gibi kendini kopyalayabilen bir varlık yaratamazlar.

Sitelerde Paylaş

Düşünme ve sorgulama melekeleri gelişmemiş senin gibi bir salak akıllı tasarım yapan bir Tanrı'nın olmadığının en büyük kanıtı. Yoksa seni niye eksik tasarlasın? Sana bu kötülüğü niye yapsın? İbneliğine mi yapıyor böyle şeyler?

Sitelerde Paylaş
39 dakika önce, teflon yazdı:

Bu arada diğer başlıkta Mars'ta neden canlı yok diye tutturmuşsun? Varmak istediğin nokta nedir?

anibal dünyada olağanüstü şartlarda yaşayan canlıları örnek vermiş.Bende marsda neden canlı yok dedim.

39 dakika önce, teflon yazdı:

Tanrının evrenin neredeyse tamamını yaşama uygun hale getiremediği mi?

Bence de öyle; sözde hassas ayarlı bir evren icat et, yaşam için sözde hassas ayarlı olsun, ama sonra canlılığın ortaya çıkabilmek için göbeği çatlasın. Hatta o da yetmesin tanrının buna bir kez daha müdahele etmesi gereksin..Hatta o da yetmesin; canlılık ortaya çıktıktan sonra mavi-yeşil algler kendi göbek bağlarını keserek, dünyayı yaşama uygun bir hale getirmek zorunda kalsın. O sıra içşerinde tanrıya herhalde "senin yapacağın işin.." falan demişlerdir.

Ama bu durumda dahi insanlar bunca sene boyunca görünen evrenin hiçbir yerinde canlıya rastlayamasın. İlahi..ne hassas ayarlı bir evrenmiş bu. peh peh..

Tanrı ile ilgili soruları tanrıya sorun.:)

Sitelerde Paylaş
41 dakika önce, vitamin yazdı:

Düşünme ve sorgulama melekeleri gelişmemiş senin gibi bir salak akıllı tasarım yapan bir Tanrı'nın olmadığının en büyük kanıtı. Yoksa seni niye eksik tasarlasın? Sana bu kötülüğü niye yapsın? İbneliğine mi yapıyor böyle şeyler?

Tanrının cevabını bende merak ediyorum.

Sitelerde Paylaş
58 minutes ago, TENTEN said:

hayır.:)

O zaman öyleymiş gibi konuşma.

kısıtlılık olarak gördüğümüz şey tanrı öyle istediği için olmuş olabilir.

Bu da bizi bağlamaz. Nokta.

Bizim, daha doğrusu sizin öyle olabilirmişlerle işiniz yok, olamaz. Argümanınız belli çünkü:tanrı. burada ortaya çıkan ise net olarak argümanınızdaki bir gediktir.

Bu durumda tasarım, akıllı tasarım ya da her ne haltsa bunu tanrıya yönelik argüman olarak kullanamazsınız.

bu iş tasarlanmamış olabilir. Tasarımcı kısıtlı olabilir. Tasarımcı hiç olmayabilir. Termodinamik; peşisıre evrendeki self-organizasyon ve akabindeki evrim ortada işte. Bunların hepsi olabiliyor. Termodinamik, self-organizayon ve evrim, boşlukların tanrısının yerini peyderpeyi, sündüre sündüre alıyor. Tanrı bir gereklilik değil. Zorunluluk hiç değil.

Sen önce akıllı tasarımla gel; tasarım kusurlu, bozuk çıkınca "öyle istemiş olabilir" de; e bütün sorun, danaın kuyruğunun koptuğu yer de tam burası ya be mübarek.

Tasarımcıya gerek yok. Bu bir zorunluluk değil. Düzenin zeka gerektiriyor olması mantıksal bir zorunluluk değil. Sadece sizin obsesif teist zihinlerinizin ürettiği bir yanılsama. Bunu buralarda satmaya kalkmayın. buralarda sökmez. Sonra utanırsınız.

Gerçekler bunca netliğiyle ortada iken hala daha aradan bir seçeneğe, hem de en olsılıksızına zamk gibi yapışıp, sonra her şeyi çözmüş gibi yastığa kafanızı kyup rahatça uyuyabiliyor olmanızı anlamak mümkün değil.

Akılllı bir insan her şey olabilir ama teist olamaz.

insan beynini yaratan elbette üstündür.

Ben sana diyotum ki insanlar nedir, o kadar önemli bir kıstas mıdır? Sadece 250.000 yıldır buradadır. Sen hala diyorsun ki üstündür..ilahi..

Ve eğer varsa bir tanrının canlılıktan yola çıkarsak 4,5 milyar sene, evrenden yola çıkarsak ~15 milyar yılda becerbildiği bu mudur?

Kusurlu göz, larynx siniri, vas diferans kanalları, uçamayan kuşlar; kısacası mükemellik dışında her şey. Her şey ama mükemmellik değil.

insan aciz bir varlıktır.insanlara ne kadar süre verilirse verilsin insan beyni gibi kendini kopyalayabilen bir varlık yaratamazlar.

insanı ne kadar da önemsiyorsun. Referans noktanın düşüklüğünden tanrı inancının olmasına şaşmamalı. Ayrıca aynı soruyu tekrarlayayım: zamanda yolculuk yapabiliyor musun? yine mi oradaydın? Geleceği gördün de oradan mı rapor veriyorsun? İnsanlığın son 2000 senede başardığını, sözde tanrının elindeki 15 milyar yılla kıysalarsak bence gayet iyi durumdayız.

İnsan beyninin kendisini kopyalaması ne demek? Tanrı önce satranç ve go oyunlarında 1 numarara olan bilgisayarları yenecek insanlar üretsin. İnsanlık bunu sadece birkaç bin yılda başardı..

Ayrıca dediğim gibi; insanın neyi başaramayacağını referans alarak düşünmeyi bırakmalısın. Küçük beyinlerin küçük vizyonu olabilir ancak bu.

Tanrı dediğin dünyayı güneşin dibine kor, gene de canlılığı var edebilirdi. Ama bak e olmuş; bu işi kim tasarladıysa dünyayı köpek gibi olması gerektiği yere koyup, bir de tek başına beceremediği için ayla birlikte 23 derece eğmek zorunda kalmış..bunlara rağmen canlılık için en az 1 milyar yıl, çok hücreliller için ~3 milyar yıl, insan için ise neredeyse 4,5 milyar yıl beklemiş.

Yani fizik kurallarına eşşekler gibi boyun eğmiş.

Bu becersiksiz tasarımcı varsa eğer herşey olabilir, ama tanrı olamaz.

(mars olayı nedir, diğer sorulara cevapların nedir, halen yazmadın)

tarihinde teflon tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
4 dakika önce, teflon yazdı:

O zaman öyleymiş gibi konuşma.

Bu da bizi bağlamaz. Nokta.

Bizim, daha doğrusu sizin öyle olabilirmişlerle işiniz yok, olamaz. Argümanınız belli çünkü:tanrı. burada ortaya çıkan ise net olarak argümanınızdaki bir gediktir.

Bu durumda tasarım, akıllı tasarım ya da her ne haltsa bunu tanrıya yönelik argüman olarak kullanamazsınız.

bu iş tasarlanmamış olabilir. Tasarımcı kısıtlı olabilir. Tasarımcı hiç olmayabilir. Termodinamik; peşisıre evrendeki self-organizasyon ve akabindeki evrim ortada işte. Bunların hepsi olabiliyor. Termodinamik, self-organizayon ve evrim, boşlukların tanrısının yerini peyderpeyi, sündüre sündüre alıyor. Tanrı bir gereklilik değil. Zorunluluk hiç değil.

Sen önce akıllı tasarımla gel; tasarım kusurlu, bozuk çıkınca "öyle istemiş olabilir" de; e bütün sorun, danaın kuyruğunun koptuğu yer de tam burası ya be mübarek.

Tasarımcıya gerek yok. Bu bir zorunluluk değil. Düzenin zeka gerektiriyor olması mantıksal bir zorunluluk değil. Sadece sizin obsesif teist zihinlerinizin ürettiği bir yanılsama. Bunu buralarda satmaya kalkmayın. buralarda sökmez. Sonra utanırsınız.

Gerçekler bunca netliğiyle ortada iken hala daha aradan bir seçeneğe, hem de en olsılıksızına zamk gibi yapışıp, sonra her şeyi çözmüş gibi yastığa kafanızı kyup rahatça uyuyabiliyor olmanızı anlamak mümkün değil.

Akılllı bir insan her şey olabilir ama teist olamaz.

Ben sana diyotum ki insanlar nedir, o kadar önemli bir kıstas mıdır? Sadece 250.000 yıldır buradadır.

Ve eğer varsa bir tanrının canlılıktan yola çıkarsak 4,5 milyar sene, evrenden yola çıkarsak ~15 milyar yılda becerbildiği bu mudur?

Kusurlu göz, larynx siniri, vas diferans kanalları, uçamayan kuşlar; kısacası mükemellik dışında her şey. Her şey ama mükemmellik değil.

insanı ne kadar da önemsiyorsun. Referans noktanın düşüklüğünden tanrı inancının olmasına şaşmamalı. Ayrıca aynı soruyu tekrarlayayım: zamanda yolculuk yapabiliyor musun? yine mi oradaydın? Geleceği gördün de oradan mı rapor veriyorsun? İnsanlığın son 2000 senede başardığını, sözde tanrının elindeki 15 milyar yılla kıysalarsak bence gayet iyi durumdayız.

Ayrıca dediğim gibi; insanın neyi başaramayacağını referans alarak düşünmeyi bırakmalısın. Küçük beyinlerin küçük vizyonu olabilir ancak bu.

Tanrı dediğin dünyayı güneşin dibine kor, gene de canlılığı var edebilirdi. Ama bak e olmuş; bu işi kim tasarladıysa dünyayı köpek gibi olması gerektiği yere koyup, bir de tek başına beceremediği için ayla birlikte 23 derece eğmek zorunda kalmış..bunlara rağmen canlılık için en az 1 milyar yıl, çok hücreliller için ~3 milyar yıl, insan için ise neredeyse 4,5 milyar yıl beklemiş.

Yani fizik kurallarına eşşekler gibi boyun eğmiş.

Bu becersiksiz tasarımcı varsa eğer herşey olabilir, ama tanrı olamaz.

(mars olayı nedir, diğer sorulara cevapların nedir, halen yazmadın)

mars olayına cevap verdim yukarıda.

Dünyada çetin koşullarda yaşayan canlıları oluşturan evrim marsda neden canlı oluşturmamış?

ilk canlı ne kadar basit?

Sitelerde Paylaş
17 minutes ago, TENTEN said:

anibal dünyada olağanüstü şartlarda yaşayan canlıları örnek vermiş.Bende marsda neden canlı yok dedim.

Evet dünyada olagünüstü şartlarda yaşayan canlılar var. Marsta yaşam yok. Bizi bildiğimiz anlamda. Senin mantık dizgen bu şekilde mi çalışıyor? Canlılık için gerek yeter koşullar gerekli. Bu meret dünyada zor koşullarda yaşıyor diye, güneşin üzerinde deortaya çıkacak değil ya. Ha, gerek-yeter koşullar varsa, canlılık kaçınılmazdır zaten. Bu da kulağınıza küpe olsun..

Tanrı ile ilgili soruları tanrıya sorun.:)

Sen mesajı aldın belli ki, cevap yazmadığına göre. Gerisi önemli değil. En azından tasarlandığı söylenen şeylerin kusurlu, tanrı diye itelenen şeyin de her şeye kadir olmadığı hususunda hem fikir olmamız sevindirici ;)

Sitelerde Paylaş
16 minutes ago, TENTEN said:

mars olayına cevap verdim yukarıda.

Dünyada çetin koşullarda yaşayan canlıları oluşturan evrim marsda neden canlı oluşturmamış?

ilk canlı ne kadar basit?

İlk canlı ne kadar basit? Buradan nereye varacaz? ..Br düşünelim..sanırım yeterince karmaşık bir noktadan başlarsak kendiliğinden ortaya çıkamaz savını ileri sürerim diye düşünmektesin. Peki.

Bunun için, canlılığın tanınmına kadar gitmek gerek ki, bu hala daha tartışmalı bir mevzu. Hacı'nın bilim forumunda güzel başlıkları var konuya ilişkin.

Ancak yaşam dediğimiz şey aslen termodinamik enerji optimizasyonu. Ötesi değil. Bu konuda çok önemli, nefes kesici gelişmeler var.

Teist kafası halen tanrıdır tasarımcıdır şeklinde ortaçağ zihniyetinde otlaya dursun, bilim ilerliyor. Gözünü sevdiğiminin bilimi. Tanrıya dine ne hacet..canına tüküreyim.

Bu ilk ipucun. Arkası yarın..

Şimdiİ lk cevabı sen ver? Evet ilk canlı ne kadar basit? :)

tarihinde teflon tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Eğer bütün canlılar kusursuz olsaydı -ki çoğunlukla böyle- siz yine İNANMAMAYI tercih edecektiniz.

Eğri oturup doğru konuşalım:

Canlılardaki tasarım ile canlıların kusurlu noktalarını karşılaştırmak bir dinozor ile pireyi karşılaştırmaya benzer.

Siz bir pire için Dinozoru görmemezliğe geliyorsunuz.

İşin gerçeği ise:

Siz pire olmasa bile Dinozoru görmemeyi TERCİH edecektiniz. 

Pire sadece sizin elinize verilebilecek bir bahaneden ibarettir.

Canlılığı geçtim, en basitinden diyorum ki:

Kozmolojik sabit üzerinde oluşabilecek 0,000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000001'lik bir değişimin dahi evrenin oluşumuna engel olacağını ben değil bilim adamları belirtiyor.

Sadece bu veriye rağmen bile bir insan kendi kendine ACABA diyemiyorsa canlıların tamamı kusursuz olsa ne değişecek...

Sitelerde Paylaş

Iyi ama biz evrende cok kucuguz. Insan beynine gore olmasi imkansiz gibi gorunen bir olay, bizden daha zeki bir varliga cok basit gibi gorunebilir.

Su an bu durumun icinde degil miyiz zaten? Birakin baska bir varligi, 10000 yil once yasamis birine cok mantiksiz gorunen olaylar bize cok basit geliyor.

Gecenlerde bir yerde okumustum. Adam cocuguna disket gosteriyor ve 12 yasindaki cocuk, disketi gorunce babasinin 3D yazici ile bilgisayardaki kaydet tusunu bastirdigini sanmis.

Sizler bunlari anlayamayan zavalli insanlarsiniz.

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, ANTİATEİST yazdı:

Eğer bütün canlılar kusursuz olsaydı -ki çoğunlukla böyle- siz yine İNANMAMAYI tercih edecektiniz.

Şahsen böyle bir durumda yaratıcı konusuyla ciddi olarak ilgilenirdim. bütün insanlar ve hayvanlar, sadece fiziksel olarak değil, karakter yapısı olarak da düzgün olsaydı, sadece huy farkı bulunsaydı, doğada adil bir denge bulunsaydı, yaratıcıyla ilgili her olasılığı sonuna kadar araştırırdım.

Ancak buradaki planlayıcı varlığı, yine tanrı olarak düşünmezdim. Gücüyle değil, bilgi ve tasarımıyla üstün bir grup canlı olduğunu düşünürdüm.

Zaten böyle bir durumda, kötü ve cahil insanlar olmayacağı için dinler de olmazdı. Tanrı iddiası üzerinde de fazla durulmazdı.

Yani anlayacağınız, tanrıya ihtiyaç duyulmasının temel sebebi, dinleri doğrulamaktır. Mesele kurtarıcı ise, Supermen'e inanmak bile daha mantıklıdır.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...