melih007

Ateistler neden ahlak felsefesi geliştiremez

Bu konuda 62 ileti var

Neden geliştiremez bunu bilmek istiyorum

tarihinde melih007 tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Çok uzun süredir insanlara ahlakın kaynağının din olduğunu ya da olması gerektiğini aşıladılar. Gelenek görenekler ahlaki yapılanmada ancak dini argümanları destekledikleri ölçüde söz sahibi olabilirmiş muamelesi yaptılar.

Peki, geçmişte ve şimdi dindar olmak ahlaklı olmayı garantiledi mi, garantiliyor mu?

Yoksa ahlakın kaynağını başka yerlerde mi aramalıyız?

Konu ilginç.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

islamın din ahlakını alıp sonrada  ateist ahlakı yapıyonuz sonrada islamı beğenmessiniz 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Hiçbir ateist, İslam ahlakını almaz ve savunmaz .Siz Müslüman ve İslamcıların ahlakı ; 

1. Evlatlığının eski hanımı ile evlenmek. (Ahzab 37)  2. Küçük kız çocuklarıyla evlenmek, cinsellik ; Muhammed 6 yaş Aişe ile evlendi. Talak4

3.Akraba evliliği ve ensest , İslam'da tavsiye edilir. Muhammed e akraba hanımlarının hepsi helal, siz de amca kızınız ,hala kızınız, kızkardeşinin sayılan bunlarla evlenebilirsiniz. Ahzab 50,51,52,53       4.İnanmayanlari öldürmek,      5.Kölelik serbest. 

6.Cariye satılır, kiraya verilir.....Daha çok.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Ateistlerin çoğu ahlaklı düzgün insanlardir. Yukarıdaki maddeleri müslümanlar her gün uyguluyor. Biz sizin ahlakınızı örnek alacak kadar karaktersiz miyiz? 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
17 saat önce, melih007 yazdı:

Dinler ahlakı tekellerine almaya çalışmışlardır.

Dinler nasıl ki dünyanın güneş etrafında döndüğünden habersiz olarak güneşin dünya etrafında döndüğünü iddia etmişlerse, evrimsel temelli ahlaktan bihaber olarak ahlakın temelinin tanrı olduğunu iddia etmişlerdir.

Ahlakın temelinin tanrı olamayacağını Eflatun hocamız bundan 2500 sene ortaya koymuş olmasına rağmen (bkz. Euthypron ikilemi), teistler bir çok şey gibi bundan da habersiz oldukları için halen ahlakın temelinin tanrı olduğunu savunmaktadır.

Dolayısı ile ahlak felsefesi geliştirmek yönünden sakat olan ateizm değil teizmdir. 1400 yıl önceki vahşi, sapık, delice uygulamalarını günümüzde halen savunuyor olmak da bunun kanıtıdır.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

indan haklari bildirgedi Ateist midir, Teist midir?

Soruya cevap verdiğin vakit başliğı şuursuz zamanında yazdığını kendi içinde anlayacaksın!

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Ve ayrıca Şuğurun yerine geldiğinde bu mesajı da oku.

Sizin muslim ahlakınız= 7yy sapık-pedofili-sadist-yalancı-dönek-çikarcı bedevinin Ahlakı iken,

Ateistin 21yy ahlakı ise bunları ahlaksızlık olarak tanımlar!

Başka bi konuda da yazdım. Sen allah emretti diye en yakınına bile her türlü pisliği yapıp "allah emrediyorsa o ahlaklı iyi doğru dur" sonucuna ulaşan bir zihniyete sahipsin. Yani sana göre muhammed ile ilgili her pislik sapiklık "iyi-doğru" dur.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
40 dakika önce, NoOneCares yazdı:

indan haklari bildirgedi Ateist midir, Teist midir?

Soruya cevap verdiğin vakit başliğı şuursuz zamanında yazdığını kendi içinde anlayacaksın!

Teist'tir.

BU nedenle dini yerden yere vurmamak gerekir. Çünkü insanlara değer önerme işini bence tek başına felsefe yüklenemez. Bazı konularda din rehberlik eder. ben öyle düşünüyorum.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Basit bir örnek.

Türkiye'de 500 sene önceki İslam anlayışıyla bugünkü İslam anlayışı arasında dağlar kadar fark var mı? Var.

Çağ İslam'a değil, İslam çağa uymaya çalışıyor.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
On 11.01.2017 at 17:20, melih007 yazdı:

Ateistler ahlak geliştiremiyorsa, din ve tanrı denen ahlaksızlığı ne ile reddediyoruz...?

Olmayan ahlak ile, ahlaksızlık reddedilir mi......!!!?    

Ha diyorsan ki, "dinler ve tanrıları ahlaksız değildir "....  o halde, sadece inanmıyor diye insanlara layık görülen tüm bu kepazelikleri, size uygulayalım da görelim bakalım, bu konuda ne kadar dürüstsünüz !!?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
On 1/12/2017 at 12:40, leonardo18 yazdı:

Teist'tir.

BU nedenle dini yerden yere vurmamak gerekir. Çünkü insanlara değer önerme işini bence tek başına felsefe yüklenemez. Bazı konularda din rehberlik eder. ben öyle düşünüyorum.

Teist olduğunu hangi maddelerinden çıkardın? 

"Bazı konularda DiN REHBERLiK EDER"

Senin inandığın din; kafa ve kol kesme, haraç alma (ya malın, ya işkenceler eşliğinde canın), Çok eşlilik, Pedofili-sübyancılık, kölelik gibi yaptırımlarda rehberlik eden bir din iken hala nasıl bu yazıyı yazabiliyorsun HAYRET...

"Ben öyle düşünüyorum"

Birkaç ay önceki muhabbete döner bu cümlen. M.fckr küfrüne bakıp ta o küfür edenin aslında sevgi ve aşktan bahsettiğini, küfür etmemiş olmasına inanmak, o kişinin küfür ettiği gerçegini değiştirmez. Hep diyorum, 1 kez de sana söyleyeyim

Sen gibiler  işid çi muslimlerden daha tehlikelisiniz (uzun vadede)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
12 hours ago, Mindsurfer said:

Ateistler ahlak geliştiremiyorsa, din ve tanrı denen ahlaksızlığı ne ile reddediyoruz...?

Olmayan ahlak ile, ahlaksızlık reddedilir mi......!!!?    

Ha diyorsan ki, "dinler ve tanrıları ahlaksız değildir "....  o halde, sadece inanmıyor diye insanlara layık görülen tüm bu kepazelikleri, size uygulayalım da görelim bakalım, bu konuda ne kadar dürüstsünüz !!?

ateist ahlakın ilkeleri nelerdir...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Ateistin ahlakı neden yok sorusu çok saçma bir soru ;ateist ahlakı en çok sorgulayandır. mesela şöyle sorgulayabilir . motosiklet kazasında bilincini yitirmiş bir kişi düşünün ama kadın olmanın çocuk olmanın devlet olmanın eşcinsel olmanın ne anlam ifade ettiğini biliyor diyelim şu da katılabilir ingiiz olmanın amerikan olmanın vs. şimdi bu kişiye soru sorabiliriz bu kişinin cevapları evrensel ahlakı ortaya çıkarabilir , soruyoruz  çocuklara ve kadınlara tecavüz iyimi dir diye ; kendisi ne olduğunu bilmediği için bu soruya yanıtı ahlaki olacaktır bu da gösterir ki evrensel rasyonel bir ahlak normu inşa edilebilir.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, NoOneCares yazdı:

Teist olduğunu hangi maddelerinden çıkardın? 

"Bazı konularda DiN REHBERLiK EDER"

Senin inandığın din; kafa ve kol kesme, haraç alma (ya malın, ya işkenceler eşliğinde canın), Çok eşlilik, Pedofili-sübyancılık, kölelik gibi yaptırımlarda rehberlik eden bir din iken hala nasıl bu yazıyı yazabiliyorsun HAYRET...

"Ben öyle düşünüyorum"

Birkaç ay önceki muhabbete döner bu cümlen. M.fckr küfrüne bakıp ta o küfür edenin aslında sevgi ve aşktan bahsettiğini, küfür etmemiş olmasına inanmak, o kişinin küfür ettiği gerçegini değiştirmez. Hep diyorum, 1 kez de sana söyleyeyim

Sen gibiler  işid çi muslimlerden daha tehlikelisiniz (uzun vadede)

İyi o zaman. FOrumda MHP'li olup da "solcuyum" diyen troller yok mu?

Ben de Hizbullahçı / Erbakancı takılıyorum bundan sonra.

Şeriattan yana olduğumu da diğer başlıkta söylemiştim.

Kuralım bakalım. 21 yy'da nasıl oluyormuş bende merak etmeye başladım.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Ahlakın din ile bağıntısı yoktur. Siz ahlak kavramını dine indirgiyorsunuz. Buradan da ''ben din olmasaydı her türlü pisliği yerdim, üst otoriteden korkmasam yemeyeceğim bok kalmazdı'' minvalinde kendinizi aptal yerine koyan bir çıkarım elde ediyoruz. Ahlak, insanın içinde olan bir şeydir. Neyin iyi, neyin iyi olmadığını ben kendi aklımla, vicdanımla anlayabilirim. Herhangi birinin bana gelip ''insan öldürmek kötüdür, insan öldürme'' demesi gerekmez. Zira o demese de ben bunu idrak edebilirim. Ahlak, subjektiftir bu arada. Sen 15 yaşındaki kızla evlenmeyi ahlaksızlık olarak görmezsin lakin ben ahlaksızlık olarak görüyorum. Zaten dinin egemen olduğu yerlerde ahlaksızlık diz boyu olmuştur. Cidden ama öyle. Misal ülkemizde de durum böyle, diğer arap ülkelerinde de. Gelip de ahlakı öğretmeye çalışmayın. Ahlak felsefesi geliştiremiyorsunuz demekte hiç mantıklı bir yaklaşım değildir. İyi bir insan olmak için tanrıya, dine zorunluluk yoktur. Var diyenlerin kendileriyle alakalı, bilhassa insanlıkları ve akıllarıyla bir sorun vardır. Sen demek ki neyin iyi olup olmadığını karar veremiyorsun. Ahlak dinden gelir diyenler de ayrı bir komik. Ateistler sandığınızdan, özellikle de sizden çok daha ahlaklı insanlar. Bu kişinin kendinde olan bir durumdur. İyi bir insan olmak için, vicdan sahibi olmak için dine hacet yoktur. Aklınız ve vicdanınız sizinle olduğu sürece, bunları kullanabildiğiniz takdirde ahlaktan uzak bir insan olmazsınız. Ahlakın etimolojik kökeninde dinler sayesinde oluşmuştur, din olmazsa olmaz gibi bir madde yoktur. Ayrıca ahlaklı olup olmamayı sizden öğrenecek değiliz. Reşit olmamış kızları evlendiren, cariye olan, döv diyen, kafa kesen dine mensup olan insanların gelip de siz ahlaksızsınız demesi de bayıyor cidden. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
2 hours ago, kirec said:

ateist ahlakın ilkeleri nelerdir...

Ateist ahlakın tek bir ilkesi vardır.O da empatti dir. Yani;sana yapılmasını istemediğin şeyi başkasına yada başka bir canlıya yapma..

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
4 saat önce, AkılveMantık yazdı:

Ahlakın din ile bağıntısı yoktur. Siz ahlak kavramını dine indirgiyorsunuz. Buradan da ''ben din olmasaydı her türlü pisliği yerdim, üst otoriteden korkmasam yemeyeceğim bok kalmazdı'' minvalinde kendinizi aptal yerine koyan bir çıkarım elde ediyoruz. Ahlak, insanın içinde olan bir şeydir. Neyin iyi, neyin iyi olmadığını ben kendi aklımla, vicdanımla anlayabilirim. Herhangi birinin bana gelip ''insan öldürmek kötüdür, insan öldürme'' demesi gerekmez. Zira o demese de ben bunu idrak edebilirim. Ahlak, subjektiftir bu arada. Sen 15 yaşındaki kızla evlenmeyi ahlaksızlık olarak görmezsin lakin ben ahlaksızlık olarak görüyorum. Zaten dinin egemen olduğu yerlerde ahlaksızlık diz boyu olmuştur. Cidden ama öyle. Misal ülkemizde de durum böyle, diğer arap ülkelerinde de. Gelip de ahlakı öğretmeye çalışmayın. Ahlak felsefesi geliştiremiyorsunuz demekte hiç mantıklı bir yaklaşım değildir. İyi bir insan olmak için tanrıya, dine zorunluluk yoktur. Var diyenlerin kendileriyle alakalı, bilhassa insanlıkları ve akıllarıyla bir sorun vardır. Sen demek ki neyin iyi olup olmadığını karar veremiyorsun. Ahlak dinden gelir diyenler de ayrı bir komik. Ateistler sandığınızdan, özellikle de sizden çok daha ahlaklı insanlar. Bu kişinin kendinde olan bir durumdur. İyi bir insan olmak için, vicdan sahibi olmak için dine hacet yoktur. Aklınız ve vicdanınız sizinle olduğu sürece, bunları kullanabildiğiniz takdirde ahlaktan uzak bir insan olmazsınız. Ahlakın etimolojik kökeninde dinler sayesinde oluşmuştur, din olmazsa olmaz gibi bir madde yoktur. Ayrıca ahlaklı olup olmamayı sizden öğrenecek değiliz. Reşit olmamış kızları evlendiren, cariye olan, döv diyen, kafa kesen dine mensup olan insanların gelip de siz ahlaksızsınız demesi de bayıyor cidden. 

Tüm bunlar felsefedir. Tartışmadır.

Daha çok 10 emir gibi düşünmek lazım. On Emirde diyor ki "Öldürmeyeceksin" - Neden yok, sebep yok, açıklama yok. Öldürmeyeceksin işte o kadar.

Felsefede her şey tartışmaya açıktır. Ve felsefe, örneğin insan hakları beyannamesinde, bence dinden yararlanır (dine dayalı demedim). Yani din de, sevmesek bile, insanlığımızın bir parçasıdır.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Din insanlığın karanlık tarafıdır.

İnsanı insan yapan şey aklıdır. Din akıl dışında kalan herşeyi kapsar. Başta korku daha sonra aptallık, cehalet ve vahşet. Din bunların toplamıdır.

Ahlakı dine dayandırmaya çalışanlara hakikaten hayretle bakıyorum. Din net bir şekilde ahlaksızlıktır. Bu kadar riya, bu kadar yalan, bu kadar katliam, bu kadar cehalet üreten birşeyi nasıl ahlak ile irtibatlandırabiliyorsunuz? 

Bana dinin ahlak ile bağlantısını gösteren bir tek örnek verin. Deyin ki, bunu din başardı. Bu iyiliği, bu güzelliği din yaptı. Ya da dinin eğitip insanlaştırdığı bir örnek insan gösterin. Yok. Hepsi çıkarcı, hepsi yalancı, hepsi karanlık ruhlu katil sürüsü. İnançlılar ruh hastasıdır.

Ahlakın tek dayanağı, tek kaynağı akıldır. 

Just now, leonardo18 said:

Daha çok 10 emir gibi düşünmek lazım. On Emirde diyor ki "Öldürmeyeceksin" - Neden yok, sebep yok, açıklama yok. Öldürmeyeceksin işte o kadar.

Neden öldürmeyeceksin sorusunun cevabını aklın veriyor aslında. Senin kafanda bu sorunun cevabı var. Ve bu cevabı vermek için buluttan yapılmış, baldırlı bir varlıktan korkmana gerek yok.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, Robespierre yazdı:

Din insanlığın karanlık tarafıdır.

İnsanı insan yapan şey aklıdır. Din akıl dışında kalan herşeyi kapsar. Başta korku daha sonra aptallık, cehalet ve vahşet. Din bunların toplamıdır.

Ahlakı dine dayandırmaya çalışanlara hakikaten hayretle bakıyorum. Din net bir şekilde ahlaksızlıktır. Bu kadar riya, bu kadar yalan, bu kadar katliam, bu kadar cehalet üreten birşeyi nasıl ahlak ile irtibatlandırabiliyorsunuz? 

Bana dinin ahlak ile bağlantısını gösteren bir tek örnek verin. Deyin ki, bunu din başardı. Bu iyiliği, bu güzelliği din yaptı. Ya da dinin eğitip insanlaştırdığı bir örnek insan gösterin. Yok. Hepsi çıkarcı, hepsi yalancı, hepsi karanlık ruhlu katil sürüsü. İnançlılar ruh hastasıdır.

Ahlakın tek dayanağı, tek kaynağı akıldır. 

Neden öldürmeyeceksin sorusunun cevabını aklın veriyor aslında. Senin kafanda bu sorunun cevabı var. Ve bu cevabı vermek için buluttan yapılmış, baldırlı bir varlıktan korkmana gerek yok.

Diyorsun ama kaç tane seri katil, intihar tarikatı lideri ve dediğin gibi "Müslüman" terörist Avrupa'da filan yaşıyor.

Felsefede bana "öldürmeyeceksin" dersen "Neden?" diye sorarım. bir şey dersin, ben başka bir şey derim, öyle geyik muhabbetti olur çıkar.

Mesela Nihilist bir adamın adam öldürmemek için gerekçesi olabilir mi?

Dİn dediğiniz kadar "tamamen zararlı" olsaydı. O zaman hiç olmazdı.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Just now, leonardo18 said:

Diyorsun ama kaç tane seri katil, intihar tarikatı lideri ve dediğin gibi "Müslüman" terörist Avrupa'da filan yaşıyor.

Felsefede bana "öldürmeyeceksin" dersen "Neden?" diye sorarım. bir şey dersin, ben başka bir şey derim, öyle geyik muhabbetti olur çıkar.

Mesela Nihilist bir adamın adam öldürmemek için gerekçesi olabilir mi?

Dİn dediğiniz kadar "tamamen zararlı" olsaydı. O zaman hiç olmazdı.

Ben sana "tamamen zararlı" ve binlerce yıldır varlığını sürdüren birçok şey sayabilirim. Din de onlardan biri. 

Nihilist ile psikopat aynı şey değil. Nihilist kişi herşeyi anlamsız ve gereksiz görebilir ama içinde insan sevgisi ve vicdan olması gerekir. Vicdanı (empati) ve sevgi duygusu olmayan insana nihilist değil psikopat ya da kişilik bozukluğu olan insan denir. Tedavi edilmesi gerekir.

Hiçbir ahlaki yargısı olmadığını iddia eden kişi niçin öldürmemeli? Cevabı şu; cezası var. Devlet ya da öldürdüğü kişinin yakınları katili cezalandırır. Bu öldürmemek için yeterince iyi bir sebep.

İnsan aklının temel fonksiyonları vardır. Merak, korku, sevgi gibi. Bu fonksiyonlar dünyaya geldiğimizde, beynimizin işletim sistemine kayıtlıdır. Bunları öğrenmeyiz. Bebek korkar, merak eder ve sever. Ahlak da bu temel fonksiyonlardan biridir. Öğrenilmez. Ya vardır ya yoktur. Bazı inançlı insanların ahlaklı olduğunu düşünebiliriz. Bu kişiler dindar oldukları için değil, zaten ahlaklı oldukları için ahlaklıdırlar. Dinin o ahlakı sakatlamak dışında hiçbir fonksiyonu olmaz.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
20 saat önce, leonardo18 yazdı:

İyi o zaman. FOrumda MHP'li olup da "solcuyum" diyen troller yok mu?

Ben de Hizbullahçı / Erbakancı takılıyorum bundan sonra.

Şeriattan yana olduğumu da diğer başlıkta söylemiştim.

Kuralım bakalım. 21 yy'da nasıl oluyormuş bende merak etmeye başladım.

Forumda trol var da bunun konu ile alakası ne?

Erbakancı yada hizbullahçı takılmandan banane, yazım ile bağlantısı ne ki bunun?

Laik Türkiye Cumhuriyetinde Şeriat isteyen dininden haberi olmayanların sayısı o kadar fazla ki, Akp bu kerizlerden iyi ekmek yedi! Sen de sürekli itiraf ediyorsun ki dinini bilmiyorsun...

Kime göre şeriat kuracaksın? Muhammedin sahabenin rte nin isidin, kadir misirlinin vs vs vs nin mi YOKSA kendi seriat anlayısına göre bir seriat mı! 

Alakasız yazılar ile konuyu dağıtıp geçiştirme taktigimi bu leo?

1= insan haklarının teist olduğunu Hangi maddelerden çıkardın?

2= Dininin rehberlik ettikleri olarak saydıklarımın hangisi yalan? (Söyle ki oraya yoğunlaşayım)

3= senin kuranı aklamak için kullandığın yöntem ile rte - hitler - işid - Seri katiller - vb lerini aklayabilirsin! DeNiyelim mi YOKSA HAKLIMIYIM?

4= Sen gibi kelimelere taklalar atlatıp, kendi içinde "A dese de B dir o B" diyen müslimler isidçi muslimlerden tehlikelidir. Çünkü sen gibiler bu sapık sapkın dini janjanlayip pazarlama derdinde olmasaydınız, bu dinin pisliklerine "yok yaa, orda kesin vardır bir keramet" deyip gözünüzü kapatmasaydınız, bu din En azından laik cumhuriyette yok olurdu!

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.