TENTEN

Akıllı tasarım

Bu konuda 166 ileti var

Bir saat önce, teflon yazdı:

Sicim kuramı ve birçok kurama göre ise bu değerler birbiri ile "bağımlı" yani biri diğerini de etkiliyor. Aynı kuvvetin başka bir yüzü.

Evet işte bu önemli bir konu. Determinizmin özüne ilişkin bir konu bu. Bütün nedensellik birbirine bağlı, öyle her biri kafasına göre tesadüfen hareket eden bir şeyler yok. Nedenselliğin içinden bir şeyi cımbızla çekip bu kendiliğinden tesadüfen hareket ediyor diyebileceğin bir şey yok. Florida'da kopan fırtınada Pekin'de kanat çırpan kelebeğin katısının olması ünlü determinist söylem... Fakat durum bundan çok ileri. Evrenin bir köşesindeki bir kuantum parçacık diğer zıt köşesindeki bir kuantum parçacıktan bağımsız keyfine göre hareket etmiyor. Çünkü bütün evren kütleçekimi ile başta bir kere, başka kuvvetlerle de etkileşiyor.

Tabii maddenin doğası böyle, maddeyi elinde tutan emrine amade kılan bir güçlü zeka filan yok. Müslümler lafı kuyruğundan tutup anlamaya bayılır, o bakımdan belirteyim dedim.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bu "Yaratılışçılar" ile "Sadece Kurancılar" çok benziyor bana göre.

Bunlar dinlerini açık açık koruyamayacaklarının çok iyi farkında. Bakıyorlar İslam'ın her tarafı açık, mecburen böyle yollara girmek zorunda kalıyorlar.

Hani kurtarabildiğimiz kadar kurtaralım hesabı.

Yani burada tartışılanların, karşı taraf için hiç bir anlamı olduğuna ihtimal vermiyorum. Adam seninle samimi olarak tartışmıyor ki zaten. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
11 dakika önce, Sundance yazdı:

Bu "Yaratılışçılar" ile "Sadece Kurancılar" çok benziyor bana göre.

Bunlar dinlerini açık açık koruyamayacaklarının çok iyi farkında. Bakıyorlar İslam'ın her tarafı açık, mecburen böyle yollara girmek zorunda kalıyorlar.

Hani kurtarabildiğimiz kadar kurtaralım hesabı.

Yani burada tartışılanların, karşı taraf için hiç bir anlamı olduğuna ihtimal vermiyorum. Adam seninle samimi olarak tartışmıyor ki zaten. 

Sadece bununla kalsa yine iyi. Kendileri gibi ayni kitaba inananlari bile kendilerinden saymiyorlar.

Kendilerinin müslüman olmadigini iddia ediyorlar. Ayni Tanri, ayni din, ayni kitap, ama kendileri müslüman degiller(mis).

Müslümanim demekten utaniyorlar. Bu iyiye mi yoksa kötüye mi isaret ediyor, daha tam cözemedim.

tarihinde kavak tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Tanrı'yı göremiyorum o halde yok demek ile Tanrı'yı 5 duyu organımızla algılayamıyoruz ve hiçbir cihazla da göremiyoruz demek aynı şey zaten. 

Ben bunu demek istiyordum, dediğim şeyi bir nevi ispat etmişsin.

Burada demek istediğimi anlıyorsunuz fakat konular başka yere kaymakta.

Ben Tanrı ne %100 var ne de %100 yok diyorum. 

Bir teist olarak benim gösterdiğim bu samimiyeti çoğunuz gösteremiyorsunuz. Çünkü bakış açınız tek. Sorun bu.

Ben burada Tanrı iddiasının boş bir iddia olmadığını vurguluyorum. 

Şu sebeplerden dolayı, bu sebeplerden dolayı diye de açıklıyorum.

Siz sanıyorsunuz ki her şey ateizme çıkıyor, ben ise bunun böyle olmadığını hatta ateizmin daha düşük bir olasılık olduğunu anlatmaya çalışıyorum.

Sorun, zincirleri kırıp ACABA diyecek pozisyonda olmamanız.

Bu forumda Tanrı'ya inananlar aptal pozisyonunda görülüyor. Neden, çünkü göremiyoruz, görülmeyen bir şeye inanıyoruz. 

Ben ise bu durumun ahmaklık olduğunu ve kendinizi bu yargıya varacak seviyede -dev aynasında- görmemeniz gerektiğini ifade etmeye çalışıyorum.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
15 dakika önce, ANTİATEİST yazdı:

Tanrı'yı göremiyorum o halde yok demek ile Tanrı'yı 5 duyu organımızla algılayamıyoruz ve hiçbir cihazla da göremiyoruz demek aynı şey zaten. 

Bir teist olarak benim gösterdiğim bu samimiyeti çoğunuz gösteremiyorsunuz. Çünkü bakış açınız tek. Sorun bu.

Siz sanıyorsunuz ki her şey ateizme çıkıyor, ben ise bunun böyle olmadığını hatta ateizmin daha düşük bir olasılık olduğunu anlatmaya çalışıyorum.

Bu forumda Tanrı'ya inananlar aptal pozisyonunda görülüyor. Neden, çünkü göremiyoruz, görülmeyen bir şeye inanıyoruz. 

Ben ise bu durumun ahmaklık olduğunu ve kendinizi bu yargıya varacak seviyede -dev aynasında- görmemeniz gerektiğini ifade etmeye çalışıyorum.

Sevgili antiateist;

Başka olası açıklamaları olduğu halde belirli bir durumu "Tanrının kanıtı" diye öne sürmediğin sürece karşı çıktığım bir şey yok.

Zira tanrıyı kanıtladığını iddia etmek çok büyük bir iddia. 

Olasılık konusunda ise sana katılmıyorum. Çoklu evren, sonsuz evren, değişken evren gibi doğal açıklamalar çok daha akılcı açıklamalar. 

Dikkat edersen bunların hangisinin kesin doğru olduğu konusunda bir iddiada bulunmuyorum. Bu böyledir demiyorum. Birinden biri böyle olsun diye özel bir isteğim de yok içimde.

Carl Sagan'ın Mesaj kitabında olduğu gibi bu evreni tanrının yaratmış olduğuna dair kesin bir bilgiye sahip olsa idik, değerlendirirdik biz de. Mesela pi sayısının içinde insanlığa hitap eden bir mesaj olsa idi, bu yeterince güçlü bir kanıt olabilirdi. Gerçi yine de evrenüstü teknolojiye erişmiş bir uygarlık olabilir ama pi sayısının içine mesaj ekleyip tanrı gibi davranacak kadar eşek şakasına meraklı olamazlar herhalde.

Yani elinde hiç bir şey olmadığı halde, öne sürdüğün fikri mantıklı bulmadığımız için bizi tek yönlü düşünmekle itham ediyorsun ancak bizi tek yönlü düşünmekle itham ederken sen, son zamanlarda edinilen bir çok gözleme rağmen, bizim öne sürdüğümüz fikirleri değerlendirmeye bile almadan silerken tek yönlü düşünüyor olmuyorsun öyle mi?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
4 hours ago, ANTİATEİST said:

Senin arap putunu pazarlaman gerekmiyor mu? Ne diye elalemin tanrısına sulanıyorsun?

Arapların önüne koyduğu bir puta tapan birinin zincirleri kırmaktan bahsetmesi de çok komik olmuş. 

Ben bir arap putu olan Allah kesin olarak, %100 araplar tarafından uydurulmuş bir tanrıdır diyorum, ahmaklık bunun neresinde? Asıl ahmaklık bu zırvalığa % 0,000000000000000001 bile ihtimal tanımaktır.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
4 saat önce, ANTİATEİST yazdı:

Hayır. Acaba pozisyonunda olmayan sizsiniz. Tanrı gibi bir uydurmayı olasılık içinde tutmanız, bu durumda olduğunuzun kanıtıdır.

Çünkü acaba veya olabilir mi, araştırmaya yöneltir. araştırmaya göre de durum alınır. 

tanrının bir uydurma olması, hiçbir şekilde gözlenmemiş olduğu halde, var sayılmasından kaynaklanır.

gözlemlemeyi, görülmek olarak algılıyorsanız, tartışmalara girmeye kalkmadan önce temel tanımları öğrenmeniz gerekir. gözlemleme bir şeyi doğrudan, ya da etkilerini veya sonuçlarını ele alarak dolaylı olarak incelemektir.  

tanrı varsayımınızın hiçbir sonucu, etkisi veya kendi varlığı yoktur ki inceleme konusu olabilsin. hiçbir şekilde incelenemeyen bir şey, yani hiçbir kanıtı, etkisi, sonucu olmayan bir şey; yoktur. Bu bilimsel yöntemdir.

diğer yandan, tarihsel açıdan hangi toplumların hangi tanrıları yarattıklarını gözlemleyebiliyoruz. sizin tanrınızın ortaya çıkışı da bu süreçlerin bir parçası olarak oldukça net gözlemlenebiliyor. bu yüzden tanrınız uydurmadır. 

diğer yandan, tanrınız mükemmel olarak tanımlanmıştır. kavramsal olarak tanımlanabilen mükemmel, gerçeklik olarak mümkün değildir. mükemmel olan tam olandır, eksiksiz olandır. eksiksiz olan eylemsizdir, çünkü eylem için herhangi bir nedeni yoktur, her şeyi tamdır. eylemsiz olan eksiktir. eksik olan mükemmel değildir. bu yüzden de tanrınız yoktur.

her durumda, açıklıkla görünüyor ki: tanrınız ancak sizin uydurmanızdır. buna rağmen tanrı olasılığını kovalamanız, tanrının kesinlikle var olduğu inancınızdandır. acaba veya olabilir mi durumunda olmayan sizsiniz.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Her canlının özel olarak o haliyle yaratıldığı, bir türün başka bir türe dönüşemeyeceği kavramları, atalarımızın yaşam hakkındaki kısıtlı bilgileriydi.Her organizmanın, Tanrı tarafından titizlikle yapıldığı düşüncesi hakimdi.Bir tarafta tanrı / diğer tarafta yaşam müziğini daha güzel kılan doğal-seçilim yani evrim. 

Teistler, fosillerin sağladığı kanıtları Tanrı fikrine uydurmaya çalıştılar.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Tanrı, yarattığı bazı türlerden memnun kalmayınca, o türleri yok edip daha iyileri için deneylere girişiyor.Bu tutarlı mı? Yaratıcı; yarattığı bir sonraki türü önceden yaratmış olması gerekmez miydi? 

Fosiller deki kayıtlar; deneyler yapıldığını, yanılgılara düşüldüğünü ve geleceğe yönelik ne yapılmak istendiğinin bilinmediğini açıkça gösteriyor. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Tanrıya inanılmıyor olmasının tanrının görülemediğinden kaynaklandığını sanmak ahmaklığın artık dibi... Hiç bir ateist tanrıyı göremiyorum, o halde yok demez. Bu dincilerin zekası mı bu kadar, yoksa ellerinde başka argüman mı yok?

Geri zekalı Ebu Hanife fıkraları diyeceğim, Müslümler kıssaları diyor akılları sıra da, bunlar bence komik fıkralar. Bunlardaki gibi yok ateist şeytan ateşten nasıl ateşte azap olacak demişmiş de, kerpici kafaya vurunca bak sen de topraktansın ama topraktan kerpiç nasıl kafanı yardı demişmiş de... :lol:  Böyle embesilce ahmakça ateist argümanları uydurup sonra da cevaplamak türü bir geri zekalılık bu da.

Ateist eğer pozitifse tanrının olanaksızlığını söyler. Tanrı görülmüyor o yüzden inanmıyorum filan asla demez. Negatifse olanaksızlığından bahsetmez ama yine görülmüyor filan demez. En düşük zekalı bir ateist bile bunu asla demez. Negatif yaklaşır, tanrının taaa damına sallayım pabucumu filan der. Kafir bunlar, :D tanrıya küfür ederler. Tanrının gelmişini geçmişini kalaylarlar. Bu yüzden negatif atesitler biraz satanizm ile de özdeşleştirilir. 

Hayır şu geri zekalılıktan bir çıkın artık yahu! Ateistler allaha görmedikleri gerekçesiyle inanmıyor demek artık aşırı aptalca, aşırı salaklık bu! Bak şimdi bu ayrımı bir öğrenin: Pozitif ateistler ile negatif ateistler var, bunların tutumları söylemleri farklıdır. Ben mesela pozitifim.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
1 hour ago, kirec said:

Senin icin kesfediyor olabilir...

Olabilir, ama senin için de keşfediyor olabilir. Böyle manyak, dengesiz bir puta güvenilmez.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
On 15.01.2017 at 23:40, ANTİATEİST yazdı:

Aynı şey değil. Bir varlık iddiasının bilimsel olması için, ölçülebilir, algılanabilir ve/veya açıklanabilir olması gerekir. yoksa herkes bir yaratıcı varlık icat eder ve "bilim bunu onaylıyor " der. Bilim insanları, tüm insanların hayali iddialarıyla uğraşacak olsaydı, bir mesafe kat edemezdi.

Ayrıca, tanrı kendi varlığına bu kadar önem veriyorsa, bunun için insanı yakacak kadar sinir krizleri geçirecekse, neden saklambaç oynayıp duruyor.... Ve neden kendi varlığının savunulmasını, sizlere muhtaç hale getirmiş?

Hem de öyle bir muhtaç hale getirmiş ki, siz bile tanrıya inanmıyor, çevrenizdeki insanların inanmasına ihtiyaç duyuyorsunuz!

Dindarların, "Allah yok" denildiğinde paniklemesi ve agresifleşmesi bunun apaçık bir delilidir !

Sizin bahsettiğiniz, evrende her yere hakim, her yerde varolan, tüm insanların düşüncelerini okuyan, insanı binlerce yıl önceki adamların emellerine hizmet etmekle görevlendiren... ama yanlış adamı seçince yakmak isteyen bir tanrının, en ufak mantıksal bilimsel bir yanı yoktur. bu çok açık bir palavradır.

Ha diyorsan ki, tanrısal niteliği bulunmayan doğal bir canlı varlık bulunuyor... ölmüş olabilir, doğanın kendisi olabilir, evrenin sonsuzluklarında yaşamış bir topluluk olabilir.... ben bu anlamda bir yaratıcı iddiasına karşı, hiçbir peşin hüküm taşımıyorum. %100 özgür düşünceden yanayım.

Ateistler genelde "planlayıcı varlık da olamaz" diyebilir. Burada önemli olan bu değil. dinlerin tanrısıdır.

Konu budur. diğerleri felsefi sohbet konusu.... dinsel olmayan herhangi bir yaratıcı varsayımı, bir insanlık dramı veya dünyanın geleceğiyle ilgili ağır bir sorun teşkil etmez. Dinler ise, insanlığa bir ihanet, bir düşmanlık ve zulüm öğretisidir.

Bu, asla bir sabit fikir olarak yorumlanamaz. dinler akıldışı ve daha da önemlisi insanlık dışıdır. ve böyle ahlaksıklara kesin tavır koymak, bir insanlık vazifesidir.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Kendi adıma konuşacak olursam, ben aptal olarak görmüyorum. bunu duygusal bir saplantı olarak değerlendiriyorum.

Ancak siz, sadece görmediğiniz değil, açıklayamadığınız, mantıksal bir temele oturtamadığınız ve vicdani olarak da açıklama getiremediğiniz birşeye inanıyorsunuz. Çünkü görmeyen algılamayan sadece biz değiliz. Bahsettiğiniz varlık da insanları görmüyor, müdahele edemiyor.

İnsana ulaşamayan bir varlık ise, tanrı olamaz.

Ayrıca bence asıl siz müslümanları dev aynasında görmektesiniz. çünkü size göre müslümanlar inancında asla yanılmaz.

Hele hele işgalci katliamcı arapların ülkemize getirdiği ve onların yandaşları ulema denilen cahil cühela takımının onay verdiği din ve kitabı, asla yanlış olamaz.

Sakallı cübbeli sarıklı adamlar bu dini onaylıyorsa tamamdır. onlara inanmazsak yanarız. çünkü size göre, tanrının efendisi de onlar.

Bu yobazlar, "islam, insan için vazgeçilmez bir din" diyorsa, tanrı da bu kurala uymak ve onları mahcup etmemek zorunda !

Yine kendinize söylemeniz gerekeni ateistlere söylemişsiniz. Bugüne kadar dinler hakkında kaç defa "acaba" dediniz ki...?

Size bir tavsiye.... ; bu dini birkaç gün de, "mutlaka tecavüzcü, yağmacı ve katliamcı ilkel araplar yazdı" diyerek, araştırın ve düşünün...

Tüm gerçekler teker teker zihninizde çözülmeye başlayacak. Şayet bu din gerçekten mükemmel bir insanlık öğretisi olsaydı, kimse böyle bir sonuç çıkaramazdı. Siz de "Allah öyle demek istemedi" gibi komik savunmalara girmemiş olurdunuz.

Ayrıca kuran'da tanrıya inanmanın beş paralık değeri olmadığını anlamak için, Mülk 8-9'a bakmanız yeterlidir.  Kuran'a göre, bir insan tanrıya inansa da, çöl eşkiyalarının emellerine hizmet etmezse, sonsuza kadar en korkunç işkenceleri hakeder !

Çünkü Mekke tanrısı, bu ganimetçi adamların kölesi olmayanlar için, öfkeden çatlayacağını söylüyor !

Bu dinde, araplara hizmet etmedikten sonra tanrının ne değeri var ki, islam adına tanrıya inanmaktan bahsedebiliyorsunuz...?

Herşey bu işgalci arapların ganimet ve saltanatı için... tüm dinin amacı onlara hizmet. işte bunun en büyük delillerinden biri de bu sözlerdir; 

Mülk 8-9: Neredeyse cehennem öfkeden çatlayacaktır! Oraya her bir topluluk atıldıkça oranın bekçileri onlara, “Size bir uyarıcı gelmemiş miydi?” diye sorarlar.   

Onlar da şöyle derler: “Evet, bize bir uyarıcı gelmişti. Fakat biz onu yalanlamış ve ‘Allah hiçbir şey indirmemiştir. Siz ancak büyük bir sapıklık içindesiniz’ demiştik.”

Ayrıca dikkat ederseniz, tehditlerinden dolayı adamlarına inanılıp itaat edilmesini istiyor. Saygı sevgi, maneviyat, hakkaniyet gibi değerlerin zerresi yok bu ifadelerde...!

tarihinde Mindsurfer tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.